De grote en de kleine k Vele kandidaten voor voordrachtwedstrijd F. De Pillecijn Koninklijke Fanfare "De Eendracht' uit Moerzeke aan 135e verjaardag; toe Het ijs van Erik Spinoy, de innigheid van Roger Geerts Sfeervolle Timmermansherdenking' in Stekene De Voorpost-28.11.1986-11 Door kunstkring Pogen werd zondag in de feestzaal van het Gito Burgemeester Van Driessche en onder de auspi- van de Kulturele Raad een voordrachtwedstrijd georganiseerd. Het is een overdonderend sukses gewor den. Er liepen daarvoor niet minder dan 64 inschrijvin gen binnen. Een onverwacht aantal, want oorspronkelijk was gepland de wedstrijd in de namiddag om 14 uur te laten aanvangen. W Van den Berghe, voor- de Vlaamse Gemeenschap, zitter van Kunstkring Po- Dienst letteren en Dramati- gen, vertelde in zijn toe- sche Kunst, het Gemeen- spraak dat in 1934 in Ham- tebestuur, de direktie en het zeventigjarig be- personeel van het Gito, de staan van de Akademie Akademie voor Beeldende werd herdacht. Door Mau- kunst, de twee toneelkrin- rits Tilley, toen professor gen «Trouw aan Kunst» en aan de Hamse Tekenschool, werd in hetzelfde jaar de «Voor God en de Even- Aksident, het eerste stoot gegeven voor Davidsfonds, het Kultureel de oprichting van een Komité en de Kulturele kunstkring die nu nog on- Raad en verschillende uit- der de naam van Pogen geverijen en partikuliere bestaat. sponsors. Kunstkring Pogen werd uit De jury bestond uit Inge een oud-leerlingenbond ge- Moller, voorzitster. Van be- boren en vervult nog steeds roep is ze aktrice die zich de een rol ten overstaan van de laatste jaren meer toege- Hamse akademie voor Beel- legd heeft op soloprogram- dende Kunst van vandaag, ma's voordracht, lerares Deze kunstkring verenigt voordracht en diktie aan voornamelijk beeldende het konservatorium Meche- kunstenaars. Maar omdat len. Vivjan Van Stappen, kunst niet alleen de plasti- lerares voordracht en diktie sche kunst als uitdruk- te Buggenhout en Ekeren. kingsmiddel omvat, staat Mieke Scheldeman, BRT- zij ook open voor de aanver- medewerkster Horizon en wan te of andere kunsten. lerares voordracht en diktie 1979 werd door Pogen te Buggenhout. Marianne een opstelwedstrijd georga- Van Mullem, aktrice ama- mseerd. Zeven jaar later teurteater en lerares Neder- komt een voordrachtwed- lands. Jan Van Hove, ak- strijd aan de beurt. De stu- teur-regisseur amateurtea- wende krachten achter deze ter. Staf De Keyser, leraar wedstrijd waren Leen De Nederlands, voorzitter Kul- Pillecijn en Leen Vermei- turele Raad. Sekretaris van prijskamp kreeg de jury zonder stemrecht, de naam van Filip De Pille- Leen Vermeiren. Eerst was cijn, naar de naam van de Francis Verdoodt, bekende Hamse proza- drachtkunstenaar schrijver. voor- BRT- medewerker als voorzitter Spreker dankte al degenen aangekondigd. Maar op 't die met hun steun voordrachtwedstrijd laatste nippertje heeft hij belet moeten stal te hebben gegeven: het Er waren twee publiekprij- kuituur van zen voorzien: één in de voormiddag en één in de namiddag De aanwezigen konden na de voorstelling hun strook met him verko zen kandidaat in de bus de poneren. De uitslagen: Geboortejaar 1974/76 cate gorie A: Hoofdprijs en prijs voor de beste uitspraak: Suy Ma rianne (Harame). Prijs van het pubhek: Eüse de Vlie- gher (Stekene). Verdere uit slagen: 3. Carine Verdickt (Grimbergen), 4. Wendy Serraris (Hamme), 5. Anke Peeters (Borgerhout), 6. Leentje De Ridder (Ham- me), 7. Inge Joos (Hamme), 8. Tanja Andries (Hamme), 9. Dries Van Waesberghe (Sint-Niklaas), 10. Annelies Wouters (Steendorp), 11. Liesbeth Jacob (Hamme), 12. Björn Bettens (Buggen hout), 13. Inzes Leniere (Bornem), 14. Lientje Thys (Temse), 15. Michele De Schrijver (Hamme), 16. Ne- le Peeters (Bornem), 17. Kathleen Vandermoortele (Bornem), 18. An Vereecke (Hamme), 19. An De Wilde (Hamme), 20. Els Van Brussel (Hamme), 21. Jan Vanmulders (Buggenhout), 22. Steven Bruggeman (Hamme), 23. Marlinda Craet (Hamme), 24. Sophie Moens (Hamme), 25. Natas- ja Van Vos8el (Hamme), 26. Marijke Wilssens (Hamme). Hoofdprijs en prijs van het publiek: Sophie Sonk (Ham me), prijs voor de beste uit spraak: Annelies De Wolf (Hamme). Verdere prijzen: 3. Anneke De Block (Ham me), 4. Katrien De Wolf (Hamme), 5. Els De Clercq (Grembergen), 6. Gwenny Merckx (St.-Amands), 7. Leen Sonck (Hamme), 8. Sandra Pannier (Hamme), 9. Trui Van de Casteele (Hamme), 10. Els Van Wou- we (Hamme), 11. Iris Cuy- pers (Ekeren), 12. Eva Pa- redaems (Hingene), 13. Jurgen Bauwens (Waas munster), 14. Christof Bruggeman (Hamme), 15. Tiwy Stassijns (Buggen hout), 16. Jassica Claessens (Hamme), 17. Evelijn De Schauvre (Belsele), 18. Fa- bienne Van Assche (Bornem). Geboortejaar 70/69 Catego rie C: Hoofdprijs: Tinny Torfs (St.-Niklaas), 2. Els Pau wels (Beveren), 3. en prijs voor de beste uitspraak: Kristien Van der Meulen (Nieuwkerken). 4. Lieve Heestermans (Buggen hout), 5. Tine Marain (St.- Niklaas), 6. Benedicte Er- mens (Lebbeke), 7. Gino Van Damme (Zele), 8. Mi chael Boel (St.-Niklaas). Geboortejaar 67 en vroeger categorie D: Hoofdprijs en prijs voor de beste uitspraak: Ann De Be- leyr (Brussel), 2. Monique Cornelis (Hamme), 3. Pas- cale Goeyers (Mechelen), 4. Veerle Baeyens (Lokeren), 5. Geertrui Van de Walle (Gent), 6. Francine Vercam- men (Hamme), 7. Eric De Corte (Hamme), 8. Geert Michiels (Antwerpen), 9. Jozef De Smedt (Wille broek), 10. Etienne De Munck (Hamme). Laureaat van de ganse wedstrijd met 93 t.h. van de punten: Ann De Beleyr (Brussel). Pu- bliekprijs voormiddag: Ma rianne Suy (categorie A), publiekprijs namiddag: Sophie Sonck (categorieën B, C D). Poëzie van Wazenaren Erik Spinoy (arch) verkondigde: «Poëzie schrijven is met de leugen leren leven en tegelijk de leugen in stand houden». Er s taan mooie dingen in deze publikatie waarin toch van nature kille dingen (vijver, ijs, marmer) een nieuwe dimensie krijgen. «De ijslaag op de ogen van de vijvers», de angst die «aan het hart vriest», «de marmerogen van een bovenmens», «de loden jassen van het zwijgen». Het is rillend raak gezegd. De jager observeert, maar begrijpt niet. Geheimzin nigheid, kamoeflage zijn moeilijk te verwoorden. Spinoy geeft marmer en ijs reliëf, wèrmte bijna. Warme woorden De eerste bundel van de toch al 67-jarige Roger Geerts, geboren in Verrebroek, woonachtig in Mel- sele, kreeg de titel «Ademloos» mee. Anton Van Wilderode heeft achter in de publikatie (Danthe- Sint-Niklaas, ong. 40 blz., 245 frank) een beknopte analyse neer laten schrijven en stelt dat de obsessie door het woord het dominerende thema in het boekje is. Innigheid, tederheid ook, weemoed, zijn andere thema's. «De woorden als trage paarden», «de woor denloze echo van de stilte», «de warme schoot van het woord», «dit huis is een inktvlek van woorden» en woorden «die wandelen langs lege wegen». Maar ook: «de paarden van de verbeelding», «een stapel huis vol dromen» en «de spoorstaven van de ge dachten». Verrassend debuut toch van Roger Geerts, dat in andere bladen al duchtig bejubeld werd, geroemd om z'n diepmenselijkheid en andere kwaliteiten. Terwijl Rogers zoon Kris al meer dan tien jaar poezie uitgeeft liet de geboorte van papa's gedichten bundel lang op zich wachten. De kunstrecensent en klassieke filoloog die Roger Geerts is leverde inder daad kwaliteit af. Een geslaagde mijmering. De illustraties in «Ademloos» zijn van Raf Coorevits. W.V. Afwisselend zorgden Jan Verschaeren en Ward De Ravet voor het eerste deel van de avond. De heer Ver schaeren belichtte de fi guur van Felix Timmer mans uit een persoonlijke, dus eerder ongewone hoek terwijl toneelspeler De Ra- vet enkele passages voorlas uit het werk van de meester. Vrijwel gelijktijdig verschenen twee dichtbundels van Wazenaren die wel wat te zéggen hebben: werk van Erik Spinoy bij Manteau, gedichten van Roger Geerts bij Danthe. Een jonge, beloftevolle dichter uit Sint-Niklaas enerzijds, een late debutant (althans op poëziegebied) uit het Beverse anderzijds. We hebben ons niét tot vergelijkend onderzoek laten verleiden; dat hoéft niet, dat laten we aan gespecializeerde bladen over. Toch kan het de lezer niet ontgaan dat Spinoy en Geerts de dingen des levens op een heel andere wijze verwoorden... Schijn als waarheid De 26-jarige Erik Spinoy is een generatiegenoot van Dirk Van Bastelaere, Frank Pollet, Piet Brak, e.a., publicisten die men wel eens als «de groep van Belsele» pleegt aan te duiden. Hij viel al een paar keer in de prijzen. «De jagers in de sneeuw» (Man teau-Antwerpen, ong. 60 blz., 375 frank) bundelt voor het overgrote deel Weense impressies. In de Oostenrijkse hoofdstad studeerde Spinoy overigens literatuur en kunstgeschiedenis. De titel van de bundel wordt ontleend aan een schilderij (van Breughel) dat zich in een museum te Wenen bevindt. Wenen wordt bij flarden onder de loep genomen; tuinen, straten, gebouwen, een kerkhof. «Schijn is de kleurrijkste waarheid» en als «een schijndeur» wordt de mummie «ontmaskerd door te veel oprechtheid in benadering». Het doet denken aan de stelling die Spinoy eerder in De Voorpost Roger Geerts (Iv) In 1851 werd in Moerzeke de Koninklijke Fanfare "De Eendracht" opgericht, al stelde die bij de aanvang niet zoveel voor. Enkele moedige leden die men nu pioniers noemt, staken de koppen bij elkaar en besloten een muziekmaatschappij in het leven te roepen. Door de jaren heen is die uitge groeid tot wat ze nu is: koninklijk en bovendien ook behorend tot een van de beste die men zich kan Inbeelden. Omdat "De Eendracht" 135 jaar bestaat, werd besloten anno 1986 feest te vieren. En vermits men in Moerzeke iets afkent van feestvieren, be looft dat in elk geval wat te worden. Uit die prille periode van 1850 heeft men alleen nog Is aandenken het vaandel ivergehouden, dat werd af- [ekocht of geschonken naar aanleiding van een zo veelste jubileum. De fanfare kreeg van bij ie aanvang de naam "De Eendracht". Na 75 jaar be- itaan, in 1926 dus, mocht nen er de naam "Konink- ijke Fanfare" aan toe voe ten. Uit de periode 1851 tot Dktober 1956 zijn er over de geschiedenis, het wel en ►ee van de muziekmaat- chappij geen schriftelijke [etuigenissen meer terug e vinden. Maar vanaf 1956 an men zich beroepen op en verslagboek dat het rei en en zeilen van de maat- chappij duidelijk maakt. Iet was de periode dat no taris Jules Vernimmen voorzitter was, meester Al- »rt Huylebroeck het sekre- tariaat op zich had geno men, Ernest Van Geyte de taak van schatbewaarder vervulde en Bertrand We.s- terlinck, Victor Lievens, Jan Laurey8, Crispijn Van Riet, Gustaaf Van Riet, Ka- rel De Vroey en Leon Ver- helst het bestuur vervolle digden. Dirigent in die tijd was Frans Willockx die kon rekenen op de muzikale me dewerking van een 50-tal spelende leden. Het honderdjarig bestaan van de Koninklijke Fanfare werd drie dagen lang ge vierd met veel luister en natuurlijk ook rijkelijk overgoten met Vlaanderens heerlijkste specialiteit: bier. Het was ook het ogenblik waarop een nieuw vaandel werd aangekocht, een gul den boek werd aangelegd waar iedereen volgens godsvrucht en vermogen een opdrachtje kon schrij ven. Bij de ene lukte dat al beter dan bij de andere, maar het gulden boek is uitgegroeid tot een merk waardig gedenkboek. De opbrengst van het feest werd gebruikt om de onko sten voor de feesten die op stapel stonden te kunnen financieren. In 1970 startte dirigent meester Willockx met de Hamme. In 1951 vierde de fanfare met veel luister (vh) oprichting van een trom melkorps. In 1976 werd het 125-jarig bestaan gevierd met een eetmaal. Men liet bij die gelegenheid een heel speciale herinneringstegel ontwerpen. Schatbewaar der Rogiers zorgde ervoor dat die er kwam. In 1986 bestaat de fanfare 135 jaar. En ook dat wordt gevierd met een Ceciliafeest. Na tuurlijk is er elk jaar een dergelijk Sint-Ceciliafeest, elke muziekmaatschappij die naam waardig moet de patrones van de muziek vie ren, maar in Moerzeke doet men dat voor de gelegen heid met een banket, een rondgang door de gemeen te en een bezoek aan de leden herbergiers. Het ein de van het feest is een dank mis voor de overleden leden die dit jaar heel speciaal wordt verzorgd door het Sint-Martinu8koor, de mu zikanten van de fanfare en de trommelmeisjes die zul len zorgen voor de offerga ven en de voorbeden. Feestprogramma Het feestprogramma voor het 135-jarig bestaan start op zaterdag 29 november om 9 uur in de zaal De Vier Gekroonden, waar de leden worden vergast op worsten met geboterd brood als ont bijt. Om 9.30 u. wordt dan vertrokken voor een muzi kale wandeling doorheen het dorp met natuurlijk een bezoek aan de leden-herber giers. Om 14 u. volgt een banket met feestmenu in de Cardijnzaal en rond 20 u. is het opnieuw verzamelen ge blazen voor een tweede rondgang. Maar dan voor hen die nog kunnen. Op zondag 30 november komt men om 17 u. samen aan het lokaal om in de stoet naar de kerk te gaan voor een eucharistieviering die om 17.30 u. begint en door de leden wordt verzorgd. De fanfare staat onder de leiding van Herman De Wolf. De offergaven en voorbeden worden door de meisjes van het trommel korps verzorgd, het Sint- Martinuskoor verzorgt de liturgische gezangen. Na de eucharistieviering en tot slot van de tweedaagse volgt nog een korte maar eoht stevige uitstap voor ie dereen die echt mee wil. Dit feest kon alleen maar mogelijk zijn dank zij de milde steun en sympathie die de fanfare mocht erva ren op velerlei feesten en gebeurtenissen in Moerze ke zelf. Mocht "De Een dracht" ook de kaap van de 150 jaar halen, dan staat er weer een grandioos feest te wachten. Het dynamisch bestuur bestaat momenteel uit voorzitter José Van Riet, ondervoorzitter Alois Vertongen, schatbewaar der Robert Rogiers, sekre taris Carlo Van Belle en de bestuursleden Willy Cop- pens, Eduard De Ruys- scher, José Ost, Roger Peel- man, Henri Van Riet, Alois Verschelden, Kamiel Wil- laert en Frans Willockx. Vrijdagavond waren een honderdtal mensen opge komen voor de herden kingsavond rond de Vlaam se auteur en grafikus Felix Timmermans in de leeszaal van de Stekense bibliotheek aan de Stadionstraat. De aanwezigen werden verwel komd door burgemeester Heyse, die later op de avond nog z'n dank en waarde ring uitsprak voor al diege nen die meewerkten om de ze avond en de prachtige tentoonstelling die in de bi bliotheek zelf was georga niseerd in elkaar te steken. In deze tentoonstelling la gen enkele unieke exempla ren van werken van de kun stenaar, het bijna volledige oeuvre, enkele door Tim mermans eigenhandig in gekleurde tekeningen uit «Boer Wortel», een over zicht van alle werken van de Fé plus zowat alle wer ken en/of naslagwerken over het werk én over de schrijver zelf. Stekene herdacht Felix Timmermans. Er was veel interesse (mg) Als dank voor hun mede werking mochten de heren Verschaeren en De Ravet een glasraampje van Steke ne mee naar huis nemen. Het tweede deel bestond uit de voorstelling van de film «Pallieter» van de Vlaamse kineast Roland Verhavert, naar een werk van Felix Timmermans. M.G. Hamme. De Kon. Harmonie Sinte-Cecilia huldigde enkele verdienstelijke leden, G. Van Driessche en M. Van Overstraeten die 50 jaar lid zijn, Tony Van den Eede, Marcel Vercammen, Ward Van Goethem en Rik Van den Eede zijn 15 jaar spelend lid (vh)

De Voorpost | 1986 | | pagina 11