Weekblad van Beider - Burma-én Seheldestreek Perikelen rond het Louis-Paul Boon monument Dialoog, muziek en dans, dekor en kostumering, klassiek en eigentijds «Goedgemutst» het nieuw karnavaljaar In «Netwerk», Figuur van het Jaar in Aalst ■aMnRHMHBnHHBHniMBMnHBHÜH Wij betalen U 50.000 frank cash voor uw TV-Ekspres! <- Aalst? Velzeke? Antwerpen? Gelukkig en vredevol Nieuwjaar De Voorpost Koop NU uw geluksnummer VRIJDAG 2 JANUARI 1W7 .1 -»F De Persbond van de Denderstreek die jaarlijks de Aalsterse figuur van het jaar verkiest waarvoor geen politici in aanmerking komen besliste tijdens zijn jodgste algemene vergadering andermaal ook een waardering uit te spreken over de houding van de politici uit de Aalsterse regio, dit ten overstaan van vrienden, politieke tegenstrevers en de bevolking in het algemeen. De appelsienprijs voor 1986 toegekend aan Raymond Uyttersprot omdat hij in harde bestuursomstandigheden blijk heeft gegeven van standvastigheid en doorzettingsvermogen om als burgemeester zijn volle verantwoordelijkheid te blijven nemen. De citroenprijs wordt voor 1986 toegekend aan Anny De Maght-Aelbrecht omdat zijn in haar verantwoording ten opzichte van de gemeenteraad en de bevolking vaak verstoppertje speelt en zich zonder fundering verliest in een polemische taal die de indruk wekt van onduidelijkheid en een gevoel van zure onvoldaanheid achterlaat. De Persbond van de Denderstreek verkoos de vzw Netwerk, De Ridderstraat 28 te Aalst, als «figuur» van het jaar 1986. Deze prijs zal op een latere datum uitgereikt worden. M.M. IHIIH'M'BllllWHBIIMIM—H Hl J'U IHHIII—III I In »De Bathyscaaf», Meuleschettestraat, organiseerde PACT in de reeks artistieke of praatcafés zonder dat het daarom per se cafépraat zou worden een avond over de perikelen rond het veelbesproken Louis Paul Boon monument dat in de komende meimaand in het Antwerps Middelheim zal worden opgesteld. Niet te Velzeke waar het te veel aan Jan De Lichte zou herinneren. Niet te Aalst waar het duidelijk weinig welkom was en waar men de nodige financies niet kon samenbrengen. En ook niet te Antwerpen op een of ander plein. Wel in Middelheim waar het wellicht een deel van zijn reële betekenis zal inboeten' en er gewoon als een of ander kunstgewrocht zal worden aangezien. Te veel Roel D'Haese. Aalst. Een repetitiefoto van «A Christmas Carolin Gijzegem (a) /Valst. Bart Ghijsels over de perikelen rond het Louis Paul Boon monument (a) werd een lange inleiding een tekst van Bert Van loorick die, gehospitaliseerd, tekst liet voorlezen door :oel Van De Plas met achteraf eel wat diskussie waarin on er meer Herman Ravijts en De Paepe aan bod wamen. la de dood van L.P. Boon was in Brouwers de allereerste ie het over een Boonmonu- lent had. Niet te zetten in zijn cboortestad doch op de grens an Vlaanderen en Nederland met zijn gezicht naar Amster- en met zijn kont naar laanderen!». nigszins als een profetie want ndertussen weet men dat het •eld te Antwerpen in Middel- :im komt en dat is niet eens T van de Hollandse grens. Paul Boonvereniging la Boons dood kwam er een ,.P. Boonvereniging die on- ertussen van naam verander- e en L.P. Boon-genootschap 'erd. Met als een van de voor- imste objektieven het op- iten van een Boonmonu- Het maken van een :ld zou toevertrouwd wor- aan Roel D'Haese. Hij niet alleen een gereno- beeldhouwer maar te- een vriend van Boon. een traditioneel borstbeeld maken zou indruisen tegen wat Boon zijn leven lang ge weest was. Het moest de verta ling worden van Boons per soonlijkheid, de auteur die het had opgenomen voor ver schoppelingen, voor havelozen en voor opstandigen. Jan de Lichte... Roel D'Haese ging hier en thousiast op in en zei: «Dan wordt het Jan De Lichte, de «Jan de Lichte» van J.P. Boon». In de regio Aalst was Jan De Lichte tot een legende uitge groeid. Historisch beschikken we echter enkel over een aan tal vonnissen, waarin sprake is van dieven, vagebonden en kwaaddoeners allerhande. Meer dan 100 bendeleden, ver meld in het jaarboek van de Zottegemse Kulturele Kring maar ook anderen werden ge vonnist voor moord, diefstal, heling, landloperij en bedelarij door de militaire rechtbank van de Franse koning van Vlaanderen. Meestal na te zijn gemarteld, de duimschroeven te zijn aangedraaid of de been schachten toegevezen. In die «bende» is de familie de Lichte talrijkst vertegenwoor digd. Het was de periode van koude en honger en van vrou wen die alleen maar zwanger mochten zijn. Ze mochten niet bedelen of ze werden gegeseld. gebrandmerkt en verbannen. Ze hadden geen kleren aan hun lijf. Ze leefden in een wereld zonder enig uitzicht en alvorens ze tijd hadden om jong te zijn en om te leven was alles reeds voorbij. Naast bedelaars, dagloners, een prostituée, wevers, dien sters en schoenlappers, dor- sers, zeeldraaiers en strodek kers waren er déserteurs uit het leger bij zoals o.m. Jan de Lichte en vrouwen die om den brode moesten bedelen omdat hun man in het leger was of sneuvelde. Van de 101 die in het landhuis van Aalst te rechtstonden werden er 6 ge radbraakt. Eén van hen, Vage- nende, werd eerst nog de hand afgehakt. Negentien anderen werden gehangen of gewurgd. Wie geestelijke goederen had beschadigd of geroofd moest vóór de terechtstelling bloots hoofds, met de strop aan de nek en in het hemd met in de hand een brandende wastoorts eerherstel* doen voor de poort van Sint-Martinus. Kleinere dieven werden op de rechterschouder gebrandmerkt en naar de koninklijke galeien gestuurd. Een 50-tal vrouwen werden «op den blote rugge» voor lichtere straffen gegeseld «tot den loopenden bloede», gebrandmerkt en verbannen. Volgens De Grote Nederland se Larousse, werden Jan de Lichte en zijn bendeleden slachtoffers van het pauperis me in Vlaanderen. Bert Van Hoorick vindt het dan ook gans natuurlijk dat toén hij destijds als kuituur- schepen in aanwezigheid van L.P. Boon met Roel D'Haese over een monument sprak D'Haese zegde «Voor Aalst past alleen Jan de Lichte». Geld? Het werd dan ook een beeld van de Lichte na de dood van Boon Een drie meter hoog Kreatie van «A Christmas Carol» te Gijzegem bronzen gedenkteken waarvan in 1980 de kostprijs op 5 mil joen werd geschat. Mits 60% toelagen konden worden beko men van het ministerie van kuituur zou de Boon-vereni ging het monument zelf bekos tigen. Minister Poma wilde wel iets doen doch vlug bleek na de schriftelijke vraag om toelage dat de vzw L.P.B. vereniging zelf voor de bekostiging van dit monument niet kon betoe laagd worden. Wanneer het stadsbestuur voor de realisatie ervan zou zorgen kon dat wel. Besprekingen volgden met het toenmalig stadsbestuur be staande uit socialisten, libera len en VU-ers. Het projekt vond wel genade en werd gun stig door het college geadvi seerd doch het mocht de stad niets kosten gezien haar hache lijke financiële toestand. Wat er dus op neerkwam dat de Boonvereniging voor de 40% ofte 2 miljoen zelf zou moeten instaan. In 1980 werd in de begroting een som van 5 miljoen inge schreven voor het Boonmonu ment aan uitgaven en in komsten. Die werd meerder heid tegen minderheid goedge keurd doch de oppositie vond het tijdstip 'nog te kortbij om reeds tot realisatie over te gaan. it het Instituut Sint- hij zelf heeft gezien. «Vol wal- het kerstverhaal van ging en met stomheid geslagen zal ik het met alle kracht die in mij is opnemen voor die onge lukkige stakkers, die daarin moeten werken,» schrijft hij naar aanleiding van een be zoek aan de katoenfabrieken van Lancashire. En wanneer Lees door blz. 4 Na het overweldigend sukses van «De kleine Johannes» Vincentius Paulo te Gjjzegem, Stationsstraat 1, opvoeringen Charles Dickens «A Christinas Carol». «Scrooge, een kerstlied in proza» wordt opgevoerd door de leerlingen van het Instituut in een toneelbewerking en regie van Leo Janssens. Voor het dekor zorgt Rit Maes, voor de muziek Piet De Ridder, voor choreografie Eiiane De Gent, voor kostumering het huis Baeyens en voor de grime Rit Maes. De drie geplande schoolvoorstellingen op donderdag 22 en vrgdag 23 januari zyn reeds totaal volgeboekt. Voorstellingen voor jong en oud hebben verder plaats op vrijdagen 16 hij in 1854 een vergadering en 23 en zaterdagen 17 en 24 januari telkens te 20 u in de feestzaal met ingang in de bijwoont van stakende arbei- Stntionsstraat. Toegangskant tra kosten 150 fr. In voorverkoop 120 fr. Jongeren en ders in Preston heeft hij res- studerenden betalen 120 fr of in voorverkoop 100 fr. Meer info: tel. 053-78.90.30 tijdens Pe^1 voorde ordelijke en de- de kantooruren. Rond figuur en werk van Charles Dickens wordt door de werkgroep Jeugdtheater een tentoonstelling opgezet toegankelijk na elke voorstelling. Charles Dickens helpen en wanneer zijn vader gevangenis verlaat kan de jon- Charles Dickens werd op 7 uiteindelijk wegens de schul- ge Dickens terug naar school, februari 1812, aan het begin denlast in de beruchte gevan- Ruim twee jaar volgt hij de spreken, beluisterd en heeft hij van de Industriële Revolutie genis van Marshalsea belandt. Wellington House Academy ervaren hoe de vage wetten in in Engeland, geboren in Land- gaat de twaalfjarige Charles als tot nieuwe financiële moei- een parlement, dat hij «een port. De jonge Dickens groei- etikettenplakker in een lijkheden hem dingen als hulp- puinhoop» noemt, niets we de op in Londen en Chatham, schoensmeerfabriek werken klerk te werken op een advo- zenlijks veranderen aan de so- Na de gelukkige schooljaren in tegen een loon van 6 shilling katenkantoor, later als verslag- c'a'e wantoestanden. Chatham volgt een ellendige per week. Veel van de duister- gever bij een Londens ge- A,~ u" periode. Door de financiële heid in Dickens' werk, veel rechtshof en uiteindelijk, moeilijkheden van zijn zorge- van het dreigende, sinistere, dankzij zijn onvermoeide dens, was zelf gehecht aan be- loze vader moet de jonge Die- gruwelijke stamt uit deze tijd. werkkracht, als parlementair schaafde omgangsvormen en kens in het huishouden mee- Wanneer zijn vader in 1824 de verslaggever van een aantal gevulde tafels. Daarom dagbladen. Zijn grote nieuws- 8eldt zijn radikale kritiek op mokratische wijze waarop de bijeenkomst verloopt. Ander zijds heeft hij als parlementair verslaggever de redevoeringen van weldoorvoede heren, die de problemen der armen be- Als kunstenaar bewoog hij zich in aristokratische mid- gierigheid 'nauwkeurige de samenleving niet zozeer ooo_ de observatie vinden een eerste aristokraten en de intellektue- neersiag in een serie schetsen e^te maar de parasieten in van het leven in Londen. Sket- de samenleving die in gerechts- ches by Boz verscheen in 1836, hoven, fabrieken en armenhui- het jaar van zijn huwelijk met zen te vinden zijn en op geld- Catherine Hogarth Een jaar Sewin uit zij"- z'j" overtuiging later verschijnt in afleveringen dat mensen van goede wil de The Pickwick Papers waarmee maatschappelijke wantoestan- hij op slag r a-u De «Prinsencaemere van de Aloude Stede tot Aelst» heeft de eer op zaterdag 3 januari Amerika en Rusland, het grootste karnavalsfeest van ons land te mogen organiseren. Feest waarop ook een demonische den kunnen oplossen is daar mee veranderd. Dit blijkt niet zet hij zich verder aan schrijven: Oliver Twist en Ni- karnavalprominenten uit de buurlanden verwacht worden. Het is inderdaad de zestiende maal dat dit feest dat door FEN, de «Federatie van <^,ias Nickleby verschenen Europese Narren» betiteld wordt als het «Feest der Goedgemutsten» plaatsheeft. Eerder sen 1837 en 1839 in losse afle- was dit reeds het geval o.m, Nieuwpoort Hamme, Putte ei energie" alleen uit zijn romans, n ïan het °°k uit zijn journalistiek v en publieke Het toneelstuk «A Christmas van de gierigaard Ebene- Scrooge, die in het hartje zijn grote van Londen-City een florerend wisselkantoor heeft. Alles en Wetteren, Genk, Zwevegem, Aarschot, Geel, Eisden, veringen en bevatten de eerste 1° A Christmas Carol vertelt Leuven. aanvallen op openbare wan- Charles Dickens ons^het^ ver- In de Keizershallen worden Per provincie worden er de datum gepland Driekoningen- jntUssen verlaat hii ziin v dan ook zowat 1.500 2.000 «Zilveren Narren»-kentekens feest van datum veranderd. Te en nnHprpn Vmr -nir karnavalisten verwacht reeds uitgereikt op een zijpodium 22 u., te 23.30 u. en te 01 u. te 14 u. voor een Weinprobe wat echter het feest niet onder- zorgt de Prinsencaemere beur- aktrioTuit rijnlaatste'werken iedereen heeft in zijn leven waarna rond 15.30 u. in stoet breekt. Voor Aalst gaan deze telings voor een life-optreden, vermelden we zijn sterk auto- Plaats moeten ruimen voor zijn wordt overgestapt naar de versierselen naar Michel voor een variété en voor Zieg- biografische Davic Copperfield niet te stillen geldhonger. Hij trouwzaal van het stadhuis Cleemput en Eddy Van Gij- field Follies. /1850) zjjn üevelincsroman is de noestwerkende man die voor een receptie aangeboden seghem (Boebby) maar ook Het wordt een knaldansavond die ee„ enorm sukses kent en zich als het ware gewroken door het stadsbestuur. Verde- voor hun steun aan de organi- waarvan de toegang 150 fr Little (1857) een roman heeft °P wat de maatschappij re genodigden komen in de satie naar burgemeester Ray- kost aan de kassa doch 120 £r. over de gevangenis van Mars- '':"J loop van de vooravond nog mond Uyttersprot en naar eer- in voorverkoop. Er zijn geen halsea die symbool staat voor aan en te 2111 u. stipt start het ste schepen Anny De Maght. karnavalbal geanimeerd door Voor deze festiviteit met inter- de FS-Band van Mark De nationale allure heeft het ste- Cock, van alle karnavalmark- delijk Feestkomitee zonder ten thuis. enig bezwaar haar op dezelfde voorbehouden plaatsen. Lees door blz. 4 hem als kind vroeger aange- daan heeft: zijn armtierige de Engelse samenleving die Jeu8d m de Londense achter- Dickens ontgoochelt. Op 9 ju- buurten, zijn eenzame opslui- ni 1870 maakt een beroerte ^8 ,in. een kostschool, zijn een einde aan het leven van Charles Dickens. Dickens en zijn fijd Voor de sociaal-ekonomische problemendie de Industriële Revolutie met zich meebracht is Dickens nooit ongevoelig ge bleven. De 'Dickensiaanse toestanden' zoals we die ken nen uit zijn beschrijvingen van werkhuizen, achterbuurten, dievenholen en gevangenissen, zijn vaak de weergave van wat uitgebuite kinderarbeid... Met geld en alleen maar met geld heeft hij deze pijnlijke jeugd herinneringen willen uitwissen en niemand of niets heeft hij in zijn onmenselijke schraap zucht ontzien, zeker niet de bedelaars, blinden, armoezaai ers, straatarme kinderen. Dat lot heeft hij voldoende gedeel- d!... Hij is er tegen gewapend met zijn geld! Lees door blz. 4 I Dat zijn de wensen van de direktie, de redaktie en alle medewerkers van I «De Voorpostaan U beste lezer. Dat het U ook in 1987 opperbest mag I vergaan. J Aalst. Popoll was aanwezig op het bal van de Marcoentjes (a)

De Voorpost | 1987 | | pagina 1