Hoe het landschap in Sombeke evolueerde w APPELS VERLIEST TOPPER TEGEN GERDA NELE DHAENE EN PATRICK VAN RENTERGHEM WINNEN IN BEVEREN HET RECITAL VAN CHRIS BUYDTS BERT PERSOON MET FLINK DEBUUT Boek en tentoonstelling GOUDEN PUNTEN VOOR SPARTA BUGGENHOUT DRAWN IN SLOTMINUUT De Voorpost - 20.3.1987 - 21 •Wielrennen. In Beveren won Van Renterghem, voor Freddy Roelekes en Roger VOETBAL WIELRENNEN BLIK OP VIERDE PROVINCIALE Belaert (Iv) WIELRENNEN BIJ W.A.O.D. Slechts 13 dames aan de start voor 33 km of 6 ronden. Enkel 2 dames zijn er in gelukt de plaatselijke Linda De Rud der vooraf te gaan. Half koers wipte de latere winnares, Nele Dhaene, weg en kreeg een voorsprong die niettegenstaan de de reaktie van De Rudder en 2 gezellinnen niet meer werd verontrust. Kampioene Anne Marie Ver- meerschen klopte De Rudder voor de 2' plaats en Marie Jeanne Thijs klopte de rest van de groep, waaruit in de laatste kilometers ook nog Veronique De Roose, zuster van aspirant crosskampioen Kurt, de plaat poetste en verdienstelijk 5' werd. Uitslag: 1. Nele Dhaene (In- gelmunster) de 33 km in 1.02., 2. A.M. Vermeerschen op I,40, 3. Linda De Rudder (Be- veren), 4. Karin Dhondt (Kruibeke), 5. Veronique De Roose op 2', 6. M.J. "Iliijs op 2.20, 7. Audrey Regnaert, 8. Cora Nijssa, 9. Yoland De- valck, 10. Christel Herremans, II. Tanneke Verhelst, 12. Ma- rylene Delbart, 13. Karin Taillie. Niet minder dan 117 WOAD- liefhebbers aan de start voor 15 ronden. In de 3e ronde kre gen we een ontsnapping van 9 renners. Na 2 ronden kwam reaktie met eerst een groep van 5 renners gevolgd van een 2' groep van 6 renners. Half koers lag de wedstrijd dus heel open. Onder druk van de groep, die door de zware re gens gehalveerd werd, werden de 6 ingelopen. Het 2' groepje van vijf verbrokkelde doch de kopgroep verstond zich heel wel en bood zich aan voor de eindspurt. Roelekens kwam als eerste uit de bocht doch een sterke Van Renterghem kon hem nog remonteren. Uitslag: 1. Patrick Van Ren terghem (Bellera) de 70 km in 1.41 uur., 2. Freddy Roele kens, 3. Roger Beelaert (Kiel- drecht), 4. Joost Vandeputte, 5. Francois Geerts (Stekene), 6. Etienne Fleury (Melsele), 7. Bart Delagrange. 8. Luc Pui- mege (Eksaarde), 9. Dirk Van Santen (NL), 10. Jan Meul op 1.50, 11. Etienne Vanderhelst op 2', 12. Mare Borgraef op 2.20, 13. Danny Moerman op 2.35. Sparta Appels is er op eigen veld niet in geslaagd om leidei Gerda te strikken. De match kende een aantrekkelijk ver loop met de bezoeker Van Der Neucker in de eerste helft zo wat als de centrale figuur. Hij was het die op het halfuur een aarzeling in de plaatselijke de fensie kon afstraffen. Voor de rest werden er niet zoveel kan sen geschapen. De spelevolu- tie beperkte zich grotendeels tot het centrum en de beide doelwachters werden maar zel den aan het werk gezet. Van Der Neucker, die later in de eerste helft gekwetst geraakte, gaf er tijdens de rust de voor keur aan om in de kabine te blijven. Dat betekende toch wel een verzwakking voor de bezoekers. Appels speelde toen flink mee en Raes kreeg op een gegeven ogenblik de kans om de cijfers in evenwicht te brengen. Naarmate de match evolueerde ging Sint-' Niklaas meer behoudsgezind voetballen, had oog voor de kleine voorsprong en hoopte op het toeval. In de slotperio de, toen Sparta meer risiko's begon te nemen, resulteerde een bezoekende uitbraak in een tweede doelpunt. Jan Van Acker haalde scherp uit. De Appelse keeper kreeg de bal onvoldoende onder kontrole en Heirman was er toen als de kippen bij om de zaak af te ronden. SK Oudegem behaalde een puntendeling tegen het Aal- sterse Terjoden. Volgens doel man De Vroe, die al na twee minuten een penalty met suk- ses omzette, was Oudegem in het algemeen de betere ploeg. Niettemin konden de bezoe kers bijwijlen een paar door braken forceren en dat maakte dat zij de rust met een 1-2 voorsprong ingingen. Na de hervatting ging Oudegem op zoek naar de gelijkmaker die op een kwartier van het einde door Hillaert tot stand werd gebracht. Schoonaarde kwam tegen Okegem niet verder dan een gelijkspel. De thuisploeg moest het rooien zonder Mare Van Hauwermeiren en dat be tekende toch een verzwakking. In de tweede helft sloeg een poging van Maes op hét doel- hout te pletter. Al bij al ver loor Juventus een belangrijk punt. Meerdonk-Lutterzele was geen wedstrijd om er een lang verhaal over te schrijven. De vier doelpunten vielen tijdens de eerste helft. Twee keer kwamen de Dendermonde- naars op winst. Eerst langs Van Hoeymissen, daarna via Patrick Moens. In de tweede helft bleef de bal meer in de modder steken en was er van voetbal nog nauwelijks sprake. De andere vertegenwoordi gers in de regio Dendetmonde brachten er amper iets van te recht. Opdorp en Rapide Leb- beke verloren met forfaitcij- fers. Wichelen won een punt in Baardegem en dat resultaat werd meer dan bevredigend genoemd. Boonwyk tenslotte verloor op eigen veld met de kleinste cijfers tegen Klinge. (e.g.) DERDE PROVINCIALE OPSTAL - SK GREMBERGEN 1-6 Chris Buydts van SK Grem- bergen heeft zich vorige zon dag weer biezonder onder scheiden. Tegen Eendracht Opstal kwam hij niet minder dan vijf keer tot scoren. Je moet zoiets toch maar voor mekaar brengen. Daarbij mag je niet vergeten dat iemand als Chris Buydts een beloerd heer schap is en het niet altijd ge makkelijk krijgt om zich te manifesteren. Anderzijds is het ook zo dat Eendracht Op stal nu bepaald geen stevige opponent is en zijn jonge voet ballers ervaring missen. "Tijdens het eerste halfuur hebben we nochtans behoor lijk kunnen standhouden", zegt sekretaris Emiel Van Mol. "Na een kwartier werden we op achterstand geplaatst. Bij dat doelpunt van Buydts was een beetje meeval gemoeid. Vijf minuten later heeft Coor- eman een doeltrap van Omer De Feyter in gunstige richting kunnen ombuigen. Daarna hebben we nog korte tijd met Grembergen kunnen wedijve ren. Tot op de 37ste minuut een misverstand in onze ran gen tot een tweede Grembergs doelpunt heeft geleid. Toen een aktie Deferrere-Burghgra- ve-Baetens in de slotminuut van de eerste helft een derde Grembergs doelpunt oplever de, was het duidelijk dat het voor ons een nederlaag zou worden. Na de hervatting was Grembergen meester van de situatie. Het uitvallen van Omer De Feyter door kwet suur verzwakte de middenli nie. Grembergen kon toen vrijwel ongehinderd zijn wil opleggen. Met nog drie doel punten voor gevolg en voor ons een zware nederlaag. We zijn ons inmiddels bewust van de realiteit. Vandaar ook dat we nu de kans geven aan jonge spelers. We hebben niets meer \s,te verliezen. Vandaar dat we ze metéén laten penetreren in het vooruitzicht van het ko mende seizoen in vierde pro vinciale. Dat we moeten de graderen is wel erg spijtig. Ge dane zaken hebben geen keer. We moeten in die toestand berusten. Niettemin mogen we de armen niet laten zakken. De degradatie betekent nog niet het einde van Eendracht Opstal. Nu al moeten we aan de wederopbouw denken en hopen om de verloren positie te herwinnen. De tekortko mingen zijn bekend. We moe ten er nu de konklusies uit trekken." (E.G.) DERDE PROVINCIALE Bert Persoon heeft al een eer ste zege binnengehaald. In Kcmzeke won hij na een ster ke spurt met ruim een fiets- iengte verschil. «Wij waren met zesenvijftig aan de start en ik wist dat ik mij dadelijk in de voorste gelederen moest op houden. wilde ik een vroege uitschakeling vermijden», zegt de nieuweling uit Stekene. «Na zo'n vijftien kilometer ging ik aan de slag. Jo Plan- ckaert, een belangrijk oppo nent, volgde. Wij zijn een aan tal kilometers samen voorop gebleven. Toen volgden negen renners. Met elf gingen we de laatste kilometers in. Ik voelde mij zo fris als een hoentje, lag op de loer en wou niet dat iemand mij de kaas van tussen de boterham graaide. Nie mand kreeg kans om zich nog in extremis uit de voeten te maken. Het kwam tot een spurt. Even werd ik door Jo Planckaert bedreigd. «Aan de streep had ik meer dan een fietslengte voor». Bert Persoon was vorig jaar al bij de pinken. Hij won als vijftienjarige knaap drie koer sen, werd ook drie keer twee de en zijn naam kwam de dag na een wedstrijd vrijwel altijd in de uitslagen voor. «Ik hoop een goede kompetitie te realiseren. Nog een gans jaar blijf ik nieuweling. In en kele zware wedstrijden hoop ik een gunstig resultaat te beha len. Ik denk o.m. aan de Ron de van het Meetjesland. Na tuurlijk heb ik naast het koer sen nog andere plichten te ver vullen. Ik volg in St. Niklaas biotechnisch onderwijs. De studies hebben voorrang. Bo vendien moet ik thuis al eens een handje toesteken. In de serres rijpen nu de tomaten. Vader alleen hoeft die niet te plukken. Niettemin vind ik zo'n drie keer in de week vol doende vrije tijd om een inten se trainingstocht aan te vatten. Dat moet, wil ik in de beste konditie aan de start kunnen verschijnen». Nu zondag neemt Bert Per soon deel aan een wedstrijd in Sinaai. Dat is bij de deur. Een reden te meer om niets aan het toeval over te laten. E.G. WAOD TROFEE WAASLAND Stand na 2 proeven (15.3.1987) Despeels, Beveren, 36, 9. 1. Etienne Fleury, Melsele, 65 Marc Vandermeulcn, St.-Ni- punten, 2. Francois Geerts, klaas 35, 10. Modest Smet. Stekene, 64, 3. Luc Puimege, Zwijndrecht, 34, 11. Eric Seel- Eksaarde, 58, 4. Mare Borg- drayers, St.-Niklaas 32, 12. Pa- graef. Burcht, 53, 5. Jan Meul, trick De Maere, Nieuwkerken, Beveren, 48, 6. Adrien Maes, 28, 13. Patrick De Maere. Melsele, 46, 7. Roger Bee- Nieuwkerken. 28, 14. Luc Rot- laert, Kieldrecht 38. 8. William thiers. Hamme. 22, 15. Julien de Mol, Belsele, Erwin Van Sande, St.-Niklaas beide 17, 17. Roger Hoof, St.-Niklaas, Franky Laureys, Verrebroek, Jean-Pierre Van Hekkelom, Beveren en Danny Coenen, Zwijndrecht 16. Volgende proef: zaterdag 4 april: De Klinge Tydens het weekend van zaterdag èn zondag 21 en 22 maart zal het nieuwste boek van vzw Durme-Waasmuns- ter aan het publiek worden voorgesteld in de gewezen j'ongensschool in de Veldstraat te Sombeke. De voorstelling van het boek is uiteraard het hoogtepunt van dit weekend. Om dit alles echter nog meer kleur te geven zal de begeleidende tentoonstelling by het boek opnieuw worden opgesteld. In deze tentoonstelling worden de grote inhoudslijnen van het boek op een rijkelijk geïllustreerde wijze voorgesteld. Ook zullen er een aantal animatie-aktiviteiten plaatsvin den waaraan enkele leerrijke pry zen werden verbonden. Zo werjl er een foto zoek wedstrijd uitgewerkt waarbij het de bedoeling is, de juiste straat terug te vinden waar deze foto's werden genomen. Op zondagnamiddag zal er ook gelegenheid zijn de cafetaria te bezoeken waar men de bezoekers wil vergasten op "kneutelen". Dit vergeten deeggerecht is een streekgerecht dat vooral in de maanden februari, maart en april werd klaargemaakt. BAASRODE - BUGGENHOUT 0-1 Men was er in de laatse weken niet meer zo gerust in te Buggenhout. Na een veelbelo vende kompetitiestart kenden de Spartanen nog voor de jaar wisseling een ongunstige perio de. Eddy Bellon gaf zijn job als oefenmeester op. Verder bleven de resultaten beneden de verwachtingen en kreeg men de ene gekwetste speler na de andere. Dat maakte dat Sparta stilaan in een ongunsti ge situatie begon te komen. Zo mocht het niet verder, wou men een buiteling naar vierde vermijden. De laatste tijd gaat het nu toch weer wat beter. Er wor den punten gewonnen, zelfs tegen ploegen waarvan men hét niet had verwacht. Zoals vorige zondag tegen SC Baas rode. "Voor een punt hadden we vooraf willen tekenen", al dus een Buggenhoutse klublei- der. "We hebben er tegen de verwachtingen in twee gewon nen en daarmee zijn we na tuurlijk ontzettend blij. Dat hel een verdiende overwinning werd, mag ik niet zeggen. Tij dens de eerste helft waren we licht in het offensief. Het was in die periode dat Peter Van Helsuwé tot scoren is geko men. Na de kampwisseling ontketende Baasrode een of fensief. We kregen het in die periode biezonder hard te ver duren. Gelukkig was onze doelman in een uitstekende dag. Hij plukte alles en liet zich geen enkele keer op een slippertje betrappen. Het is ongetwijfeld dankzij hem dat we overeind zijn gebleven." "In de eerste helft hebben we de kans gemist om op voor sprong te komen", zegt de Baasroodse lokaalhouder Henry Quisquater. "Walter Daman, een kandidaat voor de zilveren voetbal, heeft spijtig genoeg de gelegenheid niet be nut. Twee minuten later viel aan de overzijde het doelpunt. Ik had gehoopt dat we in de tweede periode een flinke reaktie zouden ontketenen. Dat was zo. De man die zich in de schijnwerper speelde was ongetwijfeld de Buggenhoutse doelman Baetens. Je kon ge woon die man niet voorbij. Hij speelde verbluffend. Zelden heb ik in derde provinciale een doelman een dergelijke ver richting zien leveren. Wij had den minstens een puntendeling verdiend. Niettemin gun ik Buggenhout de punten. Ik hoop immers dat we de Sparta nen volgend jaar opnieuw als tegenstanders krijgen. Al bij al zijn het naaste en bovendien ook goede buren. Liever te gast in de buurt dan ergens ver in het "Soete Waasland". (e.g.1 Derde provinciale Robur - St.-Gillis-Waas 1-0. Luc Vermeer kan deze bal nog meegraaien al was die dan duidelijk over de Lokeren - Cercle Brugge 1-2. Stephen Keshi, beste man bij Lokeren, lag aan de basis van de Lokerse aansluitingstreffer (ds) Sombeke landschappelyk Het landschap zoals het zich vandaag aan onze ogen ont rolt, is het resultaat van een lange geschiedenis. In onze streken van eeuwenlange be schaving is het landschap voor eerst een stuk kuituurgeschie denis. Nog steeds laat het land schap ons zien hoe de mens zich gedurende vele eeuwen heeft moeten weren tegen de natuur. Nochtans heeft de mens het landschap niet ge maakt. De natuur heeft het landschap geboetseerd. De mens heeft het aan zijn noden en behoeften aangepast. De geschiedenis van een land schap leidt ons steeds tot een boeiend verhaal waarbij we tenschappen als de geologie, archeologie en geschiedenis ruimschoots aan hun trekken komen. Het boek werd geschreven vanuit de bezorgdheid voor het huidige landschap. Het grond gebied van Sombeke werd daarbij als kerngebied geko zen, hoewel de studie de gren zen van deze parochie ver overschrijdt. Om een bezorgdheid te kun nen verantwoorden is het noodzakelijk dat men weet hoe het landschap is gegroeid tot wat het vandaag is. De belangstelling voor het land schap wil vzw Durme met dit werk aanwakkeren. Hoewel het onderwerp dit niet altijd toelaat, werd een zeer ernstige poging gedaan het werk zodanig te schrijven dat het voor iedereen toegan kelijk blijft. Reeds tientallen mensen te kenden vooraf in op het boek wat ons nog meer heeft ge steund om er een verzorgde uitgave van te maken. Onge veer 50 figuren (voornamelijk kaartjes) en een zestal kwali teitsfoto's moeten de tekst on dersteunen. Het boek zelf telt 260 bladzijden en biedt heel wat informatie aan iedereen die belangstelling heeft voor het landschap in het Waasland. De inhoud van het boek kunnen we het best aangeven aan de hand van een verkorte inhoudstafel. Een voorwoord werd ge schreven door gemeen schapsminister voor volksge zondheid en leefmilieu, Jan Lenssens. Enkele inleidende be schouwingen moeten ons hel pen het studiegebied te situe ren en de plaatsnamen ervan te verklaren. Met de geologische wor ding van het landschap werd geschetst hoe het landschap zich heeft ontwikkeld van der tig miljoen jaar geleden tot nu. Vervolgens werd er dieper ingegaan op de huidige aar drijkskundige toestand van het landschap te Sombeke. Aan de hand van een bodemstudie en een hydrografie was het moge lijk de landschappen te Som beke te typeren. Hoe de mens het land schap heeft beïnvloed komt in een nieuw hoofdstuk aan bod. Van bij de eerste bewoners, duizenden jaren geleden, werd nagegaan hoe ze hebben ge leefd, waar ze hebben geleefd en op welke wijze en met wel ke motieven ze hebben inge grepen op het landschap. Boeiend genoeg voor wie meer wenst te weten over zijn oud ste voorouders. Het boek wordt aangeboden voor de prijs van 400 frank en is te verkrijgen vanaf 21 maart op het adres van vzw Durme, Smoorstraat 5, 9170 Waas munster. Het boek wordt aan het pu bliek voorgesteld op zaterdag 21 maart en zondag 22 maart. Gedurende dit weekend zal de begeleidende tentoonstelling bij dit boek "Sombeke land schappelijk" opnieuw worden opgesteld. Voor wie dit wenst bestaat dan de mogelijkheid om zich een exemplaar aan te schaffen. De tentoonstellingsuren zijn de volgende: zaterdag 21 maart van 14 tot 17 u; zondag 22 maart van 10 tot 12 en van 14 tot 17 u. De tentoonstelling vindt plaats in de gewezen jongens school in de Veldstraat te Sombeke. ST.-PAUWELS 2 WIEZE 2 Tot de laatste minuut diende een verbeten kampend St.- Pauwels te wachten om te be komen waar het recht op had. Een nieuw verlies zou onbillijk overgekomen zijn. Waar vele supporters reeds dachten dat Wieze fortuinlijk de twee pun ten zou meegrabbelen was er de laatste minuut de inval van Yvan Barthier om het leder hoog voor doel te sturen waar de mee-opgerukte laatste man Paul Fobé met het hoofd altijd gevaarlijk is. Paul's kopstoot bereikte Harry De Beleyr aan de tweede staak en deze kon ongehinderd inkoppen. St.- Pauwels was voor de rust reeds de betere ploeg, dwong veldo- verwicht af maar kreeg nooit zuivere kansen om het mees terschap af te ronden. Het was dan ook wachten geblazen tot de 28e minuut om een eerste treffer te noteren. Deze kwam er via van Hauwermeiren die een aangeven van Barthier kon ombuigen tot 1-0. Herleving ging koortsachtig op zoek naar een tweede treffer maar deze bleef uit. Slordige passes en te veel balverlies werkten dit in de hand. De elftallen mochten dan ook rusten met een nog alles openlatende 1-0 stand. Na de koffie kwam er meteen meer animo in de wedstrijd. Wiezes speler-trainer Lippens, de beste man op het veld, dribbelde een paar thuisspelers op een hoopje en besloot zijn solo met een magistrale lob. Herlevingdoelman De Jonghe had echt geen verhaal tegen deze prachtige treffer 1-1. De thuisploeg stond even aange slagen na deze tegentreffer en wist niet direkt een gepast ant woord. De op de bank gestarte Steven De Jonghe trachtte evenwel het vertrouwen van zijn trainer terug te winnen maar lukte er evenmin in de thuisploeg op voorsprong te brengen. Aan de overzijde kwam er dan toch een tweede doelpunt. Vercauteren was de man die met nog een kwartier voor de boeg de bezoekers op voorsprong bracht 1-2. Een sprankeitje hoop bij Wieze, dat na weken verlies eindelijk de overwinning in het verschiet kreeg. St.-Pauwels pakte ech ter uit met een dol kwartier. De afwerking bleef onder maats maar de inzet waarmee het slotoffensief gevoerd werd maakte het geheel spannender dan ooit. Wie dacht dat de stand niet meer zou wijzigen had het verkeerd voor. De Be leyr gaf Herleving in de laatste minuut waarop het recht had: 2-2. MJP Lokeren - Cercle Brugge 1-2. Stephen Keshi, links op de foto, was een ganse wedstrijd door overal te vinden. Hier in het gezelschap van de Cercle-boemannen Bojovic en Kalusha (ds)

De Voorpost | 1987 | | pagina 21