Met de Dender doorheen de Denderstreek Aalstenaar schreef brochure over «Vakbeweging in België» «Is er wel armoe Gezocht Oude fietsen en huishoudtoestellen Biblioteek van Erpe-Mere opent deuren De Voorpost - 20.3.1987 - 3 «Dit nummer beschrijft de vakbeweging in België. Het is het achtste rapport dat aan een nationale vakbeweging wordt besteed en werd voorbereid door Martin Hutse- baut, assistent van de direkteur», zo schryft Günter Köpke direkteur van het Europees Vakbondsinstituut te Brussel. De auteur, Martin Hutsebaut beschrijft in dit nummer het ontstaan en de groei van de drie grote Belgische vakvereni gingen, ABW, ACV en ACLVB, waaruit blijkt dat de ze drie bonden zijn ontstaan kort voor of na de eeuwwisse ling, in een periode dus dat onze industrie aan een ware omwenteling toe was. Daar naast wordt aandacht geschon ken aan de doelstellingen en taken vakverbonden, waarbij naar voor komt dat het in de eerste plaats gaat om een be komen van een sociale gerech tigheid door iedereen het ge deelte van de rijkdommen te verzekeren waarop hij over eenkomstig zijn arbeid en zijn behoeften recht heeft. Andere hoofdstukken van 75 pagina's tellende brochure hebben betrekking op struktu- ren van de verschillende bon den, zowel nationaal als ge westelijk, de verschillende be roepscentrales en de organen op plaatselijk vlak, de finan cieringen van de vakbeweging waarbij de inbreng van de le den van kapitaal belang is, de programma's en het beleid die nogal verschillen van vakbond tot vakbond, de kollektieve onderhandelingen. De betrekkingen met de poli tieke partijen en het interna tionaal lidmaatschap. Tenslot te is er nog een hoofdstuk over de biezondere kenmerken van de Belgische vakverbonden in opgenomen. Geïnteresseerden kunnen deze brochure gratis bekomen na schriftelijke aanvraag op het adres: Europees Vakbondsin stituut, Keizerinlaan 66, bus 4 te 1000 Brussel, of bij de au teur Martin Hutsebaut, Kruis- veldstraat 21, te Aalst. Prof. Deleeck in Mikisklub te Aalst Prof. Herman Deleeck, ge kend om zijn studies en enquê tes op het sociaal vlak, heeft onlangs gesteld dat er vandaag niet meer armen zijn dan pak weg een tiental jaren geleden: alleen, zo stelt hij, heeft de armoede zich verplaatst van de kategorie van de bejaarden naar de groep van jonge ge zinnen, getroffen o.m. door de werkloosheid. Zijn bevindin gen hebben in sociale kringen nogal wat vraagtekens opge roepen. De werkers ten velde immers, de OCMW's en de welzijnsorganisaties, dagelijks gekonfronteerd met deze pro blematiek, zijn overstelpt met noodgevallen. Over deze erva ringen op het terrein gaat de info-avond in de Mikisklub op zaterdag 14 maart 1987 om 20 uur, Nieuwbeekstraat 35, Aalst. En tevens over de vraag: is armoede ingebakken in de welvaartstaat? Hoe kan dat in Vlaanderen anno 1987? Is armoede een noodzakelijk kwaad in deze maatschappij of, is er eigenlijke geen armoe de? Daarover praten dhr Stef Muylaert, sociaal werker bij Teledienst-Aalst en buurthuis 't Spieken en Dirk Vonckx, lid van de Vlaamse K.P.-leiding die deze problematiek van zeer dichtbij heeft gevolgd. Tevens wordt gedemonstreerd wat voor een apparaat de «spaar- schakelaar» (2 Ampère-me ter), die gerantsoeneerde stroom levert, eigenlijk wel is en wat men er nog kan mee doen. Het geheel wordt omlijst met liederen i.v.m. de krisis, gebracht door een twintigtal koppen-sterk «OMROER- KOOR» uit Limburg, dat ook de avond met enkele strijdlie deren zal afsluiten. Uiteraard volop gelegenheid tot diskussie en iedereen welkom. De avond, die werkelijk naar de kern van de harde (maar zeker niet fatale) werke lijkheid wil gaan. wil trouwens een bijdrage zijn tot een stuk bewustzijnsvorming bij het pu bliek. Van harte welkom H.A.K., het Hulp-, Advies- en Kontaktcentrum in Aalst is reeds een half jaar terug ge start met een projekt "Anders Werken" genaamd. Het is een opleidingscentrum voor lang durig werklozen en de kursus- sen omvatten enerzijds lessen fietsentechnieken en ander zijds lessen mechanica en elek triciteit. Als je meer dan een jaar werkloos bent en je bent laag geschoold, dan krijg je vrijstel ling van stempelcontrole om deze kursussen te volgen. Ze lopen over zes maanden, elke werkdag van 9 tot 17 u. behal ve op woensdag en vrijdag: dan heb je de namiddag vrij. Deze kursussen houden een opleiding in in het repareren van fietsen (alle merken) of het herstellen van alle mogelij ke huishoudtoestellen. Samen met een vakkundig lesgever sleutel je aan de fiets of het toestel, leer je de onderdelen kennen, hoe deze werken, waarvoor deze dienen en leer je ook de werktuigen gebrui ken, Het komt er op neer dat je gedurende zes maanden leert hoe een fiets of een toe stel in elkaar zit, hoe je die dan volledig uit elkaar haalt en hoe je die dan herstelt. Hiermee hoopt men werklo zen die weinig kansen hadden om te studeren, wat ervaring en wat kennis bij te brengen in deze specifieke richtingen, zo dat hun kansen op werk iets groter worden. Indien U daar over iets meer wilt weten dan belt U naar 053/21.82.64 of U komt eens langs op dinsdag van 13u30 tot 14u30 in de Stoofstraat nr. 15 te Aalst. Wij zijn gestart met een aan tal afvaltoestellen zoals frigo's, strijkijzers, wasmachines, droogkasten, afzuigkappen enz. waarop dan werd geoe fend en geëxperimenteerd. U begrijpt dat na zes maanden al deze toestellen volledig ver werkt zijn. Wij zijn daarom naarstig op zoek naar massa's van deze toestellen en fietsen (afbraaktuig) orti een nieuwe kursus te kunnen opstarten. Indien U dergelijke toestellen afvoert of zinnens bent af te voeren naar de schroothoop dan kan U ons helpen door ze niet weg te gooien maar aan ons af te staan. Wij kunnen U daarvoor eventueel een minie me vergoeding geven. U geeft ons een seintje; 053/21.82.64 en de coördinator zal dan al het nodige doen om voor de ophaling te zorgen. Na een jaar intensieve werking wil het gemeentebestuur en het personeel van de biblioteek hun aktiviteiten beter leren kennen en het belang van een openbare biblioteek be wijzen. Daarom houdt men op zater dag 14 maart a.s. een «open deurdag» om er kennis te ma ken niet alleen met boeken maar ook met mensen die er nauw mee betrokken zijn. Dit is met alleen het personeel maar ook de «producenten» van leesmateriaal. Om de jaar- werking niet ongemerkt te la- 1965 en met de Reinaertprijs voor heemkunde in 1985. Met hen zal men kunnen kennis maken met J. Coolen, auteur van het boek «Bijdrage tot de geschiedenis in Bambrugge» evenals met P. De Cock die een bijdrage leverde tot de geschiedenis van het Rode Kruis en een boek samenstelde ten voorbij gaan wil men er over «Zetten door de eeuwen een feestnamiddag van maken, heen». Er is eerst een voorafgaande- Om 15.30 u. kan men een lijke teken- en kleurwedstrijd lezing bijwonen door Julien voor de kinderen en hun resul- Van Remoortere, auteur van taten zullen bij de opening van jeugdboeken en romans. Nog de feestnamiddag keurig beke- een uur later zal Mare Sleen ken en gejureerd worden Om 15 uur is er een paneelge- sprek met verdienstelijke schrijvers van eigen bodem. (en niet W. Van der Steen zoals eerst foutief aangekon digd) de prijsuitreiking verzor gen van de kleur- en teken- E.H. Sunaert. vorig medepas- wedstrijd, toor van Aaigem komt er als De slottoespraak zal gehouden reporter, letterkundige en lau- worden door een afgevaardig- reaat van de kultuurprijs 1983, de van de gemeenschapsminis- samen met J. De Vuyst, die ter van kuituur en daarbij reeds meerdere werken op zijn hoopt men het 1.650ste lid van aktief heeft, bekroond werd de bibliotheek te kunnen met de Alfons De Cockprijs vieren. Lebbeke. Niet ver van de Dender in Wie ze staat dit prachtige Neerhof (arch) Aalst. Lange tijd geleden bezochten schepen van onze marine de kade van Aalst, (arch) kasteel, Denderwindeke met als hoogste punt het Galgenveld, Aspelare met zijn zaalkerk St.-Amandus uit de 15e eeuw, Pollare met zijn unieke vergezichten op het golvend zuid Oost-Vlaanderen en zijn ijzeren voetgangersbruggetje over de Dender, een stukje industrieel archeologisch patrimonium. Van Ninove tot Welle vormt de Dender in zijn noordelijke koers de provinciegrens met Brabant zonder veel spektakulairs te bieden op beide oevers. Dendermonde. De Dender in de binnenstad, momenteel een twistpunt (arch) Dendermonde. De Astridlaan in Dendermonde, een toonbeeld van Vlaamse architektuur (arch) Vanuit de Henegouwse hoogte duikt de Dender te Overboelare Oost-Vlaanderen binnen, doorklieft het centrum van Geraardsbergen, ontvangt verderop bijkomen de voeding van enkele heuvelbeken en stevent naar het noorden via Ninove en Aalst naar Dendermonde, waar hy neerzijgt in de Schelde. De Dender heeft steeds een bruisend temperament gehad. Wegens zyn aanzienlijk verval en de smalle vallei waarin hy maar weinig bewegingsvrijheid geniet kunnen belangrijke regenneerslagen en hevige maar kortstondige was veroorzaken met grote snelheid en debiet. Een regenperiode is voldoende om zyn normaal debiet van 10 msec, te doen stijgen tot 60 m'/sec. Om die onstuimigheden aan banden te leggen waren tussen Ath en Dendermonde over een afstand van 40 km. niet minder dan 14 stuwsluizen nodig waarvan 8 op Oostvlaamse bodem. Doorheen Oost-Vlaanderen heeft de Dender weleer een enige nijverheid bevorderd maar vooral een eigen sfeer geschapen. De lucht in zyn omgeving ruikt scherp en hangt er als een vochtige zure wasem. Geraardsbergen Van op de Oudcnberg te Geraardsbergen in de schaduw van de bedevaartkapel krijgt men een onvergetelijk uitzicht op de Denderstreek. Beneden in de diepte ligt Geraardsbergen. Twee fonteinen spuiten water van de bronnen «Manneken-Pis», collega van het Brusselse en de Marbol, enige gotische fontein in Oost-Vlaanderen. Het stadhuis staat er slank bij vergeleken met de indrukwekkende St.-Bartholomeuskcrk. Bij de rivier steekt dc St.- Katharinakcrk zwierig haar baroktorentje in de hoogte. Geraardsbergen is oud. Sinds 1081 werd de St.-Adriaansabdij binnen de stadsmuren gebracht en werd omgevormd tot een toeristisch centrum dat op zomerse dagen een aantrekkingskracht is van enthousiaste dagrekreanten. Ook voor de sportlui is Geraardsbergen een bekend begrip. Weinig willen het schouwspel missen tijdens de Ronde van Vlaanderen wanneer de beroepsrenners met verwrongen gezicht de beruchte muur opklauteren. De eerste zondag van de vasten beklimmen ook personaliteiten de muur maar dan langs meer dan dertig trappen tot boven op de berg. Daar wacht hen een uitzonderlijk gebruik uit de Vlaamse folklore: wijn drinken waarin levende visjes spartelen die moeten worden ingeslikt. Als beloning mogen ze dan ronde platte broodjes (krakelingen) werpen naar de grijpende menigte Tot besluit van het feest wordt 's avonds op de Oudenberg de Tonnekesbrand gehouden en wordt er vuurwerk gemaakt van een ton pek en ander brandend goed. Het stemmigste landschap is te zoeken buiten de oevers waar de Beverbeek hoekjes schept die je doet denken aan Zwiterse landschappen en de Molenbeek een bevallig dal heeft uitgekozen om romantische wandelaars te lokken naar de watermolen van Gotegem en de stemmige 18e eeuwse hoeven. Als oude landbouwgemeente vindt Welle nog voldoende openheid in zijn meersen en een licht heuvelend landschap, dat bij vlekke is bebost en in verscheidenheid van uitzicht' uitloopt over Haaltert en Aaigem naar Herzele toe. Zo zoekt de Dender zijn bedding naar Aalst toe, een stad die haar grootste voornaamheid put uit een zeer oude geschiedenis. Vooral op de Markt zijn sporen te vinden van vroegere roem en aanzien. Het Belfort, hersteld en hernieuwd na de brand van 1875, zou dateren uit de jaren 1200. Het aanleunende Schepenhuis vertoont een gotische zwier tot in het kloktorentje bovenaan. Ook het oud gebiedshuisje behoort tot dit kompleks. Achter het stadhuis zit het oud landhuis verscholen, waaronder het Oud Regiem het hoofdcollege van het Land van Aalst samenkwam. Vooral de achtergevel van dit gebouw is opvallend zuiver roccoco. De St.-Martinuskerk staat enkele passen buiten de markt maar dwingt met haar rijke kerkschat en haar stijlvolle verhouding niet minder eerbied af. In de buurt werd het oud O.L.V. Hospitaal uit de vergetelheid gehaald en fungeert thans als geschikt dekor voor tentoonstelllingen en musea. De zondag van carnaval laat de Aalstenaar zeker niét ontglippen. Een bonte stoet die tot ver buiten de Aalsterse grens bekendheid heeft verworven en in een sfeer die niemand kan beschrijven wordt door groot en klein bewonderd. Aan.de rand van de stad geeft Aalst gestalte van een ruim Osbroekpark. De Faluintjes De streek van de Faluintjes is heel anders. Moorse!, Baardegem, Meldert en Herdersem vormen eeé afzonderlijk deel dat met een eigen aspekt en met een ander temperament. Het uitzicht wordt opgefleurd door hop, snijbloementeelt en elk dorp bezit een toeristische waarqe: Moorsel zijn waterkasteel. Baardegem heeft zijn geklasseerd St -Margaretakerk, Herctersem zijn Denderland en Meldert de abdij van Affligem op een helling, kijkend in de die)>te naar de molenvijver en omhoog naar het Kravaalbos. En middenin liggen de FaluintjeSxen heerlijken nog moeilijk toegankelijk natuurgebied. Dendermonde Ten noorden van Aalst naar Dendermonde toe liggen gemoedelijke dorpjes rustig op de beide Denderoevers. Met een laatste krachtinspanning bereikt de Dender zijn einddoel Dendermonde. Bij nader toezicht ontdekt men evenwel dat deze Denderstreek twee opvallende eigenaardigheden bevat: een typisch ietwat wazige atmosfeer geschapen door die waterloop de Dender en anders een streek vol variatie en afwisseling dat een toeristisch recreatief bezoek een ontspannend of verpozende sfeer verleent. Bij het doorslingeren van die Denderstreek zijn toch een paar vragen die zich stellen bij de toerist-recreant. Het opvallend storend element is ongetwijfeld de Dender zelf, de ziel van dit gebied dat zich jammerlijk nog niet in zijn zuivere staat heeft hersteld doch waar openbare instanties mede bezig zijn. Een bezoedelde Dender kan toeristisch geen waardevolle streek toveren ondanks de interessante mogelijkheden die zij inhoudt. En die zijn er! Langsheen de Denderoevers van Ninove tot Viane-Moerbeke en de Falluintjesstreek liggen natuurlijke gegevens om een waardevolle toeristische zone tot stand te brengen zelfs met uitgesproken recreatieve centra en merkwaardige landschappen Bosgebieden zijn weliswaar beperkt tot bepaalde stippen die een uitzonderlijke waarde hebben Moerbekebos, Neigembos, Kravaalbos. Juist deze verscheidenheid vormt een aanlokkelijk en toeristisch gebied voor ééndagstoe- risme. Van Geraardsbergen naar Pollare legt de Dender zijn zwierige kronkels in het landschap Opvallend hierbij is wel de vaststelling dat hoe dieper men naar het zuiden trekt, hoe meer het landschap gaat glooien en leven. Ook langs dc Denderoevers doorslingeren holle smalle wegen dit stukje aards paradijs vol groen, zachte stilte en grazend vee. Hier en daar zijn enkele merkwaardigheden die variatie brengen in het landschap, uiting geven aan nieuwe, recreatieve verrichtingen of herinneren aan vroegere grootsheid: het rekreatiegebied «De Gavers» te Onkerzele met historische hoeve 't Schipken, thans omgevormd tot jeugdher berg, overblijfselen van de Abdij van Beaupré te Grimminge. het 18e eeuwse kasteel van Zandbergen «Het Hof van Lier», kapelletjes getooid langs landelijke wegen te Denderwin deke, vriendelijke dorpskerkjes en -pleintjes te Nieuwenhove en te Waarbeke, kalmte en rust in het Moerbekebos, de geur van tabak te Appelterre. Dit is niet alleen te merken langs de Denderoevers doch ook ervaart men dit bij het volgen van bewegwijzerde toeristische «Denderroute» van Aalst naar Geraardsbergen doorheen de Denderstreek. De Dender van op de berg te Pollare geeft een typisch beeld van dc omliggende Dcndermeersen. De zware vochtige lucht kan men enkel ervaren bij middel van een forse wandeling in deze omgeving. Van de oude versterkingen rondom de stad Ninove is de Koepoort overgehouden. Doch het mooie sieraad is te vinden op het hoogste punt van de stad. Daar heeft dc Orde van Premonstreit in 1137 een beroemde abdij gevestigd die zoals vele andere abdijen op het einde van de 18c eeuw werd verwoest. Doch de abdijkerk waaraan een eeuw werd gewerkt, geeft nog een treffend beeld van de rijkdom van de abdijen en van de zorg van de abten om hun kerk te verfraaien. Een weelde van barok waarvan de weergave te vinden is in de St - Pieterskerk te Meerbeke, één van de gemeenten die door de fusie van 1 januari 1977 bij Ninove werd gevoegd. Dc overige tien gemeenten hebben ook hun bijdrage geleverd aan de variantie van Groot- Ninove, zoals Neigem met zijn geklasseerd bos, Voorde met zijn 16e eeuws omwald Aalst. De Dender in de greep van de industrie (arch) Een beeld dat men niet meer ziet. De Dender in een stad afgeboord met populieren waarlangs fietsende kinderen een veilige weg naar school vinden (arch)

De Voorpost | 1987 | | pagina 3