Provinciale voordrachtwedstrild SL-Barbara in de lift Richard De Gendt mei «Oordegem, Nederzetting, Heerlijkheid, Gemeente» Rode Schepen in Rooms-Blauwe koalitie? Ambtsgebied Vredegerecht Aalst verklein BEURS BOUWEN EN WONEN GRATIS TOEGANGSKAART j«üj Edgard Hooghuys: «Ik word van rechtswege schepen» 10" JAARGANG NR. 18 - 38 F VRIJDAG 17 APRIL 1987 Tot veler verbazing werd in juni 1986 een wetsontwerp ingediend waarbij de fusiegemeente Erpe-Mere uit het ambtsgebied van het Vredegerecht Aalst zou worden onttrokken ten voordele van dat van Herzele, dat later wou worden omgevormd tot Zottegem. Wakkere burger André Emiel Bogaert bond de kat de bel aan gezien er quasi geen enkele politicus behalve van Erpe-Mere zelf kennis had van dit projekt. Via een ver doorgevoerde kampagne waarbij brieven van arrondissementele en lokale mandatarissen binnenkwa men kon dit onheil worden afgeweerd. Minister van Justitie Gol steldé in een aan A.E. Bogaert gericht schrijven dat het zich laat aanzien dat er op termijn aan dit dossier een voor Aalst gunstige wending zou kunnen worden gegeven. Het kwestieus wetsontwerp tot wijziging van het gerechtelijk wetboek ligt momenteel ter studie in de kamerkonunissie van Justitie. Aangezien het hier een deükate materie betreft met plaatselijke politieke gevolgen werd tijdens de laatste kommissievergadering besloten een subkommissie op te richten die de neergeleg de amendementen per provincie zou bespreken. Het is immers zo dat de voorgestelde wijzigingen in de verschillende arrondissementen en kantons omzeggens overal het nodige stof hebben doen opwaaien, zodat een lawine van amendementen her en der bij de bevoegde minister binnendwarrelde. De data, waarop voormelde sub-kommissies zouden ver gaderen, werden aan de minister van Justitie nog niet meegedeeld. Dit alles komt in feite neer op volgende gevolgtrekkingen: - het oorspronkelijk wetsontwerp zal naar alle waar schijnlijkheid niet als dusdanig worden uitgevoerd; - na de tussenkomsten van augustus 1986 hebben omzeg gens alle plaatselijke politici zich mét het dossier ingelaten en amendementen ingediend; - de materie is nogal politiek geladen, zodat zelfs de kommissie voor justitie niet onmiddellijk wil optreden, doch de zaken enigszins wil vertragen door per regio Subkommissies op te stellen; - het wordt dus een zaak van lange adem, doch dit houdt het gevaar in dat er op een bepaald ogenblik alsnog een voor Aalst nadelige beslissing uit de bus zou kunnen komen, omdat alle betrokkenen in feite in slaap zouden kunnen worden gesust. Het dossier wordt dan ook best op de voet gevolgd, wil men niet voor een verrassing komen te staan. (L.H.) de feestzaal van het stadhuis had verleden vrijdagavond de plechtige proklamatie en uitreiking der prijzen plaats aan de deelnemers van de Provinciale Voordrachtwedstrijd georganiseerd door de Koninklijke Aloude Rederijkerskamer Sint-Barbara Arbeid en Kunst". Deken van de Kamer, Theo Van Gijseghem, mocht zich verheugen in een flinke opkomst belangstellenden voor een wedstrijd die duidelijk in de lift zit. Kuituurschepen Chris Borms stelde dat de Kamer de in 1956 onder impuls van vrederechter Jozef Ghijselen gestichte wedstrijd niet alleen bestendigd is doch uitgegroeid is tot een artistieke voltreffer op hoog niveau. Het aantal deelnemer en de kwaliteit ervan gaan duidelijk in stijgende lijn. Uit de eigen regio boden er zich 21 kandidaten aan maar er kwamen er ook 11 uit de Leiestreek, 11 uit het Waasland en 5 uit Brabant. Juryleden hierbij waren Aleidis Dierick, Wouter De Bruyne en Julien Librecht: let terkundigen; Mandus De Vos, acteur; Jet De Coninck, lau reate Stedelijke Muziekakade- mie Aalst. Namens de Kamer: Marcel Crombeen, voorzitter - Louis Jansscns, sekretaris - André Van der Eist en Marij- jke Baeyens. Juryverslag Eens te meer bevatte de na- verwerking de bekende ingre diënten: het afwegen van sterk aan mekaar gewaagde kandi daten, het onafhankelijk pun- |ten geven, de taal van de re kenmachine en de strikte ge hoorzaamheid aan haar uit spraak. Ook bij de evaluatie van (deze wedstrijd doken menin- jgen op die al vroeger werden geformuleerd. Zo werd er op nieuw lovend gesproken over het peil, de bezetting en de uitstraling van deze manifesta tie. Iedereen was ervan over tuigd dat men over het belang van deze provinciale wedstrijd akkoord kon gaan. Aanmerkingen en suggesties Diktie was over het alge meen zeer goed. Meestal haalt een sobere, maar akkurate vi sualisering het op een té extra vagante lichamelijke uitbeel ding. Waarom bij voorkeur SINT - BARBARA ARBEID EN KUNST" 1540 AALST grijpen naar proza, kursiefjes en kabaret? Er wordt ook nog heel fijne poëzie geschreven. Zou het niet te verkiezen zijn dat kandidaten eens grondig de horizon van de eigen litera tuur verkennen en rustig en verantwoord een tekst te kie zen naar eigen voorkeur? Van de mate van persoonlijk ver groeien met de tekst hangt er in de voordrachtkunst veel af. De jury had verder lovende woorden voor de deelnemers die in een periode van materia lisme en negativisme hun beste krachten wijden aan een rijke re levensvorm en aan kuituur Ze vormen alleszins een vala bele wissel op de toekomst. Mini- voordrachtfestival De laureaten in de diverse leeftijdsgroepen traden vervol gens suksesrijk op in een mini- festival gepresenteerd door Jet De Koninck en aangekondigd door een steeds wisselend per- kussiespel door Chris Michiels. Uitslagen Grote onderscheiding: Elise De Vliegher (Stekene) "De Verliefden" van H.C. An dersen. De Mey Anouk (Deinze), fragment uit "Kees de jongen" van Theo Thijssen. Nachtegael Lieve (Belsele) "Roodkapje en de Wolf' van Roald Dahl en Veronique Lespire (Gijze- gem) met "Feminisme" Misjoe. Onderscheiding: Katrien De Wolf (Hamme) "Omaatje" H. Van Veen; "In de Tram" H.P. de Boer; Van der Borght San dra (Aalst) "Je moet heel be leefd zijn" J. Prévert; Van Op stal Machteld (Aalst) "Prinses Rosalinde", A.M.G. Schmidt; Walgraef Angie (Aalst) "Als mannen op reis gaan) A.M.G. Schmidt; Claeys Bieke (De Pinte) "Lied van slakken die naar begrafenis gaan" van Pré vert; Van den Berghe Sigrid (Aalst) "Prinses Rosalinde"; Geirnaert Katy (Deinze) "Ru zie Ruzie" van Karei Eyck- man; Van Overwalle Elke (Erembodegem) "Twee woes te Ridders" van Louis Ver- beeck Voldoening: Colman Bianca (Aalst) "De Ballade van de Pantippel" C. Buddingh; Wil- lems Rita (Asse) "Nicolaas Eduard Ramenas" A.M.G. Schmidt; De Lombaert Ka- trien (Lede) "Roodkapje en de Wolf'. Reeks 14 16 jaar: Grootste onderscheiding: Iris Puttemans (Grimbergen) met "Het verhaal van de heks" van I. Bergman. Onderscheiding: Meersman Philip (Sint-Niklaas) "Dag van Schoonheid" R. Minne. "Iets Stukmaken" Huylebroeck Sofie (Hofsta- de) "Een nieuw woord" A. Van Assche/R. Campert; Bos- teels Frederika (Liedekerke) "Verhaaltje van God" Herman van Veen; De Lange Marijke (Herzele) "Verhaaltje voor jullie" Rutger Kopland; Schol- laert Hilde (Hofstade) "Kin dersproke" M. Boddaert; Mar tens Ilse (Deinze) "Het Schoolmeisje" Noël Coward; Van Opstal Patricia (Aalst) "De ontevreden dromedaris" J. Prévert. Voldoening: Vincke Sabine (Aalst) "Aan mijn neerslachti ge poes" F. Harmsen Van Beeck; Vermeiren Cindy (Aalst) "Voordat u knipt" Seth Gaaikema. 16 k 18 jaar: Grote onderscheiding: Cop- pens Christophe (Bornem) uit "Archibald Strohalm" van H. Mulisch. Torfs Tiny (Sint-Niklaas) "Goedenavond luisteraars" C. Buddingh; Marmenout Katy (Belsele) uit "De Deur" van Bert Schierbeeck; Dochy Roos (Deinze), "4 Stijloefeningen" van R. Queneau; Suys Greet (Erpe-Mere) "Hoe maak ik een vogelportret" J. Prévert; Govaert Heide (Borsbeke) Vervolg op blz. 4 Aalst. De deelnemers aan de voordrachtwedstrijd (a) De eerste effektieve gemeenteraadszitting na de dood van burgemeester Raymond Uytersprot kende zowat alle ingrediënten. Applaus by de vleet, felicitaties en dankbetui gingen maar ook gegrom, gebekvecht, de mare dat de moeder van CVP-fraktieleider was overleden en een coup de théatre van Edgard Hooghuys die de wetteksten en kommentaren dermate heeft uitgepluisd dat hy stelt van rechtswege schepen te zullen zyn zolang er geen benoemde burgemeester is. Een SP-schepen dus in een CVP-PW- bestuur. «Ge moet me zelfs niet oproepen. Alleen me mededelen wanneer het schepencollege zetelt. Ik zal me vrijmaken om erop aanwezig te zyn», aldus Edgard Hooghuys. Wie by het horen van de naam «Oordegem» enkel denkt aan het vermaakcentrum op «Den Berg» met als blikvan ger «Den Bok» of aan de Fauconniermoien langsheen de Gentsesteenweg of gewoon aan «Torenpissers» schafte zich best het gloednieuw boek aan van Meester Richard De Gendt «Oordegem, Nederzetting, Heerlykheid, Ge meente». Een vervolg eigenlyk op zyn vroeger werk dat meer speciaal parochie en parochieleven belichtte. Na de evolutie tot «gemeente» slankt tot «deelgemeente van werd Oordegem echter afge- Lede». Zulks alhoewel Oorde gem op vele vlakken een cen- trumfunktie vervulde doch de wil van politici is nog altijd wet alhoewel hun wegen wel eens ondoorgrondelijk zijn. Voor restauratie van de kerk Pastoor Jozef Bontinck en de auteur zelf stelden verleden za terdag in aanwezigheid van ere- en beschermende leden van het beschermkomitee het nieuwe werk voor. Een stan daardwerk dat naast zijn eigen historische en informatieve waarde ook bijdraagt aan res tauratie, onderhoud en her schilderen van de aloude ge klasseerde Sint-Martinuskerk van Oordegem. Een initiatief van E.H, Pastoor waaraan Ri- chard De Gendt, mede als voorzitter van de Kerkraad, uiteraard graag zijn volle me dewerking verleent. De finan ciële steun van dit komitee komt dan ook integraal ten goede aan vermelde werken. vyf facetten van Oordegem Het 680 bladzijden tellend boek, gedrukt op kwaliteitspa pier en ingebonden in linnen band met gouddruk heeft een geplastificeerde stofwikkcl met foto vooraan van gemeen tehuis en achteraan de Faucon niermoien. Het is bovendien verlucht met 376 foto's en illus traties. Richard De Gendt behandelt achtereenvolgens in 5 hoofd stukken Oordegem telkens ge zien uit een andere gezichts hoek. Uiteraard eerst een bijdrage tot de geschiedenis gebaseerd op en vrucht van jarenlange opzoekingen en raadple gingen Lede. Het gemeentehuis van Oordegem waar een ferme 'n het tweede hoofdstuk wordt brok geschiedenis werd geschreven (Ih) hel milieu beschreven op het vlak van aardrijkskunde,land bouw, nijverheid, handel en vervoer door de eeuwen heen. Komt dan aan bod de bevol king met haar evolutié, de ge zondheidszorg. het onderwijs en het kultureel leven. Een speciaal hoofdstuk wordt gewijd aan het volksleven, de ontspanning, de sport, de lief hebberijen en het toerisme vroeger en nu. Besloten wordt met een merkwaardig gedeelte over de eigen aard van Oorde gem en de Oordegemnaren, hun typische gezegden en uit drukkingen uit de streektaal, hun zeden- en gebruiken ge kruid met meldenswaardige gebeurtenissen en interessante Oordegemnaren. Richard De Gendt De logische indeling van deze uitgebreide materie verraadt de pedagoog, de vlotte schrijf taal, de belezen man en de manier van behandelen van deze stof de liefde van de au teur voor zijn Oordegem. Ri chard De Gendt was onderwij zer buiten doch woonachtig in Oordegem van waaruit hij de kursussen volgde aan het Ho ger Instituut voor Opvoedkun de te Gent wat hem een brede re kijk bezorgde. Hij is verder nauw betrokken bij het kultu reel leven, is voorzitter van het Davidsfonds Oordegem en een valabele steunpilaar van de Koninklijke Harmonie. Een man in het dorp «van ratten en muizen» niet weg te denken. En vermits alle goede dingen uit drie bestaan kan het best dat. na enig uitblazen, Richard met een derde oeuvre zijn trilogie, zijn levenswerk, afrondt. Wat we hem alleszins van harte wensen. LH De zitting met 79 punten op de agenda van de openbare verga dering waaraan dan nog eens 8 interpellaties werden toege voegd duurde tot liefst één uur na middernacht. Dit alhoewel de laatste punten in een drafje werden afgehandeld. Voorzit ter waarnemend burgemeester Anny De Maght voeld'* zich op het einde minder in haar nop jes en de raadsleden vonden duidelijk datj het allemaal te lang en te uitgesponnen duur de. Iets waarin Danny De- naeyer een ruim deel voor zichzelf mocht opeisen. Raads lid Anny Dierick protesteerde luidop tegen bepaalde haar- klieverijen en vond dat raads leden gewoon beledigd werden. Maurice De Kerpel gemeen teraadslid Van bij de start enige hapering alhoewel nog steeds vriende lijk. Edgard Hooghuys zegde inderdaad dat de volgorde van de agendapunten niet volgens het reglement was en dat aller eerst de goedkeuring van de notulen van de vorige zitting moest aan bod komen. Anny De Maght ging daarop in en Hooghuys zegde dat als het in deze sfeer verder zou gaan ie dereen tevreden huistoe zou kunnen. Wat echter een vrome wens bleef... Na enig gepalaber over onvol ledige libellering stelde fractie leider van de CVP Herman Goossens dat uit onderzoek van de geloofsbrieven bleek dat er voor Maurice De Kerpel als opvolgend gemeenteraads lid in vervanging van wijlen Raymond Uyttersprot noch onverkiesbaarheid noch onver enigbaarheid bestaat. Hij leg de dan ook in de handen van Anny De Maght de eed af en mocht daarbij naast applaus ook felicitaties in ontvangst ne men van alle frakties. «Voor U is deze intrede als raadslid slechts een tussenstap» werd gezegd doelend op zijn voor zien toekomstig burgemeester schap. Ghisleen Wiliems schepen van financiën Adjunkt-stadssekretaris Roger Schapheleer las dan een beslis sing van de kollege voor in verband met de opvolging van schepen Robert De Pauw. Ghisleen Wiliems had reeds van bij de aanvang plaats ge nomen in de schepenzetel want deze tijdelijke aanduiding is materie voor het kollege en niet voor de raad. Vermits Ro bert De Pauw niet ontslagne mend is moet hij tussentijdig worden vervangen door het raadslid met de meeste anciën niteit. Dat zijn Jan Caudron (VU) en Marcel Lorie (PW). Beiden hebben echter aan hun recht van opvolging verzaakt zodat Ghisleen Wiliems hier voor in aanmerking komt. Zo wel bij M. De Kerpel als bij G. Wiliems speelde het toeval al leszins duidelijk een rol. Ghis leen Willams vervangt dus Ro bert De Pauw en krijgt even eens algemene felicitaties. Ed gard Hooghuys betreurde daarbij wel dat men zolang ermede heeft getaimd doch Herman Goossens wees op de verdeling der taken en de grote inzet van de kollega's. Overleg met de familie leerde dat deze manier van doen positief kan inwerken op het genezingspro ces van Robert De Pauw. «Het is niet alleen een humanitaire zaak doch ook een wettelijke verplichting» zegde Hooghuys. «Maar dan zonder termijnstel ling» wedervoer Goossens. Willy Van Mossevelde zegde dat de VU, alhoewel vaak door de meerderheid het dik wijls moeilijk gemaakt, zich allerminst rancuneus wil op stellen want schepen De Pauw was steeds een loyaal man. Jan Caudron zag dan ook af van zijn opvolgingsrecht o.m. om dat hij er toch voor spek en benen zou bijzitten. De kersverse schepen ziet zyn nieuw ambt als een uitdaging die hy echter met open vizier tegemoet treedt. De stad is uit eindelijk uit de rode cyfers ge raakt en Wiliems wil trachten deze trend verder te zetten. Hy heeft steeds tot reglementaren- de organen behoord, nu wil hy het ook waarmaken in een uit voerend orgaan. Waarby hy hoopt op de medewerking van alle gemeenteraadsleden. Coup de théatre: Hooghuys schepen Zoals Erik Vanderaerden ver leden zondag lang wachtte om zijn slag thuis te halen kwam ook Edgard Hooghuys pas aan punt 74 aanzetten met een vi sie die de vrucht was van veel Vervolg op blz. 4 Aangeboden door KEIZERSHALLEN AALST PAASDAGEN Met medewerking van het stadsbestuur Aalst, de Provinciale Kamer voor Ambachten en Neringen van Oost-Vlaanderen en het Algemeen Beroepskrediet. Vrijdag 17 april 1987 van 19 tot 21 uur. Zaterdag 18 april 1987 van 14 tot 21 uur. Zondag - maandag 19-20 april 1987 van 10 tot 21 uur. Dinsdag 21 april 1987 van 16 tot 21 uur. ujeekblad "DE wnORpnsT^emonstratiesonderwi'sinstellin9enop 18" 19"20aPril van 14 tot 18 uur. Kom bij voorkeur op rustige dagen ZATERDAGNAMIDDAG ZON - MAANDAGVOORMIDDAG De inrichters zijn niel verantwoordelijk voor eventuele ongevallen Aalst. Knip deze kaart uit. U krijgt er tijdens de Paasdagen mits vertoon aan de kassa gratis toegang mee tot Infobo.

De Voorpost | 1987 | | pagina 1