en de kleine k Lukas gezellen: vluchtheuvel voor kunstenaars Groepstentoonstelling «Parels langs de Scheldekant» in Galerij Terlinden te Schoonaarde V€ Georges Steel knap in Palet Pl R Bi Cipierage te Sint-Niklaas Zondag 1 november jl. opende kuituurschepen D. Anthuenis in Sint-Niklaas de 41ste, jaarlijkse, tentoonstelling van de Lukasgezellen. In zijn wat sombere verwelkoming had voorzitter Rik Bos- teels het vooral over de positie van de kunstenaar in deze tijd. «Kunstkringen, zoals de Lukasgezel len, zijn het resultaat van een noodzaak omdat een menswaardig bestaan voor kunstenaars nu niet meer mogelijk is», aldus Bosteels, eraan toevoegend: «De Lukasgezellen vervullen daar door de rol van vluchtheuvel». En, om in een optimistische noot te eindigen: »Deze tentoonstel ling is tevens een oogstfeest: het resultaat van véél vruchtbare en noeste arbeid. De lente zit duidelijk al verscholen in al wat u hier te zien krijgt». Deze inleiding was voor Rik Bosteels meteen zijn laatste daad als voorzitter, want na 25 jaar laat hij het roer over aan de jongeren. Een verjongingskuur die niet alleen in het bestuur zal opgemerkt worden maar nu al merkbaar is bij de tentoonstellende kun stenaars. De muzikale om lijsting, tijdens de vernis sage, werd verzorgd door de jonge fluitiste Els Van Zundert, ook al symbool van de jonge generatie. De tentoonstelling van de Lukasgezellen komt - door de grote verscheidenheid in techniek en stijl - in haar geheel over als een zeer verzorgde, goed uit gebouwde en mooie kunst manifestatie Ook omdat de werken verspreid zijn over de drie zalen van de Cipierage. Rik Bosteels toont twee zeer mooie, zachte, poëti sche bloemstukken in akwarel. Zijn techniek is die van de traditionele En gelse school. De vier etsen van Ludo Colman zijn som bere, uitgepuurde, tot het minimum beperkte, land schappen met grote zeg gingskracht. De enige Lukasgezel die olieverfschilderijen toont is Jef Moerloos sr. Zijn doeken zijn vluchtige im pressies in wat donkere kleuren. Bij de vier pastels valt vooral het doek op met de paars-blauwe en rood- gestipte bloemen. Gilbert Derboven maakt intimisti sche akwarellen die met vakmanschap zijn uitge werkt. Ze ademen een spe ciale sfeer. Met heel weinig middelen - kleurpotloden en wat inkt - werkt Jan Meganck zijn kunst werkjes af. De frisheid in Expo bij De Lukasgezellen in Sint-Niklaas. Knap boetseerwerk (dw) toon en kompositie spreekt boekdelen. Doris Grieten werkt vooral met plexiglas. Haar konstruk- ties - in kombinatie met schilder- en tekenwerk - zorgen in dit overwegend figuratief werkende gezel schap voor een duidelijke inbreng. De reeks armban den bevestigt dat. Walter Vermeulen tekent en akwarelleert zéér gede tailleerde en omlijnde tafe relen. Zijn in het oog springende aflijning is een eigen manier om naar een persoonlijke stijl te zoeken. Het grafische werk van Jo zef Moerloos jr. wordt be heerst door de buffel- en gierkomposities. Voor dit eerste werk kreeg hij de K Verlat-prijs. Het zijn ge durfde studies met een aparte, eigen inbreng. Naast de «gestipte» teke ningen van Theo Geerinck (zijn gekende signatuur) werden nu ook wat vluch tige, met enkele brede lij nen, en rake indrukken op papier verwerkt Monique Reyniers maakte juwelen die een zeer eigentijds ka rakter dragen. Haar beeld houwwerk is persoonlijk, haar tekeningen wat ruw en hoekig maar met veel fantasie en gevoel voor kompositie. Een veelzijdi ge kunstenares. De houtgravures van Peter Bosteels worden gedragen door heel wat mystiek. Fijn uitgewerkte blokken Het «Portret Koen» in ter- ra-cotta en het «Portret Frans» in gips zijn de kreaties van Frans Heir- baut. Aan beide kunst werken zit een merkwaar dig verhaal vast. Vooral het eerste springt in het oog, ook door de gebruikte grondstof. Beeldhouwer André De Smedt weet zijn gevoelens uitstekend in beelden om te zetten. Hij kijkt nj meer dan traditionele q pervlakkigheid naar j dingen om zich heen. Pa Dekker lijkt wel een vi tuoos. Het materiaal dl hij bewerkt kent hij uitsl kend. Het resultaat VI zijn beeldhouwwerk is n venant. Mooi is dat. H werk van Mare Potjau ha) je er zo uit. De zachte, fijl en lichte tekeningen zu geaksentueerd door za_ re, donkere lijnen. Iets tt' zwaar. De portretten daar- entegen zijn nog altijd df piano melancholische, knap uit gewerkte tekeningen Vooral de dodenmaskers 18 ze van zijn grootmoeder zijl er prachtige staaltjes var. ®roc- zeer verheven tekenkunst Al met al een gesli tentoonstelling die echt nog beter zou moeten in- root spelen op de bezoeker, dl Wlc* kunstliefhebber. Nergens ?8r'J: een lijst te bekennen mei *n er de namen van de deelne mers en hun kunst- '6l' werken, terwijl je bij 1* g™* paalde werken tevergeef! "le naar een naam uitkijkt Misschien zou het ook wel eens nuttig zijn de Lukaa gezellen in een katalog vast te leggen, iets wat mijn weten nog nooit ge beurd De tentoonstelling blijft e nog toegankelijk tot 22 no c vember in de Cipierage J> Grote Markt 45. te Sint- Niklaas. Openingsuren 1 alle weekdagen van 14 td r 17 u., op zon- en feestda- er gen van 10 tot 13 u. en var 15 tot 17 u. Jozef Smt* Borrii k en t Dendermonde. Kunstschilder Georges Steel komt in Galerij Palet in de Franz Courtensstraat weer knap uit de hoek met zijn typische werken die het Spanje waar hij zijn tweede thuis heeft gevonden, oproepen. Tijdens de vooropening van deze tentoonstelling, kon men luisteren naar mooie muziek gebracht door Christiaan Van Inghelgem aan het clavecimbel. Georges Steel schildert landschappen, pittoreske hui zen en hoekjes, landelijke figuren die hij weergeeft in een met zon overgoten geheel. Warme kleuren geven aan zijn schilderijen een heel aparte sfeer, (foto's Piet Hermans) 12 - 6.11.1987 - De Voorpost nument dat in Nieuwpoort staat. Aubroeck werkte se dertdien vaak op bestelling voor allerlei monumenten en gebouwen. Zijn laatste beeldhouwwerk «Het meis je met de speelbal» voltooi de hij in 1976. Aubroeck was toen 82. Zes jaar later stopte hij met schilderen. Een tweede kunstenaar is de graficus Romain Mal- fliet. Deze geboren Sint-Ni- klazenaar studeerde aan de Koninklijke Akademie voor Schone Kunsten te Antwerpen en aan het Sint-Lucasinstituut te Gent. Malfliet is een mees ter in het graveren van de allerfijnste onderwerpen. Hij kreeg verschillende prijzen voor zijn werk. Bij hem zijn het de eerder volkse taferelen die aan spreken, de eenvoudige landsman, het werk op het veld, het leven op de bui ten, maar ook de ranke spitse torens en het kant werk van kantelen van ka- tedralen en het leven rond deze kerken spreekt hem sterk aan. In de tentoon stelling vindt men alleen volkse taferelen terug. Van Lucien Van de Velde is bekend dat hij zijn leuze «vakmanschap is mees terschap» in zijn werken alle eer aandoet. Deze Sint- Niklazenaar is eigenlijk steenkapper van beroep, maar voelde zich al vlug geroepen tot de schilder kunst. Veel leerde hij van zijn broer, Robert Van de Velde een beeldhouwer van formaat en van Leo Engels de bekende schilder van in terieurs en bloemen. Hij bekwaamde zich verder aan het Nationaal Hoger Instituut voor Schone Kunsten te Antwerpen. Van de Velde toont enkele mooie schilderijen met eenvoudige onderwerpen Stekenaar Maarten Mi- chielsen is een autodidakt die in en voor zijn beeld houwkunst leeft Het is voor hem een zich uitdruk ken. Hij experimenteert voortdurend met vormen en houdingen. Het eige naardige is dat zijn beel den in klei ontstaan op een oude grammofoon, zodat hij al draaiend zijn beelden kan betasten en gissen. Aandacht schenkt hij vooral aan het menselijk en dierlijk lichaam in zijn traditionele vormen en po sen De laatste tijd legt Mi- chielsen steeds meer hu mor in zijn werk. Een maatschappij die uit haar evenwicht is geraakt, moet men op haar kop zetten, zo redeneert hij. Nog een Waaslander is Al- fons Van Meirvenne die aan de stedelijke akademie te Sint-Niklaas twee eerste prijzen wegkaapte Hij is een tekenaar met bijzonder veel talent. Zijn inspiratie bron zijn de dieren die hij kleurrijk en expressievol weet te breneren waardoor Dendermonde. De tentoonstelling in Galerij Terlinden kreeg heel wat bezoekers de vloer (foto Piet Hermans) de toeschouwer er echt door geboeid geraakt. Van Meirvenne schildert niet alleen dieren, ook in por tretten. stillevens en land schappen weet hij zich best uit te leven. Hij kreeg in 1961 de Prijs van Rome voor schilderkunst wat een zoveelste bevestiging was van zijn groot talent Hilaire Bals, geboren in Nieuwkerken, tekenoor van origine, heeft zijn hart verlo ren aan de schilderkunst. Na jaren van zelfstudie en oefe ning heeft hij zich als geen ander de moeilijke techniek van het toepassen van olie verven en tempera op paneel en doek weten eigen te ma ken. In zijn doeken vindt men een stuk wonderbaarlijkheid met poëzie doorweven terug. Hij stelt vragen naar het hoe en het waarom van het leven, wie we zijn, waar we naartoe gaan en waarom. Invloeden van grote kunstenaars als Da- li, Delvaux en Margritte zijn in enkele van zijn werken duide lijk waarneembaar Op de tentoonstelling ook werk van Dendermondenaar Emiel Leybaert die in zijn geboortestad de kunstaka- demie volgde en in de loop der jaren de schilder van het bijzonder fijne, symbo lische werk is geworden Opvallend bij Leybaert zijn de ranke vrouwenfiguren, de bloemen en de vogels die in het schilderij ieder hun betekenis hebben. Leybaert munt uit door zijn perfektie die nooit ge maakt maar steeds spon taan overkomt en die aan zijn schilderijen een heel aparte sfeer geven. Nog een Dendermonde naar van herkomst is Reg- nier De Herde. Aan de Den- dermondse akademie kreeer hü les van Leo Spa- noghe en later werkte onder leiding van knuf" schilders als F. Willaert, Gogo en J. Bergmans, Herde houdt zich voor men uit zijn leven wat men er zelf in steerd heeft Leven hem liefde opbrengen v< al wat hem omringt. Toen hij zich in Ooster ging vestigen werd z naam voor het eerst kunstenaar bekend, eerste werken werden toon gesteld in Franki Olieverven en akwarelt over de indrukwekkeni kusten van Normandië Bretagne waren de ond werpen. In zijn schild ijen heeft hij plaats g maakt voor licht te, noodzakelijk voor a leven. Zijn werk meerdere malen bekroon De eerste belangrijke beel den van Aubroeck dateren uit de jaren 1923-1924 In de dertiger jaren bereikte hij ongetwijfeld zijn hoog tepunt. Hij kreeg de eerste prijs voor de wedstrijd «IJ- zerbeelden» zodat in de ja ren daarop vier negen me ter hoge beelden werden uitgevoerd. Renaat De Rudder, Joe English, Fer- nand Duprez, de gebroe ders Van Raemdonck be horen tot deze reeks van vier. Hij kaapte ook de eer- strijcLvoorliet Kolbertmo- Dendermonde. Een van de werken van Emiel Leybaert (foto Piet Hermans) Dendermonde. Een werk van Regnier De Herde op de tentoonstelling «Parels langs de Scheldekant» (foto Piet Hermans) Hamme. Kunstenares Claudine De Vos in atelier Annexe. Met dit landschap met bomen zorgde ze in I elk geval voor een blikvanger (vh) Acht kunstenaars expozeren nog tot 22 november in Galerij Terlinden in de Lindestraat te Schoonaarde Dendermonde een grote variatie aan kunst werken. Een groepstentoonstelling die onder het tema «Parels langs de Scheldekant» zeker en vast de aandacht van het grote publiek verdient. De kunstenaars hebben stuk voor stuk wat te maken met de Schelde, de machtige stroom die door vele dichters zo schitterend werd beschreven en die door het vlakke Vlaamse land kronkelend in duizend bochten zijn weg zoekt. Die Schelde is het gemeenschappelijk kenmerk. Het gaat hem op deze tentoonstelling om kunstenaars die ofwel geboren zijn in een stad of dorp langsheen de Schelde of er een flink deel aan hun oeuvre aan gewijd hebben. Onder de acht beeldhou- Aubroeck. Deze beeldhou- studeerde hij aan de aka- wers wiens naam tot ver wer uit Temse moet bij demie en vaktekenschool buiten onze landgrenzen kunstminnaars niet meer van zijn geboortedorp bekend is, kunstschilders voorgesteld worden. Au- Temse en later aan de Ko en tekenaars met naam en broeck is subliem en ex- ninklijke Akademie voor faam en grafici die velen pressief. Hij is een man die Beeldende kunsten te Me- ons benijden. Kortom een zijn inspiratie heeft geput chelen. Hij overleed in tentoonstelling die men in uit het dagelijkse leven en 1986. Aubroeck is de man geen geval mag missen die tijdens zijn loopbaan die uitmunt door de fijne Een overzicht van de deel- heel wat onderscheidingen afwerking en dat is een nemers aan «Parels langs heeft gekregen voor zijn eigenschap die hij heeft de Scheldekant» zal deze hoogstaand werk. Au- overgehouden aan de jaren uitspraak nog meer kracht broeck is daarbij altijd de dat hij in het Mechelse de bijzetten bescheidenheid zelf ge- meubelsnijkunst onder de Om te beginnen is er Karei weest. Geboren in 1894 knie probeerde te krijgen.

De Voorpost | 1987 | | pagina 12