Verbond van de kringen voor Heemkunde in Oost-Vlaanderen reikt ere-diploma's uil Meer dan vijfhonderd leden bij KBG Mere KSA Mere: 55 jaar jong en regen in overvloed Uit de gemeenteraad Rally van Roeselare 17 en 18 oktober met onze ploeg Van Der Eist - Triest 2 - 6.11 1987 - De Voorpost .owie Sint-N promt De belangstelling voor de heemkunde is de laatste jaren steeds toegenomen en aan deze stroomversnelling blijkt in de nabije toekomst nog geen einde te komen. In elk dorp of uitgebreide gemeenschapskern tracht men zich te verenigen om in gemeenschapsverband iet meer te ontdekken van onze voorouders, hoe zij geleegd hebben, wat hun gebruiken waren en hoe het dorp geschiedenis maakte. Bijna elk jaar wordt het Verbond voor Heem kunde met een nieuwe kring verrykt en thans is het aantal aangesloten kringen tot 32 gestegen. Er is in de gouw Oost-Vlaanderen een samenwerking tussen deze kringen onderling die wellicht nergens anders waar te nemen is. De werking van het Ver bond voor heemkunde re sulteert in talrijke aktivi- teiten waarbij alle kringen betrokken worden en die bovendien allemaal en al tijd hun medewerking ver lenen. Telkens men die mensen samen aan het werk ziet, kan men getui gen van een samenhangen de groep waarbij «konkur- rentie» totaal uitgesloten wordt. Elke kring heeft zijn werkgebied en is daar naast uiterst mededeel zaam voor andere kringen. Met andere woorden, ie dereen helpt zowat ieder een, zodat van naijver hier zeker geen sprake is. Dit heeft al meermaals geleid tot echt grootse projekten en een ervan is de jaarlijk se uitreiking van ere-diplo- ma's voor geslaagde res tauraties. Derde lustrum Dit jaar was het voor de 15de keer dat oorkonden uitgereikt werden en dit gebeurde voor de tweede maal in het Toreken te Gent, het ontmoetingscen trum van de Kredietbank die trouwens hierbij graag als mecenas optreedt. Ook hier groeit de belang stelling elk jaar en na het advies van een speciale kommissie werden ruim twintig gebouwen met een oorkonde bekroond. Zoals gouwvoorzitter R. Ruys het duidelijk stelde maakt men hierbij geen onderscheid: «Dat is een monumentenzorg die aan de behoeften van de maat schappij is aangepast en die een rol speelt op alle niveau's van het maat schappelijk leven, in be stuurlijk, juridisch, ekono- misch en sociaal opzicht». Sinds 1973 heeft het Ver bond voor Heemkunde in Oost-Vlaanderen het ini tiatief genomen om zowel prive-personen als offi ciële instanties te lauwe ren voor geslaagde restau raties, dit na een vrij stren ge beoordeling van de commissie die hiervoor in de schoot van het Verbond opgericht werd. Omdat men zich soms de vraag stelt, met welk recht gebouwen afgebroken worden die getuigen van een groot verleden, willen de heemkundigen van Oost-Vlaanderen er «iets aan doen» en daarom heeft men een vijftiental jaren terug dit initiatief ge nomen. Het is de bedoe ling van het Verbond om op die wijze het groot pu bliek te sensibiliseren om ons historisch-bouwkundig erfgoed te behouden door het zinvol te restaureren maar niet door het louter wat op te lappen. Met het toekennen van een oor konde wil men het privé- De tijd is voorbij dat men mensen stokoud langs de straten ziet strompelen of zich stom vervelen. Dank zij de oprichting van aangepaste «bonden» is hier heel wat verandering in opgetreden. Niet alleen de jonge mensen hebben zich verenigd maar ook zij hebben in het verleden bewezen dat zij, eens op pensioen, zeker niet afgeschreven zijn. Integendeel, want meermaals wordt bewezen dat de meesten nog vitaler zijn dan velen van die jongere generatie die «men nooit buiten ziet». De katolieke gepensio- manier van hun taak kwij- neerdenbond van Mere ten. Bij de Bond van Mere kan gerust als een toon- blijkt men geen moeite te beeld beschouwd worden want met hun meer dan 500 leden zijn zij toonaan gevend in het gewest en daarnaast ook in de pro vincie. Weinig anderen hebben om de talrijke naar behoren te vervullen en nochtans er zijn er zo veel. Dat de werking gewaar deerd wordt, kon men on- hebben een werking op langs meemaken met de het niveau van de oude- kultuurprijs van Erpe-Me- renbond van Mere. Sinds re die hen toegekend jaren is er een uitgebreide werd. Maar dat was door ploeg die zich inzet om het bestuur graag meege- tientallen aktiviteiten per nomen, doch het neemt jaar in te richten en vooral niet weg dat men hier niet tot welslagen te brengen, lang bij stilgestaan heeft Naast een gezonde kern want intussen reisden zij zijn er de talrijke wijkme- naar Tirol (waar ook ge- dewerkers die zich alleen fietst werd), maakten zij op een verantwoordelijke een uitstap naar Maaseik, woonden een toneelstuk bij in de KVS te Brussel en kon men deelnemen aan talrijke vaste aktiviteiten die het jaar door gepland worden. Zo weet men nu al dat men opnieuw naar Brussel gaat voor de toneelopvoe ring van «Kortsluiting» en dit op 3 december. Een kaas- en wijnavond wordt op 7 november georgani seerd en deze heeft plaats in het rusthuis van Mere om 17.30 u. voor de prijs van 250 fr. Op 16 novem ber om 14.30 u. is er een pannekoekenamiddag met tussendoor een optreden van de eigen dansgroep en radio «Rio». Het Kerst feest uiteindelijk is voor zien voor woensdag 23 de cember met opvoeren van toneelstukjes door akteurs uit eigen rangen. JV initiatief stimuleren om met hetzelfde bedrag (soms iets meer) hun patri monium op een verant woorde wijze te restaure ren. dit met alle respect voor wat het oorspronke lijk was zowel op architek- turaal als op historisch gebied. Volgens voorzitter Ruys is het geenszins de bedoeling om «Bokrijk-mentaliteit te propageren, maar integen deel want wij zijn een le vende gemeenschap». Daarom dient men vooral een bestemming te geven aan een bepaald monu ment en liefst zoals het oorspronkelijk was of waarvoor het vroeger diende. De uitreiking van de oor konden wordt telkens voorafgegaan door een korte akademische zitting waarop een gastspreker een tema behandelt dat werkelijk in het kader van deze manifestatie past. Toeval of niet, maar het derde lustrum mocht de heer De Wit verwelkomen om een referaat te hou den. Tot vorig jaar was hij als direkteur van de bank in Gent de gastheer maar nu als gepensioneerde kreeg hij de eer om «aktief mee te werken» aan de vijftiende uitgave van dit feestelijk gebeuren. Als bekend schrijver onder de naam van Johan Van Me- chelen, handelde hij over de historiek van het Camo Santo in Sint-Amands- berg. Dit is niet toevallig want als letterkundige, en bewonderaar van bekende Vlamingen als Willems, Snellaert, Ledeganck en Van Duyse, is hij zeer be gaan met deze speciale be graafplaats. Hierbij ont popte hij voor de talrijke heemkundigen niet alleen als een gewezen sympatiek gastheer maar tevens als een kenner van onze Vlaamse letterkunde en van het Campo Santo. Oorkonden Meer dan de helft van de bekroonde gebouwen of monumenten bevinden zich in Gent maar toch was er een diploma voor de kerken van Zevergem, Deurle, Ninove en Sint- Laureins. Daarnaast was het de beurt aan het in 1663 gebouwde stadhuis van Kaprijke, aan de pa storie van Lembeke en de schandpaal van Melle. Maar ook voor Aalst was er een bekroning bij met het oudste huis van de stad aan de Lange Zoutstraat gelegen, nl. «Stad Antwer pen». Het is een woning met een bak- en zandste nen trapgevel met daar naast een zijgevel met uit springende verdiepingen wat een interessant speci men van middeleeuwse konstruktie blijkt te zijn. Dank zij een grondige res tauratie is dit huis. met een versiering van renais- sance-motieven, een enig merkwaardig eksemplaar uit de Spaanse periode en is nu voor de toekomst beveiligd. Een oorkonde werd ver leend aan de heemkundige Kring van Erpe-Mere voor de restauratie van de Hos- selaer-kapel te Erpe. De historiek van dit enig momnument en de restau ratie met de daaraan ver bonden plechtigheden werden in dit blad reeds uitvoerig beschreven. Voor een zeer gedetail leerde beschrijving van dit pronkstuk langs de Dorps straat verwijzen we trou wens naar een artikel in hun tijdschrift van be stuurslid J. De Punt. Nog in Erpe, net op de grens met Erondegem, werd veel aandacht ge schonken aan de renovatie van «het kasteeltje» dat in 1880 gebouwd werd. Hier gaat het om een grote he renwoning die tijdens de oorlog 1914-18 gebruikt werd als huishoudschool voor meisjes uit de omge ving. Met deze jaarlijkse feest zitting heeft het Verbond van de kringen voor heem kunde in Oost-Vlaanderen geen punt gezet achter zijn activiteiten. Er wordt nog heel wat gepland voor de komende jaren maar in tussen werkt elke heem kundige kring afzonderlijk en ieder van hen heeft een ongekende uitstraling waardoor zijn dorp of streek steeds meer be kendheid verwerft. JV Gelukkige gezichten en vreugde alom na deze rally van Roeselare. De reeds zo lang verwachtte goede uitslag was uiteindelijk binnen. 2de in de reeks, klasse M, was méér dan ooit gehoopt werd, door eenieder, voor de ze loodzware 2 daagse rally. Alle moeite was dus niet ver geefs geweest, in totaal een kleine 600 km. verkenningen vóór de rally, dit grotendeels op zondag en late avonden na het werk van alle dag, meerder malen aanpassen v.d. geschreven nota's door de copiloot, servicemensen die meerdere malen tot s'nachts de wagen en het materiaal, tot vervelens toe controleerden en testten op goede werking. Het lange wachten op technische con trole, paperassen-kwesties, reservaties voor hotel enz... Bij dit alles komt natuurlijk, en vooral, de prima prestatie r.d. piloten. Zij waren opgelucht, stand gehouden te hebben, na de 2 dagen felle strijd, op dit voor west-vlamingen voor behouden parkours. Zij hiel den dus niet alleen hun eer. doch ook deze, van Oost- Vlaanderen hoog, Een kort gehouden verslag: s'zaterdags wordt rond de klok van 14 u. gestart voor 3 ronden van 3 speciale proe ven elk. Een mooie herfstzon is van de partij, na bijna 1 week ononderbroken rege nen. Opletten dus, voor de valstrikken, die elke bocht kan inhouden. Als onze volvo de 3de v.d 9 zaterdagse proeven aansnijdt, 26 km. lang a.u.b., schemert het reeds. De Serrieploeg komt te laat opdagen door de vele files rond Roeselare, en de zo broodnodige verstralers en breedstralers zijn niet gemon teerd. Alleszins wordt bij een nader toezien v.d. tijden hier een 20 tal seconden verloren. Dank zij de goede nota's v.d. copiloot wordt het gaspedaal beneden gehouden, in deze donkere hel. Als bij het volgende service punt alles terug volgens plan ning verloopt, word de balans voorlopig opgemaakt. 6de on der de groep «N» wagens. Onze piloten beseffen dus, dat zij hier hun kans zullen moeten nemen. Gans de avond én nacht wordt jacht gemaakt op tijden, die de concurrentie vlug de moed tot tegenstand zal benemen. 2 lekke banden, en een los gekomen ophangings-onder- deel, kosten hen wat tijd, doch wanneer s'morgens de voorlopige stand wordt opge maakt staat onze ploeg 46ste in het algemeen klassement, en 2de in de klasse, geno teerd. De 3de geklasseerde staat inmiddels op méér dan 1 minuten na hen. Genoeg dus, om van een verdiende rust te gaan genieten. De servicemensen, zouden nu reeds de gelegenheid te baat nemen, om een kleine fuif in de Roeselaarse straten te organiseren. Zij waren dan ook s'zondags morgens niet te benijden. Zondagmorgen wordt om 9 stipt het 2de gedeelte aang Jan sneden, 4 maal. 4 specia ut oi proeven, totaal verschil» |aarl v.d. vorige dag. De ploeg <j cheic als 1ste groep N staat gekla ome seerd, start met een voo. - sprong van 56 seconden o ,J onze mensen. Algauw wot rs gedurende de eerste proevi "e geprobeerd om deze tijd aar achterstand te vermindere ijn, Wat blijkt echter? Deze ploe En ze rijd in zijn achttertuin, en ma jer p- dan 2 seconden per proe js sn kunnen niet teruggenome ;n worden. Dus, vechten als honden om het zo gekent been, om een derde ermepnt"- heen te laten lopen, geen zin, zodat eerder woÉoger gekozen voor een afwachle jch de, en op de veroverde 2d van s plaats standhoudende hg |&rS( ding. Met de gebruikelij» jfn kleine verrassingen, en apa te gebeurtenissen, zo eigi aan de rally-sport, wordt i 0al dus een prettig weekend! ®ba gesloten. De bekers werd taurli ingewijd door alle support! je I en simpathisanten, in afwaï ting van de nakende, v zeer binnenkort missch l. eerste plaats. Onze ger wensen alleszins voor sympathieke bende, kennis maken met de r sport, en ART, elke 2de 4 dag v.d. maand om 9 u.l zaal Koninck v. Spagnia Grote Markt te 9300 Aalsrtj Iedere rally-fan is welkom... Aalst. De Merestraat is niet langer het lelijke eendje. Voetgangers, fietsers en autobestuurders kunnen herademen. De straat is zo goed als helemaal klaar (a) Aalst. De Merestraat richting Siesegemlaan. Hier is het nog even wachten voor alles klaar is. Maar lang zal dat ook niet meer duren (a) Afgedankt meubilair verkopen? 200.000 fr. wordt voorzien voor aankopen te ver vangen of aan te vullen meubilair van de akademie voor muziek, ballet en toneel. Baita Dolores vraagt of men er niet aan denkt afgedankt materiaal openbaar te verkopen zoals bv. de gevonden voor werpen maar volgens schepen Borms gaat het niet om versleten doch om aan te vullen meubilair. Danny Denaeyer dringt erop aan dat een gedétail- leerde inventaris zou worden opgemaakt van alle meubilair van de hele stadsdiensten. Hij hoopt als afgedankte meubelen naar de Friac worden gevoerd wel eens van de kamion zouden kunnen vallen... Maar burgemeester De Kerpel zegt dat dergelijke inventaris bestaat en dat getracht wordt de meube len te verplaatsen waar ze écht nodig zijn. Video-apparatuur Bij de aankoop van wapens voor het politiekorps geraamd op 150.000 fr. kwam geen enkel raadslid tussen. «Durven ze niet?» gekscheerde de burge meester. Bij de geplande aankoop van video-apparatuur te ramen op 442.000 fr. vroeg Baita Dolores of er een specifieke studio voorzien is voor video-opname. Ze heeft het verder over een lokaal voor de hoofdbibliotekaris op de eerste verdieping dat vol gens haar echt niet kan. Het biblioteekgedeelte in «De Werf» moet volgens haar een afgesloten geheel vormen. Dat dit lokaal volgens de reglementering zou moe ten kon zij in geen enkele tekst terugvinden. Ze hoopt dat dit punt in een kommissievergoeding verder zal worden uitgepraat. Overheidsprojektors Dat «De Werf» als basisuitrusting twee overheid- projektors (met overvloeiing) zou nodig hebben neemt Danny Denayer niet. Dergelijke gesofisti ceerde apparatuur in dubbel aankopen is niet ver antwoord, zegt hij. Het gaat over een aankoop geraamd op 110.000 fr. «De bedoeling is dat ook de verenigingen er kunnen gebruik van maken. Daarom in dubbel zegt schepen Borms. Dat u er eens twee tegelijkertijd zult nodig hebben, zal wel een zeldzaamheid zijn, repliceert Denayer. Ten andere, dergelijke apparatuur gaat liefst niet uit «De Werf», «'t Is voor verenigingen binnen «De Werf» zelf» zegt de schepen en het wordt een welles-nietes spel zonder einde. En tot Baita zegt de schepen dat die apparatuur ook in andere lokalen kan worden gebruikt. Finaal onthoudt de VU zich bij de stemming. KSA Mere viert zijn 55 jarig bestaan in de regen, zo luidt de titel van de brochure die deze jeugdbeweging naar aanleiding van de viering van dit toch wel prachtige jubileum heeft uitgegeven. Althans, men zou dat 55- jarig bestaan graag vieren in een lokaal die viering waardig. En daar wringt het KSA schoentje, men heeft wel een plaats waar men kan bijeenkomen, maar die ruimte kan men moeilijk een lokaal noemen. De tweede oudste vereni ging van Mere moet het inderdaad stellen met iets wat je een krotwoning zou kunnen noemen. Waar men nu schuilt is er heel wat op te merken: er is geen stromend water, het regent er binnen, er is geen sanitair, de muren zijn beschimmeld en alles ruikt er muf, er is plaatsge brek. Alles behalve ideale situaties om een jeugdbe weging goed draaiende te houden en aantrekkelijk te maken voor de jon geren. Kende men vroeger in Me re het geluk dat de ge meente al eens bijsprong of dat men bij vooraan staande personen terecht kon om de scheve situatie recht te zetten, dan ligt ook die toestand nu anders. De KSA is er zich goed van bewust dat men inder daad met eigen initiatief voor een stuk aan deze gebreken zou kunnen ver helpen. Maar daarmee is de kous nog lang niet af. Alle herstellingen zouden verloren gegooid geld zijn, want de eigenaar van het huis heeft immers besloten hét gebouw te laten slopen om er een appartements gebouw op te trekken. De KSA komt dus zo in de kou te staan. «De eigenaar heeft het recht om dit te doen,» zo zeggen de KSA jongens in hun oproep om begrip en steun. Zij heb ben overigens al enkele mogelijkheden onder de loep genomen om een nieuw lokaal te bemachti gen. Men zou een eigen huis. kunnen huren, hetzij van de gemeente of van een partikulier, men zou zelf een lokaal kunnen bouwen op grond gehuurd van de gemeente of van een partikulier. Maar dat is«men zou...». Zover staat men echt nog niet. Het huren van een eigen dom van de gemeente leek niet onmiddellijk te kun nen. Het gemeentelijk ontmoetingscentrum was al verhuurd en bovendien veel te mooi en ongeschikt om er elke zondag in te spelen, zo werd gezegd. Andere lokalen die meer geschikt zijn, komen dan weer niet in aanmerking voor huren. Begin van 1986 werd door de KSA aan de gemeente in een vriendelijke brief ge vraagd om de speelplaats van de gemeentelijke jon gensschool op zondagna middag te mogen gebrui ken. Maar het gemeen tebestuur zei «njet» en ge bruikte als motivatie: «te weinig infrastruktuur en teveel lawaai vöor de om wonenden». Ook tijdens de oktober- kermis kon de KSA geen lokalen huren in het oud gemeentehuis. Het Rode Kruis kreeg wel toelating tijdens de augustuskermis. Huren bij een privé-per- soon werd ook onder zocht. Maar alle inspan ningen liepen op een sissi uit. tenzij een uitzond lbl' ring: de direkteur van d 'et staatsschool was zo vrie be delijk en begrijpend om< 11 KSA op zondag toe te 1 e d ten op de speelplaats vï Pêe zijn school. En dan het bouwen grond die men zou hure Bij het gemeentebestii en het OCMW ving m« bot. Geen grond beschj baar voor de KSA zo luit de de kommentaar en 1 privé-personen werden twee moedigen bereid g.; vonden om grond af i staan: familieleden va een KSA leider en 0 oud-KSA-er waren daa toe bereid. Maar bleek dat na een kontro door de gemeente de gro: den in een landbouwzoi of een park lagen. Er mi dus niet gebouwd wordei Zo zie je maar. In Erp< Mere kan dus voor KSA niets, zo zegt de dersploeg met enige bittering waarbij men een de bedenking mi dat in andere gemeen! blijkbaar veel meer B voor een jeugdbeweging; Brochetten- en spagh» avond De KSA blijft echter n in zak en as zitten, werking gaat verder, verdroten. Zo wordt 1 vrijdag 4 december val 19.00 uur in de zaal f het patronaat te Mere 4 brochetten- en spaghej avond georganizeerd f de luttele prijs van 1501 Een gratis konsumw krijg je er bovenop.

De Voorpost | 1987 | | pagina 2