Allerlaatste Meldertse oud-strijder '14-'18 overleden Geen triomfalisme bij sluiting Milieumaand te Aalst Missiezuster Myriam Baeyens vertrekt naar Haïti Nog de Copal-affaire Copal-tanks door burgemeester gesloten )f rie 4 - 6.11.1987 - De Voorpost Vervolg van blz. 1 was er het dagelijks bedrijf met bevelen uiteraard in de taal van Molière. Met zo een 2.000 manschappen ging het te voet naar Duin- kerke waar werd inge scheept voor Cherbourg. Ingedeeld in Pelotons met als enige norm het aantal werd dan opgestapt naar getrakteerd op een bom bardement dat horen en zien verging te Stuibekens- kerke. niet ver van de «Boyau de la Mort». Aan het front Daarmede was De Kegel In 't Frans Stilaan werden de soldaten aan het front het beu te worden bevolen door offi cieren die hun taal niet kenden. Er rees groeiend verzet tot in Alveringem een 100-tal manschappen opstapten naar het ko ninklijk verblijf te De Pan ne. Vele tientallen rijks wachters trachtten hen de weg te versperren doch een zeer gevaarlijke «secteur» beland. Een aaneenschakeling van nachtelijke patrouilles om de situatie bij de vijand te Vallogne in"Normand,verkennen en anderzijds Snd^k*géranten waar De Kegel onderdak het permanent vullen van toch bij Jde Vorst «We vond in een leegstaand ge- «vaderlanderkes». Met komen niet als opstande- bouw dat in betere tijden voor zich de blank staande ijngen Maar we vragen een restaurant was ge- IJzervlakte nadat de slui- meer soidi: beter eten en weest. Een eerder pikante zen door Cogghe waren meer yiaai^se officieren» majoor, generaalszoon, opengetrokken wat de luidde de boodschap, vond die logies, alhoewel Duitsers heel wat last be-, «Keer in alle kalmte terug. zorgde doch waarvan ook Aan uw ejsen zaj voldaan de Belgen te lijden had- worden>> kregen ze als po- den. Eten werd gebracht sjtjef antwoord. En, alhoe- van in Oostkapelle. Soms wej ujteraard zeer geleide- op tijd maar meestal te Hjk werd dje be]ofte wer. laat. Het landde er aan in grote ketels en als het eens nog wat warm was smaak te het als een delikatesse. Toen de veldkeukens er kwamen was dat voor de dagelijkse kost een hele verbetering. Vooral omdat soldaten niet alleen last op de planken, nog veel te goed voor De Kegel en zijn maats en er moest an dermaal verhuisd worden. Toen De Kegel echter even later in een oude flu welen broek een geldbeu gel vond met nogal wat geld en die op het kom- pagniebureel ging afgeven werd hij als voorbeeld ge steld voor het hele regi ment. Met het 10c Linieregiment belandde onze man te De Panne waar zijn groep moest dienen ter verster- kelijkheid. Krijgsgevangen Na bevelen en tegenbeve- Later geraakte hij meer het binnenland in en kwam zelfs te Aalst in een danszaal «rechtover de zwarte man» terecht. Aalst was echter slechts één overnachtingsplaats en onze man geraakte in Duitsland, in Westfalen waar hij enkele dagen na de wapenstilstand van 11 november 1918 terug een vrij man werd. Met de trein naar Etter beek waar hij andere kle deren kreeg en dan naar Denderleeuw en verder te voet naar huis waar het hele dorp hem opwachtte. Dat hele dorp bracht hem verleden zaterdag een ul tieme hulde. Wapenmak kers van '14-T8 had hij Uiteraard niet meer. Die van '40-'45 namen echter de taak over. LH De Copal-tanks te Erembodegem-Terjoden waren reeds lang voor de hele buurt een steen des aan stoots. Massaal werden er afvalstoffen zonder ver gunning opgeslagen. Na de interpellatie van Roger D'Hondt stelde burgemeester Maurice De Kerpel dan ook reeds in de gemeenteraad na nog een paar rektivikaties tanks te zullen sluiten. Dat gebeurde verleden vrijdagnamiddag rond 15 u door afgevaardigden van de Openbare Vlaamse Afvalmaatschappij en van de Dienst Leefmilieu begeleid door politiecombi's. Vroeger waren reeds tanks verzegeld en van andere werden nu stalen ter analyse genomen. Een aantal tanks werd nu verzegeld. Midden november wordt van andere tanks de inhoud overgebracht door een gespecialiseerde fir ma uit Oevelen naar een verwijderingscentrum te Rotterdam. Het overbrengen van deze massa's afval zal ver schillende weken in beslag nemen en gebeuren op kosten van de gemeenschap. De uitbater zegt inderdaad niet over de nodige middelen te beschik ken om dergelijk transport te betalen. Hij is wel tevreden dat het nu verwijderd wordt en vroeg er inderdaad zelf naar. De verzekering dekt dergelijk risicogeval inderdaad niet meer en een tank zou drie zwakke plekken bevatten. Bovendien is ontbranding en zelfs ontploffing verre van denkbeeldig. Als antwoord op de inter- meester en Schepenen m pellatie van Roger vermelding dat krachte hoei artikel 14 van het Alg eter meen Reglement voor Arbeidsbescherming g( onderzoek de commodoi incommodo vereist is. jaker Met deze gang van zakei rtalc ueer uvn D'Hondt over de Copal- tanks met tolueen aan de Ninovestraat te Erembo degem-Terjoden die mid den deze maand moeten worden ontruimd op kos ten van de gemeenschap, waarbij de inspraakmog ige heeft milieuschepen An- lijkheid van de bevolkii dré Doorns volgende bewust wordt weggelate reaktie. kon ons bestuur zich Voor hem zijn er op het akkoord verklaren, gebied van milieuhinder Daarnaast ging het bi drie dossiers: stuur ook een «Het illegaal opslaan van aan over de dubbele ve 525.000 liter giftig afval. gunningsplicht voor de e De vergunningsaanvraag ploitatie van opslagplaa voor het opslaan van afval- sen voor afvalolie, olie in twee tanken met Oorspronkelijk was een inhoud van respektie- dienst Leefmilieu van oo velijk 200.000 liter en deel dat het opslaan vj 25.000 liter, die oorspron- afvalolie enkel nog vj kelijk vergund werden gunningsplichtig was w voor het opslaan van de- gens de bepalingen van ij zelfde hoeveelheid stook- Dekreet van 2 juli 191 olie. betreffende het behcj Het illegaal exploiteren van afvalstoffen en de v( van een opslagplaats van gunningsplicht ingevolj afvalolie door de neef van het A.R.A.B. werd opg de vroegere bedrijfsleider, heven. Dat zou de met ze i cdu ken( len, aangeven en weghalen van granaten bij de «pe- trooltank» geraakte De Kegel krijgsgevangen. Met drie man moest hij bij hadden van honger en van de projektielen blijven tot te veel water maar ook van koude en soms van gas. Van de voortdurende nat- laatste instantie wat hem uiteindelijk zijn vrij heid kostte. Op 8 septem- logische situatie zijn, mits een dubbele vergul ningsplicht strijdighedJ in beslissingen in de han Vervolg van blz. 1 indruk- handelszaken, scholen, voortuinen en gevels. Oktober werd te Aalst uit- Uniek gebeuren in Ottergem king of vervanging bij het 4C «Chasseurs». tigheid had De Kegel trou- ber 1917 was hij inderdaad Met een blauw vestje met wens heel wat rheuma onder Duits bevel tegen rood streepje, nog van de overgebleven. heug en meug. Op de Zouaven, een kepie en Gasalarm werd eens aan- «Kommandatur» te Lich- simbolisch. een Franse grijze jas be- gekondigd door het luiden tervelde werd hij uren lang wekkende gebeurtenis geroepen tot de typische landde De Kegel na langs van alle klokken van Per- indringend ondervraagd werd bij de jongste gene- milieumaand met bezoe- Lampernisse en Zoute- vyse doch de wind keerde Dver de stellingen van het ratie. ken o.m. aan het stads- naaie te zijn getrokken in en de Duitsers kregen het Belgisch leger doch De Kwam er dan de milieu- park, aan het waterzuive- de loopgraven waar ze van grootste part van het door Kegel hield zich van den zoektocht en de bebloe- ringsstation te Hofstade, bij hun aankomst werden hen gestuurde giftgas. domme. Hij loste niets. mingsaktie voor hoeven, met de geluidskontrole op ii motor- en bromfietsen die echter een slag in het wa ter werd, met de anti rookcampagne en de aktie gezonde voeding. Ook de Groene Fietsers, het Wereldnatuurfonds, het CMBV van Hofstade. de Gepensioneerdenbond van Erembodegem-Cen- trum, Radio Katanga en Oxfam Wereldwinkel droegen hun steentje ter sensibilisering van de bur ger bij. «In Aalst is het ALTIJD jaar van het Leefmilieu» werd besloten in een ver gadering van leefmilieu schepenen Vervolg van blz. 1 per maand naar het vas teland, Port au Prince, overvaart om voedsel en post af te halen. Een ander argument om in Haïti te gaan werken is de bevolking die haar gewel dig aanspreekt. Het zijn levendige mensen, die wel onderdrukt worden, maar waarmee toch iets te pres teren valt. Trouwens, er is ginder zoveel te doen maar zij hoopt haar werk zaamheden toe te spitsen rond de voeding en het drinkwaterprobleem. De ze beide elementen zijn overal levensnoodzakelijk en juist om dit te bevorde ren wil zij zich inzetten. Wat het echter worden zal is alleszins nog een groot vraagteken. Daarom wil zij niet vooruit lopen op de zaken en het is met een verborgen entoesiasme dat zij een afwachtende hou ding aanneemt om naar het onbekende te trekken. Zij rekent echter op de steun van de Scheutisten die nauw samenwerken met de Jacht en in de buurt missioneringswerk verrichten. Op het eiland zelf zal het meeste van haar zelf afhangen evenals van de steun die ze van de inheemse bevolking moet krijgen. Het is alleen sa men met hen dat positief werk kan geleverd wor den. Het zal in ieder geval een hele openbarig zijn en daarbij zal het een periode van aanpassing worden want de zusters worden bepaald niet opgeleid voor specifieke projekten. Het zal bijgevolg uitkijken zijn naar de konkrete noden van de omgeving waar men moet opereren en het is pas na een jaar dat men kan zeggen welke de ver eisten van het werkgebied zijn. Alleen ter plaatse kan men definitief beslis sen wat primeert in een vooropgesteld programma en de realisatie van pro jekten. Waarom missioneringswerk? Zuster Myriam Baeyens deed haar lager onderwijs in de toen nog bestaande school te Ottergem. Daar na studeerde ze aan het Sint-Jozefsinstituut van Mere met de bedoeling om later verpleegster te wor den. Dit ging echter niet op wegens verschillende omstandigheden en zoals veel schoolverlaters begon zij met bureelwerk. Na en kele tijd echter trad zij in bij de Kongregatie van de Jacht en na het afleggen van de «eeuwige geloften» volgde zij les in de ver- pleegsterschool en zag op die manier toch al één van haar wensen in vervulling gaan. Met haar diploma van verpleegster wil ze trouwens vooral werken rond de preventieve ge zondheidszorg wat voor haar zoveel betekent als «werken aan de basis». Dat zuster Myriam voor missioneringswerk geko zen heeft, is het resultaat van lang nadenken en het wegwerken van talrijke twijfels. Zij heeft zeker al les wel overwogen en het is bepaald een wel door dachte keuze. Dat het nu die kant uitgegaan is, ver klaart zij als volgt: «Voor mij was religieus zijn één aspekt... het had even goed in een slotklooster kunnen zijn, maar liefst niet aktief in België omdat ik er mij te los zou voelen en als mens zou dat voor mij problemen scheppen. Dus voor mij geen scholen of klinieken zoals we dat hier gewoon zijn». Zij heeft bijgevolg lang geaarzeld tussen het toe treden als kontemplatieve religieuze of het zwaar werk van missionerings werk aan te pakken. Het is missionaris geworden «omdat ik juist dat heel zinnig vind en het kon voor mij bijgevolg niet arm genoeg zijn. Als ik toch moet kiezen wil ik echt tot het uiterste gaan voor mezelf. Daarbij moet men wel heel veel achter laten maar als echte mis sionaris moet men ook kunnen radikaal zijn». Taalproblemen Ook al is het Kreools dat men op Haïti spreekt, voor ons een totaal onbe kende taal, toch stelt dit geen onoverkomelijke problemen omdat ze niet erg moeilijk om aan te leren is. Het is in feite een mengeling van Frans en Spaans, met daarbij Afri kaanse en Indische ter men. Er zijn geen vervoe gingen en heeft als hoofd basis het Frans. Daarom hoopt zij de basiselemen ten van de taal aan te leren in Port au Prince maar de beste metode blijkt nog altijd het aanleren terwijl men met kinderen om gaat; een voorafgaande kursus is uiteraard nood zakelijk. Naast de taalkennis is het eveneens nodig om het volk te kunnen begrijpen en daarom voorziet zij te vens een inkulturatiepe- riode omdat men in princi pe in geen enkel land mis sioneringswerk kan gaan verrichten zonder eigen lijk de kuituur ervan te kennen. En zeker in Haïti is de achtergrond van deze slaven zeer belangrijk, vooral om te weten waar van de onderlinge verbon denheid verbroken is. Het volk is altijd onderdrukt geweest door Europese kolonisten en tegenwoor dig heerst er een zulkdanig slechte politieke sfeer dat het er geenszins op verbe terd is. Leefomgeving In het schema van zuster Myriam is o.a. gepland dat vlees en zelfs indien dit toch eens het geval moest zijn, is het onbetaalbaar. De dagelijkse voeding zal hoofdzakelijk uit het plaatselijk aanbod samen gesteld zijn en dit is uiter aard rijst en maïs. De eni ge afwisseling wordt hierin gebracht door een paar stukjes vis per week. Het zou misschien anders kun nen met o.a. het sturen van voedingspaketten maar dan loopt men het risico dat het nooit ter be stemming komt. Trou wens, zuster Myriam wil het vertrouwen winnen van de inlandse bevolking en daarom wil zij leven als zij: dezelfde produkten eten, in hutten slapen op matten en zoveel mogelijk hun kuituur en leefge woonten trachten te bena deren... daarom leert zij nu rijst eten, een gerecht dat zij vroeger niet mocht». Wellicht zal zij er in een klein dispensarium wer ken, met de onzekerheid omtrent het verkrijgen van medikamenten, maar toch zit de kans er in dat het iets anders wordt zoals het meehelpen aan herbebos- singsprojekten e.d.m. Afscheid Op initiatief en onder lei ding van Etienne Lapafe, koster van Ottergem, wordt voor zuster Myriam Baeyens een passende af- scheidsviering op het ge- met slib waarin nog heel wat giftige stoffen blijven zitten en waarmee we (voorlopig) nog geen blijf weten. Ten andere, de Vulcanus maakt het duide lijk dat er voor giftige en radio-aktieve afval nog geen valabele oplossing werd gevonden. Plagen We kampen verder weinig tegen het teloorgaan van de ozonlaag ingevolge van gebruik van freon-gas in spuitbussen, frigo's en diepvriezers en in aller hande industriële toepas singen. Groter probleem is nog het voortdurend toenemen van het CO 2-gehalte in de lucht waardoor een broei- kasteffekt wordt ge- kreëerd en dat beide pool kappen doet smelten wat op korte termijn tot een wereldramp kan leiden. Verder is er het feit dat lucht in de steden 25 ele- Het illegaal opslaan van 525.000 liter giftig afval In april 1986 kwam als ge- werkt, volg van een onderzoek Na het voeren van een vl van de heer Prokureur des uitgebreide briefwisselinl Konings te Kortrijk aan trad de GemeenschapsiJ het licht dat zich in het nister bevoegd voor n| bedrijf een illegale opslag Leefmilieu op 15 janua van 525.000 liter giftig af- 1986 ons standpunt i.v.nf val bevindt. het openbaar onderzot Op initiatief van de heer bij, maar uit een juridiscl Gouverneur werd het gif- ontleding van de vergui tig afval geanalyseerd en ningsplicht blijkt dat o; werd de toestand van de deze opslagplaats zowel tanks gekontroleerd, zo- voorschriften van het Al dat onmiddellijk een beeld valstoffendekreet van 2 ju kon worden gevormd van li 1981 als de voorschrifte het risico van deze illegale van titel I van hl opslag. Een jaar na het A.R.A.B. van toepassin officieel vaststellen van de zijn. overtreding heeft de Gou- Nadat de vergunningsaanam" verneur van Oost-Vlaan- vraag ons opnieuw wei a deren op basis van zijn overgemaakt en vervolli ie bevoegdheid hem ver- digd met de kadastra eft leend met artikel 16 van de stukken stelde ons bestu Wet van 22 juli 1974 op de een openbaar onderzc 1 giftige afval, aan in van 25 september tot O.V.A.M. de opdracht oktober 1986. gegeven het afval ambts- Tijdens dat openbaar i Niet ten gronde Had men op nationaal ni- menten bevat waarvan het veau o.m. de boomplant- schadelijk effekt meer dan aktie, echte milieuproble- voldoende is bewezen, men werden niet ten gron- Alhoewel Europa bezaaid is met kerncentrales heeft de ramp in Tjernobyl het beleid nauwelijks be ïnvloed. Redenen te over om bij het sluiten van de milieu maand geen al te triomfa listische klanken te uiten ook al werd op het plaatse lijk vlak heel wat verwe zenlijkt. de aangepakt. Men werkte aan de simptonen doch liet de oorzaken ongemoeid... Waterzuivering Treffend voorbeeld daar van is het waterzuiverings station te Hofstade. We investeren in aanleg van koliektoren en in het zui veringsstation doch drijf- mest chemische meststof- Wie vroeger over «milieu» fen en chemische bestrij- sprak werd bekeken als een halve gare. Wie er nu geen rekening mee houdt wordt wellicht een hele LH dingsmiddelen laten ongemoeid. En bij het station blijven we dan opgescheept zitten gare. halve te verwijderen. Op 7 september 1987 deel de de Voogdijgemeen schapsministers ons be stuur mee dat de oprui- mingswerken werden toe gekend aan de N.V. Smet- Jet van Oevel en zullen uitgevoerd worden in de maand november 1987. De vergunningsaanvraag voor het opslaan van afval olie in twee tanken met een inhoud van respektievelyk 200.000 liter en 25.000 li ter, die oorspronkelijk ver gund werden voor het ops laan van dezelfde hoeveel heid stookolie. Op 25 juni 1985 diende de eigenaar en vroegere ex ploitant van de brandstof- fenhandel ingevolge de be palingen van het A.R.A.B. hogervermelde aanvraag in bij het Minis terie van de Vlaamse Ge meenschap, A.R.O.L., Hoofdbestuur voor Leef milieu. Die aanvraag werd voor advies overgemaakt aan het College van Burge- zij op 15 november a.s. zal 'ouw ?,P.7 novem- ,i.„ ber zal de kleine; afreizen, maar dan niet rechtstreeks naar Haïti dit juist wegens de ongunstige politieke toestand aldaar. Het wordt eerst een ver blijf bij de zusters in Sint Croy en daarna iets dich ter bij haar definitieve be stemming, nl. in Porto Ri co waar zij moet wachten en afwachten tot de (poli tieke) kust veilig is. maar dorpsgemeen schap officieel van haar af scheid nemen tijdens haar zendingsviering in de dorpskerk om 19 u. Ieder een is met de plechtigheid begaan, niet alleen omdat het een unieke gebeurtenis is, maar vooral omdat My riam «één van hen is». Hoe nederig zij zich ook Dan nas zal 71Ï aan haar wil opstellen, een dergelij- levenstaak kunnoi b" zi<* ginnen, een taak die zeker niet zonder hindernissen zal kunnen vervuld wor den. Zonder water noch elektriciteit kan men moeilijk van komfort spre ken. Er is nagenoeg geen laten welgevallen want in feite behoort zij nog altijd tot hun dorp: vroeger als kind van de Ottergemse gemeenschap, nu als kind in dienst van de kristelijke gemeenschap. Aalst. De Aalsterse krachtbalploeg organizeerde een geslaagd eetfestijn (a) derzoek werden 32 scl telijke bezwaren diend. vooral handelei over brandgevaar, ste< bouwkundige strijdigl den, doorsijpeling van op naburige eige C dommen... Op 26 janauri 1987 adv seerde het College va Burgemeester en Schep nen, na het inwinnen va informatie, de aanvrai s ongunstig. Dit negatief advies werdi B hoofdzaak met Sted bouwkundige motievt geargumenteerd. ^el st Het illegaal exploiteren vi s bi een opslagplaats van afvi nul; lolie door de neef van i sle vroegere bedrijfsleider, pge Op 4 mei 1987 werd hoge ens genoemde door de to "eg zichthoudende ambtenai fiel van O.V.A.M. geverbal ier seerd ingevolge het 0| aap slaan van afvalolie zondihap vergunning. tn» Die Pro-Justitia werd op P w mei 1987 aan de Burg hite meester voorgelegd, s «rd men met het verzoek d dga nodige maatregelen akt treffen en tevens stre tui politioneel toezicht te ho aar den, opdat verdere ov< ulai tredingen zouden wordi cno voorkomen. Omdat met het treffen v indi effektieve maatregelc rans zoals verzegelen, stee k e omzichtig moet word fuui omgesprongen en dit ei iële uitzondering moet blijve pro! achtte de dienst Leefii t g lieu het nuttig de betro OO.i kene vooraf nog eens "da de overtreding te wijt aar en hem de gelegenheid 'erk bieden een vergunnin Mdi aanvraag in te dienen. E et gebeurde door middel v 'ij 1 een brief van 26 mei 19 lat a en een aangetekend schr ete ven van 21 augustus 198 'eef Met de laatste aangel eel kende aanmaning werd >est< huidige exploitant de fi lef gegeven tot 1 oktober 19 'eef om zijn aanvraag bij oeft Bestendige Deputatie in net dienen. eer Omdat uit telefonist Igei kontakten tussen het Pi toe vinciaal Gouvernement oor de dienst Leefmilieu *rd bleken is dat de betrok! iaat ne de aanmaningen t >ng geert, werd op 19 oktot dor 1987 aan de Burgemees! Patr voorgesteld de innchti üct te verzegelen». lIe"

De Voorpost | 1987 | | pagina 4