re )e vernieuwingen van Pieter De Bruyne Ressebeke ejaardenflats in O.LV.-straatje? Klein Londen, Klein Berlin» De tennisterreinen van rie decennia meubelkunst 11.11.11-aktie te Meldert Tiende Fakkeltocht voor de Vrede Stichting Pieter De Bruyne De Voorpost - 6.11.1987 - 5 achtei hoewel bij de retrospektieve in Brussel reeds ernstig door ziekte getekend plande t Al2i eter De Bruyne nog in de gebouwen van de Generale Bank in de Nieuwstraat te Aalst 'oor n tentoonstelling van recent werk. Zijn overlijden op 13 februari dit jaar besliste er g gee hter anders over. Wat een tentoonstelling van zyn jongste werk moest worden werd nodoi n overzichtstentoonstelling waarbij de 82-jarige vader Emiel, zelf meester-meubel- is. aker aan wie Pieter heel wat te danken heeft, de zoon trachtte te vervangen. Een zakei rtalent dat Aalst, dat hem spijtig genoeg nooit volwaardig erkende, reeds op 56- kmogi rige leeftijd moest verlaten. volkic £Ven Daenens, konser- museum deze tentoonstel- echter geen sprake meer lor van het Museum ling inleidde heeft gron- van de kunstenaar die ni| or Sierkunsten te Gent, den. Nog tijdens zijn leven voor het ontwerp had ge neerde het werk van De schonk de kunstenaar in- zorgd. Ook werd hem wel lef uyne als het resultaat derdaad zijn studies, boe- een tentoonstelling be lluss tn dertig jaar kreatief ken, plannen en dia's over loofd doch daarmede werd Vï twerpen en uitvoeren zijn oeuvre weg aan het zo lang getalmd dat ze er ie m wat tot het beste van Gents Museum voor Sier- nooit is gekomen. Alles- ize na-oorlogse meubel- kunsten. zins dan van stadswege, oduktie kan worden ge- Als velen was hij inder- Er kwamen wel twee ten- as tend. Een «In Memo- daad te Aalst geen sant in toonstellingen georgani- het voor een ruim publiek toegankelijk te stellen. Daartoe werd de «Stich ting Pieter De Bruyne» opgericht waarvan U lid wordt door storten van 1.000 fr. Vyf periodes Lieven Daenens ziet in het \fcerk van De Bruyne, zich baserend op technische hoogtepunten en op in houdelijke variaties vijf periodes. Eigenlijk was Pieter De Bruyne voorbe stemd om het bedrijf van vader Emiel verder te zet ten waarbij geldelijk ge win zo voor de hand lag. Massale belangstelling voor de opening van de tentoonstelling gewijd aan wijlen Pieter De Bruyne (a) produkten duidelijk min der winstgevend zouden zijn haakte de meubelin dustrie grotendeels af. De jaren 60 kenmerkten zich door verregaande technische stoutmoedig heid doch in het begin der jaren 70 werd de invloed van de architektuur steeds groter op de vormgeving van het meubilair. Archi- tekturale verwijzing ge koppeld aan indringende simboliek en kontraster end werk van volumes en kleuren. Een geleidelijk vervagen van de grenzen tussen het gebruiksvoor werp en het artistiek beeldhouwwerk. Egyptisch «canon» De liefde van Pieter De Bruyne voor oude kuitu ren is voldoende gekend. Niet in het minst zijn be langwekkende studie over oud-Egyptische meubel kunst. Als eerste in de we reld is De Bruyne er inder daad in geslaagd het Egyp tisch «canon», een geheel van vaststaande regels, te ontdekken. Uiteraard kon hij nog maar enkel de slui er even oplichten. De hoop is alleszins gewettigd dat via de achtergelaten tekeningen de Stichting Pieter De Bruyne er zal in slagen dit geheim dat Pie ter De Bruyne zo geboeid heeft te veroveren. Deze tentoonstelling is toegankelijk elke werkdag van 9 tot 12 en van 14 tot 1-6 u. Op zaterdagen van 9 tot 11.30 u. en op zonda gen van 11 tot 18 u. Bijgaande grafiek toont duidelijk de evolutie van de 11.11.11-aktie te Meldert. 1987 wordt de tiende beurt, de 5' met de handelaars en de 2C met de verenigingen. De grafiek toont duidelijk dat de inbreng van Meldert in Aalst «super» was. de kaap van de 100.000 werd overschreden sedert de medewerking der handelaars. we naderen de 150.000 sedert de medewerking der verenigingen. in 1986 mochten we van 55 handelaars of verenigingen een bijdrage van minimaal 1.000 frank fiskaal aftrekbaar noteren! LH •«980 ten zich voor uitbating meldden. Vriendenkring Corona werd in 1971 opgericht met o.m. een sportklub (1975), de tennisklub Co rona (1971) die'400 leden telde en verder de voetbal- klub, tafeltennisklub, vol- leybalklub, pétanqueklub,- minivoetbalklub, badmin- tonklub, basketbalklub en jeugdclub «Djoever». Ei genlijk geen wonder dat in zulke komplekse organisa tie er eens onenigheid komt. Momenteel is het zo dat. waar het kontrakt eind 1987 ten einde loopt, de verlenging nog niet werd aangevraagd omdat de vzw zich gesplitst opstelt. Juist omdat er nu twee kandidaten zijn wordt de koncessie in aanbesteding gegeven en zal toegekend worden aan de meestbie dende ook al behoudt het college zich het recht voor finaal eigenmachtig toe te wijzen. Volgens ex-schepen van de sport Eddie Monsieur richtte de tennisklub op stadsgrond de akkomoda- tie zelf op eigen kosten op. Monsieur zegt dat als Co rona de akkomodatie in bruikleen krijgt ze moeten betalen voor wat ze zelf gerealiseerd hebben. En als Corona niet de konces sionaris wordt is het een nog meer dubieus geval... Maar schepen Doorns re- lativeert door te zeggen dat in de voorwaarden reeds van in het begin aan leg en onderhoud door de gebruikers werden vastge legd en dat «tennisklubs wel eens lidgelden durven vragen die niet aan de lage kant liggen». En ook het cafetaria zal hen wel geen windeieren hebben gelegd». Bij de stemming onthou den zich de SP, de VU en Baita Dolores. LH Op dinsdag 10 november 1987. op de vooravond van de Wapenstilstand van 11 november (1914-18) roe pen Vredeshuis en Vaka Aalst jongeren en volwas senen van onze kernwa- penvrije stad op om deel te nemen aan de 10e Fak keltocht voor de Vrede. Om 19.30 u vertrekt men vanop de Grote Markt met een brandende fakkel in de hand, teken van hoop. Hiermee willen de organi satoren de vredeswil van de bevolking kenbaar ma ken tegen de gevestigde hypocrisie. Meer dan ooit ervaren zij die met vrede bezig zijn dat het niet de vredeswil het probleem is, wel de bedreiging door het mili tair industrieel kompleks (dè wapensmeden). Met het geloof in eigen mogelijkheden wil deze fakkeltocht uiting geven van de eigen onwankelba re vredeswil van de Aal- sterse bevolking. Om deze reden en ook om de cynische onverschillig heid van beleidsmensert ten aanzien van de vredes wil, aan de kaak te stellen deze 10e fakkeltocht voor de vrede. Voor verdere ontwape ning. Voor een aktieve vre despolitiek van Belgié, Voor meer en een doelmatiger ontwikke lingsbeleid voor de derde wereld. Voor internationale ontspanning, dialoog en samenwerking. Na de voorziene korte toe spraak op de Graanmarkt is iedereen welkom in het Vredeshuis. Vrede is meer dan geen oorlog. LH 11.11.11 MELDEAT gelakt, rose en blauwe stoffering chewT bouwmaatschappij «Veilig wonen» wil in het O.L.V.-straatje bejaardenflats an va lrekken op een stadseigendom van 2,6 are. De aankoop van deze braakliggende nvrai K's8rond ging echter niet door want de vraagprijs van liefst 1.200.000 fr voor rgelijke kleine oppervlakte werd door de Nationale Maatschappij voor de Huisves- ig niet aangenomen. «Veilig Wonen» stelde dan ook aan het stadsbestuur voor deze Sted 'n ei"fPacbt te nemen voor 99 jaar mits een éénmalige betaling van 420.000 )tiev< ln^ P'us s'mbolische frank als rekening van het eigendomsrecht van de stad. liepen Doorns stelt dat dat het stadsbestuur liever ook zal worden uitgevoerd stad alleszins zelf niet niet zelf bouwt. Via «Be en vi s bouwheer wil optreden jaardenzorg» kan 60% i aft ndat het daarmee reeds toelage worden binnenge- slechte ervaringen heeft reven doch nu zal die 60% Er zijn trou- aan de stadskas voorbij- igedaan hoge «ns maatschappijen ge- gaan. «Het gevoerde be- e ta oeg voor wie dat hun spe- jaardenbeleid is passief» itena üieke taak is. Het gaat zegt De Smedt erbal«er over 4 flats met 1 B ;t o aapkamer en 1 flat met 3 ipkamers. «Veilig Wo- en» maakte een ontwerp d oplp waarmede zelfs een ar- Burg hitektuurprijs in de wacht d. s erd gesleept. >ek i dgard Hooghuys, SP- akticleider, vindt dat de strei srugval van 1,2 miljoen te ho aar 420.000 fr wel spekta >vc Blair kan vordi anoemd. lanny Denayer (VU) 'en vi indt dat een ongelukkige gele ransaktie. Hij informeer- steei Ie ernaar of het stadsbe- vordi tuur ook andere poten- lit ei iele kopers had aange- ïlijve proken en zegt dat men .eefn de grond beter aan bvb. Detro 00.000 fr had verkocht ens odat men gedurende 99 wijzi aar met die som kon heid J'erken. nninj Mie Monsieur (SP) vindt en. E et «een dubieus dossier», iel v lij kan zich niet inbeelden ;i 19 lat Veilig Wonen als kom- scht etente maatschappij ooit Roger D'Hondt (SP) wen ste te vernemen of «Veilig Wonen» dit projekt dat de architektuurprijs behaalde ook zal worden uitge voerd. «Geen kinderspel» zegt Doorns. «Andere bouw maatschappijen zagen im mers af van mogelijke aan koop en dat heeft zijn re- worden denen. Er werden trou wens reeds in vorige koali- tie besprekingen gevoerd met andere bouwmaat schappijen». «Of het plan weet ik niet. Dat hangt af van «Veilig Wonen» repli ceert schepen Doorns. «Had de stad zelf het werk uitgevoerd dan kon de stadsarchitekt worden in geschakeld» zegt Roger D'Hondt. Gracienne Van Nieuwen- borgh (SP) behoudt haar twijfels over het al dan niet kansen te hebben ge boden aan andere bouw maatschappijen eens de prijs was afgezwakt tot 420.000 fr. «De vraag werd aan andere maat schappijen gesteld nog vóór er enige sprake was van schattingsprijs» zegt Doorns. Bij de stemming stemmen CVP en PW voor en SP, VU en Baita tegen. LH Op 13 februari 1987 heeft Pieter De Bruyne ons voor altijd verlaten. Zijn werk zal blijven. Tijdens zijn leven stond Pieter De Bruyne met zijn kennis, met zijn scheppingskracht, met zijn ervaring open voor iedereen, die blijk gaf van belangstelling. Hij heeft dit willen bestendigen door al zijn plannen, zijn.studies, zijn boeken en zijn dia's te schenken aan het Museum voor Sierkunst te Gent. Dit museum heeft een eigen ruimte voorzien, om dit levenswerk te bewaren en open testellen voor geïnteresseerden. De afwerking ervan is gepland in de loop van 1988. Volgens de basisgedachten, die Pieter De Bruyne reeds besproken had, is nu een VZW opgericht: Stichting Pieter De Bruyne», gevestigd te 9000 Gent, Gewad 32, met als doel: te waken over de bewaring van zijn werk, zijn werk kenbaar te maken via presentatie en publikatie, zijn studiemateriaal voor navorsing te laten raad plegen. Vele vrienden hebben na het overlijden van Pieter De Bruyne de wens uitgedrukt te kunnen bijdragen tot deze doelstellingen. Een mogelijkheid daartoe is het storten van een bijdrage van minimum 1.000 B.F. op de bankrekening nummer 414-0330671-34 van de Stichting Pieter De Bruyne» v.z.w. om aldus erelid ervan te worden. LH Voorsmaakje van BRT-TV-serie te Aalst Davidsfonds Aalst brengt U op dinsdag 24 november te tussen de Plaats en het 20 u. in de trouwzaal van het stadhuis een voorsmaakje Veld nog dieper maken, van de nieuwe Vlaamse televisieserie «Klein Londen, Klein Berlijn». Een «geïllustreerde» presentatie door Op het Veld wonen de regisseur Dré Poppe. verzetslui en de smokke- laars. In het ruime huis I98peeft gedacht aan dat per- Deze reeks van 7 afleve- Charles Sierens, de 'Cana- van Gerard wordt,tot ringen speelt zich af in een dees'. Hij exploiteert een groot genoegen van Hilda, dorp in Oost-Vlaanderen vervallen leerlooiersbe- de Kommandatur geves tijdens wereldoorlog II, drijfje. Bij hem wonen tigd. Het veld wordt voor- er 19 leeft het daarbij over «ge- zoals het zich heeft afge- zijn zoon Mare en diens taan Klein Londen ge- bij ocfel». «Denayer heeft speeld in haast elk Vlaams vrouw Margriet. De 'Ca- noemd: de inwoners luis- ie in net zijn kritiek voor één dorp tijdens W.O. II. nadees' is bij iedereen ge- teren naar de Engelse ra- eer gelijk» stelt hij onder Elke Vlaming, jong en liefd, maar vooral bij de dio en aanhoren met jni» 'gemene hilariteit. Hij minder jong heeft het of- vrouwen. Op de 'Plaats' graagte de verhalen van de 2t Pi iroeg dan ook dat het punt wel zelf meegemaakt of- woont Gerard, de oudste Canadees, die beweert dat lent oor nader onderzoek zou wel is de overlevering nog zoon van de 'Canadees', de Amerikanen korte met- Het levendig. Gerard is getrouwd met de ten zullen maken met de "val- 1940. Een dorp in Oost- oudere Hilda, die een Duitsers. De Plaats wordt ;n i ing van de markt, voegde Vlaanderen. Er is ener- naaiatelier drijft. Hilda is. Klein Berlijn. In de Kom- ktot Monsieur er nog aan toe. zijds de dorpskern, de zoals de bewoners van de mandatur musiceren de es! Patrick De Smedt (SP) kan 'Plaats', anderzijds het Plaats, een overtuigde Duitse kommandant en chti liet akkoord gaan met de volkse 'Veld'. De belang- Vlaams-Nationaliste. De Hilda, het atelier wordt telling van André Doorns rijkste man in het Veld is oorlog zal de sociale kloof ingeschakeld in de :1 1,2 miljoen te mogen 'erd «steden. «Hier werd fik- de 'ff gespeeld» zegt hij en oorlogsproduktie. De oorlog haalt de man nen weg, in verplichte of vrijwillige arbeidsdienst, als vrijwilligers voor het Oostfront, als onderduiker en maakt de vrouwen, noodgedwongen, zelfstan diger. Het dorp verandert, de mensen veranderen, fa miliebanden en vriend schappen worden verbro ken, nieuwe verhoudingen ontstaan. Op vijf jaar tijd is veel veranderd, maar ook veel hetzelfde ge bleven. Voor nadere info: Jos Coussement, Hoezestraat 41, 9300 Aalst. Tel. 053/ 78.52.54. LH Aalst. Dubbele stoel voor twee personen. Wi dh) wilde de konserva- I allerminst uitspreken. Pieter De Bruyne t gekend weet dat hij rvan niet zou gehou- hebben en voor wie niet gekend heeft, «ft dat dan ook minder ■uitgerekend de kon- ptor van een Gents eigen land. De rekening die Pieter De Bruyne van het stadsbestuur kreeg be perkte zich inderdaad tot één opdracht: het ontwer pen van de nieuwe raad zaal op de eerste verdie ping van het belfort. Voor heen hield men sinds de fusie inderdaad de ge meenteraadszittingen in de stadsfeestzaal. Toen de uitvoering kwam was er seerd door het privé-initia- tief. Drie jaar terug door CSC De Rank in het Oud- Hospitaal en nu in de ge bouwen van de Generale Bank, eveneens een privé- initiatief. Het Museum voor Sier kunst Gent heeft echter een afzonderlijke ruimte voorzien om het levens werk van De Bruyne niet enkel te bewaren doch om Maar Pieter De Bruyne verraste zowat iedereen door tegen de heersende modetrends in te gaan en met nieuwe materialen en via nieuwe technieken meubelen te kreëren. Aanvankelijk was er nog samenwerking tussen bin- nenhuis-architekt-ontwer- per Pieter De Bruyne en de meubelindustrie doch toen deze inzag dat deze Het vaststellen van de voorwaarden voor het in koncessie geven van het recht van uitbating van sportterreinen «Ressebe ke» te Erembodegem had heel wat voeten in de aar de. Dit omdat er onenig heid is ontstaan in de vzw Corona en twee kandida-

De Voorpost | 1987 | | pagina 5