KSA van Mere aan de klaagmuur Vinken- en Kooiententoonstelling bij de Dorpszangers te Erpe n r eigen waren, produk- een officiële opening op 27 Hieraan zijn bovendien - lerde geschenkenbeurs De ontwerpbegroting 1988 Hoger op haalt Dokter Frost in huis De Voorpost - 20.11.1987 - 11 onzet ttrekb (enne hen Erpe-Mere. Dit is geen huurwoning voor vreemdelingen, ndagnmaar ^iet van de KSA van Mere (jv) 7a4-flt chikt lokaal en/of speel- jeugdgroep effektief be- steed, de ouderen benade- plein ter beschikking kon grond ter beschikking ge- Jeugdgroepen staan vaak in de kou. Dat is een algemeen verschijnsel, niet alleen bij de KSA van Mere maar ook nog by vele andere. Misschien kunnen zy zich troosten met het feit dat ook verenigingen van volwassenen moeilijk aan de nodige ruimte geraken om veel meer te presteren dan ze al doen, maar ook zij worden in hun werking geremd door een tekort aan akkomodatie, die er soms wel is maar niet op de juiste plaats. leden van hun groepering een gezonde en ontspan nende opvoeding mee te geven via spel en andere aktiviteiten. Men heeft nu ook meer de bedoeling er een «zondagse opvang» van te maken dan zich te richten op de tema's «Vlaams» en «Katoliek». De oorspronkelijke doel stellingen zijn bijgevolg fel afgezwakt, uit noodzaak uiteraard en om «met zijn tijd mee te gaan», want sinds de opkomst van an dere jeugdbewegingen (om ongeveer dezelfde ideologie) is de konkur- rentie tamelijk groot. Er wordt gewedijverd voor meer en meer leden en ook hier doet de rivaliteit zich gelden. Nochtans be reiken zij hetzelfde resul taat: kristelijke opvoeding waarbij gezonde ontspan ning centraal staat en het «kristelijke» meer en meer uit het banier verdwijnt. De grondslagen werden Erpe-Mere. Het KSA lokaal, nat en onveilig (jv) niet voor de eerste maal ven persoonlijk aan hen gekonfronteerd worden, mee te delen. Volgens de Reeds in 1978 lieten zij vroede vaderen wisten zij een noodkreet horen in van het probleem niets af verband hiermee want ook alhoewel een paar leiders dan was er geen «vaste reeds hun problemen aan standplaats». Ook toen een schepen voorgelegd moesten ze hun aktivitei- hadden. Ook vond het ten organiseren naar ge- kollege het «manifest» 'an8 het weer en was het toch overdreven en uitein- gelegd voor de huidige een ernstig probleem om delijk bleek het allemaal vorm van jeugdopvoeding dingen te organiseren die op een «misverstand» te maar vele termen werden «binnen of buiten» moes- berusten. Toch hadden zij vervangen zoals de disci- ten gebeuren. Ook toen reeds vroeger toelating ge- Pline waar geen enkel jon- had men meerdere keren vraagd om de speelplaats gere nog wil van horen, aan de deur van het ge- van de gemeenteschool Ook wordt de lijn verder meentehuis geklopt «maar van Mere te mogen ge- Dat de KSA-leiding nood Mere dit niet zou kunnen, doorgetrokken en worden telkens liep men er een bruiken maar dit werd hen heeft aan een aangepast vinden zij een «apathie», ook niet-studerenden als blauwtje op». Hetzelfde geweigerd. okaal zal niemand tegen- en zij zoeken de oorzaak hd aanvaard wat een ge- gerin ipreken, maar dat ze dit hiervan in het feit dat ze lukkig einde maakt aan lar 55 jaar bestaan is min- niet achter een politieke een zeker misbruik van i8.37.^er waar ofwel waren hun vlag staan. klasseverschil, maar men- u-GA vroegere gegevens foutief. Daarom klagen zij de op sen wegtrekt bij de eens zo r0 In 1978 gaf een oud-leider stapel staande «ultramo- bloeiende KAJ. Deze fak- uwe i ien vraaggesprek weg ter derne en peperdure sport- torèn hebben allemaal fiserK -elegenheid van het 45- hal» aan. Met hun aan- meegewerkt om de oor- 5e arig bestaan zodat we lo- klacht hopen zij op meer spronkelijke KSA als het pscherwijze toch nog een begrip en bijgevolg op ware onherkenbaar te ma- n aar moeten wachten op meer toenadering, hetzij ken. Een gewezen hoofd- le volgende herdenkings- van privépersonen of van leider van KSA Mere ver- j. 5 lag. Om een jaar min of het gemeentebestuur. klaarde ooit: «Men voert <ens neer gaan we echter niet In hoeverre de KSA van n°g de K in zijn vaandel itten vermits het pro- Mere al dan niet 55 jaar omdat de benadering van leem ergens anders zit. bestaat is een vraag die de spelsituaties uit christe- :onda in dit verklaren zij in een doorgaans in het midden lijk standpunt gebeurt, ïanifest: «Het probleem gelaten wordt want zelfs spelen om te overwinnen 'aar wij sinds drie jaar de leiding blijkt niet goed 's zeldzaam geworden, êi. 09 'ee te kampen hebben is te weten in welke perioden maar er wordt aandacht et vinden van een ge- van ups en downs de aan de medespelers be- dat de gemeente eindelijk eens gaat meewerken, wat in de nabije toekomst ze ker zou kunnen leiden tot een lokaal. Hoe kunnen we onze leden een vol waardige opvoeding geven wanneer we, tot ieders spijt, niet beschikken over enige accommodatie. De KSA-leiding hoopt dat haar noodkreet niet aan gezien wordt als een strik te aanklacht maar een aan sporing wil zijn om de jeugd van Mere in het al gemeen te gemoed te ko men en een jeugdbeleid voeren dat aan bepaalde noden, zij het dan ook de noodzakelijkste, een posi tieve oplossing moet geven. Op een gemeente zijn na tuurlijk veel «noden te le nigen» en talrijke vereni gingen hebben met het leid, is het toch noodzake lijk dat bepaalde vereni gingen over een lokaal be schikken om hun werking ten volle te kunnen ont plooien. Het is immers ook in het belang van de gehele gemeenschap dat een vereniging over de no dige middelen kan be schikken, niet alleen om de eigen groepering in het daglicht te stellen maar om meer uitstraling voor de gemeente zelf te kunnen leveren. Erpe-Mere heeft er onrechtstreeks zelf baat bij dat de kulturele sektor optimaal kan werken want ten slotte zijn het die men sen die voor de populari teit van een dorp kunnen zorgen ook al denkt men dat dit alleen en uitslui tend door sportmensen kan gebeuren. Ook hier dient men op een scenario herhaalt zich in Tijdens de gehoorzitting is de tachtiger jaren en met men gelukkig tot een ver- het oog op het 55-jarig gelijk gekomen en is aan bestaan volgend jaar zou de KSA beloofd dat ook men aan de mensen toch het gemeentebestuur aan iets willen tonen dat een degelijke oplossing «toonbaar» is. voor behuizing zou sleu- Nu situeren zij het pro- telen, bleem van de huisvesting Toch kan de KSA niet na- als volgt: «Het is een ver- laten om een vergelijking algemening van de huisve- te trekken met andere ons stingsproblemen voor alle omringende gemeenten jeugdbewegingen in Erpe- waar het toch o.a. moge- Mere (voor een paar zijn lijk is om gratis de bagage die problemen gelukkig van een jeugdbeweging opgelost). Vroeger kon van de gemeente naar de men rekenen op de good- kampplaats te brengen tij- will van de gemeente of dens de vakantiemaanden van vooraanstaande perso- (zij citeren hierbij Aalst, nen waardoor er altijd wel Haaltert); dat in andere een leegstaand huis of gemeenten een stukje Erpe-Mere. Een gedeelte van het dak, en of het lekt (jv) trrein wat stilaan een stond, ontbonden was of ren de sociale problemen loodroep wordt want ons heropgericht. niet een respekt voor an- ia 21 uidog lokaal voldoet zelfs Als «levendige studenten- dermans mening». iet aan de minste verei- beweging» sloot ze in ^'at de discipline betreft, ten wat betreft hygiëne en vroeger jaren nauw aan bij vindt hij «een gevaarlijk eiligheid». de blauwvoetbeweging wapen want een leider >ue» jok vroeger hebben zij te van Rodenbach maar op moet zijn mening aan jon en s tampen gehad met het- het huidig ogenblik is daar g? beïnvloedbare mensen 8 94. elfde probleem maar dan in feite niets meer van te n>et opdringen, leider in ton men toch sporadisch merken. Ook de oorspron- KSA betekent inderdaad ko ekenen op de toenadering kelijke eigenheid, nl. het begeleider, koördinator». Yorde an de gemeente of van «apostolisch opleiden van Lokaalproblemen 2 De ooraanstaande personen studerende jongeren naar Op het ogenblik gaat het faardoor men toch wel Vlaamse volwassenheid» de KSA van Mere niet om ooi» beschikken over eer> bestaat wellicht nog alleen een zekere ideologie maar ,l. (leegstaand huis of een op papier. Strikt genomen om grote moeilijkheden Jein. Nu is daar verande- is het beeld hiervan thans van behuizing waarmee ze <»4ing in gekomen en zal de tamelijk verwaterd. Men Tl olgende viering in... de heeft zich aan de tijd aan- ws-pc e8en moeten gebeuren, gepast en onafgezien van ko rant «vandaag de dag sommige details in de 'lijkt niemand nog enig doelstellingen is er maar 'V(J leil te zien in verenigingen weinig verschil met de an- onder enige vorm van po- dere «katolieke jeugdvere- tieke overtuiging». nigingen». Huba *e KSA-leiding van Mere Het verjongingskuur was n telt andere gemeentebe- trouwens dringend nood- 09 turen tot voorbeeld en zakelijk om het hoofd te egt terecht dat de meeste bieden aan «nevenbewe- i^bruiilesturen de bagage van gingen» zoals chiro en het a20i«n jeugdbeweging gratis vroegere Jong-Davids- an de gemeente naar een fonds. Men heeft echter de ampplaats brengen, dat noden goed opgevangen jerd nen soms een perceel wei- om het hoofd recht te hou- 0 Ie kan afhuren om er een den in onze moderne we- De vereniging van vinkeniers uit Erpe noemen zich de Dorpszangers en z(jn al enkele jaren bezig op dit vlak. Tydens de zomermaanden kan men ze op geregelde 'kaal op te bouwen. Dat reld. Ook nu is het bij de tijdstippen langs de straten zien zitten bij tientallen, ite ptf611 gemeente als Erpe- KSA de bedoeling om de voor een muit, met de aantekenstok in aanslag om de srvuufzangen van de botvinken op te tekenen. pekt van de vogelliefheb- linge' Gw |q Mpvp ven bewijzen ze met ande- Ned^ C IVICIC re aktiviteiten zoals o.a. tentoonstellingen. Deze l77li toor de derde maal reeds aangelegenheid, die aan ^eer 8ebeurt dat op zon- jq organiseert Gudrun, in sa- de neringdoeners ten goe- da® november a.s. in de vj nenwerking met de plaat- de komt. Het is echter zaa' ^ax te Erpe waar men ende lelijke VTB-VAB afdeling geen typische handels- van tot U- lerecht kan u en geschenkenbeurs in beurs noch een braderij en om er de rfsubaten van Tfc 'et ten ^a'e te Mere. zeker geen gesloten amateur"koo>enmakers te ■ad»keecls vroeger is aange- markt. De opzet bestaat bewonderen. De schoon- dwef °ond dat dit een doeltref- erin om de bezoekers za- ste eksemplaren zullen er e-w end initiatief is want de ken aan te bieden die als te bewonderen zijn want hoev |fangste"ing groeit zowel eindejaarsgeschenk kun- deze tent<>onstelJing geldt Ti 'ij belanghebbenden als nen dienen. Voor deze a's bet Kampioenschap »ij geinteresseerden. laatsten is het een buiten- van de Denderstreek. Er is Het ligt in de bedoeling kansje om daar eens rond reeds een vaste deelname rikoa'an de organisatoren om te kijken (en ook al te van een dertigtal kooien- iba deze beurs aan de mid- kopen) en er een geschikt makers die er met hun bes- q fenstanders van de ge- geschenk uit te pikken. te pronkstukken zullen neete, in het kader van de Deze driedaagse geschen- vertegenwoordigd zijn, findejaarsfeesten, de gele- kenbeurs heeft plaats op met. nieuwe modellen van «feenheid te geven om met 27, 28 en 29 november met kooien en schuilhokken, 'en of voorwerpen, naar november om 20 uur. talrijke trofeeën en prijzen yoor te treden. Het is dus JV verbonden en het is de in feite een gemeentelijke bedoeling om ook dit as- gesteld worden aan jeugd- steld wordt, hetzij door te bewegingen. Vandaag de verhuren voor een langere dag echter blijkt niemand periode opdat de bedoelde nog enig heil te zien in jeugdbeweging er zelf een verenigingen zonder enige paviljoentje zou kunnen vorm van politieke over- oprichten, tuiging». Ongeveer tien jaar gele- Tussen het uitgeven van den drukte men de hoop een «manifest», dat een uit «dat het druk beprate noodkreet is voor betere kultureel centrum van Er- behuizing, en het verschij- pe-Mere ooit een thuisha- nen van verschillende arti- ven in nood» zou worden, kels in de regionale kran- maar ook dat is evenmin ten, is de leiding van de waarheid geworden. KSA op een hoorzitting Huidige staat van het van het schepenkollege lokaal uitgenodigd om hun grie- Reeds drie jaar lang is men °P ZOek na3r eeI1 ge_ past lokaal en of speelter rein om er zich te kunnen uitleven en ontplooien. Vooropgesteld dat de hui dige eigenaar van hun lo kaal telkens al zijn goede getoond heeft moet de KSA het stellen met een «huis» waarin geen stro mend water is noch sani tair, er regen kan binnen sijpelen, de muren be schimmeld zijn en de trap naar boven niet kan betre den worden. Alhoewel sommige tekort komingen eventueel door de leden zelf zouden kun nen weggewerkt worden, toch kan men daaraan niet beginnen vermits het weg- zou berij beter te leren ken- 8eworPen geld zou zijn nen, vooral dan als hobby °mdat de eigenaar van het tijdens de lange winter- (met recht en alle res- maanden. Pekt. voor 2,Jn eigendom) In de bovenzaal van de bevist heeft (nu ook al Pax is er tevens een vin- enkela Jaren) om er een kententoonstelling waarbij aPPartementsgebouw te eveneens trofeeën en een at.®n optrekken. De KSA prijzenpot te verdienen is. Niet alleen kan men er keuren en bewonderen maar daarnaast mag men zelf deelnemen. Het is een gelegenheid voor de talrij zelf beaamd dat het zijn volste recht is en ze zijn hem zelfs dankbaar voor het gebruik van zijn huis in de voorbije jaren. Hij heeft zeker zijn goede wil ke vinkeniers uit de streek bet00I)d en aan een jeugd- om er van gedachten te beweging een onderko- wisselen en toekomstplan- men verschaft, zij het dan nen te maken voor het met onder de beste om- volgend seizoen. Deze standigheden. Spijtig kan dubbel-tentoonstelling de eige"aar geen optie ge- kan uitgroeien tot een ven voor een lange termijn grootse passieve sportdag zoniet zouden de jongens en op het einde, om 16 u. j3n KSA zichzelf red- stipt zal men de prijswin- den ea het geheel opknap- naars bekend maken. Pen om bet 'okaa' «be woonbaar» te maken. JV Daar blijft het echter voorlopig bij en intussen blijft men niet alleen in de figuurlijke kou staan maar ook in de letterlijke regen. Moeilykheden voor een nieuw lokaal Men kan alleszins de KSA-leiding geen verwijt sturen dat zij zich niet in gezet hebben om het pro bleem van de huisvesting trachten op te lossen. Zij hebben niet alleen het ge meentebestuur aangespro ken, zowel mondeling als schriftelijk, maar ook ver schillende partikulieren- eigenaars werden gekon- takteerd om een stuk grond of weide te verhu ren voor langere termijn. Het liefst zouden zij een stuk land of weide huren en er zelf een verplaats baar gebouw oprichten. Een paar kansen zijn langs hun neus voorbijgegaan omdat intussen goederen verkocht werden. Toch zullen zij binnenkort op nieuw kontakt opnemen met het schepenkollege en het ligt in de bedoeling om alleszins voor deze winter onderdak te vinden in de leegstaande klassen van de gemeenteschool van Mere waar toch geen les meer gegeven wordt. Dit zou een tijdelijke oplossing bieden maar zijzelf stellen zich garant dat ze intussen verder zullen zoeken om ergens een stuk grond af te huren. De jongens van de KSA willen alles in het werk stellen om toch er gens terecht te kunnen met hun vijftigtal leden en vooral met het uitzicht op de viering van hun 55-jarig bestaan volgend jaar, wil men aan de buitenwereld tonen dat de kinderen er degelijk terecht kunnen. Ook wordt voorgesteld om gronden van het OCMW af te huren zoals dit in andere deelgemeenten ge beurd is. Toch moeten we terug ko men op vergelijkingen met andere gemeenten of met andere feiten die in de ge meente bekend zijn. Zo fluistert men ook dat voor «vreemdelingen» meer kan gedaan worden dan voor eigen mensen en dit zegt men zonder aan racis me te doen. Daarom maakt de leiding van de KSA een kordaat besluit: Tot nog toe is het ons dan ook nog niet gelukt om over een degelijke ver blijfplaats te beschikken. Alle leiders, leden, oud- leiders, ouders van leden en simpatisanten hopen probleem van de huisves ting te kampen. Misschien kan dit een troost zijn voor de KSA maar daarmee is uiteindelijk niemand ge holpen. Óp vlak dient er trouwens een grondig on derzoek gedaan te worden om de groeperingen van Erpe-Mere ter wille te zijn. De ontmoetingscen tra daargelaten, die toch al een zekere bijdrage vor men tot het cultureel be- wederzijds vertrouwen te steunen en als beide, ge meentebestuur en KSA- leiding, samen naar een oplossing zoeken zal het resultaat ook voor allebei positief uitvallen. Voor de KSA van Mere zou dit alleszins betekenen dat ze volgend jaar hun 55-jarig bestaan kunnen vieren in een menswaardig en vast lokaal. JV De gemeenteraadszitting van dinsdag 24 november is volledig gewijd aan de bespreking van de begro ting. De volgende dag, op woensdag 25 dus, wordt dan een gemeenteraadszitting gehouden met de «gewone punten». Uit de ontwerp-begroting kunnen reeds een aantal opties van het stadsbestuur worden gedistilleerd. Belastingsverhoging zit er alleszins niet in. Alhans niet voor 1988. Wel worden de overschotten van vorige dienstjaren verder opgebruikt zodat verho ging van de belastingen voor de komende koalitie wellicht na de verkiezingen moeilijk zal te ontgaan zijn. Uit "net ontwerp leren we o.m. dat een verlies op de begroting wordt voorzien van 393 miljoen, zijnde 202 miljoen op de gewone en 191 miljoen op de buitengewone dienst. Rationalisering van de personeelsformaties zit er volgend jaar alleszins niet in. Wel zou het bestuur opteren voor het van de hand doen van een aantal stadseigendommen. De stad heeft er inderdaad ruim 300 waarvan 170 sociale woningen. De buitenrestauratie van het belfort zou voor het komend jaar niet zijn en evenmin het verkeersvrij maken van Kattestraat en van beide Zoutstraten. Voor de bouw van een nieuwe stadsschool aan de Oude Gentbaan zou er wél 20 miljoen uitgetrokken worden. In de buitengewone dienst zouden de wegeniswerken in de Vrijheid- en Vaartstraten terug aan de orde komen. Eveneens wordt voorzien het slopen van het voorpand van de Keizershallen en het oprichten van een ruwbouw ter plekke. De Koninklijke Toneelgll- de Hoger Op opent het nieuwe toneelseizoen met het büjspel «Dokter Frost» (Der eingebildete Doktor) van de Oostenrijker Hans Weigel. De regie wordt verzocht door Louis Pauwels. De opvoeringen hebben plaats op 28 en 29 novem ber en 4, 5 6 en 7 december 1987 in de parochiale zaal van Mijlbeek, Moorselbaan 128 te Aalst. De opvoerin gen beginnen om 20 uur behalve op de zondagen 29 november en 6 december dan beginnen we om 19 uur. Inhoud van het stuk: In tegenstelling met de meeste blijspelen is Frost- intrige zeer eenvoudig: in de plaats van de verwachte beroemde psychiater Frost maakt een verzekeringsa gent zijn entree bij een J4ew-Yorkse familie, wat aanleiding geeft tot een voor de hand liggende per soonsverwisseling In tegenstelling ook met de meeste blijspelen is de behandelde materie zeer gecompliceerd: de diepte psychologie in al zijn vor men Met deze persiflage van de psycho-analyse- plaag willen wij een gees tig, amusant blijspel pre senteren, dat intellectua listisch lijkt maar het hele maal niet is als het maar vaardig en lichtvoetig ge bracht wordt. Ingang: 120 fr. abonnee's gratis.

De Voorpost | 1987 | | pagina 11