eestelijhe prijsuitreiking iroor volkstuinders te Wieze Fiasco klopt VAL-Buggenhout Een lege cel in Wichelen Geschenkenbeurs in Blijdorp II te Dendermonde Weer K.S.R. Sportkwis te Wieze u,e Voorpost - 2U.11.1987 - 3 van hun kind, hun even tuele aversie voor school meesters, hun eigen pro blemen op 't werk of in hun partnerrelatie, be ïnvloeden ze sterk het «ge drag» van hun kinderen. Ook als die op (of niet op) school zijn. PMS-centra zijn te be schouwen als de meest vooruitgeschoven wel zijnsdiensten in de onder wijswereld. In een (te be perkt) aantal gevallen is er zelfs een PMS-lokaaltje op de school zelf. Zoiets ver laagt de drempel voor leerlingen meer dan men denkt. Wat kan van het PMS ver wacht worden inzake «spijbelaars»? Vele PMS-adviseurs zitten met het wrange gevoel een vuilnisbakfunktie waar te nemen: als er niets meer aan te doen is, probeert de school nog eens bij het PMS; meestal loopt ook dit trouwens op niets uit. Anderzijds is bij het PMS toch een capaciteit aan psycho-sociale deskundig heid aanwezig, die schijn baar onoplosbare situaties toch kan ontwarren en tol een goed einde brengen. LH Aalst. Het jeugdkoor en -orkest van de Onze Lieve Vrouwparochie vierde zijn 15 jarig bestaan (a) Eerste Pelotekwis Opstal Op den Opstal was men heel tevreden over de eerste doorslag gaf. Fiasco kwam kwis van de plaatselijke kaatsklub. De «Pelotekwis» had duidelijk op kop en de immers ook de betere kwisploegen naar Buggenhout resterende vragen misten gelokt en op de finaleavond streden Fiasco uit Aalst en de Aalsterse kwissers niet VAL-Buggenhout lang voor de eerste plaats. meer. Het was tenslotte Fiasco, de Hofstaadse kwisploeg van Een geweldig prijzenpak- Rik Van Dessel speelt ook een sterk seizoen in eerste ket waar kwistornooien afdeling van het Appels Kwisverbond, dat met de eer en met traditie jaloers zouden de dikste prijzen naar huis kon. van worden. De «Pelote kwis» was van bij zijn eer- Fiasco begon trouwens den echter de superreek- ste edjtie een sukses. aan de tweede avond als sen voor de brokken. Nu p)e organisatoren wilden leider maar de tegenstand kregen de ploegen een dan ook nu al uitnodigen kwam niet van het ver- reeks Engelse literatuur, voor de volgende editie wachte Meiregat, elders opera en lichte muziek d,e jn november 1988 spelen die kwissers als En- voorgeschoteld. Het was WOrdt gehouden tity, maar wel van het dat lichtere werk dat de h.A. thuisspelende VAL-Bug genhout. Het was al wel een tijdje geleden dat VAL van Georges Eraly op een kwis een toonaan gevende rol kon spelen maar op de Pelotekwis za ten Fiasco en VAL half weg bijna gelijk. Ook Meerhof Willebroek speelde sterk en Meiregat moest «tot op het einde vechten om een podium plaats. Het bleef spannend na de pauze met opnieuw een heerlijke zaalkwisprijs en de honderd vragen konden de kloof niet maken. Zoals op de eerste avond zorg- De eindstand 1. Fiasco 430 p., 2. VAL 407 p., 3. Meiregat 394 p., 4. Meerhof 392 p.. 5. Ju- ventus en Pelikaan 387 p., 7. Family Plot 375 p., 8. Hobbits 369 p., 9. Kwistet- weerniet 344 p.. 10. De Nestors 343 p., 11. Frede- rix 338 p., 12. Hermes 321 p., 13. Bibliotheek Opstal 321 p., 14. Verkwisters 315 p., 15. Globetrotters 297 p., 16. Aspi's 146 p. Op zaterdag 28 november tussen 13.30 en 18.00 uur heeft in het dagcentrum van Blijdorp II in de Sint-Rochusstraat een geschenkenbeurs plaats. Originele geschenk- en gebruiksartikelen worden er tentoongesteld en te koop aangebo den. Met de eindejaarsfeesten voor de deur, is dit een ideale gelegenheid. Tijdens het bezoek aan de geschenkenbeurs kan men een voorstelling bijwonen van het stuk «Ruimte» opgevoerd door het atelier Klank en Beweging. De voorstellingen hebben plaats om 14.30 en 16.30 uur. Deze voorstelling had een eerste maal plaats tijdens de officiële opening van de nieuwbouw in augustus van vorig jaar en kende heel wat sukses. Voor de mensen van het atelier «Klank en Beweging» meteen een stimulans om op de ingeslagen weg verder te doen. Voor deze produktie heeft men ook een beroep kunnen doen op professionelen die op vrijwillige basis entoesiast hun medewerking verleenden aan het hele projekt. De Kuituur- en Sportraad van Wieze organiseert zijn jaarlijkse sportkwis op vrijdag 20 november om 20 u. in de gemeentelijke turnzaal. Gezien het succes van de vorige editie, wordt deze Sportkwis '87 dit jaar weer gespeeld in drie onderde len: algemene sportken- nis, een dia-montage van bekende sportfiguren en een vragenreeks uit de sportgebeurtenissen bin nen de periode van 1 no vember tot en met 15 no vember 1987. Andermaal wordt er een natuur-prij- zenpot van 20.000 fr. on der de deelnemers ver deeld, en dit onder het motto: de eersten kiezen het eerst. De kwis wordt gespeeld door ploegen van elk mini maal twee. en maximaal drie personen. Er dient, ter plaatse en voor de aan vang van de kwis, een in schrijvingsgeld van 50 fr. per persoon neergeteld. Bij dit vragenspel kunnen hoogstens 25 ploegen aan treden, zodat spoedige in schrijving, met vermelding van de naam van de ploeg, aangewezen blijft. De in schrijvingen kunnen schriftelijk of telefonisch gebeuren bij Staf Moens, Gehuchtveldstraat 15, te 9380 Wieze, tel. 053- 70.21.58. Vanzelfsprekend wordt er ook ruimte en gezelligheid voorbehouden voor alle welgekomen supporters. J.V.L. "*t Is lever die ons Leydt" begint het sei zoen met een reeks op voeringen van "De Lege Cel" van R. Swarten- broeckx. In een regie van Fons Vinck bren gen Elsy Coppens, Hans Van den Bogaert, Elodie Vanderstockt, Jan Matthijs, Adelheid Gysel, Roza Janssens, Andrée De Dijcker en Tony Schuddinck het verhaal waarin een jon gen verliefd wordt op een Turks meisje. De opvoeringen heb ben plaats op zaterda gen 28 november en 5 december en vrijdag 4 december om 20 uur. Op zondag 29 november is er een opvoering om 16 uur. iteservatie voor de avondvertoningen in zaal Markoen, waar de opvoeringen ook plaats hebben op zondag 22 november van 11 tot 12 uur of telefonisch op het nummer 091/ 69.74.55 vanaf 22 no vember tussen 20 en 21 uur. atie r flDe proklamatie van de uitslag der hofkenskeuringen iar 1987 in de gemeentelijke turnzaal stond uitgesproken in lwj het teken van de heuglijke jubelviering, die eerder in dit llee jaar plaats vond. Dit bleek uit de inhoud van het (o, programma, uit het stemmig dekor in de zaal met de gouden zon boven het Wiezeplein, en uit het welkomst- 0p j woord van voorzitter Alfred Lambrecht. In aanwezigheid van regio- volgde: «De noodtuinen er(l naai voorzitter Van Nyver- van toen zijn thans geëvo- seel, gewestelijk inspek- lueerd tot een middel om teur Michiels, en de vele verse groenten vlug bij de leden en sympatisanten, hand te hebben, tot een herinnerde deze aan de vorm van kreativiteit, es- stichtingsdoelstelling van thetisch gevoel en gezonde het «Nationaal Verbond ontspanning voor het gan- pr 1 Vi van het Werk van den Ak- se gezin. In dit kader e"' lenigen van noden als hunne bijdroegen (dra- werkloosheid, armoede en gen) tot de bloei van het rw! honger. De voorzitter ver- «Werk», en stelde dat het ïtro ker en den Haard», nl. het dankte hij allen die het huidig bestuur de voetspo ren drukt van de voorgan gers, met bijzondere na druk op het aspekt voor lichting, onderlinge hulp en de zorg om een gezond leefmilieu. Feestelijk Na deze toespraak konden de aanwezigen genieten van een heerlijke koude schotel, en vervolgens was het amusement geblazen. Hiervoor zorgden een half dozijn K.A.V. vrouwen uit eigen midden. Met een dolle playbackshow, zin vol en ludiek aaneenge- praat door Marleen Du bois. Uit hun wervelend repertorium, 2 x 40 min. lang, onthouden we zeker: vader Abraham en zijn Smurfen, danke Moeder, Harlekijn, «de wereld is een schouwtoneel (Nicole en Hugo), Madonna (all love), het heus strijkers kwartet met de Blauwe Donau, Méditerrannée (Toon Hermans), een gloeiend cowboynummer (A.M.), de barbier van Se- villa (Dorus Manders). we dansen de Samba (A. Van Duyn), als marktkramer ben ik geboren (Ed. Wal- ly) een frisse Hollandse boeremeid, met een koe en een geit en... nog wat anders (Cory Van Gorp) Aalst. De leden van het Waterballet Synchro openden de zwemweek (a) om te besluiten met het lied over de paters en hun klokken, een machtige apotheose, echt in Wie- zeaanse stijl met een dran- kminnende kloosterling (A.M.?) die dorst kreeg van het zware klokkenlui den. Volledigheidshalve voegen we er bij dat de KAV-dames meestal in groepsverband akteerden. maar ook af en toe op de solo-toer gingen. Alleszins een echt genietbaar spek takel. Proficiat Alfonsine, Emmy, Hilda, Jeannine, Julia, Julienne, Marleen, Annie en Maria. Uitslagen De hofkenskeuring gaf volgende resultaten, me degedeeld door bestuurs lid Eddy Vereecken. Meer dan 90%: Van Praet Freddy (96%), Lambrecht Alfred (94), Lambrecht Louis (Aalstersestraat) 92, Putteman Jozef (91,5), De Schrijver Hendrik (90). 89 tot 85%: Van Lysebeth Willy, De Schepper Dirk, Cami André, Van Mol Pierre, Meert Louis, Cooreman Jozef, Van Ho ve Virgilie, Vereecken Ed dy, Merckx Robert, D'Hondt Paul, Heyvaert Albert, Van Landuyt Leon, Van Damme Marcel. 84 tot 80%: Heuvinck Ka- rel, Saeys Remi, Moens Achiel, Maes Petrus, Van Goethem Georges, Van den Steen Louis, Ledegen Kamiel, De Wolf Jan, Van Hecke Frans, Cami Ca- miel. Van Landuyt Jozef, Lambrecht Marcel. Van den Abbeele Marcel, D'Haese Julien, Cornelis Remi, Van den Elzen Paul, Van Eeckhoorn Etienne, Van Driessche Frans, Van de Velde Mau- rits. Van den Steen Remi. Cami Jozef. Moens Frans, Pieters Marcella. Van Damme Lisette, Verton gen Wilfried. 79 tot 75%: Van Haudt Remi, Colson Propser, Meskens Stefaan, Verhoe ven Karei, Van Keer Ro ger, Cornelis Frans. Echt mooie resultaten als men bedenkt dat er van de circa 60 leden, niet min der dan 42 minstens 80% van de punten behaalden. De wedstrijd om de zwaar ste prei gaf volgende uit slag (25 deelnemers) 1. Van Eeckhoorn Etien ne, met een biologisch ge kweekte kanjer van 1,015 kg, 2. Saeys Remi, met een exemplaar van 850 gram, en 3. Van Damme Marcel, met een klopper van 845 gram. Deze eerste drie kozen resp. als extra- prijs een spade, een zak Guanomest en een fruit- korf. Toen ook deze prei-slag geleverd was, was er tijd te over voor een gezellig bab beltje over koetjes en kalf jes. weer en wind, en uiteraard ook over allerlei tuinaangelegenheden. Deze ambiance werd nog versterkt door de verkoop per opbod van de geprijs de prei-stukken uit de wedstrijd. Hierbij toonde medelid Pros Colson, kar- navalprins en nog veel meer, zich weer van zijn humoristische kant bij het oproepen van de koop waar. Menige soepprei haalde dan ook een aardig prijsje. Daarmee werd er een punt gezet achter deze jubi leumprijsuitreiking. J. Van Landuyt op de leerplicht, arts Blijkens de «Onderrich- op ting A5/55/A4/A7/JC» 'ruil (een ministeriële omzend- Ki brief van 15.7.83) rust op - ra de schoolhoofden een mel- ïn. dingsplicht. Op het eind wel van elke maand lichten ze van de kantonnale inspekteur ugdlin welke leerlingen «zon- bij j der geldige verontschuldi gd- ging» de school niet gere- geld bezocht hebben. Bo ol vendien bezorgen ze jaar- n gelijks tegen uiterlijk 10 ok- t w tober een lijst met hun bov leerlingen van andere ge- ze o meenten. :h k In een prettige klassfeer ortt (ontspannen, groeps- te ngeest...) geven leraars lie ver les en komen leerlin- ncje gen liever naar de les. j w Jnderlinge rivaliteiten, wantrouwige sfeer, uit- ach-mentaliteit, zijn je noch voor het onderricht, jei loch voor de opvoedende jn taak van de school bevor- >0r derlijk. Klasgeest opbou- a] wen is ook spijbelen de. eg=ngaan! ren Het «hoofd» van de school heeft een veelomvattende je taak. Het hangt van school errr tot school af hoe de «taak- ,p 0 verdelingen» en de eigen in rol van de direktie eruit artjZien. Om «spijbelen» en lQr jndere zorgwekkende toe standen tegen te gaan kan onjdie eigen direktierol niet igni blijven tot admini- om stratieve aspekten, zelfs doss °iet tot de «gesprekken» animet de spijbelaars en hun je auders, hoe positief ook. im,Als «hoofd» van een )jt school heeft zij/hij ook de j taak remediërend op te ia3| treden als de oorzaken ■ecj tinnen de school zouden 10 liggen en de zorgfunktie DpV van de school zo goed mo rt ;elijk uit te bouwen. Dit atsj veronderstelt dan weer ,e;;en stimulerende, aan moedigende houding ,a.v. het «korps» en wel bewuste beleidsdaden. y Het schoolreglement is een handig instrument om iet schoolleven in goede lanen te leiden. Het is een 2 houvast voor leerlingen, luders, leerkrachten enz. 7 £o bepaalt het wanneer fwezigheden wel en niet 3 aelaatbaar zijn, wat je noet doen na een onge- vettigde afwezigheid, het ;eeft de sankties aan... In le praktijk kan een regle- lk k nent zowel goed als ord gehanteerd worden. «Vrienden» kunnen je méétrekken naar een bros- sercafé (vooral als je niet te sterk op je eigen poten staat); ze kunnen je ook een (voor jezelf) verkeer de studiekeuze doen ma ken; en ook waar ze kunnen spijbelaars terug op school brengen. Scho len die spijbelen willen tegengaan, doen er dus goed aan ook aandacht te besteden aan het proces van klassen die (vrienden) groep worden, of juist niet! De klasseraad heeft wél grote zin. Op voorwaarde dat enige deontologische regels in acht genomen worden, (roddels over leerlingen vermijden; ter zake blijven; het welzijn van de leerlingen voor ogen hebben...) is een klasseraad hét instrument bij uitstek om «omstandig heden» aan het licht te brengen die leerlingen hin deren in hun leertaak, om de redenen van afwezig heid of slechte uitslag van leerlingen te bespreken, om een klas als geheel, als groep, bij te sturen... Wie lera(a)r(es) wordt, is bestand tegen grapjes over de lange vakanties en het goede leven, tegen bijna men en bezuinigingsmaat regelen allerhande. Laten we het dus maar een - roeping» noemen. Enig engagement is onontbeer lijk voor de arbeidsvreug de van de leerkracht. Zal de grootste vreugde niet zijn, de jonge mensen die hun toevertrouwd worden, te zien openbloeien tot fij ne personen, klaar voor een verantwoordelijkheid in het beroeps- en ge zinsleven, in de maat schappij? Is er geen diepe voldoening in het «op weg helpen», bijzonder diege nen, die in een moeilijke situatie zitten? Gelukkig blijken luna park-uitbaters zich meer en meer zelf regels op te leggen. Zo is een Aal- sters lunapark gewoon ge sloten tijdens de school uren. Iedereen weet wel dat de «ouders» (breder: ge zinssituatie) grote beteke nis hebben voor het waar denpatroon van leerlin gen, hun schoolinzet en - prestaties, het al dan niet schoolmoe of -onaange past zijn, hun schoolver zuim... Door hun al dan niet aanwezige interesse, hun eigen aspiraties en wensen voor de toekomst

De Voorpost | 1987 | | pagina 3