Twee eeuwen «oude garde te Aalst Met VTB-Kunstkring 't Hof te Puttens - Lede naar Europalia - Oostenrijk Wakkere Burgers willen politici bevragen Permanent Sekretariaat Sociaal Dienstbetoon <Zeg het maar, wij luisteren» 4-20.11.1937 - De Voorpost Met de nodige luister heeft enkele weken geleden in aanwezigheid van een 300-tal Belgische en Oostenrijkse genodigden prins Albert in het Paleis voor Schone Kunsten te Brussel, de aan Oostenrijk gewijde Europalia-manifestaties plechtig geopend: een uniek festival in Europa waarbij zoveel diverse aspekten van de kuituur tegelijk aan bod komen. In het kader van dit tweejaarlijkse kunst- en kuituurfestival brengt de V.T.B.- Kunstkring 't Hof te Puttens, Lede, zondag 6 december een bezoek aan de tentoonstellingen «Gustav Klimt» en «Fernand Khnopss» in de Koninklijke Musea, voor Schone Kunsten, «Oostenrijk en de Kunst» en «De schatten van het Gulden Vlies» in het Paleis voor Schone Kunsten te Brussel. Het is de negende maal in principe tweejaarlijks land, plaatsheeft. Ditmaal dat in ons land Europalia, en gewijd aan één bepaald wordt Oostenrijk in de kij- Aalst. Na afloop van het KSA-VKSJ feest, een echte wriemelende mierenhoop aan kinderen (a) Aalst. De KSA-VKSJ organizcerde een ontmoetingsdag in de Keizershallen (a) ker gesteld. Sinds de luis terrijke opening op 15 sep tember van Europalia '87 drukt een groot aanbod van koncerten, film, tea- ter, lezingen, colloquia, al lerhande animatie en ten toonstellingen een Oos tenrijkse stempel op het kultuurleven in ons land. «Wij willen met Europalia '87 uiting geven aan onze vastberadenheid, binnen het raam van onze moge lijkheden, mee te werken aan de Europese integra tie» zo zei de Oostenrijkse minister van Buitenlandse Zaken Alois Mock tijdens de openingsplechtigheid. «Eeuwenlang hebben Bel gië en Oostenrijk onder dezelfde heersers geleefd en de periode in de 18de eeuw, die wij in Oosten rijk evenals hier in België de «Maria-Theresiaanse» noemen, was een der ze- genrijkste en gelukkigste tijdperken voor onze vol keren... Oostenrijk wil de bekende clichés overslaan en de Belgen een kunstzin nig en kuituurrijk Oosten rijk voorstellen, dat niet zo goed bekend is». «Schatten van het Gulden Vlies» kreeg, als meest sprekende getuigenis van de historische band die Oostenrijk en de Lage lan den lange tijd verbond, de eer als eerste te worden geopend. Van 16 septem ber tot 16 december (dage lijks van 10 tot 18 uur, woensdag tot 22 uur, ge sloten op maandag) zijn in het Paleis voor Schone Kunsten te Brussel 75 his torische stukken en siera den van de in 1430, in Brugge, door Filips de Goede opgerichte Orde van het Gulden Vlies, te zien. Zij komen vooral uit Wenen waarheen 193 jaar geleden de ridderschat vanuit Brussel naartoe werd gebracht, op het ogenblik dat de Napoleon tische legers onze streken dreigden te overrompelen. De tentoonstelling bestaat uit drie delen: de soeverei nen van de Orde, de kapit telvergaderingen en de feesten van de Orde, haar insignes. Blikvangers zijn het eigenlijke halssnoer, de Potence met de gouden schapevacht of het «Gul den Vlies» en het «Kruis van Eed» (1430), waarop de Ordeleden de eed af legden. Dit laatste, geheel uit goud, paarlen, robij nen en saffieren is een bij na mytisch voorwerp. Eveneens in het Paleis voor Schone Kunsten, tij dens hogergenoemde pe riode en openingsuren, geeft de tentoonstelling «Oostenrijk en de Kunst» een kijk op de Oostenrijk se kunst van de barok tot heden. De werken zijn ge groepeerd rond zeven te- ma's: martelaarschap, kruis, ritueel, psyche, ero tiek, extase en feest-mu- ziek. Deze groepering schept de mogelijkheid binnen iedere zaal de rela ties en verwantschappen tussen oude en nieuwe kunst te ontdekken. Ook tussen de zeven zalen on derling kan men rode dra den ontwaren, hangen werken van o.m. Mes- serschmidt, Romako, Ma- kart, Klimt, Schiele, Mo- ser, Hrdlicka, Rainer, At- tersee, Nitsch... In de Musea voor Schone Kunsten aan de Regent schapstraat 3 te Brussel, van 17 sept. tot 16 decem ber, dagelijks van 10 tot 17 uur, gesloten op maandag, krijgen kunstliefhebbers eveneens de gelegenheid kennis te maken met ver scheidene belangrijke Oostenrijkse kunstenaars: Gustav Klimt, Amulf Rai ner, Fernand Knopss... De tentoonstelling «Klimt» bevat een veertig tal schilderijen, louter prachtstukken uit Wenen, Linz, de V.S.A. en privé- verzamelingen, voorts een sublieme reeks van onge veer 100 tekeningen. Gus tav Klimt, schilder, beeld houwer, ontwerper en te kenaar, (1862-1918), ken merkte zich door een hoogst eigen stijl die in de grond een persoonlijke va riant was op de heersende «Jugendstil» of «Art Nou veau». Hij schilderde o.a. een reeks zeer expressieve portretten en prachtige landschappen. Op zijn mozaïekachtergronden geraak'je niet uitgekeken: alle mogelijke geometri sche vormen, meestal in goud, zilver, zwart, ver mengt hij tot een schitte rend geheel. Naar aanleiding van Euro- palia-Oostenrijk brengt V.T.B.-Kunstkring 't Hof te Puttens - Lede, op zon dag 6 december, geleide bezoeken aan de tentoon stelling «Gustav Klimt» (met diamontage over de ze wereldberoemde kun stenaar en zijn werk) en Aalst. In de Borse van Amsterdam verzorgden de PW jongeren een kaas- en wijnavond die veel belangstelling kende (a) «F. Knopss». van 10 tot 12 uur in de Koninklijke Mu sea voor Schone Kunsten. Leden van de Kunstkring betalen hiervoor 150 fr., niet-leden 250 fr. Te 14 uur is er gelegenheid de tentoonstelling «Oos tenrijk en de Kunst» en «De schatten van het Gul den Vlies» in het PSK te bekijken. Deze aan te be velen tentoonstellingen worden echter individueel bezocht. Geleide bezoe ken zijn hier allen moge lijk van dinsdag tot vrijdag. Het vervoer voor deze be zoeken geschiedt met ei gen wagen. Vertrek aan 't Hof te Puttens, Wichelse- straat 20-22 te Lede, te 9.10 u. Meerijden kan in de mate van het mogelij ke! Inschrijven vooraf is echter noodzakelijk, in Kunstcentrum VTB-gale- rij 't Hof te Puttens (of telefonisch 053/80.51.30). Misschien wordt u ook graag lid van de Kunst kring? Wie zijn lidmaat schap vereffent vóÓ;r 1 januari 1988 (200 fr. basis lidmaatschap, 350 fr. steu nend lid, 500 fr. erelid) neemt gratis deel aan de verloting van een akwarel van André Van Langenho- ve. Ereleden nemen bo vendien nog eens deel aan de verloting van een ets van Paul Van Peteghem. Een lidkaart is een ge- zinskaart! By de vorige gemeenteraadsverkiezingen organiseerde Aalst 2000 in samenwerking met de Persbond van Aalst een avond waarop politici werden bevraagd over wat er geworden was van hun beloften zes jaar terug. Dit jaar wordt het opzet verruimd en worden drie avonden gepland. Daartoe werden heel wat verenigingen en individuelen aangeschreven. Wie zich enigszins «wakkere burger» voelt is niet alleen op de gestelde data welkom doch ook op de voorbereidende aktiviteiten. Een gebeuren dat langs weerszijden kan voldoening geven. Wakkere burgers die vernemen in hoeverre in spraak enige invloed heeft ge had op de besluitvorming en politici aan wie een supple mentair forum wordt geboden om hun realisaties en verdere inzichten aan het publiek ken baar te maken. Voor Peter Dauwe is het kon- kreet invullen zeer belangrijk en verder hoopt hij dat men sen die komen als afgevaar digde van een partij valabele gesprekspartners met verant woordelijkheid zouden zijn. «Te veel thema's willen be handelen leidt noodzakelij kerwijze tot oppervlakkig heid». In «De Werf» Principieel zouden de drie avonden plaatsvinden in Kul- Vervolg van blz. 1 De naam «Les Vrais Amis Constants» wordt met de tijd door de volksmond herdoopt in «de Oude Garde». De verklaring er van zou dienen gezocht in het vinden, door een muzi kant, van een 'commando- stok' van de hoofdtrom melaar van de Napoleonis- tische Garde op het slag veld van Waterloo in 1815. In het verloop der jaren .kende de Harmonie afwis selend suksessen en min der goede dagen. Zij schitterden in tornooi en, muziekfestivals, luis terden veldfeesten en ker missen op en Ceciliavie- ringen. In 1837 werd de muziek omgevormd tot Fanfare onder de muziekmeester Benoit De Clerck. Vanaf het midden van vo rige eeuw zou de Harmo nie voorkeur geven aan een bepaalde politiek en werd zij het symbool van de liberale partij. In het bestuur zetelden zo wel leden van vooraan staande Aalsterse families: Leclercq, Cumont, Van der Smissen, Schuermans, Van Langenhove, Breck- pot, Van der Schueren, De Windt, De Moor... als schepenen en gemeen teraadsleden. Reizen in binnen- en bui tenland werden geregeld georganizeerd. De uitstap pen naar Blankenberge, op verzoek van het stads bestuur aldaar, werden vanaf 1887 een vaste ge woonte. Als lokalen kende de Ou de Garde achtereenvol gens: 't Concert, Keizer lijk Plein 39 (huis mevr. H. Gravez), In den Bugel, bij H. Rogghé, Zonne- straat 36, Concordia (thans Palace), bij Jozef Singelyn, Schoolstraat 2. Vanaf 1918 in de 'Comte' of 'Graaf van Egmont', aan het Marktplein 1. In 1913 werd de Harmonie tot Koninklijk verheven. In 1922 werd de Fanfare onder dirigent Ferdinand Coessens opnieuw tot Harmonie omgewerkt. De balavonden door de Oude Garde georgani zeerd waren hoogfeesten van muzikaal vermaak. Zij veroverden het hart van de Aalstenaars en waren de trekpleisters van Vasten avond. Het is trouwens traditie dat de karnaval door de Harmonie wordt ingezet. In 1951 werden de Canti- nières in het leven geroe pen. Een bonte vrolijke groep markentensters die vooral op Karnavazl-dins- dag te zien zijn. Van 1956 tot 1979 had de Oude Garde haar eigen reuzen: Reus Philip naar de Aalsterse volksfiguur Philip Rogghé, en Reuzin Madeion naar een lied in 1914 gekomponeerd. Bij de muzikanten met meer dan 40, 50, 60 jaar werkend lidmaatschap die nen o.m.: Raoul Ladeuze, de gebroeders Barrez, Georges Verhulst, Gilbert De Sadeleer... te worden vermeld. Als naoorlogse voorzitters die het belang van de maatschappij steeds be hartigden: Gaston Camu (1933-1950); Gaston Van Trappen (1950-1953); Ed- mond Steleman (1953- 1958); Gustaaf De Stobbe- leir (1959-1961); Gaston Van den Eede (1961-1977) en Emiel Van Schoote (1977), Alois Adriaens- sens is secretaris sinds 1967. Het muziekrepertoire met suksessen van Rossini, Meyerbeer, Harold, Au- ber, Straus... blijft klas siek. In de laatste jaren valt onder dirigent Edgard Branckaert een lichte ver schuiving naar het film- en musicalgenre te noteren. Het 200-jarig bestaan is een unicum in het Aalster se verenigingsleven. Een zeldzame gebeurtenis. Jubileumbrochure Ter gelegenheid van deze viering liep een mooie 66 pagina's tellende brochure van de pers met talrijke illustraties en een omslag met kleurenillustratie. Deel I is van de hand van Albert Vandervoort en handelt over de vooroor logse periode. Deel II is geschreven «pro deo» door historicus Jos Ghy- sens en handelt over de tijdspanne 1940 tot op heden. Naast een gedokumen- teerde historische schets vindt U er ook détails over dirigenten, muzikanten en répertoire, over lokalen, uniformen, cantnières en reuzen, over het bestuur én over de dochterafdeling «De Symfonische Kring door Eendracht Groot». De brochufe is niet te koop. Bij aankoop van het programma van het jubi- ieumkoncert wordt ze u wel gratis aangeboden. LH tureel Centrum «De Werf». Dat is tenminste aan het stadsbestuur gevraagd samen met het aanbod om aan de realisatie mee te werken. De tentoonstellingsruimte op de eerste verdieping zou een geschikte plaats kunnen zijn in de nabijheid van het caféta- ria want men zou het allemaal gemoedelijk willen laten ver lopen als in een soort «praat- café». Moest die ruimte bezet zijn dan zou het ook kunnen doorgaan op de dakverdie- Ping- Telefonisch zou namens het stadsbestuur reeds toestem ming hiertoe zijn gegeven. Wel zou de Raad van Bestuur die in principe zou akkoord gaan met deze initiatieven vragen een programma en een ontwerp van budgettering op te stellen. Drie aktiviteiten In april '88 zou een evaluatie betracht worden van wat tij dens de voorbije zes jaar al dan niet gerealiseerd werd. In september '88 zouden afge vaardigden van de partijen bevraagd worden over hun in tenties, hun beloften voor de komende zes jaar en op de dag van de gemeenteraads verkiezingen zelf op 9 oktober zou getracht worden de bin nenlopende resultaten te koördineren en te kommenta- riëren met tussendoor inter views en attrakties. Inspraak Kans tot reële inspraak zou als een rode draad door ver schillende materies o.m. op het vlak van kulturele en so ciale problemen, op het vlak van milieu en openbare wer ken en, niet uit te sluiten, financiën doorheen de bespre kingen lopen. «In hoeverre was er inspraak die enige beïnvloeding had op de besluitvorming» en «Is het zo dat sommigen zeggen dat inspraak alleen maar kan die nen om de besluitvorming te vertragen?» Bedoeling blijft rekenschap te vragen over wat gedaan of niet gedaan werd. Allerminst zou de bedoeling kunnen zijn het te laten komen tot een «afrekening». Iedere belangstellende is reeds nu welkom op de voor bereidende werkzaamheden op donderdag 10 december te 20 uur in Netwerk, De Rid derstraat. LH Aalst. Voorzitter William Heirman blijkt er niet gerust in te zijn a) Met Theo Van Gijseghem als centrale figuur wordt op de Aalsterse Sint-Antoniusparochie (Sint-Job) een werkgroep opgericht met naast Theo ook Willy Clotman, Frans De Haeck en Robert Verhulst. Bedoeling is te komen tot een permanent sekreta riaat voor sociaal dienstbetoon waarbij U met uw vragen terecht zou kunnen en wegwijs worden gemaakt. Mensen van de werkgroep die zowat in alle diensten hun «entrée» hebben zouden de dos siers opvolgen. Uit de ervaring is gebleken dat dit meestal geen overbodige luxe is. Het lokaal waarin dit permanent sekretariaat opera tioneel is ligt achteraan de dreef tussen «'t Capu- cientje» en de kerk. Volgende week meer praktische détails over de werking. LH Aalst. Het optreden van de nieuwe prins van Oost-Vlaanderen (a) Eerstdaags krijgt elke inwoner van Groot-Aalst een enquête-formulier in de bus gestopt. Zijn mening zal hem worden gevraagd over het door het stadsbe stuur gevoerd beleid. Een initiatief van de logistieke cel van de CVP-afdeling Aalst die het beleid tijdens deze koalitie wil toetsen om richtlijnen uit te zetten voor de volgende periode. De bevolking kan dus haar suggesties kenbaar maken en het bestuur kan vernemen welke klemto nen misschien verkeerdelijk werden gelegd. Zo de vraagstelling u te beperkt lijkt kan iedereen verdere meningen mededelen en insluiten bij het formulier. Dat kan op een blanco-blad. Af te geven aan een CVP-mandataris, of sturen naar Mare Gielens, Dorieksveld 50, te 9305 Hofstade - Aalst. De vragen handelen over verkeer en Veiligheid, groen- beleid, welzijnszorg, financiën, middenstand, per soneel en werkgelegenheid, vrije tijd, ruimtelijke ordening en «de uiteindelijke keuze». lH

De Voorpost | 1987 | | pagina 4