Indrukwekkend kerstkoncert in eivolle Sint-Martinuskerk Frans Wauters' «zonder woorden» voor Har va Stemmige kerstgroet van de Muziekmaatschappij De Terj odenaren - V «fel* Cantate Domino met Kerstkoncert Een avond in november bij Taal en Vrijheid 12 - 25.12.1987 - De Voorpost omzi en vi evon in ne unst 18 Ol it ee: OUWI Kijkt. jlruari itoom I hede listers b de K in Hde tc Bieven Fating galeri k twee pover b Scht tol tooi Moest U niet weten wat de Oilsjterse uitdrukkingen «er de T aan hangen», «weirm en kaad bloze», «me zèn gat vliegen vangen» of «de klau ooithan- gen», betekenen dan kan U daarvoor terecht in «Zonder woorden», de jongste publikatie van Frans Wauters uitgegeven ten voordele van HARVA, Hartvereniging Aalst. U ziet er 100 volkse zegswijzen in het Aalsters dialekt geïllustreerd door grapjas toneelspeler, oud-voorzitter en nog steeds lid van het Feestkomitee maar bovenal liedjeszanger als lid van het «Chorum Alostum Imperiale» en tekenaar van spotprenten. Humor, grapjasserij, ge voel voor relativeren van de dingen zitten hem dui delijk in het bloed. Met de nieuwe reeks zegs wijzen brengt hij een ver volg op vroegere gelijkaar dige publikaties als «Met de gl(r)imlach» en «Een scheit in en fles». Frans Wauters is er niet ten onrechte van overtuigd dat een tekening een spot prent, een cartoon vaak heel wat meer zeggen dan ultra-lange teksten. Voor al als de spirit er om zo te zeggen afdruipt en als wordt ingespeeld op aktue- le situaties die op de korrel worden genomen. Als verwoed karnavalist hielp Frans Wauters ook mede aan de realisatie van het eerste Aalsterse karaa- valboek en ontwierp later ganzenspelen, klevers, medailles, stempels en affi ches. Op de jongste kama- valaffiche van de hand van Jef Van den Steen is ook hij onderaan afgebeeld sa men met Kamiel, Jean- Paul en sekretaris Jan Dooms. Schepen Vinck is er verder doende aan het naamtekenen van karaa- valcheques. Hartvereniging Reeds enkele jaren gepen sioneerd is Frans echter zo maar niet met rust. Hij heeft «zen handen vol» waarbij karnaval en al wat ermee in betrekking staat een belangrijke rol speelt. Overlast leverde hem zelfs, uitgerekend op het Drieko ningenfeest als aanloop naar karnaval, hartmoei- lijkheden op zodat hij na genezing deel uitmaakt van HAR VA en er zelfs be stuurslid van is. HARVA, een vereniging die onder medische voog dij resorteert, staat open voor al wie hartmoeilijkhe- den heeft. Fysische dan. Deze vereniging telt reeds ruim honderd leden en de genomen vlucht noopt haar tot het moderniseren van haar sekretariaat, niet in het minst het adressen bestand. Met de opbrengst van de verkoop van Wauters' «Zonder woorden» dat voor 150 fr. te koop is bij André Van Eycken, Kruisabeel- straat 40 te Moorsel (053/ 70.29.09), bij sekretaris Etienne Van Vaerenbergh, Parklaan 29a te 9300 Aalst (bus 16) of bij Frans Wau ters, Vakschoolstraat 46 te 9300 Aalst zelf, zal ge tracht worden een home computer te bemachtigen met de erbij horende soft ware. Wie hartletsels heeft kan bij Harva terecht. Leven als hartpatiënt of er mee samenleven is niet al tijd gemakkelijk. Hartpa tiënten hebben immers spe cifieke noden, waaraan ze individueel, slechts uiterst moeilijk kunnen tegemoet komen. Een aantal hartpatiënten heeft, daarom, gemoti veerd door de eigen erva ring, nl. dat een efficiënte revalidatie opmerkelijk be ter verloopt in groepsver band - een vereniging van hartpatiënten opgericht. Deze vereniging (HARVA), die onder bevoegde medi sche voogdij staat, heeft o.m. als doelstelling: een toevluchtsoord te zijn, waar personen met hart letsels, met hun vragen en noden opgenomen worden in een kring van mensen met dezelfde problemen, die hun kunnen opvangen en waar ze tevens kunnen deelnemen aan gezamen lijke aktiviteiten om aldus tot het uiteindelijke doel te komen: een zinvol leven als hartpatiënt Harva biedt U - Wekelijkse trainingsa vonden: deze zijn voorbe houden aan de hartpatiën ten, speciaal aangepast en onder bevoegde leiding. Gespreksavonden: met di verse deskundigen, waar op de klubleden opti male voorlichting wordt verstrekt omtrent alle on derwerpen die een hartpa tiënt kunnen interesseren. Wandelen en uitstappen - alsook andere aktiviteiten in groepsverband. Deze worden dus niet alleen voor de klubleden, maar tevens voor him gehele ge zin ingericht. Trouwens, er wordt steeds getracht alle gezinsleden bij de akti viteiten te betrekken. Verzekering medische kosten: de klubleden zijn, voor de gebeurlijke onge vallen op de revalidatieses- sies, ingericht door de klub, verzekerd voor het niet-terugbetaalbare ge deelte van het ziekenfonds, (dokter, kamer, apothe ker, kinesist). Zwemmen: éénmaal per maand, om precies te zijn de eerste maandag van de maand wordt er gezwom men in een afgehuurd zwembad. Groepsreizen: op relmatige tijdstippen zijn er uitstap pen naar allerhande ste den of landen in onze om geving. Toneel of andere kulturele manifestaties worden re gelmatig bijgewoond. Lid worden Door betalen van 250 fr. (of meer als donateur) wordt U lid van Harva. U ontvangt dan niet alleen een lidkaart maar ook op geregelde tijd stippen «Harva-nieuws». Te storten op rekening nr. 421-3105451-79 van Harva, p.a. Guido De Backer, Open- veldstraat 13 te 9473 Welle. Volgende aktiviteiten voor 1988 zijn reeds gepland: 23 januari: Medewerking aan Aj uinprinsenverkiezing februari: Praatavond - da tum nog te bepalen 27 en 28 februari: Eetfestijn onder het motto «Smul u gezond» 18 maart: voetbalmatch «Oud Eendrachters» tegen «Oud Internationalen». april: tweede praatavond 24 april: Wandeltocht «Twee Molenpad» te Herzele. 12 tot 15 mei: Vierdaagse reis naar Güls-Koblenz in Duits land. 4 juni: In samenwerking mqt het provinciaal bestuur van Oost-Vlaanderen en andere hartverenigingen inrichten van een sportdag «Hartdag» genoemd, in het provinciaal domein Puyenbroek te Wach- tebeke. 21 augustus: wandeling in de stad Oudenaarde. 10 september: Eendagsuitstap naar de stad Mechelen met bezoek aan de merkwaar digste gebouwen. LH dach onda Aalst. Het bestuur van Harva (a). Wie het reilen en zeilen van de Erembodegemse Muziekmaatschappij De Terjodenaren (gesticht in 1951) meevolgt, zal zeker opmerken dat dit ensemble, vooral de laatste jaren, goede nieuwe wegen bewandelt. Voorzitter Robert Van Der Stookt: «Niet alleen is de fanfare gegroeid tot meer dan zestig spelende leden, maar de kwaliteit van de uitgevoerde stukken wordt van jaar tot jaar beter. Kwaliteit en knappe sonoriteit werden 't voorbije werkjaar vooral onder streept tijdens 29 aktiviteiten waaronder 8 koncerten. Reken daar dan nog 40 a 50 repetities bij en een tiental bestuursvergaderingen en 't jaar zal goed gevuld zijn...! We dragen met genoegen ons steentje bij om het folkloristische, het artistieke en kulturele leven van Terjoden en omgeving meer kracht bij te zetten. Op vrijdag 25 december, te 11 uur, verzorgen wij (opnieuw), dit keer gesteund door een kinderkoor, een kerstkoncert in de Sint-Jozefskerk van Terjoden. De toegang is gratis. Een muziekmaatschappij zowel fanfare als harmo nie, vormt steeds een maatschappelijk bindte- ken tussen vreugde en rouw en vervult zodoende een kulturele, maar niet te onderschatten gemeen- schap8vormende rol. Een muziekmaatschappij die regelmatig flink van zich laat horen, goed pres teert en koncerteert is «'t Muziek van Terjoden». «Voorzitter Robert Van van Sint Jozef te Ej-embo- Der Stockt: «De organiza- degem-Terjoden, luistert tie en het bestuur van een deze Terjodense muzie- muziekmaatschappij als kmaatschappij terig de De Terjodenaren vraagt Kerst-Mis op met een eenvoortdurende inzet Kerstkoncert en dat voor van bestuur, dirigent en de zevende keer, ditmaal van de mooiste Kerstliede ren zingen, begeleid door de K.W.B. een Aperitief- koncert in de nieuwe zaal Rubens. Reeds voor de der de maal valt deze eer de Terjodenaren te beurt! Oorspronkelijk bedoeld als een happening voor de de fanfare. Op het pro gramma: «White Christ mas» van Irving Berlin (om 10.55 u «Petit Papa Noël» van H. Martinet, Christmas Medley» met koor «Susah Ninna» van A. Preudhomme, met koor, «Sonate in Blue» van van L. Van Beethoven, «Gloria Allelujah» een Ne- gro-spiritual, tenslotte een Kerstgroet: een potpoufri van prachtige Kerstliede ren. Na het Kerstkoncert pakje. Te onthouden: Op 31 ja- I nuari 1988, speelt de fan-1 fare op uitnodiging van I K.W.B.-leden wordt dit I koncert nu wellicht een I groots feest voor een ruim I pubhek. De Terjodenaren I zullen alleszins hun beste toontje inzetten. Dat beloofd! Ingevolge het zeer ge-1 slaagd Lentekoncert in de I Berwinne dit jaar, werden I de Terjodenaren door hetl Davidsfonds-Kerksken uitgenodigd om dit op 27 I februari e.k. nog eens over I te doen in De Jachthoorn f te Denderhoutem. Ze wachten (opnieuw) ruime belangstelling! Laten we besluiten met «De I blije wens bij 't nieuwe jaar I Voorzeker lokt het hoogstaand peil van de presta ties steeds meerdere toehoorders naar het kerst koncert, ingericht door de kulturele raad van Affligem. Na een welkomwoord en een diepaan grijpende kerstboodschap door voorzitter Victor van Frachen volgde een bezielend koncert waar van de invloed groter was dan onze radiopro gramma's vandaag vermogen. Onder leiding van V. van Frachen groeide het koncert uit tot een indrukwekkende gebeurtenis van formaat. Een bij iedereen in de smaak vallend kerstprogramma waarin geen enkele ogenblik de spanning ver zwakte. Een koncert met verschillende wereld- kreaties van nieuwe werken. Vocale prestaties op niveau Wat Victor van Frachen met het St.-Michielskoor qua muzikaliteit en stijl bereikt mag een wonder van klankschoonheid ge- dirigent die vóór alles de noemd worden. Zwierig muziek dient, die met zijn gezongen gregoriaanse koor werken en uitvoerin- passages en meerstem- gen brengt die ten volsge mi ge koorwerken golfden de verwachtingen inlos- prachtig door de kerkbeu- sen. Zijn komposities iho- ken. Van Frachen is een gen wij volmaakt afge- Aalst. Het Sint-Michielskoor onder leiding van Victor Van Frachem (Ih) Traditioneel verzorgen de Aals terse Schola Canto- rum Cantate Domino o.l.v. E.H. Michael Ghijs en met E.H. Jacques De Mey orga nist aan de Sint-Baafskate- draal te Gent aan het or gel, een reeks kerstkon- certen in de regio Aalst. Dit jaar beperkte zich dit tot het Kerstkoncert in de Sint-Jozefskerk .die op donderdag laatstleden volliep. Het werd wellicht een op warmer vóór hun trip naar het Verre Oosten. In deel I genoten we van uittreksels uit Haendels «Messiah», van het «Mag nificat» uit Schütz' Opus Ultimum en van een Gloria van De Fesch waarover een ex-Meldertenaar uitvoerig publiceerde. In deel II kwamen dan een aantal Nederlandstalige kerstliederen aan bod met als orgelpunt «Stille Nacht» in een mooie veel stemmige bewerking. Als U deze regels onder ogen krijgt is het quasi voltallig koor reeds sinds verleden maandag op kon- certrei8 in Thailand waar ook toeristische merk waardigheden als het «Groot Paleis» en de «Tem pels van Smaragden» en liggende Boeddha's wor den bezocht. Van Bangkok werd dan verleden woensdag ver huisd naar Taipeh. Gastheer van de Schola Cantorum is ambassadeur Patrick Nothomb. De terugvlucht Taipeh - Amsterdam heeft plaats van woensdag 30 tot don derdag 31 december. De aankomst op Schiphol is voorzien voor 9.45 u. en te Aalst worden ze met de bus verwacht tussen 13 en 13.30 u. LH werkt klankmateriaal noe men waarin de uitvoerders een natuurlijke beweeglij ke uiterst genuanceerde muzikale expressie kun nen leggen zonder de min ste perfektie prijs te geven. Stuk voor stuk getuigen zij van een frisse inspiratie en een vlotte schrijfwijze. V. van Frachen is een ver dienstelijk deklamator die door mooie frazeringen in gedichten van Josée Go- land, Erik Ver8traete, Jef Lesage en Angèle de Bre- maeker het publiek erg aanspraken. Het Meisjeskoor van de St.- Vincentius8chool o.l.v. zuster Benigna toonde zich in zijn beste gedaante bij het zingen van zeer mooie kerstliederen. On der leiding van V. van Fra chen zong het met het St.- Michielskoor drie meer stemmige kerstliederen. Uitvoeringen die een on vergetelijke indruk na lieten. Geen rijker kroon dan eigen schoon De wondermooie klank kwaliteiten in werken van Vlaamse componisten wer den door organist Jos Mer- tens sterk belicht. Voor elk werk zorgde hij voor een aangepaste registratie en toonde hij zijn soliede vir tuositeit. Het zo moeilijk maar meeslepend Prelu dium van Van Frachen was indrukwekkend. Solist en koren werden door deze organist attent begeleid. Met zijn glazende bariton- stem bracht V. van Fra chen diepaangrijpende vertolkingen van kerstlie deren waaronder enkele op gedichten van Laurette Bosteels, getoonzet door R. Bel mans, Jos Mertens en Jan Douliez. Verder een ei gen kompositie op een ge dicht van Angèle de Bre- maeker en een subliem Oudvlaams kerstlied be werkt door L. Mortelmans. In elk lied wist hij met muzikale zekerheid de no dige uitdrukking te geven. Met veel verfijning zong het op elkaar afgestemd Vocaal duo V. van Fra- chen-Frans Moortgat een duet van Laurette Bosteels en Jos Mertens. Op aantrekkelijke wijze brachten Jean-Paul Vande- meerssche en Viotor van Frachen leerrijke kom men taar. Met V. van Frachen als so list en dirigent werd dit koncert, onder het motto «Geen rijker kroon dan éi gen schoon», besloten met «Kerstnacht» van Laurette Bosteels en Jan Douliez. Een werk van hoog kunst gehalte. Van voornaam heid schitterende strofen gevolgd van een machtig uitgesponnen refrein dat aan het slot van een orato rium doet denken. Diep onder de indruk dankte een geestdriftig publiek met een minuten lange daverende ovatie. LH Er bestaat in ons land nu ook een «aktie plant een bos». Dat omdat er in Vlaanderen veel te weinig bossen bestaan. Niet eens een tiende van het grondgebied wordt door bos sen in beslag genomen. Aalst. Kulturele aspiraties en kwaliteit krijgen de bovenhand bij deze Terjodenaren (arch.). muzikanten. Maar kom, wij doen het steeds gaarne. Het St. Ceciliafeest op 28 november 11. was zeker een feest om de moeilijksten te bevredigen. Na het wel komstwoord, staken we met 180 man de voetjes onder tafel voor het heer lijke banket. In Terjoden staan thans 61 spelende le den bekend als een hechte en gezellige groep, die maar al te graag uitgeno digd wordt om één of ande re aktiviteit hét muzikale kleurtje mee te geven. Dit jaar stonden 29 optredens op het jaarprogramma, waaronder 8 koncerten. Even een greep uit het jaarverslag: het (zesde) Kerstkoncert op 25 decem ber '86 was een sukses. Hoogstaande koncerten in 1987 waren zeker het kon cert voor de Jonge Kamer voor Handel en Nijverheid op 5 januari te Aalst, het aperitiefkoncert voor de K.W.B.-Terjoden op 25.1.87, het Lentekoncert op 16 mei in de Berwinne- zaal te Haaltert, het optre den tijdens de Eeckentfees- ten, op 30 mei te Haaltert, het koncert te Kwatrecht- Wetteren op 28 juni, het Jaarbeurskoncert te Aalst op 29 augustus 11. en het koncert op 20 september (voor de vierde maal) op de Grote Markt te Aalst, ter gelegenheid van de politie korpsdag Voor dit resul taat, voor hun wel bijzon dere inzet voor «De Terjo denaren», verdienen alle ere-leden en de heren Ro bert Janssens en dirigent K.L. De Schrijver oprechte dank». Op vrijdag 20 deoember 1987 om 11 uur in de kerk gesteund door een kinder- met kinderkoor, zullen de koor. Kinderen van de kinderen en jonge muzi- kloosterschool (Terjoden) kanten die meegewerkt en van de gemeenteschool- hebben, door de Kerstman Haaltert zullen er enkele bedacht worden met een zij vreugde en vrede voo elkaar!» vanwege het be stuur van deze bloeiend Erembodegemse muziek maatschappij.d.I Na een eerder stil seizoen Het werd geschreven door stond in voor de regie. H< startte de toneelvereni- Pierre Soetewey. Het is een stuk werd opgedragen aa ging Voor Taal en Vrijheid praatstuk dat van de ak- wijlen Ghislain Cornand. opnieuw met een stuk teurs heel wat inspannin- i «Een avond in november», gen vergt. Guido Klinck i'i liii Aalst. Voor Taal en Vrijheid heeft opnieuw de smaak te pakken (a).

De Voorpost | 1987 | | pagina 12