Groepen in zestigste Aalsterse karnavalstoet Karnavalspirit in Belfortkripte 12 - 15.1.1988 - De Voorpost Hierbij een idee van wat U zoal in de komende karna valstoet mag verwachten. Een aantal groepen héb ben duidelijk nog gekozen om hun uitbeelding niet aan de openbaarheid prijs te geven. AAFT ONS VAST Wat we er dit jaar van zullen terecht brengen zal een ander vraagteken wor den. Met ons «Strip te... een schoon beeldje» willen we iets wat anders laten zien, is het open of bloot. BOIVAL Den Boiten DE BERKENS VAN •SINT-ANN A Lotj ons mor sleiren Deze maal voor de 19de keer gaan we meer de showtoer op. Maar we blijven in Oilsjt waardig karnaval vieren. Kostumes zijn zeer mooi wit bewerkt met allerhan de sierstukjes en motiefjes erop. De wagen bezetten we met een paar elanders (een soort paarden of herten) die een grote sierslede voort willen trekken. En natuurlijk muziek op de wagen. DE BLAA BISKOPPEN Weir zén 't nie vergeiten Omdat op dienen dag, het bekanst noeit nie veire valt dat 't karnaval is, en om dammen toch allemool ne kier verliefd zèn, kennen zén, of 't nog kennen wer- ren, goan weir, van de joor. mè ons liefken in de stoet. En geloeift ons, ze zal in den hemel zèn DE DOMPELEERS Het thema is het Aalsterse Circus de groep: verkleed in clowns. De wagen: drie voertuigen. De politiekers ■doen zot, en weir doen ook eens zot. DE KAMILLEKES Praalwagen Keizer Kamiel en Kamillekes. ALLEI-JOEP Ajoinen, da zemmen, en da vinnen weir ferm. Aalst, ajuinstad: inwo ners: ajuinen. Wij zijn allen Aalstenaars, dus echte ajuinen en zul len dit uitbeelden, letter lijk en figuurlijk. DE AALSTERSE GILLES DE BIERSKELKES Ons moot eir moot. Be stelwagen omgevormd tot bierbak en nepflessen DE BESTEREERS Oilst 80 joar, weir vieren 't aal te goar. Verschillende nationale en internationale politieke fi guren zullen op een ludie ke wijze door middel van antieke of moderne trans portmiddelen de stad van Aalst binnengeleid wor den om samen dé 60ste stoet mee te maken en mee te vieren, achteraf zal hun dan op de gepaste wij ze, d.w.z. met stijl een stuk van de verjaardags taart aangeboden worden. DE FOEFFELEERS Love Story van het sche pencollege 't lenige da men keinne zeggen, es da d'onze groep bestoot oit allemoal toffe jongens en maskes dat d'eir leiven zoane geiven an karnaval. Allemoal echte kameroten, gelek as ger nog woinig vindj. Da zeit toch genoeg zeker! Ons Schepencollege is oongestoeiken deir 't virus van Valentoin. Van de partoi zen onder andere den beroemden en geprei- zen 'dikke Remi', verder De Maght. Doorns en De Kerpel. In een exotisch kader goot Remi weiral iensj de mensjen gelikkig moaken, gelek as dat 'n da best gewoein es. DE KAMEROTJES Tsing - Kletsj - Boem. Bij alles en iedereen wordt er met twee maten en twee gewichten gemeten, want er bestaat voor alle zaken een voor- en een achterzij de, een boven- en een on derkant, een linker- en een rechterzijde, een scheiding tussen een goede en een kwade kant. Het is dan ook zeer moei lijk om vast te stellen of men het bij het rechte ein de heeft. DE KRIKKERS Schoein schiëf en oeik nie lilek Na vier jaar mede te doen is de carnavalgroep uitge breid en gaan we nu voor de 2de keer mee opstap pen om mee te dingen naar een prijs. Eigenlijk ons 6de jaar al. Dit jaar proberen we een aparte kijk te geven op onze rijkswacht. Onze toren kan niet breken, zonder lachen zonder breken. Een hoge toren in een na bij gelegen stadscentrum, dat kan of mag toch niet. Bij ons wel. Er staat zo een, en dan nog in een erbarmelijke kinderkop pen rijke straat. En wat als die toren begint over te hellen. Die moet worden tegengehouden. Op onze wagen is dus een man ge plaatst die deze toren zal tegenhouden. Dus hem beletten dat hij niet hele maal valt. Wie kan dat beter dan enkele gespierde gevangenen. Want daar zal het allemaal om draai en - gevangenistoren enz. DE MARCOENTJES Allei, van men plosj goi Historiek van de jaarbeurs 1987. Burgemeester De Kerpel die alles in het werk stelt om de jaarbeursaffiche waarop waarnemend bur gemeester A. De Maght, vermeld staat te laten overdrukken: m.a.w. allei van men plosj goi. Johnny Logan die zijn kat stuurt. Onze kledij is van een dansgroep die de afwezig heid van Johnny Logan komt opvangen. Daar de Bulgaarse en Poolse groepen ons niet konden bekoren, hebben wij een héél vreemde groep verzonden. DE MATOTTEN Oeiren, zieng en kroigen. Den trik mé de kroes De Matotten, gesticht in 1969, bestaat momenteel uit twintig mensen met hun kinderen en maakt deel uit van de top vijf in het klassement. Het is de vurige wens van deze kar- navalgroep om hun zilve ren jubileum te vieren en op die datum de mensen te kunnen bedanken die deel uitmaakten van de groep of hun steeds door dik en dun steunden. Plezier ma ken is hun leuze en aan de praalwagen werken ge beurt spontaan door ieder een. Het ontwerp voor 1988 is gebaseerd op het gekende trio aapjes Ho ren-Zien-Zwijgen. Het worden apekuren op hoog nationaal en internatio naal niveau. U gebracht door politieke «mon-chi- chi's» die met hun kroes- bekertje) bedelen voor wat geld. Wat daar niet bij ontbreekt is natuurlijk or gelmuziek U gebracht door deze bende matot ten, vermomd als orgel mannen en veroordeeld om een ganse stoet lang hun orgels draaiende te houden. DE MOIKES DE PERREWETTEMOAEKERS Na de twintig jaar du rende perikelen rond het Aalsters Kultureel Cen trum, dat zijn naam «De Werf» zeker verdiend heeft, kunnen we er nu eens tegenaan gaan met een komische. Aalsterse opera, die openlijk, navol ging zal vinden bij de orga nisatoren van de program ma's voor «De Werf». DE LODDEROEIGEN De blommekes van Vlon- jeren Het wapenrelaas van een oud Vlaams ridderge slacht. Ten strijde trek kende tegen den valsaard. Den Blommekee in het banier. Verlaat het kon vooi het eigen veilig nest. Maar wat baten bougie en pluim, als het eigen wa penvolk het toch niet ziet. Want een vijand die op beide poten staat, kijkt verder dan zijn bek lang is. Werkelijk Vlaanderen ten voete uit. DE PISJELOES Veeg er de moine oan Mijnen vegende golf Oefening op de dolfijnen. Oud en versleten boot met aparte matrozen in kleine boten. DE SCHOIMERS Paseirde joar AKV De Schoimers is een groep die 6 jaar geleden ontstaan is. In en rond de Immerzeeldreef. In deze jaren zijn wij tot de top 10 der grote groepen gaan behoren. Ons onderwerp wordt pas- seirde joor, waarin een aantal gebeurtenissen van het afgelopen jaar onder de loep genomen worden. De Schramoeillekrabbers Het politiek circus van Moskou. Het politiek circus van Moskou trekt op zondag 14 februari 1988 door de straten van Aalst. Woonwagens, konvooiwa gens enz. zijn vergezeld van een reeks circusdieren en circusartiesten van we reldformaat. De politieke figuren zijn de circusartiesten en de circusartiesten zijn politie ke figuren, of hoe je het hebben wilt! Is dit Russisch misschien? DE SJARTRELLEN Giën poletieke cirk mor wel de biënen van onder ons loif loepen Ze gon eir vandejoar giën politieke cirk verkoëpen, mor de bienen vanonder eir loif loëpen. Het zesde thema van De Sjatrellen om weinig te zeggen met veel woor den... ze lopen zich ple- zantweg de benen vanon der het lijf. Waarom onze politiekers dat ook steeds doen? De Sjatrellen weten er meer van! DE SJIEPEIREKES Wie heit er ons 10.000 bal len on zeen zakken. Jury en prijsperikelen. DE SNOTTEBELLEN Geklungel in de Jungel. Onze stad Aalst wordt voorgesteld als een echte jungle. Men zal er o.a. onze kultu- rele tempel in terugvinden aan de oever van één van de stadsvijvers. Tevens heerst er een strijd in deze jungle om het heerschap pij, dit tussen enkele voor aanstaande «inboorlin gen»; Jungle verkiezin gen Een zekere Galle is bezig met een zekere De Kerpel aan het opstoven, terwijl een Maaghtdegelijke slang zich klaar houdt om toe te slaan. Tevens wordt een indringer van de jungle, een (H)appart-individu, weggedragen door twee inboorlinngen. De groep maakt duidelijk hoe gevaarlijk het kan zijn om zomaar in deze jungle rond te lopen. DE STEINZOELEN Garfield, als ierstejoars es 't nie van de poes. DE STOPNOILLEKES De Aalsterse reuzen DE STROOTLOIEPERS Weir mochten weir nie mee. De vrouwelijke ma rine op grote schoonmaak in de Perzische golf. DE TETTEMOESJEN Moet er nog Chineis zén? Een parodie op de talrijke Chinese restaurants die onze stad rijk is. De Chinees restaurants schieten als paddestoelen uit de Aalsterse grond, krijgen wij hier binnen kort een waarachtig China Town? De restaurants zijn geluk kig voor ons onderwerp telkens in de nabijheid van een openbare dienst. Zo kan men een Chinees res taurant vinden in de Vrij heidstraat, bij de brand weerkazerne, eentje bij het station, aan de post, politiebureel, Molen straat, en rara, er komt er nog eentje bij in de tankpi ste van de Dirk Martens- straat. We zouden geen wakkere karnavalisten zijn als we deze kans lieten liggen om er het beste van te maken. We willen ech ter de kans ook grijpen om de klederdracht van de Chinese volksrepubliek uit het verleden te tonen. DE TOERENBUOEKES Uit wel ingelichte bron hebben we vernomen dat de ijzeren lady «Margaret Thatcher» op 14 februari 1988 haar honeymoon reis naar Iran zal ondernemen. Uiteraard zal zij begeleid worden door vele genodig den (lees gattelekkers). Wie er allemaal bij zal zijn, kan men bekijken op 14 februari in onze enige echte Oilsjterse karnaval stoet. DE TOISERS Wij vegen ook mijnen. De karnavalgroep de Toi- sers gaat met haar elfjarig bestaan een steentje bij dragen tot de vrede. Met borstel en vuilblik vertrekken ze met de zo geprezen mosselschuiten Het Feestkomitee is met zijn traditioneel Driekoningenfeest teruggekeerd naar de lokatie waar het begonnen is, de stemmige belfortkripte. Een onderaards stemmig lokaal waar de geest van Driekoningen en van karnaval duidelijk is blyven zweven en waar de Aalsterse zotskappen hun inspiratie konden botvieren. Niet te groot en toch groot genoeg beleefden de Aalsterse oude getrouwen er een valabele aanzet van het karnavalgebeuren. Eerder was men reeds te gast in de Madeion (de «oude») en in de benedenzaal van het Belfort doch de kripte zelf blijkt optimaal geschikt voor dergelijk esbattement. Kamiel Sergant rad van tong als steeds, auteur en zanger van een quasi on eindige reeks kamaval- schlagers en beurtelings afwisselend van Beschaafd Nederlands naar Oilsjters en Moeësels, zelfs «Boare- goms», «Meljerst» en «Heddersems» wist aan al le situaties een mouw te passen en stal vaak met pikante opmerkingen de show. Een «oude glorie» die eveneens een opperste beste beurt maakte van ex- prins Bob Van den Bergh, de man van destijds «La chend Geven», de man met het gouden hart en de gepaste kwinkslag. Hij kwam liefst drie maal op het podium bij «de water put» en nam het politiek gebeuren terdege op de korrel in een «samen spraak» met de Aalsterse «Zwarte Man» aan wie hij een aantal konfidenties kwijt kon. Veel bijval ge noot hij verder wanneer hij het publiek aktief bij Aalst. Francois De Schrijver bij zijn speech (a) Aalst. Ook zij vierden het Driekoningenfeest mee tot de laatste snik (a) zijn rijmelarijen wist te be trekken met een aantal woorden steeds eindigend op de «O» van Kinoo. Gracienne Van Nieuwen- borgh, Frans Wauters en Odilon Mortier brachten in een mini-formatie van het Chorum Alostum Im periale een 20-tal strofen waarbij de revue werd ge passeerd van allerlei steke lige affaires die de Aalste naars op het vlak van de politiek in het algemeen en op dat van karnaval in het biezonder werd gepas seerd. Vier kandidaten Uiteraard maakten de vier kandidate;, die morgen za terdag meedingen naar de o zo begeerde titel .van prins-karnaval gebruik van de gelegenheid om zich als valabele challengers op te stellen alhoewel we de in druk hadden dat ze niet al hun troeven «voorbarig» aan de openbaarheid wil den prijsgeven. Maurice De Smedt van de Rechteroever die duidelijk over vokale talenten be schikt toonde zich daaren boven flink van de tong riem gesneden. Roger Be- rghman, voorzitter van de Orde van de Ajuinprinsen en ex-prins van Oost- Vlaanderen toonde zich evenmin onbetuigd en had het over kleurensneeuw bij het karnavalgebeuren. Jantje Brouwer die we reeds eerder meemaakten toonde zich als politiea gent op zijn best en dat deed evenzo de Sjoe (Pe ter Roelant) niettegen staande zijn geveinsde moeilijkheid met de bege leiding van orgelist Jo De Witte. Tenslotte zouden twee ex- prinsen Jean-Paul De Boitselier en Loeken Tat- jen, getooid met het laat ste nieuw Aalsters «ver bodsbord», voor éénmaal «Safir» verlaten en opko men met elk een nieuwig heid. Jean-Paul met een nieuwe tekst op een liedje van Keizer Kamiel en Loe ken Tatjen met zijn jong ste plaat over de karnaval- mikroob. LH naar de Golf om daar het resterend bier op te drin ken, en de laatste mijnen te vegen. Dit alles gebeurt wel on der bescherming en met de goedkeuring van mevrouw Tatcher en de heer Reagan. DE UI Een filosofische kijk op het leven. «De ui» heeft in principe altijd al bestaan, doch het is enkel de laatste 15 jaar dat wij aktief aan karnaval deelnemen. Dit jaar echter, en het gaat slechts om één maal, zul len wij een bijzondere in spanning leveren om on danks onze onbekendheid toch hoge toppen te sche ren. Wij denken hierbij aan de eerste drie plaat sen, eventueel de eerste. Als U bedenkt dat wij zo maar eventjes 520.000 er tegenaan gooien. De Aalstenaar zal zich in Rio wanen. Gezien de nieuwsgierig heid van de pers zullen wij onze wagen zo lang moge lijk geheim houden en zul len we op de vorming van de stoet niet als eerste aan komen. Een filosofische kijk op het leven, zal beslist niet onopgemerkt voorbijgaan! DE VETTEGOARDS De oilsjersen brèsbeind Djing-klets-boem. Den Oilsjtersen brèsbeind geift wèèr van katoen. Na e vriet optrèden nor de gaa micro in Antweirpen, gon z'hier vier dagen lang de tetten van den toren spelen. Dus maskes en jongskes al te goar pakt eir stromuzieksken, zetj minsjtes zoe zwert as den zwerten man en go me ons mee nor de groete merl. DE VIJF AA'KES Valentijn Dit eenmalig project heeft als doel leerlingen van de derde graad rechtstreeks in contact te brengen met het alom geprezen karna- valfeest in Aalst. De leerlingen krijgen de kans om gedurende een tweetal weken tijdens de schooluren te werken rond het thema karnaval. Alle lessen worden ingekaderd in «en rond het Aalsters karnavalgebeuren met als opzet de kinderen te con fronteren met de werking van een echte karnaval groep. Het gekozen thema nl. «Valentijn» sluit nauw aan bij het tijdstip van de stoet en biedt een ruim gamma aan opvoedings mogelijkheden. Het mee- stappen in de stoet wordt beschouwd als de bekro ning van twee weken voor bereidend werk in de school. DE VOORTKAPOENEN De Golf De Voortkapoenen, ge start in 1973 onder de naam de Zwoerige Zoi- pers en door herkiezing herdoopt tot de Voortka poenen, in het algemeen bestaan wij dus nu 15 jaar; hebben een ledental van 30 man. Gaan nu als on derwerp maken «De Golf» een boot met op de voor steven het vrijheidsbeeld van Amerika, met het hoofd van Reagan. Onder aan het beeld zal het hoofd staan van de leider van Irak. Deze boot zal aange duwd worden door onze ministers Martens en De Clercq. DE ZIEKE ZJIERATTEN Me alle Chinezen behalve met de deizen Dit jaar zochten wij naar Aalst. Chorum Alostum in drievoud of een uittreksel uit het rijke repertorium (a) een land om ons op die weg eens te verkleden. Dus niets met politiek te maken, maar wel met pracht en praal. Daardoor lieten wij ons inspireren door China. Met een prachtige kostumering, die zal opvallen door keuze en kleur, zullen wij op 14 en 15 februari 1988 door de Aalsterse straten para deren. Onze praalwagen bestaat uit een typisch Chinees huisje. Verder in de stoet, zal je ook onze Miksja's te bewonderen krijgen. Als laatste brengen wij ook nog iets enigs, uniek in Aalst, om de verrassing hoog te houden verklap pen wij dit lekker niet. DE ZWIETJOLLEKES Van geer tot hier. Een parodie op Parijs-Da kar. Ne rallie geer, ne rallie ier, mor weir doent ver ons plezier. D'OKKOSJEPROTTEN Liefde is 14 februari Sint Valentijn D'ONDERKROIPERS De Opperste Satans Dollores B en Moens G. die (ruzie in de SP-ge- meenteraad) Mare Galle naar de hel wensen. DRASJ De zwartkijkers. De jacht is open. Dit jaar gaan wij op jacht naar zwartkijkers. Nu het personeel van de dienst kijk- en luistergeld te Aalst stilaan door de ho pen brieven van berouw volle zwartkijkers geraakt, krijgen sommigen onder hen een speciale oplei ding. Zij moeten op zoek gaan naar die zwartkijkers die het vertikken hun een lief briefje te schrijven. EIRG Peise geir na echt da ge bufstuk kroigt? E-REEJT Al 80 joar ziet'n ons pas seieren, na goot'n zelf mei mor in kleiren.

De Voorpost | 1988 | | pagina 12