Roger Vermeir, Eddy De Brucker en Gustaaf Beeckman beste wijnmakers van 't Vaatje Volgend Jaar Beter biedt felst weerstand aan Kaaimannen «De pers als hulpmiddel bij familiekunde» De Voorpost Alfons Puttemans schrijft boek over wijn maken 16 - 15.1.1988 - De Voorpost Naar jaarlijkse gewoonte heeft de Dendermondse wijnmakersgilde 't Vaatje tijdens zijn nieuwjaarsbijeenkomst zijn beste wijnmakers bekroond. Een deskundige jury heeft enkele jaren geleden de ingezonden wijnen gekeurd en geproefd en aan de hand van hun bevindingen werden de resultaten opgemaakt. Een ernstige wedstrijd dus al heeft iemand toch geprobeerd de jury om de tuin te leiden. Maar de ingezonden fles water was van een dermate waterachtige kwaliteit dat de jury daar niet intrapte en als blijk van gevatheid werd aan de inzender een apart diploma toegekend, ondertekend door een aantal verwaterde juryleden. In zijn toespraak onder- uit een ver verleden, oude streepte voorzitter Luc prentkaarten van Sint-Gil- Mannaert dat er in 1988 lis van vroeger met ver weer heel wat te beleven dwenen straatbeelden en zal zijn. Het wordt een pittoreske plekjes. Deze druk programma dat bon- jaarkalender is nog steeds dig samengevat onder in 't Vaatje verkrijgbaar meer neerkomt op het aan een redelijke prijs, proeven van een zestal Dendermonde. De Beiren uit Dendermonde kwamen slechts een paar puntjes te kort wijnen en men heeft de Nieuwe leden Enkele tijd geleden werd binnen de wijnmakersgil de een «Orde van de Wijn makersgilde 't Vaatje» in gesteld en elk jaar ter gele genheid van de nieuw jaarsreceptie worden en- ogen gericht naar Frank rijk, Italië, Griekenland, Spanje, Algerije en Cali- fomië. Verder vindt men er een les snoeien op terug omdat die les jaarlijks bie- zonder veel belangstelling krijgt. In de loop van de maand mei wordt de mei drank eens extra onder handen genomen, want 't Vaatje wil de kwaliteit van dit drankje nog verbete ren. Men start op 12 april na drie jaar opnieuw met een kursus voor beginners. Men heeft een afspraak om een finaleticket te pakken (foto Piet Hermans) Vijftiende Sint-Ceciliakwistornooi Vijftien jaar geleden startte de Appelse muziekmaat- twee toonaangevers uit de schappij Sint-Cecilia met een kwistornooi. Toen al was eerste schiftingsavond de- Dendermonde op weg het mekka van de Vlaamse den het toch nog behoor- kwissport te worden en het Appelse kwisgebeuren was er lijk. Kaaimannen bleef slechts één van de velen. voorop maar rond de vijf- Vandaag is het Sint-Ceciliakwistornooi het oudste kwi- tigste vraag wist Volgend stornooi op de kalender en na al die jaren strijden nu de Jaar Beter toch op dc hie- met de vereniging die de beste kwisploegen om de zege. Voor de vijftiende editie len te komen. De winnaars Belgische kazen promoot kregen het duo Beurms, sekretaris van Sint-Cecilia, en 1986 van het IKD zijn dui- om een kaasproefavond Verleysen, kwismaster, 45 ploegen op de afspraak. delijk op zoek naar nieuwe op te zetten. Er zijn open- kwissers. deurdagen die traditioneel 22 van die ploegen zaten en Hawais hoogste vul- £>e zege gjng echter naar met Lutterzele kermis zaterdag aan de tafels van kaan Monokea goed voor Kaaimannen Volgend plaatsvinden en dat is be- n j jr-iiij j -u i/ j zaal Half-Af voor de eer- forse puntenwinst bij de Jaar Be,er wordt na de pa juni, er zijn lessen l"Un de «•mmakersplde t Vaa,,, op de n,euw,aarsrecep- ste schiftingsavond. Acht kenners. sterke prestatie getipt als wijnmaken en dit keer ko- van hen konden een fina- Halfweg, alle ploegen had- gén van de favorieten en men vlierbloesem, rabar- leticket verdienen, twee den toen hun eerste reeks Loco en Amalgaam deel- ber, aardbeien en peterse- moesten er onherroepelijk jokers opgebruikt, een jen de derde plaats. Ook lie. 't Vaatje gaat ook een uit en voor de anderen duidelijke toestand. Kaai- voor Fiasco. Unaniem, bezoek brengen aan de je- bleef de mogelijkheid om mannen uit Temse leek Meerhof en Tiem was er neverstokerij Filliers en in via de herkansing van 23 echt in zijn dagje maar re(jen tot juichen. Zij kre- de loop van de maand juli januari toch nog in de ATB, de Natuurvrienden gen g£n Van de acht eerste is er een reisje naar de eindstrijd te komen. De en Volgend Jaar Beter wa- finaletickets. Wie ontgoo- Vlaamse Ardennen. In no- meeste toppers zaten trou- ren van plan de Dender- cheid werd was ATB. In vember volgt de tweedaag- wens op de eerste avond mondse kwisvlag hoog te <je tweede wedstrijdhelft se naar Huy. Tussendoor want volgende week willen houden. Spannend was het Waren de mannen van zijn er nog de wijnhoeve- zij naar het Viseo-Meche- trouwens zeker want tus- pjerre Caudron nergens feesten en zijn er kookles- lentornooi. De strijd om sen ploeg 3 en ploeg 12 meer. Nu kom, opp 23 sen voorzien met aandacht de eindrondeplaatsen was zaten slechts vijftien januari moeten zij in staat voor wijn met vlees en dan ook spannend en het punten. zjjn Qok een tafeltje in de wijn met vis. In zijn toe spraak dankte voorzitter Luc Mannaert ook zijn naaste medewerkers en dan vooral de redaktie van de wijnmakerskrant, de lesgevers, de mensen die steeds bereid zijn de bar open te houden, de buren voor de goede samenwer- Dendermonde. Een vari de oude prentkaarten die de kalender van 't Vaatje siert (foto Piet Hermans) kele verdienstelijke leden in deze orde geadeld. Dit keer kregen de dames Lu cia Colpin, Peggy Staes. Tilda De Backer en Nelly Pemeel en de heren Ro bert Neirinckx, Roger Vermeiren, Frans Beeck- man, Walter Steenhout, Renaud Buelens en Syl- vain Coen het geel-blauwe lint van het embleem van 't Vaatje rond de hals ge hangen. tie (foto Piet Hermans) bijzondere, degressieve Met Aad De Mos en met fjnaie te reserveren. Vol- jokersysteem zorgde ook prof Picard kregen bijna gende zaterdag 16 januari nu weer voor verras- alle ploegen wat puntjes spelen 23 andere ploegen singen. bij maar de Egyptische de tweede schiftingsronde. Met zanger Lundström, Horemheb en de Griekse politieker Carlucci en kun- priesteres Briseis hadden ul ag stenaar Panamarenko be- veel minder aanhangers. 1- Kaaimannen 152 p., 2. gon de Appelse Sint-Ceci- Hugo Heylen is een auteur Volgend Jaar Beter 139 p., liakwis wel makkelijk uit Kasterlee maar dat is in 3. Loco en Amalgaam 136 maar de eerste echte moei- Dendermonde nog niet P-. 5. Fiasco 135 p., 6. lijkheid, de Duitse auteur doorgedrongen en het feit Unanjem 128 p., 7. Mee- Brentano, bracht voor de dat kwismaster Willy Ver- rh°f 125 p., 8. Tiem 119 kenners toch al veel pun- leysen van hem in de Ga- P - 9. ATB 106 p., 10. ten op. Met een kleine zet een uitgebreid artikel Beiren 103 p., 11. Rossers joker kwamen na de eerste had gelezen kon de kwis- 101 p., 12. Pinkstertongs tien vragen Amalgaam, gezellen weinig troosten, kes 99 p., 13. Wanhoop 92 Kaaimannen en Fiasco op Dat kon ook hervormer p., 14. Kwistet 91 p., 15. de eerste drie plaatsen John Knox en de T.V.- Kovekes 83 p., 16. Koes door. familie Tanner niet. Even koes 77 p., 17. Modavie 65 Daarna werd het stukken verder maakte de slag bij p., 18. Ziedetwel 64 p., 19. moeilijker en de Neder- kaap Matapan stukken en Hopduvels 60 p., 20. Fe- landse zanger Slinger, de de Italiaanse auteur Lam- niks 55 p., 21. Kokabura heilige Lambert^is en de pedusa deed heel weinig 54 p., 22. Doeternietoe 42 sport Lacross deden vaak lampjes branden. p. schuddebollen. Voor de Na de pauze werd minder pauze waren ook nog de hoog gescoord maar de Engelse chemicus Ramsey king, en Annie die zowat kennen (f0t0 Piet Hermans) alles weet te bezielen van Dendermonde. Wijnmakers moet je natuurlijk niet meer de goede kwaliteit leren De kampioen En dan de kampioenen van het voorbije wijnjaar. Ook zij werden in de hul de betrokken en kregen niet alleen de gelukwensen van de jury en het bestuur, maar bovendien ook een diploma dat hun wijnma- kerstalent voor het nage slacht moet staven. De eerste prijs medium wit was voor Roger Ver- meir, de eerste prijs me dium rood voor Eddy De Brucker. In deze kategorie behaalde Hubert Comelis een tweede en derde prijs en werd Eddy De Brucker met een fles goed bevon den voor de vierde prijs. Gustaaf Beeckman werd de winnaar van de katego rie tafelwijn rood. De eer ste prijs dessert wit was voor Eddy De Brucker die in deze reeks ook een tweede prijs behaalde. De eerste prijs dessert rood was eveneens voor Eddy De Brucker die dus de grote slokop kan genoemd worden van het voorbije wijnjaar. in het Vaatje wat er gebeurt. Een aparte kalender De wijnmakersgilde 't Vaatje heeft ook een jaar kalender uitgegeven met tal van foto's uit Sint-Gillis zoals dat vroeger ooit is geweest. Een heel aparte kalender die vooral bij de VVF-Kongres te Aalst Hugo Aerts oproepen. Het zijn foto's Onafhankelijk weekblad voor Dender-, Durme- en Scheldestreek Uitgeverij De Cuyper n.v. Oude Vest 34 9330 Dendermonde Tel. 052/21.40.60 Telefax 22 54 64 HRD 33.579 BTW 419.120.172 M. De Backer Redaktie Waasland: W. Vloebergh Abonnementendienst tel. 052/21.40.60 jaarabonnement 2.000 F 6 maand 1.040 F 3 maand 520 F los nummer 40 F Bankrekening: 442-8601481-36 Aangesloten bij de lijke uitgever: Cuyper Drukkerij De Cuyper-Robberecht Drukkerijstraat 11 9140 Zele Telex 25765 De Vlaamse Vereniging nealogosch onderzoek?» voor Familiekunde houdt en te 11 u. spreekt lie. in het kultureel centrum Lamarcq over «Het ge- De Werf haar drieëntwin- drukte woord in Zotte- tigste nationaal kongres. gem, een ondergewaar- af'walT oudere generatie Tema wordt «De pers als deerde historische bron», zeer veel herinneringen zal hulpmiddel bij familie- Te 14ul5 houdt stadsarchi- - kunde». varis K. Baert een uiteen- Om degelijke voorbereid- zetting over «De mogclijk- selen te kunnen treffen heden voor de familiekun- wordt belangstellenden de in de Aalsterse Pers van gevraagd nu reeds in te 1840 tot 1940» en dr. jurist schrijven voor het kongres Dauwe, WF-beheerder, dat plaats heeft op zater- handelt tenslotte te 15ul5 dag 23 en zondag 24 april, over «Gelegenheidsdruk- Inschrijven op het sekreta- werken, een belangrijke riaat bij M. Daelman, genealogische bron». Gaston de Schepperstraat Tussendoor zijn er gele- 43, te 9440 Erembodegem- genheidstoespraken, is er Aalst. kans tot bezoek aan de Op zaterdag te 14ul5 tentoonstelling en worden spreekt prof. aan de RUG P. Rock en H. De Ceucke- van Eenoo over «Typolo- laire gehuldigd, gie en evolutie van de pers Deelname is gratis. Deel- in België» en te 15 u. volgt het referaat van dr. Lee- naerts over «Nut van bi bliografie voor genealogi sche navorsing». Op zondagvoormiddag komt licentiaat Podevijn te 10ul5 aan bod met de vraag «Kan de regionale Dendermonde. Doeternietoe teek bij de pauze at een gestagen ploeg. Onverwacht word'eiTvcX's"- halen ze zelfs de herkansingen niet (foto Piet Hermans) nemers dienen zich wel op voorhand te melden. Ze krijgen dan kosteloos een deelnemersmap. LH lokaal "DE SNUIVER3 molenvcIdstraa(27 9371 denderbelle. Uitslag van 7 januari 1988: 1Wim Verhofstadt - Marcel De Samblanckx 2. Marc Vereecken - Paul Van Damme 3. het echtpaar Christiaens 4. Monique Buydts en Werner Cornelis 5. Mevrouw Van Voren en Magda Weymans 6. het echtpaar Michiels-Moens: Ingenieur Alfons Putte- Hij schreef in zijn schaarse in aanmerking kunnen aandacht besteed aan het mans is een fervent wijn- vrijetijd een boek met als komen voor het bekomen bottelen, de bewaring van maker. Als leraar aan het titel «Zelf wijn maken»van wijn of van fruitwij- de wijn en de degustatie. Coovi-Ceria te Brussel weet een boek dat hij in eigen nen. Op een zeer eenvoudi- Het boek is verkrijgbaar in hij uit hoofde van zijn be- beheer uitgeeft. Het is een ge wijze worden bepaalde dieetwinkel t Straaltje, roep heel wat af van voe- eerder beknopt werk, wijnen beschreven. Onder Handelstraat 111 te Malde- ding en de bestanddelen waarin de amateur wijn- meer hoe mosten worden ren. waar men ook allerlei ervan Als inwoner van maker heel wat interessan- bekomen of hoe sappen materiaal kan aankopen Opdorp-Buggenhout is hij te zaken zal terugvinden, kunnen verbeterd worden voor het produktieproces. vertrouwd met het lande- Op een echt eenvoudige en om in ideale'Omstandighe- Men kan ook terecht bij de lijke karakter. Hij heeft voor iedereen begrijpelijke den aan het gistingsproces schrijver en uitgever Al dus alle troeven in handen wijze zet Alfons Puttemans te beginnen. Het verdere fons Puttemans. Houten- om met kennis van zaken erin uiteen Hoe men zelf verloop van rijping wordt molenstraat 71 te Opdorp- en in een rustige omge- wijn kan maken. eveneens uit de doeken Buggenhout. ving over zijn hobby te filo- In het eerste deel wordt gedaan. TW soferen. verteld welke fruitsoorten Verder wordt er uitvoerig JM Heym^n TOP 30-WEEK-9/1 /88-15/1/88 Wekelijkse hitparade gebaseerd opde verkoopcijfers van singles en maxlslngles In Groot-Aalst 3O FLEETWOOD MAC TARGET-TIPS: - DALBELLO - TANGO - FOREIGNER - SAY YOU WILL - GEORGE MICHAEL - FATHER FIGURE AANDACHT: VANAF HEDEN: ALLE LP S ENKEL: 350,- ALLE LP S DUBBEL: 500,- ^\IAb D.J.'s CLUB

De Voorpost | 1988 | | pagina 16