Heemkundige kring van Erpe-Mere herstelt zijn kleine monumenten OCMW-Lede kiest voor alarmsysteem Oudheidkundige vondsten in het Aalsterse Voorzitterszetels blijven onbezet in Lede A.S.0. voor Vluchtelingen Aalst heeft nieuwe senator Leedse sportlaureaten bekend Ruzie binnen «officiële» Leedse VU 2 - 15.1.1988 - De Voorpost In de jaren na de tweede wereldoorlog is er zowel in onze dorpen als in de steden een en ander uit de hand gelopen. De evolutie van de techniek en de produktiemetoden waren aan nieuwe eisen onderworpen, onbekend voor de plattelandbewoner. Bedrijfs gebouwen werden opgericht en de daarheen lopende straten moesten verbeterd en vooral verbreed worden. De zo-snel-mogelyk-mentaliteit primeerde en meestal ten koste van kleine monumentjes die eens deel uitmaakten van de leefomgeving en aan de landelijkheid een speciale sfeer gaven. Met de ruimtelijke ordening en de destrukture- ring is menig ernstige wonde geslagen in de samenhang van het gemeenschapsleven. Al de renovaties op gebied van «moderne verande ringen» hebben vooral in de landelijke woonkernen voor een zekere verschra ling gezorgd en toen men aan de «vernieuwing» dacht was het kwaad reeds geschied. Vele zaken wa ren niet meer te herstellen toen men met het pro bleem van de dorpsher waardering op de proppen kwam. De mentaliteitsver andering van de doorsnee mens was zodanig mis- groeid dat hij geen oog meer had voor het schone rondom hem en hetzelfde, soms minder mooi, dui zend kilometer verder ging zoeken. De mens had de aantrek kingskracht van zijn eigen omgeving verloren en een samenhang als vroeger was hem onbekend. Noch tans staan veel kleine mo numenten te kijk in het eigen dorp of in de nabij gelegen streken waar heel wat geboden wordt aan boeiende bouwkunst, funktionele bedrijfsgebou wen of historische over blijfselen van een vroeger devoot en landelijk levens patroon. Behoud van eigen patrimonium De fusiegemeente Erpe- Mere kan niet bogen op een rijke historische ach tergrond en dit kan even eens gezegd worden van het «openbaar» kunstpa trimonium dat bepaald schaars te noemen is. Het is altijd de bedoeling van de Heemkundige Kring van Erpe-Mere ge weest om het beperkt aan tal gebouwen in de deelge meenten voor verdwijning te vrijwaren. Ook al is men daar niet altijd in ge lukt, en hiervoor verwij zen we naar bepaalde ka pelletjes die gesneuveld zijn ten bate van het weg verkeer, toch zet men de inspanningen verder om datgene wat nog bestaat voor verdere aftakeling te behoeden. Het bestuur heeft daarom het plan op gevat om zoveel mogelijk restauraties door te voeren maar de voltooiing van ja- renprojekt is rechtstreeks afhankelijk van de finan ciële middelen, een feno meen dat aan de basis ligt van alles. Daar een vereni ging nooit in overvloed zwemt moet ook hier een beroep gedaan worden op de steun van sympathieke en milde gevers zoniet is het onmogelijk om de meeste projekten te reali seren. Met het initiatief wil de heemkundige kring van Erpe-Mere de aandacht vestigen op het kuituur- goed van eigen bodem dat meer waardering moet ge nieten niet alleen uit nos talgisch oogpunt maar ook om zijn historisch-volks- kundig karakter. Daarbij herinneren we ons de kon- klusie van een plaatselijk onderzoek: «Men kan de gebouwen beschouwen als gekonsumeerde voorwer pen en ze laten verdwij nen, ofwel kunnen ze als historische bronnenmate riaal zorgvuldig bewaard worden. «Wie maar een klein beetje oog heeft voor het rijke verleden zal ze ker wijselijk voor het laat ste opteren want ook het nageslacht heeft recht om te genieten van een reële symboliek», om de volks kundige geschiedenis aan schouwelijk mee te maken en zich op die manier een beter idee te vormen van de leefgewoonten van zijn voorouders. Memoriekruis Reeds vorig jaar heeft de heemkundige kring een projekt op dat vlak vol tooid. Een kwarteeuw ge leden lag deze kring reeds aan de basis van het her stel en de bescherming van de windmolen Van Der Haegen. Intussen werkte men mee aan kleine pro jekten maar onder impuls van bestuurslid J. De Punt wil men in de toekomst een grote inspanning leve ren om, waar het mogelijk is, restauraties aan kleine gebouwen door te voeren. Dat er nog voldoende be langstelling is voor derge lijke initiatieven heeft de restauratie van de kapel Hosselaer te Erpe over duidelijk bewezen. Het daaruit ontstane entoesias- me was een eerste aanspo ring om er mee door te gaan. Het volgend projekt dat de heemkundige kring aanpakt is de restauratie van het memoriekruis van de op 8 september 1824 verdronken Judocus Bei- rens. Zoals het vooral in de vorige eeuw de ge woonte was een slachtof fer te memoreren, werd aan de beekkant een gra nieten kruis geplant. Later werd het in de gevel van de eigendom van F. Van Impe ingemetst en toen dit huis afgebroken werd in 1972, heeft de heemkundi ge kring het aan het brugje van de beek opnieuw op gericht. Daar de inscripties door verwering bijna onlees baar geworden zijn, is het thans naar het restauratie atelier te Herzele waar het herkapt wordt. Weldra zal het opgesmukt terugge bracht en op zijn oor spronkelijke plaats gezet worden. Het gemeentebe stuur heeft beloofd om ook de onmiddellijke om geving te «herwaarderen» zodat dit een fraai hoekje wordt op de scheiding van de wijken Beek en Holland. De Kapel In geen dorp van Vlaande ren was de bevolking zo gehecht aan zijn kapellen als te Mere. Vóór de ont volking van de kerk, toen devotie nog primeerde wa ren zij in feite het kerkje van de wijk. Elke buurt droeg zorg voor dit monu mentje en beschouwde het een beetje als zijn eigen dom: zo was 't kapelleken Taal van Beek, 't hoog kapelleken van oud-Oost dorp en noem maar op. Door een verantwoordelij ke werd het regelmatig on derhouden. In tijden van nood hebben de kapelletjes van de om megang te Mere nog hun betekenis niet verloren en in zulke perioden worden ze meermaals per jaar bezocht. Deze kapelletjes zorgen bovendien ook nog voor de religieuze sfeer, hetzij in volle veld, hetzij in de bebouwde kom. De pro cessies die er destijds aan voorbijtrokken behoren echter tot het verleden want alles wat religieus is, kent niet meer die uitstra ling van vroeger tijden. Toch waren zij eens de bakans van een rustig en devoot leven. Het is dank zij de waarder ing en de belangstelling voor de geslaagde restau ratie van de kapel Hosse laer te Erpe dat de heem kundige kring met veel ij ver de kapelletjes van de omgang wil aanpakken. Nochtans dient hierbij ge zegd dat het een dure aan gelegenheid is, ondanks het feit dat een paar be stuursleden zelf veel ma nueel werk verrichten, zoals het opbreken van de bevloering, het uitbreken van het houtwerk, afkap pen van binnenmuren en zoveel meer. Het is de eerste kapel in een reeks van veertien en ze is toegewijd aan het Heilig Hart van Maria. Sa men met de kerk vormt ze de vroeger alom bekende ommegang van O.-L.- Vrouw van de Rozen krans. De oudste in de reeks is wel de «Dikke Kapel» en alle, zonder uit zondering, zijn ze in de loop der jaren gerestau reerd, verbouwd, her bouwd zoals dit gebeurde op het einde van de vorige eeuw. Tot na de eerste wereld oorlog genoten zij nog een zekere devotionele be langstelling maar de laat ste jaren worden de kapel letjes stiefmoederlijk be handeld. Soms is de goede wil er wel, doch vandalis me, geleidelijk verval en infrastruktuurwerken zijn de voornaamste oorzaken van de afbraak van vier kapellen en het aftakelen van een paar andere. Ook de Dikke Kapel is er niet beter aan toe en is even eens aan dringend herstel toe. Twee van de vroeger verdwenen kapellen wer den reeds herbouwd, doch in een stijl die niets meer met de neogotiek van zijn soortgenoten te maken heeft. Volgens de heemkundige Kring is er meer dan één reden om de kapel op de hoek van de Daal- en de Kerkveldstraat te restau reren. Ze verdient vooral aandacht omdat ze zich toch enigszins onder scheidt van de andere ka pelletjes. Zij is o.a. op groter schaal en luxueuzer uitgevoerd en de oorzaak hiervan zoekt men in het feit dat ze ongetwijfeld voor een deel gefinancierd werd door de familie Van Den Dorpe die hiervoor grond afgestaan heeft aan de kerkfabriek van Mere. Deze familie bewoonde trouwens vroeger het ach tergelegen hof, in de volksmond gekend als «Jooskes Hof». Dat deze kapel niet iden tiek is aan de andere wordt ook vastgesteld uit de con structie waarvoor heel wat materialen gebruikt wer den die bij de andere ka pellen niet voorkomen. Dit is ook een van de voor naamste redenen waarom de restauratie van deze ka pel relatief duur uitvalt. Daarom doet de heem kundige kring ook een be roep op de buurtbewoners en op alle leden van de vereniging om financieel te steunen. De laatste onderhouds beurt die deze kapel on derging was in 1947 maar toen heeft men alleen het hoogst nodige gedaan zo dat men hier meer spreekt van een conservatie dan van een restauratie. Het doel van de heemkring is de werken ingrijpender aan te pakken om een res tauratie tot stand te bren gen die het behoud op lan ge termijn moet verzeke ren. Daarom zal men vooral dak- en zinkwerken uitvoeren wat een onrecht streekse bescherming be tekent voor de natuurste nen, waarvan er zullen hersteld en desnoods ver vangen worden. De vloer zal met de oorspronkelijke tegels herlegd worden en de gevel zal men na reini ging hervoegen. Sommige delen van de binenmuren zal men opnieuw bepleis teren en in de oorspronke lijke kleur schilderen. Daarbij komt nog het her stellen van de raampjes en het meubilair. De heemkundige kring voorziet hiervoor een ra ming van 100.000 fr. maar om dit bedrag niet te over schrijden zullen zij zelf veel mankracht (gratis! moeten inspannen. Maar ook dit laatste is een ge noegdoening voor het be stuur dat geen inspannin gen zal sparen om het wei nige dat Erpe-Mere aan monumenten te bieden heeft, daadwerkelijk te behouden. Hopelijk krijgen zij posi tieve respons zowel bij de leden als bij de buurtbe woners. Bovendien zullen de personen die minstens 350 fr. schenken, een ge nummerde en gesigneerde afdruk van een tekening van de kapel ontvangen. Het is een uitvoering van bestuurslid J. De Punt. Tenslotte kunnen voor stortingen van minimum 1.000 fr. een attest voor fiskale aftrekbaarheid ge leverd worden. De heemkundige kring van Erpe-Mere voorziet op middellange termijn een plan uit te voeren om ook de andere kapellen een degelijke opknapbeurt te geven zodat een over schot aan «financiële» middelen (indien die er zouden zijn) voor een vol gend projekt kan dienen. Toekomstplannen zijn er dus genoeg voorhanden en ook de wil en het enthou siasme om deze aktie vol te houden is steeds leven dig. Zijzelf zijn de mensen erkentelijk die sinds jaren, met eigen middelen, som mige kapelletjes voor ver dere aftakeling trachten te behoeden. Dat men daar niet altijd volledig in slaagt kan zeker aan hen niet verweten worden want wie aan een conservatiepro- jekt begint weet hoeveel tijd en geld er nodig is. Juist daarom weet de heemkundige kring het werk van deze stille en onbetaalde werkers te waarderen want zonder deze belangloze indivi duen waren de kapelletjes van de ommegang mis schien nu al aan het af braakproces toe. Met een klein beetje mee val hoopt men de restaura tie van de eerste kapel van de ommegang in de loop van de maand mei te beëindigen welke met een kleine plechtigheid zal ge paard gaan. JV Tien jaar OCMW Uit het driemaandelijks tijdschrift van het Verbond voor oudheidkundig bodemonderzoek in Oost-Vlaanderen blijkt duidelijk dat in de regio Aalst de jongste tjjd heel wat gebeurde. Tijdens een perskonferentie gaf R. Coppens, sekretaris van het OCMW van Lede en in de Vereniging van OCMW-sekretarissen en -ontvangers verantwoordelijk voor het Vlaamse landsgedeelte, toelichting op de sensi- biliseringsaktie «Ook dit is België» die in het kader van «10 jaar OCMW» door de Vereniging op het getouw gezet wordt. Via de sensibiliserings- kampagne «Ook dit is Bel gië» wil de Vereniging het OCMW opnieuw in de be langstelling brengen en er meteen een projekt aan koppelen dat de noodlij denden uit hun angst en isolement moet halen. Het OCMW van Lede wil via giften die fiskaal aftrek baar zijn, de nodige fond sen verzamelen om alarm systemen aan te schaffen voor alleenstaande bejaar den, alleenwonende ge- handikapten of andere al leenstaanden die moeilijk te been zijn. Door middel van een op het lichaam gedragen of in de onmid dellijke omgeving te berei ken toestelletje wordt, als de betrokkene daar nood toe heeft (bv. bij val, bij gevaar enz.), een signaal gestuurd naar een centrale van waaruit dan een fami lielid, een dokter, een buurman e.d. opgeroepen wordt en naar de woning van de noodlijdende ge stuurd wordt. Voorzitter Henderickx wees erop dat dit initiatief een vorm is van rechtstreekse partici patie van de bevolking of van de schenkers. Wie een bedrag stort weet waartoe het aangewend zal wor den, weet dan ook kon- kreet in welke mate hij de nood heeft helpen lenigen van noodbehoevenden. Erik Smekens, lid van het Vast Bureau van het OCMW en zelf visueel mindervalide legde de na druk erop dat met dit toe stel vooral de angst van de personen die in hun bewe gingsmogelijkheden ge remd worden voor onge lukken, vallen, plotse ziekte en gevaar als over val, diefstal enz. groten deels weggenomen kan worden, waardoor betrok kenen zich rustiger kun nen gaan gedragen, en ook langer in de eigen omge ving kunnen blijven wo nen. Wat dan toch van belang is, aangezien de OCMW-Rusthuizen en opvangtehuizen te kam pen hebben met lange wachtlijsten. En het an derzijds toch de bedoeling is van de sociale werkers om de bejaarden, gehandi- kapten en in hun bewegin gen geremde personen en hulpbehoevenden zolang mogelijk in hun familie- en buurtomgeving te houden. Het OCMW doet een be roep op al diegenen die door een fiskaal aftrekba re schenking van ten min ste duizend frank willen meehelpen om de angst en de hulpeloosheid van en kele mensen uit de eigen onmiddellijke omgeving te helpen wegnemen. Het bedrag kan gestort worden op rekening nr. 091/ 0009413-33 van het OCMW van Lede. Al het geld dat voor die aktie op de rekening komt wordt in zijn totaliteit aangewend voor het projekt, dat per aangeschaft toestel, door het Ministerie van Volks gezondheid met 20.000 F subsidie begiftigd wordt. HL Aan de Ledebaan werd door de Leedse advokaat Jean Moens een bronzen bijl gevonden die zou da teren uit de midden bronstijd zowat 1500 jaar vóór lóïstus. Eén van de zeldzame bewijzen dat hier toen reeds mensen woonden. Te Hofstade aan de Spui- meersen waar het water- Nadat Willy Van Royen zijn ontslag heeft gegeven als voorzitter van de Sportraad heeft nu ook John De Gendt, voorzitter van het Feestkomitee zijn ontslag aan de sekretares- se van het Feestkomitee aangeboden. Als reden geeft hij dezelfde als de ex-Sportraadvoorzitter: Er valt niet meer te handelen met het college van Burge meester en Schepenen. Er zal dus een opvolger moe ten gezocht worden voor én Willy Van Royen (SP) én voor John De Gendt (PW). In het Feestkomi tee wordt aanvaard dat Frans Meuleman de taak van voorzitter op zich zou nemen. Maar of het colle ge van Burgemeester en Schepenen daar akkoord zal mee gaan, is niet zo voor de hand liggend, aan gezien Frans Meuleman tot de Vlaamsnationalisten (groep Henderickx) be hoort en als hij het voor zitterschap krijgt, heeft dat uiteraard zijn politieke konsekwenties. Hoe het vergaan zal met de voor zitter van de Kultuurraad, is ook nog een vraag, aan gezien de voorzitter, Ro ger Quintijn, als 'neutra le', bij geen enkele partij behorend, tot voorzitter verkozen werd, en hij via de pers heeft laten weten dat hij bij de komende gemeenteraadsverkiezin gen de VU-lijst aan zal voeren. Nu hij dus «kleur» bekent, worden de politie ke kaarten eens te meer door elkaar gegooid. Hier stelt zich dan ook de vraag of hij zelf ontslag zal ne men of het college van Burgemeester en Schepe nen zijn ontslag zal op dringen. Het is evenzeer de vraag of de leden van de Kultuurraad die hem op basis van «neutraliteit» gekozen hebben, akkoord zullen gaan met zijn poli tieke opstelling. Het A.S.O. Aalsters Sociaal Overleg en welzijns- raad werden recent op de hoogte gebracht van de grote nood aan kinderkledij in het Klein Kasteeltje te Brussel. Het A.S.O. organiseerde dan ook prompt een spoedinzameling en het slaagde er in binnen de kortste keren een bestelwagen met kinderkleding naar Brussel te Sturen. Voorzitter Dina De Cremer mocht dan ook een bedankingsbiref ontvangen van de direktie van het Onthaalcentrum voor Vluchtelingen in het Klein Kasteeltje, ressorterend onder het ministerie van Volksgezondheid. lH Erpe-Mere. De eerste kapel van de Ommegang te Mere wordt grondig gerestaureerd (jb) zuiveringsstation werd ge realiseerd werden bewo- ningsresten gevonden die verwijzen naar het «Hof ten Hamme» daterend uit de late middeleeuwen. Te Burst werden overblijf selen gevonden van een Romeinse nederzetting. In de groeve van de steen bakkerij Danckaert wer den twee Romeinse water putten ontdekt in 1986 en in 1987 kwam er nog een derde bij. En in de Baudlo-abdij te Klein-Sinaai, werden ge glazuurde tegels opgegra ven met letteropschriften zoals men er ook ziet in het Aalsters museum Oud- Hospitaal. Wie over al deze vondsten meer wil vernemen kan zulks in het tijdschrift «Vobov-Info», nr. 27, te bekomen bij A. De Belle. Oute straat 180 te 9180 Belsele. LH Bij een vorige verkiezing werd Maurice De Kerpel tot provinciaal senator verkozen. Vermits het in diens bedoeling ligt burgemeester van Aalst te blijven, werd Clement Prieels door de arrondisse- mentele en de provinciale bestuursraad verkozen om het ambt van senator te bekleden. Clement Prieels is dus senator en zal meehelpen bij het verkiezen van de derde reeks senatoren, de gekoöpteerden. Daar het aantal kandidaten voor het provinciaal senatorschap niet hoger lag dan het aantal te begeven mandaten, waren alle kandidaten zonder stemming verkozen. Clement Prieels is maatschappelijk assistent en in de CVP lid van het nationaal bestuur en van het poliitek komitee van het ACW. Hij is verder ondervoorzitter van de CVP en CVP-fraktieleider te Ninove in de gemeenteraad. Prieels is verder lid van de raad van bestuur van de Interkommunale Land van Aalst, van het Aktieko- mitee voor Ekonomische Expansie van het Vrij Gezondheidscentrum en van de bouwmaatschap pijen Ons Zonnig Huis en Veilig Wonen te Aalst en van Ninove-We zijn waarvan hij voorzitter is. Hij is verder aktief in het Provinciaal Technisch Instituut te Ninove, in de dienst Gezins- en Ont- haalgroep KAV-Aalst en in de vzw Dienst Onthaal- gezinnen te Ninove waarvan hij eveneens voorzitter is. LH Studeren kan je leren Iedereen studeert. Zonder begeleiding studeren is niet gemakkelijk. Weten hoe je tijdens een school jaar presteert komt dikwijls nogal eens te laat. Om je slaagkansen te vergroten (ook voor goede leerlin gen), gemotiveed te geraken, of verantwoordelijk heid te nemen»staat STUDAX voor je klaar. Weten HOE je noet studeren is de basis voor alle studeren. Dit is zeer arbeidsintensief en binnen de school niet altijd mogelijk. Daarom organiseert STUDAX (centrum voor pedagogische en psycho logische begeleiding en voorlichting) vanaf 16 ja nuari gedurende 6 halve zaterdagvoormiddagen een praktische cursus STUDIEMETHODE voor leer lingen vanaf 12 jaar. Info: Studax, Priester Daensstraat 5, 9410 Erpe- Mere (Erpe). Tel. 053-77.94.65. Op zondag 24 januari 1988 zullen de eretitels voor sportverdiensten in Lede worden toegekend. Alge meen sportlaureaat wordt Ronny Schollaert. keeper van de nationale UEFA-ploeg en van Sporting Lokeren. Een eervolle vermelding krijgen Gunther De Kerpel, wielrenner, Frank De Groot, motor crosser en Greet Willems voor haar atletiekpresta- ties. De Leedse sportploeg wordt voetbalklub Jong Lede omwille van het uitzonderlijke voorbije sei zoen. En Dominique Roelandt, voorzitter van voet balklub Jong Lede wordt uitgeroepen tot verdien stelijke Ledenaar ten dienste van de sport. H.L. Het rommelt binnen de «officiële» Leedse VU. Nu het vast staat dat de breuk definitief is binnen het Vlaamsnationalistische blok in Lede. nadat de groep Henderickx zich openlijk van de partij gedis- tancieerd heeft, blijken de problemen binnen de «officiële» VU zich op te stapelen. Vera Boterberg, bij de vorige parlementaire verkiezingen op de tweede plaats op de provincielijst, werd wegge- drumd door Koen De Cremer, die 200 stemmen minder haalde. VU-schepen De Poorter wou in het vooruitzicht van de gemeenteraadsverkiezingen zijn stemmen niet laten tellen, zodat hij van de VU-lijst wegbleef. Zijn plaats werd ingenomen door ge meenteraadslid Hadewych Uyttersprot. Als dank zou zij op de VU-lijst voor de gemeenteraadsver kiezingen de tweede plaats krijgen en De Poorter zou naar de derde plaats of nog lager verwezen worden. Via de pers heeft hij laten weten dat hij dat niet neemt. Hij eist de tweede plaats op, zoniet blijft hij van de VU-lijst weg. Waar naartoe hij dan wil, zegt hij niet. HL

De Voorpost | 1988 | | pagina 2