.u'INC Kuituurschepen Borms: ^ntate domino joys choir «Julien Rolus, bereikbare kunst» Paul Coppens, veel gespeeld toneelauteur Kaj ottersbeweging vertoont «Top Secret» te Erembodegem Muziekmaatschappij «De Terj odenaren» koncerteert Cantate Domino terug van concertreis in verre Oosten Aalsterse ikonen te Mechelen 2-15 .1.1988 - De Voorpost De Aalsterse Schola Canto rum Cantate Domino is te rug van een koncertreis die hen naar Thailand en Taiwan bracht van voor Kerstmis tot 31 december. Dirigent E.H. Michaêl Ghij8 schrijft op het ons toegestuurde programma «We hebben een prachtige koncertreis achter de rug». Op het programma lezen we dat het koor er wordt aangezien als «Zingende ambassadeurs van België», het «Cantate Domino Boys ChoirEen in 1900 door Michaêl Ghijs gesticnt zangkoor dat onder zijn dynamische leiding een vooraanstaand knapen koor werd. Bijna allen stu denten van het Sint-Maar- tensinstituut te Aalst. Re sultaat van dagelijkse zangtraining naast de klassieke schooltaken. In de loop der voorbije ja ren was Cantate Domino o.m. te gast in de ons om ringende landen doch ook in Italië, Spanje, Groot- Brittanië, Oostenrijk, Tse- choslovakije, Polen, maar ook in Noord- en Zuid- Amerika, in China en in Zuid-Afrika. Een trip naar Australië staat nu voor de deur. In 1979 zongen ze zelfs in Rome ter ere van de Paus himself. Met aan het orgel E.H. Jac ques De Mey zong een bij na 50-koppig koor met sopranen, alten, tenoren en bassen werk van Haen- del, Schütz, Bach, Britten, Orff, Kodaly, Sibbelius maar ook van landgenoot Vic Nees en van stadsge noot Kristiaan Van Ingel- gem. LH Aalst. Kunstenaar Julien Rolus omringd door enkele van zijn familieleden expozeert in het Belfort zijn werk (a) Te Mechelen loopt momen teel tot en met 30 januari in het kader van het mille- nium van de O.L.V. van Hans wij kparochie een ten toonstelling van heden daagse ikonen van de Aal sterse kunstenares Noëlle Adams georganiseerd door het CMBV of de Chris telijke Beweging voor Vrouwen uit de Midden groepen. Opening en slui ting van deze expo gebeu ren trouwens met een op treden van G spodi in een Byzantijns koncert. «Hemelluikjes» van Noëlla Adams kan U bewonderen in de O.L.B-kerk aan de Hanswij kstraat Deze Aalsterse kunstena res zag het levenslicht in Pont-è-Celles in 1951 en begon met het schilderen van ikonen na een ontmoe ting met ortodoxe kriste nen in 1975. Ze kreeg daartoe les van de Russi sche aartspope Drobot, theoloog en ikonograaf Een ander leermeester van Noëlla was prof aan de RU Gent dr. E. Voordeckers. De tentoonstelling is elke dag open van 10 tot 12 en van 14 tot 17 u., ingang via het Raghenoplein tus sen de nummers 1 en 3. Een toelichtende handlei ding is er voor 20 fr ver krijgbaar. Voor nadere informatie bel 015/41.26.48. LH Jozef Cardyn (1882-1967) was en blijft voor de arbei dersbeweging en de kristelyke Vlaamse gemeenschap een belangrijke figuur. Hij stichtte en bezielde de internationale K.A.J. (Katholieke Arbeidersjeugd), V.K.A.J. kwam tot stand, Jong-K.A.J. werd uitge bouwd, de Kajottersbeweging werd opgericht. Ook in Erembodegem, ontmoet jet vandaag nog wel Krotters, jongens van 14 tot 21 jaar, die Cardyns geestdrift en idee rondom zich verder uitdragen. Zaterdag 23 januari organiseert de Kajottersbeweging Erembodegem haar derde filmvoorstelling, te 15 u. in het Parochiehuis van Erembodegem. Op het programma «Top Secret». Inkom: 100 fr. Kajottersbeweging, opge richt in 1977, heeft zich in Vlaanderen - in zes ver bonden: leper, Avelgem, Gent, Brussel Rand, Brus sel Stad, Aalst, met proos ten, leiders, plaatselijke afdelingen... - uitgebouwd tot een volwaardige bewe ging van jonge arbeiders, met een eigen aktiviteiten - jaarprogramma, volgens Cardijns blijvend aktuele methode: «zien - oordelen - handelen». In de Kajottersbeweging Verbond Aalst is in 1984 ook de afdeling Erembo degem gestart. En sinds dien wordt ook hier aan ledenwerving gedaan en zijn de afdelin^iverant- woordelijken aktief om «jongeren op zoek» «in beweging te brengen». Za terdag 23 januari 1988 ho pen ze (opnieuw) heel wat jongeren te mogen be groeten bij de voorstelling van de film «Top Secret» in de ruime parochiezaal van Erembodegem-cen- trum. Aanvang: 15 u. «Top Secret» is een kome die van Jim Abrahams, David Zucker en Jerry Zu- cker, het lolbroekentrio dat met «The Kentucky Fried Movie» wereldbe roemd en met «Flying High» nog xijk werd ook. «Top Secret» heeft zowaar een intrige die uiteraard voornamelijk dient als kapstok voor ontelbare maffe situaties maar waar uit toch een heus verhaal kan gedistilleerd worden: Dick Rivers is een Ameri kaanse rock-vedette die door de Oost-duitse auto riteiten wordt uitgenodigd op een internationaal kui tuurfestival. Dat festival is echter een soort aflei- dingsmaneuver want gene raal Von Strick staat op het punt West-Duitsland binnen te vallen. Om een en ander soepel te laten verlopen dwingt Von Strick de geleerde dr. Paul Flammand een geheim wa pen te ontwerpen. Als hij faalt zal zijn aantrekkelij ke dochter Hillary dooor de geheime diensten ont voerd en vermoord wor den. Diezelfde Hillary, op zoek naar haar verdwenen vader, ontmoet op dit fe stival Nick Rivers en die besluit, gedreven door hu manitaire overwegingen en vooral door het opwin dende lichaam van Hilla ry, het meisje te helpen. Samen gaan ze op zoek naar dr. Flammand, daar bij geholpen door achter eenvolgens een Zweedse boekhandelaar (Peter Cushing!), het Franse ver zet, het voltallige kliënteel van een pizzeria en... een koe genaamd Daisy. «Top Secret» is een rake parodie op de spionage- fïlms en koude-oorlogstoe- standen uit de jaren vijf tig. Het trio Abrahams- Zucker-Zucker ontpopt zich eens te meer als uit stekende observators en weet de vertrouwde cli chés uit de type film ook weer doordrenkt met hun bizarre, bij momenten surrealistische humor, en zijn woordspelingen niet bij te houden. Bekende akteurs die in een kleine rol voor bijko mende pret zorgen zijn o.a. Omar Shariff, Jeremy Kemp, Peter Cushing en Michaêl Gough. «Top Secret» is een spran kelende, vlot en goed ge maakte komedie, waaraan men heel wat vreugde kan beleven. Uitstekend entertainment, ook voor Kajotters... te Erembodegem! D.B. Posters voor 1988 in Kultureel Centrum Affligem Tot eind januari, op zaterdag van 14u30 tot 17 u.op zondag van 11 u. tot 17 u. en van 14u30 tot 20 u., op weekdagen op aanvraag, kan je in de zalen A van het Kultureel Centrum Affligem de tentoonstelling «Po sters voor 1988» gaan bezoeken. Deze tentoonstel ling richt zich vooral tot jonge mensen, maar ook tot alle liefhebbers van fotografie en kunstvol dru kwerk. Wat wordt er zoal tentoongesteld? Heel wat posters van groot formaat, uit vele landen (Zwitserland, Denemarken, Spanje, Ne derland, Lichtenstein...) en van alle onderwerpen met voorkeur voor landschappen, kinderen, sport, dieren... Posters van klein formaat van de U.S.A. (Argus) en vooral van de UM-International Brugge. Talrijke prentbriefkaarten en fotokaarten van allerlei uitgeverijen en over verscheidene onder werpen. Als inzet van het nieuwe jaar een zeer speciale tentoonstelling die alvast ruime belangstelling ver dient! db. Ruime belangstelling, vrijdag 25 december 1987 om 11 uur, in de Sint Jozefskerk van Terjoden waar «De Terjodenaar», gesteund door een kin derkoor van de kloosterschool van Terjoden en van de gemeenteschool van Haaltert, de Kerstmis opluisterden met een Kerstkoncert. Voor muziekminnend Terjoden alvast een «zalig» einde van 1987... Zondag 31 januari 1988 zijn «De Terjodenaren» opnieuw paraat voor een koncert in zaal «Rubens» Ninovestraat, Erembodegem-Terjoden: een initia tief van de plaatselijke K.W.B.-afdeling. Stadsgenoot Paul Coppens, postbediende te Brus sel, heeft zich in de toneelwereld der amateurs een naam als een klok verworven. Maar ook in het beroepstoneel is hij doorgedrongen tot in KVS Brussel toe. Hij schreef reeds dertien stukken en daarvan komen er geregeld elf voor het voetlicht. Reeds tijdens zijn studen tentijd in het Aalsterse SMI schreef hij sketches voor studentenkabaret Mercurius en was mede werker aan Comsada. Tij dens zijn militaire dienst schreef Paul Coppens ook een stuk doch tot echte bloei kwam hij pas daarna bij kontakt met de toneel kring van het H. Hart «Nieuw Leven». Daar be landde hij in het toneelmi lieu dat hem niet meer los zou laten. Veel stak hij er op van Vik Moeremans die daar af en toe regisseerde. Zijn eersteling «Eiland- zon» werd door «Nieuw Le ven» op de planken ge bracht doch tot publikatie kwam het stuk (nog) niet. Zijn tweede werk, «De Hut» was het omgekeerde lot beschoren. Het werd wel uitgegeven doch niet gespeeld. De prozaversie die onlangB van de pers kwam scheerde evenmin hoge toppen. Ondertussen ak teerde Paul Coppens niet alleen in «Nieuw Leven», de eigen kring doch trad eveneens op als gast8peler. Stroomversnelling In 1902 raakte Paul Cop pens' werk in een stroom versnelling. De stukken volgden elkaar geregeld op en ze vonden een uitge ver en van de toneelgezel schappen zelf kwam veel respons. Wellicht omdat hij alle genres beoefende en hield van wisselende be zettingen zodat elke groep er wel zijn gading kon vin den. Drama's, komedies, thrillers, het zit er alle maal in. Tot het ogenblik dat vanuit KVS Brussel Paul Coppens in het oog werd gehouden en de KV8 «De Pop» op het programma wilde nemen. Toen zijn «Hora Est» ech ter in amateurskringen fu rore maakte opteerde de KVS voor dit laatste stuk. Het was toen uitgerekend vier jaar geleden dat nog een Vlaams hedendaags auteur er aan bod kwam. Fakkeltheater Antwerpen bracht van zijn «Schaft tijd» reeds 94 voorstellin gen en zijn monoloog «Bert, de zot van 't Katte- veld», door de auteur zelf vertolkt in het Aalsters dialekt bleef in de Sinjo renstad toch vijf weken op de affiche waarna het ook te Lier en te Mechelen werd gespeeld. In 1986 werd Paul Cop pens uit een 50-tal toneel auteurs uit Vlaanderen en Nederland uitverkoren voor de Sabamprijs, en kwam Paul Coppens weer op de KVS-affiche. Daar over is Paul Coppens ech ter minder te spreken. De essentie van de bedoeling van de auteur gewone mensen op het toneel bren gen, werd teniet gedaan door er te trachten een mo derne psychologische thriller van te maken.., Dat Paul Coppens er dan toch in slaagt om in een tijdspanne van amper twee jaar vier eigen stukken door beroepsgezelschap pen te laten op do Bühne brengen zal wel zijn stout ste verwachtingen hebben overtroffen. En voor vol gend seizoen staan reeds drie nieuwe uitgegeven stukken op het pro gramma. LH Ook in 1988 wil de mu ziekmaatschappij «De Terjodenaren» blijk ge ven van haar werk kracht en geestdrift. Het bestuur en eenen zestig muzikanten on der leiding van K.L. De Schrijver staan er borg voor het doel dat zij zich gesteld hebben te ver wezenlijken: regelma tig musiceren voor de mensen van Terjoden en omgeving en er de feesten van alle vereni gingen opluisteren. Kulturele aspiraties en kwaliteit krijgen hier bij meer en meer de bo venhand. Op 31 januari 1988 speelt de fanfare op uitnodiging van de K.W.B. een koncert in de nieuwe zaal Ru bens in de Ninovestraat te Erembodegem-Terjo den. Deuren: 17.30 u. Aanvang 18 uur. Reeds voor de derde maal valt deze eer de muziek maatschappij van Ter- joden te beurt. Fanfare-voorzitter Ro bert Van Der Stockt (Grote Baan, Herder- 8em): «Oorspronkelijk bedoeld als een happe ning, voor de K.W.B. leden wordt het, denk ik, nu een groots feest voor een ruim publiek We zullen alleszins ons beste toontje inzetten. Dat is beloofd!» «De Terjodenaren» krij gen dus opnieuw de kans hun kunnen te la ten zien en horen. Toegangskaarten tot dit muzikaal evenement kosten 120 fr, aan de kassa. Kaarten kunnen echter ook telefonisch gereserveerd worden (in voorverkoop 100 fr) bij volgende K.W.B. be stuursleden: Servranckx Francis, Geraardsbergsesteen- weg 141, Erembode gem-Terjoden, tel. 053/ 78.38.73. Van Dorpe Frans, Beu kenlaan 64, Erembode gem-Terjoden, tel. 053/ 77.76.36. De Backer Eddy, Drie hoekstraat 2, Erembo degem-Terjoden, tel. 053/70.27.26. Zij hopen heel wat be langstellenden te mo gen verwelkomen en wensen iedereen alvast veel luistergenot! D.B. Aalst. Ex prins Jean Paul De Boitselier aan het woord (a) Schepen voor kuituur Chris Borms opende verle den vrijdag in de prachtige benedenzaal van het belfort de tentoonstelling van de drievoudige Sint-Niklase kunstenaar Julien Rolus. De zoon van de vroegere wielrenner Karei Rolus die het tot nationaal kampioen bij de beroepsrenners bracht, huisschilder werd nadat hij de koersfiets aan de haak had gehangen en nog steeds alhoe wel hij de 90 nadert flink en goed te pas is. Van vader erfde Julien het schildersbloed dat hij ont wikkelde in de Sint-Nikla- se akademie en in Sint-Lu- cas. Van moeder kreeg hij de gave van het beeldhou wen mede. Beeldhouwer Rousseau behoorde inder daad tot haar familie. Zijn teken- en ander plastisch talent had zich reeds in de lagere school te Bornem in Klein-Brabant gemanife steerd en via opleiding en valabele leermeesters als Robert Van de Velde voor beeldhouwen, Sander Wij- nants voor schilderen en Proost en Pauwels voor te kenen ontwikkelden de kiemen zich tot valabele vruchten. Een tijdlang zegde Julien Rolus de plastische aktivi teiten vaarwel want in zijn aderen vloeide evenzeer kommercieel bloed. Eerst als fabrikant en later als vertegenwoordiger van suikerwaren (confiserie) was hij als zakenman be drijvig doch zowat twee de cennia terug had de kun stenaarsmicrobe hem weer te pakken. Te Aalst konden we zijn intieme winterlandschap pen, zijn gewild «ouder wetse» tekeningen waar van hij het geheim kent en zijn fijn uitgewerkte beeld houwwerken naar waarde schatten. Over het kader waarin hij zijn werken kan tentoon stellen heeft hij alleen lof. Over het niet meer kunnen opstellen van een bord met «Tentoonstelling» op palen vóór het belfort is hij min der te spreken en evenmin over het feit dat gedane beloften over de opstelling van zijn beeldhouwwerken niet waar werden gemaakt niettegenstaande geno men afspraken. Tot en met 24 januari kan Aalst. Julien Rolus bij een van zijn vele mooie werken (a) U de werken van Rolus gaan bewonderen, elke dag van 10 tot 12 en van 14 tot 18 u. Chris Chris Borms noemde Ro lus een man die niet alleen heel wat opdrachten aan vaardt doch ze allemaal aan kan en tot een goed einde brengt. Hij wil zich man van 65 in wie het kun- stenaarsvuur duidelijk zelf geen beperkingen qua seerd met zin voor elk ka- discipline opleggen, doch rakteristiek détail. Een munt uit in diverse kunst richtingen. Zijn winterlandschappen niet uitgeblust is en bij wie noemt ze sfeerscheppin- de hobby over de liefhebbe- gen. Bij zijn «oudheidkun- rij heen uitgroeide naar dige» tekeningen gebruikt een full-time bezigheid, hij zelf ontworpen technie- Dat zijn kunstwerken ken die hij in de loop der daarenboven bereikbaar en jaren tot uiterste perfektie begrijpbaar blijven is een wist te brengen. Zijn beel- pluspunt dat aan de basis den zijn levensecht en ligt van zijn suksessen. technisch vaardig gereali- LH

De Voorpost | 1988 | | pagina 6