Herdersemse Sint-Antoniusstoet in de lift Essene eerde andermaal Sint-Antonius Landelijke Herdersemse spijzen publiek verkocht 2 - 22.1.1988 - De Voorpost Aalst. Een vertrouwde figuur in de stoet ie Herdersem De «Moorselse Mis», een gebeuren dat teruggrijpt naar de periode toen Moorsel bedreigd werd door een pestepidemie en er door de voorspraak van Sint- Antonius van bevrijd werd. deed de Herdersemse O.L.V. Tenhemelopnemings- kerk eivol lopen. Na de mis werd dan door Robert Van der Stockt, gebrevetteerd veilingmeester die ook voor het «Werk van den Akker de openbare verkopingen verzorgt, in het publiek de verkoop van de meegebrachte offergaven georganiseerd nadat Hubert De Neef met belgerinkel het landelijk gebeuren had aangekondigd. De verkoop door de leden van de Sint-Antoniusgilde startte met varkenskoppen doch die waren duidelijk niet zo gegeerd want vragen thuis nog heel wat bewerkingen. Witte en zwart pensen gingen echter goed weg voor mooie prijzen ten voordele van de Sint-Antoniusgilde. Boskantsc vlaaien, broden van alle formaten en diverse soorten vonden gretig afnemers. lh Voor de allereerste keer sinds de fusie en dat is nu reeds elf jaar terug kon de Sint-Antoniusviering te Herdersem doorgaan in aangename weersomstandigheden. De opkomst vooral dan langsheen het parkoers en centraal voor de pensenworp was dan ook navenant. Een goede prestatie van de organiserende Herdersemse Dorpsraad, gesticht onder impuls o.m. van Hubert De Neef en die onder het voorzitterschap van Louis Lockfeer duidelijk aktief blijft. In de stoet zit duidelijk vuur. Zoals trouwens in de varkens die er ieder jaar met Sint-Antonius moeten aan geloven. Het vroegere Sint-Anto- niusspel dat wegens bar winterweer vaak moest verdaagd worden wordt nu gepland voor 1990 bij de 3001 verjaardag van de «Moorselse Mis». In afwachting zorgden de mannen van den Boskant onder leiding van Paul Stockman voor heuse Bos- kantse vlaaien die op za terdagavond als voor smaakje van de Sint-Anto niusviering thuis werden geserveerd. Minder geluk had de Dorpsraad met de ten toonstelling in het Paro chiecentrum. Bedoeld als een authentieke antiek beurs gaven een aantal antiquairs in extremis ver stek zodat moest bijge sprongen worden met al lerhande dokumenten, af fiches en hele resems pers knipsels om lege plaatsen op te vullen. Voor volgend jaar wordt dan ook geop teerd voor een prondel- markt van eigen bodem. De stoet De Herdersemse Sint-An toniusstoet wil alleszins niet ontaarden in een soort nep-karnavalstoet. Bedoe ling blijft er een folkloris tisch gebeuren van te ma ken waarbij oude landelij ke tradities herleven. De stoet zit duidelijk in de lift wat voorzitter Louis Lockefeer zou toelaten te gewagen van «een natio naal gebeuren in een na bije toekomst». Sukses heeft ook belem meringen met zich. Om nieuw deelnemende groe pen te plezieren moest de omloop verlengd worden en wegens te brede wagens of te lange konvooien had men hier en daar wel last wat zich uiteindelijk ver taalde in nogal wat vertra ging voor de pensenworp. Gelukkig liet het weertje dergelijk schoonheidsfout je toe. Dat in het jaar van de verkiezingen zo weinig po litici kwamen opdagen was eerder verwonderlijk. Bui ten mede-organisator schepen Paul Stockman zagen we er enkel burge meester Maurice De Ker- pel die met Malvina huis toe kon keren met een aantal pensen in de rood witte bolletjeszakdoek en schepen De Maght die eveneens ijverig witte en zwarte «trippen» gooide van uit de vensters op de verdieping van het dienst- centrum. Veel groepen Traditioneel werd de stoet geopend door de plaatse lijke Koninklijke Harmo nie Concordia et Docilitas zonder majoretten. Dit jaar was er niet de minste vrees voor dat «pistons» zouden kunnen vastvrie zen zodat de harmonie dan ook op niveau kon pres teren. Present als de laatste jaren steeds reus Benedikt en reuzin Falie gedragen door Denis Bruylandt. Werner Van der Jeugd, Frans De Leeuw en Gilbert Van Mol. In de stoet de kersverse Sint-Antonius van John De Neef die de wegens familiale omstandigheden niet beschikbare Jos Lam- brechts valabel opvolgt. Met aan zijn zijde, uit het kasteel van Ham, de H. Gudula in de persoon van Christel De Corte. Uit de Achterstraat kwam de wagen met Pee Klak voor zijn rechter Hubert De Neef in bloedrode toga die teksten van decennia terug debiteerde gevolgd door de mannen van de njeuwe wijk, de Harding- heimers die een klaslokaal anno 1900 presenteerden met spons en lei, griffel en griffeldoos, zelfs met de rokende stoof uit vroegere decennia. Nieuwelingen in de stoet waren die van de Aart die Benedictijnerpaters van Affligem uitbeeldden die al dan niet aan het klok zeel hingen. De KSA-afdeling zette de stoet lokale kleur bij, zwart en wit, want ze had den zich uitgedost in zwar te en witte «pensen». Den Boskant Een speciaal geval werd wel de lange sliert wagens eerder primitief maar getuigend van vindingrijk heid (paletten op wieltjes) die onder leiding van Paul Stockman «de Sto ckmanshoeve» voorstelde in een door de straten zig zaggend laverende sliert wagens die een ode waren aan het boereleven. Men maakte er het broodbak ken mede, allerhande kleinvee, zelfs de moes tuin en de mesthoop, het besmet varken waar de brand werd in gestoken en tenslotte zelf het uithan gen van de was boven de moestuin. Pensenworp Voor de 25' verjaardag van de pensenworp werd een echte, authentieke zil veren pens dan wel in mini-formaat uitge gooid naar grijpgrage han den. Een zevenjarige nieu we Herdersemnaar, Grote Baan 184 mocht die ont vangen uit de handen van burgemeester De Kerpel. Het betrof Gregory Troch voor wie zijn eerste erva ring met Herdersem dan wel buitengewoon positief uitviel. Ondertussen werden spijs en drank rijkelijk ge smaakt in allerhande gele genheden, had het dorps bal in zaal de Kletser een nooit geziene opkomst ge kend en trok de «Moorsel se Mis» op maandag an dermaal veel belangstel ling. Waarna de offerga ven dan bij openbare ver koop aan de man werden gebracht. Een ideale gele genheid om ook de maan dag duchtig te versieren. LH Pastoor Jansen is duidelijk de vedette van de Essenese Sint-Antoniusviering georganiseerd door de dynamische Sint-Antoniusgilde onder voorzitterschap van Rik De Bolle. De weermaker was Essene dit jaar uitermate genadig en de opkomst was dan ook navenant. Enkele schimpscheuten op het gemeentebestuur vanwege getrof fenen door de verhaalbelasting kregen de bezoekers er gratis bovenop. «Dierbare kiekens, konij- formaten brood en gebak nen, zwijnen et tiutti en niet te vergeten meters quanti, we gaan een pact witte en zwarte pensen, sluiten. Terwijl ik (s)preek Dit alles dan aan prijzen moet ge zwijgen. Zoniet die achteraf bleken veel te zwijg ik en laat ik de predi- hoog te liggen. Ma>.r 't is katie aan U over». Aldus voor Sint-Antonius en de de aanvang van de ander- Gilde die hem in ere maal ludieke preek van houdt, deze simpathieke dorps- «Wij. Beda Regaus, Abt herder. Bij het Asperges van Affligem, doen cont had hij reeds de gelegen- alle luyden dat wij te eeu- heid gehad de vele gelovi- wighen daghe aan die van gen uitermate met gewijd Esschene verlenen en de vocht de besprenkelen tot noch gheben tot ghedin- ludiek genoegen van de ckenissen van onsen Lie- bedevaart- of moeten we ven Sinte Antonisse die zeggen kermisgangers. gonste van die verkens- Onder leiding van Bernard koppe en andere offergha- Deheegher zong het koor vene te goede te makene prachtig Gregoriaans doch in die naervolghende ma- een eend bleek duidelijk nieren: haar ontroering niet meer - in den iersten selen die meester en waggelde sna- koppen en andere offer- terend onder de preek- ghavene van iersten quali- stoel van eerwaarde heer teit sijn en de in suyvere Jansen. papieren ghedaan; De pastoor had het verder - item vorrts zal die kop of over een eigentijdse plaag gifte ghegheben wórden en aanriep Sint-Antonius aan die ghene welcke nu tegen Aids. meest biedende is; Dat op deze predikatie - voirts selen rustversto- een spontaan applaus door renden door de gewaepen- de kerk ontsprong duidt de wachters verjaagd duidelijk op de respons die worden; deze uitermate volkse pas- - item ist verboden op toor in Essene en in de straffe van zwaere boeten hele regio blijft genieten, die verkenskoppen of of- De oorkonde waarvan de ferghavene in taveernen of tekst hierbij werd na de te bierhuyssen verder te mis dan ook voorgelezen verkopen, door Rik De Bolle waarna Ghegheben in onsen goe- aan het Sint-Antonius- den dorpe van Esschene beeld voor de twintigste en van onsen seghel voir- keer Sus De Backer kon sien op Sinte Antonisse overgaan tot openbare dagh ten jaere dussend sc- verkoop. venhondert tachtig en de Van varkenskoppen, kie- sevene». kens en konijnen, eenden LH en geiten, alle soorten en Aalst. Een massa volk was opgekomen voor de pensenworp te Herdersem a Aalst. Burgemeester De Kerpel overhandigde de prijs verbonden aan de pensenworp aan de jonge winnaar (a) Aalst. Het lijkt wel een persiflage op Andre Van Duyns suksesnummer van enkele jaren geleden. In Herdersem kon men er in elk geval eens flink mee lachen (a) Aalst. De raad der wijzen in konklaaf bijeen te Herdersem a Aalst. De deugnieten van de lagere school. In Herdersem waren ze te zien (a) Aalst. Rustig napraten na de Sint-Antoniusmis te Herdersem (a) Aalst. Een glaasje kortedrank na de Sint-Antoniusviering kon er wel vanaf (a)

De Voorpost | 1988 | | pagina 2