PC HOF TER BURSTPETANQUE IS ONZE REGEL WEL APPELS KORFBALCLUBEEN KOMBINATIE VAN HOMOGENITEIT EN INDIVIDUEEL TALENT De Voorpost - 5.2.1988 - 17 De Voorpost SPORT Redaktie: Oude Vest 34, 9330 Dendermonde. Tel. 052,21.40.60 lebbeekse klub nam acht indoorbanen in gebruik Enorm veel belangstelling vorige week vrijdagavond in het "Hof ter Burst" te Lebbeke - opvallend veel politici overigens, zou er weldra wat op til zyn? - voor de officiële ingebruikname van acht indoor-petanquevelden. Meteen beschikt de plaatselijke petanqueclub, die in de derde afdeling A van de Vlaamse Petanqueliga als middenmoter fungeert, over extra-akkomodatie om de sport van hun voorkeur - of noem je petanque eerder een vrijetijdsbesteding? - te beoefenen. En wordt het dynamisme van deze klub, die amper een paar jaar geleden opgericht werd, bewezen. Diverse sprekers voerden tijdens deze opening het woord, aan kadootjes en bloemen ontbrak het evenmin. Honderd buitenterreinen, acjit indoorterreinen Veel historiek, zei Alfons Abbeloos. de PR-man van de klub. tijdens zijn toespraak, kan ik u niet meegeven, ver mits we amper een paar jaar gedoopt en opgenomen zijn in de Lebbeekse sportraad. Feit is dat wanneer ik destijds met huidig voorzitter Arthur Se- mal enkele petanqueklubs be zocht heb om kennis te maken met de infrastruktuur van de buitenterreinen, dat aanvan kelijk het de bedoeling was de buren uit de Minnestraat en aanverwanten, de gelegen heid te bieden petanque te spelen. Gezien echter de bijval, wilden we na enige tijd meer weten over de struktuur van de Vlaamse Petanqueliga en belandden we bij Ligavoorzit ter Leo Van Craeyvelt, die bereid bleek enkele keren af te zakken naar de sportdienst en het tcnniscentrum "Hof ter Burst". Wat resulteerde in de officiële notulering van het petanquekind onder de naam "Hof ter Burst". Uiteraard, onderstreepte Fons Abbeloos, zijn de eerste maanden de moeilijkste ge weest Toch bekwamen we van de traditionele kinder ziekten en is "Hof ter Burst" midderwijl uitgegroeid tot een volwaardige sportklub die een vijftigtal spelers telt. ggn van onze ouderdomsdekens, meer dan zeventig jaar jong. bestuurslid van het eerste uur bovendien, - de man in kwes tie is terreinafgevaardigde - wist me onlangs te vertellen dat zijn streefdoel erin bestaat eind '88 het honderdste lid te begroeten. Petanque. Tijdens de opening van de nieuwe banen in Hof ter Burst te Lebbeke gooide burgemeester Moyersoon ook een balletje onder de goedkeurende blikken van voorzitter Arthur Semal en sportfunktionaris Alfons Abbeloos (gb) Qua infrastruktuur bestaan daaromtrent geen problemen. Wij kunnen beschikken over niet minder dan honderd verharde buitenterreinen, met eigen klubhuis. Onze acht indoorterreinen kunnen we uitbreiden met nog 12 banen. Zowel het rekreatieve als het kompetitieve bevorderen Adjunkt-sportleider Ro bert Van Overloop belichtte in zijn toespraak het sportieve beleid van de klub. Hij onder scheidde daarin twee aspek- ten: het rekreatieve en het kompetitieve: "Na de inloop periode, van bij de start tot begin augustus van dit jaar, hebben we duidelijk gesteld dat binnen de klub de beide aspekten samen dienden te worden behartigd. Onze aan sluiting bij de Vlaamse Liga Petanquesport mag alleszins als eerste stap ter realisatie van dit streefdoel worden be schouwd. De start in de win- terkompetitie 1987-1988 is er een logisch gevolg van. Vanaf de aansluiting bij de V.L.J.P. werd, onder leiding van Frans Thomas, een aan wezigheidspolitiek op tor nooien gevoerd. Niettegen staande het beperkt aantal le den kon aan heel wat tornooi en worden deelgenomen. Eni ge ereplaatsen werden ons deel, zonder echt op te vallen. Belangrijker was echter dat het kontakt met betere spe lers uit de regio resulteerde in enige transfers, zodat de. klub de nodige mankracht en back ground verzamelde om de stap naar de kompetitie te zetten. Half september van vorig jaar werd bovendien een pro gramma opgezet om op vrij dagavond een degelijk re- kreatief programma op te bouwen. Petanque. De spelers van het Hof ter Burst met vele genodigden uit petanque-kringen (gb) Zoals de meeste petanque klubs opteerden wij voor een Melimelo-systeem. waardoor de minder getalenteerde spe lers dankzij een beurtrol, sa men met de beteren aan bod komen. Wij brachten afwisse ling op klubvlak via mini-tor nooien en starten nu met een Mcli-melo in doubletten. In de beginfaze verliepen deze avonden soms wat rom melig. maar andermaal kwa men leden van naburige klubs (Alosta, Verbroedering, Rey- naert en Nederkouter) ons een handje toesteken. Voor de verdere uitbouw van ons rekreatief programma plan nen wij voor de nabije toe komst een betere organisatie van onze klubavonden. Op langere termijn opteren wij voor een jeugdopleiding en georganiseerde dagen voor 50-plussers. Wanneer wij, aldus R. Van Overloop, vaststellen dat in de korte periode dat wij be staan, onze klubavonden door zowat 50 aktieve deelnemers worden bezocht - de jongste bezoeker was twaalf, de oud ste 76 - dan mogen wij te recht op een verdere uitbouw in die richting rekenen. Voor de aanvang van de kompetitie hadden we ge hoopt voldoende leden te mo tiveren om een ploeg te kun nen samenstellen. Een groep van 15 spelers was bereid pe tanque als kompetitiesport te beoefenen. Met beperkte er varing en zonder ambitie werd gestart in 3de A, via de openingsmatch tegen Schor pioen. Wij verloren met 4-5. Tijdens de maanden die volg den zochten we naar de meest efficiënte opstelling om een beter klassement te behalen. Wij liepen daarbij heel wat ontgoochelingen op, maar wi sten al bij al toch vier wed strijden te winnen. Meer dan goed was voor het samenspel hebben we gesleuteld aan de ploeg. Hierdoor stelden we een uitzonderlijk hoog aantal spelers op - 19 - wat uitein delijk resulteerde in de sa menstelling van twee ploegen: één treedt verder in de kom petitie aan, de andere doet tijdens vriendenwedstrijden de nodige ervaring op om vol gend jaar ook in de winter- kompetitie te kunnen aan zetten. Indoor-kampioenschap Vlaamse Liga Leo Van Craeyvelt, voor zitter van de Vlaamse Liga. noemde in zijn toespraak "Hof ter Burst" de hoeksteen van de petanquesport in het Dendermondse. Spreker on derstreepte bovendien de enorme groei die de petan quesport. sinds het ontstaan van de Vlaamse Liga, vier jaar geleden, kenmerkte. Tel de Vlaanderen tien jaar gele den 28 klubs en zowat 1.400 leden, dan is dat aantal mo menteel opgelopen tot 76 klubs en 3.500 leden en heeft de Vlaamse Liga in de Belgi sche federatie een uitgespro ken voet in huis. Maurits De Ridder, regio naal voorzitter van de zone Oost-Vlaanderen van zijn kant, herinnerde in zijn toe spraak aan de aarzelende start van "Hof ter Burst", maar meende dat de klub momen teel voldoende sterk is om de indoor-kampioenschappen van de Vlaamse Liga, ere- afdeling, te organiseren. Slotspreker was schepen van de sport Germain De Ridder, die felicitaties richtte aan de klub en aan de spelers en "Hof ter Burst" een nieu we parel noemde aan de kroon van sportgemeente die Lebbeke al geruime tijd draagt. Na de officiële inge bruikname besloten een aan tal demonstratiewedstrijden deze voor PC Hof ter Burst heuglijke dag af. Pierre Van Rossem PERSPRIJSLAUREAAT 1987 VOOR DE SPORT Vorige zondag moest Korfbalclub Appels, enige dagen tevoren door de Dendermondse Perskring bedacht met de "Persprijs Sport 1987" met duidelijke 14-3 cijfers de duimen leggen tegen leider Catba. KC Appels heeft tijdens het lopende zaalkorfbalsei- zoen 1987-'88 uit acht wedstrijden vyf punten gepuurd: twee overwinningen en één gelijkspel. Misschien geen denderende resultaten, maar voor een klub - nieuwkomer die ze is in de hoogste reeks - die by de aanvang van de kompetitie tot de degradatiekandidaten gerekend werd, een meer dan behoorlyk resultaat. Inderdaad. Zekerheid omtrent het behoud in de hoogste reeks van de zaalkorfbalkom- petitie hebben we nog niet, aldus Appels-voorzitter Frans Van den Steen. Met nog twee wedstrijden voor de boeg - een thuiswedstrijd tegen derde gerangschikte Riviera en een uitwedstrijd tegen momenteel laatste gerangschikte Boeckenberg - moeten we er echter in slagen ons behoud te verzekeren. In het veld, waar Appels KC uitkomt in de eerste klasse, fungeert de Dendermondse klub als middenmoter. Even kennismaken met deze Oostvlaamse korfbalclub uit een verder uitsluitend Antwerps getinte korfbaltop. Twee versnellingen Appels Korfbalclub - blau we shirt, witte broek en dito kouslen - werd op 20 septem ber 1970 door Jean-Marie Van Hese opgericht en be stond aanvankelijk uit een twintigtal sportieve jonge mensen die het korfbal op een rekreatieve wijze beoe fenden Onder impuls van de eerste trainer. Staf Bogaert, lid van het Propagandakomitee van de Koninklijke Belgische Korfbalbond. ging de klub zich vrij vlug meer op het kompetitieve richten en trad ze bijna onmiddellijk in een gewestelijke kompetitie aan. In de periode 1970-1974 wa ren in de provincies Oost- NAAR EEN NIEUW TERREIN Sinds haar ontstaan betwist Appels KC haar wedstrijden op een terrein langs de Rijkelstraat te Appels. Vermits de akkomodatie aldaar niet langer aan de eisen Voldoet en er met de eigenaar van het perceel niet eens een schriftelijke huurovereenkomst bestaat, kijkt de klub al enige tijd uit naar een nieuwe akkomodatie. Voorzitter Frans Van den Steen: "Uit kontakten met het schepenkollcgc resulteerde het aanbod dat de stad vlakbij de Appelse sporthal een terrein zou aanleggen. Verloopt alles volgens plan, dan zal in april a s. het gras reeds kunnen worden ingezaaid en zouden wij na de zaalkompe titie 1988-1989 over dat terrein kunnen beschikken." (P.V.R.) Vlaanderen, Antwerpen en Limburg tal van klubs boven de doopvont gehouden. Uit hun onderlinge konkurrentic en een van de kant van de Appels KC-spelers, sterk uit gesproken ambitie, groeide een vrij snelle opmars van de Dendermondse klub. De tweede versnelling die de klub kenmerkte - zij si tueert zich in de periode 1974- 1979 - resulteerde uit de werkkracht van toenmalig voorzitter Etienne Roelandt. Hij hield zich bezig met de .aanwerving van piepjonge speelsters en spelers en voer de een goed jeugdbeleid. De beloning kwam snel in de vorm van een uitmuntende lichting junioren, die nu over igens aktief is op het hoogste nationale niveau. Om deze talentrijke spelers te bcgclqidcn zag het bestuur op geen inspanning; de beste trainers werden jaar na jaar 'aangezocht. Aldus kwamen Karei De Waclc (oud-interna tionaal), Armand Cloet (tien jaar aanvoerder van de natio nale ploeg en driemaal 'Speler van het jaar') en Carlo De Waele (nationale ploeg en éénmaal 'Speler van het jaar') hun ervaring aan de Appelse speelsters en spelers door geven. Hector Theuns Even leek het erop dat de begeleiding van deze jonge ren in het gedran kwam Drie seizoenen geleden bleek im mers geen trainer bereid op het Dendermondse korfbalei land te werken. Toch werd de klub getipt omtrent de per soon van Hector Theuns, die al ruim tien jaar aan de slag was als jeugdtrainer bij een grote Gentse klub. Met overi gens telkens in het oog sprin gende resultaten. Hector Theuns, ook aktief in het 'Nationaal Comité voor de jeugd', bleek dadelijk be reid - vooral omwille van de aanwezigheid van jonge spe lers in het fanionteam - de klub te trainen. Hij stelde een 'rustig' schema op, dat een mogelijke doorstroming naar ere-klasse inhield. Tijdens het eerste en tweede seizoen ont popte hij zich als een ongeë venaard vakman en als tak- tisch maniak en bracht aldus de intussen volleerde spelers de taktische vaardigheden bij. De aldus gespecialiseerde homogeniteit, gekoppeld aan moderne ideeën, resulteerden in een mooie bekroning: tij dens het voorjaar van 1987 mocht Appels KC juichen om de kampioenstitel in reeks 2B van de zaalkorfbalkompctitie (de klub haalde het met een voorsprong van vier punten op Rapid Gent) en promo veerde naar de hoogste afde ling. Op het veld werd tijdens het seizoen 1986-87 de vierde plaats veroverd, eveneens in de op één na hoogste nationa le reeks (1ste klasse). Een tweede stunt verwezenlijkte Appels KC in de loop van mei 1987. Toen veroverde de klub de "Beker van Vlaanderen". De dames A-kern bestond uit Veronique De Paepc, Chri stel De Wilde, Godclievc De Winne, Tania Michicls, An neke Schuddinck, Annette Verstraetcn en Erna Van den Berghe. Wat de heren betreft uit Edwin Borms, Wim De Wilde. Dirk Duym, Luc Duym, Dirk Van Royen, Chris Van den Steen. Danny Van den Steen. Rudy Van den Steen en Noël Ver- straeten. Gedoodverfd als daler, inaar... De promotic van Appels weekte heel wat kritiek los; de klub werd gedoodverfd als kandidaat-daler in de zaal- kompetitie. Kwetsuurlast bij het begin van de veldkompeti- tie was overigens niet bepaald een positieve faktoi om een goed seizoen 1987-88 te ver wachten. Toch werd bij het begin van de kompetitie een gedeelde eerste plaats opgeëist en werd gelijke tred gehouden met topklubs als Riviera en ATBS. Een nog zwaardere blessurclast speelde Appels uiteindelijk toch parten. In de loop van de maand oktober zakte de klub terug naar de vierde plaats Appels likte zijn wonden en bereidde zich in stilte voor op de zaalkom petitie (1 december), een zaak van erkenning eigenlijk want nog nooit was een Oost vlaamse klub erin geslaagd te bevèstigen in de hoogste reeks. Zelfs het gereputeerde Neerlandia-Gent werd vorig jaar puntenloos terugge wezen. Appels, nog steeds onder de leiding van Hector Theuns, verscheen goed voorbereid aan de start van de kompetitie en zorgde meteen voor de nodige dosis opschudding, door als allereerste klub in de korfbalgeschiedenis haar mai- denmatch - een uitwedstrijd dan nog - te winnen. ATBS werd met 7-14 verslagen. In het Antwerpse hoorde men het donderen bij klaarheldere hemel. Achteraf moesten zowel Borgerhout (vijf maal lands kampioen) als Catba (hoogge- kwoteerd team) tot het uiter ste gaan om hun achterstand alsnog om te buigen in winst. De volgende verrassing van formaat was de overwinning, alweer in een uitwedstrijd in Antwerpen, tegen Riviera. Voor 800 toeschouwers haal de de Dendermondse klub het met 12-13. Anneke Schuddinck en Veronique De Paepe Beschikt Appels KC over een goed uitgebalanceerd team, staan enkele heren - Edwin Borms, Wim De Wilde en Dirk Van Royen - op de drempel van nationale erkenning, leveren op-en-top klubspelers als Annette Vcr- straeten en Dirk Duym weke lijks puike prestaties af, dan haalden Veronique De Paepe (junior) en Anneke Schud dinck (senior) de nationale top. Beiden maken deel uit van de nationale ploeg(en) en behoren er tot de smaakma kers. Dat Ann Schuddinck korf balkwaliteit in huis heeft be wijzen de uitlatingen van Mo nique Vleminckx, uitgeroe pen tot "Korfbalster van het Jaar 1987", die in "De Korf" en het nationale maandblad van de Koninklijke Belgische Korfbalbond, gepolst werd naar wie zij als belangrijkste kanshebster op deze onder scheiding had ingeschat: "In de eerste plaats Viv Verbeeck en verder Duke Cornelissens en Ilse Poinart... En verder Ann Schuddinck. Ann is een opkomende ster en kandida te, waarmee in de toekomst zeker rekening dient ge houden." De waarde van beide Ap pelse dames wordt overigens extra in de verf gezet door hun zoveelste selektie voor de interland België-Ncderland die op 21 februari a.s. in Gent betwist wordt. Zij vormen dan ook twee belangrijke pionnen in het Appelse klubgeheel. Een klub die ook nog om andere redenen de "Persprijs 1987" verdient. Nog nooit immers trok deze klub een vreemde speler aan (uitgezonderd dan Frank en Linda De Waele, zij speelden tien jaar geleden en kele seizoenen in Appels, toen hun vader er trainer was) en nooit in het bestaan van de klub heeft een speler geld of een ander betalingsmiddel ontvangen. In een door en door gekommercialiseerde sportwereld die wij sinds en kele decennia beleven, alvast een rariteit. Pierre Van Rossem KORFBAL- PROMOTIEDAGEN Op woensdag 2 maart a.s. worden, voor wat de regio- Dendermonde betreft, in de Appelse sporthal "Korfbal- promotiedagen" voor 8- en 9-jarigen georganiseerd. Op het programma o.m.: circuit met 12 posten, mono-korfbal en doelenkampiooen. een rekreatief gedeelte (strips, tekenfilms) en een klcurwedstrijd met het titelblad van de korfbalstrip van de hand van Willy Van der Steen. Aan deze promotiedagen verlenen Appels KC en Atlantis Lebbeke hun medewerking.

De Voorpost | 1988 | | pagina 15