De elektrische tandenborstels van N.V. Smile, Big Smile en Flue-Aut. Nieuwe Stoom- en Elektriciteitscentrale te Aalst Uit de Aalsterse gemeenteraad Verder scheuren of brokken lijmen? Na vijf maand wachten: de eerste stempel... Van Mossevelde trekt VU te Aalst Dekanale Startdag Broederlijk Delen te Aalst Gooi niets weg 4 - 5.2.1988 - De Voorpost Bedrijvenspel in BBL Onder leiding van leraar De Smet en begeleid door kaderleden van de BBL-Aalst «speelden» 13 laatstejaars (meisjes en jongens) in de nieuwe BBL-lokalen tussen •Nieuw- en de Ridderstraat gedurende 2,5 dagen het EIBeWi-spel. EIBeWi staat voor Elementaire BetriebsWirtschaft. Het is dus een ondernemingssimulatie waarbü 13 studenten, verdeeld over drie groepen gedurende een periode van verschillende jaren een bedrijf, in casu een firma die zich bezighoudt met produktie en verkoop van elektrische tandenborstels, naar best vermogen trachten te runnen. Aalst. Drie dagen aktie als manager, direkteur, preman en ga maar door. Verleden donderdag 28 ja nuari was het eindelijk zo ver. Duizenden schoolver laters hebben dan 150 da gen wachttijd achter de rug en gingen aan het Kei zerlijk Plein voor de eerste maal stempelen. Ze werden er opgewacht door afvaardigingen van ACV en ABW. Nadat ACV-Jongeren, KAJ en VKAJ ter plekke ludieke akties hadden gevoerd werd dat later ook het ge val op de Grote Markt. Ze nemen het immers niet dan 25.000 mensen weer naar het stempellokaal worden verwezen en subsi diair ageerden ze tegen het afzwakken van de vergoe ding van jonge stenlpe- laars van 18.155 fr. naar amper 9494 fr. per maand en tevens tegen het verlen gen van de wachttijd. De vooruitzichten voor deze jongeren zijn weinig rooskleurig. 30% zouden werkloos blijven volgens de aktievoerders geduren de meer dan twee jaar. Dat 75% van de werklo zen laaggeschoolden zijn evolueert verder volledig in hun nadeel. Ze stellen dat de overheid vooral de werkloosheidscijfers wil zien dalen veeleer dan zich effektief in te zetten voor tewerkstelling. En als jon geren dan toch werk vin den belanden ze vaak in nepstatuten en onzekere toestanden die hen weinig vaste perspektieven en mogelijkheden bieden. ACV-JO, KAJ en VKAJ eisen dat jobs zouden wor den gekreëerd en dat bin nen de tijdspanne van vier jaar 200.000 jongeren een arbeidsplaats zouden heb ben veroverd. LH Ze vertrekken in een iden tieke situatie op alle gebie den doch moeten reageren op dagdagelijkse inciden ten gekruid met een olie- krisis en het verschijnen op de wereldmarkt van een dreigende Taiwanees. Op basis dus van een eko- nomische konjunktuumo- ta hebben ze beleidsbeslis singen te nemen waarbij ze door een BBL-kaderlid worden bijgestaan. Tus sendoor worden ook expo sés verzorgd over o.m. marketing, balansanalyse, kostpri j sberekening stockproblemen en derge lijke meer. De berekenin gen worden uitgevoerd met de computer en kon- kurrentie en konjonktuur worden daarbij eveneens gesimuleerd. Tot slot kruipen de stu denten die eerst optraden als general-manager, di rekteur, personeelschef, public-relations en noem maar op in de huid van aandeelhouders en stellen er eventueel kritische vra gen over de beleidsopties genomen door hun «kon- kurrenten». Het waren de N.V. Smile, de quasi homoniém Big Smile en Fluo-aut. die in de running kwamen. Via dit bedrijvenspel wer den de deelnemers op de proef gesteld wat betreft hun kennis betreffende ondernemingsbeleid, het Vervolg van blz. 3 Tweedens moeten er in de onmiddellijke nabijheid (stoomleidingen moeten streng geïsoleerd zijn wat duur uitvalt) woonkernen zijn met potentiële stoomgebruikers. Dat kunnen openbare gebou wen zijn, eengezins- of meergezinswoningen En ten derde moeten de aan- en afvoermogelijkhe- den valabel zijn en aan sluiting op het hoogspan ningsnet makkelijk. Interstoom te Aalst Door deze centraal opge bouwde warmte voort brenging werd via het 45 km lange stoomleidingsnet in 1987 2.700.000 GJ of 980.000 ton stoom gele verd met tijdens de winter maanden piekwaarden van 235 T/H. 85% van deze energie wordt afgenomen door een 40-tal industriële af nemers (hoofdzakelijk in de voedings- en textielnij verheid). De resterende 15% ver tegenwoordigt de warmte behoeften van meer dan 50 aangesloten streek-, provincie- en stadsgebou- wen, van meer dan 500 aangesloten eengezinswo ningen en van meer dan 1.000 warmtegebruikers in meergezinswoningen Met de bijkomende inves tering zal in funktie van de voor het jaar 2000 opge maakte gematigde prog nose: 190.000 MWh elektriciteit netto per jaar worden voortgebracht (nagenoeg het jaarverbruik van Groot-Aalst). 3.100.000 GJ of 1.250.000 ton stoom per jaar worden geleverd. De brandstofaanvoer zal tijdens de wintermaanden ingeval van steenkool- stook ongeveer 7 treinstel len per week vertegen woordigen, terwijl voor de asafvoer 5 vrachtwagens per werkdag nodig zullen zijn. Deze energiebesparende en meer milieu-vriendelij ke investering in een speci fieke warmte/krachtkop peling wordt ons door zo- velen in binnen- en buiten land benijd. Het is de be trachting van Intercom ook hier de regionale en lokale leveranciers en aan nemers zo maximaal mo gelijk in deza investering te betrekken. De invloed op de tewerkstelling bij derden tijdens de bouw en startperiode zal van zelfsprekend zeer belang rijk zijn. 75% van de be stellingen zullen normaler wijze worden geplaatst bij de Belgische bedrijven en het aantal verschafte werkuren zal de 2 miljoen overschrijden. Deze inve stering zal tevens de be staande tewerkstelling in de centrale van Aalst vei lig stellen. De centrale en het leefmilieu Het is nogal evident dat met de bouw van de nieu we produktie-eenheid, uit gerekend één jaar na het «Jaar van het Leefmilieu», de leefmilieu-aspekten een belangrijke faktor vormen in de realisatie van de nieuwe vestiging. De nieuwe centrale moet niet alleen zorgen voor be- vooradingszekerheid maar ook voor respekt voor ons aller leefmilieu. Bevoorradingszekerheid via de mogelijkheid tot flexibele overschakeling van de ene naar de andere brandstof. Men heeft de keuze in deze polyvalente installatie als brandstof ontwikkelen van de kapa- citeit tot aktiegerichte kommunikatie en efficiën te samenwerking en het verhogen van hun kapaci- teit tot deelnemen aan be drijfsbeslissingen en beter inschatten van de eigen in breng. Tijdens de «aan deelhoudersvergadering» waarop de Benedetti noch Leysen kwamen opdagen - tandenborstels interesse ren hun wellicht minder - bleek dat de beleidsbeslis singen niet steeds de goe de richting uitgingen, dat er nogal wat tegenstrijdig heden inzaten en vooral dat de vragen niet van de konkurrerende studenten kwamen doch van niet (meer) studenten van de BBL en van het Konink lijk Atheneum I. Voor hen die deze dagen meemaakten alleszins toch een duikelen in het bad van de realiteit met de eraan verbonden risico's. «We zullen eerlang een bijkomende aandeelhou dersvergadering laten sa menroepen om op uw vele vragen een ernstig ant woord te verstrekken» was de repliek van een oppor tunist die het wellicht in de branche ver zal brengen. Hij werd wel aan de tand gevoeld doch wilde niet met zijn mond vol tanden staan. LH Aalst. Als aandeelhouders in de jaarvergadering funggeerden de laatstejaars tussen steenkool, stooko lie of aardgas. Naargelang de schommelende prijs van deze brandstoffen kan overgeschakeld worden op de meest interessante. De oude fabriek blijft gedeel telijk behouden. Ze zal uiteraard niet continu meer draaien doch bij springen in piekperiodes of bij eventueel defekt wat nooit onmogelijk is. Via deze flexibiliteit kan ook de verkoopprijs de interes- santste markt volgen want in die verkoopprijs speelt de brandstof mee voor 40 tot 60% Intercom heeft ook hier het initiatief genomen een MER (Milieu - Effecten - Rapportering) te laten op stellen over de volledige centrale van Aalst en in het bijzonder over de in vloed van de nieuwe groep op de verschillende milieu- aspekten. Bouwvergunning Daar er heel wat klachten van omwonenden ten stad- huize waren binnengelo pen op grond van mogelij ke milieuhinder bij instal leren van de nieuwe pro duktie-eenheid weigerde het Aalsters stadsbestuur een positief advies te ver strekken. Toch kreeg In tercom de bouwvergun ning van de Bestendige Deputatie mits realisatie van een aantal aanbeve lingen. Zo moest de vestiging ka deren in de omgeving, moest ean groene buffer zone worden aangelegd en moest een MER - een mi- lieu-effektenrapport - worden aangevraagd en opgevolgd. Tot nu was dat voldoende. In de toekomst zal dat MER moeten wor den gerealiseerd vooraleer de bouwvergunning kan worden afgeleverd. LH Vervolg van blz. 3 aan de Dirk Martens- straat. Een bijeenkomst van het politiek komitee van het NCMV werd ge vraagd. Die kwam er verleden dinsdag. Van partijvoor zitter Frank Swaelen waar van geruchten liepen dat hij in Aalst de verzoening zou willen hebben komen bewerken, heeft het CVP- bestuur geen weet. Op de bewuste NCMV-samen- komst werd overgegaan tot een geheime stem ming. Van de 23 aanwezi gen was er één lid dat zich onthield. 14 stemden voor de scheuring, doch acht verzetten er zich tegen. Wat niet noodzakelijk in houdt dat ze terug naar de CVP-schaapstal zouden terugkeren. Onder hen die de scheu ring laken zouden er enke le families zijn die nogal wat politiek gewicht in de weegschaal kunnen wer pen. Schueren wordt dan een dubbeltje op zijn kant. De loyaal gebleven leden van het CVP-partijbureau bogen zich gisteravond (donderdag) over deze materie. Wordt voortgezet... LH Het politiek college besliste in een uitgebreide vergadering het lijstaanvoerderschap voor de ko mende gemeenteraadsverkiezingen van oktober toe te wijzen aan Willy Van Mossevelde. De kopman is gemeente- en provincieraadslid. Deze toewijzing is een logisch gevolg van de aange gane overeenkomst bij de perikelen rond het kop manschap voor de jongste parlementsverkiezingen. Van Mossevelde haalde trouwens bij de jongste stembusgang een opmerkelijk sukses. Volksvertegenwoordiger Jan Caudron zal fungeren als lijstduwer. LH Komen er kiesburelen in Terjoden? Voor de zowat 2.000 kie zers is het telkens een hele bedoening te moeten gaan hun kiesplicht vervullen in Eembodegem-Centrum Danny Denayer stelde dat dit telkens een hele began kenis wordt en stelt de vraag of er bij de eerstko mende verkiezingen in Terjoden zelf kiesburelen zullen worden opgesteld. Dat werd trouwens twee jaar terug reeds beloofd. Denayer vraagt dan ook van nu af reeds maatrege len ter voorbereiding te willen treffen. In de plaats van de wegens ziekte afwezige schepen Remi Van Vaerenbergh antwoordt burgemeester De Kerpel dat op de kom missie «Sociale Zaken» van 2 december 1987 deze materie aan bod kwam on der de rubriek «Allerlei». Er werd besloten dit punt op de agenda te plaatsen van de volgende kommis sievergadering. Uit een onderzoek is ge bleken dat er op Terjoden 2.000 kiezers zijn waar voor volgens de onderrich tingen terzake, 3 kiesbu- reau's nodig zijn. Karnavalmuseum Reeds jaren sleept de voorbereiding van het kar navalmuseum aan. Verga deringen werden met wil lekeurige frtekwentie ge houden en meestal waren zij een herhaling van de verschillende standpunten en werd er weinig of niets gerealiseerd. Nu in een overhaaste stemming besliste men van op 5 februari een tentoon stelling te houden die moet doorgaan als officië le opening van «een» kar navalmuseum. Deze zal opgebouwd wor den, zo heeft toch iemand beslist, rond de intredete- matiek. Een feit is zeker, de ten toonstelling komt er. Zon der nog enige vergadering na die 19 december wer den de uitnodigingen al verstuurd. Kwade tongen beweren dat men nog vlug wat in de belangstelling wil staan met perskonferentie en receptie er bovenop voor de komende gebeur tenissen in oktober 1988. maar dat hoort U van mij niet zeggen. De amateuristische aan pak, het gebrek aan toe komstvisie en van een ech te doelstelling, de inplan ting, de bijna onbereik baarheid enz... van dit museum geven er weinig levenskansen aan. Wij zouden dus ook willen suggereren om tussen de priester en de dominee, een begrafenisondernemer te plaatsen opdat die een lste klas begrafenis van «dit» karnavalmuseum zou kunnen verzorgen. Schepen Borms vraagt aan Van Mossevelde of het hem soms een doom in het oog is dat het karnavalmu seum uiteindelijk toch kan van start gaan. De behui zing in het Oud-Hospitaal is weliswaar niet ideaal doch gehoopt wordt dat zal kunnen verhuisd wor den naar het gelijkvloers in het museum of even tueel in de belendende akademie. De voorope ning staat alleszins in het teken van de door het feestkomitee vooropge steld Voil Jeannette. Voor de schepen wordt het een valabele start, ook nog met een aantal interessan te foto's, voor een later bloeiend karnavalmu seum. Als de schepen nogal uit drukkelijk er de aandacht op vestigt dat de huidige huisvesting zeer veilig is kan Van Mossevelde haar tenvolle bijtreden want ze is zelfs moeilijk bereik baar. Volgens Van Mosse velde wordt er wel aan gewerkt doch weinig ge motiveerd want met wei nig hoop op de toekomst. Dat Van Mossevelde zich persoonlijk niet zou heb ben ingezet wordt door hem met klem ontkend. «De laatste vraag die in dergelijk verband aan mij werd gesteld dateert van 5 jaar terug» zegt hij. «En onze wagens stelden we gratis ter beschikking voor de karnavalmarkt». SP-raadslid Eddy Mon- sieur vroeg dat de werken aan de Sint-Apollonia-, Paternoster- en Linde straat wat betreft riolering en wegverbetering drin gend zouden bespoedigd worden. Er was drie jaar terug daar een gezamen lijk plaatsbezoek samen trouwens met het bezoek aan Nieuwerkerken no pens de polyvalente zaal. Die bleef gewoon «links liggen». Monsieur stelde dat de be woners zich grote zorgen maken want die straten zijn praktisch niet meer berijdbaar en rieken naar Parijs-Roubaix-toestan- den. Schepen De Maght zegt dat het dossier in een ver gevorderde staat is. De schepen heeft de belofte van toelage in de lade van de bevoegde minister zien liggen. Ze zag er wel bij dat het nog maar een ont werp was dat niet genaam- tekend was. Willy Van Mossevelde sloot zich bij de vraag van Eddy Monsieur aan en zegt dat onder meer in de Lindestraat er Parijs-Rou- bais-situaties heersen. «Een vaste datum van aan vang der werken kan ik er nog niet opplakken» zegt De Maght die doende is aan de totaliteit van de werken als de herinrich ting van kruispunt De Werf, de kollektorenwerk- en in de Burchtstraat, de Esplanade- en de Vrij heidstraat, de Koolstraat cn de drie reeds vermelde straten. Welke werken daarvan eerlang kunnen aanvangen blijft voorlopig nog een raadsel. Eddie Monsieur vraagt alleszins met aan drang dat de straat in orde komt nog voor de winter 1988. «Voor 9 oktober 1988 preciseert Hoog- huys». Broederlijk Delen Deke nij Aalst heeft voor de aktie in 1988 een projekt gekozen in Rwanda, gele gen in het oostelijk deel van Afrika. De slogan luidt: «Geef een levenskans aan de jeugd van Rwanda». Broederlijk Delen Aalst zal dit jaar steun geven aan het projekt: Beroeps opleiding voor jongeren in Kigali (hoofdstad van Rwanda). Een korte samenvatting over dit projekt: - Centrum voor beroeps opleiding K.A.J. Kigali: vele jongeren van het plat teland zakken af naar de hoofdstad Kigali bij ge brek aan bestaansmogelij kheden op de heuvels (te kort aan landbouwgrond en overbevolking). De K.A.J. vangt deze jon geren op, geeft hen een alfabetisatiecursus en ook een beroepsopleiding in één van hun centra zoals ijzerverwerking, herstel len van autobanden, laden en lossen van vrachtwa gens, kruiers, verkoop van kunstvoorwerpen, oplei dingen tot schrijnwerker, mekanicien, boekhouder, bouwvakker, naaister... - Kadervorming van de scouts: De scouts van Rwanda (15.000 leden) willen naast een jeugdbe weging ook een vormings beweging zijn voor hun le den die meestal onge schoolde jongeren zijn. Deze jongeren krijgen in de verschillende centra een vorming: alfabetisatie en milieustudie, landbouw en veeteelt, houtbewer king en steenbakken. De omhalingen in de ker ken zullen plaatsvinden op 12 en 13 maart en op 26 cn 27 maart. U kunt ook uw bijdrage storten op rekeningnum mer: 001-1455641 -38 van Broederlijk Delen Aalst, met de vermelding: RWANDA. Dekenale startavond Broe derlijk Delen 1988: Rwanda Op dinsdag 9 februari van af 19u30 vindt de dekenale Pater Aelvoet startavond plaats in de Rwanda. Sint-Annazaal. Roklijf 4, Aalst. Programma: 19u30: Infostand, meene men van bestelde mate rialen 20u00: Voordracht door 21u00: Voorstelling van het informateriaal en ge bedsmoment. In het besef dat, ondanks de hedendaagse herscholingsmo gelijkheden. nog vele en voornamelijk langdurige en zeer laaggeschoolde werklo zen geen kansen krijgen om hun arbeidsperspcktief te ver ruimen! Nog zeer velen voort durend uit de boot vallen en zien hun kansen op de ar beidsmarkt wegsmelten. Met zijn jongste initiatief wil de VZW HAK die kansen kon- kreet verruimen door de deel nemers ervaring, kennis cn verantwoordelijkheid te ver schaffen, die nodig zijn om opnieuw of voor het eerst aan geregeld werk te geraken Dit centrum kreeg de naam Anders Werken mee en om vat twee volledig uitgeruste werkatclicrs, die geleid wor den door ervaren vakleraars! Het produkt dal verwerkt wordt in de Hak-ateliers zijn fietsen van alle merken cn maten, naast alle mogelijke huishoudelijke apparaten. Wat Hak op dit ogenblik wenst te vragen is het volgen de: Indien u thuis ergens een oude en/of versleten fiets heeft staan, zou u ons die dan kunnen bezorgen of ons een seintje willen geven zodat Hak die dan kan afhalen. 053/ 78.61.73 (Teleshop Meu belen). Indien u een versleten of dc- fckte wasmachine, frigo. diepvriezer, droogkast, fiets enz... heeft staan, bel dan eveneens op het hogervermel- dc telefoonnummer. In naam van Anders Werken.

De Voorpost | 1988 | | pagina 2