Afvalwater van ziekenhuis lozen in open beek... Openbare Werken in de gemeenteraad Permanent sekretariaat dienstbetooneen noodzaak Oproep voor Milieubeurs 1988 Nieuw Leven Met VTB-VAB Erembodegem, Aalst, Denderleeuw naar Walt Disney's World on Ice Kardinaal Daneels in Aalst Blo-ethiek van het beginnend leven 10 - 5.2.1988 - De Voorpost Een ganse reeks openbare werken en aankopen werden met een minimum aan diskussie door de gemeenteraad verleden dinsdag goedgekeurd. Herinrichting kruispunt "De Werf' Door het wegenfonds werd ons een overeen komst voorgelegd met betrekking tot het herinrich- ten van het verkeersknooppunt De Werf te Aalst. De overeenkomst houdt in dat het Wegenfonds zal overgaan tot uitvoering van de werken als opdracht gevend bestuur en alle uitgaven op zich neemt. De stad stelt haar domein ter beschikking voor de uitvoering van de werken en neemt vanaf de voorlopige oplevering alle onderhoudskosten op nieuw ten laste, voor zover deze niet onder de verantwoordelijkheid van de aannemer vallen. Tijdens de uitvoering blijft de stad als wegbeheer- der verantwoordelijk voor de politie van het weg verkeer, veiligheid van het verkeer, openbare ver lichting, winterdienst, uitbatingskosten, gebeurlijke nadelen berokkend aan de aangelanden voor zover deze niet ten laste van de aannemer vallen, inbegre pen de klachten van hinder der aanpalenden wegens moeilijke doorgang tijdens de werken. Herstelling kroonlijsten Huis De Bolle In de gemeenteraad van 6 oktober 1986 werd het ontwerp goedgestemd met een raming van 753.640 fr, BTW inbegrepen. De uitslag van de beperkte aanbesteding dd. 7 december 1987 waarbij slechts 1 bieding werd ingediend noodzaakte tot aanpassing van de raming. Bezetten van vrijgekomen zijgevels Sinds enige jaren wordt een begrotingskrediet voorzien om door afbraak van gebouwen vrijgeko men zijgevels van aanpalende woningen af te wer ken en te cementeren. Op basis van een bestek wordt voorgesteld het principe goed te stemmen om tot deze werken over te gaan. De op de begroting voorziene kredieten bedragen 400.000 fr. Podiumelementen voor Keizershallen Sinds in februari 1985 de nieuwe spektakelzaal van de Keizershallen werd in gebruik genomen, werd gestart met de uitbouw van een podium in grootte aanpasbaar aan de aktiviteit welke moet plaatshebben. Het investeringsprogramma 1988 voorziet 500.000 fr. krediet om over te gaan tot de aankoop van een 50 m2 bijkomende podiumelementen (art. 763/745/51. Aan de Raad wordt voorgesteld het principe van deze aankoop bij onderhandse over eenkomst op basisbestek goed te stemmen. Met deze aankoop zullen er totaliter reeds een 120 m2 podiumelementen zijn aangekocht. Het streefcijfer is te beschikken over een 200 m2 elementen. "Wel licht hadden we liever een dansvloer aangekocht" zegt Hooghuys waarop de burgemeester insinueert of er daartoe een speciale "dansvloerkommissie" moet worden opgericht. Aankoop van zeven containers De buitengewone begroting 1988 voorziet de aankoop van 2 open containers voor de dienst Wegen, 2 open containers voor gebruik in de Keizershallen en 3 gesloten containers voor de Reinigingsdienst. Aan de raad wordt voorgesteld het principe van de aankoop bij een gespecialiseer de firma op basis bestek goed te stemmen. Voorzien krediet: 875.000 fr. BTW 19% inbegrepen. Openbare verlichting Jan Jeliestraat, Ledebaan en Kleistraat Erembodegem Samen met het ondergronds brengen van het L.S.-net wordt voorgesteld om de openbare verlich ting te vernieuwen. De werken omvatten het leve ren en plaatsen van 100 m ondergrondse kabel en het plaatsen van 3 verlichtingstoestellen 70 W waarvan 2 op gevel en 1 op paal. Raming: 150.000 fr. Gracienne Van Nieuwenborgh vraagt dat defekte lampen in de Abeelstraat zouden worden ver vangen. Ledebaan: Het betreft het gedeelte tussen de Bou- dewijnlaan en de Kerrebroekstraat. De werken omvatten het plaatsen van 120 m. ondergrondse kabel. De bestaande toestellen worden gerekupe- reerd. Raming: 120.000 fr. Kleistraat Erembodegem: Samen met de laagspan- ning wordt 1 verlichtingspunt bijgeplaatst. Het betreft een paal van 8,5 meter met een verlichtings toestel voor lagedruknatrium 36 Watt. Voorstel deze 3 werken te gunnen bij onderhandse overeen komst aan de plaatselijke elektriciteitsmaatschappij op basis typebestek Openbare Verlichting. Raming: 100.000 fr. (l.h.) Van 16 tot en met 22 september 1988 organiseert het stadsbestuur van Aalst een leefmilieutentoonstelling met natuurbeurs. Dat initiatief, gegroeid uit de tweejaarlijk se land- en tuinbouw en leefmilieutentoonstelling, is dus oud en toch nieuw. Een tweejaarlijkse land en tuinbouw en leefmilieu tentoonstelling was een van de beleidsopties van het bestuur, waarmee ge start werd in 1984. Ge sterkt door de resultaten en ingaand op een nood aaijj informatie, zoals later duidelijk bleek uit het op zet van het Europees Jaar van het Leefmilieu, werd het initiatief hernomen in 1986. Beide edities, tel kens in september na de jaarbeurs, waren goed voor zowat 15.000 bezoe kers. In september 1988 werd vanzelfsprekend hetzelfde initiatief verwacht. En zo werd het oorspronkelijk initiatief, namelijk voor lichting over leefmilieu problemen en oplossingen door openbare diensten en verenigingen, uitgebreid met twee belangrijke te- ma's: een kommerciële beurs voor natuurvoeding, alternatieve energie, alter natieve geneeskunde, an ders bouwen en wonen, biologische land- en tuin bouw, alternatieven i.v.m. het psychisch milieu enz... en een tentoonstelling van milieutechnologie door producenten, invoerders en promotoren van pre ventieve en curatieve tech- niekers. Dit nieuwe initia tief gaat uit van een holis tische visie en wil zo geïnte greerd mogelijk aantonen dat het echt mogelijk is anders te werken, te leven en te kopen, in die mate dat er eens een echte door braak komt. Daarom doen we via deze weg een bij zonder warme oproep aan alle bedrijven, handela ren, verenigingen en alle organisaties die hoe dan ook een bijdrage menen te kunnen leveren aan de beoogde vernieuwing en zo mogelijk aan het door iedereen noodzakelijk geachte keerpunt. Alle organisaties, be drijven en handelaren die willen meewerken, gelieve zich te melden bij het Stadsbestuur Aalst, dienst Leefmilieu, Grote Markt 3, 9300 Aalst, tel.: 053/ 77.11.11, toestel 253 (tij dens kantooruren, niet op vrijdagnamiddag). Meer dere organisaties deden dat al. De Stedelijke Tech nische Tuinbouwschool Kortrijk, het Technisch Instituut Scheppers Wette- ren en het Hoger Rijksin stituut voor Tuinbouw Melle boden hun mede werking aan voor de groe- j ne omkadering van de beurs, in samenwerking met de stedelijke groen- dienst. Ook de S.V. Flora, de bloemenveiling Aalst, zegde dadelijk haar mede werking toe. Inmiddels wordt een grootse promotiecampag ne op het getouw gezet, beginnend met 5.000 mini- affiches met informatie- kaart op de keerzijde. Op de affiche staat een bootje met het klavertje-vier en het milieumannetje, res- pektievelijk Aalsterse lo- go's van de dienst leefmi lieu en van het Europees Jaar van het Leefmilieu, die samen de nood aange ven om een nieuwe koers te varen. (l.h.) De behandeling van het afvalwater van het nieuw stedelijk ziekenhuis aan de Siesegemlaan gaf aanleiding tot een lange diskussie tussen Danny Denayer en schepen De Maght. Het betreft een overeenkomst van de stad Aalst met het OCMW en met de Vlaamse Waterzuive- ringsmaatschappü die zich beperkt tot het uitvoeren op haar kosten van de nodige rioleringswerken en de daartoe eventueel noodzakelijke onteigeningen. Dat het Permanent Sekretariaat voor Sociaal Dienstbe toon, opgericht op de Sint-Antoniusparochie op initiatief van Theo Van Gijseghem aan een noodzaak voldoet is zonneklaar. In nog maar slechts vijf zitdagen van elk één uurtje in 't Capucientje by de Sint-Antoniuskerk (in gang via de brede inrit en dan achteraan links in een wachtzaaltje dat leidt naar het ontvangkantoor) werden in totaal reeds 33 mensen ontvangen. Dertig van deze "zaken" zijn reeds afgehandeld en drie zijn nog in behande ling. Door hun vele rela ties opgedaan tijdens hun ambtsperiode op hoger echelon hebben deze ge pensioneerden die zowat uit alle sektoren komen hun "entrée" in vele kan toren en kunnen alleszins minstens de behandeling van de zaak bespoedigen. Breed werkingsveld Komen er 23 uit Aalst waarvan "slechts" 8 uit ei gen Sint-Antoniusparo chie, gegadigden zijn ver der afkomstig van aan grenzende gemeenten maar ook van Baasrode, Berlare, Zottegem en Ge- raardsbergen. Er kwam zelfs een Waal opdagen die "van horen zeggen" had vernomen dat in Aalst mannen woonden die dui delijk "de weg wisten". Brede waaier problemen De behandeld^ proble men zijn bovendien zeer divers. Problemen over tewerk stelling, arbeidswetgeving, bouw en verhuur, invalidi teit, werkloosheidsuitke ringen, gezins- en bejaar denhulp, personen en al lerlei jurische en andere betwistingen. Aan 11 van de 33 konden de nodige inlichtingen worden ver strekt. Anderen werden verwezen naar een be voegde dienst of persoon. Voor alle betrokkenen werd het mogelijke ge daan en voor één werd een onderzoek op het getouw gezet om tot een valabele oplossing te geraken. Statuut van het rijkspersoneel Betreffende het bereke nen van de anciënniteit van rijkspersoneel is er een clausule dat er geen vrijwillige onderbreking mag tussenzitten. Dat geldt bovendien ook voor personeel van sommige andere instellingen van openbaar nut. Een konkreet geval: een persoon in openbare dienst in een vlakke loop baan kreeg wegens dienst- anciënniteit een hogere weddeschaal toegewezen. De dame in kwestie kreeg een kind en nam ontslag. Na 17 jaar onderbreking slaagt ze terug in een in gangsexamen, wordt aan geworven en zit terug op dezelfde stoel in dezelfde funktie. Maar dan wel weer aan de aanvangswed- de. Het permanent sekre tariaat wil, in het kader van de herwaardering van het openbaar ambt, een dergelijke situatie verhel pen. Trachten te bekomen dat zelfs na vrijwillige ont slagname de dienstanciën- niteit zou blijven gelden. Gehoopt wordt dat de par lementairen van het arron dissement hun schouders onder dit voorstel willen steken en dat de politieke partijen en de vakbonden zullen willen steunen. (l.h.) In open boek Danny Denayer stelt dat de lozing van afvalwater van het ziekenhuis zal ge beuren in de open Siese- gembeek wat gezien het besmettingsgevaar 'onaan vaardbaar is, o.m. door de aanwezigheid van het rust huis Sint-Job in de nabij heid. Zelfs als de beek zou ingekokerd zijn is deze manier van doen niet lo gisch omdat het afvalwater naar de riolering moet en niet naar een beek. Die mondt inderdaad recht streeks uit in de Dender stroomafwaarts het zuive ringsstation te Hofstade. Voor Denayer moeten de afvalwaters met een ge maal opgepompt worden naar de Merestraat en daar aan een ernstig bacte riologisch onderzoek wor den onderworpen. Die af valwaters zullen inderdaad zwaar belast zijn met pa- thogene kiemen, met af- valprodukten van ^bora- toria, met uitwerpselen en met reinigingsprodukten. Het raadslid vraagt dan ook de verdaging van dit punt. O.C.M.W. Schepen De Maght zegt dat die problematiek met het OCMW werd bespro ken. Het gaat hier om een kontrakt waarbij het OCMW de behandeling van haar afvalwater over draagt aan de Vlaamse Waterzuiveringsmaat schappij. Indien de aan sluiting binnen de twee jaar niet gerealiseerd is, zal het OCMW zelf voor de zuivering moeten instaan. "Dan is er alleszins ge durende twee jaar reëel besmettingsgevaar", zegt Denayer. "Er is maar één oplossing: zelf een water zuiveringsstation bouwen om deze ziektekiemen te neutraliseren". En vooral dat afvalwater goed ge scheiden houden van he melwater. "U brengt de volksgezondheid in het ge drang', zegt Denayer tot de schepen. Ernstig "Het gaat hier om een ernstig probleem", zegt Edgard Hooghuys. "Dat er een septische put is is niet meer dan wettelijk", voegt hij er aan toe wat door De Maght bestreden wordt. "Er zal dan alles zins gedurende twee jaar besmettingsgevaar heer sen", besluit Denayer die er andermaal een lans voor breekt afvalwater en zuiver water gescheiden te houden. Water moet van in het begin gezuiverd worden. Er moet dan ook dadelijk een waterzuive ringsstation komen", be sluit ook Edgard Hoog huys. Maar De Maght zegt dat de termijn van twee jaar de maximale tijdspanne betekent. Er kan veel vroeger worden begon nen. Tegen het komend najaar kan er reeds een oplossing zijn. Uiteraard starten we niet vanuit een j ideale positie, voegt ze j eraan toe. Ook André j Doorns stelt dat er inder- I daad besmettingsgevaar is. Technici en v.z.w. moeten de passende maatregelen voorstellen om daaraan te verhelpen en dan liefst vóór het opstarten van het ziekenhuis. Dal dos- j sier sleept reeds 8 9 jaar aan, zegt Hooghuys, dat riekt naar nalatigheid... Biologen Artsen en biologen heb- ben hier ook hun woordje I te zeggen, zegt Anny Die- I riek. Niet de overheden. Wel de dokters. "Ofwd gooit ge ze gewoon op straat en houdt ziekenhuis j zonder hen...". De door Denayer gevraagde ver daging word verworpen door de meerderheid die ook het punt daarna goed- stemde. De VU zegt neen, de SP onthoudt zich en Dierick zegt dat het dos sier niet rijp is voor beslis sing. (l.h.) Binnen enkele dagen worden twee grote, internationale ijsrevues verwelkomd in Vlaanderen: eerst Holiday on Ice van 9 tot 14 februari in het Sportpaleis te Antwerpen en daarna Walt Disney's World on Ice van 24 tot 29 februari a.s. in de Gentse Expohallen. De voorstellingen van Holiday on Ice waarin Snoopy centraal staat, hebben plaats op dinsdag, donderdag, vrijdag en zaterdag om 20 uur en op woensdag, zaterdag en zondag om 15 uur. De voorstellingen van Walt Disney's World on Ice hebben plaats op zondag, maandag, woensdag, donder dag, vrijdag en zaterdag. Wie wil kan op donderdag 25 februari mee naar de avondvertoning te Sint-Denijs-Westrem, samen met VTB-VAB Aalst, Erembodegem en Denderleeuw, met een speciale bus. Vooraf reserveren! Walt Disney's World on om 19ul5, op vrijdag om Ice is een familiespektakel 16 en 19ul5, op zaterdag van twee en een half uur om 10u30, 14u30 en n.p.v. de 50ste verjaardag 19ul5, op zondag om Donald Duck. Onder 10u30, 14u30 en 18 uur, op c bezetting van 75 ak- maandag om 19ul5. Prij- teurs fungeren een hele zen der plaatsen: 500, 550 reeks van legendarische en 600 fr. Disney-figuren. Zijn op de Voor wie er op donderdag schaats te zien: o.a. Mi- 25 februari bij wil zijn, ckey en Minnie Mouse, organizeren de VTB-VAB Donald en Daisy Duck, afdelingen van Erembode- Pluto, Goofy, Pinocchio, gem, Aalst, Denderleeuw Sneeuwwitje en de Zeven een busuitstap naar de Dwergen... Gentse Expohallen voor De voorstellingen in de een prikje: kaarten aan Flanders Expohallen te 550 fr. of 600 fr, vervoer Sint-Denijs-Westrem heb- met autocar inbegrepen, ben plaats van 24 tot 29 Plaatsreservatie vooraf is februari: op woensdag om echter noodzakelijk: bij 16 en 19ul5, op donderdag Annie De Smet (Wilg straat Erembodegem) tel. 053/77,44.97, bij Geert Van Cleemput (Aalst) tel. 053/78.06.34 of bij Agnes Van Vaerenbergh (Den derleeuw) tel, 053/ 70.45.14. De deelnemers kunnen de bus nemen te Dender leeuw (station) te 18 uur, te Erembodegem (hoek Ninovesteenweg, Keppe- straat) te 18ul0 of te Aalst (rondpunt De Haring) te 18ul5. Tot dan! (D.B.) Kardinaal Daneels zal op woensdag 23 maart om 20 uur komen spreken in het kultureel Centrum 'De Werf' in de Molenstraat dit ter gelegenheid van de opening van dit centrum. Hij zal het hebben over de nieuwe evangelisatie en over de opdrachten van de leken in de kerk en de wereld. Vast en zeker een belang rijke gebeurtenis voor de kerk van Aalst. Alvast te noteren in het agenda. JM Heyman Op zaterdag 5 maart orga niseert de dekanale werk groep 'Geloof en Wereld' een namiddag over de bio- ethische vragen bij het be ginnend leven. Dokter Piet Van Damme, huisarts in Erpe en Professor Paul Schotsmans, directeur van het Centrum voor Bio-me- dische ethiek van de Kato- lieke Universiteit Leuven zullen deze namiddag spreken. De gespreksnamiddag be gint om 14 uur in het Sint- Jozefskollege te Aalst. JM Heyman Emotionele aandoeningen kunnen overwonnen worden! Zeer veel mensen lijden aan emotionele aandoe ningen die moeilijk te defi niëren zijn en waaraan heel weinig te doen is met medikamenten. Het is ook heel moeilijk om een juis te diagnose te stellen. De klachten zijn algemeen be kend zoals allergie, mi graine, hoge bloeddruk, spijsverteringsmoeilijkhe den, rugklachten, hyper ventilatie, slapeloosheid enz. Steeds meer artsen stellen zich de vraag of al deze mensen met emotionele aandoeningen waartoe ook stress en zenuwpro blemen behoren via de huidige geneeskunde be handeld kunnen worden. Ze zijn immers niet ziek, maar ze voelen zich ziek. Eeuwenlang heeft men een scheiding tussen li chaam en geest doorge voerd. Naast het lichame lijke staat het geestelijke, naast het zichtbare, het onzichtbare. In werke lijkheid zijn lichaam en geest een eenheid. Geeste lijke ervaringen voelt men lichamelijk aan en omge keerd. Mensen hebben het vaak heel moeilijk om dat te begrijpen. Ze denken aan het ergste en vergeten dat emotionele aandoeningen zoals stress en zenuwpro blemen op een heel andere manier op te lossen zijn. Emoties zijn gevoelens, In dat woord vinden we het werkwoord «voelen» te rug: iets voelen, iets erva ren, iets gewaarworden, In feite zijn het signalen. Een gevoel van angst is een waarschuwend signaal dat er gevaar is. Wie nu voort durend angstig is, vaak zonder echte reden, zal ook voortdurend een on aangenaam gevoel krijgen door heel zijn lichaam, maar vooral op bepaalde organen zoals de maag of ■de luchtwegen. Eenzaamheid is ook zo'n onaangenaam gevoel. Er zijn twee faktoren die een belangrijke rol spelen bij het overwinnen van emotionele aandoeningen, nl. de juiste voeding en zich leren ontspannen. Beide faktoren staan cen traal in de ontspannings- kursus «Biorelaxatie» waarin aandacht besteed wordt aan zenuwverster- kende voeding en voedsel allergie, maar ook aan ontspanning. Men leert er zich volkomen ontspannen door systematisch te werk te gaan. Men begint met de spieren los te maken, dan de ademhaling, ge dachteloosheid, enz. De eenheid tussen lichaam en geest moet hersteld wor- L den. Emotionele aandoe- j ningen zijn zelf te over- winnen. Een ontspanningskursus Biorelaxatie vindt plaats j Aalst, Kasteel ter Linden (nabij Gentsesteenweg) en start op dinsdag 1 maart '88 van 17 tot 19 u. of van 20 tot 22 uur. Door Ste- faan de Wever, ontspan ningstherapeut. Vraag een gratis folder of inlichtin gen: tel. 054/33.20.46 of 011/35.52.46. Aalst. Schepen Bourlon huldigde de leden van de Aalsterse karateclub en betrok daarbij ook hun echtgenote (al)

De Voorpost | 1988 | | pagina 8