*ti Muziekmaatschappij Hand in Hand Mere: van Dorpsfanfare tot koncerterend gezelschap Indisch-Pakistaanse Tapijt weefkunst in het Kultureel Centrum Affligem 'Gevende Handen' nieuwe single van Kurt Fleming Unieke tentoonstelling mineralen, fossielen, schelpen, sieraden in Affligemse Kultureel Centrum Dansworkshop S.M.I. te Aalst De Voorpost - 5.2.1988 - 11 De terminologie van de dorpsfanfare is aan een snelle evolutie bezig want nu gaat het niet meer om «is 't niet schoon, 't is toch luid» maar om een zeker samenspel, dat een goede uitvoering met veel precisie waarborgt. Het gaat er niet zozeer om het echte koncertgedoe maar meer om het brengen van degelijke bandmuziek die de algeme ne smaak van de luisteraar-leek moet kunnen bevredigen: muziek van een zeker niveau zonder het amateurisme geweld aan te doen. Deze weg is men de laatste tijd hoofdzaak is. vergaard uit lidkaarten en allerlei steun, waren hoofdzakelijk bestemd tot de aankoop van instru menten. Vanaf 1950 tracht men de financiële toestand op te trekken van een dorpsfanfare, het is een dure aangelegenheid en daarom richt men een tra ditionele tombola in maar dan op een speciale manier voor wat de vorm van deze jaren blijkbaar ingesla- Zelfs met een vakman-diri- aktie betreft: «Vrijwilli- noodzakelijkerwijze opge geven. Intussen kwamen andere mogelijkheden zich aan bieden en een renovatie kan men niet omzeilen zo dat ook Hand in Hand hierop een optie nam en met de «eetfestijnen» begon. Tot hun vaste aktiviteiten behoort ook het opluiste ren van het schoolfeest in het Sint-Jozefsinstituut dat vooral als promotie- kontakt beschouwd wordt en wel in die zin dat op die manier jongeren aange trokken worden voor het trommelkorps. Men is dus gen, niet zozeer naar de gent waarover Mere voorbeelden van muziek verenigingen uit de omge- a ge- vergezeld door de spelende en op bierwagens fanfare hopelijk gezeten muzikanten, trek- oorspronkelijke ken door de gemeente Me- lukkig kan beschikken, zal de ving maar veel meer omdat haar de «opleiding» beter wordt funktie blijven uitvoeren re voor een deur aan deur en de amateur toch iets en het niet over een andere lotenverkoop». Ook het meer van zichzelf eist en boeg gooien nu ze al veer- procedee van de toen popu- zijn verwachtingen hoger tig jaar bestaat. Hieraan laire «Vlaamse Kermis- stelt binnen het kader van zou een hele brok geschie- sen» wordt toegepast en de fanfare. Trouwens de denis moeten aan verbon- dank zij nog tal van andere tijd van het "blaas er maar den zijn. Dit is wel zo maar activiteiten kon men, fi- op los» is definitief voorbij zoals het in de meeste ver- nancieel gezien, onbekom- wat niet wil zeggen dat enigingen het geval is, zijn merd de eerste jaren men zich moet gaan meten er weinig archieven be- doorspelen. het- waard, moet veel steunen mondelinge overleve ring en kan men slechts in met beroepsmusici, geen uiteraard ook niet de bedoeling is van een dorps- fanfare maar toch kan een grote trekken het verloop goede kwaliteit de uitvoer- van Hand en Hand schet- ingen niet schaden. In Me- sen. Toch zijn er bepaalde re heeft Hand in Hand dit bronnen achterhaald om de laatste jaren bewezen broksgewijs, voor aanvul- met hun Herfstkoncerten, een groot woord voor een aangename avond die zij ons telkens gebracht heb- ben en waarvan de zeer fare van Mere in 1948 ge- talrijke aanwezigen ten sticht werd. Hierbij, aldus volle genoten hebben. Ook W. De Troyer, steunt men al stapt men af van de «ou- zich hoofdzakelijk op ling vatbaar, tot de aan- vangsperiode terug te gaan en met zekerheid te kunnen zeggen dat de fan- de traditie» toch blijft i de doelstellingen trouw, oud kasboek waarin men tevens de stichter met andere woorden, het meldt. Deze man, Alixis De blijft een groepering die Graeve, zou trouwens ge- zich richt naar het opluis teren van kermissen en an dere feestelijkheden aller- durende jaren de bezieler zijn van wat men noemt muziek van Mere». Toch lei. De dorpsfanfare die dit heeft men de stichters van essentieel punt vergeet de vereniging kunnen ach- kan ook als «dorpsfanfare» terhalen waarbij vastge- vergeten en afgeschreven steld is dat niet alle leden worden want als men te tevens muzikanten v veel naar «specialisatie' gaat verliest men niet al leen de schap i ook een zekere selectie op- Naast A, De Graeve waren er ook zijn broer Henri, zin van het gezel- zoon André die lang zijn zal daarnaast taak overgenomen heeft en pas de laatste jaren inak- gedrongen worden die de tief is. tot de eerste minder of ongeschoolde kanten behoorden ook nog muzikanten de moed zal M. Redant, A. De Swaef, J doen verliezen om voort te Coppens, Theo, René en doen wat een verkeerde in- Omer Van Impe, A. Raes terpretatie van de doelstel- en voorzitter Fr. Renne- lingen zou betekenen. Een boog dorpsfanfare blijft een Een uniform hadden deze amateurgezelschap waar mensen toen niet want de M vrijetijdsbesteding nog al- eerste inkomsten, bijeen acht «Bonte Avonden> Ook al zijn de repetities soms eentonig, toch is er heel wait ontspanning mee gemoeid vooral als men denkt aan de talloze uit stappen die reeds van bij de aanvang georganiseerd werden. Daarbij denkt men in de eerste plaats en in de jaren aan de bierfees ten van Lede die men ging opluisteren, de Breughel- feesten te Wingene en de steeds terugkerende wan- delkoncerten bij gelegen heid van de lokale kermip en andere speciale gele genheden die een dorp te bieden heeft. De fanfare Hand in Hand heeft zich zowel op geestelijk als op burgerlijk vlak ingespan nen om a-politiek zijn me dewerking te verlenen. Na de Vlaamse kermissen en andere opbrengende ak tiviteiten heeft men met dat doel in de jaren zestig lang meegewerkt met de plaatselijke toneelgroep De Merelaar waarbij deze laatste voor opvoeringen van sketches zorgde en de muziekvereniging voor de muzikale omlijsting. Er is steeds een nauwe betrek king geweest tussen deze twee kulturele verenigin gen die in de beste ver standhouding verliep, maar ook deze formule i Wie de muziekvereniging minder gericht op een ma- wil steunen kan trouwens jorettenkorps maar wel op terecht volgende zondag, 7 een drumband die een dub- februari tussen 11 en 20 u. bele funktie kan vervullen, in het Patronaat te Mere. Wat de toekomst betreft or- Maar de fanfare is niet al- ganiseert men op 14 mei tijd op bedeltocht. Als een promotiestoet naar dorpsfanfare willen zij aanleiding van het veertig- steeds een wisselwerking jarig bestaan en ter gele behouden tussen muziek- genheid van het eerste lus maatschappijen en plaat- trum van de vendelgroep selijke bevolking en vaak Uilenspiegel werkt Hand tussen het plaatselijk vere- in Hand mee aan wat zij nigingsleven. Daarom noemen een «Volkskultu- brengt men sinds 1986 reel gerichte Feeststoet» gratis serenades aan jubi- die op 26 juni a.s. door lerende huwelijksparen en heen Mere zal trekken met zelfs aan jubilerende ver- de medewerking van enigingen. In 1987 kon vreemde volkskunstgroe- men starten met een trom- pen. Ook andere kleinere meikorps dat vrijwel uit- aktiviteiten staan op het sluitend uit jongeren sa- programma die soms in sa mengesteld is en dat met- menwerking met een een aan de slag kon dank plaatselijke kulturele vere zij de samenwerking met niging doorgaan. Dit alles de vendelgroep Uilenspie- wijst duidelijk op de brede Erpe-Mere. De muziekvereniging Hand in Hand tijdens een wandelkoncert op de Groendalkermis van Mere in 1984 (jv) toren. Steeds zijn zij tot en men heeft een plaatse medewerking bereid want lijk levende behoefde naar het bestuur is er van over tuigd dat geen enkele vere- ken bij het dorpsgebeuren, niging kan glanzen zon- weten op te lossen, zonder der de medewerking van daarbij de muziekmaat- anderen. Dit blijkt over- schappij haar taak te ont- duidelijk uit hun besluit- nemen dat zij een deel trekking: «Veertig jaar ge- volkscultuur brengt, niet schiedenis brengt met zich alleen binnen de gemeen- mee dat er heel wat door- tegrenzen maar ook ver schuivingen zijn gebeurd, daarbuiten». Daar steekt Veertig jaar geschiedenis juist de essentie voor alle heeft ons daarenboven ge- verenigingen geldig: de huidige impulsen waar over Hand in Hand tegen- eigen fanfare, betrok- woordig beschikt zal het v>" J 1 nog lang duren eer er een kruis over gemaakt wordt. Met een voorzitter als Cy- riel Tillon en een dirigent als Et. Baert, omgeven door een schare entoesias- te muzikanten is de dorps fanfare «'t muziek van Me re» nog vele jaren be schoren. gel Erpe-Mere, een initia- visie van de vereniging die leerd dat niet alle jaren leefbaarheid in stand hou- tief dat vermeldenswaardi ge vruohten afwerpt. zeker niet teruggetrokken leeft in een eigen ivoren even rimpelloos zijn verlo- den om niet in de anonimi- pen, maar zij zijn geleefd teit te verzinken maar met wikkelde zich vooral bij de nomadenvolken en de woestijnbewoners en dien- de (ook nu nog) als vloer- ring, tafel en bed, zelfs als... tent... Omstreeks 1500-1600 be leefde de Perzische tapijt kennis een geweldige bloei. knoopt tapijt - vervaar digd in het grote gebied dat zich uitstrekt vanaf de Balkan in Z.O.-Europa tot Turkije (Anatolië), In Taverne Het Hofken aan de Gentse Steenweg Berliner Philharmoniker had de voorstelling plaats van de nieuwe single in Berlijn onder de des van tenor Kurt Fleming. Kurt Fleming, eens kundige leiding van Her- geliefd zanger in de Scala van Milaan, later in de bert von Karajan. Verder Verenigde Staten aan het werk om nadien in de bracht Kurt Fleming een anonimiteit verzeild te raken. langspeelplaat op de De single "Gevende Handen" wordt nitgegeven Hif'beh'Sdè voor een minder-vallde. Het resultaat van samen- ook een goudm plaat met werking tussen kunstenaar-glasraammaker Golden Songs by Kurt Fle- Maurice Nevens, voordrachtkunstenaar Hilde ming. Op deze plaat zingt Van Capellen en Kurt Fleming. hij onder meer Granada, Ave Maria van Bach-Gou- Kurt Fleming verhaalt Ronde van Frankrijk als nod. Romance de Nadir ons op zijn eigen vlotte ma- wielrenner. (uit de Parelvissers van G. nier zijn karrière. Eén van Kurt Fleming zong in Bizet), Che Gelida uit La de hoogtepunten was na- Aida van Verdi, 11 Trovato- Bohème van Puccini en tuurlijk het optreden in de re, La Tosca en La Travia- Dein ist mein ganzes Herz Scala van Milaan. Als zan- ta. In 1985, meer bepaald uit het Land van de Glim- ger daar kunnen optreden op 8 mei, beleefde hij het lach van F. Lehar Na het 'is' i"' '°°P- eouden Van zaterdag 6 februari tot en met zondag 6 Van zaterdag 6 februari 1988 tot en met zondag nen» en «kleuren» binnen goplanten, afkomstig van 14 februari krijgen de zalen B van het Kultureel de verschillende tapijtge- Indonesië. Zwart is de na- Centrum Affligem eens een ander uitzicht: geen bieden enigszins vastlig- tuurlijke kleur van scha- schilderijen aan de wanden, want nu wordt de g?.n- er £een twee ta" Pen wordt verkregen ruimte met een rijke kollektie Indisch-Pakistaan- P*)*6" el" door de aanwending van se tapijten gevuld Ze zijn hoofdzakeliik afkoms- afir j at 1S juist de galappels, enz... tig uit Uttar Pradesh (India) «charme, die van de hand- De wijze van het weven van „ailv J geknoopte tapijten tapijten is praktisch overal Deze unieke verkooptentoonstelling - een droom- uitgaat. gelijk. De knopen verschü- wereld van Oosterse schoonheid! - is toegankelijk Wol - eerst geschoren, len echter, ook hun aantal, op zaterdag van 14u30 tot 17 uur, op zondag van dan gekamd en gespon- In het Oosten worden voor- 11 tot 12 u en van 14u30 tot 20 uur, op andere nen is het beste mate- namelijk 2 knoopsoorten dagen op aanvraag (053/66.70.25). riaal om tapijten van te gebruikt, de Ghiordes- knopen. Ook katoen knoop (in het Westelijk Het tapijt, het oudste meu- Baloetjistan (nu Pakistan), vooral verbouwd in India deel van de Orient) en de bel van de mensheid, ont- een gedeelte van Indië, en Iran wordt gebruikt. Senné-knoop (in het Ooste- Turkmenistan (Turkistan) 00^ de uit China af- lijk deel), en China als een vorste- komstige zijde moet als ta- Voor heel mooie en moeilij- lijk geschenk beschouwd, pijtmateriaal worden ge- ke tapijttekeningen (de- Het duurde echter tot het noemd- De kunst van het signs) wordt er door erva- einde van de vorige eeuw verven is een belangrijke ren tekenaars een «draai- voordat Oosterse tapijten voorwaarde voor de schep- boek» van het tapijt uitge- in bredere kringen bekend Pb^ST van een mooi tapijt, tekend, waarop het aantal en gewaardeerd werden. *s 6611 ruime keuze aan knopen en de kleuren aan- De mystiek van het Oosten kleurstoffen, zowel na- geduid zijn. In andere ge- weerspiegelt zich in de pa- tuurlijke als synthetische vallen wordt het patroon tronen en symbolen van fauiline-kleurstof, ontdekt eerst met kleur ingetekend Zoals vroeger, wordt tot op deze tapijten. De smaak, in 1856)- Rode kleuren, die op geruit papier. Elke ruit heden een Oosters handge- zeer sterk aan traditie ge- het meest verwerkt wor- stelt dan een knoop voor bonden, komt tot uiting in den- worden getrokken uit en de gekleurde weefkaart de materialen en kleuren, bepaalde wortels van 3 tot dient dan als basis voor het terwijl de honderdduizen- 6 jaar oude planten. Geel werk van de wever den knopen getuigen van trekt men uit de stengels, een bijna onvoorstelbare ij- bloemen en bladeren van Na de afwerking wordt ie der tapijt tenslotte nog ge schoren, gewassen en ein delijk gedroogd in de zon: een laatste test op de kleur vastheid. De tapijten die de komende dagen in het Kultureel Centrum Affligem ten toongesteld en ook aange kocht kunnen worden, zijn hoofdzakelijk afkom stig van Uttar Pradesh (In dia). De tapijten uit deze streek zijn van de beste ter wereld, omwille van hun slijtvastheid en hun ge schiktheid voor druk be loop. Ook bevatten zij een betrekkelijk grote hoeveel heid lanoline, een vuilaf- stotend element, dat men kan vaststellen door met de vlakke hand over het tapijt te wrijven. Een uitzonderlijke ten toonstelling, een droom wereld van Oosterse schoonheid... Alvast een bezoek overwaard! (De Bruvn) Noord-Afrika, Kaukasus, ver en handigheid. de resedaplant. Blauw Iran (het vroegere Perzië), Hoewel «typen», «patro- wordt verkregen uit indi- In de gymzaal van het wijn, Sint-Maartensinstituut is land, zowel zaterdag als rijk, in Frankrijk, Ier- Duitsland, Oosten- Zwitserland, Dene met het winnen van de baan. Een optreden met de plaat werd de zwarte schijf ook OD cassette onp-^ maart- °P zaterdag van 14.30 tot 17 u, op zondag nomen van H tot 12 u en van 14.30 tot 20 u, in de week op afspraak, loopt in de zalen A van het Kultureel Namens Gilbert O'Sulli- Centrum Affligem een merkwaardige tentoon- van werd hij uitgenodigd stelling, waarin de schoonheid van de natuur door de Engelse ambassa- sterk tot uiting komt: Naturalia II. De openstel- treden teTXgeT S heef' plaa" °P vriidaK 5 ,ebruari te 20 Vlaams-nationalist hield Kurt Fleming ook een plei- De initiatiefnemers van de- dan bloedkoraal genoemd, dooi om onze eigen Vlaam- ze nnieke tentoonstelling die afkomstig is van som- se muziek meer aan bod te willen de bezoekers niet al- mige soorten koraaldie- laten komen. Kurt wijst leen de gelegenheid bieden ren, veelal na chemische erop dat we als Vlamingen even door te dringen in de omzettingen die de hard- over heel wat mooie parti- boeiende wereld van de heid hebben verhoogd, turen beschikken. Om er geologie en de mineraio- «(Mineralen» zijn natuur- maar enkele op te noemen: Op de Purp'ren Hei" van Preud'homme, Marietje van Niemeghen van Jan Blockx... woendag dansworkshop marken, Noord-Italië, onder leiding van Francine Noorwegen, Zweden, De Veylder (klassiek-jazz U.S.A., Polen, Zuid-Afri- en koreografie) in samen- ka en Spanje, werking met Marie Ron- Zij realiseerde het to- dot (lid van Ballets Mo- taaispektakel "De IJsland- suite" en in 1977 startte ze met een dansklas in het diamant, robijn (rood), saf- dernes de Quebec) fier (blauw) en smaragd Francine D'Haeseleer- (groen). Sierstenen of half- De Veylder studeerde Sint-Maartensinstituut edelstenen zijn ook edel- klassiek ballet bij Jeanne Aalst. De bedoeling van stenen, om dikwijls volko- Brabants, Lydia Chagoll, de dansworkshop is da- n Greta Li«<z, Martel Sar- mes, heren en kinderen zeltouïer dan deToa™ Daniel Umbot (M. van elke leeftijd en niveau baarder soorten. We no- BeJart) en het echtpaar een goede klassieke ballet- teerden amethist (violet), vaucher (Frankrijk). Ze scholing te geven met onyx (verschillende kleu- studeerde modern dance daarnaast mogelijkheid tot ren in concentrische la- bij Larry Richardson jazzdans, modern dance, gen), agaat (eveneens veel- (USA), Georges Tugdual lichamelijke expressie enz. kleurig, soms met mosach- (Fr.), jazz-dance bij Va- - slrendf1Urtje8)' °Paal (i"" n0yC Aikens (USA), Nor- jiogie en ae mineraio- «Mineralen» zijn natuur- «Fossielen» zijn overblijf- 4^.^ ~~TL~ ,J,Ci" 0-j, maar ook willen ze verbindingen, niet alleen selen van planten en die- j fessioneel bij Ballets Mo- hiermede de schoonheid vaste, anorganische maar ren uit 6011 vroeger geolo- Lynn bimonson dernes de Quebec, heeft gisch tijdvak, meestalver- (USA), tap-dance bij Ka- Marie Rondot (Ballets Modernes de Quebec-Ca nada) danste vijf jaar pro van de natuur in het bereik ook organisohe. Natuurlij' iedereen brengen. Een ke kombinaties van mine- steend (of in versteende ren Rabinowitz (Engï.) en afdruk). Spaanse dans bij Lutice de gamma koralen, schelpen, ralen heten gesteenten. edelstenen, fossielen, in- Het zijn alle in de natuur Met dit alles kan men zoal Luz (Fr.). Fleming duldt het dan sekten, sieraden op basis voorkomende en daarin 4116 kanten uit. Bijvoor- jn de USA Jazzdance ook niet verder dat onze van natuurelementen kun- gevormde stoffen die ho- beeld verzamelen, als de- Vlaamse opera geen van nen en worden aange- mogeen een bepaalde che- koratie gebruiken in de onze Vlaamse komponis- kocht. Ze zijn afkomstig mische samenstelling heb- woning, als geschenk aan- ten aan bod laat komen, uit Mexico, Verenigde Sta- ben en m de meeste geval- Verder wijst hij erop dat ten, Brazilië, Peru enz... len kristalstruktuur bezit- het als Vlaamse zanger «Koraal» is een term die in ten. «Edelstenen zijn mine- vrij moeilijk is om in eigen de eerste plaats gebruikt ralen die over het alge- ders, asbakken, penhou- land aan de bak te komen, wordt ter aanduiding van meen hard en zeldzaam ders, armbanden. Zelf was hij nooit sant in het gesteente waaruit ko- zijn en gezocht zijn om Men kan ze one W1, KUiDmucu eigen land. Misschien raalriffen bestaan, opge- hun kleur en schittering naar hardheid, soortgelijk Alkuone en viif iaar hii komt daar binnenkort ver- bouwd uit de resten van In de natuur vindt men gewicht, splijting, licht- iainstprr,t,n Vridnn vJ andering in. Een talent als koraaldieren en, in minde- enkel het ruwe materiaal;, breking, optische eigen- ..I Kurt Fleming moet ook re mate, van andere koral- de schoonheid van edelste- schappen... Het zijn soms reogratieen van naar wer- hier aan bod kunnen logene (koraalvormende) nen komt pas te voorschijn pronkstukken voor kies- den opgevoerd op het komen. organismen. Voorts is «ko- als zij op de juiste wijze keurige investeerders. A.N.Z.,^ ter gelegenheid vijf jaar ervaring als lera res Modern Dance in Ca nada en deed toernees in de Europese landen en al le staten van Noord-Ame- rika. Verdere inlichtingen aangaande de danswork shop SMI kan men beko men bij D'Haeseleer, tel.: koratie gebruiken in de Stf ^ew- woning, als geschenk aan- P' Move- bieden Mineralen kun- men* Centre m Boston en nen verwerkt worden in Jeannet Neill Dance Stu- halssnoeren, boekenstaan- dio eveneens in Boston. Francine De Veylder 053/70.15.41. Danswork- werkte zeven jaar als ko- shop S.M.I. is open op reografc bij kunstgroep woensdag vanaf 17u30 tot 19u30 (klassiek), vanaf 19u30 (jazzdans) en op za terdag vanaf 10u30 (klas siek) J.M. Heyman raai» de naam van een geslepen'en gepolijst zijn. En... A thing of beauty, siersteen, meestal rood en Het kostbaarst zijn wel: a joy for ever! D.B. van het 25 jaar ambtsjubi leum voor Koning Boude-

De Voorpost | 1988 | | pagina 9