Memoires van de karnavalfamilie De Boitselier Karnaval Aalst nu toch live op de beeldbuis Géén kommissies voor Dolores Baita Wordt de Ajuinboer vereeuwigd? De Werf» opent op zaterdag 5 maart Jonge Kamer Aalst met welsprekendheidstornooi Gasthof TER VAERENT Volgegooide Molenbeek zorgt voor waterellende De Voorpost - 12.2.1988 - 5 een imitatie van Tom Manders of Dorus. Aalst. Yvan De Boitselier "In 1988 zal in Aalst voor de 60e maal de kamavalstoet door de straten van Aalst trekken. Het feestkomitee en ook het stadsbestuur spreken er van om dit jaar een nieuwe reus, een typische Voil Jeannet, te laten ontwer pen en in de toekomst de verschillende karnavalisten als Fons Singelijn, Major Cans, Kindeke Baba, de Ajuin- boer... Wie in dit lijstje nog niet voorkomt is Frans De Boitselier, Keizer Fransky I, de eerste karnavalkeizer van Aalst, en dat doet pyn, zeker als men weet wat die man voor onze vastenavond over had." Aan het woord is Jean- Paul De Boitselier, zelf karnavalprins en zoon van Frans. Wij van onze kant von den het opportuun om de ze gelegenheid eens te baat te nemen en de fami lie De Boitselier, een naam in de karnavalwe- reld, even in het daglicht te plaatsen. Keizer Fransky Vader Frans De Boitse lier was reeds voor de oor log als karnavalist aktief. Samen met zijn vriend Ro bert Renoncourt, alias Ka- kalaki, die in Aalst een winkel met karnavalarti- kelen uitbaatte, kwam hij op de idee om een prins aan te stellen in Aalst. Als eerste in de rij werd Kaka- laki aangesteld. Het jaar nadien, we noteren 1954, werd er een verkiezing van prins Karnaval'van Aalst georganiseerd. Het was de groep RITA, een organi satie voor politieke gevan genen, die ervoor instond. Een van de leden was o.a. Gustaaf De Strobbeleir. Frans De Boitselier ging met de titel lopen. Dat deed hij drie jaar na me kaar. Het was ook in die tijd dat wijlen Albert Ver- bestel, den Ajuinboer, aan de verkiezing deelnam. In 1956 werd Fransky aangesteld als keizer, titel die hij droeg tot in 1962 wanneer hij overleed na een fatale ziekte. Fransky was ook de man die het hart op de juiste plaats droeg. Als peter van de verlaten kinderen in Asse ging hij jaarlijks in alle fabrieken uit de omge ving schoenen, kleding, eten, speelgoed enz. bede len. In die tijd bestonden er voor dergelijke initiatie ven nog geen staatssubsi dies, maar een vrijwilliger als Frans zorgde zelf wel voor het nodige. Fransky dus karnavalist, maar ook mens die oog had voor andermans pro blemen. Jean-Paul De Boitselier Praten over zichzelf vindt Jean-Paul moeilijk. "Ik durf wel te stellen dat we thuis reeds van in de wieg met karnaval gekon- fronteerd werden. In onze familie moest het ook geen karnaval zijn om karnaval te vieren, de minste gele genheid kon hiervoor in aanmerking komen. Ja renlang liep ik ook in de kamavalstoet mee," In 1967 werd hij prins Karnaval van Aalst en hij zou dat nogmaals over doen in 1970, Jean-Paul is ook de eerste Aalstenaar die een eigen karnaval- plaat op de markt bracht. "Oilsjteneere zemmen". Het werd meteen een kar- navalschlager die tot op heden nog steeds gedraaid wordt. Andere bekende singles van Jean-Paul zijn De Rozen Bril, Raldege- da, De Wonderbril, Het Stroeimezieksken... Jean- Paul is nog steeds aktief bezig met karnaval. Zo is hij o.a. lid van het organi serend komitee, het feest komitee. Yvan De Boitselier Komen we dan bij de zoon van Jean-Paul: Yvan. Hij is reeds in Aalst een bekende geworden voor zijn playback-optreden en imitaties van o.m. Dorus. Verder is hij een indivi dueel karnavalist, die graag oningeschreven op stapt in de stoet, maar toch steeds voor spirit kan zorgen. Verder is hij een lolbroek voor al zijn ka meraden. Met Yvan in de buurt wordt er zeker gela chen. Ook hij zou graag mee dingen naar de titel van Aalst. Yvan, een volleerd entertainer. Aalst. Keizer Franky in gezelschap van de ondertussen al overleden Prins Marcel. Aalsterse karnavalprins. Helaas moet hij dit nog even uitstellen omwille van zijn drukke beroeps bezigheden. Yvan werkt immers in de horecasektor en dan ben je weinig weekends vrij. Hopelijk doet hij eens mee en kan hij de zo fel begeerde titel halen zodat Aalst zijn eerste karnaval- driegeslacht heeft. Als grapje kunnen we er nog aan toevoegen dat Yvan regelmatig gezien wordt met de dochter van Keizer Kamiel Sergant. Zit er dan misschien een viergeslacht in voor de verre toekomst? JM Heyman Op initiatief van oud-burgemeester Marcel De Bisschop willen de Draeckenieren, zotskappen in het kwadraat, aan de karnavalstad bij uitstek Aalst een monument bezorgen. Bert Verbestel, de Ajuin- boer, zal vereeuwigd worden naar een ontwerp van Raymond Vernaeve. Tijdens wereldoorlog I te Aalst geboren groeide Bert er op als werkmanskind en werd een man met een hart van goud. De «Hoge Vesten» hebben alleszins aan hem heel wat te danken. Hij was inderdaad de ziel van hun kermis die van start ging in een typisch rode wijk met een openluchtmis begeleid door de socialistische harmo nie «Hand aan Hand». In openlucht aan dekameter- lange tafels geserveerde gebakken haring met aard appelen in de schil en de unieke boegiekeskoers in nachtgewaad waren zowat de uitschieters en visite kaartjes van «zijn kermis». Op geen enkele ludieke gebeurtenis ontbrak Bert Verbestel waar hij zijn gouden ajuintjes (gekweekt in eigen tuin en met uiterste zorg verkoopsklaar gemaakt) aan de man bracht om de kosten van de kermis op te vangen en vooral voor allerhande humanitaire doeleinden. Grapjas van het zuiverste allooi deed hij zich eens voor als kaartjesknipper op de trein naar Aalst en verkocht ondertussen lustig tientallen ajuintjes. Zelfs in de hoofdstad was hij op bepaalde momen ten paraat want het Brussels «Manneke Pis» pronk te er af en toe in «Ajuinboertenue». Hopelijk kan het beeld dat momenteel nog in klei-vorm is spoedig gerealiseerd worden. Daartoe is echter ook uw deelname in de kosten via een milde gift noodzake lijk. U kan ook desgewenst lid worden van het op te richten organiserend komitee. De twee vorige halve mislukkingen ten spyt, komt de Aalsterse kamavalstoet, de 60' kavalkade in de rij, live op de beeldbuis. Overmorgen, zondag 14 februari dus, kan u vanaf 14.15 u. afstemmen op BRT 1 voor een live verslag van deze folkloristische gebeurtenis, die de Aalst. Jean-Paul in aktie bij het uitbrengen van zijn reputatie van Aalst nog meer glans zou moeten bijzetten. karnavalplaat in 1987. Vorige keren, in 1978 en van kijkers die met de voe- 1982, werd het eerder een ten stonden te trappelen, halve mislukking. BRT- Naarmate mensen zijn niet steeds van de makkelijkste en vaak veeleisend. Misver standen tussen de organi satoren, in casu het Feest komitee en de BRT-opna- meploeg, leidden tot ver tragingen, zodat groepen ergens af en aan een kwar tier gewoon stilstonden. Tot de eigen grote ergernis en de nog grotere ergernis de namiddag vorderde, verminderde het nodige daglicht voor kleuropnamen en hielden de BRT-mensen het voor bekeken.'Ze haakten af. Nu is de stoet opgesteld in stijgende volgorde, want men impliceerde dat de «kleinere» groepen wél, maar de «grotere» niet op de buis kwamen en de kij ker een vertekend beeld van de stoet kreeg. Kompromis Nu zou echter een water dicht kompromis tussen organisatoren en BRT- personeel zijn uitgewerkt. Er zal vroeger vertrokken worden zodat de uitzen dingen kunnen beginnen vanaf 14.15 u. Het par koers was reeds eerder in gekort doch voor de BRT speelt dat geen rol, want de opnamen zullen niet meer worden gemaakt op de Grote Markt, bij de ontbinding van de stoet, maar aan het Stations plein, bij bijna het begin van de stoet. Voor kommentaar zorgt Luk Vandeput, vanop een balkonnetje van Hotel At lanta. De BRT-camera's staan opgesteld in de Vooruitgangstraat, de straat tussen de Majoor Glaser- en de Stations straat. De groepen komen op het Stationsplein vanuit de Albert Liénartstraat, draaien omheen het plein en verlaten het via de Sta tionstraat. Op het Sta tionsplein zelf wordt het publiek achter dranghek kens gehouden. Op de Grote Markt zelf zorgt dan Jean-Paul De Boitselier, ex-prins, voor de nodige kommentaar. Duimen nu, voor goed weer. Hopelijk wordt de derde keer nu de goede keer. LH Aalst. Keizer Franky I Na ruim 20 jaar wordt op zaterdag 5 maart te Aalst het kultureel centrum «De Werf» plechtig geopend. Dit met als slogan: «Haal de muze van haar voetstuk, breng ze naar De Werf». Programma: 10.30 uur: Feestzitting met toespraken door de heer M. De Kerpel, Burgemeester; mev. A. De Maght-Aelbrecht, Schepen van Openbare Werken en Ruimtelijke Ordening; mev. Chr. Lievens- Borms, Schepen van Onderwijs en Cultuur; de gemeenschapsminister van Cultuur. De plechtigheid wordt opgeluisterd door de Stede lijke Academie voor Muziek, Ballet en Toneel. 12.00 uur: Vernissage van de tentoonstelling Paul Van den Abeele. Aansluitend receptie op de tonen van het «Belle Epoque Ensemble». 14.00 uur: Jeugdnamiddag. Een waaier van aktivi- teiten met o.a. het Stadspoppentheater, Theater Stekelbees en Frank Dingenen. 19.00 uur: Avondprogramma. Optocht van het stadhuis naar De Werf. Aalsters Podium: een totaalspektakel met lokale artiesten. Alle spektakels in video-circuit. Voor nadere inlichtingen: bel 053/76.13.11. LH Zoals trouwens ieder jaar organiseert de Jonge Kamer Aalst haar jaarlijks welsprekendheidstornooi. Een ge beuren dat in het verleden zich steeds op ruim sukses mocht verheugen. Jongeren geboren tussen 1.1/69 cn 31.12.'70 krygen er een kans om hun verbaal uitdrukkingsvermogen over een bepaald onderwerp te demonstreren. «Een nieuwe wereld met provinciaal tornooi te de Derde Wereld» is een Gent en provinciale fina- mondiaal tema met een listen belanden uiteinde- boeiende dimensie. Een lijk in de nationale eind- aktueel tema waarbij 17- strijd te Kortrijk. en 18-jarigen hun visie De wedstrijd te Aalst kunnen naar voor brengen spreidt zich over twee da- over de toekomstige evo- gen: maandag 29 februari lutie van de wereldproble- en vrijdag 4 maart, telkens matiek en de wijze waarop in de lokalen van de Gene- dc Derde Wereld daarin rale Bank, Kwalestraat 94 geïntegreerd kan worden, te Nieuwerkerken. Aan deze wedstrijd zijn Belanghebbenden kunnen andermaal prachtige prij- voor verdere informatie zen verbonden met o.m. en/of voor inschrijven te- een pocket-computer en rechte bij Wilfried Van een minitrip naar Londen. Rossen, Advokaat de Ba- Laurcaten van deze wed- ckerstraat 71, te 9430 Den- strijd kunnen daarenbo- derhoutem - Haaltert. Tel. ven doorstoten naar het 054-33.08.54. f ii Gemeenteraadslid Baita Dolores, door de SP ge schorst tot na de komende gemeenteraadsverkiezin gen, zetelt sedertdien als onafhankelijke. Ze zit trouwens vlakbij Anny Dierick die als ex-VU het eveneens op haar eentje runt. Laatstgenoemde am bieerde geen «kommissie lidmaatschap» wat goed is voor degelijke zitpennin- gen. Baita die «haar» kommissies ontnomen werd door «haar partij» verzocht nu in de jongste gemeenteraadszitting drie bezoldigde kommissies toegewezen te krijgen. Bij voorkeur «verkeer», «openbare werken» -ruim telijke ordening» en «huis vesting - leefmilieu - grondbeleid». Het raadslid stelt dat na de gemeenteraadsbeslissing van 1 september 1987 over de toewijzing van de be zoldigde gemeenteraads- kommissics een toestand is ontstaan die ze noch om principiële noch om finan ciële redenen kan aanvaar den. Ze kan er zich niet mee verzoenen dat enkel aan haar het recht op be zoldigde kommissies werd ontzegd. Ze stelt dat de uitoefening van haar ge meenteraadsmandaat haar geld kost. Als gedeeltelijk zelfstandige betekenen de uren aan gemeentezaken besteed inderdaad in komensderving. Ze vraagt dan ook dat de ongelijk heid ontstaan na haar schorsing - zou ongedaan worden gemaakt. Edgard Hooghuys, SP- fraktieleider, wees er ech ter op dat dit een per soonsgebonden materie is die enkel in de besloten vergadering aan bod kan komen. Iets wat Baita ont kent want ze wil de recht zetting ook om persoonlij ke redenen. Als de naam «Hooghuys» dan toch uit haar mond valt protesteert deze heftig en komt het tot een verbale schermutse ling tussen Baita, Hoog huys en de burgemeester die haar het woord ont neemt en het punt verwijst naar de besloten vergade ring niet zonder hevig pro test van Baita. In de besloten vergadering werden de gevraagde kommissies haar echter evenmin toegestaan. Het geheel speelt rond het woord «fraktie». Elke fraktie heeft recht op kom missies. Of één persoon op zich zelf een «fraktie» vormt is de kernvraag. LH Heiberg 71, 9310 LEDE Tel. 053/80.38.69 Prima dagschotel van maandag tot vrijdag Elke week een verzorgde zondagsmenu S 80.38.69 Voortdurende regenval veroorzaakt zowat overal wate roverlast. Vooral dan voor wie woont in de nabijheid van een beek die praktisch dichtgegooid is zoals de Molenbeek te Hofstade bij de Oude Dendermondse- steenweg. De miserie begon toen deze beek die door een drassige weide liep werd overwelfd nadat ze in rioolbuizen werd opgevan gen. Het was inderdaad de bedoeling deze weide als bouwgrond te valoriseren. De beek mondde via buizen uit aan de overkant van de straat waar nog enkele buizen werden ge legd doch daarna liet men het water de vrije loop. Niet zo erg ware het niet dat allerlei afval, resten van beton, specie van as falt en ander dergelijk af braakmateriaal in de beek belandden. Dat bij derge lijke onaanvaardbare in greep de buren waterover last krijgen is geen wonder. Mensen in wiens kelder al sinds een halve eeuw geen water kwam worden nu met wateroverlast ge- konfronteerd. Een elektri- citeitskabine geïnstalleerd in de kelder van een ap partementsgebouw moet zelfs regelmatig worden uitgepompt. Buren namen het niet en stichtten een buurtko- mité. Er was wel reeds een gesprek met schepen An- dré Doorns doch het gaat hier over een provinciale beek. Het buurtkomité wil zich dan ook tot de provin ciale overheid wenden om aan deze toestand, waarbij ze naast last en schade ook nog nodeloos op kosten worden gejaagd, te ver helpen. (l.h.) De Vlaamse Club voor kun sten, wetenschappen en lette ren uit Brussel organizeert een kursiefjeswedstrijd in het kader van haar 65-jarig be staan. Er worden drie prijzen voorzien en verschillende aanmoedigingsprijzen. Tot 30 juni 1988 kunnen belangstel lenden een nog niet eerder gepubliceerd kursiefje sturen naar de heer P. Kerremans. Sekretaris Vlaamse Club, Lenteklokjeslaan 57 te 1020 Brussel. Van 25 februari tot 6 maart heeft in Brussel Batibouw 88 plaats, het internationaal sa lon van het gebouw, de ver bouwing en de binnenhuisin richting. Er zullen 900 ekspo- zanten zijn die hun produkten te kijk stellen.

De Voorpost | 1988 | | pagina 5