1 Vierde Belforthappening op Europees niveau te Aalst Beiaardier De Smedt en koperensemble «Religioso»: een uitdaging De Voorpost - 4.3.1988 - 11 Aalst. Michel Terrioun aan het werk op vibrafoon. Van donderdag 11 tot en met zondag 14 maart staat in de Dirk Martensste- de de gitaar centraal. De vierde Belforthappening wordt er inderdaad een evenement dat niet alleen deelnemers uit de ons omringende landen naar Aalst trekt doch ook uit Zwitserland, Oostenrijk, Zweden en Finland. Mensen die ondergebracht worden in Aalsterse hotels of wie het modester wil doen kan terecht in de abdijhoeve te Affligem. Als men het aantal leerlingen kent die alleen al in Aalst aan de muziekaka- demie gitaar studeren merkt men vlug dat dit instrument «in» is. Vernieuwen De organisatoren, en dat zijn de mensen van vzw Gitaarkrant, blijven geen f a platgereden paden betre- JÉË den doch kijken uit naar fe; jEil innovatie. Nieuwe geves- P mC areWjijBB brengen maar tevens uit- lÉlllip^ IpPlF kijken naar beloftevolle Jt JÊÊK m jongeren met toekomst. if Dat er in de regio voor de jT JÉ - gitaar belangstelling be- m staat is duidelijk te mer- ken aan het feit dat een l|||J A. gitarenensemble kan op- sJr X treden met leerlingen van de muziekakademies van de streek en met een bezet ting van zowat 40 gitaris ten waarvan de leeftijd schommelt tussen 8 en ruim 60 jaar. Bij de opening van De Werf taren plaatsvinden. Deze demonstraties worden uit gevoerd door professionele gitaristen en laureaten van onze nationale gitaar wedstrijd voor de jeugd '87 - Kiwanisprijs 1987. Plaats en uurschema van deze demonstraties zullen in de tentoonstellings ruimte kenbaar gemaakt worden. - Workshop in het Belfort. 27.2.1988-12.3.1988, Internationale gitaar- bouwcursus door José Ro manillos Onder leiding van José Ro- manillos wordt aan een se- lectiegroep van internatio nale gitaarbouwers de ver schillende aspecten en me thoden van gitaarbouwen aangeleerd. Praktisch Deze hele organisatie kwam tot stand door vzw Gitaarkrant m.m.v. het stadsbestuur, het Dirk Martenskomitee en een aantal sponsors. Reserveren kan in het Eel- AahL Rolani D em Uasskk pfa j fort tijdens de kantooru- h afkomst ren via 053/77.11.11, toe- ajMmst. stel 240. uitgezonderd voor het Fla- of via 053/66.32.84, 053/ Toegang kost voor de kon- mencofestival. 77.20.92, 054/32 14 47 of certen 250 fr. 10% korting Nadere informatie: Boude- 02/396.12.51 voor CJP en plus 3 pas wijnlaan 62 te 9300 Aalst LH Aalst. Ignacio Rodes. Aalst. Stadsbeiaardier Pierre De Smedt aan het werk in zijn belforttoren(a). Morgen zaterdag 5 maart te 18 u. kan U ter gelegenheid van de opening van De Werf een unieke muzikale gebeurtenis meemaken. U hoort er de première voor ons land van de bewerking door de Nederlandse beiaardier Wim Franken van Moussorgsky's «Beelden uit een tentoonstelling» uitgevoerd door koperensemble «Religioso» met drie trompetten, 1 hoorn, 3 bazuinen, 1 tuba en 1 bastuba samen met stadsbeiaardier Petro De Smedt, beiaardier zowel te Dendermonde als te Aalst. Moussorgsky trachtte na een bezoek aan de tentoon stelling van werken van Victor Hartmann diens doeken te beschrijven en niet in de eerste plaats de impressies die hij bij het zien ervan onderging. De beschrijvingen zijn duide lijk het resultaat van objektieve observatie. Het wordt dan ook een niet te missen muzikaal evene ment op hoog niveau. U hoort promenades, het oude kasteel, de Tuilerie- tuinen, een Poolse ossewa, de marktplaats van Limo ges, de katakomben, Hart- manns scheppende geest en de stadspoort van Kiev. Experiment Opdat de koperblazers zou den kruinen optornen te gen de beiaard nemen ze in het belfort plaats een ver dieping lager, dus korter bij de luisteraars. Synch ronisering van het geheel wordt daarbij dan wel een reële uitdaging. Het maakt het evenement des te meer uniek. Niet onhaalbaar als U weet dat Petro De Smedt destijds in de Sint-Marti- nuskerk een rijdende bei aard bespeelde in samen spel met het orkest van de muziekakademie. Ingewij den zouden er zelfs nog «vertelsels voor hun kleinkinderen» aan over houden. Petro De Smedt De 50-er Petro De Smedt die zijn hart verpand heeft én aan de beiaard én aan zijn Japanse gade is een verzamelaar van diploma's en getuigschriften. Naast verdoorgedreven studie van de muziek in diverse facetten is hij we tenschappelijk regent, lau reaat dactylo en steno, ge diplomeerd boekhouder, is een autoriteit in de compu terwereld, is licentiaat Oosterse filologie (Japans en Chinees), is houder van het diploma computerlin- guist en bereidt zich voor op het examen Germaanse Filologie en het doctoraat wiskundige linguistiek. Als enig beroep is hij beiaardier. Hij concerteer de in onze buurlanden maar ook in Scandinavië, Canada en de USA en geeft tal van voordrachten over Dendermonde, over Belgi sche muziek en over de bei aard want hij beheerst een tiental talen, vertaalde ge dichten van Guido Gezelle en maakte ophef met zijn «Bibliografie van de verta lingen uit de Nederlandse literatuur in het Esperan to». Verschillende jaren was hij bovendien direk- teur van de opleidings- dienst van een multinatio nale computerfirma. Die man hoort U morgen op de beiaard te Aalst. LH Belforthappening Deze vierde editie die furo re zal maken had reeds drie voorgangers die we gens hun onderbrenging «Belforthappening» heet ten al werd ook de stads feestzaal er reeds bij be trokken. Dat op uitzondering van de workshop die in het Bel fort blijft gehuisvest nu al les plaats heeft in de sohouwburg- of vergader zalen van kuituurcentrum De Werf zal niets aan de benaming veranderen. De organisatoren vinden dat ze onder de naam «Belfort happening» hun reputatie hebben opgebouwd en wil len die dan ook blijven be houden. Grote gitaristen Primus inter pares is de Brit José Romanillos die o.m. de Workshop leidt. Roland Dyens, de Frans man van Tunesische kom af is een klassiek gitarist die improvisatie paart aan vertolkingstalent en Igna- oio Rodes is de rijzende ster. Vlaamse blikvanger is Mar qui to Velze, voor de burgerlijke stand Mare Hermans. Met Philip Ca- thérine, een Fransman, komen we aan de wereld top. Hij ontroerde recent met zijn elpee «Transpa rence» de hele gitaarwe reld. Inzonderheid hen die hielden van jazz-muziek. U hoort al deze gereputeer de musici tijdens de gitaar- dagen te Aalst met als klap op de vuurpijl het Flamen cofestival met zang door Fosforito en gitaar door Manuel Santiago en Mar- quito Velze en zang en dans door de Grupo Maya. Presentator is onze bloed eigen Wannes Van de Vel de waarvan U wellicht niet vermoedde dat hij leraar gitaar is aan het Konink lijk Conservatorium te Antwerpen. Gitaarkonoerten in De Werf Donderdag 10 maart 1988 20 u.: Opening internatio nale tentoonstelling «He dendaagse gitaarbou- 20.30 u.. Recital Roland Dyens Trio (Frankrijk). 250 F. 10 tot 23 uur. Opening tentoonstelling op 10 maart 1988 om 20 uur door Mevr. Chris Lie- vens-Borm8, schepen van Kuituur. Internationale tentoonstel ling «Hedendaagse bou wers». Ze komen uit Enge land, Zwitserland, Fin land, Nederland, België, Frankrijk, Zweden, Duits land en Oostenrijk. Tevens zijn verschillende stands van gitaarbeno digdheden, platen, boeken en partituren aanwezig. Kursussen in De Werf 10-11-12 maart 1988. Kursus Roland Dyens - Ig nacio Rodes. Deze kursussen zijn be doeld voor leraars, conser vatoriumstudenten en ge vorderde academiestu denten. Het kursuspakket omvat 1 individuele les zowel bij Roland Dyens als bij Igna cio Rodes. Van de 3 voor te stellen werken bij Roland Dyens moet er minstens 1 werk van Villa-Lobos zijn. Te vens is er initiatie tot im provisatietechniek. Het re pertorium voor de kursus Ignacio Rodes is vrij. Prijzen: aktief 3.500 fr., passief 2.300 fr. (inclusief improvisatiecursus en fla mencocursus). Het juiste uurrooster wordt na de inschrijving medegedeeld. Gelieve bij inschrijving telefonisch kontakt op te nemen (053/77.20.52). De som dient vóór 1 maart gestort op rek, nr. 293- 0235522-61 van vzw Gi taarkrant, Boudewijnlaan 62, 9300 Aalst. Max. aantal inschrijvin gen: 10. Flamencokursus o.l.v. Marquito Velez. 10-11-13 maart 1988. In deze kursus zal in kleine groepjes gewerkt worden volgens het niveau van de studenten. Prijzen: aktief 1.600 fr., passief 700 fr. (exclusief cursus Dyens-Rode8). Inlichtingen: 053/77.20.52. De som dient vóór 1 maart gestort op rek. nr. 293- 0235522-61 van vzw Gi taarkrant, Boudewijnlaan 62, 9300 Aalst. Aalst. Zorgvuldig uittekenen van de patronen (a). Aalst. In het Belfort heeft een kursus gitaarbouwen plaats. Een kijkje op de werkplaats (a). Vrijdag 11 maart 1988 20.30 u.: Recital Ignacio Rodes (Spanje), winnaar Segoviaprijs. Première voor België, 250 F. Zaterdag 12 maart 1988 19.30 u.: Flamencofestival (Spanje). - Fosforito (zang) - Ma nuel Santiago (gitaar). - Marquito Velez (gitaar). - Grupo Maya (gitaar - dans - zang). - Wannes Van de Velde (presentatie). 250 F. Zondag 13 maart 1988 15.30 u.: Gitaarorkest (leerlingen muziekacade mies Aalst, Geraardsber- gen. Ninove, Dilbeek, Jette). Vrije bijdrage A.S.L.K. 20.30 u Philip Cathérine Trio. 250 F. Aalst. Enkele leden van het ensemble oefenen nog even voor het koncert in het Belfort Tentoonstelling in De Werf begint (a) 11-12-13 maart 1988 van Lezingen, demonstraties, workshop - Lezingen in De Werf. 12-13 maart 1988. José Romanillos: Voorstel ling van het boek «Antonio de Torres» - «The Spanish Guitar». Maurice Ottiger: «Jacob Van Der Geest, 1 uit bouwer». Lutz Griebel: «Het snaren- zadel». John Van Gooi; «De gitaar bouw» diavoorstelling. Seis Van Loben- «Recente ontwikkelingen in de gi taarbouw». De juiste uurschikking en plaats van deze lezingen zullen in de tentoonstel lingsruimte kenbaar ge maakt worden, - Demonstraties in De werf. 12-13 maart 1988. Zaterdag 12 en zondag 13 maart zullen doorlopend we?kt"8tra(gitaarbouwcur- Aalst. Het maken van een gitaar is een werk dat veel precisie en geduld vergt (a). sus) of tentoongestelde gi-

De Voorpost | 1988 | | pagina 11