In memoriam «Papa Bogaert* Zuster Espérance met de vlam van de liefde Het reilen en zeilen bij Teledienst - Aalst Roger D'Hondt en William Sweetlove ontgraven hun kuituurfossiel Waarom geen beroep tegen vergunningen stoom- en elektriciteitscentrale? KSA Sint-Jozef Aalst: zestig jaar jong Aanvaardt stadsbestuur Aalst kunstig mozaïektapijt? Anne Bauwens en Jos Van Landuyt protesteren tegen sankties 2 - 4.3.1988 - De Voorpost Onder grote belangstelling werd verleden woensdag in veranderde, de Sint-Jozefskerk de uitvaartmis van de 84-jarige Antoine-Camille Bogaert opgedragen. Een man wiens afsterven versneld werd door het feit dat hij op enkele passen van zijn huis in de Stationsstraat gegrepen werd door een bromfietser aan de Esplanade wat hem immo biliseerde en hem naar de dood leidde. De aflijvige, een Erembo- degemnaar, dateert uit de periode dat een parochie nog bestuurd werd door de pastoor, de burgemeester en de schoolmeester. Antoine haalde zijn on derwijzersdiploma aan de Franssprekende Normaal school van de Broeders der Christelijke Scholen te Malonne bij Namen en stond reeds op 18-jarige leeftijd voor de klas te Brusel, in het leger en te Aalst. Hij was tevens een zeer bedrijvig kultureel werker en medestichter van de Davidsfondsafde- ling. Als stichter van de ornitologische vereniging «De Nachtegaal» was hij een autoriteit op het vlak van vogelkunde. Als be heerder van het Rode Kruis wijdde hij zich aan veel humanitaire opdrach ten en met het Rode Kruis der Jeugd dat hij oprichtte haalde hij tal van suk- sessen. Als erkenning van zijn in zet in en buiten de school werd hem de plaats van direkteur in het Sint-Jo- zefskollege beloofd doch toen die hem ontglipte viel hem dit zo zwaar dat hij de school na ziekte verliet en het geweer van schouder Nooit afgeven Meester Bogaert was een man die nooit afgaf, recht lijnig en onwrikbaar zijn weg volgde doch boven dien zeer verdraagzaam en begrijpend was voor allen. Tegenslagen waren voor hem een stimulans om door te gaan en zijn humor was ontwapenend. Zijn privé-leven was een ode aan het huwelijk. Na de onderwijstaak stort te hij zich, na kennis te hebben opgedaan in het zakenleven met onver woestbaar optimisme. Hij had zowel een produktie- eenheid als een groothan del in de'medische appara tuur en telde onder zijn klanten niet alleen talloze artsen, maar ook klinieken en zelfs ministeries. In de Nieuwstraat was hij de A.s. zondag kan u in de H. Hartkerk te Aalst de jubileumviering van Zuster Espérance, in de wereld Jeanne Haleydt, meemaken. Er is inderdaad een plechti ge dankmis in aanwezigheid van de kloosterzusters, de familie en de simpathisanten waarin het zangkoor o.l.v. Martine Van de Voorde zyn beste beentje ter ere van de gouden zuster zal voorzetten, waarna receptie in de lokalen van de Gudulaschool, Sint-Gudulastraat 2 en uiteraard feestmaal. Zestig jaar geleden werd in het Sint-Jozcfscollege te Aalst de K.S.A. (Katolie- ke Studenten Aktie) bo ven de doopvont ge houden. Reeds van in 1909 bestond er op dit college een A.K.V.S.-bond, maar toen in 1928 de K.S.A. opgericht werd door het Bisdom om het té Vlaams gezinde A.K.V.S. wind uit de zeilen te nemen, trad deze plaatselijke college- bond bijna onmiddellijk toe tot de KSA. Waren de aktiviteiten tijdens de eer ste bestaansjaren hoofdza kelijk gericht op kristelij- ke en Vlaamsstrijdende studie- en gesprekskernen, na 1937 trad een aksent- verschuiving op, en kreeg men meer aandacht voor eigenlijke «jeugdbewe gingstechnieken». Deze jeugdbeweging bleef groeien en kende een gro te bloei tijdens de tweede wereldoorlog met talloze menslievende aktiviteiten. Na de oorlog werd geko zen voor de langzame op bouw van een moderne K.S.A.-jeugdbeweging, met grote aandacht voor de natuur, sport, spel, openlucht-leven, kampen en dergelijke. K.S.A. Sint-Jozef Aalst viert dit jaar dus uitge breid zijn 60-jarig bestaan, en een ernstig luik hiervan vindt plaats op zaterdag 19 maart te 19.30 u.: een plechtige jubileumviering in de Sint-Martinuskerk te Aalst, opgeluisterd door de Thebaanse Bazuinen (K.S.A. Oudenaarde), Louis Vander Paal aan het orgel en het Hallelujakoor onder kundige leiding van Gaston De Cock. (OudK.S.A.-ers biedt men na de eucharistievie ring een receptie aan. Wie als oud-lid van K.S.A. Sint-Jozef geen persoonlij ke uitnodiging ontving, wordt hierbij op deze fees telijkheid uitgenodigd. JM Heyman eerste Deken van de De kenij en bij de Derde leef tijd was hij een van de tenoren. Bovendien schil derde hij zeer originele doeken en kreeg zelfs het voorrecht tijdens een pri- vé-audiëntie er een aan de Paus te mogen aanbieden. Antcrne - Camille leefde voor zijn gezin en de toe komst van zijn kinderen lag hem na aan het hart. Zoon Etienne werd eerste schepen van Aalst en be drijfsrevisor van de NMBS en zoon Fernand werd ad- vokaat-generaal bij het militair gerecht. Zijn drie dochters en schoondoch ters waren zijn schutsenge len en als de jongste doch ter het zeer toepasselijk «Mijn Vadertje, hij was rechtvaardigheid» voorlas werd menige traan wegge pinkt. - werkingsverslag door de beroepskrachten; - goedkeuring ontslag en aanstelling beheerders; - bespreking van de toe- komstperspektieven. De Culturele Socialisti sche Centrale «De Rank» met als voorzitter Mare Galle, als sekretaris Vicky Verstegen en als penning meester Carlos De Meyst wilde als dank voor de ge boden faciliteiten aan het stadsbestuur iets waarde vols aanbieden dat boven dien een toeristische troef van belang kan zijn. Dit in het kader van de aktivitei ten rond de retrospektieve «New Reform 1970-1979». Het zou gaan om een kunstmozaiek 146 cm lang en 95 cm breed, bestaande uit 3.105 kleine steentjes Venetiaans glasmozaiek in beige, sienna, karmijn, vermiljoen en oranje. Steentjes zonder enige po rositeit, fysisch en che misch inert, ongevoelig voor basen en zuren be houdens zwavelzuur, niet te beïnvloeden door vorst oi hitte, met een hoog hard heidscoëfficiënt en hoge weerstand tegen samen drukking. De kunstenaar Hugo Heyrman die er zo reeds twee in zijn eigen Sinjo renstad realiseerde, zou zelf voor de realisatie in staan en CSC De Rank zou de kosten dragen die ermee gepaard gaan. In een tweede fase zou dit kunstwerk dan aan de stad worden aangeboden. Probleem bleef uiteraard waar dat te spreiden? Bij voorkeur op een veel betreden plaats als o.m. op het Keizerlijk Plein middenin of op de Grote Markt aan de voet van Dirk Martens. Vermits de verkoopwaar de van dergelijk oeuvre in de honderdduizenden loopt, zou dit de stad een unieke kans bieden om een kunstwerk gratis te verwerven. Hugo Heyr man geniet immers in bin nen- en buitenland een grote reputatie. Gevraagd werd dan ook aan het stadsbestuur of dit kan op de wandelweg op het Kei zerlijk Plein of op de auto vrije Grote Markt, in de omgeving van De Werf of bij de Houtmarkt. Tot op heden mochten de initiatiefnemers echter nog geen antwoord van het stadsbestuur ontvangen. Op het plantsoentje op de hoek van straten met kunstinspirerende namen als Valerius De Saedeleer-, Peter Benoit- en Pieter Coeckestraat waar dan wel jaren frituur Dallas een plaatsje vond, ontgroef archeoloog Marnix Pieters verleden zaterdagnamiddag onder zelfs ex-ministeriële belangstelling een kuituurfossielIn de woning tegenover het pleintje dat zou tot «Sweetlove- pleintje» kunnen worden herdoopt, woonde Roger D'Hondt die er kunstgale rij New Reform hield. Voorheen was die dan wel in de Schoolstraat en ook korte tijd in 't Fabrieksken. De Oostendenaar William Sweetlove, een bijna veertiger nu, begroef er samen met galerijhouder D'Hondt een zestal portretten in polyester gedrenkt zoals ook de aarde waarop ze in een houten bak berustten. Het lag in de bedoeling - de eeuwigheidsidee zat hen in het achterhoofd, want polyester zou niet afbreekbaar zijn - te vernemen wat er na 10 jaar zoal van overbleef. Om vergelijkingen mogelijk te maken had Roger op zolder drie soortgelijke bakken met dezelfde foto's. Met hun poging de kringloop tijd-ruimte-evolutie af te remmen werd dit projekt opgezet. De op zowat 75 cm diepte begraven bak met foto's werd zorgvuldig ontgraven. De houten bak had het quasi door de tand des tijds begeven. De foto's waren er nog steeds, doch er was op het eerste zicht niet veel meer op te herkennen. Op een draagberrie overgebracht naar het museum zullen de foto's daar minutieus worden onderzocht en vergeleken met de «getuigebakken». De resultaten ervan kan u gaan bekijken in museum Oud-Hospitaal, Oude •Vismarkt, van 5 tot 27 maart. Op werkdagen van 10 tot 12 en van 14 tot 17 u., op zondag van 10.30 tot 12.30 u. en van 14 tot 18 u. maar op vrijdag de ganse dag en op zaterdag in de voormiddag gesloten. Werk van William Sweetlove Deze artiest die buiten de mazen van het traditioneel kunstnet valt, is leraar plastische kunsten aan de akademie te Brugge, doch heeft dermate hooi op de vork - in casu tentoonstellingen - dat hij af en toe verplicht is verlof zonder wedde te nemen. Momenteel is hij doende aan een projekt voor de Nederlandse brouwerij Heineken. Het wordt een hoge toren opgebouwd uit bierkratten. Nog tot en met zondag 6 maart loopt in Teledienst- Aalst, Withuisstraat 3 de «Week van het Volunta- riaat». Op dinsdag 22 of donder dag 24 maart (uitsluitsel volgt nog) vrijwilligersuit- stap naar Brussel om een kijkje te nemen in het vrij willigerswerk in de hoofd stad. Teledienst-Brussel, nu reeds meer dan 20 jaar aktief met een £eer uitge? breide dienstveflènihjj». Het Platform voor volun- tariaat, dat een coördine rende taak vervult in het vrijwilligerswerk in Vlaan deren. Op maandag 7 maart te 19.30 u. algemene verga dering in de ridderzaal van Kasteel Terlinden. Teledienst is een v.z.w. Zoals alle v.z.w.'s wordt ook Teledienst bestuurd door een algemene verga dering die jaarlijks het be leid van de aangeduide raad van bestuur goed keurt en richtlijnen geeft naar de toekomst. Iedereen die zich betrok ken voelt bij Teledienst, kan lid worden van de v.z.w. door storting van het jaarlijkse lidgeld van (minimum) 100 fr. Agendapunten zijn: - moreel verslag door de voorzitter; - financieel verslag van de penningmeester; Jeanne Haleydt is de doch ter van een postbode die woonde aan de grens van Aalst met Herdersem. Jeanne ken trok dan ook naar de kleuterschool te Herdersem, doch schakel de later voor lager onder wijs over naar de Dames van Maria. Dat ze eens «non» zou worden, was toen nog niet te vermoe den, want na haar schola- I riteit werkte ze enkele ja ren in de stad als winkel juffer. Zonder enige afkeer te hebben van de burgerlijke wereld, voelde ze zich aan getrokken tot het klooster leven. Hoe de roeping ei genlijk in haar kwam, kan ze moeilijk verklaren, maar ze voelde alleszins dat haar ware geluk in het kloosterleven zou liggen. En dat is dan ook zo geble ken want ze voelt er zich volledig happy, blijmoedig en optimistisch ingesteld als ze is. Naar Crombeen Dat ze naar het Gentse Crombeen trok en er haar intrede deed en het diplo ma van onderwijzeres ver overde, zal wellicht niet vreemd zijn aan het feit dat het hier om Zusters Franciscanessen gaat en dat Franciscus, de grote natuurvriend, het meisje aan de rand van de stad, zeg maar «op den buiten». Wist je? Wist je dat je kan lid wor den van de statutaire alge mene vergadering van Teledienst? Wist je dat Kathelijn Hooge haar stage ten ein de liep en dat nu Joris Van DejhEinclc haar opvolgt? Wist je dat een nieuwe vloerbekleding wordt aan gebracht op de zolder ruimte van het huis in de Withuisstraat en in de Bo- termelkstraat? Wist je dat Steven Saeys (Maatschappelijk werker Teledienst) en Lieve Van den Broeck (psychologe C.L.G.) ouders werden van een dochter, Elin, en dit op 3/1/88? Wist je dat er volop ge werkt wordt aan de uit bouw van het dokumenta- tiesysteem? Dank zij de hulp van Ma rina Van Oudenhove komt er nu eindelijk echt schot in de zaak. Wist je dat er in het huis in de Withuisstraat een werk groep van 'vrouwen in de middenleeftijd' aktief is, en dat er een relaxatietrai ning lopende is? En allebei met groot sukses! LH wellicht meer aansprak dan andere mogelijke pa tronen. «Een kloosternaam mag je wel kiezen maar daarom krijg je die nog niet. Het moet een naam zijn die in de kloosters uit de omge ving nog niet bestaat om alle verwarring te voorko men en, teken des tijds was het toen in Gand Francais een naam in de taal van Molière. «Espé rance» was niet de naam die ze zich had toege wenst, doch ze heeft hem steeds met respekt en met liefde gedragen. Roepingen Terloops stelde zuster Es pérance dat het momen teel met de roepingen steil bergafwaarts gaat. Er zijn praktisch geen intredingen meer van jonge meisjes in het klooster. Dat de kledij van de zusters aangepast, vergemakkelijkt en gemo derniseerd werd en dat nonnen nu heel wat meer faciliteiten genieten dan voorheen, heeft duidelijk geen positieve invloed uit geoefend om het aantal roepingen te doen stijgen. Sinds de priesters in cler gyman gekleed gaan, is evenmin het aantal nieuwe priesters gestegen. Roe ping is voor zuster Espé rance heel wat meer dan wat uiterlijke toevallighe den. Roeping zit dieper. In de klas Tien jaar lang stond onze jubilaris voor de klas in Herzele en vandaar ver huisde ze naar de Meisjes school te Moorsel. Daar mee kwam ze dan ook weer veel korter bij haar thuis. Ze kreeg het eerste leer jaar toegewezen en zou dit liefst 39 jaar blijven doen, De moeilijkste maar ook de meest dankbare taak in het lager onderwijs, waar bij kinderen na enkele maanden kunnen lezen en schrijven. Een sprong voorwaarts die niet te ver gelijken is met om het even welke andere sprong ergens in het onderwijs. Bibliotekaris Over de biblioteek moest ze zich ontfermen zonder er veel van te weten. Het was inderdaad zo dat wie het eerste studiejaar deed er de bib bij kreeg. Zuster Espérance, aktief als ze was, bekwaamde zich dan ook in deze opdracht en verleende het boekenbe stand van zowat 6.000 een heden een reële face-lift. Ook nu nog, nadat ze reeds een 8-tal jaren niet meer te Moorsel verblijft maar werd overgeplaatst naar de Sint-Gudulaschool te Aalst, trekt ze tweemaal per week naar de bib. Op woensdag en op zondag kan U ze in de biblioteek vinden die ondertussen wel van lokaal is veran derd. Maar de biblioteka- risse is gebleven en, als het God belieft, nog lang. LH Zoals in vorig nummer gemeld schorste het CVP-partijbestuur der afdeling Aalst voorlopig uit hun partijfunkties Ghisleen Willems, Herman De Vos, ondervoor zitter Anne Bauwens en sekretaris Jos Van Landuyt. De laatste twee meldden in een schrijven aan afdelingsvoorzitter Omer De Sadeleer en Bauwens ook naar nationaal sekretaris Leo Delcroix dat de schorsing niet" geldig kon zijn omdat die gebeurde in een vergadering die naar hun argumentatie niet geldig was bijeengeroepen. Anne Bauwens stelt dat het artikel waarop beroep werd gedaan dat zegt dat het CVP-lidmaatschap onverenigbaar is met het toetreden tot een andere partij op haar niet van toepassing kan zijn omdat «ze slechts van één politieke partij, de Kristelijke Volkspartij, lid is». Volgens haar zijn alle andere beweringen gewoon uit de lucht gegrepen, verdachtmakingen en eventuele sankties kunnen dan ook niet gemotiveerd zijn. Ze protesteert dan ook uitdrukkelijk tegen de voorgestel de procedure. De vergadering werd niet op de geldige wijze samengeroepen en Bauwens stelde dat ze dan ook op dergelijke vergadering niet moest aanwezig zijn. Ook Jos Landuyt ontwikkelt een soortgelijke argumentering en voegt er aan toe dat «voor de noden van de zaak» om de haverklap gegoocheld wordt met de begrippen «lijst» en «partij» volgens het best past. Ook hij wijst dan alle eventuele sankties of tuchtmaatregelen af en protesteert tegen de procedure. Hij betreurt «dat de voorzitter er niet voor teruggeschrokken is om ten aanzien van zijn persoon als partijsekretaris onjuiste en valse beschuldigingen te uiten». Dat hij misbruik zou hebben gemaakt van naamlijsten van partijleden spreekt hij verder met klem tegen. «Gezien de omstandigheden liggen die inderdaad in mijn persoonlijke kluis in verzekerde bewaring». LH Bij monde van voorzitter Wouter Jacob en sekretaris .Siegfried Van Nuffel uitte Raldes zijn bedenkingen over de wijze waarop zowel de bouw- als de exploitatiever gunning van de op te trekken stoom- en elektriciteitscen trale van Intercom aan de Erembodegemstraat te Aalst tot stand kwamen. Bouwvergunning De aanvraag dateert van 23 februari 1987. Wegens strijdigheid met het Bie- zonder Plan van Aanleg «Stadspark», adviseerde het stadsbestuur negatief. De stedebouwkundige voorschriften vermelden inderdaad dat de aktivitei ten in deze «nijverheids- strook» geen hinderend karakter mogen hebben. Enkel niet storende en technisch voldoende in richtingen horen er thuis. Niettegenstaande het af wijzend advies van het stadsbestuur, verleende de bestendige deputatie die voor deze materie be voegd is toch een bouw vergunning. En dit reeds in september 11. waaruit blijkt dat het ook wel eens snel kan gebeuren. Maar het college tekende tegen het verlenen van de ze bouwvergunning géén beroep aan bij de Exeku- tieve alhoewel het MER (Milieu-effekt-rapporte- ring) nog niet is afgewerkt en er dus over al dan niet hinderende faktoren nog geen uitsluitsel bestond. Raldes stelt dat het stads bestuur gewoon bakzeil haalde en zich bij de be slissing van de bestendige deputatie neerlegde. Bo vendien werd de advies raad leefmilieu noch op de vergadering van 23/09/87, noch op die van 09/12/87 hieromtrent geïnformeerd. Adviesraden wordt dus de kans ontnomen het college te adviseren. Exploitatievergunning Deze aanvraag dateerde reeds van 1983. Het is im mers goed en logisch eerst over de exploitatie te on derhandelen vooraleer men begint te bouwen. In het tegenovergestelde ge val worden de geïnvesteer de kosten al te vaak door ondernemingen als een stok achter de deur be schouwd om de bouwver gunning tóch uit de brand te slepen. Volgens voorlopige resul taten van het MER zou de omgevingsverontreiniging (emissie van S02) tot 28 mg/m' oplopen en culmi neren in het Osbroek. En dit in een tijd van strijd tegen zure regen. Ook hier gaf het stadsbe stuur initieel negatief ad vies. Er is immers niet vol daan aan de voorwaarden van de brandweer en de gevolgen van een inplan ting zijn nog niet gekend wegens het uitblijven van het MER. De burgemees ter is bovendien nog niet gerechtigd om zo nodig overschakelen op meer milieuvriendelijke brand stof te bevelen. Lees op steenkool en dat niet op Kempense, maar wel o.m. op 'Zuidafrikaanse'. Ook hier leverde de bestendige deputatie aan Intercom een bouwvergunning af zonder met de eisen van het stadsbestuur rekening te houden. Dit alhoewel blijkt dat niettegenstaande minder strenge emissie normen er qua stof duide lijke overschrijding zou bestaan. Niet opgemerkt Door aanplakking werd deze beslissing openbaar gemaakt begin februari 1988. In deze prc-karna- valperiode heeft Raldes een steek laten vallen en de 'kastjes' niet grondig op de korrel genomen... En het stadsbestuur heeft de adviesraad leefmilieu er pas op 22/02/88 van op de hoogte gebracht, als de pe riode waarin beroep mo gelijk was, voorbij was. De eisen van de stad zijn in de rook van de centrale opgegaan... Door ook weer geen beroep aan te tekenen haalde het college een tweede maal bakzeil. Adviesraad ten dode opgeschreven Raldes protesteerde bij het stadsbestuur tegen de gang van zaken. Dat zulks uitgerekend kan gebeuren tijdens het Jaar van hel Leefmilieu tart de verbeet ding. Indien het stadsbe stuur principieel dergelij ke handelwijze aanhoudt stelt Raldes voor de Ad viesraad Leefmilieu gfr woon op te doeken. Zo niet zal die wel vanzelf «uitsterven». Wie kan mers geïnteresseerd blijven voor een eigen inbreng zonder enig effekt? In de partijprogramma's van 1982 was nochtans heel wat te lezen over «in spraak» en «adviesraden»- Gaat men dergelijke tek sten andermaal ook in 1988 durven inlassen? IJl

De Voorpost | 1988 | | pagina 2