Monument «open boek» aan de Werf ÜÏÏO0 De «Dag» van de «vierde wereld» C.C.O.D. vierde 750e lid Wedstrijd karnavalaffiche 1989 -T w Retouches gratis I 1989 Daensjaar De Voorpost - 4.3.1988 - 3 Aan kuituurcentrum De Werf in de Molenstraat staat een monument. Waar eerder wel eens met de gedachte werd gespeeld er Jan de Lichte neer te poten, een werk van Aalstenaar Roel D'Haese, wordt het nu een kreatie van Luc De Blok, leraar plastische kunsten aan het Sint- Jozefskollege te Aalst, geboren Meldertenaar en wonen de te Erembodegem. Voorheen te Gent. In de gemeenteraad Op de vooravond van het voorstellen van dit monu ment werd er uitvoerig in de gemeenteraad over ge debatteerd. Niet over de artistieke waarde van het monument daarover had alleen Mare Galle het die wilde weten of het van enig artistiek niveau ge tuigde. De vroede ge meentevaderen en -moe- deren hadden het eerder Patrick De Smedt werden zowel de gemeenteraad als de raad van bestuur van het kultureel centrum voor schut gezet want ze kregen geen enkele kans tot enige advisering. Danny Denaeyer wilde in zijn interpellatie verne men op welke wijze de besluitvorming tot stand was gekomen en of er van wege de stad enige gelde lijke inbreng bij deze reali- i Aalst. De kleine prins met Mathias en Julien Schoenaerts de hoofdrol (Ih). verwerven en het college hapte dan ook unaniem gretig toe. Danny Denayer wilde ech ter ook vernemen of er stadspersoneel aan werkt en dat was inderdaad het geval. Geselekteerde werkkrachten van Open bare Werken wisten het te realiseren in minder dan één maand tijds. Hij wilde verder weten of er ook materialen van de stad werden gebruikt en of er wel fakturen voor opge maakt zijn doch hier ving hij bot want het antwoord bleef achterwege. Ge zult U in duizend boch ten moeten wringen om ons te kunnen uitleggen op welke wijze dit allemaal volgens het boekje dan toch kon» zegde Denayer tot De Maght. «Ik ben geen buikdanseres en heb dat bovendien niet nodig» repliceerde ze. Er is een bouwvergunning en dat moest ik toch aan uw oren niet hangen. En - op vraag van Denayer - be vestigde ze dat die niet geantidateerd is. Als Edgard Hooghuys wil vernemen wat dat open boek eigenlijk betekent zegde De Maght dat De Blok op 2 maart dat alles wil verduidelijken voor al wie er oor naar heeft. En wat betreft de herden kingsplaat zegt De Maght dat die alleszins geen «grafmonument» wordt maar iets anders dan an ders. In casu is het een grote vierkante horizon taal liggende plaat met de namen van de leden van het kollege erin gekapt en dan rood gekleurd. De nayer heeft nog vragen naar de stabiliteit (reeds verzakt?) van het monu ment doch hem werd ge antwoord dat het gegrond vest is op een stevige, be studeerde betonkon- struktie. Presentatie Daags nadien, verleden stendig zijn en speciaal vast gekleefd werden in een afgehuurd atelier te Kortrijk. Middenin een klassiek, Korintisch aandoende zuil in kunststeen als na bootsing van de Affligem- se of Balegemse kalk zandsteen uit de Middel eeuwen. Een van beide pagina's is Geïnspireerd door de «vierde wereld-beweging» - de beweging van mensen met een laag inkomen - startte Teledienst Aalst in januari met een regelmatige «koffie- babbel». Steeds zich herhalende ontmoetingen van tel kens andere mensen met een laag inkomen en waarbij losgeraken uit hun isolement de bedoeling is. Op 17 oktober 11. was in Parijs het «Feest van de Vierde Wereld» onder het motto «Recht uit het Hart». In een groots opge vat klank- en lichtspel werd de geschiedenis van de armsten onder de ar men weergegeven. Armen op zoek naar een plaats in de «stad van de toe komst». Uit de historie getrokken lessen kwam de gelegen heid tot het lanceren van «boodschappen». Onder de tienduizenden die samengetroept waren op het Verenigde Natiën- plein of «Mensenrechten- plein» tussen Trodero en Eiffel meer dan 2.000 Bel gen: marginale families, simpatisanten, religieuzen en jeugdgroepen. Heel wat prominenten als Corry Aquino en Jacques Chirac zegden via een reu- ze-video hun steun aan de beweging toe op de hoop volle tonen van «Justice au coeur», «Recht uit het Hart». In het Internationaal Kon- grescentrum (Citadelpark) heeft nu op zondag 17 april te Gent van 14 tot 18 u. de «Dag van de vierde wereld» plaats. Een foto tentoonstelling rond ar moede, boeken, levende poppenkast, video, infor matieve stands over voe ding, zorgen voor morgen, energie-afsluitingen In de kongreszaal komen generatie-armen aan het woord met getuigenissen van hun vele inspanningen voor de toekomst van hun kinderen en van hun hoop op een nieuwe, meer rechtvaardige samenle ving. Een dag die meer bevoorrechten, organisa ties en beleidsmensen wil oproepen tot solidariteit met alle mensen, ook met de armsten en hen kansen bieden om zelf te zorgen voor het welzijn van hun kinderen. LH Aalst. De hoofdtoegang van het Kultureel Centrum De Werf (a). gevuld met calligrafie en de andere is veelkleurig getint. Gevraagd naar wat dit eigenlijk beduidt stelde De Blok daarover geen uitsluitsel te willen geven. Iedereen kan het interpre teren naar believen. Zeker is het dat dit zal blijven intrigeren. Het monument is dermate opgesteld dat het enerzijds te zien is, althans de veel kleurige pagina, van in de inkomhall van De Werf en anderzijds enigszins be schermend werkt ten op zichte van de achtergrond in het De Coninckstraatje met brandladders, appar tementen en in de achter grond Amylumtorens. Langs de achterkant is een blad hel geel gekleurd. Het ligt in de bedoeling dat als de zon er op schijnt de indruk wordt gewekt «Hier brand de lamp». De andere pagina is donker blauw geverfd en heeft een bruskerend, varrassend en vragend effekt. Hommage Open Boek refereert naar de drukkunst met Dirk Martens, naar het boek als overdrager van kuituur- goed en naar Aalsterse au teurs. Niet in het minst bovendien naar de in De Werf gevestigde biblio theek. Alhoewel het monument er momenteel reeds open en bloot te zien is wordt het morgen zaterdag 5 maart bij de opening van De Werf met enige plech tigheid «uit de doeken LH Aalst. Een kijkje op de toneelstoelen in de schouwburg (a). Aalst. Ruimte zat voor tentoonstellingen (a). over de wijze waarop dit gedenkteken tot stand kwam. «Eigenlijk mochten we er niets van weten» zegde Gracienne Van Nieuwen- borgh want zelfs in de kommissievergadering werd er geen enkele mede deling over gedaan. Voor satie wordt verwacht. «Geen cent» zegde sche pen De Maght. «Het be treft hier een kontrakt tus sen Luc De Blok en NV Intercom waarvan de in houd aan het stadsbestuur mondeling werd medege deeld. De stad zag er ech ter de kans in iets gratis te woensdagvoormiddag werden we dan met het gewrocht gekonfronteerd. Een open staand boek met twee pagina's van 5 m hoog in gewapend beton bedekt met geglazuurde tegels die volgens prof. Klaus Schulze van de Mün- chense Akademie weerbe- Op het ledenfeest van de Christelijke Centrale der Openbare Diensten verleden zaterdag in het Groen Kruis beloofde eregast Minister Jan Lenssens die een warme oproep deed tot volgehouden solidariteit de definitieve afwerking van het nieuw stedelijke ziekenhuis aan de Siesegemlaan te zullen bespoedigen. Na de steengoede karna valaffiche van Jef Van den Steen schrijft het stadsbe stuur reeds nu 'een wed strijd uit voor de karnava laffiche van volgend jaar. Dan valt karnaval inder daad nog vroeger dan dit jaar. Hierbij dan ook het wed strijdreglement. Aan de wedstrijd kan door elke in België gehuisveste persoon worden deelge nomen. De wedstrijd wordt uitge schreven met het doel hét bekroonde werk te gebrui ken als affiche voor karna val 1989. Afgeleiders van het ontwerp kunnen ge vraagd worden voor sluit- zegel (2/3), sticker (416), medaille, postafstempe- ling. Alle inzendingen blijven eigendom van het inrich tend komitee dat er vrij mag over beschikken. De ontwerpen, hetzij fo to's, hetzij tekeningen die nen het formaat 40cm/60 cm of 40 cm/30cm te heb ben met bijpassende ver melding: Karnaval Aalst 5.2.1989. De ontwerpen dienen ten laatste op 15 april 1988 afgeleverd te worden op het secretariaat van het Stedelijk Feestkomitee Capucienenlaan 63 te 9300 Aalst. Op de rugzijde van het ontwerp moet een slagzin vermeld staan. Op een gesloten omslag, met daarin de identiteit van de ontwerper: naam, adres, telefoon, mag enkel de slagzin vermeld staan. Iedere deelnemer mag meerdere ontwerpen in dienen. De jury zal aan de hand van de bruikbaarheid van de ontwerpen, beslissen of er al dan niet prijzen wor den toegekend. Het totaal bedrag van de prijzen be loopt 10.000 fr. en 5.000 fr. voor resptkeivelijk de eerste en de tweede prijs. De ontwerper draagt de volledige verantwoorde lijkheid van zijn ingediend ontwerp. Door zijn deelname be wijst de ontwerper kennis te hebben van huidig reg lement en er zich volledig naar te schikken. Aalst. Een roltrap maakt de toegang naar de bovenverdiepingen makkelijker (a). Afdelingsvoorzitter Hilai- re Lievens zag in de CCOD de beste waarborg voor de verdediging van de beroepsbelangen zowel op het geldelijk vlak als op dat van de arbeidsvoor waarden. CCOD is inder daad een beweging die mensen niet alleen voor eigen belangen mobiliseert doch aandacht heeft voor alle werknemers. CCOD had in moeilijke tijden de moed de «solidariteitsbij drage» te aanvaarden toen de vakbeweging van een veroverende naar een ver dedigende fraktie noodge dwongen moest overscha kelen. Aktieven zijn be reid inspanningen te leve ren voor niet-aktieven. Dat deze inzichten niet konden gerealiseerd wor den zonder enige interne spanning hoeft geen nader betoog. Maar niet-aktie ven en vrienden uit de pri- vé-sektor moeten wel in zien dat niet alle inspan ningen door de mensen van de openbare sektor kunnen worden vervangen en dat ook zij hun deel moeten kunnen bijdragen. Maar CCOD die als veran twoordelijke vakbond het algemeen belang op het oog heeft reageert als or ganisatie ook wanneer haar prerogatieven be dreigd worden. «Wij wil len als vakbond au sérieux genomen worden». Van reflex van ontmoedi ging of enig défaitisme kan echter geen sprake zijn. Optimisme, begeestering en vitaliteit blijven immers een waarborg voor de toe komst. Nieuwe tijden ei sen van allen ook nieuw zoeken en nieuw denken. Voor de ruim 300 aanwezi gen bracht sekretaris Ro land De Cock het jaarver slag met de vele activitei ten op lokaal, regionaal en nationaal vlak. Gehuldigd Carine Van Daele, onder bureauchef personeels dienst stad Aalst, 28 jaar jong, werd als 750e lid ge huldigd. Eretekens gingen naar: Ben Blanckaert, ere-direk- teur VTI-Aalst, verere- merkt met het Gouden ereteken van het ACV - CCPTO. Ben is de echtgenoot van Elisa Blanckaert-Bour- geois, OCMW raadslid en fractieleider Paula Van Nuffel, ver pleegster OCMW, verere- merkt met het Bronzen ereteken ACV - CCOD. Albert Campagne, bijzon- der-geschoolde stadsgara- ge Aalst, Bronzen erete ken, ACV - CCOD. Wilfried Sergeant, politie- brigadier Aalst, eveneens voor het Bronzen ereteken ACV - CCOD. LH BOETIEK Dames en Heren Exclusieve kleding Kattestraat 80 9300 AALST 053/77.43.21 1989 wordt een typisch Daensjaar. Het zal dan inder daad 150 jaar geleden zyn dat Priester Adolf Daens in december 1839 werd geboren. Reden voor het Daensko- mitee voor een waardige viering. Verleden zaterdag boog het komitee zich over de diverse aspekten van deze herdenkingsplechtigheid. Een aantal projekten wer den genoemd doch voor zitter Jos Verdoodt wilde deze eerst op hun haal baarheid en financiële im- plikaties toetsen. Daartoe werden dan een aantal werkgroepen opgericht die elk een facet van de moge lijke voering zouden aan de realiteit testen. Men had het over een Daens- stoet, een Daenstoneel- stuk of -massaspel, over debatten, voordrachtavon den, koorzang, postzegel tentoonstelling, rally's en wandeltochten. De voor zitter waarschuwde alles zins niet al te veel hooi op de vork te nemen ten kos te van de kwaliteit. De debatten zouden zowel het historisch aspekt van het Daensisme als de ak- tuele impakt van het Daensistisch ideeëngoed onder de loupe nemen. In april zullen de diverse werkgroepen de resultaten van hun bevindingen in plenaire vergadering op tafel leggen en wordt wel licht in de veelheid van projekten met de hakbijl gewerkt opdat alleen vala bele en vooral haalbare projekten aller aandacht zouden kunnen opslorpen. LH 3 M maakte bekend dat de omzet en de winst over het vierde kwartaal van 1987 en over het hele jaar is gestegen. De stijging van de nettowinst bedroeg 17,8% en kwam zo op 918 miljoen dollar of 4 doller en 2 cent per aandeel

De Voorpost | 1988 | | pagina 3