Schoolriipe kleuters «Michaëli» Steinerschool Aalst worden weldra onderbouw binnengeleid... Tiende KVN-hondenshow een voltreffer Similes-Lede: een vereniging anders dan de andere... Erpe-Mere: heemkundige kring brengt steeds meer lokale geschiedenis leder z'n eigen verkeersdrempel in Lede Kursus «werken met PC> te Lede De Voorpost - 4.3.1988 - 5 Aalst. Druk napraten over bepaalde kwaliteiten van de honden (a). Met 1.004 exposanten en ruim 4.000 bezoekers klopte de Kynologische Vereniging Nievel-Kapel Meldert alle vori ge records. Het was dan ook niet voor niets dat het de tiende Hondenshow was die, eerder bescheiden begon nen aan de Rochuskapel op de wijk Nievel uitgegroeid is tot een gebeuren waarop zelfs Amerikaanse deelnemers en talrijke deelnemers uit Skandinavië afkwamen. Om het dan niet te hebben over deelnemers uit Centraal- Europa of uit onze buurlanden. Dat naast de CAC, het Laureaten «certificat d'aptitude au Koppels: I. De Bouviers cliampionat» ook de titels Karo de la Chaussée Ro- Hopkeizer en Hopkeizenn ma,ne en Kara van Hancq- op het spel staan is alvast Van Larthem van Eigen- een attraktief pluspunt. brakel. Desschans. 2. Brussels Griffonetje Mi ke Maru de Ranhee van D. Van Cauwenbergh uit Bornem-Branst. 3. Leeuwenhondje Justine of Baluchistan van A.L. Gordier-Dekens uit Deinze. 4. Belgische Groenendaal- se Herder Ira du Bois d'A- lain van J. Vluggen-Gré- goire uit Zutendaal. 5. Sint-Hubertushond Kaf ka de Balix Babilonica van C. Verleyen- Halle. De Rudolf Steinerpedagogie beoogt de opvoeding van heel de mens. Hoofd, hart en hand. Waarheid, schoonheid en goedheid. Inzicht, een kunstzinnig gevoel en daadkracht. Dan kan de jonge mens later als volwassene zelfstandig in de wereld staan en zijn levensdoel verwezenlijken. Aldus dhr. Paul Barbé, leraar aan de Rudolf Steinerschool «Michaëli» Aalst (Brusselbaan 300, Erembodegem). Op 30 augustus 1987 werd door deze school haar derde schooljaar kleuteronderricht feestelijk geopend. De «werkgroep le klas» werkt thans rond de start van een eerste klas voor het schooljaar 1988-1989. Subsidiëring, leraar, aanbreng van leerlingen... Een om de school en de pedagogie ruimer te leren programmeert het bestuur, tijdens de komende maanden, een hele reeks voordrachten en aktiviteiten. Rudolf Steiner, de stichter ontplooiing. Deze ont- met de kleuters, door ou- van deze wereldomvatten- plooiing gaat via het hoofd ders en leerkrachten, moet de schoolbeweging werd (de intellektualiteit) het nu de volgende stap gezet geboren in 1861 in het hart (de gehele gevoelswe- worden. Het entoesiasme dorpje Kraljevec, dat toen reld), en de handen (de is er, de werkkracht ook. in Hongarije lag en nu vaardigheid). De weg En er is al een nieuwe Joegoslavisch grondgebied daartoe is het kunstzin- leraar gevonden. Voor on- is. Hij promoveerde in nige. ze lieve kleintjes zal er 1891 als doctor in de filo- Van ongeveer 4 tot 7 jaar veel veranderen. Zij heb- sofie te Rostock. Onder- kan het kind in de Steiner- ben grote verwachtingen tussen ontwikkelt hij de school terecht in de kin- nu ze naar de grote school kracht van zijn denken zo- dertuin. Van 7 tot 14 jaar mogen gaan. Ze willen ver dat hij op een exact- begeleid één leerkracht, echt leren, lezen, schrijven wetenschappelijke manier gesteund door enkele vak- en rekenen. Ze naderen kon doordringen in de leerkrachten, de kinderen de schoolrijpheid. Dat het niet-zintuigelijke realiteit, in de onderbouw. Iri de leren in de onderbouw vol- De inzichten die hij aldus bovenbouw krijgt de jonge gens bepaalde wetten ver bekwam vormden de in- mens van 14 tot 18 jaar les loopt, spreekt vanzelf. Het houd van zijn «antroposo- van verschillende vakleer- fie», waaruit niet alleen krachten, een pedagogische bewe- De Steinerschool te Aalst ging cntstond, maar ook (gestart in een vernieuwing en verrui- 1985) heeft ming van de geneeskunde, slechts kleuteronderricht. heilpedagogie, landbouw, Maar;., op 1 september kunsten, maatschappij- 1988 start de onderbouw, leer, natuurwetenschap- Dhr. Paul Barbé: «De ko pen, christologie... gel is door de kerk. Wat er De Steinerpedagogie wil ook gebeurt, in september het kind, via een zo alge- '88 starten we met één of meen mogelijke ontwikke- twee klasjes voor de on- ling, opvoeden tot een derbouw! Na drie drukke zelfstandig wezen in volle jaren van intensief werken leven in de onderbouw zal zeker veel gestruktureer- der verlopen dan dit het september geval was in de kleuter- momenteel klas. Bepaalde aktiviteiten kennen ze natuurlijk van vroeger: schilderen, kringspelen, zingen, ver tellen, muziek maken. Dat wordt allemaal verderge- zet en verdiept. Leren schrijven en lezen, leren rekenen is echter voor hen nieuw. Ook vormtekenen, blokfluit spelen, vreemde Similes is een vereniging voor hulp aan psychiatrische patiënten. Zij verenigt families, gewezen zieken, vrienden en simpatizanten in een solidariteitsbeweging. Similes betekent gelyken. Gelijk in de zorg om de zieke. Gelyk ook als mens en als zieke. Zy beklemtoont vooral dat psyhiatrische patiënten niet afgeschreven, niet minderwaardig zyn voor de maatschappij. Voor Similes zyn, ongeacht de aard van de ziekte, alle zieken gelyk. En allen hebben ze hulp en verzorging nodig. Similes zet zich ook in voor het lot van verlaten patiënten. Simileskring-Lede acht zich gelukkig onder de beste omstandigheden te kunnen werken in het Psychiatrisch Ziekenhuis Zoete Nood Gods, Reymeersstraat 13A, te Lede. Elkeen met belangstelling voor de problematiek van de psychiatrische patiënt en zyn familie kan lid worden van de Simileskring-Lede, door storting van 200 fr. op rekening 435-512121-55 van Similes VZW-Lede. talen leren en heemkunde is voor hen nieuw. En ze leren nieuwe dingen ma ken in de breiles. Versjes reciteren, toneel spelen, ritmische oefeningen, eu- rytmie... In de onder bouw, na de tandenwisse- ling, ontwaakt in de kinde ren een nieuw gevoel, nl. dat de wereld schoon is. Naast de goedheid ontdek ken ze nu de schoonheid van de wereld. En na de pubertijd komt een derde kracht naar voren: de zin voor het ware, het echte. Goedheid, schoonheid en waarheid, zijn de drie krachten die achtereenvol gens ontwaken in de ziel van onze kinderen. Het kunstzinnige is het meest opvallende ken merk in het Steineronder- wijs van de lagere school, zowel in kleur, klank en vorm. Nog vele andere elementen spelen een be langrijke rol in de opvoe ding van de kinderen. In ouderavonden en tijdens voordrachten en in artikels zal hierop verder worden ingegaan. Even een blik op de aktivi- teitenkalender van de vol gende maanden: In de «Michaëli» Steiner school, Brusselbaan 300, Aalst tel. 053-77.49.02 Op 19 maart om 10 u. spreekt Luc Van De Cas- teele over «Schoolrijpheid van de kleuter» en «Sport met kinderen». Op 21 maart is er Ou dervergadering Op 27 maart: Palm-Pa- sen feest. In het Kultureel Centrum Affligem, telkens om 20 u., volgende voor drachten: 4 maart: «De kleuter school en de Steinerpeda gogie» door Carolien Smits 11 maart: «De Steiner pedagogie en de lagere school» door John Roex 18 maart: «De Steiner pedagogie en de humanio ra» door Bert Lambrechts. De avond van elke voor dracht en tijdens de week ends van 5-6 en 12-13 maart is er in dit Kult.- Centrum eveneens een tentoonstelling van wer ken, gemaakt in Steiner- scholen. In het Kuituurcentrum «De Werf» te Aalst: 20 mei: «De kleuterklas en de Steinerpedagogie» door Peter Vanden Ber- ghe 27 mei: «De Steinerpe dagogie en de lagere school» door John Roex 3 juni: «De Steinerpe dagogie en de humaniora» door Jos Verhulst. Op 7 mei gaat in het «Vre deshuis te Aalst» een voor dracht door van Peter Vanden Berge: «Sociale vaardigheid als voorwaar de voor de vrede. Dhr. Paul Barbé: «Laten we trachten uit al deze inzichten het nodige en toesiasme te halen om sa men, ouders en leerkrach ten, de start in september te doen lukken, vol goede moed en met de vaste wil om te slagen. Kinderen opvoeden is im mers een stukje paradijs op aarde verwezenlijken!» Aalst. Talrijke honden namen deel aan de hondenwedstrijd in de Keizershallen (a). De hele Keizershallen lie pen verleden zondag over vol. De ruim 1.000 honde- hokken stonden in het nog niet gerestaureerde ge deelte van de Keizershal len die later met EFRO- geld ook een beurt zullen krijgen en al wat er rond honden draait vond een onderkomen in de nieuwe zaal. Naast honden van alle mo gelijke rassen en variëtei ten zagen we er het kleinste hondje ter wereld, een Chihuahua van nau welijks 14 cm schouder hoogte en maar anderhal ve kilogram wegend maar daarom niet gespeend van een vurig karakter. Ook de hond in macro-formaat als Deense Doggen of Ier se Wolfshonden. 2. De Chihuahua langhaar Ivan en Jacky van 't Land van Aalst van I. De Meyer, Erpe-Mere. 3. De St.-Bernardshonden Jack en Bessie des grandes breiles van W. Degroote van Dworp. 4. De Duitse Doggen Koenraad en Amanda van het Wase Hof van R. Ver- schueren uit Kemzeke. 5. De Afghanen Jarak en Larissa El Chamyr van J. Detaellenaere uit De Pinte. Groepen: Bij de groepen wonnen de Afghanen vóór de Bouviers, de Ter riers, de Chanuzers en de Schipperkes. Belgische rassen 1. Tervuurse herder Jona than of the two van E.L. Hopkeizer en Hopkeizerin De Mechelse Herder Ka mi du Maugre van G. Lu- nari uit Fontaine l'Eveque werd hopkeizer en de En gelse setter Gamerichte Gentle van F.A. Thomas- Knaepen uit Tienen werd Hopkeizerin. Pioniers Mannen van het eerste uur die de KVN deden gebo ren worden en tot interna tionaal niveau hesen wer den op het feestmaal ach teraf gehuldigd: Ernest Van den Broeck, voorzit ter en ziel van het gebeu ren, sekretaris Alfons Van den Bossche, penning meester Roger Van Bun der en namens Nievel-Ka pel Walter Van Brempt, LH De «Federatie van Vlaam se Simileskringen» vierde vorig jaar (25 oktober) haar 15de verjaardag. Ge durende 15 jaar (en lan ger) hebben familie- en ge zinsleden van psychiatri sche patiënten en volwas sen mentaal gehandikap- ten de handen in elkaar geslagen om als lotgenoten samen hun zorgen, angs ten en vreugdes te delen. Van bij het begin was het doorbreken van het isole ment, vaak ontstaan uit schaamtegevoel en schuld gevoelens, één van de be langrijkste doelstellingen van «Similes». Op dit ogenblik zijn in de Vlaam se Gemeenschap 31 plaat selijke Similesgroepen ak- tief. Zij richten zich ofwel tot één welbepaald psy chiatrisch ziekenhuis ofwel op de bevolking van een bepaalde regio. Meer dan 3.000 gezinnen, families of vrienden van mensen in psychische of mentale nood worden op die ma nier bereikt. Similes is steeds opgekomen voor de humanizering van de psy chiatrie en voor meer kwa liteitszorg van de patiën ten, vooral dan van de gro te groep lang- verblijfpa- tiënten. Naast de zelfhulp die de betrokken familieleden aan mekaar doorgeven aan vorming en informa tie. Aldus wil men de be trokkenen meer inzicht ge ven in de talrijke aspekten van de psychiatrische zorg verlening in Vlaanderen: organizatie van de zieken huizen, het netwerk van diensten voor geestelijke gezondheidszorg, juridi sche statuten en financiële problemen, beheer van goederen en kollokatie, sociale wetgeving en ziek teverzekering. Hieruit blijkt dat Similes, als familieorganizatie, ook op beleidsniveau zorg draagt voor de belangen- verdediging van de psy chiatrische patiënten zelf en van de volwassen men taal gehandikapten. De Bij uitgeverij Dupuis zijn weer nieuwe stripboeken versche nen. Onder meer een album van Timoer, Cristal, Baard en Kale, de Mini-mensjes, Jaap, Cossu en Jerry Spring. Deze albums zijn in de boekhandel en speciaalzaak verkrijgbaar aan 130 fr. het stuk. Ondanks allerhande voorspellingen is de heemkundige kring van Erpe«Mere er toch in geslaagd om reeds zevenentwintig jaar lang een tijdschrift vol te schrijven. De driemaandelijkse «Mededelingen» verschijnen tel kens met de regelmaat van een klok en zijn een onschatbare bron voor de lokale geschiedenis van de acht deelgemeenten. Bovendien z(jn de artikels telkens vrij goed uitgediept en zyn van hoogstaande kwaliteit. Onder leiding van redak- tiesecretaris D. De Boeck werden reeds enkele hon derden bladzijden heem kundige literatuur gepubli ceerd over allerlei tema's die de mens en zijn ge woonten belichten. Ook nu met het eerste nummer van de 28ste jaargang biedt deze heemkring een aflevering die opnieuw van een grote verscheidenheid getuigt. Tot op heden is men er telkens in geslaagd om zoveel mogelijk deel gemeenten aan bod te la ten komen en daarbij di verse tema's een kans te geven zodat iedereen wat kan lezen dat hem of haar het meest interesseert. In een artikel van L. Ba- vay en J De Vuyst krijgt men stuk parochiegeschie denis met een bijdrage over de kruiswegen van Erpe. Naast het ontstaan en de devotie behandelt men de vroegste kruiswe gen (1837) evenals de nieuwe die door A. Ysabie in 1919 geleverd werd. Hij is samengesteld uit veer tien olieverfschilderijen en kende toendertijd een rui me waardering. Dan volgt het slot van de bijdrage over het Hof te Cotthem in Erpe door R. De Mol. De hofstede komt er aan bod als een gewoon landbouwbedrijf dat geleid werd door het echtpaar De Noose-Mar- tyne en hun erfgenamen; daarna als klein bedrijf tot het verkocht werd in 1755 aan P. Bockstael en ten laatste in het bezit kwam van G. Van Gijsegem in 1773. Deze in de middel eeuwen ontstane pach thoeve heeft een belangrij ke rol gespeeld te Erpe maar na verschillende ver kavelingen verloor ze stel selmatig de oorspronkelij ke betekenis en thans doet nog alleen de toponiem ons aan deze pacht terug denken. De auteur heeft er alleszins een diepgaan de studie van gemaakt en er is heel wat archiefwerk aan voorafgegaan. In een korte bijdrage be schrijft W. De Swaef zijn Er stonden slechts 9 punten op de dagorde van de gemeenteraad en blijkbaar waren de raadsleden verrast door de gezwindheid waarmee alles afgehandeld werd, geen gezwets, geen verwijten, geen naast de zaak geklets, zodat zy by de laatste punten dan toch het traditionele peil probeerden te halen. archeologisch onderzoek aan de Schoolstraat te Me re waar hij wellicht restan ten uit de iojzertijd gevon den heeft. Het vervolgarti kel over het landbouwma- terieel te Erpe handelt over het binden en dorsen van het graan met als werktuigen de graanbind- machine, de dorsvlegel, het geselpaard, de mane ge, de wan en wanmolen. Hier zorgen enkele illus traties voor een frisse af wisseling bij de lektuur. Tenslotte publiceert men een oude foto met missie pater H. Pauwels, dit aan het eerste kapelletje van de ommegang te Mere dat men bezig is te restaureren en waarvan J. De Punt het belang van de herstelling toelicht in de «Medede lingen». JV idee van de oprichting in 1969 van «Simileskring Le de», Familie- en Vrien denkring van en voor Psy chiatrische Patiënten, v.z.w., geassimileerd met het Psychiatrisch Zieken huis, «Zoete Nood Gods» te Lede, is ontstaan en gegroeid uit de noodzaak tot sensibilisatie van de publieke opinie voor de behandelings- en benade ringsmogelijkheden van de psychiatrische patiënt. Sindsdien groepeert «Si miles-Lede» familieleden van psychiatrische (ex)pa- tiënten, simpatizanten en vertegenwoordigers van het psychiatrisch zieken huis. Via medewerking met het medisch-verzor- gend personeel wordt met een getracht het welzijn van de psychiatrische pa tiënt te bevorderen, zijn readaptie en de mogelijk heden daartoe te verbete ren en een humane waar dering te waarborgen. In alle aktiviteiten van de Simileskring-Lede staat de psychiatrische patiënt cen traal. De aktiviteiten si tueren zich op diverse vlakken. De ontspanning en de vrije tijdsbesteding vormen een groot part van de werkingssfeer. Daaren boven wordt de mogelijk heid open gelaten tot de organisatie van uitstappen (één en/of meerdaags), deelname aan Lourdesbe- devaarten, vakantiekam pen, filmvoorstellingen, zang- en dansavonden. Te vens worden boeken, tijd schriften, week- en dag bladen, ter beschikking gesteld van de patiënten. Op financieel, sociaal en moreel gebied wil Similes de deur blijven waar steeds kan aangeklopt worden. Een geschenk, een ontspanningsavond, en uitstap, een verjaardag skaart, een schouderklop je, een lach... och, verla ten patiënten zijn er zo dankbaar om... Daarnaast staat Similes ten dienste van de families van patiënten. Berichten, vragen, wensen, kunnen steeds onder omslag (ver melding Similes) afgege ven worden aan de recep tie van het Psychiatrisch Ziekenhuis. En volledig buiten het ziekenhuis kan het sekretariaat bereikt worden op het adres: Simi les v.z.w.Rosselstraat 12B, Lede. De Similes-kas wordt hoofdzakelijk ge spijsd door de opbrengst van de opendeurdag in au gustus en door de lid gelden. Sekretaris René Van Den Steen: «Mag Similes ook eens aan uw deurtje aan kloppen!» Steun ons en wordt lid van onze dyna mische vereniging. Gelie ve hiervoor 200 fr. (ge woon lid), 500 fr. (steu nend lid), of 1000 fr. (ere lid) over te schrijven op Similes vzw, p/a Rossel straat 12B, 9310 Lede, re keningnummer 435- 5162121-55. Uw lidkaart wordt u dan toegestuurd. Bijdragen vanaf 1000 fr. zijn fiskaal aftrekbaar. Het attest wordt u bezorgd. (De Bruyn) Punt 7: «Aanvullend ver keersreglement Padde- straat: aanleg verkeers drempel» bracht een onge wone toestand aan het licht. Een privé-persoon had op eigen initiatief op de openbare weg een ver keersdrempel aangelegd. Volgens burgemeester Minnebo moest die onwet tige daad nu maar eens gelegaliseerd worden en zal de gemeentelijke over heid de verkeersdrempel overnemen en volgens de wettelijke normen aanleg gen met de nodige signali satie zrbij. Dat deze ma nier van werken nogal wat hilariteit uitlokte bij zowel de oppositie als bij enkele leden van de meerderheid, lag voor de hand. Punt 8 «Opname kredieten in verband met ambachtelij ke zone Keiberg in begro ting 1988». Lede heeft ge brek aan ambachtelijke- en nijverheidsgronden, ondanks het feit dat er al jarenlang twee terreinen (aan de Wichelsesteenweg en aan de Keiberg) op het gewestplan aangeduid lig gen. Ondertussen hebben bedrijven die in Lede wil den blijven of zich in Lede wilden vestigen, dure bouwgronden moeten ko pen, en zijn er bedrijven van Lede weggetrokken bij gebrek aan gepaste gronden en infrastruktuur. Eindelijk wil men daar wat aan doen en wordt 5,5 mil joen voorzien op de begro ting voor 1988. Eer over dit punt gestemd kon wor den, werd nogal wat naast elkaar gepraat en waren de traditionele opmerkin gen niet uit de lucht. Bij de stemming onthield de oppositie zich. LH De vzw «Priester Daens» organiseert een kursus «werken met PC, voor be ginnelingen die nog niets afweten over een com puter. De kursus loopt over twee dagen: zaterdag 12 en zon dag 13 maart van 9.30 u. tot 17 u. met de nodige koffiepauzes en ruimte om te lunchen. De firma die- het PC-merk «Victor» ver deelt komt met een aantal PC's en de nodige randap paratuur op verplaatsing naar Lede. Iedereen kan inschrijven (vanaf 13 maart) maar het aantal kursisten is beperkt. De eerste dag zal vooral ge wijd zijn aan de grondbe ginselen en de theorie:/ Wat is een PC hoe werkt een PC verschil lende types en mogelijkhe den te verwachten evo lutie bestuurssystemen opbouw enz. Aandacht aan de software database-beheer tekstverwerking lay-out spreadsheet - desktop enz. De tweede dag zal er in tens geoefend worden. De oefeningen zullen speciaal gericht zijn op werken met tekstverwerking, desktop, lay-out enz. De prijs be draagt 800 fr. per dag/per persoon. Inschrijven 053-80.49.05 (Ghislain Henderickx).

De Voorpost | 1988 | | pagina 5