VTI Aalst biedt nieuwe mogelijkheden Auto Rodeo Cross bond aktief te Wieze Muziekkapel van de Rijkswacht met schitterende langspeelplaat Vriendenkring De Levensboom viert tweejarig bestaan te Aalst RMERIE Victor Suy schildert Raymond Uyttersprot De Voorpost - 1.4.1988 - 11 Hoger sekundair beroepsonderwijs In de brede gamma mogelijkheden die het VTI. Aalst in het hoger secundair beroepsonderwijs biedt stelde direkteur Jan Roelandt een aantal nieuwe richtingen voor. Naast de technische component is de uitbouw van ieders persoonlijkheid van primordiaal belang. De volwassenen in spe moeten zich inderdaad een objektief beeld kunnen vormen van de sociaal-ekonomische struktuur van de wereld van de arbeid: Hierbij dan een zevental nieuwe richtingen hoger sekundair beroepsonderwijs. Computergestuurde werktuigmachines Met de basiskennis van CNC-machines, aange leerd in de afdelingen werktuigmachines en ma trijzen is de basis gelegd om in het 7de jaar de stap te zetten naar de indus triële machines. Hij kan een plan lezen, opgesteld voor CNC-ma- chines (CAD). Hij krijgt ook een overzicht van NU- BE-machines met de ver schillende stuursystemen welke in de industrie ge bruikt worden. Hij is be kwaam om in een be staand programma in te grijpen en zelf een pro gramma uit te schrijven. Industriële elektriciteit Het studiepakket is erop afgestemd om de kennis van de schakeltechniek en energieverdeling en -trans port, de fysische werking van machines en meetap- partuur te kennen en het beheersen van nieuwe technologieën en werkme thoden. In funktie van de sterk stroomtoepassingen wordt de basiskennis van de elektronica, de elektroni sche komponenten en de digitale schakeltechniek verder uitgebouwd. Sa men met dit technisch fun dament worden verant woordelijkheidszin, be trouwbaarheid en kwali teitsbekommernis ontwik keld. Werktuigmachines Heeft inzicht in de wer king en het doel van me chanische onderdelen en het te kiezen materiaal voor een bepaald doel. Hij kan een plan lezen en in terpreteren en omzetten in een werkmetode om het werkstuk te kunnen op spannen en de gepaste ge reedschappen te kiezen om het werkstuk volgens tekening en binnen vastge stelde tijd te kunnen af werken en ook te controle ren op verantwoorde wijze. Lassen konstruktie De afgestudeerde is be kwaam om een plan te lezen, de plannen om te zetten in een werkmetho de en persoonlijk zijn werkpost in te richten. Hij is op de hoogte van de verschillende lasprocédés en kan die ook uitvoeren. Hij heeft de basiskennis van kunststoffen en hun verwerking en hij heeft ook ervaring opgedaan met de klassieke werktuig machines. Karrosserie plaatbewer king De afgestudeerde kan aan een wagen alle karrosserie herstellingen uitvoeren zo wel de beschadigde delen uitblutsen en rekken als de nieuwe monteren. Hij is bekwaam om de be schadigde elektrische in stallatie te herstellen en op punt te stellen. Hij kan de wagen zowel mechnisch als elektrisch schouwingsklaar maken. Hij kan zelfstandig zijn verf bepalen en mengen en hij kan de wagen zowel gedeeltelijk als volledig herschilderen. Hij is in staat een volledig schaderapport op te stellen. Textiel De afgestudeerden zullen in staat zijn zowel weefge touwen als breimachines te bedienen, opstellingen op deze machines te ma ken en ze ook op punt te stellen. Ze hebben de basisoplei ding en inzicht gekregen in de mechanische, pneuma tische, elektrische en elek tronische sturingsmecha nismen. Zij zijn in staat defecten op te sporen en te herstellen Schilder- en de dekoratie technieken Een polyvalente opleiding verschaffen in de richting schilderen en dekoratie- technieken. Speciale spuit- technieken, publiciteits- schilderen en algemene dekoratie worden aange leerd. In deze trainingsop drachten gaat het vooral over: de kennis en de toe passingen van grondstof fen en halfprodukten, de manuele vaardigheden aanbrengen, het ontwik kelen van de eigen creati viteit. Eenheidstruktuur Na een periode van ver warring ondermeer ver oorzaakt door tegenstrijdi ge berichten in de pers en de audiovisuele media lijkt de hemel rond het opzet van de eenheidsstruktuur wat op te klaren. Het is quasi zeker dat het V.T.I. op 1.9.1988 zal starten met deze gewijzigde onder- wijsstruktuur voor de 12- jarigen die zich inschrijven voor het eerste (oriëntatie) jaar. Na overleg tussen de ver schillende scholen in de regio (in de Regionale Coördinatiekommissie voor het katoliek secun dair onderwijs) is geble ken dat dit op het terrein voorlopig voor wei nig reële verschuivingen zal zorgen wat het onder wijsaanbod betreft. Voor het 1ste jaar van het se cundair onderwijs, met uitzondering van het 1ste leerjaar B dat een leerjaar is voor jonge mensen met leerachterstand, werden 27 gemeenschappelijke les uren vastgelegd en 5 keu ze-uren. Bijna alle scholen in het Katoliek Onderwijs hebben geopteerd voor de keuzemogelijkheden die het nauwst aansluiten bij het huidige aanbod. Ook het VTI. koos reso luut voor een maximale technologische-praktische onderbouw, met 4 u. tech nologische opvoeding en 1 u. psychomotorische oefe ningen. Voor het 2de jaar (start op 1.09.1989) is de keuze in alle scholen nagenoeg identiek met het huidige aanbod, voor het VTI. be tekent dit de volgende stu dierichtingen in het Tech nisch Onderwijs: Indus- trieel-Wetenschappelijke, Hout-Bouw, Mechanica- Elektriciteit en Textiel. Voor de tweede en derde graad werd reeds een struktuurplan opgesteld (zie bijlage) dat de keuze van het VTI. aanduidt; maar waarover nationaal de definitieve beslissingen nog moeten vallen. Er werd hierbij geopteerd voor een open aanbod in de traditionele sectoren en voor een grotere belang stelling voor de voorberei ding van onze jonge men sen op respectievelijk een soepele overgang naar het beroepsleven of naar di verse vormen van hoger onderwijs. Onderwijs Sociale Promo tie in VTI Werd door het invoeren van het rationalisatieplan het autonome bestaan van bepaalde OSP-scholen be dreigd, dan werd tevens een nieuwe start voor het OSP mogelijk gemaakt door de programmatie van nieuwe afdelingen. Vanaf 1 september 1988 starten zowel in de vesti gingsplaats Aalst als in die van Sint-Gabriël Liede- kerke volgende nieuwe opleidingen. Hoger Sekundair Techni sche Leergangen. Bedrjjfs- kommunikatie Korte Op leiding 6 uur per week. Voor beide vestigings plaatsen wordt de vervol- makingskursus Bedrijfs- kommunikatie voorzien. Gedurende 6u/w zullen de kandidaten over één schooljaar geïnstrueerd worden i.v.m. de monde linge en schriftelijke kom- munikatietechnieken die rechtstreeks toegepast worden op het nijverheids- gebeuren. In werke lijkheid gaat het alleen over de zakelijke kommu- nikatie die gebruikt wordt in de nijverheidssector. Deze kommunikatietech- nieken worden toegepast bij het solliciteren, de briefwisseling, het rappor teren, het kontrakt, het opstellen van formulieren, unilaterale gesprekken, bi laterale gesprekken, ver gadertechnieken en geïnte greerde kommunikatie- Hoger sekundaire beroeps leergangen garage De huidige opleiding die bestaat uit een 3-jarige cy clus en waarin de karrosse rie als leervak vervat zit, wordt opgesplitst in een tweejarige opleiding gara ge en een éénjarig duren de opleiding karrosserie- hersteller. Doelgroep: Zowel voor KMO's als voor de autoassemblage bedrijven blijkt er een nood te bestaan aan hoger geschoold personeel. Niet alleen kandidaten met al leen een praktijkervaring hebben nood aan bijko mende vorming, maar ook voordien afgestudeerden hebben nood aan bijscho ling. Getuigschrift pedagogische bekwaamheid Het huidige leerjarensys- teem wordt vervangen door 4 modules die door de kursist naar eigen keu ze kan gevolgd worden. Elke module bestaat uit één of meerdere eenhe den. De kandidaten kun nen per semester een aan tal eenheden volgen zoda nig dat op minimum twee jaar en maximum vijf jaar alle eenheidsattesten kun nen ingeruild worden voor de moduleattesten die op hun beurt recht geven op het getuigschrift van peda gogische bekwaamheid. Computergestuurde teken en produktietechnieken Deze opleiding wenst vooral in te gaan op de behoeften die in het be drijfsleven van de streek van Aalst aanwezig zijn. De informatisering van de mechanische produktie- processen heeft een reële nood aan vakkundig ge schoold personeel gescha pen. Daar de industriële informatica hier niet speci fiek aan voldoet, bleek de omvorming noodzakelijk. Tevens is gekozen voor een snellere opleidings vorm (2 jaar) om de snel evoluerende technieken op de voet te kunnen volgen. LH Aalst. Willy Van Boxtael aan het vertellen met de jeugd op schoot (a) harmonie orkest van 62 muzikanten, een korps van trompetters en tam boers van 16 muzikanten en een sekretaris. Kapi- tein-kommandant Cardon werd op 1 december 1972 belast met de leiding. Hij volgde kapitein-komman- dant Frison op. Op 1 ja nuari 1982 nam adjudant chef Watesse de dirigeer stok over en sedert 1 juni 1983 wordt de kapel geleid door hoofdonder kapel meester De Ridder. De Muziekkapel treedt op bij verschillende gelegen heden en is onder meer de vaste begeleider van de be faamde Carrousel Zij ver zorgt ook de officiële plechtigheden zoals bij het bezoek van buitenlandse staatshoofden, militaire schouwingen en defilees, feestelijkheden, opendeur dagen enz. De kapel treedt in binnen- en buitenland op en werkt aktief mee aan de bevordering van het muzikale leven in België door het geven van kultu- rele koncerten en galakon- certen en verzorgt jaar lijks verschillende garni- zoenkoncerten Vierde plaat «Music with a smile» is de vierde langspeelplaat die door de Muziekkapel van de Rijkswacht werd ge maakt. Volgens insiders is het de beste van de vier geworden. Mening die we voluit kunnen beamen Voor de plaat die digitaal werd opgenomen dus blaakt van zuiverheid, heeft men zowel aan de a als de b kant drie num mers opgenomen, samen goed voor om en bij de 40 minuten steengoede muziek. Men begint met «Petite Suite» dat door Eddy Hou se voor harmonie werd be werkt en oorspronkelijk werd geschreven in op dracht van Theo Mertens In dat nummer maakt men kennis met heel wat mo derne effekten en klank kleuren. Dan volgt Nice try, waarin Eddy House de solopartij voor zijn reke ning neemt. Het is meer dan een lekker meegeno men poging, maar een hoogstaand staaltje van virtuositeit op sax en met een zeer gevoelige pianist Peter De Timmerman op de achtergrond. De a-side wordt afgerond met Ken- tonia van de Antwerpse komponist Pol Kessels di<_ hiermee een hulde brengt aan Stan Kenton, een van de grote vernieuwers van de Big Bandmuziek. Op de b-kant vindt men de komt de muziek van Eddy House die in het nummer zowat alle trends van de huidige muziekgenres ver werkte en tot een zeer har monieus geheel in elkaar laat vloeien. Dan volgt «Ballad for Frankie» met als solist Clem Van Hove op trombone en vanzelf sprekend wordt besloten met de Mars van de Rijks wacht. Deze steengoede plaat is verkrijgbaar aan de prijs van 425 ft.. In het conservatorium van Gent presenteerde vorige week dinsdag de muziekkapel van de rijkswacht haar nieuwste lp. «Musio with a smile» zo luidt de titel ervan en onder leiding van dirigent Francis De Ridder speelt de uitstekende muziekkapel een aantal nummers waarvoor Eddy House de muziek schreef of de arrangementen maakte. Eddy House is niet de eer ste de besten, dat heeft men dinsdag nog kunnen horen via BRT 2 waar bij toevallig of niet te gast was in het programma «Hoop doet leven» en waar we reldvedetten als Theo Mer tens, Walter Boeykens en anderen met veel of zijn kwaliteiten uit de doeken hebben gedaan We zouden aan deze plaat zijn voorbijgegaan ware het niet dat er bij de mu ziekkapel van de rijks wacht heel wat mensen uit onze regio aktief zijn. In Gent hoorden we dan ook heel wat Dendermondse klanken weerklinken. En er is nog een tweede reden: de plaat werd bij Erik De Blende van de Dender mondse platenfirma Asse- krem Records gemaakt. Schitterend van presenta tie - op de hoes ziet men de muziekkapel in groot or naat in een vierkleurenaf- druk, omringd met goud- rand - brengt «Music with a smile» muziek die hele maal in verhouding staat tot het uitzicht van de plaat en tot de titel. Het is inderdaad een plaat om naar te luisteren en om met een glimlach van zelf voldaanheid naar te luiste ren. De Muziekkapel van de Rijkswacht is niet de eerste de beste Ze werd bijna 20 jaar geleden opge richt en bestaat uit 81 uit voerders onder wie l hoofdonderkapelmee8ter 1 tamboer-majoor, een De A.R.C.B., initialen die staan voor Auto Rodeo Cross Bond is naar inhoud en programma wel heel bedrijvig. Er werden door die klub immers niet min der dan 20 wedstrijden in het nakend seizoen voorzien Programma Wieze, zetel van de regio nale bond, bijt de spits af met de paastrofee op zon dag 3 en maandag 4 april, telkens om 13 u. aan de Kloosterstraat. De verde re wedstrijden hebben plaats op volgende data, altijd om 13 u. 10 april: Buggenhout (Brand straat), 17 april: Rillaar (Oudenbos), waar ook de 1-mei-wedstrijd "plaats vindt; zaterdag 7 mei om 18 uur avondcross op het terrein van FC Wieze (Po pulierenstraat), 15 mei: Okselaar (Molenvijver), 22 mei: Dilbeek (Borre- straat), 29 mei: andermaal Rillaar, 5 juni: Lebbeke (Grote Snijdersstraat), 12 juni: Buggenhout (Brand straat), 19 juni: Moorsel (Trieststraat), 26 juni: Wieze (Rooien). Tijdens de maand juli ne men de crossers verlof, maar op 7 augustu harne- men de aktiviteiten met een wedstrijd te Okselaar (Molenvijver), verder op 14 augustus: Buggenhout (Brandstraat), 21 augus tus: Nieuwerkerken (Kruisveldstraat), 28 au gustus: Moerzeke-Hamme (Overdijkstraat); 4 sep tember: Putte (Kaaslei), 11 september: Asse (Vrij- houtstraa 18 september: sluitingscross te Wieze (Bontegem). Wieze is dus wel nauw bij de actie betrokken, want van de 20 voorziene wed strijden gaan er 5 op het grondgebied van het bier dorp door. Wie mear inlichtingen tel.: 053/77.65.94 of bij wenst over de A.R.C.B. Van Landuyt Denis, Pro- aktiviteiten kan steeds te- cessieweg 52 in Buggen- recht op volgende adres- hout, tel.: 052/35.61.33. sen: Van Heck Victor, J. Van Landuyt Nieuwstraat 22 te Wieze, Wieze Film Donderdag 14 april is voor de jeugd van Wieze een datum om te onthouden. Vanwege de Bond van Grote en Jonge Ge- innen wordt immers op die dag in het ontmoetingscentrum n 14 tot 16 u. een mooie film vertoond. Wat het wordt, delen wel tijdig mee! Paasviering Op zondag 10 april nodigt de K.V.L.V. haar leden en sympa- thizanten uit op een paasvergadering, die van 14 tot 17u30 plaats heeft in het gemeentelijk ontmoetingscentrum aan de Schoolstraat. Op de agenda staat passende bezinning, feest maal, ontspanning met jongeren uit eigen midden. Inschrijven bij de bestuursleden. - lokaal "DE SNUIVER", moIcnvcldstraat27 9J71 denderbelle. De uitslag van de wedstrijd van 24 maart. 1. echtpaar Christiaens, 2. P. Ost en J. Vereist, 3. H. De Troch en A. Vermeir, 4. M. Weymans en M. Van de Velde en 5. L. Boni en O. Cruyplant. Ook voor de jonge bridgers is er nieuws. In Oostmalle wordt namelijk een jeugdkamp georga niseerd met als titel «Bridge en sport». Het kamp heeft plaats in het provinciaal vormingscentrum van maandag 11 juli om 10 uur tot zaterdag 16 juli om 15 uur. De kursus wordt gegeven door de bridge monitoren Michel Maes en Jef Schrijvers. Het gaat om een dagvullend programma, afwisselend sport en bridge, onder leiding van bevoegde monitoren, in een prachtige omgeving met logies in een modern en komfortabel kompleks. Men kan als jongeren tot 25 jaar deelnemen aan deze kursus voor de prijs van ongeveer 4.500 fr. Naast een reeks initiatie is er ook een training voor top-juniores. Wie meer informatie wenst over de Bridgeclub voor niet-rokers en over dit jeugdkamp, kan steeds terecht bij P. Van Damme, Breestraat 107 te Sint- Gillis Dendermonde (052/21.45.23). DIR.: FRANQOIS DE RIDDER Voor de eerste maal orga nizes rt de Vriendenkring De Levensboom een ten toonstelling. Dat gebeurt naar aanleiding van de vie ring van het tweejarig be staan. In zaal de Koorn- bloem aan de Grote Markt te Aalst zal de esoterische schilder Frank Morant zijn schilderijen expoze- ren. Men gaf aan de ten toonstelling de titel «Kos misch licht». De schilderijen van Mo rant zijn tot stand geko men als gevolg van een verdieping in de mystieke literatuur en de omgang met esoterische gemeen schappen. Zij behandelen een wereld van okkulte waarden en leggen de na druk op het kermen van God en niet alleen op een tasten naar een aangevoel de goddelijkheid. De woor den esoterisch en okkult duiden op wat verborgen is, wijzen naar wat achter de uiterlijke schijn ligt, op de oorzaak die verschijnin gen en gevolgen teweeg brengt. Op de tentoonstelling zul len eveneens afbeeldingen te zien zijn van wat de eso terische richting «lichtwe- zens» noemt. Dat zijn wer ken die ontstaan zijn door meditatieve studies alsook in hoofdzaak met kontak ten en uitwisselingen van de zeer gekende helder ziende en paragnost Joska Soos. De tentoonstelling is door lopend te bezoeken vanaf vrijdag 15 april voor en na de voordracht door de heer Van der Donck tot en met zaterdag 30 april. Op woensdag gesloten. Tijdens de jongste ge meenteraadszitting verle den dinsdag werd een agendapunt goedgekeurd waarbij een schilderij zal worden gemaakt van wij len burgemeester Ray mond Uyttersprot voor een som, omlijsting inbegre pen, van 399 OOO fr. Dit zoals van alle vorige bur gemeesters werd gedaan. Victor Suy is een typisch portretschilder, wonend in de Hebbestraat 100, te Moerzeke-Hamme. Hij studeerde aan de aka- demie voor schone kun sten te Sint-Niklaas en be haalde een veelheid van prijzen in binnen- en bui tenland. Als portretschilder maakte hij indruk vooral door «Eén schilder, dertig schrijvers», een uniek op zet dat als vanzelf groeide tot een boek. Indringende portretten van dertig literatoren L.P. Boon, P.O. Buckinx, C. Buyssen, E. Claes, H. Claus, M. Coole, J. Daisne, B. Decorte, A. Demedts, F. De Pille- cijn, W. El8schot, J. Geer- aert8, G. Gezelle, M. Gij- sen, M. Gilliams, R. Gro- non, K. Jonckheere, Bemp H. Lampo, P. Lebeau, I. Michiels, ft W. Ruyshnck, S. Streu- vels, H. Teirlinck, F. Tim mermans, J. Tulkens, K. Vande Woestijne, A. Van Wilderode en G. Walschap afgerond met een zelfportret van Victor Suy. Oh) In dc Verenigde Staten werd een automatisch versnellings systeem voor fietsen ontwik keld. Door de wisselende pe- daaldruk naargelang de weer stand schakelt de Bike-O-Ma- tic naar een hogere of lagere versnelling.

De Voorpost | 1988 | | pagina 11