Hoe mobiel zijn onze invaliden? Voor de derde keer neemt TV-EKSPRES 200 lezers mee op feestvakantie bij TEN-BEL Ook u kunt gratis mee gaan feesten op Tenerife... in het verrukkelijkste hotelpark van de Canarische Eilanden... Bond Moyson heeft brochure en werkboek omtrent gehandikaptenbeleid Erembodegemse postzegelclubvoorverkoop Nieuwe regeling busdiensten Met Jeggpap naar de festivals van Montreux en Leysin De Voorpost Lees wat de winnaars van vorig jaar ons schreven... Al wat u daarvoor moet doen TV-EKSPRES kopen... en duimen voor een geluksgetak 16 - 1.4.1988 - De Voorpost De Vlaamse Federatie voor Gehandikapten (VFG), zeg maar de gehandikaptenwer- king binnen de Bond Moyson, behartigt in de regio Schelde- Waasland (Dendermonde- Sint-Niklaas) de belangen van 2.200 leden in 16 gemeenten. Ze helpt mee aan de integra tie van de gehandikapte bur ger in het gemeentelijke le ven. Elk jaar werken ze hier- rond een thema uit. Dit jaar lag de keuze begrijpelijker wijs voor de hand: de (toe komstige) plaatselijke manda tarissen doen inzien dat de zorg voor de gehandikapte burger (toch bijna 10 procent van de bevolking) meer moet zijn dan enkele lijntjes in het partijprogramma en vage be loften. De VFG heeft een brochure, «Hoe Anders?», uitgegeven. Het is een praktische gids ge worden voor een gemeen telijk gehandikaptenbeleid. Over de brochure «Hoe An ders?», over het daarbijho- rende werkboek, en over de politieke intenties van Magda De Meyer, Freddy Willockx en Norbert De Batselier, ge ven we een toelichting. Hoe Anders? De brochure is geen bijbel en je vindt er geen ingewikkelde theoretische uiteenzettingen in terug. Wel uitgewerkte, praktische voorstellen en kon- krete tips. Kortom: een hand leiding over hoe de VFG de 'aandacht voor de gehandi kapte burger' ziet. In de los bladige uitgave worden zes hoofdstukjes behandeld: de erkenning van de gehandikap ten, toegankelijkheid en ver voer. huisvesting, gemeen telijk onderwijs, tewerkstel ling en tenslotte de sociokul- turele aktiviteiten. Om de brochure werkbaar te maken, kunnen de plaatselij ke afdelingen gebruik maken van het werkboek. Dit werk boek is een soort van uitge breide enquete over de zes thema's, van de brochure «Hoe Anders?». De aandacht gaat dan vooral naar de al gerealizeerde en de nog te realizeren verwezenlijkingen in de eigen gemeente. Nader hand geeft dit instrument een gedokumenteerd beeld over het plaatselijk gehandikap tenbeleid en kan het gebruikt worden tijdens hearings, de batten en konfrontaties. Van theorie naar praktijk: vervoer De regio Schelde-Waasland van de VFG maakte een over zicht van de mobiliteit van de gehandikapte. Algemeen kan gesteld worden dat het open bare vervoer heel ontoegan kelijk is voor de invalide, op een -aar schaarse uitzonde ringen na. Alternatieve vor men van vervoer bestaan in enkele gemeenten, maar kun nen nog meer uitgewerkt worden. Uit een overzicht leren we dat Beveren een gemeentelijke fi nanciële tussenkomst geeft voor vervoer naar speciale in richtingen (Beschutte Werk plaats, school, MPI, dagcen trum). Deze gemeente heeft ook een OCMW-vervoer- dienst naar en van een dag centrum voor volwassen ge handikapten uit de gemeente zelf. Lokeren geeft taxiche ques uit. Een speciaal busje met lift, specifiek voor groe peringen, rijdt in Sint-Niklaas en in de loop van de maand wordt er een busje voorzien in Sint-Gillis. Temse, Waasmunster, Steke- ne en ook Hamme beschikken (nog) niet over alternatief ge- handikaptenvervoer. De taxicheques, die in Loke ren (en ook in Wetteren) ge bruikt worden, zijn nog niet zo bekend. In 1987 werden er in Lokeren 57 verkocht aan 8 verschillende mensen. Een gehandikapte met een invali diteit van 80% of 50% uitslui tend te wijten aan de onderste ledematen, kan per jaar maximaal 12 cheques tegen 150 fr. het stuk kopen. Met deze cheques kan een gewone taxirit betaald worden die an ders 300 fr. zou gekost heb ben. Maar blijkbaar slaat het idee in de Durmestad niet aan. Te duur, én er wordt veel meer een beroep gedaan op vrijwilligersvervoer van buren of familie. Toch blijft het sys teem dit jaar nog ongewij zigd. Een ander initiatief is de min- der-mobielencentrale, aktief in Dendermonde en Wette ren. Deze centrale brengt hul pbehoevenden met vervoer problemen en vrijwillige chauffeurs samen. De gebrui ker betaalt 6 frank per kilo meter, plus 20 fr. administra tiekosten. Hier en daar wordt er samengewerkt met Taxi- Stop. Politieke reflekties Tijdens een perskonferentie waarop door Pierre Janssens (de federale sekretaris van Bond Moyson en voorzitter van de VFG voor Schelde- Waasland) het voorgaande werd uitgelegd, brachten de parlementairen Magda De Meyer, Norbert De Batselier en Freddy Willockx de poli tieke vertaling van het eehan- Op 25 april geeft de Regie der Posterijen twee specia le postzegels uit met toe slag. alsmede een speciaal blaadje bevattende een speciale postzegel met toe slag. De twee uitgiften, stellen de «promotie van de filatelie» samen. De zegels hebben een waarde 13 fr. +3 fr. en 24 fr. 6 fr. en hebben als onderwerp rozen uit het werk van P.J. Redoute «60 roses pour une Reine;De verkoop ervan heeft plaats vanaf 25 april tot en met 30 juni in alle postkanto ren van ons land. Op het blaadje vindt men naast de postzegel ook de beeltenis van koningin Louisa-Maria. De beelte nis op het blaadje en de samenstelling ervan zijn van de hand van mevrouw Anne Wisniewska-Velghe. De voorverkoop van deze zegels en van het blaadje heeft onder meer plaats in de parochiezaal van Terjo den (naast de kerk) aan de Geraardsbergsesteenweg 79A te Erembodegem op 23 en 24 april telkens van 10 tot 17 uur. dikaptenoeleid. Dc Meyer stelde dat, ondanks alle vroegere beloften, nu eens eindelijk alle materies voor gehandikaptenzorg ge- centralizeerd moeten worden bij één departement. Zodoen de zal de gehandikapte burger niet meer een lijdensweg moeten doormaken door de jungle van verschillende in stanties om zijn rechten op te eisen. Op lokaal vlak vragen tewerkstelling en huisvesting het meeste aandacht. De norm van één gehandikapte werknemer aan te werven op 55 full-time werknemers wordt niet of nauwelijks nage leefd. Deze norm is nochtans heel laag, want in Nederland bijvoorbeeld ligt de norm op 1 De Batselier benadrukte de permanente dialoog tussen de beleidsmensen en de invalide burgers. En volgens Willockx heeft het beleid nood aan een voluntaristische aanpak en aan deskundigheid. Het be leid moet volgens de SP ook gedragen worden door de in spraakgedachte. Algemeen zouden de plaatselijke bestu ren de laatste tijd zelfs in spraak te veel 'als een blok aan het been' ervaren. De brochure «Hoe Anders?» kan bekomen worden bij de VFG Schelde-Waasland, Mercatorstraat 67 in Sint-Ni- klaas of in Dendermonde aan de Noordlaan 21 H.V. Sint-Niklaas. SP-volksvertegenwoordiger Magda De Meyer en algemeen sekretaris van de Bond Moyson Jean-Pierre Janssens beklemtoonden de noodzaak dat nog heel wat dient te gebeuren voor de integratie van gehandicapten op gemeentelijk vlak. (polo) gen van genoten. Festivals Tal van Intersoc-hotels stonden te trappelen om Jeggpap in 1988 op hun Zwitsers programma te krijgen. Uiteindelijk op teerde men voor Leysin waar muziek deze zomer de bovenhand haalt. In de nabijheid van Leysin ligt het mondaine Montreux waar van 1 tot 16 juli één van de grootste Europese jazzfestivals plaats vindt. In Leysin zelf organiseert Marnixring Voorkempen Pa ter Stracke organiseert op dinsdag 19 april om 20 uur in de Sint-Caroluskerk te Ant werpen de integrale uitvoe ring van de Messias van Han del. Koor en orkest Alauda uit Ekeren onder leiding van Ivan Leire staan in voor dc uitvoering Kaarten zijn ver krijgbaar in de Theatcrwinkcl aan de Sint-Jacobsmarkt 74 te Antwerpen (03/233.71.60 (tussen 10 en 18.30 uur) of telefonisch op 03/541.20.88. De Centrale voor Studie- en Berocpsoriëntering en Psycho- Medisch-Socialc Centra heeft een brochure uitgegeven met als titel «Wat na het zesde jaar beroepsonderwijs». De brochure is bedoeld als aanzet tot hulp voor de student om zich te bezinnen omtrent zijn verdere studie en of beroeps- oricntcring. De brochure is gratis verkrijgbaar in de kan toren van dc BBL en bij de PMS centra. De Jeggpap New Orleans Jazzband was vorige rockfestival van de Alpen muzikaal op topniveau dit bergdorp dat zich kan- zomer te gast in Disentis, hoog in de Zwitserse te ondersteunen. Van 6 tot 16 juli zal de Dender- didaat heeft gesteld voor bergen. Het werd een suksesrijke muzikale trip mondse topformatie opnieuw jazz in de bergen de organisatie van de die om herhaling vroeg. presenteren. i996PiS°he wintersPelen Zo trekt Hiel Leybaert en zijn Jeggpappers begin men 9 10 JuJ1 het juli naar Leysin om daerhet overbekende jezzfes- SSiin*etodeiflgjgS second Rock Festival of Ja*«rip tival in het naburige Montreux en het tweede van de New orleansjazz in The Alps. Dit rockfestival Wie Jeggpap op deze muzi- het Retro-Romaanse taal- van de Alpen nam van bij kale Alpentrip wil verge- gebied. Hun muziek was de eerste uitgave de allures zeilen krijgt daartoe de ge- daar een grote onbekende, van een Torhout-Werchter tegenheid. De CM-vakan- Dat bleek tijdens het eerste aan met wereldsterren en tiedienst organiseert een optreden op het Retro-Ro- tienduizenden bezoekers. autocarreis met de Jegg- m aan se Muziekfestival. De Jeggpap is tijdens deze fes- pEp naar Leysin en dit van organisatoren waren wel tivals te gast in het Konin- 6 tot 15 juli met verblijf in in de wolken met de J egg- gin Fabiola-Hotel dat pre- het Fabiola-hotel en uit- papact en zo belandden ze cies twintig jaar geleden stappen naar Montreux. tijdens de finaleavond op geopend werd door de Ko- Gstaad en Gruyère, het meest gunstige tijd- ningin persoonlijk. Volwassenen kunnen mee stip. De Retro-Romaners Voor de meer dan 350 aan 16.375 fr. Kinderen waren op slag gewonnen Vlaamse gasten die er ver- krijgen ruime korting. In- voor de Jeggpap-muziek. wacht worden zorgt Jegg- formatie hierover kan men In het Intersoc-hotel Acla pap voor een jazzysfeer bekomen bij de CM-vakan- da Fontauna zorgde men niet aperitiefconcerten, tiedienst, Dijkstraat 89, tien dagen lang voor jazzy- een jazz-eucharistievie- 9330 Dendermonde tel. sfeer waar de ruim 350 ring, een avond rond de 052/26.13.31. Vlaamse gasten waaron- geschiedenis van de jazz, O.D. der een 100-tal Dender- een jazz-barbecue en na- mondenaars met volle teu- tuurljjk ook optredens in De buurtspoorwegmaatschappij NMVB gaat met ingang van 3 april over tot het herstruktureren van enkele autobuslijnen. Het betreft de busdiensten Dendermonde - Lokeren (57a/l), Dendermonde - Gijzegem - Aalst (57a 2), Gent - Lochristi - Lokeren (59a/l), Gent - Destelber- gen - Beervelde - Lokeren (59d), Zaffelare - Lokeren (684) en Gent - Zele - Hamme (689). Dat zijn althans de lijnen in onze regio die geherstruktureerd worden. Voor de lijn Dendermonde - Lokeren rijdt men tussen Bokslaar-station en Lokeren - Vrijheidsplein nu via de Ho venierstraat. De halte Loke ren - Leedebeek wordt afge schaft. Er worden tijdens de daeuren enkele marktritten IhUIU TH Dta4*r - kfc«14«1rMk Onafhankelijk weekblad voor Dender-, Durme- en Scheldestreek Uitgeverij De Cuyper n.v. Oude Vest 34 9330 Dendermonde Tel. 052/21 40.60 Telefax 22.54 64 HRD 33 579 BTW 419 120.172 M. De Backer Redaktie Waasland: W. Vloebergh Abonnementendienst tel. 052/21.40.60 jaarabonnement 2.000 F 6 maand 1.040 F 3 maand 520 F los nummer 40 F Bankrekening: 442-8601481-36 Lid van de Nationale Federatie der Informatie weekbladen vzw Aangesloten bij de Drukkerij A. De Cuyper-Robberecht Drukkerijstraat 11 9140 Zele Telex 25765 voorzien. De avondritten van uit Lokeren die om 17.46 u. en 18.35 u. vertrekken blijven beperkt tot Grembergen - Zogsebaan, en daar is een aansluiting voorzien met de lijn Sint-Niklaas - Dender monde. Verder worden de za- terdagritten afgeschaft. Op de lijn Dendermonde - Gijzegem - Aalst kunnen tij dens de weekdagen ploegwer- kers met bestemming Brussel van een bijkomende bus- treinaansluiting gebruik ma ken; een bus doet om 5.02 u. Gijzegem-klooster en om 5.13 u. Aalststation Aalst-station aan. Enkele heel vroege za- terdagritten worden afge schaft. Op zondagvoormiddag worden wel enkele bijkomen de ritten voorzien Lijn Gent - Lochristi - Loke ren. Hier worden wegens ge brek aan belangstelling enke le vroege ochtend- en laata- vondritten afgeschaft. Op de lijn Gent - Lochristi - Lokeren kunnen reizigers op de baanvakken Lokeren - Gentstraat/Lokeren-station en Beervelde-Tollekenswe- gel/Lokeren Nieuwstraat res- pektievelijk gebruik maken van de lijnen Aalst-Lokeren en Gent - Beervelde - Loke ren. Het baanvank Lokeren - Nieuwstraat/Lokeren Gent straat wordt opgedoekt. De lijn Gent - Hamme dan. Het baanvak Zele - Overweg naar Hamme wordt vooral ten behoeve van de scholieren gereden. Op de lijn Gent - Destelbergen - Beervelde - Lokeren wordt op aangepaste uren via de wijk Oudenbos naar Lokeren doorgereden. Meer gegevens kunnen de rei zigers verkrijgen op de lijn bussen, waar een folder met nieuwe dienstregeling ter be schikking ligt. (wv) Hiermee willen wij u oprecht be danken voor de prachtige, gezel lige dagen op TEN-BEL. Onze dank gaat uil naar alle personen van de geweldige groep die ons hechte vriendschapsbanden heeft bijgebracht. Proficiat voor de fijne groepsreis ingericht naar de Pico del Teide. De organisatie was werkelijk "af». Graag wensen we u nog veel succes met het inrichten van gelijkaardige initiatieven. Wij hopen zeker volgend jaar te rug tot de winnaars te behoren. Dat zou echt mooi zijn. TV-EKSPRES blijft in ons hart. Het is een blad waar kracht en woorden waarheid zijn. Marcelle en Marie-Louise Nivelle-Degraen Bevrijdingsstraat 3, x 3500 Hasselt Het onwaarschijnlijke, het onmo gelijke is toch gebeurdvoor de éérste maal dat ik toevallig naar de winnaars van een reis naar TEN-BEL keek, had ik prijs. Ons vakantie-plan was reeds ge maakt een paar weken in de ber gen met zoveel mogelijk berg passen. Maar na twee dagen aarzelen, beslisten wij om toch maar naar TEN-BEL te gaan. Wat een verrassing Magnifieke ontvangst en verblijf, zonder eni ge zorgen in een mooi apparte ment met uitzicht op zee en alle mogelijke commoditeiten. Het werd een echte droomvakan tie rusten, lezen, sport beoefe- Ook dit jaar weer kunnen niet minder dan 200 lezers van TV-EKSPRES een volledig kosteloze vakantie op TEN-BEL genieten. En of zo'n vakantie in het hartje van de Canarische eilanden meevaltals winnaar wordt u daar echt door ons vertroeteld, als een heuse «VIP» Dit houdt in dat u uw geldbeugel rustig kunt thuislaten en toch genieten van een onvergetelijk feestprogram ma Alles, maar dan ook alles, is helemaal gratisuit stapjes, gala-diners, sport-activiteitenu noemt het maar op. Het kost u geen frank. Koop gauw TV-EKSPRES en waag uw kans Terwijl je lekker tafelt een denderend showprogramrrfa En na het dessert allemaal op de dansvloer. Voor nu en dan een farandole met Rio-orkest en dito ballet. nen, lekker eten en lang slapen of 's avonds verscheidene feesten bijwonen in diverse etablissemen ten, en een prachtige uitstap naar de Teide alles was voor ons ver zorgd en gepland tot in de klein ste details. Ik heb lof te over voor de vrien delijkheid en inschikkelijkheid van onze Vlaamse artiesten en voor de organisatoren. Alle grote en kleine moeilijkheden werden door hen met de glimlach op de lippen opgelost. Nogmaals harte lijk dank aan TV-EKSPRES en al hun sympathieke en bereidwil lige medewerkers. Wat TEN- BEL betrefthet is echt een aards paradijs. Wij hopen daar beslist ondanks onze hoge leeftijd te kunnen weerkeren. Dr. V. Smeets, Residentie "Vermeer», D. Van Monckhovenstraat 6-8, 9000 Gent Mijn vrouw en ik vonden het een zeer goede vakantie, met goed eten, mooie diners en goede op tredens van onze eigen vedetten. Dank ook aan het personeel van TV-EKSPRES en TEN-BEL Cleirens-Rodrigin, Rerum Novarum-laan 20, 2788 Vrasene-Waas Ongelooflijk, maar waar, onze vakantie op TEN-BELDankzij TV-EKSPRES hebben we een ware droomreis gehad. Alles was in één woord uitstekend. Onze begeleiders waren zeer vriendelij ke mensen die altijd klaarstonden om ons bij te staan. We zullen dit alles nooit kunnen vergeten, en daarom blijft TV-EKSPRES on ze beste vriend voor het leven Nogmaals hartelijk dank aan TV- EKSPRES en aan de afgevaar digden. Filip Coppens - Vandersmissen, St.-Maartensdal 3151, 3000 Leuven Het was fijn bij jullie te zijn. De zovele attenties, de bloemen, het fruit, het was een warm onthaal en zo aandoenlijk..jullie hebben echt alles gedaan om onze vakan tie maximaal te doen slagen. Ik heb echt heel veel lof voor TV- EKSPRES en de mensen van TEN-BEL. Dank aan iedereen voor deze onvergetelijke dagen samen. Lieve Buyl, Veldstraat 1bus 5, 9300 Aalst We hebben een prachtige vakan tie gehad. Het kon eenvoudig niet beter. Alles ging zo vlot, alles was zo aangenaam en zo ver zorgd. Een pluim voor alle medewerkers die ervoor zorgden dat alles zo goed verlopen is. Werner Gielen en Brigifle Janssens, Vitsenveld 72, 2550 Kontich Op TEN-BEL zijn is fijn. Met TV-EKSPRES is het een festijn en worden sprookjes waar. We sparen dus voor volgend jaar Een hartelijke dank aan TV-EKSPRES voor de formida bele inzet lot het welslagen van deze reis. Josée en Hilde en Raymond Janssens, Van Diepenbeeckstraat 59, 2018 Antwerpen

De Voorpost | 1988 | | pagina 16