Speciale dagtekeningsstempel en propagandatentoonstelling door Postzegelkring Dendria- Erembodegem De Voorpost Freddy Baeten «brengt het plattelandsleven in de Abdij van Affligem» Minder bezoekers voor Dendermondse musea Rodekruisveertiendaagse onder het motto gezondheid Provinciale muziektornooien Leraren Dendermondse akademie stellen hun werken tentoon Dehaene stelt teleur 16- 15.4.1988- De Voorpost Op saterdag 23 en zondag 24 april 1988, organizeert Postzegelkring Dendria-Erembodegem i.s.m. de Regie der Posterijen, telkens van 10 tot 17 uur in het Parochiehuis van Erembodegem-Terjoden, Geraardsbergsesteen- weg 79A - Erembodegem-Aalst, de voorverkoop van de speciale postzegel reeks «Promotie van de Filatelie». Deze nieuwe postzegelreeks met toeslag, met als onderwerp rozen uit het werk «60 Roses pour une Reine» van P.J. Redouté (1759-1840), tijdgenoot en hofschilder van koningin Louise-Marie (die koning Leopold I huwde 1832). Bij deze gelegenheid wordt een herinneringsblad te koop aangeboden met hierop de beeltenis van onze eerste Vorsten, omkaderd met een rozenbak naar een tekening van Redou té, alsook een speciale postzegel en dagtekeningsstempel. Tevens wordt door de Erembodegemse postzegelklub een set van 10 reprodukties uitgege ven met de beeltenissen van onze vijf Belgische koningen en koninginnen. Deze voorverkoop gaat ook nog gepaard met een niet-kompetitieve postze geltentoonstelling, waarvan de plechtige vooropening zal plaatshebben op vrijdag 22 april a.s. om 19.30 u. in de Parochiezaal van Terjoden. Tussen de Regie der Pos terijen en de filatelisten be staat er sedert jaar en dag een nauwe band: «Filatelie: hobby, kunst en kuituur!» Om de filatelie te bevorde ren levert de Regie der Po sterijen alvast grote in spanningen o.m. door, sa men met de Filatelistische Kommissie, een kultureel en filatelistisch veran twoorde keuze van het jaarlijks uitgifteprogram ma, door de nationaal en internationaal hoog ge waardeerde technische en kunstzinnige kwaliteit van haar zegels, door deel neming aan allerlei postze geltentoonstellingen op nationaal en internatio naal niveau, door het in zetten van een filatelisti sche dienst met een be langrijk personeelseffek- tief en aangepaste mate riële middelen, door het verspreiden van hogerge- noemde folders bij elke uit gifte en het ter beschik king stellen van sommige andere publiciteit. De kans om de wondere wereld van de filatelie te betreden en te verkennen wordt iedereen zeker gebo den bij de voorverkopen van de speciale postzegels (die door de Regie der Pos terijen worden uitgege ven), die overal in ons land, door aktieve postze- gelkringen worden geor- ganizeerd. Met de eerste uitgave van de reeks spe ciale postzegels met toe slag, genaamd «Promotie lokaal "DE SNUIVER3 molenveldstraat27 Vi/l denderbelle. Belle Bridgeklub Uitslag van de winnende paren van de wedstrijd van donderdag 7 april: 1. echtpaar De Saeger, 2. H. Van Cauwenberghe-II. De Troeh, 3. echtpaar De Ridder, 4. L. De Visscher-P. Verlie, 5. M. Secretin en A. Vermeiren. De bridgeclub voor niet-rokers speelt elke donder dagavond te 19u45 in restaurant De Snuiver, Mo- lenveldstraat 27 te Denderbelle. Net als de voorgaande ja ren organizeert het Pro vinciebestuur van Oost- Vlaanderen ook nu weer een aantal provinciale mu ziektornooien. Op vier ver schillende plaatsen zullen zeventien muziekkorpsen aan om him klassering te verdedigen. Een jury zal de muziekmaatschappijen WMkbltd ran Dnafer- Onafhankelijk weekblad voor Dender-, Durme- en Scheldestreek Uitgeverij De Cuyper n.v. Oude Vest 34 9330 Dendermonde Tel. 052/21.40.60 Telefax 22.54.64 HRD 33.579 BTW 419.120.172 M. De Backer Redaktie Waasland: W. Vloebergh Abonnementendienst tel. 052/21.40.60 jaarabonnement 2.000 F 6 maand 1.040 F 3 maand 520 F los nummer 40 F Bankrekening: 442-8601481-36 Lid van de Nationale Federatie der Informatie weekbladen vzw Aangesloten bij de Verantwoordelijke uitgever: D. De Cuyper Drukkerij De Cuyper-Robberecht Drukkerijstraat 11 9140 Zele Telex 25765 beoordelen en na het laat ste optreden van elke groep zal de klassering worden bekend gemaakt. Men kan deze tornooien gratis bijwonen. Een eerste tornooi heeft plaats op zaterdag 23 april vanaf 14.30 uur in de Sporthal van Sint-Mar- tena-Latem (Hoge Heirweg 64). Op zaterdag 30 april treden er in de Schouw burg in de R. Van Britsom- straat 19 te Sint-Niklaas vanaf 14.30 uur vijf mu ziekmaatschappijen op. Dat zijn de Koninklijke Katolieke Fanfare de Kunstliefde uit Melsele (uitmuntendheid), de Ko ninklijke Katolieke Har monie Kunst en Vreugde uit Beveren (ere-divisie), de Koninklijke Katolieke Werkmansharmonie Recht door Zee uit Temse (ere divisie) de Koninklijke Fanfare Sinte-Cecilia uit Belsele (ere-divisie) en de Koninklijke Harmonie Ex celsior uit Sint-Niklaas (ere-divisie). Op zaterdag 7 mei volgt dan een tornooi in Zelzate in het Sint-Laurensinsti- tuut aan de Patronage straat 47, Om 14.30 uur wordt er begonnen. Als laatste muziekmaatschap pij treedt daar de Konink lijke Fanfare Sint-Isidorus uit Buggenhout (uitmun tendheid) op. Tenslotte is er nog een tor nooi op zondag 8 mei om 14.30 uur in de zaal Ons Huis aan de Leo Dubois- straat 23 te Lebbeke waar volgende muziekmaat schappijen zullen aantre den: Koninklijke Liberale Harmonie Sint-Cecilia uit Baasrode (eerste divisie), Koninklijke Fanfare lever en Eendracht uit Sleidinge (eerste divisie), Konink lijke Harmonie Sint-Cecilia uit Lebbeke (uitmuntend heid) en de Koninklijke Harmonie Vlaamse Arden nen uit Kluisbergen (ere divisie). van de filatelie» op 25 april 1988, wordt door de Hoge re Overheid de start gege ven aan een nieuwe tradi tie. Jaarlijks zullen de fondsen die aldus via de bijtaks samengebracht worden, integraal ter be schikking gesteld worden aan de v.z.w. Pro-Post, zo dat deze hiermee ook ten goede komen aan de filate lie. «Pro-Post» werd reeds opgericht in 1965. Dank zij de jaarlijkse speciale postzegelreeks «Promotie van de filatelie» zal Pro- Post verder zijn stempel kunnen drukken op aller lei manifestaties en initia tieven die de filatelie popu lair maken bij jong en oud, in binnen- en buitenland. En hier denken wij reeds aan «Belgica '90», de inter nationale filatelistische tentoonstelling die in 1990 op de Heizei georganizeerd wordt ter gelegenheid van de 100* verjaardag van de Koninklijke Landsbond voor Belgische Postzegel kringen. Pro-Post neemt natuurlijk aktief deel aan de voorver koop van de postzegel reeks «Promotie van de Fi latelie» die op 23 en 24 april a.s. plaatsheeft van 10 tot 17 uur te Erembode gem-Terjoden, in het Paro chiehuis, Geraardsbergse steenweg 79A. De op de zegels weergegeven illus traties stellen de volgende rozen voor: «Bengale Triomphant» (13 fr. 3 fr); «Centfeuille Christa- ta» (24 fr. 6 fr.) en «The blanc Soufre» (50 fr. 12 fr.). Alle drie uit het werk van P.J. Redouté (één van de grootste bloemenschil ders, geboren in 1759 te Saint-Hubert, overleden in Parijs op 81-jarige leeftijd) dat getiteld is «60 Roses pour une Reine» en thans eigendom is van de Ko ninklijke Bibliotheek Al- bert I, te Brussel, die de reproduktierechten heeft. Hij maakte 800 akwarellen voor het Musée d'Histoire Naturelle de Paris en gaf ook verscheidene botani sche albums uit o.m. Les Liacéés en Les Roses. Offi cieel aangesteld als hof schilder van Marie-Antoi nette, van keizerin José- phine en koningin Louise- Marie (onze eerste konin gin), kreeg hij als bijnaam, Le Raphael des Fleurs». Door Mevrouw Paula D'Hondt - Van Opden- bosch, Staatssekretaris voor Posterijen, Telegrafie en Telefonie, werd Postze gelkring Dendria - Erem bodegem (naast Klerken Brussel, Charleroi en Vaux-sous-Chevremont) toegewezen als verkoops- punt voor deze speciale postzegelreeks te funge ren. Bij deze gelegenheid wordt door deze vereni ging terug een herinne ringsblad uitgegeven het wordt stilaan een uitge breide kollektie na... tien suksesrije postzegelten toonstellingen en. acht voorverkopen sinds haar stichting in 1966), voor stellend de beeltenis van Louise-Marie onze eerste Vorstin, met op de voor grond een rozentak naar een tekening van Redouté, uitgevoerd op linnen pa pier en voorzien van de postzegel «Bengale Triom phant» en de speciale dag tekeningsstempel waarop dezelfde beeltenis voor komt. Deze stempel werd gewoontegetrouw ontwor pen door Dendria op A4- DEN formaat van de hand van Dendria-Voorzitter J. Van den Borght. Kost prijs: 100 fr. per exemplaar. Oplage: 250 genummerde exemplaren. Eveneens bij deze gelegen heid (maar niet ter gele genheid ervan) zal de klub ook een set van 10 repro dukties uitgeven (potlood pentekeningen van dhr. Van der Borght) met de beeltenissen van onze 5 ko ningen en 5 koninginnen. Deze niet-genummerde, maar wel genaamtekende bladen worden uitgegeven op 100 exemplaren van ie der blad, in ondeelbare reeksen, tegen de prijs van 600 fr. per set. Deze belangrijke voorver koop gaat gepaard met een niet kompetitieve propa- gandapostzegeltentoon- stelling, waarvan de plech tige vooropening zal plaatshebben op vrijdag 22 april a.s. te 19.30 u. Ter gelegenheid van deze plechtige vooropening zijn toespraken voorzien van Mevr. P. D'Hondt - Van Opdenbosch, dhr. F. Da- nials, voorzitter van Pro- Post, dhr. F. Herdewijn, Direkteur-Generaal bij de Regie der Posterijen en Dhr. M. De Kerpel, burge meester van de stad Aalst. Alvast een initiatief die in ruime mate de filatelie zal propageren in het hele Tand van Aalst en zelfs ver daarbuiten! Hekelgem. Freddy Baeten expozeert in de abdij van Affligem (a) Te Affligem kan men dezer dagen een tentoonstel ling van de schilder Freddy Baeten gaan bezichti gen. Zijn werken zijn bekend tot in het buiten land, waar hij, na het sukses van deze expositie, ook zal exposeren. Enkele van zijn werken bevin den zich onder andere in Duitsland, Nederland, Frankrijk, Amerika... «Negen maal schilderijen van leraars» is de titel van een tentoonstelling in de Koninklijke Akademie voor Schone Kunsten te Dendermonde waar inder daad negen leerkrachten him werk expozeren. De expozanten zijn Rik Bettens, Walter Brems, Re in Callebaut, Hugo Cloche- ret, Jan Hauwelaert, Ro ger Van Bulck, Marcel Van Driessche, Hedwig Van Laer en Andre Van Schuylenbergh. De tentoonstelling wordt geopend op vrijdag 22 april om 20 uur door de voorzitter van de vrienden kring van de akademie, de heer Ronald Evrard en wordt muzikaal opgeluis terd door gitarist Philip Duerinck. Men kan deze boeiende tentoonstelling bezoeken in de zaal van de Konink lijke Akademi voor Schone Kunsten, Dijkstraat 91 te Dendermonde op zaterdag 23 en 30 april, zondag 24 april en 1 mei en woensdag 27 april en 4 mei telkens van 14.30 u. tot 17.30 uur. Baeten heeft reeds ver schillende bekroningen verdiend voor zijn werken: zoals: de «Ereprijs Fal- luintjes», de «Gouden me daille Spectraal», de «Prijs van de stad Nieuwpoort», de «Prijs Victor Berger» (Blois-Frankrijk),het zijn er maar enkele maar ze bewijzen de waarde van zijn werk. Freddy Baeten vindt zijn inspiratie in de natuur. Als een geboren Vlaming, slaagt hij erin het boeren leven te verheerlijken. Hij heeft zijn afkomst nooit in zijn werken verloochend. Hij huldigt in zijn werk een bijna vervlogen tijd. Het land en de boer zijn onafscheidelijk met elkaar verbonden. De hoeven, de dieren, zoals het in de reeds voorbije tijd bestond; het zijn de geüefde onder werpen van deze kunste- Ons schoonheidsgevoel rust op 'étemels'. Dit zijn beelden die we bijna niet meer zien, die diep in ons liggen. Beelden waarvan we weten dat ze mooi zijn. Freddy Baeten beroert ons dus niet oppervlakkig. Zijn types, zijn paarden, de muren van zijn stallen enz. spreken ons aan als of we ze nog dagelijks ont moeten of zien, alsof ze nog tot realiteit behoren. Het landschap in elk van de vier seizoenen is steeds een andere betovering. Door zijn harmonische kompsitiekracht en zijn bijwijlen serene koloriet- keuze herschept hij een landschappelijk gegeven of een hoekje op de boer derij tot levende en spran kelende realiteit met effek- ten en sfeerelementen waarover een sfeer van in gehouden weemoed zweeft, een stukje heim wee als het ware naar een brok ongerepte schoon heid die stilaan aan het verdwijnen is... Zijn werk bezichtigen is een 'must voor alle kunst liefhebbers. Het is te be zichtigen in het Kultureel Centrum, Abdij Affligem, van 2 tot en met 17 april. Zaterdag 2, 9 en 16 april van 14.30 u. tot 20 u. Zondag 3, 10 en 17 april van 11 u. tot 13 u. en van 14.30 u. tot 20 u. Weekda gen: na afspraak Het Priester Daensfonds stelt vast dat formateur Dehaene in zijn voorlopig regeerprogram enkele dringende punten verwaarloost. Daarover werd blijkbaar geen akkoord bereikt. Zo wordt er niet gesproken over de financiering van de gemeen schappen. Dat wil zeggen dat het huidige stelsel, nadelig voor Vlaanderen, wordt gehandhaafd. Het is nochtans nodig de fiscale bevoegdheden van de gemeenschappen te verruimen. Nu huldigt men een stelsel van zogenaamde nationale solidariteit waar door Vlaanderen opdraait voor Wallonië. Even erg is het dat er geen oplossing komt voor de zaak Happart. Dat kan alleen gebeuren door de voogdij over de gemeenten en de benoeming van burgemeesters toe te kennen aan de gemeen schappen. Er is geen andere oplossing. Zullen de CVP, de SP en de VU aanvaarden dat hierover niet wordt gerept in het program van de komende regering? Dan zouden zij het Vlaamse belang verwaarlozen. Een eerste opvallende opstelling: het aantal bezoekers aan de Dendermond se musea is in 1987 met liefst 3.195 personen gedaald. Een tweede vaststelling: het aantal bezoekers bedraagt nog steeds 11.513 personen wat lang niet onaardig is. De vermindering is toe te schrijven aan het feit dat het museum bezoek tijdens de begijnhoffeesten gedaald is tot een normaal oijfer. Vroeger was het zo dat tijdens de begijnhoffeesten de musea die daar zijn gevestigd haast plat gelopen werden. Maar het nieuwe is daar enigszins af. Van vrijdag 22 april tot en met zondag 8 mei loopt de veertiendaagse van het Belgische Rode Kruis en dit onder het motto: «Ge zondheid!». Daarmee worden de akti- viteiten van het Belgische Rode Kruis belicht op het vlak van de gezondheids voorlichting en -opvoe ding. De werking van de dienst gezondheidsopvoe ding is niet zo gekend als die van sommige andere diensten. Nochtans speelt deze dienst met haar op dracht in het onderwijs en met haar campagnes (op tv, naar de huisartsen toe, enz...) een belangrijke rol op het gebied van de ge zondheidsvoorlichting en -opvoeding in Vlaanderen. De veertiendaagse 1988 moet ook deze aktiviteit meer bekendheid geven. De Rodekruisveertien daagse is en blijft echter ook de belangrijkste fond senwervingscampagne van het jaar. Ze moet alle ni veaus binnen het Belgi sche Rode Kruis de nodige financiële middelen ople veren om de bevolking ak tief te kunnen bijstaan. Altijd en overal zie je hoe Rodekruis vrijwilligers in de weer zijn om op de één of andere manier mensen te helpen. Maar ook in de eigen ge meente bij grote manifes taties en bij dreigend on heil zoals dijkbreuken staat het Rode Kruis paraat. De Rodekruis vrijwilligers volgen duizenden uren op leiding en investeren hun tijd om in alle neutraliteit en onafhankelijkheid ie dereen te helpen die hulp nodig heeft. Om dat te kunnen doen, hangen ze af van jouw financiële steun. Want het leeuweaandeel van hun werkingsmiddelen is afkomstig van mensen zoals jij, die een zelfklever kopen, een wafel komen eten. Als je dat doet, help je het Rode Kruis helpen. Ook jou als dat nodig is. Tijdens de actie zullen tientallen vrijwilligers zelf klevers - met daarop Lu cky Luke en Co - te koop aanbieden. Aan de aan koop van de zelfklevers is een loterij verbonden. Op elke zelfklever staat nl. een Sabena-strookje. Wie 5 van dergelijke strookjes op een (gele) briefkaart kleeft en die opstuurt naar het Belgische Rode Kruis (Vleurgatsesteenweg 98, 1050 Brussel) neemt auto matisch deel aan de trek king op 9 september 1988 onder toezicht van een ge rechtsdeurwaarder, De briefkaart moet ten laatste op 31 augustus 1988 gepost worden (de postdatum geldt als bewijs). Er zijn 12 vliegtuigticketten te winnen voor twee perso nen heen en terug naar Tunis, Lissabon, Barcelo na, Rome, Wenen, Nice, Athene en Malaga; twee dagen verblijf inbegrepen. Voor de tweede maal zijn er ook 1.000 overvaarten (heen en terug Oostende- Dover, Zeebrugge-Dover) te winnen. Help het Rode Kruis, het Rode Kruis helpt jou. Is het aantal individuele bezoekers teruggelopen, de groepsbezoeken blijven toenemen. De schoolbezoe ken lopen ook terug en ge beuren nu nog sporadisch. Dat wil zeggen naar aan leiding van bepaalde ten toonstellingen zoals er die vorig jaar zijn geweest (spoorwegen en textiel). Aan dat laatste euvel heeft men willen verhelpen. Het stadsbestuur heeft nu in de begroting een bedrag voorzien dat het moet mo gelijk maken ddt scholen van Dendermonde deze ex posities gratis kunnen be kijken. Bovendien wordt er voor gezorgd dat de schoolgroepen een gids meekrijgen tijdens het bezoek. Wat dan de afzonderlijke tentoonstellingen aan gaat, de expositie over «Het spoor» in het Vlees huis. waar er toch nog res tauratiewerken aan de gang waren, kreeg 925 personen op bezoek. Tus sen 26 januari en 31 okto ber kwamen er in het Be gijnhofmuseum en het Museum voor Volkskunde 9.150 bezoekers. Dat wa ren er in 1986 11.938 en in 1985 maar 5.409. Van die 9.150 bezoekers kwamen er 1.946 tijdens de gewone openingsuren en tijden (2.865 in 1986) en 3.344 in groep (831 in 1985 en 1.887 in 1986; en 4.220 tijdens de Begijnhoffees ten (4.326 in 1985 en 7.186 in 1986). Het aantal groepsbezoeken steeg tot 82. In 1985 wa ren dat er 19 en in 1986 al 55. Van die 82 groepsbe zoeken waren er 8 in klas- verband (6 in 1985 en 10 in 1986). Van 20 januari tot 25 okto ber werden in het Zijveke- museum 1.078 bezoekers genoteerd (2,720 in 1986). Onder hen 344 tijdens de gewone openingstijden (1.902 in 1986) en 734 in groep (818 in 1986). Er kwamen 19 groepen op bezoek, In 1986 waren dat er 23. Van die 9 groepen waren er 6 in klas verband. Nieuwe afdeling riemenmakerij In de loop van dit jaar zal het Museum voor Volks kunde een nieuwe afdeling kunnen openen die in haar geheel gewijd is aan de rie menmakerij. Mevrouw Marie-José Marquebreuck- Philips schonk namelijk aan de Stedelijke Musea de volledige inhoud van de riemenmakerij van wijlen haar echtgenoot Edouard Marquebreuck (1914- 1985). Meer dan 50 jaar was deze riemenmakerij aktief in Sint-Gillis Den dermonde. Heel wat Den dermondse fabrieken be trokken daar hun lederen riemen en transportban den. De ganse inboedel van de riemenmakerij en dat zijn toch meer dan 400 werktuigen en produkten, zal eerlang tentoongesteld worden in het museum voor Volkskunde. Hamme. In de Sint-Renildezaal was werk te bewonderen van Paul en Jef Van Geert (vh)

De Voorpost | 1988 | | pagina 16