Prins Albert opent Rode Kruisveertiendaagse te Aalst Davidsfonds - informatieavond over «Ontstaan en behandeling van drugverslaving» te Erembodegem Oase met zitbank in het gedrang CS. Relaxatietraining Bloedtransfusiecentrum Aalst De Voorpost - 15.4.1988 - 3 Tachtig jaar Rode Kruis te Aalst Nationaal voorzitter van het Rode Kruis, Prins Albert, opent de Veertiendaagse Informatiecampagne te Aalst op zaterdag 23 april te 15 u. na een ontvangst door burgemeester De Kerpel in aanwezigheid van onder meer gemeenschapsminister Jan Lenssens. Aalst werd uitverkoren om diverse redenen. De Rode-Kruis-afdeling Aalst bestaat 80 jaar (1908-1988), de Vriendenkring van bloedgevers «De Pelikaan» bestaat 30 jaar (1958-1988) en de Ziekenhuisbiblioteek 20 jaar (1968-1988) Aalst geniet de eer de 14-daagse te mogen starten omdat het de beurt is aan Oost- Vlaanderen, omdat de afdeling Aalst één van de meest aktieve is en wegens de goede medewerking van het stadsbestuur. Van de 500 afdelingen van ons land, waarvan 300 in Vlaanderen, is Aalst alleszins een van de meest vooraanstaande. Voor haar werking bedruipt de afdeling zichzelf met de helft van de opbrengst van de stickers (10 fr. van de 20) en de helft van het lidgeld dat varieert van 100 naar 300, 500 of 1000 fr. plus van een aantal giften. Aalst werkt alleen met onbezoldigde vrijwilligers en wat het ontvangt van uitlenen van materiaal wordt ten spoedigste terug geïnvesteerd voor nieuwe aankopen. Zo moet de afdeling dringend een «nieuwe okkasiewagen» aankopen want de huidige heeft reeds lang zijn plechtige kommunie gedaan. Aalst sponsort daarenboven een petekind-afdeling in Rwanda en steunt waar mogelijk financieel ook nog het Rode Kruis Natio naai. Akademische zitting Op zaterdag 16 april te 15 u. in de feestzaal van het stadhuis akademische zit ting in bijzijn van Prins Albert. Na het uiteenzetten van de principes van het Rode Kruis en een welkomst woord door provinciaal voorzitter Jan Van Es is er een in Memoriam Marcel Thienpont. Vervolgens spreekt direk teur-generaal van het Rode Kruis Carl Vande- kerckhove over het Inter nationaal Werk van de Vlaamse Gemeenschap van het Rode Kruis en gemeenschapsvoorzitter Vaast Leysen over 5 jaar Jeugdrodekruis waarna de Zwitser Maurice Aubert vice-voorzitter van het In ternationale Rode Kruis te Genève de groet brengt en de boodschap van de top. Gemeenschapsminister Jan Lenssens houdt de ge legenheidstoespraak en burgemeester De Kerpel rondt af. Voor muzikale en vokale omlijsting zorgt de Schola Cantorum Cantate Domi no onder leiding van E.H. Michael Ghijs. De hele feestzitting wordt geleid door Regine Clauwaert. 80 jaar Rode Kruis te Aalst Het allereerste spoor van een Rodekruisaktiviteit te Aalst dateert uit 1908, zo dat de afdeling dit jaar haar 80-jarig bestaan viert. Tijdens de vergadering van het direktiekomitee van 27 oktober 1908 kon digde de Heer Robinet (een van de leden van dat komitee) inderdaad de op richting aan van een plaatselijke afdeling te Aalst. Meteen werd ook beslist een subsidie van 100 frank aan dit nieuwe komitee toe te kennen. Het duurde nog wel tot 1924 vooraleer de Aalsterse afdeling defi nitief van start ging. Een eerste voordracht over gezondheidsopvoeding In januari 1924 vond in derdaad in de grote feest zaal van het stadhuis een eerste openbare vergadering plaats, bijgewoond door meer dan 150 aanwezigen. Direkteur-Generaal Dronsart en Rodekruisbe stuurder De Praetere hielden een pleidooi voor de bescherming van de volks gezondheid en de strijd tegen besmettelijke ziekten. Na de voordracht lieten een 50-tal dames zich inschrijven voor een eerste plaatselijke EHBO- kursus. Onder voorzitterschap van Dr. Heffinck, was de afde ling nog in hetzelfde jaar zeer aktief tijdens de eerste «Propagandaweek» (de voorloper van de huidige Veertiendaagse). Het aantal leden steeg tot 350, de geldinzamelingen in film- en schouwburgzalen brachten ongeveer 700 fr. op en ook het informatieve aspekt werd niet vergeten: tijdens die week werden in alle Aalsterse scholen lezingen gehouden over het Rode Kruis. Nog in de jaren twintig organiseerde de afdeling waarvan Dr. Gautot in 1927 voorzitter werd, in opvolging van de overleden Dr. Heffinck talrijke aktiviteiten: EHBO-kursussen, propagandatochten hulpverlening tijdens de overstromingen van eind '25 in de streek van Dendermonde en Hamme, het plaatsen van hulpposten in de stad, de inrichting van een ambu lancedienst, een kunstfeest in 1928... Uitleenlopende aktiviteiten in de jaren dertig Ook tijdens de dertiger ja ren kende de afdeling een gevarieerde werking. Een greep hieruit: een voordracht én een film over de rol van de assistenten der openbare gezondheid in de strijd tegen besmettelijke ziekten, naar aanleiding van de uitreiking der diploma's aan deze assis tenten in 1931; een voor dracht over tand-en mondhygiëne in 1933; de overhandiging van een nieuwe ambulancewagen, die in 1934 door het hoofd bestuur aan de afdeling geschonken werd; deelname aan een tentoonstelling, ter gelegenheid van het In temationaal Kongres der Pompiers in 1936; de organisatie van de afsluitende plechtigheid van de Ge zondheidskruisvaart van Oost-Vlaanderen in 1938... Het ledenaantal van de afdeling was onder tussen gestegen van 450 in 1927 tot meer dan 1.100 in 1937. die wijze werden 940 monsters van farma ceutische produkten ingezameld, die uitgedeeld werden aan de krijgsge vangenen in Duitsland. Op het eind van de tweede wereldoorlog telde de af deling meer dan 2.000 le den. Een bewijs van het feit dat de grote bedrijvig heid door de bevolking naar waarde geschat werd. Van propagandadagen tot de opening van de veertien Gezondheidsvoorlichting en -opvoeding. De wer king van de dienst Ge zondheidsopvoeding is niet gekend als die van sommige andere diensten. De Rodekruisveertien is en blijft echter ook de belangrijkste fond senwervingscampagne van het jaar. Ze moet alle niveau's binnen het Belgi sche Rode Kruis de nodige financiële middelen opleveren om de bevolking actief te kunnen bijstaan. Tijdens deze actie zullen duizenden vrijwilligers zelfklevers met daarop Lucky Luke en co en eenvoudige gebruiksvoorwerpen te koop aanbieden. Aan de aankoop van de zelfklevers is een loterij verbonden. Op elke zelf klever staat namelijk een Sabena-strookje. Wie 5 van dergelijke strookjes op een (gele) briefkaart kleeft en die opstuurt naar het Belgische Rode Kruis (Vleurgatsesteenweg 98, 1050 Brussel) neemt auto matisch deel aan de trekking op 9 september 1988 onder toezicht van een gerechtsdeurwaarder. Verdere aktiviteiten te Aalst Officiële opening van de Rode Kruisveertiendaagse 1988 in aanwezigheid van Z.K.H. Prins Albert, Na tionaal Voorzitter. Zaterdag 23 april 1988. Jubileumviering 30 jaar Vriendenkring «De Peli kaan» Zondag 15 mei 1988. Akademische zitting: Kul tuurcentrum De Werf. Studiedag voor ziekenwa genpersoneel Zaterdag 24 september 1988. RIBSO, Molendreef Provinciale Ontmoetings dag voor Rode Kruis-Pr- Verantwoordelijken. Ok tober1988 Grote oefening op gewest niveau van de Rode-Kruishulpdienst. Oktober - november 1988. LH Meteen na de bevrijding hernam de afdeling op nieuw haar «vooroorlog se» activiteiten: propagan dadagen, EHBO-kursussen ziekenvervoer. Daarnaast mogen enkele opmerkelijke naoorlogse HET RODE KRUIS HELPT ALTIJD, OVERAL EN IEDEREEN De eerste twee reeksen «Relaxatietraining» geor ganiseerd door het Cen trum voor Levens- en Ge zinsvragen vzw werden dermate positief geëva lueerd dat gestart wordt met een derde reeks op maandag 25 april. Emotionele spanningen, prestatiedruk op het werk of elders kunnen ook in ons lichaam spanningen teweegbrengen. Lichame lijke manifestaties van dergelijke spanningen zor gen op hun beurt voor bij komende problemen. Voor slaapstoornissen, ge voel van onrust, spijsver teringsklachten, migraine. Via relaxatietraining wordt getracht daaraan te verhelpen. Doe-kursus In de eerste plaats betreft het hier een doe-kursus. Via eenvoudige middelen en technieken anders leren omgaan met je lichaam. Aan deze aangeleerde oe feningen wordt veel aan dacht besteed qua inoefe ning. Er wordt eveneens ge werkt via ademhalingsoe feningen, spierspanning en ontspanning, suggestieve relaxatie en duiding. Praktisch De derde reeks vangt aan op maandag 25 april voor 8 sessies telkens van 19.30 u. tot 21 u. met als begelei der psychotherapeut Hugo Baert, opgeleid en ervaren in relaxatie- en ontspan ningstechnieken. Kost prijs: 1.000 fr. Liefst inschrijven voor 18 april via 053-77.61.61. De finitieve inschrijving geldt pas na storting op reke ning 293-0004277-64. Adres: Withuisstraat 3 te 9300 Aalst. LH 940 «Monsters» voor de krijgsgevangenen Geleidelijk eiste de naken de wereldoorlog echter de aandacht. Op het eind van de jaren dertig verleende de afdeling inderdaad haar medewerking aan maatre gelen voor de bescherming van de burgerbevolking. Onder impuls van voorzitter Dr. De Cock, was de afdeling vanaf de eerste oorlogsuren aktief om de plaatselijke bevolking bij te staan. Er werd perso neel geleverd voor het militair hospitaal in het Sint-Jozefscollege; een vluchtelingenoord, een kantine en een hulphospitaal werden ingericht; een opsporings dienst voor geëvakueerde burgers kwam tot stand; de dienst der krijgsgevan genenpakketten werkte op volle toeren. De afdeling organiseerde ook een speelplein, waar van niet minder dan 2.000 kinderen konden genieten. Het plaatselijk opgerichte Jeugd Rode Kruis kende trouwens tijdens deze oorlogsjaren een opmerkelijke bloei: de cursussen junior-helper werden massaal gevolgd, de 300 leden brachten regelmatig een bezoek aan zieke kinderen, en bezochten tevens de dokters van de stad. Op feiten niet onvermeld blij ven: het behalen van het erediploma tijdens het provinciaal tornooi voor ambulanciers te Gent in 1960, de opening van een ziekenhuisbibliotheek in het St. Elisabethzieken huis in 1967, een propa gandacampagne rond de actie «Het reddend gebaar» in 1971, 15 ingerichte kursussen Cardio-Pulmonaire Resuscitatie (CPR) in 1987 en... dit jaar de opening van de Veertiendaagse naar aan leiding van het 80-jarig bestaan van de afdeling. Campagne «Gezondheid» Van vrijdag, 22 april tot en met zondag, 8 mei loopt de Veertiendaagse van het Belgische Rode Kruis en dit onder het motto: «Ge zondheid»!. De campagne wordt dit jaar officieel geopend op zaterdag, 23 april en wel te Aalst in aanwezigheid van de Nationale Voorzitter van het Belgische Rode Kruis en tal van andere prominenten. Eerst grijpt om 14.15 u. een korte ontvangst plaats in het Stadhuis waarna om 15 uur een academische zitting van start gaat. De bedoeling van het mot to «Gezondheid!» is de activiteiten van het Belgische Rode Kruis te belichten op het vlak van de Op vrijdag 22 april 1988 te 19.30 u. programmeert Davidsfonds Erembodegem i.s.m. «De Kiem», therapeu tische gemeenschap van Oosterzele, een informatiea vond over «Ontstaan en behandeling van drugversla ving», in de krypte, Weggevoerdenstraat te Erembode gem. Iedereen is welkom. Deelname in de onkosten: 50 fr. De motieven om met het druggebruik te beginnen zijn zeer talrijk en dikwijls niet dezelfde als de motie ven om met het gebruik door te gaan. Het gebruik van alkohol en tabak be hoort bij vele jongeren tot de status van «volwassen» zijn. Voor marihuana en hashish staat zeker cen traal: nieuwsgierig om «in te zijn», en dan vooral on der invloed van andere leeftijdsgenoten. Het proces van het drug gebruik kan in een vijftal fazen ingedeeld worden: het eerste kontakt, het ex perimenteren, het geïnte greerd gebruik, de faze van het excessief gebruik (de kritische faze), de taze van de onafhankelijkheid (de kronische faze) en de ze van de verslaving of addiktie. Bij laatstge noemde faze gaat het om een extreme vorm van af hankelijkheid. De thera peutische gemeenschap «De Kiem», Moortsele- straat 76-78, 9259 Ooster zele is een behandelings centrum voor jong-volwas- senen met alkohol-, drug-, en medikatiemisbruik en dit op basis van het wer kingsmodel drugvrije the rapeutische gemeenschap. Adolescenten met identi teitsproblemen kunnen kort in «De Kiem» verblij ven en één of meerdere programma-onderdelen volgen. Huize Serrure ver zorgt een re-socialisatie- programma. «De Kiem» werkt op basis van het koncept zelfhulpgroep. Het klimaat van de leefge meenschap staat centraal in het individueel verande ringsproces. Het vertrek punt van alle handelingen, zowel therapeutisch als pe dagogisch, liggen in de ex pliciet vooropgestelde, al gemeen menselijke waar den als vertrouwen, res- pekt, verbondenheid, te derheid, hoop, eerlijkheid en sportiviteit. Vanuit de behandeling worden gelei delijk stoppen gezet in de samenleving. Het tussen- huis biedt een oefensitua tie naar volledige zelfstan digheid. Daarna verlaat de bewoner het programma. Het centrum «De Kiem» omvat De Boerderij (als onthaal- en administratief centrum); De Kiem (als behandelingsafdeling) en Huize Servure (als tussen- huis). De Kiem start fami liewerking bij de aanvang van het programma. Af hankelijk van de noden en vragen worden ouders en relaties dan ook bij het programma betrokken. Wie meer informatie ver langt over «Ontstaan en behandeling van drugver slaving» is alvast welkom op de informatieavond, georganizeerd door Da vidsfonds - Erembodegem op vrijdag 22 april a.s. om 19,30 u in de Kripte te Erembodegem centrum. «De Kiem» zelf verstrekt ook informatie betreffen de opname, behandeling, nazorg, bezoeken, spreek beurten e.a. onderstaand adres: «De Kiem» v.z.w. I.A.T., Moortselestraat 76-78, 9259 Oosterzele, tel. 091/62.78.54 of 091/ 62.91.71. D.B' In 1957 noteerde het Rode Kruis 500bloedgiften. In 1987 werden er dat 19.450. Ziekenhuizen, waar het Bloedtransfusiecentrum Aalst instaat voor de bedeling: O.L. Vrouwziekenhuis Aalst St. Elisabeth Stedelijk Ziekenhuis O.C.M.W. Aalst A.Z. St. Elisabeth Zottegem H. Hartenkliniek Ninove Stedelijk ziekenhuis Heilig Hart O.C.M.W. Ge raardsbergen. O.L.V. Van Troost Dendermonde. Stedelijk ziekenhuis O.C.M.W. Dendermonde. Aantal bloedeenheden, geleverd door andere Bloedtransfusiecentra van het land: 5000 d.w.z. een tekort van 5.000 bloedeenheden voor de streek!!!! Afnameplaatsen: BTC Aalst: Keizerlijk Plein 45, 9300 Aalst. BTD Geraardsbergen; Kattestraat 27,9500 Ge raardsbergen. Mobiele bloedkollekties: Aaigem, Appelterre, Bra kei, Buggenhout, Burst, Denderhoutem, Denderleeuw, Denderwindeke, Erembodegem, Erpe-Mere, Essene, Gijzegem, Haaltert, Hekelgem, Heldergem, Herzele, Hofstade, Lede, Lebbeke, Lierde, Meerbeke, Meldert, Ninove, Nieuwerkerken, Okegem, Ophasselt, Opstal- Buggenhout, Oordegem, Outer, Papegem, Schendelbeke, Smetlede, St. Lievens-Houtem, Teralfene, Welle, Wieze, Zottegem. Nieuwe afnameplaats voor 1988: Idegem, Onkerzele, Viane, Aspelare, Zarlardinge, St. Paulus, Aalst, Kerksken. BTD Dendermonde: Zwarte Zustersstraat 8, 9330 Dendermonde. Mobiele bloedkollektes: Baasrode, Grembergen, Moerzeke, Oudegem, Schoonaarde, St. Gillis-Dendermonde, Uitbergen. Plasmaferesc Het bloedtransfusiecentrum Aalst staat in voor twee plasmaferese-Centra opgericht te: Erpe-Mere, Oudenaardsesteenweg 426; Geraardsbergen, Katte straat 27. In beide centra wordt gestreeft naar 5.000 plasma- afnamen per jaar, wat een toename betekent van nog 100 Plasmaferesedonors meer dan het huidige aantal (tussen de 300 en 400 per centrum). Er wordt ook een dringende oproep gedaan om naast bloed gever ook plasmadonor te worden. Voor het eerste werkjaar van Erpe-Mere komen we op 4.176 giften. Voor het eerste werkjaar van Geraardsbergen komen we op 3.863 giften. Op de hoek van de Leopoldlaan en de Terhagenstraat ligt een grondrestant dat eigendom is van de stad. Erbg staat een pompstation dat aan uitbreiding toe is. De verkoop aan die eigenaar had echter heel wat voeten in de aarde. O.m. omdat het een plekje groen betreft waarop zich bovendien een zitbank bevindt. Voor Roger D'Hondt is het spijtig dat andermaal een stukje groen in de stad verdwijnt met daarop een zitbank, een ideaal zitje voor de verouderende be volking van de buurt. Schepen Doorns heeft er echter nog nooit iemand zien opzitten wat D'Hondt laat vragen of er misschien een statistiek wordt bijge houden van het gebruik van deze zitbank. Danny Denayer vindt de prijs van 800 fr. per mJ aan de lage kant. Andere grondrestanten worden tot 2.000 fr./mJ aangerekend. Voor de schepen is de prijs alleszins 10.000 fr. lager dan het door de schatting uitgewezen bedrag. Gevraagd werd waarom niet een deel ervan behou den blijft om daar dan groen te houden en de be wuste bank te zetten maar dat vindt André Doorns onlogisch. In het plan en in de akte wordt wel opge nomen dat op de vrijblij vende plek groen moet blijven staan en dat de bank er eveneens haar plaats vindt. Patrick De Smedt is van oordeel dat zitbanken gegeerd worden en verwijst naar een nabu rige straat waar de mensen van de straat er zelf een installeerden. De bomen moeten ver dwijnen want ze zijn giftig, zegt Dooms doch er wordt alleszins gezorgd voor her beplanting. Het punt wordt, na heel wat diskus- sie waarbij soms minder zachte woorden vielen, door de meerderheid goedgekeurd. De anderen onthielden zich. (L.H.) jijt Aalst. Aan de akademie herstellingswerken (a) voor schone kunsten te Aalst is men druk bezig met

De Voorpost | 1988 | | pagina 3