Aalsters Coördinatiecomité op de voorposten Boone met de muzikale voornaam Oktaaf Aalst laat motorcrossers opkrassen Experiment en primeur Figuur van het jaar '87 gehuldigd Een unieke poster voor Gustaaf De Witte Schoenherstelling PATRICK Snel, goedkoop, verzorgd Gasthof TER VAERENT S 80.38.69 4 - 15.4.1988 - De Voorpost Richard Goossens die als OCMW-voorzitter gedurende 6 maand gespreksleider van het Coördinatiecomité is maakte een round up van de initiatieven en van de situaties zoals ze zich voordoen te Aalst. Goossens volgde als gespreksleider Ghisleen Willems op en op zyn beurt wordt hij eerlang opgevolgd door Leen Van Nuffel van het A.S.O. De drie participerende instellingen leveren hier inderdaad om de beurt een gespreks leider. Die instellingen zyn de gemeenteraad, de OCMW-raad en het A.S.O. of Aalsters Sociaal Overleg dat zelf een overkoepelend orgaan is van vele tientallen verenigingen aktief in de welzijnssektor. Nationale weerklank Tot de eigen verbazing krijgt het «Coördinatieco mité» («Co-Co») steeds meer nationale impakt, o.m. via de Koning Bou- dewijnstichting en de So- ciaal-Ekonomische Raad voor Vlaanderen (SERV), Werkgroep Welzijnsplan ning. Ook intern geschiedt er voortdurend aanpassing. Zo werd Peter Dauwe, se dert 1985 werkzaam als so ciologisch onderzoeks-me- dewerker opgenomen in het Gekokader, Daisy Van Gheyt vervangt wij len Emilienne De Smedt namens de SP en Luc La- toir doet dat door André Vermassen namens de PW. Karweidienst Momenteel is de dienst karweien en klusjes be mand met 9 leden, beko men door interne ver schuiving. Daardoor wor den niet alleen de wacht tijden gevoelig verkort doch kunnen ook meer diensten worden bewezen vermits er mensen voor- Aalst. Het Aalsters Coordinatiekomitee streeft naar een globaal, realistisch en samenhangend welzijnsbeleid (a) Vervolg van blz. 1 der deze kan zelfs de beste dirigent weinig of niets, «'t Is niet omdat ge met goede muzikanten moogt werken dat ge ook goed zijt. Even min als dat ge zoudt schoon worden omdat ge een schone vrouw ge trouwd hebt». In de lange rij Daarmede neemt Oktaaf Boone plaats in de reeds indrukwekkende rij «Figu ren van het jaar» met Fritz Courteaux van de Vereni ging voor Aalsters Kul- tuurschoon, Jos Ghysens als geschiedkundige, Valè- re Foucquaert voor zijn aktiviteiten voor gastar beiders, Luk Kiekens van de Werkgroep Bomen- Park-Osbroek, Pol De Paepe voor zijn aktivitei ten op velerlei vlakken, niet in het minst voor de middenstand, dr. Jef De Loof voor «Vredeshuis» en «Medici tegen Atoom wapens», Bert Van Hoo- rick bij de uitgave van «In Tegenstroom» samen met Rein D'Haese voor zijn inzet voor Daensmuseum en Archief voor de Vlaam se Sociale Strijd, Siegfried Van Nuffel van Raldes voor zijn inzet ten voorde le van ons aller leefmilieu, E.H. Michael Ghijs van de Schola Cantorum Cantate Domino, Herman Blende man van «De Achterli nie», de Katholieke Filmli ga en de Damiaanaktie en last but not least Guido Saeys, dr. Willy Geldhof en Annie De Gent van dat ander kultureel centrum dat Netwerk heet. LH handen zijn van meer uit eenlopende bevoegdhe den. Naast schilder- en be- hangwerken kunnen aller lei herstellingen en aan passingen nu gebeuren op het vlak van elektriciteit, sanitair of gewoon in de tuin van de anders-valide. Vanzelfsprekend wordt al les eerst terdege onder zocht. Mensen met een groot inkomen komen er vanzelfsprekend niet voor in aanmerking en het moet natuurlijk om kleine «in grepen» gaan. Meer info hieromtrent bij Pierre D'haens, koördinator bij het OCMW, Voedselhulp Het OCMW vervulde dit jaar met algehele instem ming een centraliserende rol bij het bedelen van E.G.-voedsel omdat HAK en Teledienst vrijwillig af zagen van het opzetten van een eigen circuit. Adressen werden aan de OCMW-afgevaardigden doorgespeeld uiteraard in de meest strikte geheim houding. Zo konden 260 personen tot op heden 660 broden en 260 kg vlees krijgen. Deze eerder mi nieme hoeveelheid heeft veel te maken met de ge brekkige provinciale en/of nationale organisatie. Het co-co streeft er dan ook naar het allemaal in eigen handen te mogen nemen wat alleszins veel betere resultaten zou sorteren. Opmerkelijk is wel dat veel personen beneden de armoedegrens zich niet melden alhoewel alles strikt vertrouwelijk wordt afgehandeld en gedacht wordt aan anonieme wa gens voor thuisbezorging. Sociaal verhuurkantoor primeur Moeilijkheden met politie ke vluchtelingen handelen meestal over enerzijds huisvesting en anderzijds gebrek aan kennis van de Nederlandse taal. Nu is een startkapitaal van 1 miljoen in de begroting opgenomen en leidend ambtenaar Coppens maakt een inventaris op van de eventueel beschik bare woningen en hij on derhoudt kontakten met potentiële verhuurders. Wel is reeds gebleken dat heel wat woningen die be schikbaar zouden kunnen worden gesteld weinig ge schikt zijn, wellicht beter onbewoonbaar zouden worden verklaard. Het is alleszins zo dat met eigen personeel er heel wat kan aan verholpen worden. Gehoopt wordt dan ook eerlang menswaardige wo ningen te kunnen bieden aan kansarmen. Maar eigenaars zijn vaak weinig happig om aan der gelijke mensen te verhu ren. Daarom wil het OCMW zelf de woningen huren en daarna optreden als onderverhuurder. Reeds nu kijken een aan tal verhuurkantoren uit Brussel, Gent, Brugge, Antwerpen, Kortrijk, Leuven en Sint-Niklaas uit naar wat Aalst er kan van bakken. Het is zo dat het elders steeds om vzw's gaat. Uitstraling en studiedag over spy beien Het effekt van de studie dag «Spijbelaars, terug naar school?!» is moeilijk te meten, maar toch zeer positief. Mede door de rui mere weerklank vanwege de pers kreeg een «nieuwe aanpak» op tamelijk veel plaatsen konkreet vorm. De brochures «Spijbelen, Ideeën voor een nieuwe aanpak» waren trouwens in een mum van tijd de deur uit. Het «uitstralingseffekt» wordt konkreet geïllu streerd door 3 feiten: - (Nog) op woensdag 16.3 kwam het BRT-jeugd jour naal Kilimanjaro (op eigen initiatief) naar Aalst. In de uitzending werd de in breng van de Aalsterse po litie getoond, werd de op vatting van de «werkgroep spijbelen» belicht en kre gen scholieren zélf het woord. Goed tot uiting kwam dat spijbelen geen oplossing biedt, maar dat hulp bij (familiale, per soonlijke, schoolproble men die er dikvyijls oor zaak van zijn, toch steeds te vinden is. Op de school of erbuiten. (Van èlle opnamen, zowat 1/2 u., bestaat een video band. Scholen of jeugdor ganisaties kunnen deze steeds ontlenen als diskus- siebasis). - Het door Mare Bussens geschreven «Het Poets team» (een stuk over spij belaars) wordt door de groep Bandido van Jeugd- klub Dido (Erpe) ook op verplaatsing gespeeld (zo bv. in Mechelen). geïnteres seerde scholen of groepen kunnen met JK Dido als nog kontakt opnemen, - Op 16.3 jl. werd de so ciale dienst van de Aal sterse politie uitgenodigd voor een seminarie-uiteen- zetting bij de Leuvense prof. Pyck. Aan toekom stige psychiaters werd om standig ingegaan op het wezen en oorzaken van spijbelen, wijze van hulp verlenen én uiteraard ook hoe hier vanuit politie tegenaan gekeken wordt. Meteen kwam er een tweede uitnodiging, nl. voor een uiteenzetting op een studiedag over de kor- relatie tussen spijbelen en jeugddelinkwentie voor een gemengd Belgisch-Ne derlands publiek. Recent werd ook door het comité Biezondere Jeugd zorg Gent en door de Ve reniging der Vlaamse Leerkrachten uit Wilrijk aandacht besteed aan de korrelaties van spijbelen (schoolmoeheid, stress). Aalst vraagt zich af of het een ijdele hoop is dat ook nationale onderwijsinstan- ties ooit eens meer interes- Aalst. Voorzitter Frans Vanvolsem overhandigde aan mevrouw Boone een ruiker bloemen (a) Enige tijd geleden publiceerden we als bijlage een unieke poster getekend door Herwig Van Hol- beeck, Zoals toen werd beloofd, hebben we die tekening netjes ingekaderd verloot onder een flink aantal deelnemers die een strookje instuurden met naam en adres. Het lot viel op het adres van Gustaaf De Witte, Groenstraat 103, bus 1, te 9300 Aalst, die op vrijdag 15 april om 20 u. wordt verwacht in de Taverne Stad Geraardsbergen aan het Stationsplein te Aalst om deze poster in ontvangst te nemen. Aalst. De Big Band was uiteraard van de partij (a) Binnenstraat, 310 9300 AALST Tel. 053/70.19.40 Heiberg 71, 9310 LEDE Tel. 053/80.38.69 Prima dagschotel van maandag tot vrijdag Elke week een verzorgde zondagsmenu Aalst. Peter Dauwe van het Aalsters Coordinatiekomitee voor Welzijnsbeleid zet uiteen welke de verwachtingen zijn (a) se voor «spijbelen» zullen gaan betonen. Verbruikersverdriet Heel wat mensen kunnen het eigen budget niet be heren. Zelfs niet mensen met een groot inkomen. Verbruikerskrediet evo lueert dan vaak naar ver bruikersverdriet. Vooral als men is zoals de man die bij ons kwam aandragen en die 41 verschillende le ningen had af te betalen. Er volgden er steeds want er werden voortdurend putten bijgemaakt om an dere te kunnen vullen. Onwetendheid, argeloos heid, goedgelovigheid kunnen oorzaken zijn van dergelijk gedrag doch vaak schuilt er ook een portie bedrog onder. In Aalst wordt ervaren dat het moeilijk is mensen er toe te bewegen hun in komen (wedde, pree, stempel- of ziektegeld of wat dan ook) te laten stor ten op de rekening van het OCMW dat hen daarvan bij mondjesmaat gedeel ten ter beschikking stelt naargelang de reële be hoeften. Bij het OCMW Aalst zijn momenteel 91 mensen in budgetbegeleiding maar volgens Peter Dauwe is dat wellicht slechts het topje van de ijsberg. Hulpmiddelen ter preven tie kunnen zijn de lesfiche voor scholen (20 fr.) waar in voor- en nadelen van verbruikerskrediet op de korrel worden genomen maar ook het budgetspel (200 fr.) dat wel door scholen, jeugdverenigin gen of socio-kulturele ver enigingen gratis kan wor den ontleend. Anderzijds wil Intercom een sociaal gevormd me dewerker inschakelen voor klanten die met beta lingsproblemen worstelen. «Slechte betalers» worden aan het OCMW gemeld. Dit haalt er de steuntrek kers uit en doet, nadat Intercom reeds vier ver wittigingen heeft gestuurd die zonder sukses bleven een ultieme bemiddelings poging. LH Het kostte het Aalsters stadsbestuur heel wat kopzorgen en moeite om voor de voor 24 april voorziene motorcross te Baardegem die fel milieuhinderend is, een stokje te steken. Uiteindelijk ging de Bestendige Deputatie van Oost-Vlaanderen akkoord met het negatief advies van het stadsbestuur en restte gemeenschapsminister Jos Dupré nog enkel de vergunning te weigeren. Alle motorcrossers heb- ten te Baardegem een ver ben één ding gemeen: ze gunningsaanvraag in bij de produceren lawaai dat hin- Bestendige Deputatie en derlijk is voor de omwo- bij Gemeenschapsminister nenden en schadelijk voor Lenssens, toen bevoegd de rust in natuurgebieden voor Leefmilieu. Voor de en voor de gezondheid, vergunningsaanvraag voor Dat is alvast de ervaring de permanent gebruikte van een aantal inwoners crossomloop, die onder de van Baardegem en Mei- bevoegdheid valt van de dert, die ze jaarlijks op- Gemeenschapsminister doen bij de motorwed- werd er via de Konsulta- strijd op een uniek rustig tieve Kommissie voor Mo plekje aan de Meysberg te torsport advies ingewon- Baardegem, georgani- nen bij het College van seerd door de Belgische Burgemeester en Sche- Verenigde Motorrijders- penen, bond. Het stadsbestuur Het College bracht op 2 van Aalst is gelukkig dat februari 1987 een ongun- het dit jaar een stokje in stig advies uit, onder meer de wielen kon steken. omdat de afstandsnorm tot het natuurreservaat «Kra- Situering van hel crosster- vaa|bos„ njet wcrd geres- pekteerd. De crossomloop die, af- De argumenten van het hankelijk van de kreativi- stadsbestuur konden de teit van de organisatoren. Gemeenschapsminister er wel eens licht wordt gewij- niet toe bewegen de ver- zigd, bevindt zich volgens gunning te weigeren, het gewestplan in een Op 23 april 1987 besliste landschappelijk waardevol hij een gedeelte van de in landbouwgebied en een de aanvraag vermelde per- natuurgebied. celen te vergunnen als per- Op een afstand van onge- manent circuit, waarop 2 veer 500 meter is er het motorcrosswedstrijden natuurreservaat «Kra- zouden plaatshebben, nl. vaalbos». op 26 april 1987 en op 25 De klasseringsgrens, die oktober 1987. De Besten- terecht ruimer dan de af- dige Deputatie raadpleeg- bakening van het natuur- de de Gezondheidsinspek- reservaat op het gewest- teur over de door haar te plan werd bepaald, ligt op behandelen aanvraag en minder dan 150 meter van verleende de toelating op komst het belang van de de crossomloop. 16 april 1987. Het Stadsbe- omgeving inziet, waarop Het centrum van de deel- stuur nam na een bespre- gemeente Baardegem ligt king in de gemeenteraad, ruimtelijk onbeschermd met die beslissingen geen op ongeveer 1 km van de genoegen en diende perti- crossomloop, terwijl het nent een annulatieberoep gehucht «Huizekens» te in bij de Raad van State. Meldert, gekenmerkt door een vrij dichte bebouwing, De huidige toestand zich op nauwelijks 300 Net zoals vorig jaar diende 400 meter situeert. de B.V.M. een vergun- Het Koninklijk Besluit ningsaanvraag in bij de van 10 juni 1976 bepaalt beide bevoegde overhe- dat er niet alleen voor mo- den. Bij de aanvraag voor torcrosswedstrijden een de aanleg van de perma- vergunning nodig is, maar nent gebruikte omloop ook wanneer men de mo- kon het stadsbestuur, toren laat snorren bij wijze naast de vroeger aange- van test of oefening, en haalde argumenen, het zelfs voor ontspannings- niet respekteren van de af- doeleinden. standsnorm tot de be- De afstandsnorm tot de bouwde kom hanteren, bebouwde kom, 350 of 500 Het Provinciaal Gouver- meter afhankelijk van de nement werd op 18 no- indeling van het circuit, is vember 1987 gewezen op met het Koninklijk Besluit het indienen van een dub- van 6 juli 1987 in gunstige hele aanvraag voor een zin gewijzigd. crossaktiviteit en tot voor- De VZW Belgische Vere- zichtigheid aangezet, nigde Motorcrossbond Die alerte houding van het diende voor haar aktivitei- stadsbestuur leverde resul taten op, want op 25 fe bruari 1988 besliste de Be stendige Deputatie dat ze niet bevoegd is om de aan vraag van de B.V.M. voor het inrichten van een mo torcrosswedstrijd op het circuit aan de Meysberg te Baardegem te beoordelen. Gemeenschapsminister Jos Dupré kon niet om heen de argumenten van het stadsbestuur en was genoodzaakt om op 31 maart 1988 negatief te be slissen. Het standpunt van het stadsbestuur Het stadsbestuur be schouwt de jaarlijks terug kerende crossaktiviteiten op het terrein aan de Meysberg te Baardegem als een aanslag op het Kra- vaalbos en de omgeving. De aanleg van een cross terrein verpest de waarde volle omgeving gedurende een paar weken van het jaar en ontneemt aan heel wat mensen rust en natuurbelevingsmogelijk heden. Daarnaast vallen de wed strijddata in het broed- en kweekseizoen van tal van diersoorten en laat dat on getwijfeld sporen na op de plaatselijke fauna. Het stadsbestuur hoopt dat de B.V.M. in de toe- ze jaarlijks een aanslag pleegt, en ophoudt deze sport met heel wat onge wenste nevenverschijnse len op die plaats te beoe fenen. LH De fotowedstrijd «Zomer van de fotografie» heeft dit jaar als tema «Antwerpen». Er zijn voor 100.000 fr aan prij zen voorzien. Inschrijvings formulieren een reglementen verkrijgbaar bij de Kulturele Raad, Stadhuis, Grote Markt te 2000 Antwerpen (03/ 231.16.90 toestel 405). In zijn aprilnummer onder zoekt Test-Aankoop de geu ze. En wat blijkt: een pleidooi voor de traditionele gcuzc- lambiek is het resultaat. Ver der ook informatie over houtskool, afwasmachines, slcdestofzuigers, grasmaaiers. Test-Aankoop is verkrijgbaar op het adres Hollandstraat 13 te 1060 Brussel (02/ 536.64.50).

De Voorpost | 1988 | | pagina 4