Aalst twee dagen centrum van Familiekunde «Promotie van de filatelie» onder impuls van Postzegelkring Dendria-Erembodegem Oudere werklozen op 19 mei naar Brussel Huub Broers te Aalst 2 - 29.4.1988 - De Voorpost Aanzetten tot en bevorderen van persoonlijk genealogisch onderzoek, genealogen behulpzaam zijn door deskundige voorlichting, praktische genealogische hulp en dienstbetoon, zijn de voornaamste pijlers van de Vlaamse Vereniging voor Familie kunde die in het hele land reeds meer dan twintig jaar aktief is. Het 23' Nationaal V.V.F.-Kongres, met als tema «De Pers als hulpbron voor de Familiekunde», georganiseerd door de V.V.F.-afdeling Aalst, op zaterdag 23 en zondag 24 april, in het Kultureel Centrum «De Werf» te Aalst, is daarvan alvast een uitstekend bewijs en een schitterende illustratie geweest. schriften enz. binnen een bepaald tijdperk versche nen aangaande één of an der onderwerp dat be hoort tot het geheel van het menselijk denken, we- ten en kunnen. VoQr he( wetenschappelijk onder zoek op het terrein van de De Vlaamse Vereniging gehad». die zich stellen en voor het genealogie en heraldiek voor Familiekunde telt Dhr. Dr. Med. René De verzetten van de bergen blijken naast geschiedkun- zo'n 3.000 leden, verdeeld Clercq, voorzitter V.V.F. werk, die dergelijke on- dige bibliografieën ook over vijf gouwen en een Oost-Vlaanderen in zijn dememing onvermijdelijk nog een zestal andere dertigtal afdelingen. De welkomstgroet: «We staan met zich meebrengt.» Aal- - waaronder binnen- en gouw Oost-Vlaanderen op het punt samen het sters V.V.F.-afdelings- buitenlandse - bibliogra- overkoepelt zes plaatselij ke V.V.F. afdelingen: Gent, Sint-Niklaas, Aal ter, Geraardsbergen, Den- dermonde en Aalst. De traditie wil het zo, dat een jaarlijks V.V.F.-Kongres georganiseerd wordt door de gouw in een der plaat selijke afdelingen. Meer dan één jaar geleden heeft de afdeling Aalst zich spontaan aangeboden bij het Oost-Vlaamse gouw- bestuur om de organisatie van het 23' Nationaal V.V.F.-Kongres op zich te nemen en tot een goed einde te brengen... Meer dan 400 familievor sers en V.V.F.-vrienden uit alle hoeken van Vlaan deren, en zelfs van buiten i _- j j onze grenzen, werden tij- AalsL In de Trouwzaal was er 8een plaatsje vrij tijdens de receptie (a) dens het voorbije week end met zeer veel genoe- jaarlijkse hoogtepunt in voorzitter de heer Van As- gen door het nationaal, het genealogisch gebeuren sche zette nadien alle ko- fieën van belang te zijn. Na een bezoek aan ver provinciaal en plaatselijk van Vlaanderen te bele- miteeleden en hun voorzit- schillende genealogische dokumentatiestands waar meerdere genealogische en ook wel heem- en ge- V.V.F.-bestuur verwei- ven. Dat is een solemnele ter dhr. Marcel Daelman. komd in het Kultureel gebeurtenis, een gebeurte- degelijk in de bloemetjes. Centrum De Werf. Ze wa- nis die verstrekkende ge- Prof. Dr. Romain Van ren er allen samengeko- volgen kan hebben! Na- Eenoo (RUG) had het schiedkundige verenigin- men om er van gedachten tuurlijk kan zo een organi- vervolgens in een referaat gen tentoon stelden en te wisselen over de pers als satie niet funktioneren over «Typologie en evolu- 1 hulpbron voor de familie- zonder een degelijk kon- tie van de pers in België»: kunde. En iedereen zal het greskomitee, dat besten- «Voor heel wat familievor- zeker beamen: «Het hele dig in de bres staat voor de sers, voor wat de kennis kongresprogramma heeft praktische regeling der van de 19' en 20' eeuw een zeer vlot verloop duizend en één problemen betreft, vormt de pers nog een ondergewaardeerde hun publikaties aanboden, ook aan de tentoonstellin gen van de uitgewerkte stambomen van Aalsterse drukkersgeslachten, van de expo van de «Aalsterse Pers» en van het Nationaal Geografisch Instituut, types van periodieken is werden de kongresdeelne- nog fel onderkend en men mers op het Stadhuis ont- bron. De waaier aan nutti- Aalst. Voor de aanwezige pers werd een bondig overzicht gegeven van de kongreswerkzaamheden (a) richt zich te exclusief op het gebruik van de natio nale of lokale informatie pers. Al te weinig worden de sektoriële bladen, de vakbladen of de temati- sche pers in het genealo gisch onderzoek betrok ken hoewel juist deze vor men de meest treffende informatie kunnen bieden...». In het volgende referaat had Dr. Fil. Remy, J. Le- naerts het over «Het nut van de bibliografie voor de genealogische en familie- kundige navorsing». Bi bliografieën bevatten de nauwkeurige beschrijving van boeken en andere drukwerken, bijdragen in tijdschriften en huldeboe ken, dagbladen, vlug- vangen door het Kollege van Burgemeester en Schepenen. Nadien stond een geleid bezoek aan de stad Aalst op het program ma. En om de eerste kon- gresdag feestelijk af te ronden staken te 19 uur heel wat kongressisten «de voetjes onder tafel» voor een heerlijk banket in de «Borse van Amsterdam». Zondagvoormiddag, mocht het ontvangstkomi- tee o.l.v. dhr. Herreman, met veel genoegen op nieuw een legertje vooraf- ingeschreven kongresdeel- nemers een keurige kon- gresmap ter hand stellen. En de hele dag gonsde het van bedrijvigheid in het Kultureel Centrum. Eerst een referaat «Kan de re gionale pers gebruikt wor den als werkinstrument voor het genealogisch on derzoek?» door dhr. Dirk Podevijn, historicus en lid van Pro Historia. Daarna had de heer Danny La- marcq het over «Het ge drukte woord te Zotte- gem, een ondergewaar deerde historische bron», 's Namiddags trad de heer Karei Baert, stadsarchiva- ris-konservator, voor het voetlicht. Hij verduidelijk te de mogelijkheden voor de familiekunde in de Aal sterse Pers van 1840 tot 1940. Het zesde referaat van het V.V.F.-kongres kreeg als tema «Gelegen heidsdrukwerken», een belangrijke genealogische bron» en werd gehouden door Dr. Jur. Jozef Dau- we, V.V.F.-beheerder en laureaat van de tweejaar lijkse provinciale, prijs voor Familiekunde in O.- VI. in 1975. Genealogie zit duidelijk in de lift! De keuze van sprekers stond borg voor talrijke boeien de uiteenzettingen! Het 23' nationaal V.V.F.- Kongres was beslist egn schot in de roos. Voorzitter V.V.F. Oost- Vlaanderen, dhr. De Clercq: Dit kongres, ook de vier voorgaande Oost- Vlaamse kongressen, heb ben zeker een plaats ver worven in de lange rij der nationale kongressen, die allemaal gekenmerkt wa ren door een degelijke aanpak, een solemneel, zelfs internationaal tintje en het beantwoorden aan de doelstellingen der kon gressen: enerzijds een mijlpaal te wezen in het genealogisch gebeuren van Vlaanderen, en anderzijds een ontmoetingsplaats te zijn voor vorsers uit alle streken van ons werkge bied... Applaus voor de dappere Aalsterse V.V.F.- afdeling en voor haar dina- mische voorzitter, de heer René Van Asscheü! D.B. Aalst. Ook een tentoonstelling was voorzien in het programma (a) «Wy hopen stellig en wy zyn er van overtuigd dat de gezamenlijke inspanningen en initiatieven van de Regie der Posteryen, de v.z.w«Pro-Post» en de talryke filatelistische klubs om tot een grotere verbreiding van de Filatelie in ons land te komen, geleidelyk aan tot sukses moeten leiden.» Aldus de heer F. Herdewijn, Direkteur-Generaal by de Regie der Posterijen, vrydag 22 april 11. in het Parochiehuis van Erembodegem-Terjoden, bij de plechtige vooropening van een fraaie niet- kompetitieve postzegeltentoonstelling, georganizeerd door Postzegelkring Dendria- Erembodegem, n.a.v. de voorverkoop - op 23 en 24 april - van de bijzondere postzegelreeks «Promotie van de Filatelie». Pro-Post is een begrip, een benaming, een dynamische uitdrukking van een groep personen, die nu ai meer dan 20 jaar alles in het werk stellen voor de bevordering van de filatelie in ons land. Dit bleek alvast uit de toespraak van de heer F. Daniels, voorzitter van Pro-Post (die ook Mevr. P. D'Hondt-Van Opdenbosch, Staatssekretaris voor P.T.T., vertegenwoordigde). En de heer M. De Kerpel, burgemeester, had heel wat woorden van lof voor «Dendria- Erembodegem», die reeds meer dan 20 jaar, regelmatig filatelistische aktiviteiten programmeert, die zeker een weerklank vinden in het hele Land van Aalst en ver daarbuiten. De filatelie biedt aan haar beoefenaars een opzoe- kingsveld met oneindige mogelijkheden. De heer Herdewijn: «Een gepas sioneerd filatelist moet ze ker niet meer overtuigd worden van de opvoed kundige waarde van zijn hobby: het systematisch aanleggen van een zegel- gericht worden op de po tentiële beoefenaars die vooral moeten te vinden zijn bij de jeugd.» Dit alles komt regelmatig tot uiting tijdens allerlei akties die door de Regie, Pro-Post en talrijke filatelistische klubs worden gevoerd. De Regie der Posterijen verkoopt vanaf 25 april De oudere werklozen van het A.B.V.V. organiseer den samenkosten in Zotte- gem, Aalst, Geraardsber gen en Ninove. Op deze bijeenkomsten werd de si tuatie van oudere werklo zen uit de doeken gedaan. De oudere werklozen wor den nu op een schandelij ke manier behandeld en dit met de volgende rede nen: Het is louter toeval of men het statuut van oude re werklozen krijgt of het statuut van bruggepensio neerde. Indien u 56 jaar en 11 maanden en 3 weken oud bent en op straat komt te staan wegens faling of sluiting van de onderne ming waar u bijvoorbeeld 37 jaar gewerkt hebt, dan vist u naast het net van het brugpensioen. Anderzijds kan iemand die 57 jaar is en maar 2 jaar in hetzelfde bedrijf gewerkt heeft, wel op brugpensioen gaan. Het is dus een pure geluks- kwestie als u de juiste leef tijd hebt. De enige in komsten waarvan een ou dere werkloze zal kunnen genieten zijn de werkloos heidsuitkeringen (max. 28.054 fr./maand). Deze werkloosheidsuitkeringen zijn echter regressief want hoogstwaarschijnlijk blijft u werkloos tot uw 65ste. Velen onder hen verliezen het statuut van ge zinshoofd (60% van de ou dere werklozen) vóór het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd en dit om redenen onafhankelijk van hun wil: de volwassen kinderen verlaten het ou derlijk huis, de partner sterft, enzDe finan ciële gevolgen zijn enorm en de deur van de armoede staat wagenwijd open. Hiervoor moet er drin gend iets gedaan worden, temeer daar deze «vijfti gers» de tieners waren van de krisisjaren van de jaren '50. Zij zijn de generatie van de tweede wereldoor log en zij zijn het die zowel Op vrijdag 6 mei komt Huub Broers naar Aalst, als fraktieleider van de Vlaamsgezinden in de gemeen teraad te Voeren is hij de tegenpool van Happart. CVP-Aalst Rechteroever verwacht dan ook op vrijdag 6 mei dat ter gelegenheid van haar algemene vergadering het Sociaal Centrum van Sint-Jan op Immerzeel volloopt. Vanaf 20 u. hoort u er geen medewerkers van de media doch de man die er met zijn neus dagdage lijks op zit aan het woord. Inderdaad. Een buitenkansje. LH binnen als buiten de on derneming gestreden heb ben voor een degelijke en rechtvaardige sociale ze kerheid. Als dank verlo ren ze hun werk, en daar na ook hun inkomen. De oudere werklozen van het A.B.V.V. eisen daar om de volgende drie zaken: 60% werkloosheidsuit kering van het vroegere brutoloon en een aanvul lende vergoeding via de fondsen van bestaansze kerheid vanaf 50 jaar. volwaardig pensioen op 60 jaar met het behoud van de huidige berekening van het pensioen. brugpensioen op 55 jaar. Om al die eisen kracht bij te zetten organiseren de oudere werklozen van het A.B.V.V. een manifesta tie in Brussel op 19 mei 1988. De deelnemers aan de ma nifestatie worden ver wacht in het Paleis voor Schone Kunsten, waar ze zullen toegesproken wor den door Voorzitter An- dré Van den Broucke en Algemeen Sekretaris J. Gayetot. Na de speeches en de muzikale omlijsting wordt er een kleine op tocht gehouden van 1,5 km naar het Rouppeplein. Het A.B.V.V. van het ge west Aalst voorziet voor lopig bussen met de vol gende opstapplaatsen. Lede: Markt: 12.50 u. Me re, Dorpsplein 13.15 uur. Haaltert: Dorp: 13.15 u. Aalst: Volkshuis, Hout markt 1: 13.30 u. De oudere werklozen van het A.B.V.V. roepen ook de A.C.V.'ers, A.CL- .V.B.'ers en de niet gesyn- dikeerden op om deel te nemen aan de manifestatie in Brussel. Alle oudere werklozen, bruggepensio neerde en werkenden heb ben er belang bij dat onze eisen ingewilligd worden voor een rechtvaardige toekomst. De mensen die willen deelnemen aan de mani festatie op 19 mei 1988 kunnen zich inschrijven op Aalst. Burgemeester De Kerpel legde de klemtoon op de goede werking van de organizerende club (a) het volgend adres: A.B.V.V., Houtmarkt 1, 9300 Aalst. Tel. 053/ 78.78.78. LH In mei van dit jaar wordt in een afgedankt schoolgebouw langsheen de beroemde Royal Mile in Edingburgh, het na tionaal Schots Museum van de Whiskey geopend. kollektie draagt onge merkt bij tot de ontwikke ling van een methodische denkwijze en van een syn thetische geest. Het scherpt tegelijk een artis tieke smaak aan, ver breedt de algemene kennis van de beoefenaar en wak kert zijn drang naar verde re opzoekingen aan. Bo vendien werkt de filatelie ontspannend in op de geest. Zonder de huidige filatelisten te verwaarlo zen, moeten de promotio nele akties in hoofdzaak Aalst. Voor de opening van de speciale postzegelbeurs was heel wat volk r parochiaal centrum van Ter joden gekomen (a) 1988 tot en met 30 juni 1988 in alle postkantoren van ons land, en tot en met 31 oktober 1988, bij de Dienst der Verzamelaars - Afdeling 1.3.0.2 te Brus sel, twee speciale postze gels met toeslag, alsmede een speciaal blaadje bevat tende een speciale postze gel met toeslag, die de uit gifte samenstellen ge naamd «Promotie van de Filatelie». De op deze ze gels weergegeven illustra ties stellen de volgende ro zen voor: Bengale Triom- phant, Centfeuille Cristata en The Blanc Souffre», al le drie uit het werk van P.J. Redouté «60 Roses pour une Reine», eigen dom van de Koninklijke Biblioteek, die de repro- duktierechten heeft. Met de eerste uitgifte van deze reeks speciale postze gels met toeslag «Promotie van de Filatelie», werd door de Hogere Overheid de start gegeven aan een nieuwe traditie. Jaarlijks zullen de fondsen die aldus via de bijtaks samenge bracht worden, integraal ter beschikking gesteld worden van de v.z.w. Pro- Posj, zodat deze ten goede komen aan de filatelie. Meteen krijgt Pro-Post de mogelijkheid verder een waaier van opdrachten in de filatelistische wereld, in binnen- en buitenland. suksesrijk uit te voeren. En hier denken we zelfs reeds aan de internationa le filatelistische tentoon stelling die in 1990 op de Heizei georganiseerd wordt t.g.v. de ÏOO1 ver jaardag van de K.L. der Belgische Postzegel kringen. De voorverkoop van de speciale postzegelreeks «Promotie van de Filate lie» had zaterdag 23 en zondag 24 april plaats in Brussel, Charleroi, Kler ken, Vaux-sous-Chevre- mont en Erembodegem. Burgemeester De Kerpel: «Postzegelkring Dendria is vandaag beslist een vast begrip in onze stad en ver daarbuiten en verdient hiervoor alle waardering van het stadsbestuur. We zijn er fier op dat we met aktiviteiten als deze, op filatelistisch terrein, in Erembodegem, in Aalst, uitblinken... Proficiat aan het bestuur en de leden van deze klub!» Deze voorverkoop ging gepaard met een niet kom- petitieve postzegelten toonstelling die heel wat kaders telde: landenverza- melingen van 1957 tot he den, vooral gericht op ons eigen land, naast Neder land, Luxemburg, Duits land. Zweden, Finland, Portugal, Kongo, Egypte, Spanje, Yougoslavië..., zeer fraai verzameld door verscheidene jeugdleden van Dendria-Erembode gem. Wat meteen beves tigt dat Dendria-Erembo degem zeker het goede pad bewandelt! Vermelden we nog dat ter dezer gelegenheid een her- inneringsbïad te koop werd aangeboden met de beeltenis van koningin Louise-Marie, uitgevoerd op linnen papier en voor zien van de postzegel van 13 fr. 3 fr. «Bengale Triomphant», van de hand van Dendria-voorzitter J. Van der Borght. Tevens was een reeks van 10 bla den (reprodukties van pot loodtekeningen) met als onderwerp «Het Konings huis», samengesteld uit de beeltenissen van de 5 Bel gische koningen en de 5 Belgische koninginnen (eveneens van dhr. Van der Borght) te verkrijgen tegen de prijs van 600 fr. Meteen weet Dendria- Erembodegem zeer voor treffelijk de filatelie als vrijetijdsbesteding Aalst en ver daarbuiten steeds verder uit te dragen en propageren! (De Bruyn)

De Voorpost | 1988 | | pagina 2