n i STEFAN DE BELEYR: VUIST MAKEN IN OMLOOP VEILIGHEID BIJ WIELERWEDSTRIJDEN IN HAMME EDWIN ENTHOVEN REKENT OP BETERSCHAP GUNTHERVAN STEELANDT SLEUTELBEENBREUK EERSTE BLOEMEN VOOR RONNYMETTEPENNINGEN MARC MACHARIS GOKT OP EREPLAATS IN OMLOOP DER VLAAMSE GEWESTEN GUNTHER VAN DEN ABBEELE NAAR OMLOOP DER VLAAMSE GEWESTEN RONNYMETTEPENNINGEN IN SINAAI WIM VAN CALSTER IN LOKEREN GREG MOENS IN DENDERMONDE BRISKWALKING TE HAMME 22 29.4.1988 - De Voorpost WIELRENNEN AMATEURS DE KROON IN KEMZEKE WORDT HET LOKAAL Wielrennen. Junior Dirk Bontinck na zijn overwinning in Lede De bijna tragische avontu ren van seingever Bleeks uit Sint-Katelijne-Waver hebben ertoe geleid dat heel wat vrij willigers die tot nu toe als seingever optraden bij wieier- meetings er nu voor terug schrokken dit nog langer te doen. Immers. Bleeks werd verantwoordelijk gesteld voor een ongeval dat tijdens een wielerwedstrijd gebeurde. Al zijn bezittingen werden daar door aangeslagen en ver kocht... Daarom organiseerde de Hamse Wielerklub Nering door Sport een gespreksa- vond voor alle wielerliefheb- bers en de seingevers. Politie- kommissaris Ketels, in aan wezigheid van Frangois De Graef, schepen van sport, kwamen daar een uiteenzet ting geven. De bedoeling van deze samenkomst was de sein gevers gerust te stellen door hen haarfijn uit te leggen wat hun rechten en hun plichten zijn bij een wielerkoers. Dat daarvoor een ruime belang stelling was lag voor de hand. De taak van de seingever is bekend. Hij dient de openba re weg waarop de renners zich begeven vrij te houden van op het moment dat de wedstrijd- wagen met gevarendriehoek en voorzien van een rode vlag in zicht is, tot het ogenblik dat een wagen, opnieuw met een driehoek, maar ditmaal voor zien van een groene vlag, voorbij is. Bij de uitoefening van deze taak wordt de sein gever beschermd door de rechtbank. Is er bijv. een weggebruiker die zijn aanwij zingen negeert, dan is het de seingever toegestaan de num merplaat te noteren en over te maken aan de politiediensten die dan een proces-verbaal apmaken. Dat er interesse was voor deze leervolle uiteenzetting was duidelijk. Naderhand iverden nog vele vragen ge steld want ook voor een sein gever komen soms moeilijke momenten. Hoogstwaarschijnlijk was het wel nodig aan de hand van deze gelukte samenkomst al les nog eens duidelijk op punt te stellen bij het begin van het nieuwe wielerseizoen. Een wielerseizoen dat gewoonte getrouw in Hamme weer erg druk zal zijn. (hvc) Ongetwijfeld behoort Ste fan De Beleyr momenteel tot de betere amateurs van Oost- Vlaanderen. Aan de hand van recente resultaten blijkt im mers dat de renner uit Kem- zeke in staat is om tegen ge lijk wie de handschoen op te nemen. Nu zondag wordt de Omloop der Vlaamse Gewes ten gereden. Stefan De Beleyr is één van de deelnemers. Zelf be schouwt hij zich niet als een kanshebber op de eindzege. Daarvoor is hij te bescheiden. Stefan zal je immers nooit op grootspraak kunnen betrap pen, Insiders verwachten dat de Kemzekenaar in de voor ste gelederen zal evolueren en een mooie rol zal vertolken. Rustig Stefan De Beleyr wordt 21 jaar in juli. We kennen hem van toen hij vijftien was en hij als nieuweling voor het eerst startte. Hij toonde zich toen een bescheiden, enigszins schuwe jongeman. Je moest hem al meerder keren hebben ontmoet vooraleer je hem tot een gesprek kon aanzetten. Bescheiden is Stefan ook van daag nog gebleven. Die op vatting siert hem en is de reden waarom hij in het pelo ton door iedereen als een vriendelijke kollega wordt be keken. Een tweede faktor die er mee aan de basis van ligt, is de telkens weerkerende vast stelling dat hij nooit het werk aan anderen overlaat. Stefan De Beleyr is een werklustig renner. In de interklub die vorig weekeinde in Hemik- sem werd gereden behoorde Stefan De Beleyr tot de teno ren. Hij legde er uiteindelijk beslag op een tweede plaats. "Het werd een heuse afval- lingswedstrijd, zegt de ama teur. We vertrokken met meer dan 120, maar een felle wind ranselde de bonte bende uit mekaar. Al voor het in gaan van de finale behoorde ik tot een achtervolgende groep van zes, die jacht maak te op de ontsnapte Tom De Pie. De Nederlander behield die voorsprong. In het slot heb ik in extremis gepoogd om de kloof te dichten maar uiteindelijk is dat niet gelukt. Na zo'n zware koers voelde ik mij met een tweede plaats beslist niet ongelukkig." Stefan De Beleyr heeft in deze kompetitie al behoorlij ke resultaten op zijn pal mares. "De Sterrit in Harelbeke bracht hem een zesde plaats op, vervolgt de Waaslander. Het was die dag rotslecht weer. Vijf renners waren voorop. Ik heb jammer ge noeg iets te laat gereageerd. Anders had ik mee voor een plaats binnen de vijf kunnen wedijveren. In de open koers te Bellem werd ik twaalfde en meteen de tweede amateur. Daarna volgden er twee over winningen. In Nieuwkerken was ik alleen voorop en in Sint-Gillis-Waas, won ik de spurt tegen Geert De Buck en Dirk De Cauwer. Onder ons drieën waren we geruime tijd voorop geweest. De Franco Beige viel een beetje tegen. In de tijdrit vertrok ik twee minuten te laat. Ik had mij vergist. Vandaar dat ik een achterstand opliep. In de Waalse klassieker vorige week in Rothieux zat ik lange tijd in de leidersformatie. In het slot werden we jammer genoeg door de achtervolgers gegrepen. Nu zondag zet Stefan De Beleyr aan in de Omloop der Vlaamse Gewesten: "Moeilijk te zeggen wie winnaar gaat worden, zegt Stefan. Wie in konditie is en kilometers in de benen heeft komt in aanmerking. De weersomstandigheden spelen ook een rol. Renners als Lip pens en Schoovaerts zullen, dacht ik, dicht eindigen. Zelf hoop ik er het beste van te maken. Ik reken op een ere plaats en hoop van tegensla gen gespaard te blijven. Al leen een lekke band kan het hele opzet in mekaar doen tuimelen." De belangstelling voor Ste fan De Beleyr groeit in Kem- zeke. In de taverne De Kroon in het Dorp werd een suppor- tersklub opgericht. Paul Van Puyvelde, Marc Martens, Paul De Wit en Fiel Van Hau te zijn de initiatiefnemers. Sinds lang volgen zij Stefan De Beleyr van nabij. (e.g.) i Wielrennen. Wim Van de Vijver won de amateurswedstrijd in Lokeren (polo) AMATEURS Het gaat de laatste weken wat minder goed met Edwin Enthoven. De amateur uit Stekene heeft wel een beetje met pech af te rekenen. "In het begin ging het be hoorlijk goed, zegt Edwin. Ik behaalde een paar mooie plaatsen. Daarna liep het mis. In de Ronde van West-Vlaan deren sloeg de fietsketting in een knoop. Alvorens het eu vel was verholpen, was de groep al enkele dorpen ver der, Nog de aansluiting reali seren was onbegonnen werk en uiteindelijk werd de ach terstand zo groot dat ik 's anderendaags niet meer mocht starten. Dat was wei jammer want het was uitgere kend in deze rittenwedstrijd dat ik een paar flinke presta ties wou neerzetten. In de Tweedaagse van de Gaver- streek presteerde ik onder maats. Ik ondervond er de naweeën van een opgelopen spierverrekking in een wed strijd te Sint-Gillis-Waas." Vorig weekeinde eindigde Edwin Enthoven als derde in Erondegem. "Halfweg gingen zes renners in de aanval, ver volgt de amateur. In het ge zelschap van Wim Goossens begon ik met sukses aan een achtervolging. Er sloten nog enkele renners aan zodat we met tien de leidersgroep vormden. Later is Klaus De Munck gaan demarreren. Ik volgde met vier anderen. In het slot kwam het tot een verbrokkeling. Twee renners waren voorop. We volgden met drie waarvan ik uiteinde lijk de spurt won. Edwin Ent hoven hoopt zich binnen de kortste keren flink te herpak ken. Hij rekent op enkele overwinningen en wil zater dag in Moorsel en zondag in Sinaai in gunstige zin beves tigen. (e.g.) AMATEURS AMATEURS In het verslag elders in dit blad over de wedstrijd te Sinaai staat vermeld dat Gunther Van Steelandt zwaar ten val was gekomen. Er rees dadelijk de veronderstelling dat hij een schouderbreuk had opgelopen. In een ziekenhuis in Sint-Niklaas werd echter een sleutelbeenbreuk vastge steld. Gunther, die in Haasdonk verkoper is van ons blad, is tot einde mei werkonbekwaam. Moeder Van Steelandt, onder de indruk van het gebeu ren, deed ons het verhaal van wat Gunther precies was overkomen. "In het begin van het seizoen leek het allemaal rozegeur en maneschijn maar zo'n veertien dagen geleden begon de miserie. Gunther werd het slachtoffer van een zware griepaanval en diende antibiotica te slik ken. Hij had gerekend op een gunstig resultaat vorige week in een Waalse klassieker. Pas genezen zette hij aan maar moest na 150 kilometer de strijd staken. We waren al erg blij dat hij het zolang kon volhouden. Vorige zaterdag in Hemiksem liep het niet zo snor. Vandaar dat hij er 's anderendaags in Sinaai het beste wou van maken. Gerui me tijd was hij een belangrijk kanshebber op de zege. Vijftig kilometer bijna reed hij alleen in de spits en vergrootte bij iedere doortocht de voorsprong. Op zo'n 25 km van het einde waagde een onvoorzichtige toeschouwer zich op de weg. Gunther kwam er mee in botsing en viel. Voorlopig is er geen sprake meer van koersen en allicht zal het seizoen een eind gezet zijn alvorens hij de achterstand zal weggewerkt hebben." Gunther Van Steelandt hoopte dit seizoen hoge ogen te gooien. Voor niemand stak hij het onder stoelen of banken dat hij een profkontrakt beoogde. Dat blijft voorlopig een droom. (e.g.) AMATEURS Vorige week trad Ronny Mettepenningen voor het eerst in deze kompetitie op de voorgrond. Hij behaalde een tweede en een vierde plaats. Tevoor had de amateur uit Grembergen maar weinig van zich laten horen. Vorige zondag vatte hij in Sinaai post in de spits en werd voor de eerste keer eigenaar van de bloemen. Hoe het komt dat het nu zoveel beter gaat, vroegen we Ronny. De laatste tijd kan ik veel intenser trainen Dat was voordien niet het geval. Werkomstandigheden brachten dat mee. Sinds kort beschik ik weer over meer vrije tijd en daarvan maak ik gebruik om mij voor te bereiden. In Sinaai was Gunther Van Steelandt vroeg in de aanval gegaan. De jongen kwam jammer genoeg ten val. Ik meen toch wel dat hij het maar erg moeilijk zou volgehouden hebben, zo moederziel alleen voorop. Ik behoorde aanvankelijk tot een groep die vijftien renriëfrverenigde, maar later tot vijf werd geredu ceerd. Om beurten pakten we een premie. Op twee ronden van het einde haaide ik een spurt uit. Ik had plots een voorsprong en ben dan maar gewoon blijven doorrij den. Je kon nooit weten of het zou lukken, dacht ik bij mezelf. Geruime tijd bleven de vier anderen op zo'n vijftig meter bengelen. Even vreesde ik ervoor dat ze mij zouden mjhalcn. In de laatste kilometers kon ik de voorsprong /ergrotcn en behaalde metéén een eerste scizoenzcge." Ronny Mettepenningen heeft er nu meer dan ooit zin in. Komend weekeinde hoopt hij in Hamme een dichte plaats in de wacht te slepen. Ronny is Hammcnaar van geboorte en is pas sinds zijn huwelijk in Grembergen komen wonen. Het is dus in (cite voor eigen supporters dat hij aan de slag gaat. Wielrennen. Werner Wuyts uit Zwijndrecht won de juniorenkoers in Melsele (Iv) AMATEURS In eigen Schoonaarde legde Gunther Van den Abbeele vorig weekeinde beslag op een tweede plaats. In de spurt werd hij vooraf gegaan door Greg Moens. "Ik ben nu zeker niet van de traagsten, maar op die man stond er geen maat, vertelt Gunther. Hij behoorde aan vankelijk niet tot de leiders- groep maar had vanut het pe loton een lonende achtervol ging ingezet. Het spreekt tot de verbeelding dat hij na zo een opgemerkte inspanning nog voldoende reserves aan boord had om in de finale tot het uiterste te gaan en een niet onverdienstelijk winnaar te worden. Ik veronderstel dat hij komende zondag in de Omloop der Vlaamse Gewes ten tot de favorieten mag ge rekend worden. Natuurlijk zijn er nog anderen die op winst azen. Zelf hoop ik op een ereplaats. Daarmee be doel ik te eindigen binnen de twintig. Dat zou al heel mooi zijn. De Omloop der Vlaamse Gewesten is geen "koerske" rond de kerktoren. Wie niet over sterke wapens beschikt, hoeft niet eens aan te treden Tot nu toe ben ik niet onte vreden over de kompetitie, verhaalt Gunther Van den Abbeele. Misschien had het nog iets beter gekund maar in de komende weken en maan den heb ik nog gelegenheid om mij te laten gelden. Van een overwinning bleef ik tot nu toe verstoken. Ik reken erop om toch enkele keren te zegevieren. De voorbije we ken realiseerde ik geen on gunstige resultaten. In de klassieker Rotthieu-Aachen van vorige week werd ik ze vende. Het werd een zware opgave en een pak renners dienden vroegtijdig in te bin den. Ik behoorde tot een groep die jacht maakte op vier leiders. We hebben ze jammer genoeg niet kunnen vervoegen. In een interclub in Haasrode werd ik twaalfde en in een identieke koers tussen Namen en Herentals reed ik als achttiende over de streep. Ik behaalde twee tweede plaatsen. In Berlare, na een spurt met acht en dan vorig weekeinde in eigen Schoon aarde. Met zeven zijn we de finale ingegaan, maar zoals al gezegd was er aan Greg Moens geen houden aan. De enige wedstrijd die als het ware op een sisser afliep was de Franco-Beige. Ik etaleerde in die periode te weinig regel maat en betaalde daar het gelag, aldus Gunther Van den Abbeele. Broer Frank, lid van de profs, vertolkte inrtiiddels als eerstejaars behoorlijke ver richtingen. In de voorbije da gen was hij in ploegverband in Frankrijk aan de slag. (E.G.) Alle amateurs proberen er in de Omloop der Vlaamse Gewesten, die nu zondag op het programma staat, wat van te bakken. Het wordt één van die zware klassiekers waarin alleen maar de beteren kans maken op sukses. Wie niet in konditie is, hoeft niet eens de verplaatsing te ondernemen. Mare Macharis voelde zich af gelopen weekeinde minder in zijn sas. Dat had te maken met een lichte keelaandoe ning en daar raak je binnen een paar dagen wel vanaf. Mare rekent erop want hij wil zich in Kampenhout manifes teren of tenminste toch een poging doen. Heeft hij ons onlangs niet gezegd dat hij in deze kompetitie gaat probe ren om potten te breken? Tot nu toe is dat nog niet hele maal gelukt, mislukt even min, In Berlare boekte de liefhebber uit Lokeren vorige week een sukses. Het was weliswaar een kermiskoers maar in de klassieker in Ro- theux, daar in de buurt van Luik, hield hij zich mee in het peloton waarin hij meermaals in de spits evolueerde. Kans om voor de ereplaatsen te spurten heeft hij niet gehad. "Op zo'n vijfentwintig kilo meter van het einde, werd ik het slachtoffer van een lekke band, zegt Macharis. Het duurde een poosje alvorens ik de wedstrijd kon verder zet ten. Intussen waren natuurlijk de meeste vogels gaan vlie gen. Ik ben wel nog in achter volging gegaan, maar mijn karretje hier of daar nog aan pikken was teveel gevraagd. In gezelschap van de meeste figuranten bereikte ik de streep." In eigen Lokeren is Mare Macharis er niet in geslaagd om de bloemen te plukken. "Ik was niet de enige die belangstelling had voor de overwinning, vervolgt Mare. Ik was voorin en hoopte dat het groepje dat de spits vere nigde, zou samen blijven. Naarmate de finale in zicht kwam zijn de streekrenners mekaar gaan beloeren. Tel kens ik mij poogde uit het zadel te lichten, kreeg ik reak- tie. Benny Van Calster heeft die situatie kunnen benutten om er in zijn eentje van door te gaan. Ik ben later aan een achtervolging begonnen, maar de aansluiting heb ik niet kunnen realiseren. Ei genlijk voelde ik mij niet te best in mijn sas. Vandaar dat ik niet tot het uiterste ben kunnen gaan. Wat nu ook niet wil zeggen dat ik in andere omstandigheden de leider nog had kunnen bijbenen. De tweede plaats stemde mij nu ook niet ongunstig." In de Sterrit te Brussegem- Merchtem legde Mare Macha ris beslag op een achtste plaats. Wanneer je weet dat 91 renners de start namen, is Wielrennen. Dirk Bontinck overschrijdt zegevierend de meet na de junioreskoers in Lede dat geen mis resultaat. "Daar heb ik echt gepro beerd om er het beste van te maken en effektief, toen zich een riante leidersgroep had gevormd, behoorde ik tot het gezelschap. Even heb ik gede marreerd maar aan de aan dacht ontsnappen was uit den boze. Daarna ging het niet meer en ik geef toe dat op dat moment ook mijn bobijntje af Mare Macharis hoeft niet persé de Omloop der Vlaam se Gewesten te winnen. Wel moet hij er zich laten gelden en tonen dat hij meer is dan een kermiskocreur. Zichzelf wat meer discipline opleggen zou Mare, overigens een jo viale jongen, geen slecht doen, (e.g.) Ronny Mettepenningen uit Grembergen behaalde in Si- naai-Waas een tweede sei zoenzege. Met de finale in zicht trok hij er alleen van onder en behield uiteindelijk één minuut voorsprong op vijf anderen met wie hij eerder voorop was geraakt. Van die vijf won Johan Aernouts de spurt voor de tweede plaats voor Geert De Buck, Jan Joos en Frangois Nauts. Geert De Buck was overigens de man die de eerste initiatieven nam. Onder zijn impuls kwam een leidersgroep tot stand met o.a. nog Jan Joos, Alex Rob- berechts, Mettepenningen, Guy Verberckmoes, Gunther Van Steelandt, Frankie Wee- maes, Edwig De Taeye, Jo han Arnouts, Frans Van Hey- beeck, de wederoptredende Frangois Nouts, Edwig Ver hoeven, Ivan Vereecken en Eric Wuytack. De twee laatst genoemde renners werden binnen de kortste keren uit de wielen gereden. Na vijftig ki lometer spurtte Gunther Van Steelandt alleen weg. Zo'n ze ventig kilometer bleef hij met een voorsprong die rond de 35 sekonden schommelde alleen in de spits rijden. Hij kwam echter ten val toen een onop lettende toeschouwer de weg overstak. De renner uit Haas donk werd met erge verwon dingen naar het ziekenhuis overgebracht. We vernamen dat hij een schouderbreuk zou hebben opgelopen. (e.g.) Wim Van Calster, één van 's lands beste amateurs is vo rig weekeinde in Lokeren voor het eerst dit seizoen ei genaar van de bloemen ge worden. Op zo'n 25 kilometer van het einde trok hij er al leen van onder en behield aan de streep 25 sekonden voor sprong op de achtervolgende Mare Macharis. Zo'n 10 se konden later legde Walter De Veerman na een spurt beslag op de derde plaats voor Eddy De Poorter, Mare Verslijcke en Frangois Caethoven. Deze zes renners hadden zich eer der losgerukt uit een veertien- koppige leidersgroep die o.a. ook nog Frank Neyrinck, Geert De Vlaminck, Eric Wuytack, Wim Bonne, Benny Vermeulen, Philippe Wouters en Ronny Levis verenigde. Eigenlijk waren het Wim Van Calster en Philippe Wou ters die de eerste initiatieven hadden genomen. In de twee de van dertien af te leggen ronden trokken zij er op dc feestvierende wijk Spoele al leen vanonder. Pas later pik ten twaalf anderen hun wa gentje aan. Vooral de lokale renners Mare Macharis cn Walter De Veerman pakten om beurten een premie mee. Dat was niet naar de zin van uitblinker Wim Van Calster die zich dan in een duidelijke koleire uit het zadel lichtte en binnen de kortste keren een komfortabele voorsprong ver wierf. Niemand van de ande ren was bekwaam om het wiel van de vluchter te grijpen. Mare Macharis poogde nog wel maar schoot uiteindelijk dan toch wel een flink eind tekort. (e.g.) "Briskwalking" is een nieu we sport en komt overge waaid uit de V S. van Ameri ka en kan vertaald worden door "stevig doorstappen". Het is de bedoeling dat er wordt gestapt aan een tempo van 5 a 6 km per uur cn dit regelmatig, maar minstens één keer per week. 't Klokhuis wil dit in Ham me lanceren elke donderdag. Verzamelen aan 't Klokhuis De Ring te 20ul5. Het vergt veel minder ener gie dan joggen en heeft ook niet dc risiko's van ondermeer spierschcuringen, hartklach ten, rugklachten. Nochtans is het effekt van deze sport vol gens Amerikaanse kardioio- gen zeker gunstig op lange termijn: dc hartslag verhoogt niet tijdens het wandelen, de bloeddruk daalt. Het verste vigt dc spieren en kuiten. dijen, voeten en buikspieren. Het is een ritmische aktiviteit zoals fietsen en zwemmen cn dus uitstekend ter bestrijding van stress. Het verbruik tij dens de briskwalking is 300 kal./uur. Dc stofwisseling die deze sport in het bloed te weegbrengt, zorgt ervoor dal je minder trek in zoetigheden krijgt. Ook voor mensen met last van hoofdpijn schijnt dit de aangewezen sport te zijn. Greg Moens behaalde in Dendermonde-Schoonaarde een spurtzege tegen dc lokale Gunther Van Den Abbeele. Beide renners waren enige tijd voordien voorop geraakt samen met dc Nederlander Kaas, Willy Vereecken. Geert Delaruellc cn Richard Dc Ridder. Hun voorsprong aan de streep bedroeg zo'n 25 sekonden 79 ti renners waren er aan de start verschenen en in de tweede van twaalf af te leggen ronden gingen Delaruellc. Van Boxstael. Willy De Ba cker, Gunther Van Den Ab beele. Willy Vereecken. Kaes en Rik Hofmans in het offen sief. Hun voorsprong zou nooit groter worden dan zo'n 30 sekonden. Rond halfweg begonnen Richard De Ridder en Greg Moens met sukses aan een achtervolging. Voor aan zou er nog één en ander wijzigen terwijl er vanuit de achtergrond nog enige reaktie kwam. Uiteindelijk verenig den zich zes renners in de spits die aan de streep ook voor de beste plaatsen zouden spurten.

De Voorpost | 1988 | | pagina 22