Nieuw reglement zorgt voor sfeer Erpe-Mere gaat administratie automatiseren Oppassen aan den Haring Leedse schepenen kennen bevoegdheden Veel diskussie maar toch akkoord over voetbalterrein Bambrugge Erpe-Mere voorlopig zonder containerpark W*. p 4 - 16.6.1989 - De Voorpost Gemeenteraad Erpe-Mere Het agendapunt met betrekking tot het aanpassen van het reglement van indiege orde van de gemeenteraad zorgde voor de nodige animatie die we vroeger toch enigszins gemist hebben tijdens de raadszittingen. De enen noemen het show en de anderen oppositie voeren maar toch met een bekennen dat er meer «ambiance» is in de zaal dank zij de polemieken die door het publiek meer gewaardeerd worden dan het passieve toekijken. De herziening van dit huis- aan de raad ter goedkeu- houdelijk reglement werd ring voorgelegd werd was in een kommissie uitvoerig SP-fraktieleider J. De behandeld en na de zitting Wolf niet erg akkoord mat van 26 mei 1.1. besliste men verschillende artikels en om sommige artikels te verzocht om het agenda- wijzigen. Toen het geheel punt naar een volgende In maart dit jaar heeft men reeds een princiepsbe slissing genomen om de politiediensten te automati seren via het regionaal centrum voor informatica Cevi. Dit wil men nu meteen ook uitbreiden tot de administratieve diensten en na het afleggen van werkbezoeken aan Cevi heeft men een algemeen programma uitgewerkt inzake fazering, wat trou wens in drie trappen zal gebeuren. Voor het leveren van apparaten, de programma's en het verstrekken van de opleiding en begeleiding is er een kostenraming gemaakt van zowat vier miljoen per jaar. Volgens raadslid Van Den Steen is dit niet verantwoord vooral omdat er volgens zijn weten goedkoper materiaal op de markt is en ook is er mogelijkheid om op dat vlak samen te werken met een bedrijf op het industrieterrein gevestigd. Hij vroeg zich tevens af of het voorgestelde projekt niet te groot en overdreven is want bijvoorbeeld vijf beeldschermen in de biblioteek is voor het huidig aantal lezers zeker te groots gezien. Hij vindt de fazering onlogisch en wil ook de dienst financies er al bij betrekken met zelfs al een gedeeltelijke overschakeling van de gemeentelijke boekhouding. Schepen Bliki is echter de mening toegedaan dat met deze automatisering nu onmidellijk moet ge realiseerd worden wat voorgesteld wordt. Met het indelen in verschillende fazen heeft men juist de bedoeling om nie alles door te voeren: «Men heeft de zaken alleszins groots opgevat maar zeker niet om ze groots uit te voeren maar wel om gereed te zijn als er ruimere werken moeten uitgevoerd worden, aldus schepen Bliki. Toch zit het raadslid De Lat dwars dat men geen andere firma's dan alleen Cevi aangzocht heeft, feit waarbij ook raads leden De Vuyst er C. De Brouwer zich aansloten. Schepen Bliki verzekert hen dat cit wel gebeurd is en Cevi gebruikt wel zware cijfers maar de andere firma's laten zelfs geen prijzen weten. Bovendien kan men moeilijk langer talmen want men moet vóór 30 juni beslissen voor een definitieve bestel ling, zoniet vervalt de betoelaging. Alle uitleg ten spijt kan men raadslid De Wolf niet overtuigen: «De schepen slaat er met zijn klak naar en zoals het hier voorgesteld wordt kan onze fraktie het niet goedkeuren». Bij de stemming over dit agendapunt wordt hij door de andere oppositiele den gevolgd met uitzondering van LVB-er M. De Lat die een onthouding uitbrengt en zich verduide lijkt: «De beslissing is weinig doordacht maar men kan niet tegen automatisatie zijn». Nazicht gemeenterekeningen Bij het nazicht van de gemeenterekening over het dienstjaar 1988 stelt schepen Bliki vast dat het saldo eigen aan het dienstjaar 11,3 miljoen bedraagt en rekening houdend met de vorige dienstjaren dan wordt het batig saldo opgedreven tot 48,5 miljoen maar samen met de 12 miljoen uit het reservefonds brengt dit op einde maart dit jaar een overschot van 60 miljoen frank. Volgens schepen Bliki is dit slechts een momentopname van een financiële toestand die voortdurend aan veranderingen onder hevig is zodat men geen voorbarige konklusies mag trekken, alhoewel hij raadslid De Wolf er van verdacht deze toch al getrokken te hebben. Voor het eerst sinds de fusie zijn de vastgelegde ontvangsten met anderhalf miljoen gedaald en de uitgaven met een half miljoen gestegen. Deze evolutie kan volgens de financieschepen leiden tot financiële moeilijkheden, reden waarom hij een onderzoek deed naar de oorzaken ervan. In eerste instantie komt dit door een daling van de inkomsten van de belastingen en retributies die echter gedeeltelijk goedgemaakt wordt door een stijging van de dividenten elektriciteit - water - TV koncessie. Ook de opbrengst van de grafkoncessies daalt maar zullen evenwel stabiel blijven in de toekomst. Wat de uitgaven betreft is er een belangrijke stijging bij de personeelskosten evenals de wer kingskosten voor de administratie. De schepen verwacht geen verhoging van de inkomsten maar wel een stijging van de uitgaven als gevolg van wettelijke verplichtingen inzake personeelskosten. Hij besluit zijn overzicht als volgt: «Aangezien deze trend van inkomstenverlaging gekoppeld aan uitga- venvermeerdering en aangezien de inertie van het gemeentelijk financieringssysteem niet onmiddel lijk om te buigen is zal dit boni moeten gebruikt worden om deze periode te overbruggen. Willen we de financiële toestand van Erpe-Mere gezond houden dan zal de grootste waakzaamheid geboden zijn bij het opmaken van de begroting 1990». Dit relaas werd door raadslid J. De Wolf allesbehalve dramatisch opgevat: «We moeten kompassie heb ben met de schepen van financiën; spijtig is Lee- Ommegang voorbij om met een buske te staan. De toestand is echter gunstiger dan hij voorgesteld wordt. We moeten juiste cijfers hebben». Ook burgemeester De Langhe is akkoord dat er twijfels zijn omtrent de juiste bedragen maar als gewezen schepen van financiën vindt hij dit normaal omdat het hier om een momentopname gaat. JV zitting te verdagen. ling bepaalde zaken aan te aan dat men vroeger al Burgemeester De Langhe vullen en te verduide- beloofd had om dringende wees hem er op dat de lijken. herstellingswerken uit te kommissieleden een drie- Raadslid De Wolf komt voeren en dat het dus niet tal vergaderingen wijdden nog terug op het artikel nodig was om dit nog eens om het reglement in zijn van het reglement m.b.t. naar voor te brengen ver- beste vormen te gieten, de één derde-minimum mits het in vorige zitting dat men er werk van ge- aantal raadsleden om een uitvoerig besproken was maakt heeft en dat het zitting aan te vragen en hij en de gemeenteraad hier- bijgevolg hoogtijd is om was er van overtuigd dat omtrent al een beslissing het op de gemeenteraad te alleen «die gedeelten weg- genomen heeft. Schepen brengen: «Wij hebben gelaten worden die de Van Wilder kon bevesti- lang genoeg getalmd en rechten van de oppositie gen dat er trouwens al af- het zal enkele maanden negatief stelt». Hij diende spraken gemaakt werden duren om zich aan het een amendement in maar met de aannemer alhoewel nieuwe reglement te wen- stemde, samen met LVB- hij bij nader inzien de si- nen. Het is echter strikt er De Lat, tegen zijn eigen tuatie overdreven vond. nodig het reglement te amendement. Niettemin beloofde hij hernieuwen, vooral nadat Ook C. De Brouwer (NU) nogmaals om het hoogst- ik hier allerlei dingen heb en J. Van Den Steen (SP) nodige te laten doen. Dat moeten aanhoren». G. De hebben nog opmerkingen er nog geen signalisatie Langhe verwees hem ook maar de diskussie luwt bij aanwezig is in de Visser- naar de vertegenwoordi- het nieuwe artikel 16 straat is logisch en buiten ger in deze kommissie aan waarin men o.a. stelt dat de wil van het gemeen- wie hij het verwijt maakte «elk scheldwoord, elke be- tebestuur; de bestelling zijn huiswerk niet goed ge- ledigende uitdrukking en van platen werd in ieder maakt te hebben». Hier- elke persoonlijke aantij- geval gedaan maar men mee bedoelde hij raadslid ging worden geacht de or- moet dan tenminste toch H. Callebaut die hem ech- de te verstoren». J. De de tijd laten om de uit- ter duidelijk maakte dat Wolf keurde dit artikel wel voering mogelijk te hij toen wel aanwezig was goed maar dan op voor- maken, als waarnemer maar niet waarde «dat dit ook geldt Men werpt op dat er nog als afgevaardigde. J. De voor de voorzitter». dringender zaken zijn en Wolf was echter tijdens de dat men soms de toestand vergadering weerhouden Krielhoek en Vissersstraat minimaliseert maar de en besloot dit hoofdstuk: Na de beslissing om het schepen heeft te weinig «Zolang de machtshonger lokaal watervoorzienings- geld om alles te realiseren van de CVP verder gaat, net uit te breiden in de wat hij wel zou willen. Het en dit om zitpenningen te Lange Nieuwstraat te amendement van Schau- bekomen, zullen wij niets Erondegem stelde schepen vlieghe wordt met ver- goedkeuren». H. Van Wilder voor om deeldheid onthaald: de CVP-fraktieleider D. Vin- verbeteringswerken te la- VU-fraktie onthoudt zich, devoghel zag het echter ten uitvoeren aan de Kriel- 7 stemmen voor en de anders en is De Wolf zelf- hoek te Burst en de Oude meerderheid stemt tegen, bewust afwezig gebleven Baan te Bambrugge. Deze Uiteindelijk wordt het «om hier een nummertje werken worden op 5,6 mil- agendapunt zoals het oor- te komen opvoeren; hoe- joen geraamd maar raads- spronkelijk op de raad ge- wel ik ben geaffronteerd», lid Schauvlieghe wilde bracht werd unaniem Verder voegde hij er aan hieraan ook het projekt goedgekeurd, toe dat men nu over een van de Vissersstraat te bruikbaar element be- Vlekkem koppelen waar- Langs*™atjen in Mere schikt in de gemeenteraad voor hij een amendement Hat Langstraatjen is de en men zal zich beperken indiende. wegel die als verbindings tot hetgeen men konstant Burgemeester De Langhe weg dient tussen de nodig heeft met de bedoe- herinnerde hem er echter Broekveldstraat en de Schoolstraat te Mere. Op aanvraag om deze voetweg gedeeltelijk af te schaffen is na onderzoek gebleken dat niet iedereen hiermee kan akkoord gaan aange zien de vier bezwaarschrif- Aalst. De wegomlegging is biezonder goed aangeduid (a) Voor de poütie en de rijks wacht van Aalst staan er drukke dagen in het ver schiet nu de vakantie-uit tocht met rasse schreden nadert. Het ligt in de be doeling van politie en rijkswacht het verkeer zo vlug en veilig mogelijk door de stad te loodsen. Een van de grote knoop punten vormt het kruis punt de Haring, waar de autobestuurders in feite ogen te kort komen. De werken aan de rijksweg te Aalst zijn volop aan de gang. De druk bereden weg krijgt een nieuwe slijt laag op het gedeelte tussen het Rond Punt en de Villa laan. De werken zullen in twee fazen verlopen en 60 werkende dagen in beslag nemen. Het verkeer in de richting van de E40 zal in de eerste faze omgeleid worden via de Ninove- steenweg en de Churchil- laan. De E40 kan ook be reikt worden via de Siese- gemlaan. De nodige signa- üzatie is ondertussen aan gebracht. DA Op een voorbij college van Derde Schepen Henri De ten die ^et openbaar on- Burgemeester en Schepe- Bruyne staat in voor sport, derzoek opleverde. In het nen werden eindelijk de sociale zaken, brandweer. kort komt het er °P neer bevoegdheden van de welzijnsbeleid, bejaarden- dat de afschaffing een be- schepenen vastgelegd. en gezinsbeleid en ontwik- 'emmering zou betekenen Burgemeester Dominique kelingssamenwerking. Hij voor de privacy en dat een Roelandt heeft naast de zal het kollege vertegen- losweg zo maar zou afge- wettelijke bevoegdheden woordigen in de OCMW- schaft worden. Het college stelde alleszins voor om de wegel in zijn huidige staat te behouden en men zal in die zin advies uitbrengen bij de bestendige deputa tie. Dit voorstel werd una- die verbonden zijn aan Raad. zijn ambt ook nog: admi- Vierde Schepen Geert nistratie en personeelsza- Grepdon kreeg toegewe- ken, public relations, in- zen feestelijkheden, ver formatie, eredienst, volks- keer en veiligheid, land- gezondheid, bevolking, bouw, leefmilieu, reini- verkiezingen en militie. gingsdienst en marktaan- ~niem aanvaard maar toch Eerste Schepen Willy gelegenheden. verzocht raadslid Van Den Ruyssinck heeft financiën, Vijfde Schepen Frans De Steen om in dergelijke ge- middenstand, nijverheid Croock is bevoegd voor va'len 'n de toekomst toch en rechtszaken. kuituur, jeugdbeleid, on- ook het v°orstel van het Tweede schepen Roger derwijs, toerisme, ruimte- Kollege in het dossier te De Paepe is bevoegd voor lijke ordening, stedebouw, steken. Openbare Werken, be- huisvesting, tewerkstelling 'graafplaatsen, energie en en informatica, nutsvoorzieningen Aalst. Autobestuurders opgepast, er zijn hier hoogdringende werken aan de gang (a) JV Tijdens de laatste raadszitting werden door de oppositie twee punten aan de agenda toegevoegd. Enerzfjds was het een vraag van raadslid A. Schouvlieger voor uitbrei ding van het verlichtingsnet en anderzijds het nemen van een princiepsbeslissing tot het inrichten van een contai nerpark op de agenda geplaatst door C. De Brouwer. De uitbreiding van het openbaar verlichtingsnet zou door aanvrager moe ten geschieden langs de weg van Erondegem naar Overimpe. Volgens Schouvlieger wordt deze baan druk bereden door fietsers en op die manier wil hij een veiliger verkeer waarborgen. Op het grondgebied van Lede heeft men langs deze weg de verlichting al uitgebreid en hij verzoekt dat het gemeentebestuur van Er pe-Mere hetzelfde zou doen. Schepen Van Wilder wijst hem er op dat de gemmen- te Lede slechts twee licht- palen bijgeplaatst heeft en dan nog in een bewoonde zone. De weg op het grondgebied van Erpe- Mere is echter onbe woond, van druk verkeer is er maar weinig sprake en bovendien zijn er ande re prioriteiten. Dit lokt bij Schouvlieger" de insinuatie uit dat er «geen kapitaal krachtigen» wonen en schepen Van Wilder be schouwde dit als een per soonlijke aantijging welke hij het raadslid niet in dank afnam: «Ik neem dit niet meer en op dergelijke reakties zal ik geen ant woord meer geven», waar na de stemming volgde en het voorstel van Schou vlieger gekelderd werd door de meerderheid. Het tweede toegevoegde punt werd ingediend door de VU in de persoon van Carl. De Brouwer die een princiepbeslissing wilde la ten goedkeuren in verband met het plaatsen van con tainers voor speciale afval stoffen. De terugwinning geschiedt tegenwoordig al leen voor glas maar voor andere stoffen is er geen preselektie omdat er nog niet gezorgd is voor de nodige infrastruktuur. Het inrichten van een contai nerpark zou hierbij helpen en bovendien zou het ille gaal storten voorkomen. Dit is alleszins haalbaar voor de gemeente want men^kan over 60 procent subsidie beschikken van wege de overheid. Verantwoordelijke sche pen Eeckhout beweert te weten wat een container park is en het zou reeds in zijn bedoeling gelegen hebben er één in te richten maar andere gemeenten hebben klachten hierom trent en uit die problemen van de andere gemeenten heeft hij de nodige lessen getrokken en wil desgeval lend probleemloos starten. Hij verzoekt om het punt af te voeren en af te wach ten, uitspraak die raadslid Van Den Steen een lichte oprisping bezorgt: «Wach ten is hetzelfde als met een dierenvel rondlopen en al dus gaat Erpe-Mere ach terop lopen op gebied van ontwikkeling en dit luidt op onkunde vanwege het gemeentebestuur». Sche pen Eeckhout dient hem echter vlug van antwoord: «Gij hebt zes jaar met een berevel rondgelopen» en vraagt tevens om de stem ming waarbij ook dit bij komend agendapunt door de meerderheid wegge stemd wordt. Blijkbaar niet erg tevre den met het resultaat ver liet SP-raadslid Van Den Steen dc zaal cn vond het niet nodig om de geheime zitting bij te wonen waar slechts één agendapunt te verwerken was. JV In de laatste raadszitting vroeg het College om een principe-beslissing te ne men met het op gronden te verwerven voor de aanleg van een voetbalterrein in de Lindekouterstraat te Bambrugge. De gemeente wil een nieuwe optie ma ken om ook de vooraanlig- gende gronden te ver werven. Volgens J. Van den Steen is zijn SP-fraktie er tegen omdat het punt in decem ber vorig jaar al afgevoerd werd maar verder is hij er niet tegen alhoewel hij zijn bedenkingen heeft naar aanleiding van vrcegere gesprekken. Hij bedoelde hiermee vooral de ver keersproblematiek en eventuele oplossingen voor lawaaihinder. Hierbij werd hij bijgetreden door raadslid De Vuyst die het college er op wees dat de geluidshinder vooral met de aktiviteiten in de kanti ne verband houdt en dan nog in de late uren. Daar om dringt hij aan om een duidelijk en streng regle ment op te stellen voor de èxploitatie na de matchen. Schepen Van Wilder ver zekert hem dat bij even tueel lawaai en het storen van de privacy en de nachtrust, het Kollege maatregelen zal treffen. Wat de verkeersproblema tiek betreft vraagt hij een principe-beslissing om met een nieuw voorstel naar de raad te komen. Toch wil J. De Vuyst dat men in af wachting onmiddellijk start met een reglement in verband met geluid of ex ploitatie maar hier blijkt voorlopig de bevoegdheid beperkt tot een politioneel optreden. Burgemeester De Langhe geeft toe dat het nieuwe voorstel afwijkt van het vorige maar de tijd dringt en hij vraagt een beslissing te nemen om de voetbal ploeg ter wille te zijn want als men eerst alle proble men wil oplossen (onteige nen e.a.) dan zit de kans er in dat FC Bambrugge vol gend seizoen over geen terrein kan beschikken. Voor G. De Langhe telt nu alleen eerst de grond verwerving en alle andere problemen nu aanpakken is voorbarig. Het is pas na de principe-beslissing dat men verantwoordelijkheid kan nemen. Toch komt dit bij SP-frak tieleider De Wolf voor als of men een nieuwe beslis sing wil nemen en daarom vraagt hij wat er met de eenzijdige verkoopsover eenkomsten zal gebeuren die met bepaalde eige naars al ondertekend wa ren. Burgemeester De Langhe verzekert hem dat ze behouden blijven maar na ratifikatie aan de raad ter goedkeuring voorge legd worden na eventuele wijzigingen, voorstel dat uiteindelijk unaniem aan vaard werd. Infoblad Als gevolg van onjuisthe den in het huishoudelijk reglement voor de uitgave van het gemeentelijk info blad heeft men een lichte aanpassing aan de raad ter goedkeuring voorgelegd. Nochtans werd dit regle ment in zijn voorgestelde vorm integraal goedge keurd voor andere ge meenten. Artikel 1 zou echter aanleiding geven tot onsamenhang omdat er enerzijds bepaald wordt dat er geen publiciteit mag gemaakt worden voor winstgevende manifesta ties terwijl anderzijds het retributiereglement toe pasbaar wordt verklaard indien zulks wel zou ge schieden. Het college stelt voor om bedoelde zin te schrappen wat volgens J. De Wolf «goed begrepen» wordt dat cr vqor publici teit niet moet betaald wor den maar dat volgens Bliki «slecht begrepen» is. On danks het tegenstemmen van de oppositie komt de aanpassing er toch dank zij de 13-12 meerderheid. Openbare werken Alle mandatarissen gingen akkoord om grondverwer- vingen in der minne goed te keuren naar aanleiding van de geplande verbete ringswerken in de Meiweg en Vlekkemdorp. Alles sa men beloopt dit tot 411.000 fr. Ook de kosteloze grondaf- stand in de Grote Gent- weg werd goedgekeurd, dit zonder verplichtingen voor de verkavelaars en schepen Van Wilder stelt ter beschikking om bij eventuele twijfels alles in detail na te kijken. Vermits er nog geld over was van een vorige aan koop zal het gemeentebe stuur zich nog een bijko mende vaste zender aan schaffen voor de huidige radioinstaliatie voor de dienst van openbare wer ken en hiervoor heeft men een raming van 43.000 fr. gemaakt. Bibliotheekreglement In december 1985 heeft- men het huidige reglement van het beheersorgaan goedgekeurd. Thans heeft de nieuwe samenstelling dit reglement in zijn ge heel overgenomen waaruit blijkt «dat het een goed reglement was», aldus raadslid Van Den Steen. Aan de hand van enkele elementen kan dit regle ment als volgt kort samen gevat worden: het be heersorgaan regelt de in wendige aangelegenheden en vergadert minstens vier maal per jaar; elk lid kan een punt op de agenda doen plaatsen; ook perso nen die geen lid zijn kun nen uitgenodigd worden maar zij hebben slechts een raadgevende stem; de hoedanigheid yan lid kan om diverse redenen verlo ren worden. JV

De Voorpost | 1989 | | pagina 4