Naar nieuwe kulturele werking in Aalst? Akademie Muziek, Ballet en Toneel: dubbel iubileum Egypte in het teken van Horus in hetVredeshuis te Aalst Turkije aan de oever van de Dender Oude raad van bestuur nog steeds baas in Kultureel Centrum Toch feestelijkheden te Burst Kinderopvang tijdens vakantie De Voorpost - 23.6.1989 - 11 j Studiedag Aalst. Een jonge blazer. Leerlingen van akademie integreren in muziek- en toneelverenigingen Voor de Stedelijke Akademie voor Muziek, Ballet en Toneel was het voorbije schooljaar een dubbel jubileumjaar. Enerzijds bestaan de akademie immers 130 jaar en anderzijds werd de vereniging MUZA gesticht een kwarteeuw terug. Doel van de akademie is uiteraard te zorgen voor artistieke vorming van haar leerlingen op het vlak van muziek, ballet en gesproken woord. En bovendien hen te motiveren en verder te begeleiden in hun gekozen kunstrichting. Op 1 mei 1959 verscheen in het toenmalige 'Land van Aalst' een eerste advertentie voor deze artistieke boreling. 130 jaar Aanvankelijk werden de lessen gegeven in de loka len van de rijksmiddelbare school aan de Graan markt, de toenmalige 'Ecole Moyenne'. Naast de onmisbare notenleer genoten houten en kope ren blaasinstrumenten, viool en piano de voor keur. Op 2 april 1937 werd de 'muziekschool' bevorderd tot school van eerste kate- gorie. Sindsdien draagt ze de titel 'Muziekakademie'. In de loop der decennia moest de school verschil lende keren noodgedwon gen van behuizing veran deren. Van 1901 tot 1937 vond ze onderdak in het Oud-Hospitaal. Tot 1948 was ze gevestigd in de Pontstraat in het huis Em ma Boeyé en van 48 tot '55 in de jongensschool van de Nieuwbeekstraat. Van 1955 tot 1964 was ze te vindeq in het rijkstech- nisch instituut in de Ar- beidstraat tot ze belandde in de Schoolstraat nrs. 17 en 19 en de lokalen van de stadsschool 'Vredeplein' gebruikt. Bij de oprichting werd de muziekschool bestuurd door een kommissie. Die bestaat nog steeds doch een direkteur wordt met de dagelijkse leiding be last. Achtereenvolgens waren dat P. De Mol (1880), F.L. Van den Bo- gaerde (1885-1900), L. Walpot (1900-1905), G. Pape (1905-1919), Ph. Loockx (1920-1934), G. Feremans (34-44), J. Louel (45-49), L. Kerre- mans (49-61), J. Dispa (61-77) en H. Van Santen sinds 1978. Cijfers Tijdens het voorbije schooljaar telde de akade mie 1809 leerlingen en 2685 kursisten gespreid over de hoofdschool, de wijkscholen en de bijafde lingen. Wijkscholen zijn er in de Binnenstraat en te Baar- degem, Erembodegem, Moorsel en Nieuwerker- ken. Te Denderleeuw is een bijafdeling sinds 1966 en te Herzele sinds 1968. Samen zijn er 25 kursussen en 657 wekelijkse lesuren. MUZA wil de studenten en oud-studenten van de akademie steunen in hun muziekkarrière, de kunst takken van de akademie bevorderen en via na schoolse aktiviteiten groei en bloei van de akademie bevorderen. Festiviteiten Tijdens dit jubileumjaar werden zowel te Aalst als te Denderleeuw en Herze le tal van aktiviteiten ge- Op zaterdag 1 juli organi seert de nieuw verkozen kultuurraad onder voorzit terschap van Gilbert Claus en met als sekretaris Dolo res Baita een open studie dag in kultureel centrum De Werf, Molenstraat 51. Alle kulturele verenigin gen zijn er op uitgenodigd van 10 tot 16 u. Thema is «Nieuwe kulturele wer king in Aalst». Hieraan werken mede Jef Eisen, sektiehoofd kuituur en edukatie LISO en alge meen sekretaris van de Fe deratie van Vlaamse er kende Culturele Centra (FrVeCC). Verder Herman Heyns, voorzitter van FeVeCC, voorzitter van de Raad van Bestuur van het Kul tureel Centrum Turnhout en ex-voorzitter van de kulturele raad van Turn hout. Tenslotte Staf Laureysen, kuituuranimator van het kultureel centrum Turn hout. Programma Na onthaal van 9.30 tot 10 u met koffie wordt in de voormiddag van 10 tot 12 in studio 1 de kulturele raad op de korrel geno men met werking, be voegdheden, relatie met het stadsbestuur en wat de verenigingen ervan ver wachten. Gevolgd uiter aard van een vragenronde. Daarna volgt het Kultu reel Centrum zelf met rol en funktioneren, beheren van de raad van bestuur, de werking, bevoegdhe den, relatie met het stads bestuur en met het perso neel van het kultureel cen trum. Tevens vragen ronde. Middagmaal te 12.30 u waarvoor inschrijven vóór 27 juni noodzakelijk is per adres Kattestraat 33, 9300 Aalst. Storten op re kening nr. 068-0739880-88 van Kulturele Raad Aalst, 200 fr. Van 13.30 u tot 15.30 u volgt dan in de vergader zaal op de vierde verdie ping de bespreking van de aangebrachte onderwer pen en knelpunten. Ondertussen is de kulture le raad wel vernieuwd doch is het nog steeds wachten op de nieuwe raad van bestuur van kul tureel centrum De Werf nadat de gemeenteraad zowat reeds een half jaar geïnstalleerd is. LH Zaterdag 24 juni om 20.00 uur heeft in het Vredeshuis aan de Esplanadestraat te Aalst een voordracht plaats over Egypte. Spreekster is Simone Reynders, filosofe en tevens maakster van prachtige wandtapijten. Ze bezocht al vele malen Egypte en het land heeft haar dermate weten te boeien dat ze daar verder haar studies heeft afgewerkt. Horus is een van de Egyptische goden. Hij is de valk en de verpersoonlijking van het goede in de mens. Zijn een oog bezat zoveel kracht dat hij daarmee het kwaad kon biologeren. Zoals een volk zich op zijn prooi stort, zo stort Horus zich op het kwaad. Volgens de Egyptische mytologie heeft Horus zich opgewerkt tot een God. Hij voerde zijn strijd voor het goede zowel in zich als naar buiten toe. Simone Reynders houdt zich voor dat men door de wereld te verbeteren ook zelf iemand wordt. Dat is overigens het facet dat haar in de god Horus zo sterk weet aan te spreken. Egypte, de bakermat van de beschaving, van elke beschaving. Elke religie is aan Egypte schatplichtig zegt Simone Reynders. Tijdens de lezing wordt karkatee geschonken. Karkatee is de verwelkomings drank van de oude Egyptenaren. JM Heyman Expo, film, gesprekken, markt, alles over Turkije Toeristen op tocht doorheen Turkije ervaren de bewoners als uiterst vriendelijk. Hier bij ons gaan heel wat mensen liever op de andere stoep als ze een Turk of een Marokkaan zien naderen. Onwetendheid, gebrek aan kennis, halve of verkeerde voorlichting stellen migranten vaak onverdiend in een minder goed daglicht. De Turken met hun rijke tradities beter leren kennen, ondermeer door tentoonstellin gen, door voordrachten, door filmvoorstellingen, zelfs door een Turkse markt kan bevorderlijk werken op betere onderlinge verstandhouding en op grotere kans tot volwaardige integratie. Een dilemma Aalst. Een balletklas van de akademie (a) pland: leerlingenaudities, lentekoncert, lerarenkon- cert, akademieavond, pu blieke eksamens, en prijs uitreikingen met o.m. de stads- en de regeringsme dailles en de MUZA-prijs. Top 10 in Vlaanderen De Aalsterse akademie kende ook tijdens het voorbije schooljaar grote toeloop, behoort kwanti tatief als onderwijsinstel ling tot de top 10 van Vlaanderen en zegt ook kwalitatief tot de beste te worden gerekend. Dat wil ze dan ook blijven. Sociale rol Naast haar pedagogische opdracht wil de akademie nu ook een belangrijke rol vervullen in het socio-kul- tureel gebeuren van de stad. Alleszins een nieuw geluid. Wel werden reeds eerder manifestaties en optredens van derden door de akademie opge luisterd. In het vervolg wordt ook betracht de leerlingen te integreren in de plaatselijke muzie kmaatschappijen en to neelverenigingen. Waar het als stedelijke neutrale gesubsidieerde onderwij sinstelling mogelijk is wil ze in de beste verstand houding met andere ver enigingen samenwerken. LH Op vrijdag 23 juni heeft dan op het Stationsplein te Burst niet alleen de avond- markt plaats maar even eens een autoshow met medewerking van volgen de garagisten: Quintijn/ Burst, Van Melkebeke/ Burst, De Vleeshouwer/ Aaigem, R. Cooman/Er- pe, Boeykens/Bambrugge, Top Cars/Mere en Troch/ Aaigem. Zaterdag 24 juni wordt reeds de 8° Herinnerings- jogging Juüen Hendrickx ingericht. Start van de 3 en 6 km om 18 uur, en van de 9 km om 19 uur. Alle vooraf ingeschreven deel nemers ontvangen een aandenken en iedere deel nemer neemt deel aan de grote tombola waarvoor een minimum van 50.000 fr. prijzen voorzien zijn. Kleedkamers vóór dames en heren zijn voorzien. JV Bijna een half jaar na dat de nieuwe gemeen teraad werd geïnstalleerd en vier maand nadat de Kultuurraad door de afge vaardigden werd verko zen, ook al verliep dat niet zonder manipulaties, heeft kultureel centrum De Werf nog steeds geen nieuwe raad van beheer. Men doet dus maar ge woon verder met de vroe gere samenstelling steeds nog onder voorzitterschap van ex-schepen Chris Borms. De dame, die nu tot de oppositie behoort, heeft dus nog steeds de leiding van de raad van beheer van De Werf, al hoewel zulks allerminst bevorderlijk kan zijn voor de rechtlijnigheid van het beheer. Men is inderdaad in een patsituatie beland omdat door de huidige meerderheid die bestaat uit SP, PW en VD gewei gerd wordt de verkozen kultuurraad ook te erken nen als raad van bestuur van het kultureel centrum. Vorig jaar vaardigde de kultuurraad zichzelf af naar het beheer van het kultureel centrum doch dit jaar blijkt zulks niet te kunnen omdat de meer derheid gewoon niet wil. Om finaal dan toch tot een oplossing te geraken werd advies gevraagd aan de Federatie van de Vlaamse erkende Kulture le Centra. In het nu bin nengelopen advies schaart de Federatie zich aan de kant van de kultuurraad. Verdelen der mandaten kultuurraad De federatie adviseerde echter ook voor wat be treft het verdelen der man daten in de algemene ver gadering, niet het systeem D'Hondt maar wel het proportioneel systeem toe te passen. Zo dit advies gevolgd wordt blijft de kristelijke strekking vier mandaten behouden en moeten de niet-strekkings- gebondenen er een afstaan aan de liberalen die dan twee mandaten zouden hebben. De andere drie mandaten gaan dan naar de socialistische strekking, de marxistische en de Vlaamsnationale, samen 12. Minder duidelijk in raad van bestuur De Werf De gemeenteraad die einde maart de 24 leden van de raad van bestuur van het kultureel centrum moest aanduiden deed dit alleen voor de 12 afgevaar digden van politieke par tijen. Het huidig bestuur van de kultuurraad werd door de meerderheid niet aanvaard om de raad van bestuur van De Werf te vervolledigen. Het kollege vroeg im mers naar een nieuw voor stel waarin de elf strekkin gen zouden zittipg heb ben. Dat zijn volgens het kollege de kristelijke, so cialistische, liberale, Vlaamsnationale, marxi stische en humanistisch- vrijzinnige strekkingen, de niet-strekkingsgebonde- nen plus de CVP, PW, SP en VD. Volgens de Federatie zorgde de gemeenteraad bij de aanduiding van haar 12 mandatarissen reeds vertegenwoordigers van strekkingen. De kultuur raad kan dan ook niet ver plicht Worden andermaal die strekkingen te doen vertegenwoordigen. Bo vendien vraagt de. Federa tie als toch de partijen ge noemd werden waarom er dan noch de VU noch Agalev bij werden geteld. En verder vraagt men zich af in hoeverre de kommu- nistische strekking die om gedoopt werd in marxisti sche strekking een andere realiteit dekt dan de socia listische strekking of de SP-strekking. Men zou zich best hoe den van onevenwichtighe den. Oververtegenwoordi ging van de grote strekkin gen of anderzijds onerver- tegenwoordiging ervan wanneer de kleine strek kingen alleen een zetel willen. Niet alleen kleine strekkingen hoeven be scherming, ook grote moe ten aan huö trekken ko men. Een dilemma want voor het eerst in bijna 20 jaar ervaring, stelt de Fe deratie vast dat door de kultuurraad voorgestelde kandidaten door de ge meenteraad niet erkend worden. Komt er een salomons- oordeel uit de bus Turkse aktiviteiten Turkije staat in zijn di verse facetten centraal in kultureel centrum De Werf aan de Molenstraat 51 te Aalst. Tijdens de vernissage werd reeds door velen getwijfeld aan vastgeankerde vooroorde len en het ligt in de bedoe ling van dit Turkse gebeu ren die heersende mentali teit helemaal om te bui gen. Met Turkse poëzie gebracht in onze taal door Leen Vermeiren, met het door Musa Bulut gespeel de sas-instrument en met sterke Turkse drankjes en zeer zoete hapjes werd die mentaliteitsverandering ingezet. Schepen voor kuituur Gracienne Van Nieuwen- borg ziet in deze tentoon stelling en in de talrijke nevenaktiviteiten stimuli om te komen tot een beter wederzijds begrip. 'Derge lijke aktiviteiten kunnen uiteraard ook voor andere migrantengroepen worden georganiseerd', voegde ze eraan toe. Koninklijk Kommissaris voor Migrantenbeleid Paula D'Hondt-Van Op- denbosch stelde dat elke kuituur haar eigenheid heeft. Ook de onze en waarom niet ook de Turk se. Kuituren moeten kom- plementair werken want elke kuituur heeft iets bruikbaars in petto voor andere kuituren. Onwe tendheid wegwerken en komen tot meer openheid zijn dan ook valabele pas sen naar betere verstand houding. 'Het is goed te trachten zich in te leven in de kuituur van mensen die onder ons leven. Europa was trouwens steeds een oord van dialoog.' Dag Anatolië Via de tentoonstelling in De Werf wil men vooral tonen hoe verschillend lhnd en mensen zijn in Anatolië ten opzichte van bij ons. Wellicht voelen migranten zich enigszins ontgoocheld bij het bekij ken van de tentoonstel ling. Men kan inderdaad niet alles tonen en wellicht is het getoonde type keu ken niet dat dat de Turk zich van huis uit heeft ei gen gemaakt. Het was de samenstellers van de ten toonstelling vooral te doen om het mooie koperwerk. Woonkamers, maaltijden, tapijten, bruidsklederen en zelfs een gezellige straatscène kan U er mee maken. Een vleugje historie Rond 3700 jaar geleden vestigden Hittieten in Anatolië een eerste een heidsstaat. Te Ankara heeft men daarover een prachtig museum waar tot 25 jaar geleden nog Vlaamse professoren heb ben aan mee-gewerkt. 3.000 jaar geleden zijn de zelfde Zeevolken binnen gevallen die ook Grieken land zijn gaan bevolken. Van was toen een belang rijke stad van de heersers van Urartu, waarna de Phrygiërs zijn gekomen die Gordion tot hun hoofdstad hebben ge maakt. Daarna de Ly- diërs, die de eersten waren om munten te slaan en als betaalmiddel te gebrui ken. De overweldigingen houden niet op: eerst de Perzen, dan de Griekse vorst Alexander de Grote (Bergama was toen een roemrijke stad), de Ro meinse keizer Constanti- nus die van Byzantium Constantinopel maakte. En dan: de Turken. Zo wat 1000 jaar geleden drongen ze vanuit het Oosten Anatolië binnen, geduchte ruiters, gehard door het klimaat van de steppen. In 1157 vestigden de Seidjoek-Turken hun hoofdstad te Konya en het wordt een welvarende stad waarin keramiek-, smeed-, weef- en tapijtkunt een grote bloei kenden terwijl prachtige poorten, badhui zen, rusthuizen, koran scholen, moskeeën en graftorens worden gebouwd. In 1224 verschijnen de Kayi's ten tonele. De kleinzoon van Suleiman Shah, Osman, zou zijn naam geven aan de nieuwe heersersdynastie: de Os manen, die in 1389 te Kos- sovo een leger van Serven, Hongaren, Bulgaren en Grieken verslaan. In 1396 is het de beurt aan een westers leger waarin ook Vlamingen streden. In 1453 nemen de Osmanen Constantinopel in. Geen 100 jaar later heersen zij tot in Hongarije, over ge heel Noord-Afrika en oostwaarts tot in Bagdad en Iran, ten zuiden tot en met Arabië, een wereld rijk met een hoofdstad vol pracht en praal. Binnen de heersersfamilie volgt ech ter de ene intrige na de andere. Er komen oorlo gen met buuranden, op standen binnen eigen ran gen. Veroverde gebieden heroveren hun zelfstandig heid, andere worden door westerse naties bevrijd. De Eerste Wereldoorlog brengt de definitieve on dergang. Geheel apart is aan dacht geschonken aan de kontakten die er vanaf omstreeks 1100 geweest zijn tussen onze gewesten en Turkije. Het beleg van Wenen en de plundertoch ten door Oostenrijk heb ben de Turken ooit een slechte faam bezorgd, tot in Vlaanderen. De grote politiek van de westerse vorsten bekeek het an- ders, en zij stuurden ge zanten naar het hof in Constantinopel. Vlaamse diplomaten hadden toen een bijzonder grote naam. Zij brachten reisverhalen mee, en stuurden bloemen die bij ons zeer geliefd zouden worden: seringen, narcissen, hyacinten, vooral tulpen. Ook koop lieden en kunstenaars trokken naar Turkije, zo Pieter Coecke die mooie tekeningen maakte tijdens zijn reis en zijn verblijf bij Süleiman de Prachtlie- vende. Hij werd door de Brusselse tapijtwever Van der Moele naar Istanboel gezonden om verfprocédés te bestuderen en mogelijk ook om bestelling van een duur tapijt bij de sultan los te krijgen. Hij diende een paar onderwerpen te schil deren en aan de sultan te tonen, maar Süleiman sloeg ze af, wegens het religieus verbod op het af beelden van mens- en dier figuren. Coecke verbleef een jaar in Istanboel in 1533. Hij maakte een reis reportage in tekeningen en daarvan werd een serie houtgravures gemaakt (bruikleen van het Pren tenkabinet van Antwer pen). Deze serie is een prachtig en ikonografisch interessant dokument over de Turken uit de Renais sancetijd. Op vrijdag 23 juni loopt de Turkse film "Metin" vanaf 20 uur met P. Bec kers als inleiding. En op woensdag 28 juni vervolg van de voordracht 'Islam, gevaar of uitdagin- g?', te 20 uur, eveneens in De Werf. (L.H.) In de kinderkrib aan de Tweehagenstraat wordt tijdens de vakantiemaan den juli en augustus een 'buitenschoolse dagop vang' georganiseerd. Kin deren tot 6 jaar worden er opgevangen van 7 tot 18.30 u. De financiële bijdrage stemt overeen met de schalen in de kin derdagverblijven vastge steld voor Kind en Gezin volgens het netto belast baar inkomen. In vijf ste delijke dagverblijven is er kinderopvang van 7 tot 18.30 u. Namelijk in de Binnenstraat 157, Hove niersstraat 86, Oude Gent- baan 36 en Kerrebroek- straat 114 te Aalst plus te Herdersem Grote Baan 209. Ongeacht de duur van de opvang bedraagt de tus senkomst 50 fr. per dag. De opvang voor beperkte duur in de Nieuwbeek straat is echter gesloten tij dens de maand augustus. De opvang voor beperkte duur in het zwembad heeft plaats op de openingsda gen van het zwembad. LH

De Voorpost | 1989 | | pagina 11