Kunstenaar die voeling heeft met het leven en alles ontleedt Ontmoetingscentrum in de belangstelling in Wieze Wieskermis 1989 wenkt reeds... 14 - 23.6,1989 - De Voorpost Overzichtstentoonstelling Stephan Gorus in Dendermonds stadhuis De bezoeker van de overzichtstentoonstelling Stephan Gorus in het stadhuis van met het leven heeft verlo- Dendermonde wordt verwelkomd met een pracht van een harlekijn en een schitteren- ren en die met een alziend de 'wandeling in het bos'. En wie een wandeling maakt door de keurig opgestelde oog de wereld ontleedt, tentoonstelling wordt zeker getroffen door de vele landelijke liefelijke taferelen die Hij geeft zeer duidelijk Stephan Gorus schilderde, door een haast intimistisch palet aan landschappen en zijn standpunt weer. Ste- vooral door zijn latere werken die de vinger leggen op de diepe wonden die in onze phan Gorus is steeds een maatschappij zoveel ellende en pijn hebben veroorzaakt. Stephan Gorus is een aktief kunstenaar geweest, schilder van zijn tijd en hij evolueert met zijn tijd mee. Na het uitbundige vreugdevolle Hij was zonder meer de leven vol warmte en kleur, komt de wereld van afgrijzen, van haat en nijd, van oorlog spil in Celbeton te Den en geweld, van honger en pijn, van grijze, paarse en zwarte doffe kleuren. Maar dermonde, zocht kontak- steeds blijft Gorus in zijn werk dezelfde boodschap leggen: zoeken naar het goede, het ten met de Cobragroep, geluk, de rechtvaardigheid. sloot vriendschap met Dendermonde. Een grote belangstelling bij de vooropening van de tentoonstelling stadhuis van Dendermonde (vh) Voor de vooropening buitengewoon gevoels- van warme gele en rode van deze tentoonstelling mens wiens werk de echte tinten. Gorus geeft in zijn was heel wat belangstel- kunstliefhebber zal weten werk een wenk aan de lei- ling. Onder meer ook van te smaken, maar hen die ders en de jeugd om in te kunstenaars die hun colle- de mond vol hebben van zien dat het hoog tijd is om ga kwamen begroeten en kunstteorieën zal onthut- te reageren tegen de we- gelukwensen. Sfeer was er sen. De sterke persoon- tenschap en de technolo- dan ook genoeg in de bo- lijkheid van Gorus, die gie die het leven op onze venzalen van het stadhuis zich niet stoort aan stro- wonderbaarlijke en waar waar de organisator van de mingen en kunstrichtin- schijnlijk ook unieke pla- tentoonstelling Michel De gen, is zeer sociaal voe- neet stilaan onmogelijk Roeck de verschillende lend gebleven. Hij weet maken. Hij'wil terug naar sprekers kort en bondig dat weer te geven in ken- het eenvoudige, het pure, zou inleiden. nis en emotie, kwaliteiten het zuivere, het schone dat Schepen van kuituur Pa- die een noodzaak zijn en de natuur ons biedt en elk trick Meulebroek genoot die de kunstenaar onder- egoïsme van een generatie de eer als eerste de figuur, scheidt in zijn werk van is voor hem onaanvaard- de mens en de persoonlijk- ieder individu. Het palet baar. heid van Stephan Gorus van Gorus is zeer rijk en toe te lichten. Hij deed dat gevarieerd: nu eens zijn Waarschuwing ook in schitterende be- het sobere lijnen en mono- Kunstrecensent Maurits woordingen en noemde de tone kleuren die hun ef- Nevens omschreef Ste- schilder Stephan Gorus fekt niet missen, dan weer phan Gorus als de kunste een volbloed artiest, een bloeien zijn werken open naar die nooit de voeling van Stephan Gorus op het Sempels en Ra veel. Toch heeft Gorus zich nooit aan een bepaalde stijl willen binden. En dat is merk baar op deze tentoonstel ling waarop men impres sionistisch, fauvistisch en expressionistisch werk kan zien naast abstrakten die in wezen nooit echt ab- strakt zijn. Horus keerde nadien terug naar een figu ratieve periode. Maar over welke periode men het ook heeft, in zijn werk komen steeds de tema's van liefde en verdriet, ge luk en pijn, oorlog en vre de terug. Landschappen met een persoonlijk ca chet, de hele boerencyclus zijn de uiting van dat geluk en die liefde. Daartegen over staan de schilderijen over de rampen in Arme nië en Tsjemobyl, het slagveld vol doden onder een laaghangende zon en een onderdrukte vrouw die de miserie van haar kinderen uitschreeuwt. Het zijn de tegenpolen. Voor Stephan Gorus heeft ieder gevolg een oor zaak en hij rilt wanneer hij de maatschappij in een versneld tempo ziet erode ren. Hij neemt alle uitwas sen op de korrel en analy seert scherp de verschijn selen in woord. De jeugd danst bijvoorbeeld het wufte spel onder het lok kend schijnsel van neon lichten, bouwen en vernie len, medelijden en haat, vertwijfeling en agressie vormen de bittere onder gronden van de kunste naar Gorus die zijn eigen visie heeft op de dingen en weigert de gestroomlijnde denkpatronen der toon- aangevers te delen. Hij stelt vragen naar het hoe en het waarom, hij eist antwoorden en als het kan geeft hij in voor zich zelf sprekende titels zijn denkwereld aan. Stephan Gorus is ook de vertede rende kunstenaar die met zachte tonen de wereld van de kinderen weer geeft. Maar hij wordt hard voor zichzelf en voor de wereld bij de gedachte dat kinderen zo vaak het slachtoffer zijn van hen die hen moeten begeleiden. Gorus is en blijft de kunstenaar die zichzelf trouw blijft. Hij betreurt het bederven van de ern stige waarden, gelooft in de waarheid, de goedheid en de overwinning van het schone. Burgemeester Dierick zou daarop de tentoonstel ling voor geopend verkla ren. Hij beklemtoonde dat Dendermonde blijm oet zijn dat een kunstenaar van het gehalte van Ste phan Gorus onder zijn zijn ingezetenen telt. Hij voeg de eraan toe dat het een plicht is van de stad om Dendermonde. Stephan Gorus en zijn echtgenote bij een van Gorus' recente werken (vh) Dendermonde. Organizator De Roeck verwelkomde heel wat belangstellenden op de voor opening van de Stephan Gorus tentoonstelling (vh) aan de eigen mensen een ling 'Kunstschilder Ste- weekends van 10.00 tot grote waarde toe te meten, phan Gorus'nog gaan be- 12.30 en van 15 00 tot waarop hij de tentoonstel- kijken in het stadhuis van 20 uur. hng voor geopend ver- Dendermonde tot 26 juni, i^r1e' j eIke we,*dag van 15.00 tot U kan de tentoonstel- 20.00 u en tijdens de Lebbeke. In de Vrije Basisschool van de Minnestraat werd een schoolfeest georgani- zeerd. Zo te zien met veel belangstelling (foto Guy) Een woord van lof Het karnavalkomité heeft in de voorbije jaren zijn inzet en organisatietalent meerdere malen bewezen, en wil zich daarom vanaf volgend jaar opstellen als overkoepelend orgaan voor de festiviteiten in Wieze. Dit organisme is nu reeds hoofdorganisator van Wieskamaval, Wies- kermis en zetelt in de or ganisatie van Rita-kermis. Alleszins een bedrijvige stuw-groep! J. Van Landuyt Bij Uitgeverij Dupuis zijn er weer een aantal nieuwe stripal bums verschenen. In de reeks Sammy is er het 24e album met als titel 'De Mandarijn', 'Dans macabreis een nieuw avontuur van G. Raf Zerk en het nummer 2 van de reeks Jojo heet 'Op de vlucht». De ze albums zijn in stripwinkels verkrijgbaar en kosten 130 fr. Van 15 juli tol 20 augustus heeft in de tentoonstellingzaal te Renval in Bastogne een ten toonstelling plaats over de die ren die in de Belgische Arden nen leven. Wieze Grote Belotprlj8kamp Op vrijdag 23 juni organiseert het Rita-kermis comité in de zaal 'Voermansrust' aan de Schrover- straat een eerste RKC.-belotting met een vooruit van 7.500 fr., en een trofee voor de eerste twee geklasseerde vrouwelijke deelnemers. Vanaf 19 u. kan men inschrijven, mits een inleg van 50 fr. De prijskamp vangt aan om 20 u. ledereen van harte welkom! Barbecue van Judo-Wleze De plaatselijke club 'Kohoro Kwai' organiseert voor de 7de keer een grote barbecue, die zal plaats vinden in het gemeentelijk ontmoetingscentrum op zaterdag 24 juni van 18u toten op zondag 25 juni van 11 tot 15 u. en van 17 u. tot 20 u. Schoolfeest Het einde-schooljaarsfeest in de Vrije Basisschool te Wieze werd deze keer over twee dagen ge spreid. Als inzet is er op zaterdag 24 juni vanaf 14 u. een rommelmarkt. Het eigenlijk spektakel he'ft plaats op zondag 25 juni eveneens van 14 u. af, met als feestwaaier o.m. een leuke 'We-doen-dat!' waarbij leerlingen en leerkrachten zullen uitpakken met diverse prestaties en tegenzetten. Nadien volgen er verrassingen en de trekking van de jaarlijkse gratis tombola op de steunkaarten. Er zijn weer tal van nuttige dingen te winnen met als hoofdprijzen een Midi-stereoketen, een cassette recorder en een design buro-lamp. Verder nog horloges, etentjes, en andere prijzen die alle in de school kunnen afgehaald worden. De vraag van de SV Intergem aan het Lebbeekse gemeentebestuur om een perceel grond - zowat 15 m2 groot - langs de Schoolstraat te Wieze aan te kopen, heeft blijkbaar een en ander losgemaakt omtrent het Ontmoetingscentrum in deze Lebbeekse deelgemeente. VU-raadslid Marcel Vermeir heeft zich over de proble matiek gebogen, interpelleerde trouwens tijdens de raadszittingen en van de kant van de Wiezse CVP-sektie ontvingen we een persbericht, waarin gepleit wordt voor een uitbouw van het ontmoetingscentrum. Elektriciteitskabine Reeds tijdens de februa- ri-zitting kwam Marcel Vermeir tussen en uitte zijn bezwaren tegenover de plaats waarop de door SV Intergem geplande elektriciteitskabine zou worden opgetrokken. Tijdens de gemeen teraadszitting van eind mei, herhaalde het raads lid zijn bezwaren, lanceer de een alternatief plan, dat in de raad echter uitmond de in een bijna oeverloos gesprek. Zodanig zelfs dat we ons gingen afvragen of dergelijke diskussies - het verplaatsen van een deur - niet beter in de schoot van een kommissie zouden worden gevoerd. Interes sante debatten klinken anders. Interpellant onder streepte o.m. dat via zijn voorstel de mogelijkheid zou worden gekreëerd een infohoek buiten het cen trum in te richten. Dankzij het aanbrengen van een paar bloembakken zou bo vendien een mooi terras kunnen worden geïnstal leerd, waarop bv. ook openluchttentoonstellin gen kunnen worden geor- Verwonderlijk trouwens dat over dergelijke al bij al pietluttigheden van diver se kanten tussengekomen wordt, maar dat wanneer het om belangrijke zaken gaat, in diverse hoeken stommen ambacht ge speeld wordt. En nu vi seerden we geenszins in terpellant. CVP-Wieze Vraag om uitbouw Van de kant van de CVP-sektie Wieze wordt anderzijds aangedrongen de zaal van het Ontmoe tingscentrum toegankelijk te maken voor gehandicapten. De CVP- Wieze formuleert overi gens nog andere verzuch tingen: het plaatsen van een lavabo voorzien van warm water, het opvoeren van het aantal stopkontak ten (momenteel zijn er in de grote zaal twee voor handen), het plaatsen van een vaste tapinstallatie - kon moeilijk anders in wat de gemeente van het bier genoemd wordt - zo dat verenigingen die in het ontmoetingscentrum een of andere aktiviteit willen organiseren van flink wat praktische beslommerin gen zouden worden verlost. De Wiezse CVP'ers vra gen verder dal de wandel wegen - maar nu zitten we al buiten het ontmoetings centrum - onderhouden zouden worden en vooral dat het onkruid op regel matige tijdstippen verwij derd wordt. O.a. de wan delweg achter het kasteel, maar ook andere wegen komen hiervoor in aan merking. De CVP-sektie Wieze besliste haar voorstellen aan het schegenkollege over te maken en na twee maanden een evaluatie van de toestand te maken. Er zal trouwens regelmatig geëvalueerd worden. Pierre Van Rossem Voor de derde maal organiseert het karnavalkomité in samenwerking met de plaatselijke V.V.V. Wieze-ker- mis, die te oordelen naar het indrukwekkend program ma de goede wind in de zeilen heeft. Het spektakel begint al op vrijdag 29 september, met een live-koncert door Eddy en Marina Wally in het Wiezehof, om 20.30 u. Daags nadien, dus zaterdag 30 september, heeft in de zaal van het Gildenhuis de derde «Golden Oldies Show» plaats. Lebbeke. Schoolfeest in de Minnestraat, vanzelfsprekend waren ook de grootouders van de partij (foto Guy) Op die avond zal men zich waarlijk in de gouden zes tiger jaren wanen, want evenals bij de vorige editie zullen de aanwezigen - uit gedost zijn in de originele kledij uit de jaren zestig. Deze groteske showavond zal gepresenteerd worden door Mark Colman en de gekende VTM-ster, Zaki. Op kermiszondag 1 okto ber van 16 u. af, gaat op het Wiezeplein, waar tal van attrakties zullen opge steld staan, een muziekfes tival door met medewer king van de fanfares en harmoniën van Groot- Lebbeke. Op die zelfde dag vindt er in de dancing «Ferratti» (Brouwershuis) een kermisboemel-TD plaats met start om 20 u. Op maandag 2 oktober wordt op het Wiezeplein en aan de Nieuw- en Schroverstraat een grote verlichte feestavondmarkt georganiseerd. Het inrich tend komité wil dit kermis- ingrediënt uitbouwen tot één der grootste markten van de streek. Voor kermisdinsdag 3 ok tober noteren we alvast de jaarmarkt die om 14 u. aan de Nieuwstraat geopend wordt. Gezien het groot succes van vorig jaar, zal ook nu de Vrije Basis school van Wieze haar me dewerking verlenen, met de inbreng van diverse huisdieren en kleinvee, door de schoolgaande jeugd. Voor het afsluiten van Wieskermis werd er be roep gedaan op één der beste showformaties van Vlaanderen, nl. «De Strangers», die op kermis dinsdag om 20 u. in het Wiezehof zullen optreden.

De Voorpost | 1989 | | pagina 14