FINa André Macharis 'Niet alle gemeentebesturen voelen een degelijk sportbeleid als een prioriteit aan' Bart Heirewegh is er blijkbaar bovenop Avanti Buggenhout verdwijnt uit le nationale SHE OPS Hoge Raad voor de Sport' Luc Rooms, een beloerd renner Dirk De Cauwer wil konditie verzilveren Denderbellenaar ondervoorzitter Redaktie: Oude Vest 34, 9330 Dendermonde. Tel. 05Ï21.R160 WIELRENNEN Voor Luc Rooms breekt weldra een zee van vrije tijd aan. De examens zijn nu zo goed als achter de rug. De Temsenaar krijgt dus gelegenheid om zich op het koersen te koncentreren. Nu zaterdag verschijnt hij voor eigen volk en nadien staat de belangrijke Omloop van Vlaande ren op de agenda, een wedstrijd die op 1 juli wordt betwist. Dat Rooms in eigen dorp op de vingers zal worden gekeken, ligt binnen de verwachtingen. 'Och, dat gebeurde zondagnamiddag ook in Sint-Ni-, klaas, zegt de nieuweling. Telkens ik een vin verroerde sprongen er een paar bij mij. We waren in wezen met niet veel, maar er werd toch een aardig stukje gefietst. Om de haverklap werden er demarrages opgezet. Een paar ren ners geraakten voorop. Ik ben in achtervolging gegaan en kreeg uiteraard gezelschap. In de laatste rechte lijn nam Bart Verslijcke het initiatief. Op tijd en stond ben ik uit zijn wiel gewipt en won...' (*.c.) Dirk De Cauwer behaalde vorig weekeinde in Belsele zijn eerste kompetitiezege. Van in de start toonde hij zijn konditie. waagde een uitval en ging vervolgens veelal in de spits rijden. Op het kruciale moment legde hij de basis voor de ontknoping en in de finale demonstreerde hij zijn kracht, wat leidde tot een verdienstelijke overwinning. 'Hoewel ik pas voor de eerste keer eigenaar van de bloemen werd, ben ik niet ontevreden over het verloop van deze kompetitie, aldus de amateur uit Sint-Gillis- Waas. Als renner reikt mijn ambitie niet ver, wat niet wil zeggen dat ik de wedstrijd als louter amusement opvat. Ik wil vooral in de gewone kermiskoersen aan mijn trekken komen, ereprijzen nastreven en als het even kan een zege in de wacht slepen. Gelet op het feit dat ik een degelijke betrekking heb wil ik niets op het spel zetten. Ik bedoel daarmee dat ik geen risiko wil nemen. De omstandigheden laten dat niet toe. De laatste weken voel ik mij behoorlijk in konditie, vandaar dat ik makkelijk rijdt en in staat ben om een toonaangevende rol te vertolken, ook al gaat het om wedstrijden die in de schaduw van de kerktoren gereden worden.' (e.g.) Vorige woensdag installeer de minister Patrick De Wael de nieuwe 'Hoge Raad voor de Sport', het adviesorgaan dat deze gemeenschapsminis ter voor Kuituur, de komende vier jaar zal adviseren in alle materies die het sportieve be leid in Vlaanderen aanbe langen. Tot ondervoorzitter van de ze 'Hoge Raad' - de raad telt naast een voorzitter en een ondervoorzitter, nog dertig leden - werd André Macharis benoemd. Deze Denderbelle- naar is drieënveertig, gehuwd en van opleiding licentiaat in de moraalwetenschappen (RUG). Hij was een tijdlang leraar moraal aan het Aalster- se Koninklijk Lyceum, mo menteel leidt hij als studiepre- fekt het Koninklijk Athe neum Tervuren. Tussen beide onderwijsopdrachten in nam hij meerdere kabinetsop drachten waar. Zo was hij van december '81 tot 1 januari '88 adviseur voor het sportbeleid van de gemeenschapsmini sters Poma en De Wael van Kuituur. Ook op het sportieve ter rein weet André Macharis van wanten. Hij was (is) een fer vent beoefenaar van de atle tiek - geruime tijd bij AC Lebbeke; een tijdlang bij AC Dilbeek - en behoorde trou wens tot de betere atleten van de Lebbeekse atletiekklub. Over een persoonlijke best- tijd van 10.9 over de 100 m hoef je inderdaad geenszins te blozen en onlangs nog haspel de hij de '20 km van Brussel' af in minder dan anderhalf uur. De 'Hoge Raad voor deS- port' De 'Hoge Raad voor de Sport' is het adviesorgaan van de minister die de sport onder zijn bevoegdheid heeft en dus ook het adviesorgaan van de Vlaamse Exekutieve en van de Vlaamse Raad, voor alle aangelegenheden die met de sport te maken hebben, of waarbij de sport betrokken is. Wat dus inhoudt dat alle de kreten i.v.m. dat beleid, die in de Vlaamse Raad behan deld worden, een advies van de Hoge Raad meekrijgen. Deze dekretale initiatieven Het is lang stil geweest rond Bart Heirewegh. Tot nu toe kwam hij amper in het stuk voor. De tijd dat hij ?ls nieuweling en junior een absolute zegekaper was is lang voorbij. Als amateur heeft Bart nog niet echt kunnen wennen, al dient gezegd dat de geluksfee hem al die tijd in de steek liet. De Hammenaar heeft een hoop ellende meegemaakt Een paar keer kwam hij tegen de keien terecht met inaktiviteit en konditieverlies voor gevolg. Het is natuur lijk al te goedkoop om daar alleen het minder presteren achter te zoeken. Als amateur heeft Bart nog geen bewijzen op tafel gegooid. Dat is nu éénmaal de realiteit. Op 21-jarige leeftijd wordt het nu wel de hoogste tijd om prestaties neer te zetten, tenminste wanneer het de bedoeling is om het als wielrenner waar te maken. Een vaststelling is wel dat de kurve de laatste weken in stijgende lijn gaat. Vorig weekeinde werden de eerste vruchten geplukt. Bert zelf hierover: 'Zo'n week geleden was ik in Heist op den Berg aan de slag. Ik werd twaalfde op een deelnemersveld van 214. Dat was geen slecht resultaat. Bovendien kwam ik tot het besluit dat ik weer meekon en op iedere aanval een antwoord kon geven. Vrijdagavond zette ik aan in een kriterium in Erembodegem. Vermits ik alle voorzichtig heid aan de dag wil leggen, opteerde ik nog niet dadelijk voor het zware werk. Ik hield mij gans de koers voorin en op zo'n 10 km. van het einde trapte ik het af in gezelschap van Patrick Chevalier. We duelleerden aan de aankomst- lijn. Ik won. In Eppegem-Zemst werd er zondagnamiddag stevig gekoerst. Snel zijn we met tien voorop geraakt. De verstandhouding verliep uitstekend waardoor we aan een voorsprong konden bouwen. Op zo'n 25 km van het einde waagde ik een demarrage. Patrick Van Buggenhout repli keerde. Onder ons beiden zijn wc voorop gebleven. Ik zette met sukses de spurt in van ver.' Bart Heirewegh hoopt de komende dagen en weken in gunstige zin te bevestigen. Misschien is weldra alle leed vergeten. (e-g.) vormen één facet. Daarnaast kan de 'Hoge Raad' ook op vrijwillige basis standpunten innemen, akties voeren. Ik denk in dat verband aan de algemene sensibilisering van o.a. een sport-voor-allen-be- leid, de promotie van de schoolsport ook. Terloops gezegd, een bij zonder delikaat probleem. Feit is immers dat de school sport de voorbije jaren erg geviseerd wordt en inderdaad onderhevig was aan afbraak. Ten voordele dan van het vak informatika. Nu zal niemand het belang van het informatika-onder- wijs betwisten. Vraag is ech ter of nu precies de school sport hiervoor moet sneuve len. Vooral ook, omdat niet te ontkennen valt dat alle we tenschappelijke studies uit wijzen dat de algemene licha melijke konditie van onze jongeren ernstig achteruit boert. De 'Hoge Raad voor de Sport' kan dus uitsluitend adviezen uitbrengen Een adviesorgaan verschaft inderdaad advies, zijn stand punten zijn dus niet bindend. De verantwoordelijke voor het beleid kan ze altijd naast zich neerleggen. Praktisch lijkt het me echter toch deli kaat voor een minister of een bestuursorgaan van een een parig of quasi-eenparig gefor muleerd advies af te wijken. Een besluit in die zin zou op veel tegenkanting stuiten. De praktijk wijst overigens uit dat meer dan 90% van de door de 'Hoge Raad' uitge brachte adviezen gevolgd wordt. In bepaalde gevallen, o.a. wat betreft de subsidiëring van de privé-sportinfrastruk- tuur, zijn de adviezen trou wens bindend. Wat inhoudt dat de minister niet anders kan dan het advies volgen. Het dekreet terzake is nog niet klaar, omdat de Exeku tieve de uitvoeringsbesluiten nog niet goedkeurde. Lang zullen we op die goedkeuring echter niet hoeven te wachten. De Hoge Raad kan daar naast ook zelf standpunten in nemen omtrent zaken die hij tot de zijne acht. Je kan je daarbij de vraag stellen of bvb. de problematiek van de doping uitsluitend een zaak is van 'volksgezondheid' of van 'sport'. Behoren de proble men rond de beroepssporter tot het departement 'Arbeid' of tot dat van de 'sport'? Wel nu, in dat opzicht is de 'Hoge Raad' steeds van mening ge weest advies te moeten uit brengen. De 'Hoge Raad' heeft 'de sport' dus altijd in haar breedste betekenis ge ïnterpreteerd en heeft zich dus altijd beziggehouden met ana lyses en standpunten omtrent alle aspekten die van verre of van dichtbij met de sport te maken hadden. De 'Hoge Raad' beschikt trouwens over een medische kommissie die op een nogal indringende wijze de doping- problematiek geanalyseerd heeft. En heeft zich ook be moeid met een aantal aspek ten rond het statuut van de beroepssporter. Jouw visie op het sportbeleid in het algemeen en het sport beleid in de regio in het hijzon der De noodzaak om een of andere sport te beoefenen wordt door iedereen aan vaard. Sport beoefenen heeft te maken met ons welzijn, ons lichamelijk en sociaal welzijn in de breedste zin van het woord; sport is gezond, zorgt voor sociaal kontakt, ver schaft een aantal levensvreug den, blijheid, enz. Dus is het de taak van de overheid prio ritair een degelijk sportbeleid te ontwikkelen. Dergelijk beleid kan je van uit diverse invalshoeken be naderen: vanuit de infrastruk- tuur (het aantal zwembaden, atletiekpistes, sportterrei nen), vanuit de strukturen (de sportverenigingen) en vanuit de middelen (geld). Voor noemde drie vormen m.i. de pijlers van een degelijk sport beleid. Wanneer je deze elementen vertaalt naar onze regio toe, ben ik van oordeel dat het Dendermondse, qua uitbouw van de infrastruktuur, niet achterop ligt. Er zijn op dat vlak in Vlaanderen de voor bije twintig jaar flink wat in- haalmaneuvers uitgevoerd. Ons arrondissement be hoort wat deze infrastrukture- le uitrusting betreft, tot de middenmoot in Vlaanderen in zijn geheel. In het Vlaamse land situeren zich, op het ter rein van de akkomodatie, al bij al nog een vijftal pro bleemgebieden. Wij behoren dus niet tot de top, maar evenmin tot de onderontwik kelde gebieden. Alleen kan je je afvragen of de inplantingen van deze in frastruktuur altijd op dc meest geschikte plaatsen ge realiseerd werden. M.a.w. lig gen de diverse akkomodaties voldoende gespreid rekening houdend met de specifieke lo kale behoeften? Bekijk er op dat vlak maar de situering van de atletiekpistes op na: in Lebbeke heb je er een, Den- derland heeft er een. Beide pistes zijn amper vijf km. van elkaar verwijderd. Begeef je je dan vanuit Lebbeke rich ting Brussel, vind je tot in onze hoofdstad, niets meer... Toegegeven je zit dan wel in een andere regio. Maar het typeert toch... Wat de strukturen betreft - de mensen eigenlijk - tellen we in de re'gio enorm veel sportverenigingen. In het ar rondissement Dendermonde heerst inderdaad een enorme sportbedrijvigheid aan de ba sis. Enorm veel mensen doen, via een aantal verenigingen, aan sport. Omtrent de indivi duele sportbeoefenaars be staan geen cijfers, alleen ra mingen. Aan de top spelen we ech ter niet mee. Vooral nu Avan- ti Lebbeke of Buggenhout in het handbal geenszins een pe riode van hoogkonjunktuur meemaakt. De oorzaken M.i. is de basis zo omvang rijk, zodanig versnipperd ook, dat we op een zeker niveau niet meer meespelen. Het duidelijkst manifesteert dat verschijnsel zich in de at letiek. In een cirkel van een paar km. diameter heb je klubs in Hamme, Zele, Den- derland, Baasrode, Lebbeke en Opwijk. Wat mijn inziens getuigt van het bestaan van een zekere 'parochiementali teit'. Ook in hel voetbal manife steert zich deze armoede aan de top. Onze beste vertegen woordigers spelen al bij al in een bescheiden reeks. Wat het handbal betreft, waarin we ooit de vaandeldragers van het land waren, in het volley bal, maar ook in de individue le sporten als de atletiek, het zwemmen enz. behoren we geenszins tot de top. De klubs die eigenlijk de hefboom vor men voor elke sportman zijn eigenlijk al te versnipperd. Bovendien zien een aantal gemeentebesturen de sport geenszins als een prioriteit. Wij zijn dan ook een regio waarin geen enkele gemeente over een degelijk uitgebouw de sportdienst beschikt. Kan - en zo ja, hoe? - de 'Hoge Raad' in deze toestand verandering brengen In principe kan de Hoge Raad in deze situatie niet André Macharis (gdv) rechtstreeks ingrijpen. On rechtstreeks kan hij dat echter wel. Via o.a. het promoten van gemeentelijke sportfunk- tionarissen. De gemeenten kunnen immers op een door de Vlaamse Gemeenschap ge subsidieerde kracht een be roep doen. Als één van zijn eerste prio riteiten zal de nieuwe 'Hoge Raad' de begroting goedkeu ren, waarbij te verwachten valt dat zal worden geadvi seerd de ondergeschikte be sturen (o.a. de gemeenten) meer middelen ter beschik king te stellen. Om o.a. het aantal sportfunktionarissen op te voeren. De Hoge Raad moet bo vendien ook advies geven om trent het erkennen van de sportfederaties of het annule ren ervan. Dus via deze weg kan invloed worden uitgeoe fend op het beleid van de federatie. Vele federaties houden er trouwens de me ning op na: hoe meer leden, hoe meer inkomsten. En al leen daarop komt het niet aan. Hoe zie je de opdracht van een plaatselijk en regionaal sport beleid De sport vormt een drie hoek, die begint bij een brede basis. Hoe breder de uitbouw van die basis, hoe hoger de top kan reiken. Ik denk dat een regionaal sportbeleid in eerste instantie de basis moet verzorgen en er moet op toe zien dat op de weg naar de top zo weinig mogelijk talent ver loren gaat. Eens atleten, beloftevolle jongeren, een zeker niveau bereikt hebben, moeten m.i. de Vlaamse gefederaliseerde strukturen, of Bloso, of het Olympisch Komitee, zich met deze talenten bezighouden. De prioritaire opdracht van een regionaal sportbeleid si tueert zich dus in het ter harte nemen van de basis. Enkel via een konsekwente kommuni- katie tussen de verschillende echelons hogerop kan je een sporttop vormen. Pierre Van Rossem Wat in feite reeds lang een 'publiek geheim' was wordt nu meer en meer officieel toegegeven: vanaf volgend seizoen zal men Avanti niet meer aantreffen in 's lands hoogste handbalreeks. De redenen hiervoor zijn velerlei maar feitelijk is er maar één zaak duidelijk, Avanti stopt met handbal op het hoogste niveau. Voorzitter R. Geysels hierover: 'Na een paar jaar van 'aanmodderen' is het nu duidelijk dat Avanti zo niet verder kan. Het bestuur lykt uitgeblust na het enorme en ondankbare werk van de laatste twee seizoenen. Nu is het punt bereikt waarop verder spelen in 1* nationale onmogelijk geworden is. Het verlies aan spelers noopt tot té grote investeringen om opnieuw een spelersgroep samen te stellen die met kans op sukses 1' nationale aankan'. Meteen ryst de vraag wie de vrijgekomen plaats in 1' nationale komt opvullen. Dit kan gebeuren door overname van het stamnummer van Avanti of anders promoveert het Limburgse Heusden. In verband met de overname van het Avanti-stamnummer zijn tot nu de vele kontakten op niets uitgelopen. Even zag het er naar uit dat een fusie Avanti- Ajax Lebbeke op het getouw stond maar na verschillende vergaderingen zyn de standpunten van beide klubs nog niet nader tot elkaar gekomen. Zelfs een tussenkomst van de Lebbeekse sportfunktionaris leidde niet tot een vergelijk en zoals de zaken er nu voor staan lykt het er sterk op dat het Avanti-stamnummer niet zal verkocht worden en het dus Heusden wordt die de vrijgekomen plaats inneemt. Tenwa re er nog klubs zyn die hun moment afwachten wat beslist niet uitgesloten is. In elk geval, tot nu toe is er nog geen enkele speler getransfereerd by Avanti zodat de uitverkoop eerstdaags zal beginnen. Geïnteresseerden lijken er inder daad genoeg te zyn. Toch is Avanti niet van plan tot de ontbinding van de klub over te gaan. Het is de bedoeling om vrijwillig te degrade ren naar de provinciale reeks en eventueel ook de jeugd- ploegen in kompetitie te houden. De damesploeg blyft verder evolueren in 1* nationale. In elk geval een spijtige gang van zaken want het ziet er nu naar uit dat na vele jaren Oost-Vlaanderen geen klub meer heeft in I' nationale. De Voorpost - 23.6.1989 - 17

De Voorpost | 1989 | | pagina 17