Gepensioneerde Emiel Syroit blijft ambassadeur van V.M.T. Denderstreek wil geen 'Kanaalzone' worden Marcoentjes serveerden brochetten Er beweegt wat bij rallyteam Van der Elst-Triest Voldoende industriegronden 2 - 23.6.1989 - De Voorpost Honderden oud-studenten van het Vry Technisch Instituut Aalst, meer bepaald van de meubelafdeling, wuifden de 62-jarige leraar Emiel Syroit, en geboren Herdersem- naar, by zijn pensionering uit in de salons Ter Mael verleden zondag bij een grandioze receptie en een feestmaal. De verdiensten van leraar Syroit wettigden alleszins dergelyk huldebetoon. Dat blijkt straks wel uit zyn welgevulde karrière. Maar achter deze huldiging ging ook schuil de oprichting van V.M.T.de gloednieuwe 'Vereniging Meubeltechnici' die duidelijk aan een behoefte wil voldoen waar andere instanties de noodzaak ervan minder onderkenden. Naast VTM heeft men dus nu ook VMT. Ruim 700 oud-studenten van de meubelafdeling van het VTI waren op deze manifesta tie uitgenodigd. Dat een groot aantal ervan op een schitter ende zondagvoormiddag pa raat waren om hun oud-leraar te huldigen is veelbeteke nend. Naast de receptie en feestmaal werden aan de scheidende leraar dan ook ge schenken en attenties aange boden. In volle oorlogsperiode be landde de 14-jarige Emiel Sy roit, een Herdersemnaar als jongste van acht in de Techni sche School Aalst. Vier jaar volgde hij er de afdeling hout, vooral meubelmakerij. Met drie jaar supplementaire meu beltechniek perfektioneerde hij zich wat in 1947 leidde tot het officieus diploma meubel technicus. Tegelijkertijd volg de hij tekenlessen aan de aka- demie te Aalst en trompet aan de akademie van Dender- monde. In de nijverheid Emiel Syroit startte zijn loop baan in meubelzaak 'De Kroon' te Aalst, was van 1954 tot 56 meubeladviseur bij de meubelfabrieken Dra te Me- chelen en van 56 tot 59 pro- duktiechef van meubelfabriek Solida te Brussel. Hij werd er een heus manager. Onderwys Na reeds te zijn aangezocht voor het geven van 'zondag- les' in het VTI werd hij als 32- jarige in 59 leraar in de meu belafdeling VTI waar hij later overstapte naar de pas offi cieel erkende A2-afdeling. Daarenboven was hij lesgever in de avondschool VTI. Organisator Emiel Syroit ontpopte zich tot een valabel organisator die problemen qua planning, or ganisatie en afwerking oploste tot voorbeeld van andere scholen. Dank zij zijn inspanningen, zijn inzet en zijn relaties tilde hij de afdeling op tot haar huidig peil o.m. via meubel symposia. Hij is tevens de auteur van tal van boeken en kursussen in verband met or ganisatie afwerking, kon- struktie en stijlleer en bracht de meubelafdeling steeds ver der en beter naar buiten. O.m. als free-lance adviseur bij een ingenieursbureau, als lid van de leerplankommissie en van de examenkommissie en sinds 1986 als werkmeester van de technische houtafde ling. Maar ook kulturele manife staties boeiden hem en zelf was hij naast muzikant-solist en door de kuituur geboeid man. Tijdens de komende ja ren wijdt hij zich aan zijn hobby's: schetsen, tekenen en schilderen. Een man met relaties Emiel Syroit onderhield de beste relaties met o.m. Febel- hout met Meester W. De Vynck, met het Technisch Centrum van de Houtnijver heid met P. Decolvenaer en met het Nationaal Verbond van het Katholiek Sekundair Onderwijs o.m. in verband met de nu in te voeren een- heidsstruktuur. Hij bracht medeleraars en studenten op de Internationa le Vakbeurs van het Meubel te Brussel en op beurzen te Rotterdam, Utrecht, Keulen, en Parijs. School en industrie Emiel Syroit was een volwaar dig verbindingsman tussen het VTI en de Industrie. In de eigen regio o.m. met Van Praet Moorsel, Eronda Eron- degem. Decorum Dender- monde. De Wolf Wieze, Cal- lebaut Teralfene, Van der Straten Merchtem, Cayet Lebbeke, Resocub Erembo- degem, Walraevens Lebbeke, Coplac Erembodegem en vele andere. Vlaamse Meubel Technici Alhoewel de meubelafdeling in het VTI slechts een kleine plaats inneemt is ze toch sinds jaren toonaangevend in Vlaanderen. O.m. door de gestadige inzet van Emiel Syroit. Zijn hoofdverdienste is alles zins dat hij vanaf het begin van zijn loopbaan dertig jaar terug heeft geijverd voor een meer praktijkgerichte oplei ding van meubeltechnici. Hij is de vader van het industrieel denken en heeft zich steeds ingezet om het toen ambach telijk gericht onderwijs over te schakelen naar een meer industrieel gerichte opleiding. Het VTI plukte er de vruch ten van want vanuit de Wes thoek en vanuit het verre Limburg kreeg het studenten. Wel werd het verdwijnen van het internaat een zware klap voor de meubelafdeling. Vraag van de industrie De vraag van de industrie naar steeds meer gespeciali seerde meubeltechnici over treft ver het aanbod. Met het invoeren van computerge stuurde machines wordt die vraag nog dringender. De Vlaamse Meubel Technici willen deze noodzaak beklem tonen en de studenten meer kansen tot stagelopen bieden. Ook met pensioen blijft Emiel Syroit zowat de ambas sadeur van de VMT tussen onderwijs en industrie. Het geschenk waaraan de Heer Syroit meest genoegen beleef de en zal blijven beleven was de ook het instellen van de 'Prijs Syroit'. Deze zal jaar lijks worden toegekend aan studenten die zich in de meu belbranche meest hebben on derscheiden. LH Aalst. Schep er nog maar een lepel op (a) Aalst. De Marcoentjes druk aan het werk tijdens het brochettenfestijn (a) Niet enkel Erpe-Mere verzet zich tegen uitbreiding van de eigen industriezone maar een lange reeks milieuge- richte verenigingen verenigd in Samenwerkingsverband Milieuwerkgroepen Denderstreek neemt de hele proble matiek op de korrel. Te Aalst werd door de algemene vergadering vol gende motie goedgekeurd door Raldes vzw, Kolewa Kalken, Wielewaal Nino- ve, Dender en Zenne vzw, Wielewaal Buggenhout, Alem Erpe-Mere, Wiele waal Geraardsbergen, Leefmilieu Haaltert, Ijs vogel Opwijk, Groenko- mitee Lebbeke, Werk groep Verkeer Baasrode, Wielewaal Denderland en De Gemsen Lede. Het Samenwerkingsver band met adres 'Milieu centrum Denderstreek', Driesleutelstraat 49-51 te 9300 Aalst, tel. sekreta- riaat 053/214.476 na 18 u. en Milieutelefoon 053/ 66.04.32, eveneens na 18 u., publiceerde een geza menlijke motie waarvan hierbij het essentiële. (On)voldoende? Volgens de Interkommu- nale 'Land van Aalst' is er in het noorden van het arrondissement nood aan nieuwe grootschalige in dustrieterreinen. Gesteld wordt immers dat de in dustrieterreinen Erembo degem en Eipe-Mere bij na volzet zijn. Gekozen werd dan ook voor 100 ha. nieuwe industriegrond: 65 ha. te Denderleeuw-Haal- tert op Anderenbroek en 35 ha. op Steenberg te Er pe-Mere. Beide zijn goed ontsloten gebieden. Maar, ze zijn gelegen in landelij ke gemeenten. Nieuwe in dustrieterreinen kunnen er alleszins niet komen zon der wijziging van het ge westplan. Voor het Sa menwerkingsverband is er echter nog voldoende ruimte binnen de afgeba kende zones om aan de streekbehoeften te vol doen. Op korte maar zelfs op middellange termijn. Onvoldoende is wel de be schikbare ruimte zo men van de regio Aalst een na tionale ekonomische groeipool wil maken. Het gaat hier dan ook om een fundamentele maatschap pelijke keuze die niet zo maar in Brussel haar be slag kan krijgen 'na lob bying van een direktieko- mitee'. Nog beschikbaar Volgens het Samenwer- kingsverbond zijn er nog 93,5 ha. industrieterrein beschikbaar: te Aalst 30 ha. op Wijngaardveld II en 6,5 op Lion d'Or, te Denderleeuw-Iddergem KMO 16 ha., te Ninove, Nederwijk 10 ha., te Her- zele, Hoogstraat 11 ha. en te Erpe-Mere, Station 20 ha. na aftrek van ruimte voor het wachtbekken. Telt men er de reserves van Grotenberge-Zotte- gem (25,6 ha.) en Schen- delbeke-Geraardsbergen (26 ha.) bij, dan komt men tot 145 ha. minimale reser ve. Het Samenwer kingsverband besluit dan ook dat er geen behoefte aan nieuwe terreinen bestaat. Tegen elk nieuw grootscha lig industrieterrein De 14 verenigingen van het Samenwerkingsver band verzetten zich dan ook tegen elk nieuw groot schalig industrieterrein, o.m. dus tegen Steenberg en Anderenbroek. De Denderstreek wil niet weten van een groeipool- of groeiastheorie die zich blijkbaar in de geest van sommigen ontwikkelt. De Denderstreek wil geen Ka naalzone worden, geen Zeebrugge, geen Geel- Tessenderlo. De Dender streek is landelijk en wil dat blijven. De bestaande ruimten moeten beschik baar blijven voor een po tentiële toeristische as in de veelhoek Aalst - Wette- ren - Zottegem - Ge raardsbergen - Ninove. Erpe-Mere mag niet ver stedelijkt worden zoals de as Denderleeuw - Liede- kerke - Erembodegem - Aalst. Het Samenwerkingsver band dringt aan op het bijhouden van een kadas ter van alle leegstaande bedrijfsgebouwen zowel in bestaande woonzones als in industriezones. Maar vermits de interkommuna- le Land van Aalst en de GOMOV reeds een stand punt innemen, wordt deze- inventaris best opgesteld door een andere instantie. Tenslotte wordt gevraagd de bestaande ruimtereser ves nuttiger te benutten. Niet 25% zoals nu, doch 50% van een industrieper ceel zou moeten bebouwd worden. LH De Marcoentjes pakten uit teiten. zingen die voor sommigen met hun traditioneel bro- Zij kregen een massa volk wat langer uitvielen dan chettenfestival. De voor- over de vloer en allicht voorzien en hun honger bode van een hele reeks hebben zij dat te danken dan konden stillen bij de nieuwe kamavalaktivi- aan de Europese verkie- Marcoentjes. da Na de verplichte stop in dit seizoen, omwille van de defekte achterbrug na de vorige rally, en het laattij dig leveren van de nodige onderdelen, stonden zij te rug met volle moed aan de start van de rally van Me- chelen, zondag 4 juni laatstleden. Aan de start niet minder dan 8 Opeis Manta 400, 3 Sierra Cosworths, 3 Por ches, 2 Audi Quatro's, 2 Mazda's RX 7 en andere Volvo's Turbo. Een start- veld dus om van te snoe pen, met een totaal aantal deelnemers van meer dan 120 teams. Het hoeft dus niet gezegd dat de provinciale rally- sport in de lift zit... Jammer van het toch uit zonderlijk slecht weder in deze junimaand. Regen, wind en koude waren weg gelegd voor het toch in grote getale opgekomen publiek. Dit dan vooral rond de zeer goed gekende circuitproef, op het Me- chelse industrieterrein noord. De overige 3 klassements proeven werden rond Vil voorde verreden, vandaar het toch behoorlijk aantal verbindingskilometers die doorde ploegen en hun serviceteams dienden af gelegd te worden. Reeds vanaf de beginfaze worden verschillende bui ten strijd gesteld omwille van de talrijke 'sortietjes' die in een paar gevallen een 'total loss' wagen ople veren. Een pretje is het niet altijd in deze weersomstandig heden te rijden op de li miet van zijn kunnen want de eventuele overmoedig heid van sommige piloten wordt dan ook duur betaald. Onze ploeg, neemt dan ook een eerder voorzichti ge start en gaat in deze eerste ronde, eerder hun klasse konkurrenten gaan afwegen. Alleen het natte wegdek al zorgt soms voor een totaal andere verde ling van de aanwezige krachten. Zij nemen zelfs in deze eerste ronde voorsprong op sommige wagens die normalerwijze niet onder doen voor hen. Waar schijnlijk is het de zuivere rijstijl van onze piloot die het hier wint op de brute kracht van anderen. Door de vele uitvallers in deze eerste ronde wordt dan ook reeds mooi beslo ten op een voorlopige 56e plaats en 6e plaats in de klasse. De 2e ronde wordt voor velen een verbetering in tijden aangezien deze eer der een opdrogende baan laat zien. Door het grote afstandsverschil tussen de verschillende proeven, wordt er meermaals een verkeerde bandenkeuze gemaakt. De ene proef is droog, de andere nat... Het is in dit pokerspelletje dat de serviceploeg van ons team zich van zijn bes te kant laat zien. Zij zijn het die steeds de geschikte banden klaarhouden voor de volgende proef en die die dag dan ook niet min der dan 7 keer rondom wisselen. De bestrijd van het wisselen die dag was minder dan 5 minuten voor de 4 banden reser ve, met 2 man en één rol- krick. U doet het het volgende weekend maar eens na! Ook toch een woordje over co-piloot Triest. Hij zit niet in de wagen om handjes te wuiven naar het publiek zoals velen den ken. Hij heeft de taak zijn ■Aalst. Verkiezingen. Jong geleerd is oud gedaan (a) piloot aan te moedigen of in te tomen naargelang het geval, en ook een uitzicht loze situatie soms terug recht te zetten. Hoe hij dat doet? Eenvou digweg met de handrem. Zo mocht het niet minder dan 4 keer zijn in deze rally dat Jacques op het allerlaatste moment de wagen een halve toer deed draaien door het optrek ken van deze handrem. De piloot van zijn kant, ver wacht niets anders, en cor rigeert vervolgens deze slip met het grootste ge mak. Deze manier van werken is eigen aan een op elkaar ingespeelde ploeg. Wat hoeft verder gezegd over deze rally? Na het gestadig opklimmen in het algemene klassement tij dens de 2e ronde, wordt ook de derde ronde zon der fouten afgewerkt. De 4e ronde bestond uit één proef, hetzij de cir cuitproef. Deze proef wordt dan ook gereden om het publiek te plezieren. De piloten ken nen het te rijden traject inmiddels uit het hoofd, de haTsfmógeUjk°ebKkonden AaU'- V'^zingen. Zo dat zit er weeral op (a) te laten winnen door later af te laten remmen, som mige bochten op een ande re manier aan te snijden enzovoort. Met andere woorden, een lust voor het oog van het publiek. Een juiste afslui ting van déze rally. Winnaar wordt met enige seconden voorsprong de ploeg Philips-De Block met Porsche 911, onze ploeg eindigt 6e in het klassement van de groep N-wagens. Volgend rendez-vous te Maasmechelen op 1 juli Aalst. Verkiezingen. Het was soms aanschuiven (a)

De Voorpost | 1989 | | pagina 2