Elodie van Onderbergen honderd jaar jong Steeds te weinig bloedgiften in Denderstreek Schot in de roos 'Veilig Wonen' bouwt ie Aalst 0p zoek naar onze toeristensteen Open-deur tuindag te Hamme Eerste eeuwelinge sinds ruim 200 jaar De Voorpost - 23.6.1989 - 3 Morgen zaterdag 24 juni is Moorsel in feest. Dan heeft Moorsel inderdaad onder haar inwoners een eeuwelinge. En dat was de jongste 200 jaar niet het geval. Noch in de boeken van de kerk noch in de registers van de burgerlijke stand is immers iets te vinden dat zou kunnen wijzen op het bestaan van een honderdjarige. Reden dus genoeg om te feesten ook al verkoos de familie het 'allemaal simpelkes' te laten verlopen. Daar stad Wijkkomitee De Molen echter een stokje voor. Dergelijke unieke gebeurtenis moest met de nodige luister gevierd worden. En het komitee spande zich dan voor de wagen en trok, trok. hart gennenegentig zodat de kans er dik in zat dat het Elodie telt in haar familie heel wat leden die de kaap der 80 overschreden. Zulks blijkt duidelijk uit de stamboom die de woon kamer siert en waarvan E.H. Pastoor Hector De Pauw de basis legde die dan door de familie ge woon k jour werd ge houden. Elodie Van Onderbergen, Hoeksken weduwe van Baardegem- draagt, naar Valery Uyttersprot Elodie bereikte de kaap Moorsel na 200 jaar twee Elodie was volgens haar neen, geen familie van der honderd en we kunnen eeuwelingen in de tijd- echtgenoot voorbestemd wijlen burgemeester Uyt- haar alleen maar nog vele spanne van één jaar zou Qm |qq :aar te worden. Ze tersprot werd inder- jaren toewensen bij doch- kunnen vieren. Het lot jia(j een extra-trage pols daad verleden dinsdag 100 ter Pauline en schoonzoon heeft er echter anders over sj werkte als een paard jaar. Een geboren en geto- Frans De Brandt in de beslist want op woensdag en 'was sot,er aan tafel gen Moorselse die vooral Hollestraat 13. 13 juni werd ze, in het .q- wordt alleszins 100' de wijk Steven waartoe ze Sinds maart werd de twee- zicht van de kaap der 100 zeJde Valéry haar her tot vóór drie jaar behoor- de oudste van Moorsel Re- jaar, ten grave gedragen. de want wonende op 't nilda Moens - Saeys ne- Boerendochter haaldelijk maar telkens voegde er aan toe 'Als er Elodie Van Onderbergen 0°" .ee,n* b« °"s »e" P"? 6 van het dak valt, dan valt kwam uit het boerengezin t van Frans en Mathild! De M zeker °P uw.h°°fd !Sï-mhoeve totaal" brandde en er een nieuwe moest worden opgetrok ken. Daar bleef ze dan tot vóór drie jaar wanneer ze samen met dochter en schoonzoon naar de nieuwbouw die eerst 30 in de Hollestraat 13 een gelijksnummer kwam wonen. In een makkelijke zetel, stierven. Dat was in die periode lang geen al leenstaand feit want de medische wetenschap was De aktie 5000 leverde wel 'Eén van de oorzakèn van toen nog veel meer be niet het volle pond op ons permanent bloedte- perkt dan nu. 'Mensen maar alleszins toch 3000 kort ligt in het feit dat ons stierven ofwel van water in bloedgiften. Toch blijft gebied te klein is', zegt de kop of vuur in den het Aalsters bloedtransfii- hoofdgeneesheer Frans buik'!. Als bewoonster jaaJ JÜ'fi siecentrum steeds kampen Matthieu. Over de ge- van't Steven, een wijk die met tekorten aan bepaalde trouwheid van de eigen zich steeds heeft gemanife- soorten bloed. De zieken- donors kan hij niet klagen, steerd als een entiteit met huizen van Dendermonde, Over de vier omhalingen eigen identiteit liep ze Zottegem en Ninove wordt ieder jaar een ge- school te Herdersem bij de zelfs met wieltjes eronder, voortdurend bevoorraden middelde gehaald van 1,6 zusters. Tot haar elfde mijmert Elodie nu zacht- is niet niks. Maar vooral op 4. Maar ingekalkuleerd jaar. Dan was immers de beide Aalsterse ziekenhui- moet worden dat er do- tijd gekomen om mee te zen hebben veel bloed no- nors ziek worden of oud werken in de hoeve en op dig. Inzonderheid het en dat de vrijgekomen het veld. OLV-ziekenhuis waar be- plaatsen dringend moeten Elodie trad in het huwelijk kende hartchirurgen patiën- ingenomen worden. Met op 32-jarige leeftijd en het ten aantrekken niet alleen een team van liefst vier is trouwens bij dochter uit het hele land maar ook hartchirurgen heeft 'de kli- Pauline dat ze drie jaar uit de ons omringende lan- niek' grote behoeften aan terug haar intrek nam en den. Zelfs uit Italië. Dat bloed en met de vakantie er de beste zorgen geniet, verpleegkundigen lessen in het zicht en de eraan Eerder waren, de rollen Italiaans krijgen is dan verbonden te vrezen onge- omgekeerd en woonde het ook veelbetekenend. Al- vallen zal de behoefte nog echtpaar Valery - Elodie hoewel in principe elk een- aanmerkelijk stijgen. Dr trum binnen het eigen ge- Matthieu is wel van oor- bied moet koliekteren deel dat de ideale toestand voor de eigen behoeften zou zijn dat elk centrum van de regio, moet Aalst volledig de behoeften van vaak aankloppen bij ande- het zijn toegekende gebied re centra. kan dekken. Dat blijft Vier maal per jaar - vrij- echter althans voor Aalst willige bloedgevers mogen (nog) niet haalbaar. Toch slechts om de drie maan- opteert de hoofdgenees- den bloed geven, - trekken heer, in afwachting van mensen van het Rode betere situaties, dat er een Kruis Aalst erop uit naar nationale dispatching- heel wat gemeenten en dienst zou worden opge- dorpen om bloed in te za- richt. Ieder centrum zou er melen. Maar ook in het kunnen mededelen waar- transfusiecentrum aan het over wordt beschikt en zou Keizerlijk Plein kan u als er anderzijds terecht kun- donor terecht. Dit iedere nen om het ontbrekende maan- en dinsdag van 17 aan te vullen, tot 18 u en elke woensdag LH van 17 tot 19 u. bij moeder. Vader stierf toen hij ook reeds op hoge leeftijd had bereikt. jes over vervlogen tijden. Veel spreken doet ze niet. Lezen of TV kijken even min want haar zicht is niet meer prima. Wel weert ze zich steeds aan tafel en is geïnteresseerd in de nieuw tjes van de familie of van de buurt. Bij dochter Pauline voelt ze zich thuis. Een dame die alleszins weet van aan pakken want tot haar pen sioenleeftijd was ze verantwoordelijk voor een verzekeringskantoor met 96 agenten plus een aantal inspekteurs. Een heup- breuk waardoor gaan moeilijk wordt, verwees de eeuwelinge enkele ja ren terug naar haar zetel waarin ze zit van 's mor gens negen tot 's avonds negen. Viering Wijkkomitee De Molen met o.m. Yvonne Redant, Maria Aelbrecht, Virginie Van Limbergen, Marcel De Roy, Henri Van Bie- sen en Herman Van Gij- seghem programmeerde de festiviteiten als volgt. Te 13.30 u. afhaling van de eeuweling door een stoet met de twee muziekmaat schappijen, schoolkinde ren en groepen die het leven van de eeuwelinge uitbeelden en de mensen van de wijk en van heel Moorsel die de eeuwelinge begeleiden van haar wo ning naar de Sint-Marti- nuskerk. Daar plechtige dankmis met als voorgan ger Pastoor De Pauw en als vokale opluistering het zangkoor van 't Steven. Na de mis gaat het stoets gewijs naar de klooster school waar de genodig den verwacht worden op de receptie. Ook afgevaar digden van het stadsbe stuur worden er verwel komd. Te 17.30 u. bege leidt de stoet Elodie naar haar woning en in de na bijgelegen drankencentra le wordt dan een feest ge bouwd met gezellig sa menzijn. De volgende dag, zondag dus, is er een feestmaal gepland te Wieze in zaai 'De Voermansrust'. Ondertussen wensen we Elodie nog vele jaren in goede gezondheid. Aalst. Braderie in de Geraardsbergsestraat. Het was er gezellig wandelen (a) De braderie in de Ge raardsbergsestraat was een schot in de roos. Het bie- zonder zonnige weer zorg de ervoor dat heel wat be zoekers de braderie aan deden. Hoogtepunt was ongetwijfeld het old-ti- mertreffen dat al voor de vijfde keer op de affiche voorkwam en waarvoor heel wat merkwaardige wagens naar Aalst werden gebracht. Voor de niet meer zo jonge bezoekers meteen een brok nostal gie. En voor de jeugd de kennismaking met lang vervlogen tijden die daar om niet minder mooi waren. Ook nog op zondag kon den de kinderen genieten van een ritje met een pony of deelnemen aan de kin- derprondelmarkt da In de eerste kwarteeuw van haar bestaan bouwde de gewestelijke bouwmaatschappij 'Veilig Wonen', opgericht in 1956, zowat 2.000 woningen in een expansieve periode. De bouwstop in 1982 stak daar echter een stokje voor. De tyd van hoogkonjunktuur was duidelijk voorbij. Enerzijds waren er minder geboorten en dus ook minder behoeften. Anderzijds was de ekonomische krisis er oorzaak van dat de overheid minder middelen, zeg maar geld, ter beschikking kon stellen. In plaats van nieuwbouw moesten bouwmaatschappijen zich noodgedwongen oriënteren naar vernieuwbouw, naar stads- en dorpskernherwaardering. Dat na een gemiddelde van zowat 75 nieuwe woningen men by 'Veilig Wonen' amper 20 nieuwe woningen op stapel had staan - 11 in Aalst en 9 in Geraardsbergen - is dan ook een teken aan de wand. Aldus het jaarverslag van 'Veilig Wonen' onder leiding van Edmond Nijs. Magere jaren! hoofding 'Huize Vander- dossier van 32 miljoen dat De bouwmaatschappijen linden'. En te Aalst zullen voor 40% betoelaagbaar is hadden gehoopt dat na de in de O.L.Vrouwstraat en dat uit te voeren is VTB-VAB-Aftligem in het zilver magere jaren er vette zou- krotwoningen worden j regio Aalst niet in vervul ling. Subsidies gaan nu vooral naar bevoorrechte gebieden als de Westhoek en Limburg maar niet naar Aalst. Zondag 2 juli wordt dé dag Dit bedrag dient ter plekke Toch blijft de nood aan den zijn gevolgd doch deze si°°pt en worden er 4 verwachting ging voor de gloednieuwe woningen op- van VTB-VAB-Affligem betaald aan de herbergier, sociale woningen een wer- 8en 'n deze sektor begeeft woningen willen bouwen dat zijn 25-jarig bestaan maar de belangstellende kelijkheid. Veilig Wonen viert met een feestelijk deelnemers worden ver- heeft inderdaad een lange programma. zocht vóór 26 juni a.s. in te waslijst aanvragen met Onder leiding van Roger schrijven (naam aantal meer dan 1.000 kandida- Verbeeren is er 's voor- personen). ten. O.m. door het feit middags de zomerse jubel- Natuurlijk mag iedereen, enerzijds van het steeds tocht in het Land van Asse die dit wenst, zelf een maar stijgend aantal echt- 'Op zoek naar onze Hekel- knapzak meebrengen en scheidingen en anderzijds gemse toeristensteen'. aldaar verorberen. Er is de modetrend waardoor Samenkomst vanaf 8.30 u. drank (o.a. lekkere lambiek) jongeren veel opteren aan de herberg 'De Kilo', bij de vloot en bovendien is voor zelfstandig wonen, gelegen aan 't eind van de «De Kilo» wijd en zijd be- Poverstraat te Asse (ge- kend om zijn boterhammen Social® verkavelingen hucht Krokegem). met hesp en/of platte- Momenteel situeert de be- verhuurd met prioriteit voor vroegere bewoners van de buurt. Er komt te vens een ondergrondse parkeergelegenheid met 27 parkeerplaatsen. In een 2de fase komen er nog 14 woongelegenheden bij in de De Ridderstraat. Vertrek te 9 u. stipt (laar- kaas.. drijvigheid van 'Veilig Deze werken zouden eer lang van gaan. De start kunnen vaste belofte zen wenselijk). Afstand Het Bestuur (en vooral ook Wonen' zich vooral naar ca. 12 km. Deelname: kos- tekenaar Roger Van Rans- sociale verkavelingen in teloos! beeck) zou het erg prettig Aalst, Haaltert, Geraards- van toelage' is alvast bin- Het prachtig, uitgelezen vinden mochten de deelne- bergen en Lierde. Een nen- Het gaat hier om een wandeltrajekt leidt langs mers aan het eetmaal zich 300-tal percelen waarvan het Paardenbos, het uitdoven met een «bollet- er reeds 100 verkocht zijn. Sleeuwhagenhof, de Trap- jeszakdoek» en met één of Zo zijn er voor 23 percelen penhoeve, de Potaarde- ander hoedje... *n de Affligemdreef reeds hoeve en het Spanjaardhof 57 kandidaten alhoewel de naar onze 'toeristensteen', Zangstonde verkoop niet dit jaar nog die destijds van de Hekel- Na het middagmaal wordt kan plaatshebben, gemse Molenberg verhuis- een jolige zangstonde Van de__143 ha grond die de naar Brussegem! Oponthoud wordt voor zien in Mollem-Dorp, waarna langs het Pannen- hof en Koereit wordt te ruggekeerd naar Kilo'. voorzien samen met volks spelen en zotternijen en rond 15 u. volgt nog een kleine, pittige namiddag wandeling naar de nabij- 'De gelegen Paddebroeken op zowat 5 km. momenteel nog 35 be schikbaar. Architektuurwedstryden Iedereen is welkom. Wie mede aan architektuur- Breugheliaans eetfestyn deeinemen aan het wedstrijden. Van de 3 te Rond 13 u. eetfestijn in Breugheliaans festijn bekronen projekten won gezonde 'De Kilo'. wordt wel verzocht onver- 'Veilig Wonen' in de pro- doen. wijld in te schrijven bij vincie er 2. Die worden Er zijn gewone Aalst. Braderie in de Geraardsbergsestraat. Old-timers waren er ook te zien (a) binnen de termijn van 330 kalenderdagen. getrokken. Peperstraat 'Veilig Wonen' koestert Dorpskern- en stadsver- j,et inzicht de gronden in nieuwing de Peperstraat die mo- 'Veilig Wonen' dat zich menteel gebruikt worden zoals andere bouwmaat- als parkeergelegenheid schappijen noodgedwon- aan te kopen. Ze zou er 8 realiseert het projekt in de uitstekend gelegen in het De Ridderstraat en in het centrum van de stad. Die Keizerstraatje. In de Kei- gronden zijn eigendom én zerstraat worden 11 nieu- van de stad én van het we woningen in het najaar OCMW. Met de stad is er reeds een akkoord be reikt. Met het OCMW moet nop een overeen komst worden uitgewerkt. Te Geraardsbergen bouwt 'Veilig Wonen' momen teel de 9 sociale woningen die in het najaar moeten klaar zijn. Het herwaar deringsdomein van Ninove werd echter aan een ande re bouwmaatschappij overgedragen. LH Aalst. Braderie in de Geraardsbergsestraat. Een ritje met paard en kar kon best (a) Varken aan 't spit met sla, komkommer, tomaten, bloemkool, prinseskes, aardappelen-in-de-schil, lekkere sausen en brood tegen 360 fr. per persoon. 'Veilig Wonen' kocht sinds haar stichting heeft ze er °P zondag 25 juni van 10 een kruiden- en siertuin. - - tot 18 uur kunt u zich er- Kortom voor elk wat wils. van gewissen dat biolo- En om het nuttige aan het gisch tuinieren echt in het aangename te paren heb bereik ligt van iedereen, ben we aan deze open 'Veilig Wonen' deed ook Bij twaalf van de Fortuin- tuindag een rally gekop- tje-leden kan je zien hoe peld. Natuurlijk kan men zij elk op hun manier aan ook bij de exposanten te- zelfvoorziening recht met al uw vragen in verband met het biolo- volle- gisch tuinieren. En bij Re- Aalst. Braderie in de Geraardsbergsestraat. Wel een kanjer van een race-wagen, maar geen Boutsen die was immers in Canada op weg naar zijn eerste grand prix zege (a) Laurens van der Schueren, wellicht nog dit jaar gerea- grondsgroenten en serre- ne Michiels Wielstraat Kruisstraat 23 te 1790 Af- üseerd. Van het vroegere teelten en fruitsoorten. Er staat eveneens een infor- fligem 053/66.72.00. klooster van Goeferdinge zijn er ook die kleinvee matiestand met boeken en wil men 10 woningen voor houden of bijen. Anderen brochures. Hier moet te- LH senioren maken onder de hebben een pareltje van vens de schiftingsvraag van de rally beantwoord worden. De open tuinen vindt u bij: Michiels Rene, Wiel straat 28, Braem Pierre, Spinnerstraat 29, Gogaert Etienne, Filip de Pillecijn- laan 20. De Strobbeleire T. Biezestraat 218 Van Duysen Marcel, Bunt, Grondman Ria, Drap- straat 12 Berckmoes Re ne, Koninging Astridlaan 13, Jef Boel, Rozenhoed 3 en bij Claus Benny, Rot- thiers M. en W. Meert in Kleinbroekstraat, Oude Durme en Watermolen. Hoe kan men deelnemen aan deze rally met prijs vragen? De deelname be draagt 20 fr. Iedereen mag deelnemen behalve de tui- nexposanten en de be stuursleden, bij iedere tui- nexposant kan men starten en daar ontvangt men een deelnemingsformulier. De prijsuitreiking zal plaats hebben te 19.30 u. bij Rene Michiels, Wiel straat.

De Voorpost | 1989 | | pagina 3