Projekliel op voetpad Grootse Rode Kruishuldiging in Erpe-Mere Ook Aalsterse jeugd voor Europa Aalst en Europa Eurobarbecue van formaat Vijfde maal 10.000 jaar sport te Aalst 4 - 23.6.1989 - De Voorpost w\\\\\ >r v Aalst. De PW top kwam nog voor de Te Meldert botsten werklieden van de waterleidingsdienst op een zwaar sprintuig van 65 cm lang en 15 cm middellijn. Dit bij werken aan waterleidingsbuizen in het voetpad bij de woning van Freddy Platteau, Abdijstraat 1 bij de grens van Meldert en Essene maar tevens van Oost-Vlaanderen en Brabant. De werklieden waarschuwden veldwachter Cornelis die de ontmijningsdienst liet alarmeren. Het was vrijdagmorgen toen de bom gevonden werd, doch vijf dagen later, verleden woensdag, lag het tuig nog steeds op dezelfde plek op het voetpad langsheen de openbare weg. Uiteraard tot grote ergernis van de omwonenden mét kinderen die zich van het potentieel gevaar niet bewust waren. Woensdag liep het geduld van de aangelande ten einde en werd de politie andermaal verwittigd. De rijkswacht kwam zich vergewissen van de toestand doch woensdagnamiddag lag de bom nog steeds ter plekke. Niet helemaal op dezelfde plek want veldwachter Cornelis had op levensgevaar met de voet behoedzaam het tuig wat onder de haag geduwd zodat het nog moeilijk te betreden was. In hoeverre dergelijk tuig al dan niet nog gevaarlijk is, kan door leken uiteraard niet worden uitgemaakt. Dat de ontmijningsdiensten zoveel tijd nodig hebben om deze klus te klaren wekte konstematie bij de omwonenden. LH Morgen zaterdag 24 juni wordt andermaal een hoogdag voor de rekreatiesporters onder het motto 'Sport voor Allen'. Naast de gereputeerde aflossingswedstrijd op de atletiekpiste hebben dit jaar ook een aantal andere sportjïroeven plaats. Iedere deelgemeente zal met minstens 35 en meestens 50 deelnemers een sport- circuit van vijf rekreatieve sportspelen doorlopen. Bij de verwelkoming door schepen Patrick De Smedt krijgt iedere gemeente een joker aangebo den die naar eigen keuze bij een van de 5 spelen kan worden ingezet. Die proeven hebben plaats op het tennis-, voetbal-, basketbal- en handbalveld. Meer dan 400 sportievelingen kan U morgen aan de slag zien in het Osbroe keent rum vanaf 13.30 u. Aansluitend de nationale atletiekmeeting van de Kon. Atletiekklub Eendracht Aalst vanaf 17 u. met gratis sporttombola in de cafetaria en prijsuitreiking geanimeerd door 'The Onion River Showboat Jazz band'. LH Vervolg van blz. 1 Mere bedroeg eind april al 12.129 wat door de verant woordelijken als een on verhoopt resultaat be schouwd wordt. Maar toch dringt men er op aan om vooral de vakantiemaan den niet te verwaarlozen op gebied van bloed en plasma geven want juist dan is er veel bloed nodig en volstaat de opgeslagen stock niet altijd. Ook dan hoopt men dat velen zich zullen aanmelden in het plasmaferesecentrum te Erpe-Mere. Huldiging Na een korte toespraak van schepen De Waele, in aanwezigheid van het vol tallig Kollege en enkele raadsleden, heeft men een honderdvijftigtal plasma- donors gehuldigd. Een ze ventigtal onder hen kwa men reeds 25 keer naar het centrum. Een vijftigtal do nors hadden al vijftig gif ten achter hun naam maar sinds de oprichting van het centrum zijn er toch al heel wat die 75 keer plas ma gegeven hebben: P. Roggeman, A. Laenen, P. De Cock, F. D'Haeseleer, C. Van Impe, J. De Jae ger, A. De Troyer, C. Schamp, R. Hanssens, L. Van Oudenhove, M. Van Boxstael, A. Cavijn, R. Van Den Bossche, M. Wachtelaar, F. Matthijs, D. Droessaert, E. De Vos, H. D'Haeseleer, G. Cop- pens, W. Van Den Ber- ghe, R. De Vuyst, J.P. Mogal, R. Hanssens. Er zijn echter mensen die soms al langer plasma ge ven en zo komt het dat er drie donors zijn met 125 giften of meer: R. Huyle- broeck, G. Verhecken en W. De Meyer. De kaap der tweehonderd werd overschreden door M. Go- vaert uit Hillegem en Ew. Callebaut uit Nieuwer- kerken. Speciale hulde ging echter naar Broeder Sauwens uit het Kapucijnenklooster te Aalst die de 'ouderdoms- grens' bereikt heeft en die dus op bloed- en plasma pensioen gaat. De in An- derlecht geboren broeder begon zijn bloedgevers loopbaan in 1964 te Lom mei (Werkplaatsen) waar hij in mei voor de eerste keer met de prik kennis maakte. Vier jaar later werd hij naar Leuven overgeplaatst maar dit ver anderde niets aan zijn ge woonte om bloed en plas ma te geven. In diverse bloedtranfusiecentra zou hij alles samen meer dan vijftig keer bloed geven; dit is geen unicum uiter aard ware het niet dat hij tussendoor toch ook nog 450 plasmagiften op zijn kaart heeft staan. Boven dien, toen Dr. Vermeylen in 1970 te Leuven startte met het alternatief van plasma geven dan was zo waar Broeder R. Sauwens de eerste die het experi ment waagde en aldus het eerste plasma afleverde. Maar hij bleef ook aan de bloedtransfusiedienst trouw, vaak omdat het niet anders kon want er was niet altijd een plasma feresecentrum in de buurt van het klooster waar hij verbleef. In 1985 kwam hij van Edingen naar Aalst en toen ging hij naar het cen trum te Opwijk maar bij de oprichting van een plas macentrum te Mere ver koos hij deze plaats, dich ter bij huis want... hij deed het trajekt altijd per fiets. Broeder Sauwens werd reeds vroeger meer dere malen gehuldigd maar in Mere gebeurde dit reeds een jaar geleden, op 28 juni 1988 toen men hem een kleine attentie bracht in het centrum. In feite werd het in het Administratief centrum Steenberg van 'verlengde' hulde want de vereremer- kingen gingen gepaard met het huldigen van een groep EHBO-kursisten uit Erpe-Mere die geslaagd waren als 'helper' en nu hun 'diploma' mochten in ontvangst nemen. Het was daarbij opvallend dat heel wat jeugdige mensen in een dergelijke opleiding geïnteresseerd zijn wat be wijst dat ook de jongeren nog hulpvaardig willen zijn ondanks alles wat over hen gezegd wordt: K. Bas taerts, M. Beemaert, I. Coppens, M. De Backer, M. De Raeve, I. De Sa- voye, P. De Savoye, P. De Schrijver, I. De Vuyst, I. De Winne, B. Elskens, D. Fonck, M.C. Fonck, Y. Lerouw, W. Muylaert, A. Ottoy, C. Schollaert, P. Schouppe, H. Van de Cas- teele, L. Van Herrewe- ghe, C. Veldeman, M. Vermeulen. Tijdens deze plechtigheid ging ook de trekking door van de tien hoofdprijzen door BTC Aalst als aan moedigingsgeschenken aan nieuwe plasmagevers en donoraanbrengers. De totale uitslag zal in het plasmaferesecentrum ter beschikking zijn. Na de plechtige onderte kening van de oorkonde ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan van het Belgische Rode Kruis voerde burgemeester De Langhe het slotwoord en Schepen Patrick De Smedt zegt dat Aalst inhaakt op - Jeugd voor Europa'. De jeugd zal naast door de nationale overheden ook door de Europese kunnen betoelaagd worden. Via het Europees Jeugd centrum, het Europees Jeugdfonds en het Jeugd forum van de Europese Gemeenschappen kregen en krijgen jongeren de kans om te participeren in internationale instel lingen. Daarenboven keurde de Europese Ministerraad, eind juni 1988, een pro gramma goed dat de uit wisseling tussen jongeren in de Gemeenschap doet bevorderen. Een land leren kennen Deze uitwisselingen wor den in Vlaanderen ge- koördineerd door het 'Jeugd-voor-Europa-ko- mitee'. Door die uitwisselingen van jongeren uit 2 of meer Europese landen leren die jongeren dan de eigen heid, de taal en de cultuur van andere landen kennen. Alle jongeren van 15 tot 25 jaar, en die in de Euro pese Gemeenschap wonen komen in aanmerking. In eenzelfde projekt mogen niet minder dan 16 en niet meer dan 60 deelnemers zitten. Komen ze uit m?er dan 12 landen, dan dienen er minstens 4 deelnemers per land te zijn. Meerdere voorwaarden De voorbereiding, het In 1989 gelden volgende aanvraagdata: tot 1 september: voor pro gramma's in december 1989, januari en februari 1990. tot 1 december: voor pro gramma's in maart, april, mei 1990. Een maand na die data zal voor de ingediende aan vragen de beslissing in ver band met subsidie meege deeld worden. LH programma en zelft de na zorg van de reis is onder worpen aan heel wat voor waarden. Zo dienen er bij voorbeeld 6 programma- dagen voorzien te zijn. Het programma dient door de groepen uit ver schillende landen, geza- melijk opgesteld te wor den. Een projekt bestaat bij voorkeur uit een be zoek en een tegenbezoek. Men hecht veel belang aan wat men het 'groepspro ces' noemt: de uitwisse lingsmomenten waarin de deelnemers hun persoon, levenswijze, land, enz... naar voor brengen. Samen denken en praten ('leermomenten') horen er ook bij. Tijdens zo'n denk-doe- project kan men op tocht gaan, iets bouwen, een 1 kunstwerk maken, naar het Europees Parlement trekken, theater of muziek maken, iets rond '1992' doen... Subsidiëring en aanvragen De hele zaak kan door de Europese overheid gesub sidieerd worden: maximum 50% is moge lijk, en zelfs 75% wanneer het gaat om projecten van bijzondere aard (bv. met voorzieningen voor gehan- Aalst. Een massa volk voor de Eurobarbecue (a) dicapte deelnemers). Aanvragen dienen gericht te worden aan: Jeugd voor Europako- mitee Parochiaanstraat 15 1000 Brussel. Tel.: 02/510.37.79. y Voor alle verdere informa- tie kan je daar ook terecht. Aalst. Bij het eten hoort ook een drankje. Deze man kan ervan meespreken. Hij moest tijdens de Eurobarbecue de glazen spoelen (a) Myasthenia is een vorm van spierverlamming waarvoor nu veelbelovende lange termijn geneesmiddelen ter beschik king zouden staan. In hoever re die geneesmiddelen helpen, blijft voorlopig nog een vraag teken. Over Myasthenia en over alles wat daar mee sa menhangt, kan men steeds te recht bij Wally Vermeersch, Grimbertlaan 13 te 2120 Scho ten (031658.74.22 na 19.00 uur). Aalst. Ik zal hem eens diep in zijn ogen kijken en dan krijg ik wel een dubbele portie a benadrukte eens te meer het belang en de noodzaak om bloed en plasma te geven. Intussen gaf hijzelf, samen met zijn schepenen, het voorbeeld. Deze week trokken zij naar het plas maferesecentrum te Mere om er na de prik rustig te luieren op de speciale ze tels terwijl zij enkele liters CC-bloed afstonden voor het goede doel. Ook P. De Cock, voorzit ter van het gewest Aalst, had reeds op anekdotische wijze zijn dank uitgedrukt voor de talrijke donors en hij kon het niet beter illus treren met de vragende zinsnede: Wat zou er van verschillende patiënten geworden zijn indien er geen plasma-donors ware- n? Ook hij bracht het pro bleem van de vakantie ter voor een bloedtransfusie dienst. Laat niet na uw goedheid als donor te to nen. De slogan van het Rode Kruis 'Door jou, voor jou' moet werke lijkheid worden. Dat in Erpe-Mere echter een bekend dichtvers op zijn plaats is zal moeilijk kunnen ontkend worden: als het bloed bij beken stroomt...' Gelukkig is dit nu niet als gevolg van de oorlog maar uit medeleven voor en ten bate van de medemens. Men kan het zo stellen dat Erpe-Mere- naren dagelijks mensenle vens redden dank zij de vele liters bloed en plas ma. Zo mag het bloed bij beken stromen, mogen we r wel aannemen. Erpe-Mere. De stuwende kracht achter het Rode KruisEt. Decraene, A. Baten en P. De Savoye (jv) JV sprake: 'Donors zijn geen unieke eksemplaren meer. Het bewijs dat u allen hier aanwezig bent om een ver- eremerking voor de talrij ke giften, betuigt dat u tot de pioniers behoort. Nu rest nog de taak om uw familie, uw naaste vrien den en kennissen er ook van te overtuigen dat 'do- nor-zijn' alleen een beetje moed vereist. Wanneer zij die moed niet kunnen op brengen, dan betwijfelen wij het of zij niet tot een kategorie van egoïsten be horen. Donors zijn de bes te propagandisten en wan neer ieder van u zijn best doet om een nieuwe donor aan te werven, dan zijn wij ervan verzekerd dat toe standen zoals vorige woensdag te Aalst er was geen zakje bloed meer ter beschikking tot het verleden zullen behoren. We staan voor de vakan- tietijd en dit brengt pro blemen mee voor een plas maferesecentrum, evenals In het kanton Aalst kwamen 88.273 kiezers hun plicht vervullen. 5.795 ervan stemden blanco of ongeldig (7,1 tegenover 8.081 in 1984. De PW won 4 (van 12.365 in '84 naar 15.725). Het Vlaams Blok won 3,5 van 1.530 naar 4.246. Agalev haalde 3,3% meer van 4.572 naar 7.224. Alle andere partijen verloren. De CVP verloor 2,6 van 22.316 naar 20.889. De SP verloor 0,5 en haalde 18.889 stemmen. De VU kende het grootste verlies: - 6,3 van 12.177 naar 7.666. En de PVDA zakte met 0,1 van 277 naar 201. Regebo haalde met 762 stemmen 1 In het arrondissement Aalst kwamen 203.037 stem mers naar de stemlokalen. 7,9 stemde blanco wat dan toch 2,4 minder was dan in 1984. Toen waren er 19.313 blanco of ongeldige stemmen, nu 14.918. Agalev haalde 3,3 meer stemmen. Van 9 264 naar 15.391. Het Vlaams Blok steeg met 2,9 van 2.895 naar 8.139. De PW won 2,8 van 30.953 naar 36.831. En de CVP boekte een lichte winst (0,6 van 48.646 naar 51.276. Alle andere partijen verlo ren. De VU verloor meest: 5,8 van 25.320 naar 15.872. De SP moest 3,1 prijsgeven van 48.248 naar 44.190. En de PvdA zakte met 0,1 van 618 naar 460. Regebo haalde 460 stemmen of 0,3 Voor de zesde keer orga- tatie in «De Coninck van nizeerde AKV Lotjonslos Spanien» op de Grote zijn barbecue en vermits Markt waar het wer- die nu toch samenviel met kendag was. De John de Europese verkiezingen Woolley and Friends luis- maakte men er meteen terde deze barbecue met een Eurobarbecue van. de nodige muziek op zodat Niet slecht bekeken na- het er zalig toeven was. En tuurlijk. Heel wat belang- dat hebben velen zo kun- stelling voor deze manifes- nen ervaren.

De Voorpost | 1989 | | pagina 4