Zestig jaar dekenij Vernieuwde en verruimde banklokalen H knok vóór vok ingehuldigd XfSi»< «8181 in Netwerkkwis, maar VOK leider Gaston Thybaert met pensioen De selfbank, primeur voor Aalst Drie dagen feest in Kattestraat Na 39 jaar vaste stadsdienst nu... interimaris WAFELSLAG De Voorpost - 23.6.1989 - 5 Gisteravond werden door burgemeester Anny De Maght de vernieuwde en verruimde BBL-gebouwen plechtig geopend. Vandaag vrijdag 16 juni kunnen gegadigden kennismaken met de nieuwe mogelijkheden van 15 tot 21 u en morgen zaterdag 17 wordt er een groots familiefeest gebouwd voor de zowat 430 personeelsleden en hun gezin. De BBL, een van de drie Vlaamse grootbanken, bestrijkt met haar zetel Aalst - Sint- Niklaas een gebied met ongeveer 730.000 inwoners met naast de twee reeds vermelde polen ook Beveren, Dendermonde, Zottegem, Tcmse, Ninove, Geraardsbergen, Wetteren, Hamme, Zele Tewerkstelling Het personeelsbestand groeit konstant aan. Sinds 1984 werden 80 personen aangeworven en steeg het effektief tot 430. Geop teerd werd voor het be houden van de vestiging in het centrum van de stad wat ook voor de winkels en horecabedrijven van Aalst een pluspunt is Sinds 1985 werden tevens 5 nieuwe kantoren geopend: Lokeren, Bazel, Meerbeke, Moorsel en- Melsele. Bij de nieuw- en de ver nieuwbouw werd voortdu rend gestreefd naar een valable evenwicht tussen optimale funktionaliteit en modern komfort. Getracht werd bovendien naar inte gratie van het gebouw met in het stadsbeeld en naar behoud van de herken baarheid vooral qua Er werd tevens ruimte ge schapen voor kunstwerken van Luc De Blok met typi sche vloerpatronen, skul- pturen schilderij in de tra- phall en fontein in de vij ver op de patio. Selbank Nieuw voor Aalst is alles zins de selfbank. Reeds vroeger kon U van op straat «geld uit de muur halen», nu kan U dat ook in een gesloten ruimte van 7.30 tot 20 u in volle vrij heid. Ook met coupures van 100 fr. Maar boven dien laat de selfbank U toe te gireren, formulieren te gestellen, de stand van uw rekening na te gaan, de koers van vreemde mun ten te konsulteren, infor matie te krijgen over fi- nancierings- en leningfor mules en zelfs uw belas tingen te berekenen. Des kundigen zien in het sys teem «selfbank» steeds groeiende mogelijkheden en groeiend sukses. Voor jongeren is er niet de min ste drempelvrees. Die spe len er gewoon mee. Voor minder jonge mensen moet een lichte drempel vrees overwonnen wor den. Een die stap gezet is het kinderspel. De compu ter stelt u eenvoor een alle nodige vragen waarvan U het antwoord maar moet intikken. Kanernieopkomen en KNOK, winnaar van de kwis verleden seizoen, toonde zich in de vijfde avond van deze kwisreeks de beste en verdedigt hier mede zijn titel. In de alge mene rangschikking na vier avonden prijkt KNOK echter nog steeds op de vierde plaats. KNOK won vóór VOK- Moorsel en Palugama dat de speciale avondklasse ring in de wacht sleepte. Aalst. Netwerkkwis. kwiswereldje (a) Palugama is ook een van de vertrouwde namen in het VOK- Soli werden gescoord door Kwistetweemie en door VOK-Moorsel. Jonk en Aad, gespecialiseerd in materie over Aalst zelf, zet traditioneel zijn joker in bij een vraag in verband met de Keizerlijke Stede. Steeds met sukses. Deze keer werd het echter een tegenvaller want Jonk en Aad moest het antwoord schuldig blijven bij een vraag gesteld door Reto '82 en Aad Gaad. De uitslag 1. KNOK 82, 2. Moorsel 77, 3. 73, 4. Asdammen 67, 5. Tiger Pub 65, 6. FN Klub 53, 7. Club 30 52, 8. Kwis tetweemie 51, 9. Jonk en Aad 50, 10. Koeskoes 40. Rangschikking Voorlopig ziet de rang schikking er uit als volgt: 1. VOK-Moorsel 465, 2. Tiger Pub 424, 3. Kaner nieopkomen 354, 4. As- dammen 347, 5. Kwistet weemie 327, 6. Jonk en Aad 288, 7. FN-klub 279, 10. Koeskoes 278, 11. Klub 30 241 en 12. Reto '82 211. Vandaag vrijdag 23 juni géén kwis in Netwerk. Wel a.s. vrijdag 30 juni. Steeds te 20 u. en steeds gratis inkom. LH Drie dagen feest Vanavond vrijdag 23 juni gaat de viering van start met een receptie in de tent op de parking in de Katte straat te 20 u gevolgd door een gezellig samenzijn 24 juni start reeds te 9 u de wafelslag (3 voor 100 fr) ten voordele van de oprichting van een nieuw dierenasiel nadat het vroe gere op de Lion d'Or-ter- reinen moest verdwijnen. Vanaf 10 u zorgt een DJ voor aangepaste muziek en te 15 u zorgt de Prin senkamer voor een show. Vanaf 19 u kan u in de tent terecht voor een brochet- tenfestijn en te 20 u start een TD met medewerking van dansorkest PDS en van de Franse zangeres Kathy Varna en geani meerd door Freddy Grey. Een groots bal waar mid denstanders en anderen een valabele ontmoetings plaats treffen. Een live orkest zorgt voor graagge- hoorde evergreens. Te vens medewerking van Radio Contact. Toegangs prijs: 100 fr. Zondag 25 juni Top of the bill wordt zon dag 25 juni met reeds te 8 u. een ontbijtshow met gratis ontbijt aangeboden door de bakkers van de Kattestraat. Alleszins reeds 1200 koeken voorra dig. Tijdens deze ontbijt show gesprek over een brandend aktueel onder werp: de toekomst van de H. Geestkapel en de par king in de Kattestraat. Po litici van elke kleur maar ook voor- en tegenstan ders van het behoud op de huidige plaats van de ka pel komen er samen met leden van het stadsbestuur aan bod. Moderator bij dit veelbelovend gesprek is René Van der Speeten van BRT 1. Te 11 u. verzorgt de Harmonie van Hekel- gem o.l.v. Pierre Wee- maels een ochtendkoncert gevolgd te 12.30 u. van een aperitiefkoncert met medewerking van Danny Rousseau (piano), Jef Baetens (viool) en Katrien Gallez (sopraan). Voor de jeugd is er dan nog te 16 u. een jeugdkon- cert bezorgd door de alomgekende band die te Affligem op het roek-festi val sukses oogstte 'Bien Cuit'. Aalst. Netwerkkwis. De man die alles in goede banen leidt (a) 1 wafel 35 fr. Sponsering t BAKKER PATRICK DE OLEROK Het uitschrijven van een examen voor zwembaddi- rekteur in het stedelijk zembad Aalst wordt dui delijk een moeilijke beval ling. In de gemeenteraad werd er uitvoerig over ge- palaberd en nam de min derheid het niet dat wie reeds in het bezit is van het nodige brevet geen priori teit krijgt. Het examen dat had moeten plaatshebben op 14 juni laatstleden is nu uitgesteld tot 6 september. Met dan als gevolg dat de zwemkom zonder direk- teur zou zitten vermits de huidige direkteur op 8 mei 11. 65 werd en dan ook met pensioen ging. Op vraag van de schepen wil Gaston Thybaert die zowat in alle afdelingen van de stadsad ministratie heeft gewerkt het interim blijven verze keren tot de opvolger ge kend is en in funktie treedt. In afwachting werkt hij gewoon voor... zijn pensioen. Niet dat hij als zwembad- beheerder door het be stuur zo vertroeteld werd want de hem beloofde wedde van bureauchef kreeg hij pas 33 jaar later. Gaston Thybaert is een ge boren en getogen Aalste- naar, zoon van een meca nicien uit de Pontstraat en broer van een inspekteur bij de NMBS. Als huma- niorastudent aan 'het klein kollege' was hij aktief in de jeugdwerking en werd zelfs bondsleider van de KSA. De jeugdbeweging was voor hem een eerste kans om verantwoorde lijkheid te dragen en die is hij in zijn lange karrière ook nooit meer uit de weg gegaan. Na te werk te zijn gesteld bij de Registratie en Do meinen kwam Gaston in stadsdienst. In 1944 had men er inderdaad iemand nodig die goed Engels kon en Gaston scheen daar voor de geknipte man. Een boeiend werk: verta len van nieuwsberichten van de Engelse radio, in kwartiering zoeken voor Britse en Canadese solda ten, de lonen berekenen van een paar honderd mensen die in Engelse ma gazijnen werkten. Zelfs lichte deernen opzoeken voor Canadese soldiers. Later werd Thybaert be last met de verdeling van de rantsoenerings- en ben zinebons samen met Nes tor De Cock. Daarna be landde hij op de dienst militie en was dan ook pre sent op de 'keuringen' van de nieuw op te roepen jon geren in de Aalsterse Pu pillenschool aan de Graan markt. Later kwam hij op de dienst bevolking terecht en uiteindelijk werd hij in april 1950 direkteur van het toenmalig zwembad aan de Kapucijnenlaan in opvolging van John Van den Bosschie die naar Gent overstapte. Zijn lange loopbaan in het oud en nieuw zwembad heeft Gaston Thybaert steeds geijverd voor groei en bloei van zijn instelling. De problemen loste hij liefst zelf op zodat stadsse- kretaris Willems eens zeg de niet te weten dat Aalst een zwembad had omdat hij nooit met enig pro bleem hieromtrent te ma- Afhalen In de tent op de parking Kattestraat van zaterdag 24-6-'89 tot zondag 25-6-'89 ken had gehad. Nieuw zwembad Naar het nieuw zwembad heeft Thybaert lang moe ten wachten. Wel betreurt hij bij het opmaken van de plannen dat noch hij noch enig personeelslid enige inspraak of kans tot sug gestie kreeg. Met uiter aard als gevolg dat er heel wat is mislopen: geen plonsbad, geen bad met olympische afmetingen en een verkeerd opgebouwde kabinezaal. Het nieuw zwembad heeft hij alleszins willen aan trekkelijker maken. Een glijbaan maken is niet mo gelijk. Daartoe is het ge- De Dekenij Kattestraat bataat zestig jaar. Ze werd immers in 1929 gesticht en was de allereerste handelsdekenij van Aalst. Voldoende reden om te vieren alleszins. En onder de bezielende leiding van voorzitter Eugeen Appelmans en sekretaris F.VV.J. Heesbeen doet ze het grandioos. Met liefst een driedaagse van vandaag vrijdag 23 juni tot en met zondag 25 juni. Centrum van het gebeuren is een 1000 m2 grote tent op de parking van de Kattestraat in de buurt van wat momenteel nog rest van de H. Geestkapel. De Dekenij wil in haar festiviteiten alle lagen van de bevolking betrekken en toont zich inderdaad haar naam 'Kattestraat, hart van Aalst' waardig. Ze presenteert een programma rond 'Mid-Zomernacht' waarin ieder zich op een of andere manier kan terugvinden. bouw onvoldoende hoog. Op de patio een zonnewei de met zitplaatsen inrich ten kan echter wél. Afwe ring van het park rond het zwembad is er (nog) niet gekomen en evenmin een rolschaatsbaan en een mi nigolf die aan het zwem bad bijkomende troeven zouden verlenen. Gaston Thybaert ziet, met eigen toestemming, zijn pensioen dan ook een aan tal maanden verdaagd. Eens dat in orde komt hij wellicht nog naar de zwemkom wandelen en eventueel zwemmen. Waarom niet? LH Aalst. Netwerkkwis. Kannernjeopkommen weet nogal vaak het juiste antwoord (a) Cattenstrate Op vraag van een aantal notabelen van Aalst werd de 17e eeuwse 'cattenstra te' door de gemeenteraad in 1835 herdoopt in 'Leo- poldstraat'. De naam 'cat tenstrate' was voor de élite blijkbaar te vulgair. In 1927 kreeg ze echter de naam weer waaronder ze sinds het ontstaan van de stad bekend was. 'Catte' had niets te maken met een huisdier. Wel met een 'catte' ofte een 'verster king', een wal al dan niet met een 'poort' zoals vroe ger gebruikelijk was. De roots van de huidige Dekenij Vroeger waren handelaars een soort rondtrekkende avonturiers. Later vestig den ze zich op belangrijke kruispunten, langs water wegen of zochten veilig heid bij een burcht. Win kels brachten drukte mede en lagen mede aan de basis van het Ontstaan van onze steden. Ook van Aalst. Een stad als winkelpara dijs. Eens waren handelaars onderlinge konkurrenten die elkaar te lijf gingen om de eigen zaak te verdedi gen. Later kwamen ze tot het besef dat hun belangen gelijklopend waren en kwam er samenwerking. Samen organiseren om te komen tot betere verkoop. Een aantal Aalstenaars uit de Kattestraat namen als allereersten het initiatief om een handelsdekenij op te richten zestig jaar terug. Zij waren ook de organisa toren van de eerste Aal sterse braderij in 1932 met deken Jozef Arijs, sekre taris Pierre De Winter, proost E.H. De Deyn en verder Broeder Gregorius, Emiel Boone, Odilon Saey, Jozef Van der Vorst, Pierre Hofman, Alfred Kelders, Victor Claessens, Arthur De Paepe, Jozef Lambrechts en Omer D'Haeze. Uit het brein van deken Arijs stamden de eerste 'verkoopsdagen' in de Kattestraat in 1932 en gas- pitjes moesten de plaats ruimen voor elektrische verlichting. En het ging steeds crescen do met kindercorso, zand- tapijt, dekenijvlag, wel komstdoeken, geplaveide voetpaden e.d.m. De oorlog legde alles lam doch in 1951 knoopte de ken Jozef Van der Vorst weer met de traditie aan. Braderijen volgden elkaar op. Éénrichtingsverkeer in de Kattestraat zorgde voor opschudding en protest zonder enig sukses. In 1954 weerklonk voor de eerste maal in de Katte straat muziek en publici teit uit luidsprekers. En in 1963 verlieten de laatste oudjes het oudevrouwen huis van de Kattestraat. En in augustus 1979 brandde de H. Geestkapel gedeeltelijk af. De Katte straat laboreerde aan een niemandsland in een hoog gekwoteerde handels straat. Gelukkig woonde er madame Cecile die met haar natuurlijke charmes de straat aantrekkelijk maakte. Onder deken Frans Steen hout kwamen er de rood witte dekenijvlaggetjes maar voor vernieuwing van de Kattestraat ontbra ken de fondsen. De Katte straat werd zich van haar waarde echt bewust toen het stadsbestuur de Katte straat uitsloot uit het kar- navalparkoers. Onder zwarte vlaggen bij de sim- bolische lijkbaren ontston den hechte vriendschaps banden die tijdens het 'Kattemaal' nog werden toegesnoerd. Later kwam er de verlich ting met kattekop en een kerstverlichting. Tijdens het jongste decennium do mineerden de Oostenrijk se Topweek, de mode shows waar collegialiteit konkurrentie verdrong en ieder jaar de kerststal 'voor het goede doel'. De klanten waarderen De festiviteiten rond 60 jaar dekenij Kattestraat kaderen rond de slogan 'Hier, een winkelier, die zijn klanten verdient, maar die ze vooral waar deert'. Historische vlaggen Met historische vlaggen wil de Kattestraat haar klanten vorstelijk ontvan gen. Vier motieven prij ken in herhaling op deze vlaggen. Ze zijn geput uit het rijk verleden van de Kattestraat zelf. De vlag van de wijk ver beeldde Sint-Antonius met boven het hoofd de H. Geest en eronder de dub bele arend met keizerlijke kroon en erachter de kei zerlijke wapens van Oos tenrijk en de wapens van de straat. De Kattestraatpoort is af gebeeld op een andere his torische vlag naar een ko pergravure uit Flandriae Ulustrata. De poort maak te deel uit van de stadsom walling en was gelegen op de hoek van de huidige Kattestraat-Vrijheidstraat en Esplanadeplein. De Catte afgebeeld op een derde vlag bestond uit in de grond geheide palen waartussen rijsthout is ge vlochten om de aardmassa te bevestigen. Een be schermingsdag als verdedi- gingssisteem. De vierde vlag verbeeldt een leproos, een melaatse met de ratel in de hand om gezonde lieden van zijn komst te verwittigen. De tekening van deze vlag is geïnspireerd door de ver luchte beginletter van het renteboek van de 'lazarij' toebehorend aan de H. Geestkapel. De vlaggen van de Katte straat zijn dus een bijdrage tot het aanschouwelijk maken van het verleden van de Keizerlijke Stede.

De Voorpost | 1989 | | pagina 5