Minister De Batselier vaarde 'Schelde- Omnibus' in Groeiend verzet Industriezone Erpe-Mere Scheldetoerisme in de lift 6 - 23.6.1989 - De Voorpost Aalst. Verkiezingen. Gauw nog eens de oproepingsbrief nakijken vooraleer naar het kieslokaal te gaan (a) Reeds vroeger is er op gewezen dat de Interkommunale Land van Aalst op zoek is naar nieuwe terreinen om een industriezone te verwezenlijken. Nadat de verantwoor delijken weggejaagd zijn in andere gebieden, heeft men sinds enkele maanden zyn oog laten vallen op een gunstig gelegen gebied in Erpe-Mere, meer bepaald tussen de autoweg E 40 en het Steenberg. Deze Otter- gemse kouter wordt als een prachtig natuurgebied beschouwd qua landelijkheid en bovendien is de grond er zeer vruchtbaar. Dus zeggen de landbouwers en de mensen van ALEM samen dat hier niet mag aan geraakt worden. In hoever pachters en mi lieugroepen hier iets in de pap te brokken hebben zal de tijd uitwijzen, want al hoewel er heel wat ge pland is, toch is het nog niet zo ver, maar met de politiek weet men maar nooit. Het hoe en het waarom werd hier reeds in een vorig artikel uit de doeken gedaan, maar in tussen is men niet bij de pakken blijven stilzitten. De pogingen van de Inter kommunale om een nieu we industriezone aan te leggen in de Denderstreek is overal op verzet gestuit. De plannen werden met klem afgewezen in de An derenbroek te Dender- houtem en hier kon de bevolking rekenen op de steun van de gemeen teraadsleden. Hetzelfde gebeurde in Denderleeuw vermits ook een gedeelte van het in te palmen ter rein op hun grondgebied ligt. Nu de haring ginder niet meer braadt, komt men het op de Ottergem- kouter zoeken in Erpe- Mere, waar er reeds een industriezone bestaat en bovendien volzet is omwil le van zijn gunstige lig ging. Hier is men evenmin erg gebrand op de komst van nieuwe bedrijven ook al zegt men dat dit toch werkgelegenheid met zich brengt, maar dit is nog altijd niet zeker, want nie mand kan nu reeds zeggen hoeveel mensen van Erpe- Mere hier zullen werk vinden. Ook andere redenen tegen een nieuwe inplanting spe len een grote rol en het is vooral onder impuls van de Aktie Leefmilieu Erpe- Mere dat men de plannen van de Interkommunale wil dwarsbomen. Maandagavond had het gemeentebestuur een hoorzitting omtrent dit probleem georganiseerd en hun oproep werd met overweldigend sukses beantwoord, want de raadszaal was te klein om alle belangstellenden te herbergen. De heren Nys en Penne kwamen er het standpunt van de Interkommunale verdedigen terwijl ver schillende landbouwers, omwoners en milieuverde digers de vragen mochten stellen. Het bleef niet al tijd bij vragen, want er werd af en toe nogal wat over en weer geroepen. Soms ging het er zodanig luidruchtig aan toe, dat burgemeester De Langhe genoodzaakt was het pu bliek tot de orde te roe pen. Herhaaldelijk moest hij tussenkomen om de twee vertegenwoordigers aan het woord te laten want op bepaalde momen ten hadden zij nauwelijks de kans om een uiteenzet ting te voleindigen. Net zoals in andere verga deringen werd hier het be lang aangetoond van de sociaal-ekonomische ont wikkeling van het arron dissement Aalst en als mo tivatie dat men Erpe-Mere koos voor een uitbreiding van de industrieterreinen verwees men naar de guns tige ligging die deze plaats aantrekkelijk maakt. De landbouwers daarentegen waren bang voor de verde re verstedelijking van de dorpen, een verschijnsel dat in een paar deelge meenten al sterk tot uiting komt. Ze waren ook ver bolgen over de toenemen de grondinname dat voor een vijftal boeren zelfs op broodroof gaat gelijken. Daarnaast is er tevens nog het probleem van de ver keersveiligheid. Reeds nu is de Provinciebaan verza digd en een nieuwe vesti ging zou nog voor meer overlast zorgen, vooral in de omgeving van de in- en uitvalswegen, de op- en afritten van de autoweg. In hun verzet wordt de aktiegroep van Erpe-Mere gesteund door nog veer tien andere milieugroepen uit de Denderstreek die zich in een verklaring uit spraken tegen de plannen van de Interkommunale. Zij verwezen hen naar an dere terreinen waar nog verschillende hectaren in- dustriegrond beschikbaar is. Naar het einde toe was er de vraag of de politieke partijen al een standpunt ingenomen hebben in dit verband. De verantwoor delijken die aanwezig wa ren maakten er zich vanaf met de uitlating 'dat zij eerst hun bestuur moeten raadplegen'. Begrijpelijk dat men eerst moet over leggen en het was alleen Carlos De Brouwer (VU) die de wagen wilde doen rollen. Hij verklaarde dat zijn fraktie wel bereid is tot discussie maar dan op voorwaarde dat men eerst het dossier moet ter be schikking stellen. Dit zou dan ook zeer vlug moeten gebeuren, want langer kan men nu niet meer wach ten. Nu is het wachten op het standpunt van de gemeen teraad die hoogstwaar schijnlijk voor een moeilij ke keuze staat, want noch de Interkommunale, noch de aktievoerders kunnen voorspellen wat het resul taat zal zijn binnen enkele jaren... wat men ook belooft. JV. Met het invaren van de 'Schelde-Omnibus' met 'De Ark' en de 'Wilmar', twee omgebouwde bin nenschepen, geeft Reko Aalst aan het Scheldetoe risme nieuwe impulsen. Het enig brokje natuur tussen de monding van de Dender en die van de Ru- pel, een enig stukje na tuur- en recreatiegebied en reeds lang een trek pleister voor fietsers en wandelaars, kan nu ook vanop de Schelde zelf meegeleefd worden. Elke zaterdag van juli en augustus vaart de Schelde- Omnibus, een nieuw ini tiatief van Reko met Gui- do Moens, Emmie Van Malderen en Dolores Bai- ta, vanuit Niel, Rupel- monde en Temse naar Dendermonde met een tussenstop te Sint- Amands, Baasrode of Vlassenbroek naargelang de stand van het getij. In de late namiddag wordt dan de terugreis ingezet. En elke zondag van bei de vakantiemaanden ver trekt een Schelde-Omni bus uit Dendermonde naar Hingene en Rupelmonde met tussenstop te Sint- Amands, Hamme-Driego- ten of Temse en in de namiddag worden de pas sagiers teruggebracht naar Dendermonde. Terwijl de medevaren- den te Dendermonde, Hingene of Rupelmonde merkwaardigheden bezoe ken worden vanuit deze plaatsen en ook vanuit Temse korte Scheldetoch- ten georganiseerd. Sterkte van de Schelde- Omnibus is o.m. het feit dat begeleiders aan boord zijn die wijzen op wat er zich aan beide overs af speelt en bij de bezoeken de passagiers niet zomaar worden losgelaten doch door valabele gidsen wor den geleid. Invaren Met aan boord vice- voorzitter van de Vlaamse Exekutieve, gemeen schapsminister van ekono- mie, middenstand en ener gie Norbert De Batselier, burgemeesters en/of sche penen van Dendermonde, Rupelmonde, Niel, Bor- nem en Kruibeke, afge vaardigden van Zeeschel- de en van lokale en regio nale VW's, Scheldeland- animator Bert Peleman en talrijke andere genodig den werd de Schelde-Om nibus ingevaren. Aalst. Een binnenzicht van een van de schepen. Aalst. Braderie in de Geraardsbergsestraat. Tijd voor een babbeltje in overvloed (a) Een stap achterwaarts Minister Norbert De Batselier dat het tot stand komen van een regelmati ge bootverbinding tussen enerzijds het Antwerpse, het Waasland en Klein- Brabant en anderzijds de regio Dendermonde een leemte vult in de toene mende toeristische en re- kreatieve ontwikkeling op de Schelde tussen Dender en Rupel. Het gebied is dat trouwens alleszins waard want nog niet on derhevig aan de groene holocaust. Vlamingen zoe ken het al te graag elders buiten de eigen regio en hebben al te weinig weet van het mooie dat de eigen regio hen biedt. Feit is dat dit gedeelte door grote schepen nog weinig gebruikt wordt. Schepen worden steeds groter, hebben behoefte aan diepere en bredere vaarwegen en sluizen en worden gekonfronteerd met vele bochten en zand platen. Schippers geven dan ook vaak de voorkeur aan het bevaren van het kanaal Gent-Temeuzen zodat dit gedeelte van de Schelde aan industriële be tekenis heeft ingeboet. Buiten de Boelwerven zijn er trouwens langs die Scheldeoevers nog weinig grote industriële vestigin gen te vinden. Kleinere havens werden trouwens opgedoekt net als de Ha venregie te Dender monde. Maar ook een stap voorwaarts De toeristische en re- kreatieve betekenis van dit gedeelte van de Schelde komt nu meer en meer aan bod. In het kader van het Sigmaplan wordt nu van de verhoging en verster king van de Scheldedijken gebruik gemaakt om de nodige infrastruktuur te voorzien voor rekreatie langs de Scheldeoevers door aanleg van wandel en fietspaden. De zachte ekonomische sektor krijgt hier nieuwe kansen. Ge meentebesturen, VW's, toeristische overheidsdien sten maar ook privé-in- stanties als Reko spelen op deze trend valabel in. Het initiatief van Reko in samenwerking ipet de gemeenten stelt de minis ter dan ook als een welbe grepen voorbeeld van koöperatie en overheid dat duidelijk vruchten zal afwerpen. Hij hoopt daar enboven op de steun van de niet-plaatselijke instan ties als de Provinciale Fe deraties voor Toerisme, het Kommissariaat-Gene- raal voor Toerisme en de Vlaamse Exekutieve, vooral dan via het geregio naliseerde ministerie van Openbare Werken. Af werking van wandel- en fietspaden, bewegwijze ring en verbetering van de aanlegmogelijkheden sa men met uitrusting voor watertoerisme zijn nog in trinsieke behoeften. De minister breekt tenslotte een lans om ook de Rupel- streek nauwer te laten aansluiten bij wat nu ge beurt in de Scheldestreek. Als minister van ekono mische zaken, en niet min der als streekgenoot, be looft Norbert De Batselier zich in te zetten voor reali saties van de gestelde toe ristische objektieven. De legendarische Wilfordboten Ontstaan en bloei van Scheldetoerisme vallen sa men met de oprichting en de uitbouw van de maat schappij 'Schelde en Ru- pel' die met hun legenda risch geworden Wilfordbo ten de verbinding tussen Temse en Antwerpen ver zekerden. Lodewijk Scheltjes, beroemd letter kundige uit Rupelmonde, droeg via tal van publika- ties zeer aktief bij tot de bloei van het Scheldetoe risme destijds rond de eeuwwisseling. De ekonomische krisis van de jaren '30 en de komst van de snellere ver voermiddelen hypothe keerden echter de Wil- fordmaatschappij en in 1937 was het amen en uit met Wilfordboten op de Schelde. Bert Peleman Onder impuls van dich ter Bert Peleman uit Klein-Brabant laboreerde het toerisme op de Schelde aan een reële come-back geleid vanuit 'Scaldiana' te Rupelmonde. Opkomst van de televisie, demokra- tisering van buitenlandse reizen en steeds toene mende vervuiling van deze 'machtige en prachtige vloed' maakten echter dat Scheldetoerisme rond 1960 op sterven na dood was. Dat momenteel te Rupelmonde 30 ton cad mium per jaar in de Schel de terechtkomt is dan ook veelbetekenend. Schelde-Omnibus, een nieuwe start Met dit nieuw initiatief kan Scheldetoerisme een valabele bijdrage leveren voor de welvaart in de re gio. Vooral horeca-bedrij- ven en K.M.O.'s zien het als een attraktief ge beuren. Nu de Schelde haar su prematie als transportweg heeft moeten prijsgeven aan het wegverkeer kan boottoerisme populairder worden. Toeven op het kalme water biedt een uit weg voor de wegens de drukte op onze wegen in stress levende mens. Reko verbindt trouwens steeds aan een bootvaart een wandeling in de na tuur of een bezoek aan een museum of andere be zienswaardigheid. Het Scheldeland heeft ook op dat vlak heel wat te bieden. Welkom aan boord Reko beschikt over 'De Ark' waarmee werd ge start en de 'Wilmar', twee spitsen die omgebouwd werden tot schepen met elk haalbaar komfort. Met hun lengte onder de 40 m, hun breedte van 5,5 m en hun tonnenmaat van 400 ton zijn ze geschikt om te varen op al onze bevaarbare waterwegen. Om een diepgang van 1,2 m te bereiken werd 50 ton betonmassa in de ruimvloer van De Ark gestort. De Ark is 50 jaar oud en voor een schip is dat alles zins lang niet oud. Voor een mens trouwens even- rpin. Naargelang het getij kan rier dag zowat 50 70 km worden afgelegd. De Ark bevat momen teel een cafetaria, een sa lon, een hall met toilet ruimten, een voorraadka mer, een ingerichte keu ken, een knechtskajuit in de' neus van het schip, een kombuis vlak vóór de stuurhut met daaronder de machinekamer en aanslui tend het nog als nieuw ogende schippersapparte- ment. In de stuurhut is radioverbinding met de wal en met andere schepen en via een binnentelefoon kunnen passagiers in wel ke ruimte dan ook worden toegesproken. Dat laat on der meer toe door de boot- verantwoordelijke infor matie over de toeristische aspekten van de voorbij te varen plaatsen door te spelen. Steigers Valabele steigers vor men op tal van mogelijke aanlegplaatsen nog wel een probleem. Om de No- telaer te bezoeken moet aangelegd worden op een afstand van zowat 20 mi nuten wandelen. Welis waar doorheen een mooie natuur maar dan toch net iets te lang in funktie van de hele vaart. Bij Zee- schelde wil men er wel iets De Ark die ingezet wordt voor de geregelde bootreizen op de Schelde aan doen doch dat vraagt kredieten. Dat de Rupel- streek, alhoewel een ge tergde streek, er dekadent uitziet laten mensen van daar zich niet gezeggen. In de vroegere gelaagputten ontwikkelen zich immers merkwaardige biotopen op natuurlijke wijze ont staan en alleszins een wan deling waard. Het trqjekt Tijdens de promotie- vaart verzorgde Julien Lyssens, auteur van het boek 'Hand in hand door 't Scheldeland' de kom- mentaar en van elke ge meente was er een spreker die de lof van zijn dorp maakte. Ondertussen zorgde 'The Onion River Slow Jazzband' in een aan gepaste versie voor sfeer. Achtereenvolgens werd dan de lof gezongen van Dendermonde, Vlassen broek, Baasrode, Moerze- ke-Kastel, Sint-Amands, Mariekerke, Hamme- Driegoten, Temse, Steen dorp en Rupelmonde. Praktisch Op zaterdagen in juli en augustus: Schelde-Omni bus Rupelmonde - Den dermonde - Rupelmonde. 09.30 u.: vertrek te Niel (kaai Rupelstraat) 10.00 u.: vertrek te Rupel monde (steiger Gelaag- straat) 10.45 u.: vertrek uit Tem se (Wilfordkaai) Fakultatief bezoek aan Sint-Amands of Baasrode 13.30 u.: bezoek aan Den dermonde (Begijnhof, Stedelijk Museum, stad huis, e.a.) of vrij verblijf 15.30 u.: vertrek te Den dermonde (Sint-Onolfs- dijk) 17.30 u.: aankomst te Temse (Wilfordkaai) 18.15 u.: aankomst te Ru pelmonde (Gelaagstraat) 19.00 u.: aankomst te Niel (kaai Rupelstraat). En op zondagen in juli en augustus plus maandag 24 juli Schelde-Omnibus Dendermonde - Rupel monde - Dendermonde 09.30 u.: vertrek te Den dermonde (Sint-Onolfs- dijk) Fakultatief bezoek aan Sint-Amands of Temse 13.15-15.15 u.: bezoek aan het toeristisch rekreatief centrum De Notelaer te Hingene of vrij verblijf. Vertrek uit Hingene (stei ger Buitenland) 16.30-17.00 u.: bezoek aan Rupelmonde (Gravento- ren, Reinaertmuseum, Mercatoreiland) of vrij verblijf Vertrek uit Rupelmonde (Gelaagstraat) 19.30-20.30 u.: aankomst te Dendermonde (Sint- Onolfsdijk) Speciale aanbiedingen Zaterdag 8, 15, 22, 29 juli, zaterdag 6, 12, 19, 26 augustus: 'Korte rondvaarten Den dermonde - Baasrode - Dendermonde' 14.00 u.: vertrek te Den dermonde (Sint-Onolfs- dijk) 15.00 u.: aankomst te Dendermonde (Sint-On- olfsdijk) Tarief: 100 fr. Vrijdag 7 juli: Avond- tocht Dendermonde (19 u.) - Rupelmonde (22 u.): 160 fr. Maandag 10 juli: korte tocht Dendermonde (9 u.) - Aalst (11 u.): 150 fr. Dinsdag 25 juli: halve- dagtocht Dendermonde (14 u.) - Hingene (16- 18.30 u.) - Dendermonde (20 u.): prijs 250 fr. Dinsdag 1 augustus: dagtocht Dendermonde (11 u.) - Rupelmonde (13- 14.30 u.) - Mechelen (17 u.): 200 fr. Algemeen tarief: 350 fr. kinderen tot 12 jaar: 275 fr., groepen 10% korting. Koude schotel vooraf te bestellen: 250 fr. Ook mo gelijkheid eigen picknick mee te brengen. Bootvaarten eveneens mo gelijk naar Aalst, Brussel, Antwerpen, Mechelen, Lier, Gent enz. Zelfs naar het Hellend Vlak van Ronquières. Interessante formule voor verenigingen en groepen is het zelf samenstellen van een boottocht met vaar- wijzer, haltes en bestem mingen, totaal naar eigen keuze. Een boottrip k la carte! Inlichtingen en boekingen - Dienst Toerisme Tem se, Gemeentehuis, Markt te Temse, tel.: 03/ 771.09.41 - De Notelaer, Notelaars- dreef 2, 2680 Hingene, tel.: 03/889.69.20 - Mercatoreiland, Rupel monde - J. Lyssens, Oeverstraat 12, 2628 Rupelmonde, tel.: 03/774.19.16 - Algemeen Boekings kantoor Reko, Heilig Hartlaan 30, 9300 Aalst, tel.: 053/77.19.89 - 053/ 78.40.27 - 053/77.43.65 - rek. nr. 293-0594696-44 van Reko Graag bezorgen we u ook alle inlichtingen over de andere boottochten van het Reko-vaarprogramma, over de formule 'afhuring van een boot', enz. (l.h.) Van 27 tot 29 juni heeft op de Heysel te Brussel een bijeen komst plaats van internationa le koerierdiensten onder het tema 'World Express'. Vooral de snelle evolutie in deze koe- rierdienst zal ter diskussie In het Belgisch Staatsblad ver schenen twee besluiten in ver band met de verplichte neer legging van plannen van de jachtterreinen. Die plannen moeten neergelegd worden bij de arrondissementskommissa- ris en ze moeten bestaan uit een of meerdere kaartbladen op schaal II10.000. Voor meer informatie kan men terecht bij de arrondissementskommissa- ris K. Dassen, Kazernestraat 38 te 2700 Sint-Niklaas tijdens de kantooruren. Op maandag 26 juni gaat jeugdrijk 89 in Flanders Expo open. Jeugdrijk moet een hoogvlieger zijn voor kinderen van 6 tot 12 jaar. Agfa Gevaert en het Japanse Copal Company gaan nauwer samenwerken. De klemtoon zal gelegd worden op een ge zamenlijke ontwikkeling van nieuwe produkten en een we derzijdse beleving met in- bouweenheden van minilabs.

De Voorpost | 1989 | | pagina 6