Grootste VW-keverbijeenkomst van het hele land Johan Huys op Tangentenflügel: 18de-eeuwse verfijning «Dementie en Thuiszorg» Voor de vijfde keer in Schellebelle 10 - 25.8.1989 - De Voorpost De Volkswagen Kever, het bolhoedje, het autootje waarvan er in de loop der jaren ettelijke miljoenen eksemplaren werden geassembleerd en die momenteel in de Golf een opvolger heeft gekregen die haast dezelfde naam en faam geniet. Men ziet nog heel wat "Kevers,, rijden op onze wegen. Geen wonder want de VW-kever is een stevige wagen die zyn berijder nooit in de steek laat. Ook niet in de winter wanneer sommige andere auto's met veel moeite en gesakker op gang kunnen gebracht worden. De Kever is zo op zjjn manier een heel aparte auto, een wagentje waarop de bezitter trots is. Al vijf jaar organizeert de VW-Keverclub van België met als sekretariaat de Kopkapelstraat 38 te Lo keren, een jaarlijkse bij eenkomst voor de "ke- ver„-bezitters. De ont moetingsplaats is steevast Schellebelle waar dit jaar 26 en 27 augustus op het "Kloosterland,, de Kevers van alle jaartallen en uit verschillende landen zul len te pronken staan. Een internationale ontmoeting want de bezitters komen niet alleen uit eigen land, maar ook uit het buiten land. Een kever maakt geschiedenis De "Kever„ is ontsproten aan het brein van inge nieur Ferdinand Porsche die op verzoek van Adolf Hitler een wagen voor het volk, een volkswagen dus ontwierp. Twee jaar werk te hij aan het ontwerp dat in 1934 eerst bij Zundapp en later bij NSU in de fase van prototypes geraakt om nog een jaar later al uitge rust te worden met de le gendarisch geworden luchtgekoelde 4 cilinder boxermotor. In 1937 kwa men er zelfs een "Gesell- schaft zur Vorbereitung des Volkswagens,, en wer den de eerste ontwerpen gemaakt voor de bouw van een volkswagenfabriek. In 1938 werd de eerste VW 38 aan de pers voorge steld. De wagen kon wor den aangekocht via spaar- zegels. Iedere zegel had een waarde van 5 Reichs- mark en men moest 900 Reichsmark bijeensparen om een VW 38 te kunnen aanschaffen. De wagen baarde opzien niet in het minst omdat de motor ach terin was geplaatst, een luchtkoeling bezat en toen uitzonderlijk, aan een bie- zonder lage prijs op de markt werd aangeboden. Toen in 1939 de eerste wereldoorlog voor Duits land uitbrak, waren er al 170.000 spaarkontrakten voor een Volkswagen. Maar de fabriek van Fal- lersleben moest overscha kelen naar de produktie van een militaire versie, de Kubelwagen en de Schwimmwagen, een amfi bievoertuig met een 4x4 aandrijving. De hele oor log door bleef de VW-fa- briek produceren en toen de geallieerden in 1945 de fabriek overnamen, werk ten daar 9.000 personen woonden 17.000 mensen in de VW-stad. De naam van de stad werd door de Engelse overheid omge vormd tot Wolfsburg en vandaar het embleem van de wolf en een kasteelto ren dat men nog aantreft op het stuurwiel van vele kevers. Op 14 oktober 1946 loopt de 10.000e na de oorlog geassembleerde kever van de band en in 1947 worden de eerste 56 Kevers aan Nederland ge leverd. Men produceerde toen 8.987 Volkswagens per jaar. Nog een jaar la ter, worden de eerste ke vers naar ons land uitge voerd. Ook Denemarken, Zweden, Zwitserland en Luxemburg komen aan de beurt. In 1949 rijdt de eer ste Kever in de Verenigde Staten en wordt overge gaan tot de bouw van 4- zits cabriolet kever die door de alombekende Karmann wordt gebouwd. Op 4 maart 1950 wordt al de 100.000 na-oorlogse Kever gebouwd en worden er assemblagebedrijven in Brazilië en Ierland opge richt en op 5 oktober 1951 wordt het 250.000e eksem- plaar dat van de band loopt onder het personeel verloot. De Kever had tot dusver een heel apart uitzicht. Achteraan met een klein raampje dat in twee was verdeeld en dat ervoor zorgde dat de wagen "Bril- kever,, werd gedoopt. Tot in 1953 zou men dit model blijven bouwen. Dan kwam er een nieuwe Ke ver die de "Ovaal,, heette, ook al genoemd naar de vorm van de achterruit op de markt. Dat model zou aanblijven tot 31 juli 1957, enkele kleine wijzigingen niet te na gesproken. C^) 3 juli 1953 een nieuwe mijl paal: de 500.000e Volks wagen Kever loopt van de band. In 1954 rijden er in ons land 53.000 Kevers rond en de jaren die nu volgen bewijzen de grote expansie van het bedrijf. Er komen bedrijfswagens, de Karmann Ghia wordt ontworpen, en Volkswa gen wordt tot ver overzee een begrip. Op 1 augustus 1957 krijgt de Kever dan een grotere achterruit en wat opvallend is, de uitklapbare richtingsaan wijzers blijven nog behou den tot en met 5 augustus 1959. Op 29 augustus 1959 is men al aan de 3 miljoen ste VW toe en op 18 okto ber 1961 wordt een einde gesteld aan het proces van de Volkswagenspaarders. Het heeft 11 jaar geduurd en de uitspraak van de rechtbank bezorgde de spaarders een korting tot 600 Duitse Mark bij de aankoop van een nieuwe Volkswagen of 100 DM kontant. Ondertussen gaat de suk- sesstory van de Kever ver der. In 1963 wordt bij voorbeeld de binnenhemel in plastic vervaardigd en een jaar voordien had men de oranje knipperlichten in de achterlichten inge werkt. Op 1 augustus 1967 volgt misschien wel de belang rijkste face-lift aan het he le model: de tot dusver liggende koplampen wor den rechtopstaande voor lichten en in 1968 ver schijnt de grootste lucht gekoelde VW op de markt; de 411. Op 29 no vember van datzelfde jaar loopt de 15 miljoenste na oorlogse VW van de band en in juni 1970 komt er een nieuwe keverreeks met een keuze uit verschil lende motoren. In datzelf- De VW kever werd voor alle doeleinden gebruikt en naargelang de bestemming ook aangepast en omgebouwd. Zoals hier voor een rodeo, (foto Piet Hermans) de jaar brengt VW zijn eerste watergekoelde au to, de K70 op de markt. Een hoogtepunt is onge twijfeld 17 februari 1972, dag waarop het wereldre- kord in de personenwa- genproduktie op naam van de Kever komt, met 15.007.034 Kevers. Een rekord dat nog steeds op de tabellen staat. En dan komt 19 januari 1978: de Kever-produktie in Euro pa neemt een einde. De wagen wordt nog wel als 1200 model ingevoerd van uit Mexico en in 1985 ver laten de laatste 3.000 Ke vers bestemd voor de Eu ropese markt de Westduit- se havenstad Emden. Nu nog wordt de Kever ge bouwd in Mexico, Brazilië en Nigeria. Tot op heden werden er meer dan 21.000.000 VW-kevers ge bouwd, een wereldrekord dat allicht nooit meer zal gebroken worden, tenzij door de Kever zelf. Groot feest Het internationaal Kever- treffen in Schellebelle is telkens weer een groot feest en dat deze eerste lustrumeditie daar geen uitzondering op zal ma ken, is zonder meer duide lijk. Het wagentje waarin onze grootouders hun omgeving tn een deel van de wereld leerden ontdekken, doet het ook nog bij de jeugd. Wie met een Kever heeft gereden, is ongetwijfeld een fan gebleven van deze meest gebouwde wagen. Op het terrein Klooster- land te Schellebelle kan men zaterdag 26 augustus al terecht vanaf 13.00 uur want dan beginnen de in schrijvingen van de deel nemers en van 15.00 tot 17.00 uur is er voorzien in allerlei animatie, even tueel gekombineerd met een rondrit door de streek. Tussen 18.30 en 19.30 uur heeft er een receptie plaats naar aanleiding van het vijfjarig bestaan van de VW-Keverclub België en na 20.00 uur is er een ge zellig samenzijn of een be zoek aan de kermis op het vlakbij gelegen dorps plein. Wie er zin in heeft kan op het terrein waar de Kevers staan, zijn tenten opslaan en er de nacht doorhrengen. Zondag 27 augustus wor den van 10.00 tot 14.00 uur de wagens gekeurd. Na 14.00 uur wordt overi gens geen enkel voertuig nog aanvaard voor de keu ring en van 11.00 tot 13.30 uur is er een rondrit van ongeveer 10 kilometer, met tussendoor een gele genheid om deel te nemen aan een reuze barbecue op het Scoutsterrein van Schellebelle Serskamp. Er wordt ook gezorgd voor animatie met onder meer een behendigheidstest die tussen 14.00 en 16.00 uur plaats heeft, en om 16.30 uur een rondrit waaraan alle ingeschrevenen deel nemen met als keerpunt de markt te Wetteren. Om 17.00 uur worden dan de trofeeën uitgereikt en dat zijn er heel wat. Er is een trofee voor de verst ko mende deelnemer, de oud ste deelnemer, het oudste voertuig, de prijs van het publiek en volgens katego- rie zowel voor originele Kevers als voor aange paste. U bereikt Kloosterland het makkelijkst wanneer men de Dendermondse- steenweg volgt, richting Dorp Schellebelle, waar men links afslaat en de Trompstraat inrijdt. De tweede rechts is dan de Burgemeester D'Hollan- derlaan en de eerste rechts is het Kloosterland. De keverrage liet ook de auto-rodeo niet ongevoelig en enkele jaren geleden kon men dan ook deze beelden zien. VW kevertjes die door de modder scheuren en geen hindernis uit de weg gaan (foto Piet Hermans) menterenden door verpleeg kundige «Ten Kerselaere» - Op woensdag 8 november 14 - 18 u. Verzorgingspakket door verpleegkundige Wit-Ge- le-Kruis - Op woensdag 22 november 14 - 16 u. Regionale voorzie ningen door dienst maat schappelijk werk-CM en so ciale dienst OCMW-Willebroek - Op woensdag 6 december 14 - 16 u. Hoe kan het nu verder? door Alzheimerliga. «Vader beseft steeds minder waar hij zich bevindt... hij ver geet voortdurend alles... denkt dat zijn ouders nog leven en begrijpt helemaal niet meer wat er zich rondd hem af speelt» «Ik heb het zeer moeilijk met de wisselende stemmingen van moeder... ik kan echt niet omspringen met haar hevige reacties... en altijd rond zo'n pietluttigheden. Weet u daar raad mee?» «Hij weigert altijd om een bad te nemen, het is steeds een heel gedoe je wordt er moe deloos van, hoe pak ik dat het beste aan?» Allemaal vragen en bedenkin gen waar men in dergelijke situaties mee kan zitten. Nochtans zijn er heel wat mo gelijkheden in het omgaan met demente bejaarden, die de thuisverzorging zowel voor uzelf als voor uw moeder, va der of partner aangenamer en draaglijker kan maken. Daarom werd vanuit het cen trum van diensten voor thuis gezondheidszorg een reeks bijeenkomsten georganiseerd. Zowel door familieleden van dementerenden als door hulp verleners werden immers af en toe signalen geuit dat er in de regio behoefte was aan onder steunende activiteiten voor mensen die thuis een demente opvangen. Voor inschrijvingen en meer informatie neemt u best con tact op (voor 6.9. '89) met: centrum van diensten voor thuisgezondheidszorg (coördi nator Mare Plettinckx) Hingen- sesteenweg 1, 2680 Bomem, tel. 03-889.15,85 of 03- 889.05.53. Programma, dat doorgaat in het Christelijk Ziekenfonds (vergaderzaal), Overwinnings straat 23 te 2660 Wiilebroek. - Op woensdag 20 septem ber 14 - 16 u. Kennismaking en voorstelling van de bijeen komsten. - Op woensdag 4 oktober 14 - 16 u. Dementie als ziekte door Geriater - AZ «Ten Bosch» Willebroek. - Op woensdag 18 oktober 14 - 16 u. Omgaan met de- Brugse festival. Johan Huys vertolkt op Tangen tenflügel werk van C.Ph. E. Bach, Joseph Haydn en W.A. Mozart. Waarschijnlijk zullen ve len, ook muziekliefheb bers, de naam Tangenten flügel niet eens kennen, laat staan het instrument zelf of opnamen met mu ziek op dit instrument ge speeld. Begrijpelijk na tuurlijk want het is pas sinds enkele jaren dat het instrument opnieuw in de belangstelling staat. Je vindt de naam niet eens terug in gespecialiseerde encyclopedieën. We gaan u ook besparen wat een Tangentenflügel precies is; deze bijdrage is te klein hiervoor. Toch even situe ren. Een Tangentenflügel is een 18de-eeuws klavie rinstrument, eigenlijk een soort eksperiment tussen de diverse toetsinstrumen ten. Waar het klavecimbel eigenlijk een tokkelinstru- ment is (de snaren worden aangetrokken door een pinnetje), het klavichord aangeslagen wordt door een koperen staafje op de toets zelf in de piano/pia- noforte een hamersisteem heeft (waarbij het hamert je tegen de snaar geklopt wordt), werkt de Tangen tenflügel met een tangent of houten stokje dat direkt tegen de snaar wordt ge gooid. Er zijn uiteraard nog andere manieren van Ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum van het Brugse luik van het Festi val van Vlaanderen, bracht René Gailly Inter national Productions de CD 87 050 met concerti van C. Ph. E. Bach op de markt. Deze CD, gespon sord door chemiereus ICI, werd muzikaal verzorgd door het Collegium Instru mentale Brugense o.l.v. Patrick Peire met solisti sche medewerking van John Huys (orgel en pianoforte) en Guy Pen- son (klavecimbel). Dat was in 1988. Maar ook dit jaar presen teerde René Gailly, op nieuw gesponsord door ICI, een CD t.g.v. het de snaren te 'beroeren'. Johan Huys zegt hierover o.m. hjet volgende: 'Met de opkomst van de 'Sturm und Drang', de pre-ro- mantiek, verandert de no tie 'expressiviteit', waar voor het pianoforte een oplossing zal leveren, maar ook de Tangenten flügel, die de verworven heden van het klavecimbel en de aanslagmogelijkhe den van intimistische ex pressiviteit van het clavi chord combineert met de mogelijkheden van het pianoforte. Dat alles in één instrument!' Baanbreker in de revival van dit vergeten instru ment is de firma Potvlie- ghe-De Maeyer uit Nino- ve. Deze bouwer van klavierinstrumenten bouwde zijn eerste Tan gentenflügel, er was geen enkel bespeelbaar instru ment meer te vinden, ip 1985. Sindsdien volgden ér nog een zevental. En nu de muziek. Johan Huys is bij ons een autori teit in het bespelen van orgel, klavecimbel en pia noforte. Geen wonder dus dat hij aangezocht werd om deze CD muzikaal te verzorgen. Hij koos voor deze opname voor de 'So nata in B flat major Wq 70:2' en de 'Sonata in A Major W 70:/' van Carl Philipp Emanuel Bach (1714-1788), de 'Sonata in E Major Hob. XVI: 13' en de 'Sonata in F Major Hob. XVI: 23' van Joseph Haydn (1732-1809), de 'Fantasia in D Minor KV 397' en de '9 Variations on a Minuet by Duport KV 573' van Wolfgang Ama- deus Mozart (1756-1791). Deze CD 87 053 van René Gailly werd ook voor ons een openbaring! De kleu renrijkdom en de subtili teit in de muziek krijgen hier een nieuwe dimensie. Een opnale voor de muzie kliefhebber, die het niet zo zeer moet hebben van 'grote' muziek en 'grote' ensembles, maar die ook fijen, haast intieme kla vierklanken weet te waar-

De Voorpost | 1989 | | pagina 10