Open Monumentendag isXTI op zondag 10 september De Oude Garde te gast in Blankenberge Georges Steel in Galerij Hof te Puttens te Lede Zestiende "Okkozjemert,, van Persbond Steeds van de partij als fervente supporters Kinderarbeid en kindermishandeling Ifflgi» Aalst doet mee De Voorpost - 25.8.19B9-11 een toelichting geven. De mogelijkheid te verpo zen bij een drankje of een snack op de achterkoer van het stadhuis. Hiervoor zal de Vriendenkring van het stadspersoneel instaan. De straten en pleinen langs het wandelparcours worden gevuld met de Kunst- en Ambachten markt. (Indien de Am bachtenmarkt in de toe komst nog zou samenval len met de Open Monu mentendag, kan er mis schien meer aandacht be steed worden aan 'restau- ratie'-ambachten, b.v. steenkapper). Het plaatselijk komltee De taak van het plaatselijk komitee is het initiatief in Aalst op gang te brengen en te promoten. In het komitee zetelen: een afvaardiging van het CBS: een afvaardiging van de betrokken stadsdien sten: 'dienst leefmilieu: M. De Wolf -1. Singelijn 'dienst toerisme: K. Liebaut 'dienst kuituur: H. Roelandt 'museum en archief: K. Baert 'kultureel centrum: K. Keymeulen 'openbare werken: H. Ey- lenbosch 'organisatie van feestelijk heden: T. Van Cauter 'public relations: S. Arijs een afvaardiging van de verenigingen voor de opengestelde monu menten: 'St. Jozefcollege: D. Butay 'Academie voor Schone Kunsten: R. Van Gij- seghem 'Canticleer: J. Haentjes 'Graaf van Egmont: A. Adriaenssens 'Aalsterse Vereniging voor Archeologie: W. De Swaef 'Vereniging voor Aalster- se Kultuurschoon: A. De Ceuninck 'Vriendenkring van het stadspersoneel: R. Duwa LH De traditie wil dat heel wat Aalstenaars toevallig of niet net in Blankenber- ge zijn wanneer de Ko ninklijke Harmonie De Oude Garde daar een kon- cert ten beste geeft. Dat zal wel wat te maken heb ben met het bekende Aal sterse chauvinisme. Ook nu op de dijk heel wat Oilstjers dialekt te horen. Bij de Oude Garde zitten een aantal mannen die al heel lang deel uitmaken van de Koninklijke Har monie. Francois De Cock speelt er al zes jaar. Klari net is zijn instrument en de harmonie is in de loop der jaren een deel van zijn leven geworden. Hij vindt het een beetje spijtig te moeten vaststellen dat er zo weinig jongeren naar de muziekmaatschappijen toestappen en er lid van worden. De jonge genera tie heeft daar blijkbaar geen belangstelling meer voor, zegt hij en dat is dan een schril kontrast met vroeger. «Maar toen wa ren mogelijkheden om uit te gaan ook heel anders», oordeelt Francois. Vlaggendrager Alain Van Langenhove is dan weer een nieuweling. Hij is pas aan zijn tweede optreden toe, maar voelt zich toch al nauw verbonden met de harmonie. «De mooie blauwe vlag», zo is zijn opvatting «is het symbool van de harmonie». Dat vaandel in Blankenberge te mogen dragen is voor hem een grote eer. Ook hij betreurt het dat de jeugd, zijn leeftijdsgeno ten dus, zo weinig belang stelling heeft voor de mu ziekmaatschappijen. «Het fanfareleven mag niet uit onze maatschappij ver dwijnen», filosofeert Alain die er met een grote zelfzekerheid nog aan toe voegt dat dit ook nooit zal gebeuren. En dan is er nog Kamiel Van Impe, de tweede alto van de Har monie De Oude Garde. Iemand die het klappen van de zweep kent, met de muziekmaatschappij in de eigen stad, de vertrouwde omgeving mee opstappen, is al heel wat. Maar de uitstap aan de kust, in Blankenberge, is toch iets heel aparts vindt hij. De sfeer en alles wat er komt bij kijken, die vind je ner gens anders terug, beweert Kamiel. Julien Callebaut is dan weer wat je kan noemen een ancien. Hij was al meerdere keren te gast in Blankenberge, voor hem steeds het hoogtepunt van het muzikale leven van de maatschappij. Het is een mooi koncert gekoppeld aan een mooie uitstap waaraan zowel muzikan- Aalst. Alain Van Langenhove mocht voor de tweede keer fier het vaandel dragen van de Oude Garde (a) ten als familieleden heel wat deugd beleefden. Hij maakt al vanaf zijn 13e deel uit van het fanfare leven. Julien bespeelt een moei lijk instrument, de hoorn. Heel wat oefening en veel doorzettingsvermogen zijn noodzakelijk om het in strument te beheersen. En dat is precies wat hij bij jongeren mist. Spijtig, zegt Julien. da Aalst. Kamiel Van Impe die het wel en wee van de Oude Garde deelt (a) De Persbond van Aalst organizeert in Netwerkcen trum, De Ridderstraat, zijjn reeds zestiende "Ok kozjemert,, en dit morgen zaterdag 26 augustus. Het wordt traditioneel andermaal een gezellige bedoening waar Jan met de pet en Mie met de voorschoot op afkomen als vliegen naar een potje stroop. Die stroop is dan al wat de gewone man zoal op zolder of in de kelder of ergens in een of andere lade nog vinden kan. Zelfs vermeende antikwi- teiten. Het gaat hier allerminst om een kommerciële be doening. Wel de kans om wat voor de ene nutteloos is geworden over te hevelen aan een zacht prijsje aan de andere, voor wie dat bepaald voorwerp goed te pas kan komen. In de De Ridderstraat 28 kan U doorlopend terecht van 8.30 tot 17 u. Voor wie in de loop der voorbije maanden inschreef staan een dertigtal stands klaar. Bij nazicht bleek toch dat nog enkele plaatsen vrij zijn. Wie vlug is en geïnteresseerd kan zijn deelname nog telefonisch aanvragen bij Frans Vanvolsem, Wellekensstraat 12 te 9300 Aalst. Tel. 053/77.66.30. Is het aantal echter dan reeds volzet, dan komt men alvast in aanmerking voor de volgende Okkozje mert, de laatste zaterdag van maart 1990. LH Aalst. Franqois De Cock: muzikanten (a) In Kultureel Centrum De Werf, Molenstraat 51, kan u van 13 tot en met 30 september terecht voor een tentoonstelling «Kin derarbeid» en «Kindermis handeling» in het kader van het Daensjaar. Deze tentoonstelling, georganiseerd door de ste delijke openbare biblio- teek, heeft plaats in de jeugdafdeling en in de vol wassenenafdeling van de bib. te Aalst, alsmede in de hall van De Werf. Voor de jeugdafdeling zal de tentoonstelling onder andere bestaan uit fotoma teriaal over «de kinderar- er zijn te weinig muzikanten en vooral weinig jonge beid van 1800 tot 1914». Een der meest schrijnende aspekten van de sociale wantoestanden van vorige eeuw is zonder twijfel de kinderarbeid. Het inzetten van kinderen in het produktieproces had niet enkel tot gevolg dat deze leefden in de meest mensonwaardige omstan digheden, maar tevens dat dezen totaal verstoken bleven van enig onderwijs, zodat verbetering van hun maatschappelijke toestand onmogelijk was. Meer naar het heden toe zou ook het deelaspekt «kindermishandeling» aan bod komen: onder andere uitbuiting, honger, peste rijen, derde wereld... LH Sint-Martinuskerk zal we- Kerkstraat: hier zal een De Koninklijke Harmonie de Oude Garde ging ook dit jaar naar Blankenberge en zorgde er voor dat de naam en faam van de stad Aalst ook aan de kust werd uitgedragen. De Oude Garde deed dat muzikaal, de promobus en leden van het feestkomitee zorgden voor de promotie via folders en affiches. Aalst. Julien Callebaut (a) Op geregelde tijdstippen expozeert Georges Steel zijn werk in onze Vlaamse galerijen. Deze uit Sleidin- ge afkomstige kunstenaar die later uitweek naar het zonnige Spanje en nu af wisselend in zijn gerestau reerde hoeve in Mojacar of in zijn rustig herenhuis in de omgeving van Brug ge toeft, expozeert nu zijn werk in Galerij 't Hof te Puttens in Lede. Steel was leerling aan het Sint-Lucasinstituut te Gent en vervolmaakte zich nadien aan het Nationaal Hoger Instituut voor Scho ne Kunsten te Antwerpen. Hij volgde er met sukses de lessen levend model, anatomie en schilderen en had onder meer Baron Isi- door Opsomer als leer meester. Andere leraren waren Lode Zielens en Roger Avermaetre. In 1944 begon hij aan de kur- sus beeldhouwen en hij behaalde toen ook de Van Leriusprijs. Na de oorlog genoot Georges Steel de grote eer te mogen werken onder leiding van Constant Per- meke. Hij verliet de Ant werpse akademie en ves tigde zich als jonge kunste naar aan de Stadswaag te Antwerpen. Hij zou er niet blijven. Steel trok naar Nederland, Zweden, Duitsland, Oostenrijk en Frankrijk. Ook naar Liba non, Egypte, Turkije, Jor danië, Syrië, Griekenland, Marokko, Italië, Portugal en Spanje en in Spanje werd hij gegrepen door het zuiderse licht. Het hield hem in de ban en Steel zou er zich gaan ves tigen. Hij woonde en werkte in Granada, schil derde er de typische huis jes en vereeuwigde de zi geuners met hun door de zon getaand gelaat. Van 1 tot 24 september kan men het zuiders werk van de kunstenaar Geor ges Steel bewonderen in Kunstgalerij «'t Hof te Puttens» aan de Wichelse- straat te Lede. De ten toonstelling is vrij toegan kelijk elke vrijdag van 19 tot 22 u. en tijdens de weekend van 14 tot 22 u. Op de andere dagen op afspraak 053-80.51.30. De vooropening heeft plaats op vrijdag 1 september om 19 u. Wanneer de spelers van Eendracht Aalst de wei inmoeten voor een wedstrijd, dan kan je er donder opzeggen dat ook Michel De Cock, Jean-Claude Poriu en Jo Croy present zijn. Het trio is lid van de supportersclub De Loikbellen en mist geen enkele wedstrijd van zwart-wit. Fervente supporters dus die hun ploeg door dik en dun steunen. De supportersklub kwam er na een weddenschap met een drietal vrouwelijke supporters van AA Gent. Een gouden stelregel is dat de club een vriendenclub is en blijft en dat iedereen er iedereen moet kennen en waarderen. Alleen vindt men het spijtig dat men de vrouwelijke supporters van AA Gent niet zal terugzien het komende seizoen. De Buffalo's spelen inderdaad in eerste nationale. Maar geen nood, zeggen Michael Jean-Claude en Jo, volgend jaar vind je ook Eendracht in eerste terug en komt de derby er toch. da De Open Monumentendag in Vlaanderen zal een jaar lijks terugkerend evenement worden. De bedoeling is dat een aantal monumenten gratis opengesteld worden voor het publiek. De nadruk ligt hierbij °P het interieur. De eerste Open Monumentendag op 10 september 1989 zal in Aalst rond het stadscentrum gekoncentreerd zijn. De deelnemers leggen een wandelweg af aan de hand van een brochure en wegwijzers. Het gaat niet om een kontinu geleide wandeling. B(j de meeste opengestelde monumenten zal een gids staan die een toelichting geeft en de klemtoon legt op het interieur. Parcours Het parcours ziet er als volgt uit. De gebouwen waar binnengegaan wordt, staan vetjes gedrukt: Vertrek aan de Grote Markt waar muzikale ani matie voorzien wordt. Oud-Schepenhuis: de deel nemers halen hier hun brochure af tussen 10 u. en 18 u. Ze kunnen er op 10 september ook terecht voor informatie. Graaf van Egmont: vooral de bovenverdieping is in teressant. Kattestraat H. Geestkapel: hier zal een toelichting gegeven wor den over de archeologi sche opgravingen. In de kapel zelf kan met ge kleurde linten op de grond aangegeven worden waar zich vroeger bepaalde in teressante delen be vonden. Terug langs de Katte straat. Dóór het stadhuis, langs de gang van de dienst Cul tuur: hier zullen enkele panelen geplaatst worden voor een tentoonstelling, opgesteld door V.V.A.K. en A.V.A. Via de binnenkoer, langs de geklasseerde Japanse notenboom (Ginkgo Biloba). Langs het Rijksadminis- tratief Centrum (Pupillen school), binnenkoer be kijken. Graanmarkt. Kapellestraat. Bezoek aan het stadhuis, ingang Kapellestraat: Ho tel Van Langenhove (ont- vangerij). In de hall zullen de twee oude persen een aandeken drukken aan de eerste Monumentendag. Verder door de gangen van het voormalig kloos terpand der zwarte zus ters. Hier kan de verga derzaal van Ruimtelijke Ordening bezocht worden. Terug naar buiten langs de Kapellestraat. Molenstraat. Burchtstraat. Oude Vismarkt: bezoek aan het Oud-Hospitaal. In de gangen zal door V.V.A.K. een fototen toonstelling over de be schermde Aalsterse monu menten opgezet worden. Bezoek aan de Stedelijke Academie voor Schone Kunsten: op de binnen koer wordt ook muziek voorzien. Stoofstraat. Pontstraat. Bezoek aan het St.-Jozef college: hier zullen de koer bezoek gebracht worden aan de kelders onder «Canticleer'. Grote Markt, bezoek aan het stadhuis, met name de feestzaal, het Kabinet van onze Burgemeester, het Pieter-Coeckekabinet en de trouwzaal. Op de binnenkoer kan men nog wat nagenieten bij een drankje of snack, aangeboden door de Vriendenkring van het stadspesoneel met op de achtergrond beiaardmu- ziek, eventueel afgewis seld met andere muziek. Animatie Muzikale attractie b.v. jazzband op de Grote Markt, afgewisseld met beiaardmuziek. Toelichting door een afge vaardigde van de A.V.A. en V.V.A.K. bij de H. Geestkapel, een beperkte tentoonstelling door beide verenigingen in de gangen van de dienst Kuituur, eventueel met de wacht zaal van de schepen van kuituur erbij. De V.V.AK. en A.V.A. delen tegen eind juni aan de dienst Leefmilieu mee welke (stads)materialen (b.v. ipanelen, vitrinekas ten) zij wensen te ge bruiken. Drukken van een aanden ken op de oude drukper sen in de hall van het Ho tel van Langenhove. Een wagenspel aan de Werf door het Gezelschap van de Schone Schijn. Open-deur-dag in de Aca demie voor Schone Kun sten met openstelling van de ateliers en tentoonstel ling van de werken van de leerlingen. Muziek op de binnenkoer. Een fototentoonstelling van de V.V.A.K. over de geklasseerde monumenten in Aalst, in de gangen van het Oud-Hospitaal. Ie mand van de V.V.A.K. zal bij de tentoonstelling

De Voorpost | 1989 | | pagina 11