Feestkomitee heeft eigen 'Wit Paard' ledereen zijn Meisjes uit Erondegem studeerden in Amerika AKV met wervelende non-stopshow op Aalsterse avond eigen taak Na Ann, nu ook Mona Mussche terug thuis Aalsterse Avond 14 - 25.5.198a - De Voorpost Nadat haar zuster Ann een jaar verbleven had in Californië, vertrok ook Mona Mussche op 14 augustus vorig jaar als AFS-studente naar Amerika, maar dan wel in de staat Minesota. By de organisatie van de 'American Field Service' had ze wel gevraagd om in Canada te studeren, maar dit kon niet toegestaan worden om reden dat te veel kandidaten dit gastland verkiezen en juist daar zijn de plaatsen beperkt terwijl ook in Californië de aanvragen het aanbod overschrydt. Na een jaar studie in het noordelyk deel van de VSA werd Mona in Erondegem verwelkomd. Aalst. De echte Aa Schramoeillekrabbers (a) 'Ik verwacht heel veel van de komende Aalsterse Avond op vrijdag 26 augsuts'. Aldus de kersverse Feestkomiteevoorzitter Odilon Mortier tussen twee repetities in. De 'Aaslterse Avond' is inderdaad één van de meest attraktieve avonden in de reeks spektakels tijdens elke Jaarbeurs ook al was er wel eens bloedarmoede. Nu werd inderdaad gezorgd voor nieuwe inbreng. Zo speelt PACT een aantal scènes met Odilon Mortier, Ronald Schollaert, Francine De Bolle en Etienne Van Ginderdeuren. Ook het schepenkollege zou au grand complet zyn medewerking verlenen. Waarin die zal bestaan kan ik echter nog niet mededelen. Volgens Odilon wordt het alleszins een verrassing van formaat. Traditioneel worden op deze avond ook de kandi- daten-prins-karnaval aan het publiek voorgesteld. Er zouden er, officieus, reeds vier zijn. 'Geen da mes' zegt men in het Feestkomitee. Na de gekende tribulaties rond het optreden van de artiesten die in Blanken- berge 'in 't witte paard' brengen waartegen het college echter zijn veto had gesteld werd in de schoot van het Feestkomi tee een werkgroep opge richt die zelf 'in 't witte paard' zal brengen in de Keizershal. Uiteraard wordt het aller minst de operette zelf. Eerder een parodie op 'Witte paardtoestanden'. Aalsterse perikelen zoals die zich in een gelegenheid als 'In 't Witte Paard' zou den kunnen voordoen met erbij uiteraard de nodige kruiden volonté. Naar het schijnt zou de medewerking van het schepencollege wel iets te maken kunnen hebben met dé sound-mixshow. In een regie van Anton Cogen en een presentatie van Keizer Kamiel ziet en hoort U tijdens deze Aal sterse Avond o.m. in wil lekeurige volgorde Jean- Paul De Boitselier, Nicole Ringoir, Frank Van Rij- menant, Christiane Tom- beur, Johny Marcoen, Herman Louies, Herman Daelman, Mario Van Sty- vendaele en het orkest be staande uit Jo D'Haese die onder meer zorgde voor arrangementen, Odilon Mortier, Etienne Van Ginderdeuren en Marcel De Block. Een eigen Feestkomtee-orkest Op het podium dat achter aan staat geplaatst volgt als apotheose een grandio se non-stopshow door het AKV. Ondertussen kan U o.m. genieten voor amper 100 fr van een halve liter bier waar U voor 100 fr. er de glazen pot nog van de Ier se avond er bij krijgt. LH Verleden jaar kwam het AKV, Aalsters Karnavalver- bond, verrassend denderend uit de hoek met een werve lende show. Een schitterende revanche van het AKV dat zich het initiatiefrecht van de "Oiljsterse Oaved,, zag afsnoepen. verturewerkhal en de ka- reeds lang gevraagde kar- valkade, over de verdwe- navalmonument van Bert nen piano's van de mu- de Ajuinboer en, vanzelf- ziekakademie over de sprekend, over "Oiljst, die stadsbelastingen, over het stad van men droeimen,,. Toch wil ook dit jaar het AKV niet ontbreken op de "Aalsterse Avond,,, geor- i I ganizeerd door een stuur- I groep van het Feestkomi- P"',v. 1 tee. Via het oprichten van W f het Beurskomitee raakte J f het Feestkomitee zelf ook ''1 Irak - ^jL wat bevoegdheden kwijt. - g, s il TJ :S, Jfc Vanavond wil het AKV li Wp. i, l 'X Jtog BSÈÊtk een veertig minuten du- &y\ 11 4"' M'. mbKl rende non-stopshow bren- 41 v'/fsil gen, waarvoor de door het '|i -jÊH Feestkomitee uitgeran- tl - geerde duivel-doet-al An- 1/ A toine Van der Heyden v S eens te meer op eigentijds mt wÊÊÊËm. en bekend klinkende me- HB|||i lodieën, eigen teksten 'H schreef. En tevens zorgde 0^ MmttjL- voor passende bindtek- «■■■i lrM*^W 7 Met ruim 25 dansers en 1 danseressen en liefst zeven vokalisten waarvan op de Aalsterse avondplanken vijf debutanten brengt het AKV een speelse jonge en vrolijke bende op de Bu*h- ne. Een wissel op de toe komst. Nieuw alleszins de inbreng van vijf getalenteerde kar- navalisten van "Onze Arend,,. Klank en inhoud van deze nieuwste AKV-perfor- mance zijn in handen van klavier- en synthesizervir tuoos Luc Van Mossevel- de en voor de dansgroep zorgt Pascal Van Goethem. Hoofdrollen in deze show zijn weggelegd voor An- toine Van der Heyden, Bart Marcoen, Kris De Poorter. Pascal Solomé, Guy Walgraef, Hendrik Daelman en Ingrid Ver hulst. Het wordt een speels, rit misch en satirisch opge bouwde show die uiter aard Aalsterse toestanden over de hekel haalt. O.m. wordt er gehandeld Aalst. Voor de zaalwachters breekt het grote moment aan. De muziekmaatschappij over de liefde voor de cou- trekt al naar de beurs, de bezoekers zijn dus op komst (a) AFS De organisatie die zich met dit projekt bezig houdt werd in feite in de Westhoek gesticht, naar het voorbeeld van het vrij willig ambulancierkorps dat tijdens de eerste we reldoorlog de gewonden hielp verzorgen achter de frontlinies. Ook tijdens de tweede wereldoorlog wa ren mensen van deze orga nisatie bedrijvig in de veldhospitalen en hadden op die manier een goed georganiseerde hulpdienst tot stand gebracht. Om niet zomaar afstand te doen van hun werk beslo ten zij na de oorlog een interkultureel programma op te richten met de be doeling de internationale verstandhouding te bevor deren. Een zestigtal lan den zijn aktief in deze be weging waaruit thans een wereldwijd vertakte orga nisatie ontstaan is die al aan meerdere tienduizen den jongeren de gelegen heid geboden heeft om 'er gens anders' zijn licht op te steken. Tot de gelukkigen behoor de eerst Ann Mussche en vorig schooljaar was het de beurt aan haar zuster Mona, die samen met een kleine honderd studenten in Amerika verbleef. Het is niet op basis van uitwis seling tussen twee ge zinnen zoals dat ook ge beurt maar hier gebruikt men een andere werkwijze en men heeft andere doel stellingen. AFS-kulturele programma's is reeds meer dan dertig jaar aktief in België en bovendien staat de hele organisatie los van officiële instanties, bepaal de samenwerking niet te na gesproken. Als doel heeft AFS zich gesteld een bijdrage te leveren tot de vrede en de internationale verstandhouding op basis van uitwisselingsprogram ma's voor jongeren. Het betreft hier studenten uit het laatste jaar - maar ook jongere kinderen krijgen de kans - van het hoger secundair onderwijs, al hoewel men soms ook uit zondering maakt voor werkende jongeren. De verantwoordelijken van AFS beweren over een jarenlange ervaring te beschikken, waaraan nie mand twijfelt, om zelf een selektie te maken, prakti sche regelingen te maken en voor een voortdurende begeleiding te zorgen. Een kern van beroepsmensen blijkt hier voor de goede gang van zaken te zorgen maar op het gebied van selektieproeven rijzen er toch enkele twijfels, ver mits er ook zestienjarigen toegelaten worden... of gaat het niet zozeer om de kennis ofwel om het feit dat men het zich kan ver oorloven. Daarom zouden de gestelde normen vooraf duidelijker moeten om schreven zijn. Nochtans gebeurt de se lektie, zowel voor de jon geren als voor het gastge zin, zeer grondig om geen risico's van teleurstelling te lopen. Het is alleszins riskant voor mensen die elkaar niet kennen zomaar in familieverband te bren gen. Men moet uiteraard gemotiveerd zijn en zeker over een fors bedrag be schikken, ook al blijkt geld geen criterium te zijn, vermits 'minder bedeel den' ook kunnen in aan merking komen voor een selektie. In Erondegem is de fami lie Mussche er toch in ge lukt twee kinderen een jaar lang in Amerika erva ring te laten opdoen. Nochtans was het vertrek van Mona naar Amerika bijna in duigen gevallen, letterlijk en figuurlijk dan nog. Als hobby beoefent de sportieve Mona o.a. het valschermspringen. Na en kele sprongen probeerde zijn het - op aanraden van een monitor - ook met de zogenaamde 'matrassen', maar de koorden raakten verstrikt en het werd be paald geen zachte landing met als resultaat beide be nen gebroken en andere ernstige kneuzingen. Toch kon ze op 14 augustus met de andere studenten vertrekken, zij het dan ook niet bepaald in top vorm. Tijdens het school jaar is dit wel een zekere handicap geweest. Relatie met gastouders Na enkele uren vlucht kon ze kennis maken met, vol gens haar maatstaven, re latief oude gastouders. Ze waren goede vijftigers, man en vrouw leraar, met een dochter van zestien. Beide mensen waren ei genlijk steeds druk bezig met voorbereidingen van lessen en al hetgeen er komt bij kijken. Mona had de indruk dat ze weinig tijd konden opbrengen voor iets anders en ze heeft nooit een echte band gehad met het gezin zoals zij dat thuis gewoon was. Nochtans konden zij daar entegen enorm positief zijn en buitengewoon vriendelijk: 'Soms is het echter wel nodig dat de relaties met de pleegou ders beter zouden zijn, maar op andere momen ten dan weer niet; ik was in feite uiteindelijk meer gehecht aan mijn vrien dinnen'. Het is nu eenmaal een an der volk en wij zijn het allemaal op een andere manier gewoon zodat wij van onze kant ook begrip moeten opbrengen. Trou wens, Mona was de eerste gaststudente die ze logeer den, zodat het ook voor hen een experiment was en in feite misschien niet wisten hoe het best aan te pakken. Reeds in de eer ste paar maanden had Mo na al opgemerkt hoe op pervlakkig de doorsnee Amerikaan is, en juist daarom maakt men er zo weinig echte vrienden. Daarmee dient men bijge volg ook rekening te hou den voor wat de pleegou ders betreft, maar zo erg was het uiteindelijk alle maal niet, dat geeft ze graag toe: 'Ik heb er nooit problemen gehad vermits ze alles voor mij deden en ik was als een echte doch ter voor hen. Men mag echter geen vergelijking met hier bij ons trekken en vooral niet met het fami lieverband dat wij gewoon zijn; bovendien dacht ik verrassend weinig aan huis want ik was altijd druk bezig ofwel was ik met vrienden ergens op be zoek'. In feite was er maar één week van verveling, of beter een vorm van heim wee, en dat was vóór Kerstmis toen haar vrien dinnen konden gaan skiëen en zij hiervoor niet fit genoeg was wegens haar ongeval. De school De school waar Mona Mussche gedurende een jaar verbleef was in Mi- neapolis gelegen en herbe rgde zo een 2.000 studen ten. Er heerste wel een zekere vorm van stads- mentaliteit maar men werd er zeer goed opgeno men als buitenlandse stu dente, vooral omdat ze elk jaar het grootst aantal 'ex- change-studenten' aan vaarden. Dit maakt dat een buitenlander betrek kelijk vlug ingeburgerd is en wat vooral van belang is, is dat men gewoon in de kring opgenomen wordt. Mona was er de enige Bel gische studente, maar ze waren zeer talrijk uit de andere Europese landen. Dit was duidelijk merk baar als er een 'party' ge geven werd, want toen kwamen er telkens een ze stigtal exchange-studenten uit deze streek samen. Daarenboven waren de Amerikaanse studenten zeer geïnteresseerd in Euro pa hoe 'national-minded' ze ook zijn en zelfs van ons klein land wisten ze be paalde specialiteiten te vertellen. De school was een van de grootste en werkelijk afge stemd op studenten uit het buitenland. In tegenstel ling tot de andere scholen waar er slechts enkele ex change-studenten verblij ven waren er in Minesota ongeveer dertig. Op de school was er enorm veel te doen, vooral wat sport betreft want op de scholen in Amerika wordt dit sterk gepropageerd. Dit was wel een gedeeltelijke tegenval ler voor Mona omdat ze sommige sportproeven niet kon meemaken maar toch maakte ze deel uit van het golfteam en kon ze veel gaan zwemmen, want de streek zelf bood gele genheid te over met zijn 10.000 meren. In de Ame rikaanse scholen wordt ie dereen bij de sport betrok ken, dit in tegenstelling tot bij ons. Men zou het zo kunnen stellen dat het bij hen overdreven is wat bij ons te weinig gebeurt. Relatief bekeken zijn de scholen bij ons toch veel beter op educatief gebied. Zij heeft althans de indruk dat bij ons de studerende jeugd beter voorbereid wordt op het verder leven dan de Amerikanen. Zij hebben o.a. veel moeite met talen wat bij ons veel minder het geval is. Men kan stellen dat zij maar weinig talen nodig heb ben, maar toch is er sterk waarneembare kentering op dit vlak. Onvergetelijk was vooral de traditionele diploma uitreiking. In Amerika is dit werkelijk een echt af scheid waar men heuglijke herinneringen aan over houdt: 'Het doet echt iets als men met zeshonderd studenten-afgestudeerden in toga aan de slotparty deelneemt'. Deze toga krijgt men trouwens gratis mee van de school, samen met een jaarboek wat te vens een fotoboek is met de mooiste herinneringen uit het verlopen jaar. Zij vindt het uiteraard een hele belevenis om met ver schillende vreemde stu denten een jaar samen te zijn, te studeren, uitstap pen te maken en dergelij ke meer. Niettemin kan men dit hier ook doen maar als men in het bui tenland verblijft 'geeft dit toch een andere dimensie aan de situatie'. Ze heeft er, door toedoen van de AFS-organisatie, veel kunnen reizen en ge raakt niet uitgesproken over al hetgeen ze gezien heeft, het huis van Prince o.a. Bij haar terugkeer was het dan wel even aan passen en zelfs denken aan de toekomst die ze mis schien gaat zoeken in de toeristische sektor als reis- leidster of iets in dien aard. JV. Aalst. Nog even kijken of alles in orde is. uitgeschonken (a) Ondertussen worden de feestdrankjes Een Jaarbeurs organizeren is altijd een hele onderne ming. Om alles vlot te la ten verlopen moeten alle deelnemers en medewer kers precies weten wat er van hen verwacht en ver langd wordt. Vaak zijn er mensen die men niet eens bemerkt druk aan het werk. De mannen achter de scher men, zoals de zaalwach ters die op het geschikte ogenblik klaar staan om de poorten te openen en het publiek naar de zaal te begeleiden. En dan zijn er medewer kers voor de schermen, zoals fotografen en scri benten. Ook voor hen is de jaarbeurs een drukke bedoening en zij moeten er over waken dat bievoor- beeld hun fototoestel klaar is, of genieten van een Aalst. De pron\obus was ook van de partij in Blankenberge (a) glaasje verfrissend fruitsap voor de grote drukte begint. da

De Voorpost | 1989 | | pagina 14