1976 te Baardegem een gemeentesekretaris 'Joostens' Face-lift voor Aalsterse Jaarbeurs Tin J '1 -..f Uniek in België 0*mm, De Voorpost VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1989 ess*? NR. 33 - 42 F 1 V Aa&r. £en sfeerbeeld tijdens de rondgang op de jaarbeurs fa) Nog tot en met aanstaande maandag kan U in de Keizershallen en in de aanbouwpavil- joentent terecht voor een bezoek aan zowat 135 stands verdeeld over vyf zones. Zone 1 toont wat te maken heeft met verwarming, verlichting, energie en bouwonder nemingen. Zone 2 bevat eveneens bouwondernemingen en tevens geschenkartikelen, kleding, naai- en breimachines en eetserviezen. In zone 3 vindt U keukeninrichting, deuren en ramen, schrijnwerk, huishoudtoestellen, auto-video en veranda's. In zone 4 vindt U verbruukersstands, voeding en auto's en in zone 5 informatica, scholen, meubelen, binnenhuisinrichting en waterbehandeling. Bovendien kan U deelnemen, als U vóór 20 u. in de Jaarbeurs is, aan gratis-spektakels vanaf 21 u. Vanavond vrijdag 25 is dat de veelbelovende Aalsterse Avond, morgen zaterdag de tweede préselektie van de play-back en sound-mixshow met Ldiane Saint-Pierre en zondag de finale met Luc Steeno. Traditioneel wordt afgesloten met de avond door de Prins van het Vlaamse Lied Will Tura. Aalst. Bestendig afgevaardigde heeft zonet het lint doorgeknipt, de jaarbeurs is officieel geopend (a) Zowat overal ontstaan er bij organiseren van beur zen van divers pluimage kontroverses. Aalst blijft daarbij alleszins niet ten achter. Dat was reeds het geval bij de opening verle den zaterdag die plechtig diende te zijn doch verliep in een Babelse verwarring. Traditioneel heeft deze opening plaats met samen komst in het stadhuis, toe spraken in de feestzaal van het stadhuis, optocht met fanfare naar de Keizers hallen en aldaar knippen van het lint en geleid be zoek aan de diverse stands. Op de uitnodiging was echter vermeld dat de sa menkomst zou plaatsheb ben in de Keizershallen zelf. Invités, waaronder heel wat parlementairen, waren dan ook danig ver baasd dat bij hun komst in de Keizershallen haast nie mand van het ontvangst- komitee aanwezig was. Die waren, tegen de tekst van de uitnodiging in, pre sent in het stadhuis en kwamen pas een kwartier later in de Keizershallen. Men zou de geplande toe spraken dan maar in de Keizershallen zelf houden. Was deze flater het gevolg reeds van touwtrekken van het Feestkomitee enerzijds en van het door velen betreurde pas opge richte Jaarbeurskomitee? Beide dienen ze uiteraard aan dezelfde koord te trekken maar dan liefst aan dezelfde kant. Face-lift Burgemeester De Maght stelde dan ook in de Kei zershallen diplomatisch dat de opening er een zou worden zonder franje. 'De Jaarbeurs is een nog steeds niet achterhaald evene ment dat blijft boeien en ieder jaar goed is voor vele tienduizendtallen bezoe kers'. (50.000 waren een mooi streefcijfer). Oorza ken van dit permanent sukses zijn enerzijds de voordelige koopjes aan jaarbeursprijs en ander zijds de volklokkende spektakels. Dat ook kom- mercieel de Jaarbeurs sterk staat bewijst de ul tra-lange wachtlijst waar mede de organisatoren ge- konfronteerd worden en die niet door optrekken Vervolg op blz. 4 v#-v i Gedurende liefst 128 jaar, van 1848 tot 1976 werd het ambt van gemeentesekretaris te Baardegem uitgeoefend door een lid van de familie Joostens. Telkens bovendien van vader op zoon zonder enige onderbreking. In Erembodegem was dat het geval met de familie Van Vaerenbergh gedurende drie generaties doch in Baardegem waar de familie De Boeck gedurende tien generaties smeden leverde, deed men er nog een maar scheppen bovenop. Een unicum voor het hele land alleszins waarop Baardegem terecht fier gaat. Alleen de fusie stelde einde 1976 een einde aan deze reeks. In 1848 toen Europa op kretaris te Baardegem was deed dat gewillig, zelfs zijn grondvesten trilde van 20 oktober 1890 tot soms ongevraagd, kreeg Baardegem zijn eer- november 1911. Toen de ste burgervader die luister- sekretaris in onmin ge- Eens werd hem gevraagd de naar de naam Joostens. raakte met de bestaande een doodsprentje op te Het was inderdaad Henri- brouwerij Polleyn stichtte stellen voor een inwoner cus Joostens die de stam- hij de nieuwe brouwerij die maar weinig zeep ver- vader werd van de lange Sinte-Margareta. Een bruikte. De naastbestaan- Joostens-dinastie. Uit ou- 'stoombrouwerij' die den van Péken zegden tot de schriften vonden we al- 'bock', 'extra bock' en 'uit- de sekretaris dat hij er zijn leen dat hij gemeentese- zet' sleet voor respektieve- goesting mocht mee doen. kretaris werd op 10 augus- lijk 24, 28, of 20 fr. per tus 1848. ton. Maar toen tijdens we- Na de offerande werd er Zijn zoon Petrus Joannes reldoorlog II de bezetter nogal gegiecheld toen pa- Joostens waarvan zelfs koper nodig had werden rochianen lazen: 'In het geen foto meer te vinden is de ketels van de brouwerij vel waarin hij geleefd legde zijn ambt neer op 3 uitgebroken en werd een heeft, zal hij voor Ons oktober 1890. einde gesteld aan haar Heer verschijnen'. Een bestaan. andere keer, terwijl een Henricus Franciscus kollega zaalzanger naar de Joostens Doodszantjes kommuniebank toog, Met de derde telg van dit De sekretaris was in die schreef de sekretaris in roemrijk geslacht Henri- tijd de man die ter hulp diens gebedenboek: 'Dit cus Franciscus komen we werd geroepen als een of behoort aan Sera- bij een wijd en zijd geken- ander op papier moest fien' zoon van Judook en de figuur die gemeentese- worden gezet. Henricus van Katrien misschien, Want het zal nooit zijn geweten, Van wie Katrien zelf werd be...». Kaatsen, wipschieten en met duiven spelen zat van toen af reeds in de familie. Hij had liefst drie verschil lende duiventillen en nam elk jaar deel aan de vlucht uit Rome. Toen de duiven vielen mocht dan ook een enkele van zijn tien kinde ren buiten om de duiven niet te storen. Zijn fami lielid overleed verleden week. Idalie Joostens zou op 13 november eerstko mend honderd jaar zijn geworden. Het is de fami lie Louis-Joostens die a.s. zondag een groot familie feest houdt met een mis, een wandeling en uiter aard een eetmaal in zaal Ons Huis aan de Hoog straat te Baardegem. Sekretaris Henricus Fran ciscus en zijn echtgenote werden tijdens één en de zelfde week ten grave ge dragen. Oscar Joostens In het begin van zijn ambtstermijn woonde Oscar Joostens te Sint-Go- riks-Oudenhove. Iedere dag kwam hij naar het ge meentehuis te Baardegem. Met de fiets of wat dacht u? Tijdens zijn carrière in de Vonckgemeente maak te hij tussen 1911 en 1949 de beide wereldoorlogen mede. Een lang niet mak kelijke periode waarin hij de bewoners met raad en daad bijstond. Met mees ter Blindeman was hij de grondlegger van de Sa menwerkende Maatschap pij 'Ons Huis' waarvan hij trouwens de eerste voor zitter werd. Als aktief en dinamisch persoon was hij bovendien voorzitter van Toneelkring 'Hoop in de Toekomst', voorzitter en sekretaris van de Schut tersgilde Sint-Jozef, sekre taris van de Werklieden- bond, bestuurslid van kaatsklub Eendracht Baardegem en van de Kon. Harmonie Sint-Ceci- lia en ook nog sekretaris van de toenmalige Kom missie van Openbare On derstand, de C.O.O. Van zelfsprekend was hij bijna een enkele avond thuis. En toen hij na zijn tweede huwelijk - zijn eerste echtgenote was in het Baardegems station over leden - na zijn op ruststel- ling naar Zellik verhuisde was voor hem de kous nog lang niet af. Al te vlug had men er zijn werklust en capaciteiten onderkend en in no time werd hij er voorzitter van de plaatse lijke muziekmaatschappij 'gebombardeerd'. Baardegems laatste ge meentesekretaris Zoon Henri Joostens zou de vijfde en laatste sekre taris worden uit de familie Joostens doch tevens de allerlaatste van Baarde gem. De fusie stak inder daad tot veler ongenoegen een stokje achter de zelf standigheid van deze ge meente die op zichzelf een hechte gemeenschap vormde en waar het kultu- rele leven geen dode letter was. Omdat zoon Henri steeds tijdens vaders ziekte waar nemend sekretaris was ge weest werd hij na zijn be noeming met algemene stemmen tot gemeentese kretaris en sekretaris van de C.O.O. vlug thuis in de administratie van de ge meente Baardegem. Tij dens zijn ambtsperiode liet de gemeenteraad heel wat werken uitvoeren: wegen- werken, werken aan de ge klasseerde kerk, waterlei ding, modernisering van de verlichting, allemaal realisaties die bergen ad ministratief werk implice ren. En Henri stond voor die taak te Baardegem alleen. Net als zijn voorgangers was hij zeer ingeschakeld in het verenigingsleven. Op de wip - de staande dan - schoot hij van zijn zevende jaar. Hij is dan ook zestig jaar wipschutter en is nog steeds elk week end met pijl en boog op tocht. Hij was tevens een gegeerd toneelspeler die o.m. zijn pluimen verdien de in hoofdrollen van 'De Déserteur' of 'De gebroe ders De Graeve'. En met 'Eendracht Baardegem' veroverde hij samen met zijn maats twee jaar tereke het Kaatskampioenschap van Vlaanderen. Wat hij voor de staande wipmaatschappij Baarde gem gedaan heeft zullen alvast weinigen hem na doen en in 1983 werd hij voorzitter verkozen van de SM Ons Huis. Ook buiten de bureeluren waren inwo ners bij de gemeentesekre taris steeds welkom. Na de fusie was hij de verbindingsman met het stadsbestuur. In de voor middag in het dienstcen- trum te Baardegem en 's namiddags als chef van de dienst Huisvesting te Aalst. Sinds een paar jaar gepen sioneerd heeft hij nu twee hobby's: de staande wip en hovenieren. Of ergens anders in ons land de zelfde adelbrieven als de familie Joostens kunnen voorgelegd wor den mag Joost weten, ljj M f li Aalst. Henricus Joostens Aalst. Henricus Franciscus Joostens Aalst. Oscar Joostens Aalst. Henri Joostens

De Voorpost | 1989 | | pagina 1