m eoowseertxz s Twee Noord-Ierse kinderen te gast in Mere Suksesvol sportief weekend in Erpe-Mere Mis de bus niet. Kies een bouwberoep 2 - 25.8.1989 - De Voorpost Sinds enkele jaren komen zo een vijftienhonderd kinde ren uit Noord-Ierland hun vakantie in Europa doorbren gen. Ons land neemt zowat de helft van dit kontingent voor zjjn rekening. Op een paar honderd meter van elkaar waren Carol Shaw en Patrick Mc Donald te gast bij onthaalgezinnen die er voor gezorgd hebben dat beide kinderen een zorgeloze vakantie doorbrachten, ver van het strijdgewoel en met de beste zorgen omringd. Dat enkele honderden maanden komen maar als Noord-Ierse kinderen tus- een kind voor de eerste sen acht en zestien jaar keer te gast is, wordt het een vakantie kunnen door- verblijf tot één maand be- brengen gebeurt door de perkt. De gehele organisa- zorgen van de organisatie tie wordt geleid door 'Eu- 'Euro-Children', in feite ro-Children', in samen- een verlengstuk van werking met Caritas en 'Jeugd zonder Land'. Het wie belangstelling heeft eerste jaar van het nieuwe voor dit projekt kan een systeem, in 1974, kwamen brochure bekomen, net slechts een veertigtal kin- zoals alle onthaalgezin- deren op vakantie en in nen, waarin alle gegevens vijftien jaar tijd is dit uit- staan met raadgevingen en gegroeid tot een immens voorwaarden (Mutsaert- aantal. Ze worden echter straat 32, 2000 Antwer- ook nog verspreid over pen, tel. 03/231.78.25). Nederland, Zwitserland, Bij het kiezen van een va- Duitsland en Oostenrijk, kantieganger wordt in De meerderheid van deze Noord-Ierland eerst een kinderen is te gast bij een selektie gemaakt door een gezin waar ze vroeger al geestelijke die in verschil- hun vakantie doorbrach- lende scholen, per klas ten. Intussen vragen de twee kandidaten aanduidt, scholen van Belfast, Derry De geselekteerden worden en Strabane om nieuwe gerekruteerd op basis van kinderen ook een kans te ernstige sociale gevallen geven, en dit is de. reden en daar waar vroeger al- waarom nieuwe en meer leen katholieke kinderen gastgezinnen nodig zijn. in aanmerking kwamen Deze kinderen kunnen voor een verblijf in het voor de duur van twee buitenland, is men nu soe peler geworden en neemt men ook enkele kinderen van andere gezindheid. Patrick Mc Donald Deze Noord-Ierse jongen is de twaalfjarige zoon van een werkloze taxichauf feur wiens gezin momen teel vier kinderen telt maar een vijfde wordt ver wacht rond Kerstmis. De knaap is te gast geweest bij de familie Van Overwaelle in de Ommegangstraat te Mere waar hij gedurende een viertal weken heeft kunnen genieten van een rustige vakantie zonder ontploffingen of straatge weld. Voor hem was dit blijkbaar een dringende noodzaak want vorig jaar nog werd een 17-jarig fa milielid van hem doodge schoten. De onrust die de ze kinderen nooit loslaat uit zich meestal in luid ruchtige nachtmerries waarvan Patrick de laatste weken geen last meer had maar spijtig genoeg moest hij terug, met alle andere kinderen, op 22 oogst toen de boot vanuit Oostende naar de thuishaven steven de. De onlusten en het daaraan verbonden gevaar tegemoet. Toch ging hij terug met heuglijke herinneringen Tijdens het weekend van Halfoogst werd eens te meer uitgekeken naar de sportieve aktiviteiten van de inwo ners. De enen deden het al vlugger dan de andere maar elkeen kon aan een welbepaalde sportmanifestatie deel nemen die in zijn mogelijkheden lag. Er was dus genoeg aan diversiteit zowel wat het ritme als de sportkeuze betrof. In aanwezigheid van bur gemeester De Langhe en schepenen E. Lepage, H. Van Wilder en H. De Waele werden op de hoog dag zelf de trofeeën uitge reikt aan de beste sportie- velingen. Na een uitge breide demonstratie van karate en badminton wer den de laureaten bekend gemaakt en mochten en kelen onder hen een prijs en een beker in ontvangst nemen. Het volleybaltomooi werd met zes ploegen gespeeld en het was Jong Ajax Aai- gem dat de beker won, daarna volgden 't Aaigems Cafeetje, Scorpio Aaigem, Chiro, Mecano en 't Hoe fijzer eveneens alle ploe gen van Aaigem. Dat de deelgemeente Aai gem een sportieve entiteit is bewees ook de Bond van Grote en Jonge Gezinnen die een gezinswandeling organiseerde met drie af standen naar keuze. Zij mochten alleszins 45 deel nemers noteren. Voor de badminton - ini tiatie in de gemeentelijke sporthal waren 21 deelne mers komen opdagen, al leszins een sukses voor de Nilston-club die hiermee een voor ons onbekende sport meer in populariteit wil brengen. De volksspe len te Burst werden ge wonnen door «De Bas- cuul» en bij het boogschie ten dat terzelfdertijd door ging werd Em. De Winne winnaar. Het spel zonder grenzen op de terreinen in de na bijheid van Steenberg had 68 deelnemers aangetrok ken verdeeld over zes ploegen en hier was de uitslag: F.C. Alexander, F.C. Octopus, Johny Boys, Wim en C°, WTC Octopus en JKAV Mere. De rally van Erpe-Mere boekte evenwel het hoog ste aantal deelnemers met 147 en waaraan toch nog tien clubs deelnamen, waarvan het hoogste aan tal genoteerd werd bij SO- NA Bambrugge. Het tennis Jeugdtornooi kreeg als finalisten P. Bae- ten en T. Van Den Brulle met Tim als winnaar, bij de miniemen meisjes won Katr. Van Den Nest en in dezelfde kategorie bij de jongens was het St. Re- dant. Bij de kadetten ver sloeg Tamara Fermon de andere finaliste Sofie Arijs en bij de jongens ging de overwinning nar Piet D'Haeger die haalde op J. Caudron. De scholieren kregen als finalisten Inge Dierickx die Sara Caudron versloeg en Johan Baeten die won van Cl. Dandoi. Pétanque te Mere Deze jonge klub van se nioren organiseerde even eens een toernooi dat ka derde in het «Sportief Weekend van Erpe-Me re». Zij konden veertig deelnemers inschrijven die allen een prijs in natura ontvingen. Bij de heren won Alb. Van Kleef uit Erondegem voor J. Mer- tens en Simonne Van Im- pe die als eerste vrouwelij ke speler eveneens een trofee in ontvangst mocht nemen. Verder volgden in de uitslag: Palm. Van Nuf fel, Pr. Lambertijn, M.L. Van Nedervelde, A. Tem merman, Th. Rasschaert, J. De Schrijver en Fr. De NU. De senioren van Mere wil len hiermee duidelijk stel len dat zij een sportieve vrijetijdsbesteding beoefe nen en alhoewel hun klub pas vorig jaar opgericht werd, ze nu al ongeveer vijftig spelende leden tel len. Van april tot oktober spelen zij elke namiddag op de vier banen die door het gemeentebestuur ter beschikking gesteld wor den. Elke week leveren een 25-tal spelers partij waarbij ontspanning pri meert en van kompetitie geest geen sprake is. Daarbij doet de klub een oproep, of tenminste een verzoek opdat men in het groots opgevat sportkom- pleks in Steenberg een ruimte zou ter beschikking stellen voor de petanque- spelers die graag ook in de winter spelen, maar dan liefst waar het droog is. Het is vooral in de winter periode dat de senioren beweging nodig hebben en daarom wil men de moge lijkheid laten onderzoeken om binnen een plein aan te leggen wat met kleine kos ten kan gebeuren. De pétanqueklub van Me re doet tevens een oproep aan de leden om deel te nemen aan het tweede klubkampioenschap dat doorgaat op 5 september a.s. Ieder lid mag gratis deelnemen en krijgt een prijs in natura. Bovendien is voor de overwinnaar(es) een trofee voorzien die door schepen De Waele zal uitgereikt worden. aan onze streek waar hij dank zij het gezin Van Overwaelle een onverge telijke vakantie doorge bracht heeft en gedurende een maand heeft kunnen genieten van de toewijding van mensen die begaan zijn met het lot van ande ren en zich geen moeite spaarden ondanks de ei gen financiële inbreng. Aan de ouders van het kind en aan de organisatie kost het trouwens ook heel wat geld om dit projekt te realiseren, een opzet die slechts kan slagen door de intense zorgen en het be grip van de onthaalge zinnen. Zowel voor het kind als voor de gastfamiüe is de beginperiode moeilijk want in vele gevallen is men totaal onbekend voor elkaar. Ook al krijgt men verschillende inlichtingen betreffende het kind, dan nog moet men afwachten of het gaat 'klikken', of niet en vooral bij Patrick duurde het een poosje om dat hij in een wijk van Belfast woont, waar de meeste onlusten gebeuren en misschien was dit wel de aanleiding van zijn te rughoudendheid bij de aanvang. Dat hij anders volop in de gevaarzone woont hebben wijzelf kun nen vaststellen op de tele visiebeelden over de ge vechten bij de verjaring. Tijdens de uitzending toonde hij zijn ouderlijke woning met een branden de bus in de nabijheid. Hier bracht een uitzonder lijk telefoongesprek met het thuisfront in Belfast toch enige geruststelling. Patrick Mc Donald kan heel wat vertellen over de strijd in zijn straat maar hij heeft een veel te geslo ten karakter voor zijn leef tijd waaruit ook enigszins blijkt dat hij niets durft te zeggen over dergelijke toestanden. Toch konden we uit zijn - eerder moei lijk verstaanbaar - Iers vernemen, dat de strijd de laatste jaren niet meer zo zeer gaat tegen de Protes tanten maar in feite meer tegen de Engelsen gericht is, die twintig jaar geleden wel hun bevrijders waren, maar nu tot vijanden be stempeld worden. Het ver trek van de Engelse solda ten zou blijkbaar veel bij dragen tot de rust in de Noord-Ierse steden. Een verblijf bij een familie in Mere heeft deze knaap de nodige moed gegeven om zich opnieuw aan alles en nog wat te interesseren maar vooral de rust en de gezinsopvang brachten een kentering en ontdeden hem van de dagelijkse spanningen. Het waren vier deugdzame weken en het heeft eens te meer be wezen dat een verblijf bij een onthaalgezin een af doende kuur is om tot zichzelf te komen. Carol Shaw Voor de negenjarige Carol was het de tweede keer dat ze naar Mere kwam waar ze te gast was bij het gezin Van der Snickt. Het is trouwens een principe dat de organisatie van Euro- Children aanneemt, om het kind altijd bij dezelfde onthaalgezinnen onder te brengen. Dit meisje is afkomstig uit een minder gevaarlijke wijk van Belfast waar zij de jongste is van een gezin met vijf kinderen. Ook haar sociale toestand is enigszins beter dan die van haar stadsgenoot vermits haar vader en zelfs haar zuster momenteel werken. Ondanks het feit dat ze niet voor de eerste keer bij de mensen in de Broek- veldstraat verbleef, had ze de eerste dagen toch tame lijk veel heimwee dat ech- Erpe-Mere. Het gezin Van Overwaelle met rechts vooraan hun Ierse vakantiegange Patrick Mc Donald (jv) ter na een paar dagen ver dwenen was. Het is typisch voor deze Ierse kinderen hoezeer ze gehecht zijn aan hun familie, maar de goede opvang die ze in Mere hebben genoten, maakt veel goed en is te vens een hele opluchting voor henzelf en voor de ouders. Het bevalt Carol trouwens hier uitstekend, want ze zou niet aarzelen om nog langer te blijven, zodat we mogen aanne men dat ze wellicht vol gend jaar opnieuw naar Mere komt. De familie Van der Snickt is zeker niet onbekend in dit soort begeleidings- werk, want reeds vroeger hebben zij gedurende ver schillende jaren een Noord-Ierse jongen op va kantie gehad, maar door beroepsomstandigheden hebben ze hun gastvrijheid moeten onderbreken. Thans beleven zijzelf op nieuw oneindig veel ple zier aan de aanwezigheid van Carol die tegenover vorig jaar zich meer reken schap gaf van haar omge ving en al hetgeen wat rondom haar gebeurde. Ze had nu ook al meer besef van de inspanningen die de onthaalgezinnen le veren, maar de ervaringen van deze laatsten vallen alleszins mee. Carol hield zeer veel van winkelen in de grote magazijnen, maar zoals de meesten die in ons land verbleven, was ze niet erg tuk op vlees en had 'fastfood' nog altijd haar voorkeur waarbij chips en hamburger niet mochten ontbreken. Toch ver smaadde ze de plaatselijke pannekoeken van de gast vrouw niet en onze geken de zoetigheden werden nooit afgewezen. Terug naar Belfast Op 22 augustus vertrok ken Carol en Patrick sa men met al de andere Noord-Ierse vakantiekin deren met de boot in Oos tende om na een urenlaj ge reis de thuishaven bereiken. Zij namen in ic der geval blij de herinne ringen mee van streek maar vooral mensen die hen verzorj den als hun eigen kinde ren. De onthaalgezinnt zijn trouwens zodanig de weer dat ze nog met doen dan normaal nodij alleen maar om zeker zijn dat het de kinderc aan niets ontbreekt. Z werden in feite vertroetel en omgeven met een be langstelling die ze wellicb nooit gekend hebben. Di zorgen van de onthaalge zinnen werden echter kompenseerd door heuglijke periode die zi samen beleefden, e venal door de waardering die di kinderen toonden. Hope lijk ging het roerend scheid in Oostende paard met de wens dat éi de Ierse kinderen en d gastfamilie elkaar volgent jaar zouden weerzien. van industriële pro- voor werken in ploegver- dukten minder levens noodzakelijk zijn en des noods kunnen ingevoerd band is er toekomst in de bouw Bovendien zijn er in de worden is dat met de bouw zowat 100 bouwberoepen heel wat die kunnen uitge- Dirk De Nul, voorzitter van de paritaire kontaktgroep zo veel mogelijk uitwijken leven van de mens niet met praktische intelligen- 'Bouwwereld - Vakopleiding' nam op een perskonferen- naar andere sektoren en weg te denken. En waar tie, zin voor initiatief en tie met mensen uit de bouwwereld en het onderwijs de vanzelfsprekend kreeg het huidige problematiek op de korrel. Het is inderdaad zo bouwvakonderwijs het in dat aantrekken van degelijk geschoolde arbeidskrachten die moeilijke jaren hard te in de bouwsektor (ook) te Aalst een prangend probleem verduren. ,0rml' In de lifl -..jj. allerminst het geval. „w. «ai «.w Er is inderdaad nood aan Dat kan na overlegcentra. Momenteel zit de bouw Bovendicn werd he, werk voerd worden door meis- vervanging van vergnj- In volle knsis zowat 6 jaar alleszins in de lift Qua jn de bouw verplicht door zend personeel en aan uit- terug werden reeds 24 der- beloning kan in de bouw mprh»ni«»rino Het breiding van de kaders, gelijke lokale kontakt- zowat 40 fr. per uur méér werken in de hoifw werd Arbeidskrachten zijn er op groepen als deze van Aalst worden verdiend dan ge- elk niveau in de bouwnij- opgericht. middeld elders. Er kwa- verheid te kort. De nood is Aalst breidde deze kon- men reeds 10.000 jobs bij dermate groot dat stage- taktgroep bovendien uit en tegen 1993 worden het Het overlegcentrum op doende studenten vaak met mensen van PMS-cen- er dan nog eens 10.000 teert voor een brede basis- aangesproken worden om tra, met adviseurs van het supplementair. in de bouw verplicht door jes, vooral waar zorgvul dig, fijn werk en kontakt werken in de bouw werd wat aangenamer gemaakt. opleiding en wil in de in de onderneming te blij- Nationaal Aktiekomitee Te hoog van de toren wil overgangsperiode meehel pen aan het inwerken via begeleiding via hulppro- jongeren Erpe-Mere. Enkele senioren aan het spel tijdens hun vaste dinsdagnamiddag op de petanquebaan (jv) ven als vaste arbeidskracht voor Veiligheid en Hygiëne men echter niet blazen en de school, met even- in het Bouwbedrijf en met De bouw is inderdaad on- tueel specialisatiejaar, ge- vertegenwoordigers van derhevig aan ups and gramma's, assistentie bij woon terzijde te laten. de voltooiingssektor. Dit downs en inhaalbewegin- kwalifikatieproeven, sta- Op de samenkomst van dit kan overeenkomstig de gen van de opleiding kun- geplaatsen voor leerlingen overlegorgaan dat bestaat CAO van 11 mei 11. bevat nen wel eens te laat ko- tot 18 jaar en deeltijdse uit naast werkgevers en inderdaad ook een oplei- men. Tot het jaar 2000 leerovereenkomsten. Al- werknemers uit mensen dingsluik niet naast een zouden de vooruitzichten leszins is het niet normaal van het vakonderwijs en gestruktureerde opleiding alleszins gunstig zijn. dat 7 tot 10% van de man de Vlaamse Dienst voor in de bouw ook een belo- De afslanking van de in- nelijke arbeidersbevolking Arbeidsbemiddeling werd ning. De bouw geeft dus dustrie is niet valabel voor doende is in de bouwsek- o.m. gesteld dat regelma- boter bij de vis. Dat zulks die van de bouw. De tor en dat slechts een tig per dag gemiddeld 150 kan is een bewijs te meer bouwsektor volgt inder- kleine fractie van stude- bouwaanvragen worden dat de bouwsektor gezond daad de dienstensektor. renden opteert voor een ingediend maar dat de is en ijvert voor een ge- Bouwen, wonen, inrichten bouwvakopleiding. Voor aannemers niet genoeg zond arbeidsklimaat met en onderhouden is uit het handvaardige personeel hebben om aan deze vraag te beantwoor den. In de regio Aalst zijn zowat 3500 bouwvakkers doch die verpuderen en de belangstelling voor nieuwe is onvoldoende groot. Oplevende koqjunktuur Door voorzitter De Nul werd gesteld dat de ople vende konjunktuur nieu we mogelijkheden schept maar dan ook nieuwe ei sen stelt op het vlak van de afdeling 'bouw' in het technisch en beroepsse cundair onderwijs. De bouwnijverheid heeft nood aan vakmanschap van deze tijd. Hopelijk hebben ouders en leerlin gen er een boodschap aan. Te kort Enerzijds is er momenteel reeds een te kort aan ge schoolde bouwvakkers en anderzijds wordt dat te kort des te meer akuut wegens het onvoldoende aantal leerlingen in de bouwsektor. Daaraan moet dus drin gend wat gedaan worden. met mensen wordt op prijs gesteld. Tenslotte wil de overleg groep dat er een einde komt aan oprichtingsstop voor nieuwe afdelingen. Bouwopleiding kan in de regio genoten worden te Aalst in V.T.I. en Rijks B.U.S.O. en te Herzele in het K.T.A Bovendien is er het V.D.A.B. - F.V.B. Oplei dingscentrum voor toren- kraanbestuurders en bouwplaatsmachinisten te Gortenberge - Zottegem. Betreurd wordt alleszins dat er quasi nergens een opleiding tot stukadoor bestaat en waar die er dan toch zou zijn wordt vaak te snel afgehaakt. y REGIO AALST: MAANDELIJKS 100 VACATURES informatie over scholmgsmogeli|kheden .nderego aalst FONDS VOOR VAKOPLEIDING IN DE BOUWNIJVERHEID BOUWWERELD- VAKOPLEIDING REGIO AALST Residentie -Keizersvest- - Esplanade 11 9300 Aalst - Tel 053/21.18.76

De Voorpost | 1989 | | pagina 2