Vier dagen landelijk feest op Baardegem-Faubourg Milieuboot slaakt noodkreten... De devote globe-trotter Honderdentwee jaar «Faubourg-jaarmarkt» te Baardegem Jaarmarktstoet wordt blikvanger Met Bond Beter Leefmilieu op de Dender Grootveeprilskampen op Faubourg Baardegem Gezin Gustaaf De Luyck in het diamant De Voorpost - 25.8.1989 - 3 Met de Baardegemse Faubourg jaarmarktfestiviteiten kan een laatste maal nog in vakantiestemming gevierd worden. En dat liefst van zaterdag 26 tot en met dinsdag 29 oogst met een opening reeds op vrijdag 25 te 19 u. De datum van deze feestelijkheden die reeds renomée hebben gekregen in de hele regio is derwijze gekozen dat de laatste dag, de dinsdagstoet, niet in het schooljaar kan vallen. Een niet onaanzienlijk gedeelte van deze festiviteiten spreekt inderdaad fel de jongeren aan. Voor de volwassenen is het zo dat heel wat werknemers op dinsdag, dag van de stoet, gewoon vrijaf nemen. Bewijs van de impakt die deze viering op de bewoners en op de hele regio uitoefent. Als de zon van de partij «s» en meestal is dat wel het geval, worden het andermaal blije dagen waarbij jong en minder jong zijn gading kan vinden. Jef Fies, Dolf Uyttersprot, Albert De Boeck, Jef De Ridder, Jean Pots, Robert De Pauw, Marcel, Frans en Alfons De Gols, Remi Roggeman, Ward De Block en Raymond Van Der Borght. De geest van de vroegere jaen zat er weer dik in. Er kwamen wijkgroepen met originele uitbeeldingen die liefst tot het ultieme ogenblik ge heim bleven. Het werden prachtige stoeten met Is Baardegem de kleinste van de Aalsterse deelge meenten, weinige andere zullen er in slagen dergelij ke festiviteiten op touw te zetten, vrucht van veel in zet en vasthoudendheid. Uiteraard met ups and downs door de decennia heen bestaan de Fau- bourgfestiviteiten toch reeds meer dan een volle eeuw. Voor twee jaar werd het eeuwfeest dan ook met biezondere luister gevierd en kreeg Baarde gem dat reeds beschikt over de reuzen Pië en Mel- le met zoon Kamilleken er een reus bij die luistert naar de naam «Marcel Faubourg», in feite een er kenning van de vele ver diensten van de voorzitter van het Jaarmarktkomitee Marcel Van Den Broeck waar momenteel Jef De Loose zowat de duivel- doet-al is. In 1887 bij het prille begin beperkte het feest zich tot een kindergebeuren. Kin deren toonden er hun mooiste dieren of aanwin sten maar ook de dikste pier, de grootste brom vlieg, vledermuizen, kerk en andere uilen, schild padden, kikvorsen en noem maar op. Heel wat families kwamen Oud programma Uit een oud programma citeren we o.m. «rondrit met fietsen bereden door artiesten, pony's en jo ckey's, zebra's geleid door oma's, ezels bereden door kwezels, koeien en stieren met driftige spieren, mer ries en hengsten vol vurige wensen, zeugen en beren die snorken, geiten en bokken die gaarne knok ken, ezels en ezelinnen die gaarne minnen...» praal- en landelijke wa gens al dan niet naar een opgeheven thema. Er kwamen Jaarmarktfeeën, Faubourgboeren en -boe rinnen en een tijd lang was er ook een handelsexpo. En bovendien kwamen er suksesrijke rundvee- en paardenprijskampen ook op gewestelijk niveau. Momenteel bestaat het Jaarmarkt-komitee uit erevoorzitter Robert De Pauw, voorzitter Marcel Van Den Broeck, onder voorzitter Alfons De Gols, sekretaris Jef De Loose, stoetleider Geert Van De Perre en bestuursleden Karei Caris, Mark Ael- brecht, Kamiel Van Heek, Wim De Pauw, Raymond Van Goethem en Christel Buggenhout. LH Aalst. Faubourgstoet. De Faluintjeskapel op de muziekwagen vroeger. Vrijdag 25 augustus '89 - te 19 u. in het parochiehuis, Dorp, openingsrecep tie tgv. het 102-jarig bestaan van de Faubourg- jaarmarkt. Openingstoespraak door de voorzitter en aanstelling van de stoetleider. Optreden van de volkskunstgroep «Par Hasard». Zaterdag 26 augustus '89 -15 u. in het parochiehuis: koffietafel voor de mensen van de derde leeftijd en minder-validen van de hele gemeente. Met optreden van het gezelschap Paul Van Hoeydonck. - 18 u. kroegentocht doorheen de gemeente met de Kon. Harmonie St.Cecilia, Baardegem. - 20 u. in de feesttent en parochiehuis: gezellig samenzijn en TD met DJ en orgel Zondag 27 augustus '89; - vanaf 15 u. in de feesttent en parochiehuis TD en gezellig samenzijn met DJ en orgel - vanaf 15 u. voor de kinderen: rondrit met Jan Plezier - 21u30 reuze vuurwerk in de hovingen Roggeman. opdagen met hun beste armen') ^en^ d'e^sfichters Faubourgjaarmarkt. Baardegems boerenkoppels in de breidden de festiviteiten geleidelijk uit. Zo Pië na Heropbloei Melle Pruim die later reu- Een aantal jaren later ver zen zouden worden, Hen- waterde het Faubourg Ge- ken Van De Cruys, Kloef- beuren echter tot in 1970- kapper en Wiezeken, 71 de draad weer werd Heintje en Gust, Jean De opgenomen, o.m. met de Pauw beroemde bakgat- steun van de V.V.V. De schutters, Louis Fies, Faluintjesstreek. Aan de dorpsmaalder en Sooi basis van deze heropstan- Schipper, farceur en ge- ding lagen o.a. Marcel brevetteerd leugenaar. Van Den Broeck, Pros en Vyf parlementairen uit het arrondissement konden zich Dender op diverse nevral- oorzaken van de vervui- Maandag 28 augustus '89: - 10 u. H. Mis voor overledenen van Faubourg Baardegem. - 14 u. gemeentelijke en gewestelijke prijskamp: runderen, paarden, pony's. Speciale prijs voor de «mooiste uier». - 17 u. avondmarkt in de Kerkstraat - vanaf 17 u. doorlopend in de feesttent en paro chiehuis: DJ en orgel Dinsdag 29 augustus '89: - 9 u. kleinveejaarmarkt op het terrein «Molens Fies». Prachtige prijzen en eremetaal. - 10 u. op en rond het dorpsplein: volksspelen, ovenkoeken, kermisattracties, enz... - 10u30 optocht, met volkskunstenaars «Par Ha sard» van de folkloristische j aarmarktgroepen doorheen de gemeente. - doorlopend in de feesttent en parochiehuis: DJ en orgel. - 24 uur Taptoe Op maandag 26 augustus is er vanaf 14 u. een Gemeentelijke maar ook een gewestelijke Groot- veeprijskamp voor runderen, paarden en pony's. Een speciale prijs is voorzien voor de «mooiste uier». Er is ook de traditionele kleinveejaarmarkt maar die is dan wel op de dag van de stoet dinsdag 27 augustus. - r zelfreinigend vermogen. de visu ervan overtuigen dat, zoals gesteld in de recente gieke punten. Mensen van ling en heeft oplossingen Het Ninoofs Fabelta heeft studie van Sobemap, de Dender de meest vervuilde de BBL uiteraard als Bru- in petto doch de uitvoering een eigen zuiveringsinstal- rlvler van Vlaanderen is. Die is dan ook in ruime mate no Wens die stante pede ervan laat op zich wach- latie maar blijft toch met verantwoordelijk voor de vervuiling van Schelde en aan boord de uit de Den- ten. Is het een doemden- een restvervuiling van cir- Noordzee. Goede viswater in het Denderbekken is er nog der opgeschepte watersta- ker die schreef dat onze ca 10.000 inwoners-equi- nauwelijks te vinden in de bovenloop van enkele tot het len analyseerde, maar te- Dender pas over 50 jaar valent. Fabelta is volgens denderbekken behorende beekjes. En dan nog? vens uit inspekteurs van de betrekkelijk zuiver zal zijn Vlaamse Waterzuiverings- geworden? Beloften wer- Het zeventigkoppig pu- Gemeentebesturen, uit maatschappij als de heren den reeds voldoende gele bliek op de milieuboot van deskundigen die ambtelijk Van den Bossche en De verd. Dat blijkt onder x y uuivcn Reko in een organisatie of door idealisme gedre- Clercq, uit direktieleden meer uit persknipsels ten- zonder gevolg. Vfln rfp stnHipornpn «Aalct Aa ..n« IT»Jur. .11 n In Denderleeuw heeft Am- malia één lozingspunt voor koelwater en één voor in- volgens de woordvoerders van de VZW in overtreding wat betreft zink en sulfaat. PV's blijven voorlopig de studiegroep «Aalst ven milieufanaten de an- van het Bestuur der Wa- toongesteld onderaan in 2000» bestond o.a. naast dere passagiers voorlicht- terwegen en biologe het ruim van «De Ark». politici ook uit heel wat ten over de situatie van de Schneiders van de Univer- v Geraardsherp.n „«ar Koelwater en een voor in- sitaire Inrichting Ant- dustrieel afval. De VZW WT Te Geraardsbergen vol- Wallome doen zowel Unal als Una- De schuld steken op Wal- lit aan de opgelegde norm lonië voor de vervuiling qua lozing. Unalit heeft van de Dender is een ge- daarenboven een eigen makkelijkheidsoplossing. zuiveringsinstallatie. Proe- De Dender wordt inder- ven aldaar en te Onkerzele Tachtig jaar terug, uitgerekend op 20 augustus 1909, ophalen. Allemaalte voet nog gewoon stappen, kilo- daad slechts door 75.000 wezen alleszins uit dat i /-■ n. w i. x—j j- r Walen bevuild maar wel zuurtegraad en nitrietge- voor het vijfvoud Vlamin- halte te hoog liggen wat stens drie keer per jaar pel en al in een wandel- ëen- Alleszins is in Wallo- ook het geval is met am- ztfn echtgenote het allereerste koppel waarvan het met allerlei intenties naar boekje. Dergelijke boek- më het aardappelbedrijf moniakale stikstof. Dus huweiyk in de toen pas opgerichte H. Hartkerk werd Halle en het aantal keren jes heeft hij in grote hoe- Lutosa dat bij de aardap- duidelijk gebrek aan zuur- dat hij naar Scherpenheu- veelheid en eretekens, tro- pelverwerking wel binnen stof. werd Gustaaf De Luyck, beter gekend als «Staafken de uiteraard of wat dacht u. meters afmalen en dat L stapper» of gewoon «Staafken van Halle» te Aalst Sinds 1933 stapt hij min- ten bevestigen met stern- geboren. En zestig jaar terug huwde hfj en vormde met -*J-~ 1 beperkte het lozingsdebiet van Animalia en stelde een saneringsplan op dat goed gevolgd wordt. Ani malia investeerde daartoe reeds 30 miljoen en nog eens 20 miljoen voor bio logische zuivering. Toch blijft er een restvervuiling tot 15.000 inwoners-equi valent. Tegen 1991 moet de sanering volledig zijn. ingezegend Het werd dan ook verle- Devotie tot Maria den zaterdag, een druk Aan de grond van zijn bijgewoond diamanten ju- stapfurie ligt gewoon zijn bileumeucharistieviering buitengewone devotie tot waarbij Staafken met ge- de H. Maagd. Die werd wettigde fierheid de ver- hem bijgebracht door de sierselen van de Orde Sint- Broeders van Oostakker Bavo, hem door Mgr. De in het weeshuis te Aalst Bisschop van Gent toege- waar hij werd opgevoed, kend droeg. Die devotie dreef hem De renomée van Staafken naar Halle en later naar en zijn geduldige echtge- Scherpenheuvel en naar note die Staafken steeds verdere Maria-bedevaar- op zijn beloop liet komt toorden. dan ook minder van leef- De allereerste keer dat hij tijd en jubileum dan wel naar Halle stapte was in van zijn stapkwaliteiten 1932. waarbij het aantal kilome- Het volgend jaar was een ter zo in binnen- en bui- mijlpaal in zijn leven en in En de nieuwe vlag die tenland afgelegd echt niet de Marie-devotie. Hij was Staafken aan de bedevaar- te schatten is. het inderdaad die de ter dersbond schonk is per- Staafke zelf vindt dat stap- ziele gegaan zijnde «Bond soonlijk werk van hem pen niets buitengewoon, van Onze Lieve Vrouw want buiten stappen kan «Ge moet alleen maar op van Halle» niet alleen her- hij nog heel wat. O.m. ook tijd uw voeten opheffen» stichtte maar ook leven in- lappen dat het een aard is volgens Staafken het he- blies want hij zelf ging op heeft. Ie geheim van het stappen, zoektocht naar nieuwe le- Bijna geen enkel weekend Ook nu nog wandelt hij den. En bij die leden was is Staafken thuis. Steeds trouwens elke dag ver- het nog eens hij die de op tocht naar wandelingen schillende kilometer. bijdragen regelmatig ging van divers allooi. Liefst vel stapte en dat is nog enkele tientallen km. ver der is zowat 30 keer. Het aantal leden van zijn «Bond», die van O.L- Vrouw van Halle, neigt onder zijn voorzitter schap, impuls en voor beeld naar de 600. De kapel die te Borcht- Lombeek voor O.L- Vrouw gebouwd werd, halfweg de bedevaarttocht Aalst - Halle, werd enkel mogelijk door de gelden die nogmaals Staafken er voor wist samen te brengen. feeën en dekoraties heeft de gestelde normen blijft Het zuurstofgehalte hij verschillende valiezen van vol. Wandelroutes, persknipsels, dokumenta- tie allerhande, borden en bekers, diploma's en bre vetten heeft Staaf en dan ook in onvermoede hoe veelheden. Staafke is lid geweest van Gates in Erembodegem brengt thermische vervui- is ling en tegen olielozingen maar dan toch nog goed is slechts één derde van wat werden reeds processen verbaal opgesteld. Leer looierij Schotte wordt voor een vervuiling van noodzakelijk is voor het 20.000 inwoners-equiva- leven van vissen. Gelukkig J lent de vervuiling per heeft de Dender een hoog door de VZW een grote werkdag per inwoner). Dat dan aan de Westelijke Dender te Leuze. Te Aat lozen een wasserij en een ziekenhuis in de Dender vervuiler genoemd. Intercom te Aalst loosde tot hiertoe niet in de Den der doch deed nu recent een aanvraag voor lozing van thermisch vuil. Het gewezen stedelijk slacht huis, nu Firma Verbist te Mijlbeek, loost in de Mo lenbeek kort bij de uit monding in de Dender. Amylum heeft drie lo- zingspunten: 2 voor koel water en 1 voor industrieel afval. Het afvalwater wordt door Amylyum zelf gezuiverd doch er blijft een restvervuiling van ruim 10.000 inwoners equivalent. Op één uitzon dering na voldoet het ge loosde water wel aan de gestelde normen. Een sa neringsschema is in de maak. Amylum loost nu niet meer in de riolering van de stad doch sinds de werken in de Burchtstraat na de eigen zuiveringsin stallatie te zijn gepasseerd in de koliektor. En te Oudegem werd de papier- en kartonfabriek onlangs op de koliektor aangesloten. heel wat wandelverenigin- maar is er wel een zuive- gen o.m. de Kadees van ringsinstallatie. Daarop Aalst en de klubs van Wel le en van Wetteren. Staafken trekt wel naar de Dodentocht van Bornem of de 130 km. van het Pajottenland doch laat evenmin de vierdaagse van Nijmegem, Canterbury - Straatsburg of lange toch ten in Duitsland, Oosten rijk, Frankrijk en Italië niet links liggen. Terecht noemt men het vaak «de globetrotter voor Maria» heeft de direktie van de VZW, althans volgens in- spekteur De Clercq, ech ter geen precies inzicht. Volgens dia's van biologe Schneiders zijn er in het bekken van de Dender nog maar weinig resteren de ckologische waardevol le gebieden. Vissen zijn er nog maar op enkele plaat sen, waterplanten zijn meestal verdwenen en vo gels laten het steeds meer en meer afweten. Gesteld werd dan stroomafwaarts Ninove de Dender eerder brij lijkt te bevatten dan water. Men kent wel de Aalst. In de Immerzeeldreef worden de voetpaden hersteld (a)

De Voorpost | 1989 | | pagina 3