Amicale van het Stedelijk Feestkomitee Face-lift voor Aalsterse Jaarbeurs Provincie mol 50 miljoen voor projekt in Denderstreek i Brandglasraam vereeuwigt Gudula-legende Herdersem - Moorsel Tweede Oostvlaamse stad heeft er deel in 4 - 25.8.1989 - De Voorpost Liefst zes erevoorzitters Op initiatief van président-fondateur Herman Louies en van een aantal andere Feestkomiteeleden waarvan sommigen een indrukwekkend aantal dienstjaren kunnen voorleggen werd besloten een vriendenkring ofte 'Amicale' op te richten. De huidige en gewezen leden van het Feestkomitee kunnen er toetreden mits ze er zes jaar deel van uitmaakten. Het mag verdeeld zijn over verschillende legislaturen en ook als afgevaardigde van verschillende partijen. Oud-feestkomiteeleden die aan deze voorwaarden voldoen kunnen zich schrifte lijk kandidaat stellen met opgave van naam, adres en periode van lidmaatschap van het Feestkomitee. Op* te sturen naar de voorzitter van het Stedelijk Feestkomitee Odilon Mortier, Dienst Organisatie, Kattestraat 33 te 9300 Aalst of af te geven aan de planton in de inkomhal van het stadhuis, 'de glazen muit'. Er is reeds een voorstel van Dagelijks Bestuur gemaakt en het Feestkomitee maakt zich sterk dat het kan aanvaard worden vermits de instemming hiermede van het schepenkollege niet vereist is wat voor hen reeds een hele verlichting is. Hierbij de lijst van de ereleden: Frans Wauyters. Eerste Erevoorzitter wegens zijn verdiensten als tweede ontslagnemend voorzitter. Albert Comand: Tweede Erevoorzitter wegens zijn verdiensten als eerste ontslagnemend feestbestuurder. Andre Dooms: Derde Erevoorzitter wegens zijn verdiensten als gewezen voorzitter. Gilbert Claus: Vierde Erevoorzitter wegens zijn verdiensten als gewezen Schepen-Voorzitter. Julien Vinck: Vijfde Erevoorzitter wegens zijn verdiensten als gewezen Schepen- Voorzitter. Odilon Mortier: Zesde Erevoorzitter wegens zijn toekomstige verdiensten als huidig voorzitter. Herman Louies: Président-fondateur. Herman Daelman: Chef Protocol - Ceremoniemeester. Gaston Van den Hauwe: Schatbewaarder - penningmeester. Nicole Ringoir: sekretaris. Petrus De Troch: Vérificateur nazichter) Simon D'Hondt: Ondervoorzitter voor het leven (kan nooit onvrijwillig ontslag geven of nemen) Hector Rombout: Verantwoordelijke voor de buitensteedse betrekkingen. Jos Blommaert: Verantwoordelijke voor relaties met het OCMW. Frans Roggeman: Verantwoordelijke voor het toezicht op de binnenkomende Aalst. De burgemeester legt heel wat belangstelling aan de dag voor de nieuwigheden die op de beurs te zien zijn (a) Antwoordend op de vraag van burgemeester De Maght lagen aan bedrijven met stelde feestredenaar deputé Vallaeys dat in de lopende modemiseringsprojekten begroting liefst belangrijke kredieten werden ingeschre- en geven van toelagen aan ven voor realisatie van provinciale initiatieven voor vormingscentra voor de gebieden waar dat nog niet het geval was geweest, middenstand. Bovendien Hierby ressorteert dan ook Aalst. Er komt nu een is men van wal gestoken projekt ter herwaardering, in het kader van sociaal met een provinciale bege- toerisme, van de Denderstreek waarbij uiteraard ook leidingsdienst voor be- Aaist, tweede stad van Oost-Vlaanderen, aan bod zal ginnende zelfstandigen, komen. Cyfers KMO's in 1993 van de bedrijfswereld si- 32 miljoen zullen wor- In het zicht van het éénge- tueert zich bij de bedrijven den besteed voor bevorde- maakt 'Europa' moeten de die minder dan 100 perso- ren van handel en nijver- KMO's overgaan tot her- neelsleden tellen en dus heid in Oost-Vlaanderen, schikking. Iets dat in tot de KM-sektor beho- Voor een projekt in KMO-kringen duidelijk ren. KMO's mogen zich verband met toerisme nog niet door allen wordt niet begoocheld maken en komt daar nog 50 miljoen ingezien wegens onvol- denken dat met de oprich- bij. doende bekendheid met ting van het nieuwe Euro- Via de Provinciale Ka de geplande herorganisa- pa hun problemen de baan mer is er 7 miljoen be- tie enerzijds en met de zullen af zijn. Er zullen schikbaar voor tussenkom- Europese markt ander- intagendeel een aantal sten in rentes aangegaan zijds. Maar niet in het nieuwe problemen voor de door startende KMO-ers. minst wegens gebrek aan KMO' eigen financiële midde- njzen. Aalst. De Herderemse fanfare opende de jaarbeurs muzikaal (a) len. Het is dan toch zo dat Troeven de KMO's een belangrijke Laboreren zeaan proble- positie innemen want De legende van de H. Gudula die in de Herdersemse grens Herdersem - Moor- 'Duivelsput' door de Satan werd belaagd wordt morgen sel rees voor haar uit de gen her en der. Ze hebben een vereeuwigd. Op de grens van Herdersem en Moorsel grond de duivel op. Die uniek team met de drie komt inderdaad een prachtig kunstwerk van de hand blies prompt de lantaarn dames Jozefien De Landtsheer, Jozefien Gof- fin en Nelly Vinck. Een wendde trio dat zo uniek is dat ze ieder voorbijganger er zou door worden aangesproken Gudula zich in ultiem ge- het nationaal kampioen van glazenier Mare De Ceuckelaire uit Ternat. Een uit waarmede een dienst- brandglas op dubbel gelaagd glas dat 1,65 m hoog is en maagd haar voorlichtte. 85 cm breed en is uitgevoerd in frisse kleuren. Opdat Hevig 'L J komt er achter het op een betonnen voetstuk geplaatst bed tot de Heer en dade- schap bij de dames zo in kunstwerk elektrische verlichting. lijk verscheen uit het ge- De legende wordt aldus, op initiatief van en in uitvoering luchte een engel die de door de Herdersemse vlegeldorsers Sint-Barbara ver- lamp weer aanstak nadat eeuwigd. de duivel terug in de grond Gudula, Schutsvrouwe stierf keerde Gudula terug verdwenen was. Een diepe van de Faluintjes avant la naar het kasteel van Ham put die later 'de duivels- lettre, die ons later door op 15-jarige leeftijd. put' werd geheten liet Sa- de hoofdstad zou worden Vlug werd ze er de toe- tan achter. de wacht sleepten omdat ze als dame-dorsers inder daad helemaal alleen waren. De mannenploeg met Paul Stockman, Alfons en Ron- ny De Wolf en Ignace Vinck treedt geregeld op de driehonderdste verjaar dag verjaardag van de Sint-Antoniusfeesten te Herdersem op 20, 21 en 22 glasraam afbetaald wor den maar ook de kapel op 'den Boskant' toegewijd aan Sint-Barbara dient on derhouden en gerestau reerd te worden. afgesnoept en die onlangs vlucht van zieken en ande- Het is deze legende die de want niet aljeen moet het nog in de belangstelling re hulpbehoevenden, vlegeldorsers van Sint- kwam bij het lanceren op Door haar minzaamheid Barbara levendig willen de Pikkeling van het 'Goe- veroverde deze jonge houden. Trouwens de rea- leken-bier' zag het levens- adellijke dame de harten lisatie van een belofte. Ze licht in het Kasteel van van de bewoners. beloofden inderdaad aan Ham te Herdersem in de Na het vertrek van haar Moorsel dergelijk gedenk- zevende eeuw, meer be- beide ouders leefde Gudu- teken te zullen oprichten paald in het jaar 644. Haar la alleen op het kasteel opdat de Moorselaars bij vader was Witger, Heer maar dan wel met de nodi- J~ J--u■*—»-- van Moorsel en haar moe- ge hulp. Iedere morgen der Amelberga. Beide ging ze bidden in de kapel zouden later in onderling van de Zaligmaker te overleg het wereldlijk le- Moorsel. Over hobbelige januari eerstkomend aan ven vaarwel zeggen en zich wegeltjes, door bossen en dit gebeuren zouden her- terugtrekken. Witger werd moerassen trok ze, verge- J J~ u— monnik te Lobbes en zeld van een dienstmaagd verstrekken van rentetoe- innerd worden op hun komst naar Herdersem. Amelberga trad in het in de vroege morgen naar De fondsen halen de Sint klooster te Maubeuge. Moorsel. Pas zeven jaar werd ze Zekere wintermorgen, al- Barbaravlegeldorsen door het gaan bakken van oven- opgevoed door haar tante dus de legende, trok ze in koeken op diverse folklo- en doopmeter de H. Ger- de grauwe nevel ander- ristische landelijke mani- trudis, abdis van het kloos- maal naar Moorsel doch, festaties en door optre- ter te Nijvel. Toen deze gekomen aan de huidige dens van hun dorpsploe- Inzegening Morgen zaterdag 26 trekt met de Koninklijke Har monie Concordia et Doci- litas op kop een stoet door de Gudstraat ('Gud' komt uiteraard van 'Gudula') door Kattenbroek vanaf 15.45 u. Te 16.15 u. wordt het brandglasraam in 'de duivelsput' onthuld en in gezegend door de Moor- selse diaken Rik Van den Meersch waarna de festivi teiten van 'Stoppelkermis' kunnen starten. Religieuze kunst van Rob De Lange is van 18 augustus tot 4 september te zien in het Kultu- reel Centrum van Affligem, Abdijstraat 6. Men kan deze tentoonstelling bezichtigen el ke zaterdag en zondag en tij dens de feestdagen van 14.30 u. tot 20.00 uur en op de andere dagen op afspraak 053/ In hel provinciaal Museum voor Moderne Kunst aan de Romestraat II te Oostende ex- pozeert Giampaolo Babetto zijn werk van 19 augustus tot In '88 waren er in dat ver band in de provincie 496 aanvragen waarvan er 454 konden worden weer houden. men, de KMO's blijven alleszins belangrijke troe ven in handen houden als Jaagpaden daar zijn de centrale lig- Meer bepaald wat betreft ging van Vlaanderen, het het toeristisch projekt gekend arbeidspotentieel, voor de Denderstreek dat de goede infrastruktuur, de Provincie zal steunen de noodzakelijke veelzij- stelde Vallaeys dat het digheid en flexibiliteit en gaat om de jaagpaden de goede service. Speelt langsheen de Dender van gebrek aan talenkennis Geraardsbergen tot Den wel eens in hun nadeel, dermonde. Tussen Ge- minder formaliteiten en raardsbergen en Aalst harmonisering van de nor- werd reeds een gedeelte men worden dan wel voor- ervan gerenoveerd. In de delen. buurt van Aalst is het jaag- Provincle steunt pad aan een flinke Provincie steunt opknapbeurt toe. En tus- Vallaeys wil van het imago sen Aalst en Dendermon- van het provinciebestuur de is dat jaagpad slechts af als zou de provincie en- 0p enkele plaatsen bruik- kel goed zijn om belas- haar voor fietsers en voet- tingen te heffen. gangers. Voor het ondersteunen Voor deputé Vallaeys had van de KMO's heeft het den de KMO's een niet provinciebestuur van onbelangrijke inbreng in Oost-Vlaanderen 50 mil- het afwentelen van de eko- joen in petto voor handel nomische krisis. Inzet, en toerisme. Dit via de kwaliteit en service moe- Ekonomische Raad voor ten de troeven zijn die ze Oost-Vlaanderen, kredie- ook in het verenigd Euro ten voor promotie van pa zullen moeten blijven Oostvlaamse produkten, uitspelen. 18 september. Men kan er elke dag terecht van 10.00 tot 18.00 uur, behalve op dinsdag. VZW De Steenlander geeft een hoogstaand boek uit over Ma riale Kunst. Er werd werk in opgenomen van Servaes, Ju/ Keppens, Felix Deboeck, Ro- main De Saeger en vele andere bekende kunstenaars. Het boek kost 1.000 f en is ver- 1 krijgbaar bij vzw De Steenlan der, Walleweg 6 te 8540 Belle- gem 056122.40.97 Vervolg van blz. 1 van bijkomende paviljoe nen kan worden gedaan gemaakt. Inzet en enthou siasme waarmede de Jaar beurs wordt gepromoot, georganiseerd, en gereali seerd zijn bovendien troe ven voor dit blijvend sukses. Bezoekers krijgen er dege lijke informatie, kunnen vergelijken en achteraf ge nieten voor 50 fr van een gegeerd spektakel dat hen elders minstens het zes voudige kost. Nieuw Elk stadsbestuur wil aan de Jaarbeursorganisatie iets toevoegen. Dit be stuur opteerde voor het oprichten van een Jaar- beurskomitee met afge vaardigden van Feestko mitee en Middenstands- raad waarbij de onderlinge bevoegdheden precies af gebakend zijn. Bovendien werd het as- pekt veiligheid beklem toond want door de door gevoerde herschikking van de stands kan het publiek vlotter en veiliger door heen paviljoenen en zaal. Het heeft ook heel wat minder problemen om te vinden wat het zoekt ener zijds door het groeperen in zones van wat samen hoort hoe moeilijk dat ook moge wezen en anderzijds door het oprichten van geuto- matiseerde balies waar men in no time aan zijn trekken komt. Beursstand Burgemeester De Maght hoopt dat Aalst, reeds een Kongresstad wegens kul- tureel centrum De Werf, met de totaal vernieuwde Keizershal en zal uitgroei en tot een heuse leurstad. En zich richtend tot waar nemend gouverneur Val- layes, eerste deputee van de provincie Oost-Vlaan deren, hoopt ze dat ook Aalst zou mogen genieten van een of ander provin ciaal initiatief waarvan het tot hiertoe gespeend bleef. LH Aalst. Deken De Smet zegende de 42' Jaarbeurs in a Jem-y <*P Aalst. Burgemeester De Maght aan het woord (a) Aalst. De genodigden maken onder laiding van burgemeester De Maght een rondgang doorheen de beurs (a) Aalst. Bestendig afgevaardige Vallaeys verving de gouverneur (a)

De Voorpost | 1989 | | pagina 4